m NOOTJES BUITENLAND GEMENGD NIEUWS I I - ■m De gemeenteraad te Amsterdam Is begon nen met de behandeling der gemeente-be- grooting. Er wordt gerekend dat hiermede 30 zittingen zijn gemoeid, n.l. 8 voor de alge- meene beschouwingen en 22 voor de behande ling der hoofdstukken. 0 Aan het eind van October stonden bij de arbeidsbeurs te Amsterdam ingeschreven 54508 werkzoekenden, van wie 44218 werk loozen naar eigen opgaaf, alsmede 504 ge deeltelijk werkloozen. 0 0 Gisterenavond is in haar woning te Laren overleden de schrijfster Carry van Bruggen, De begrafenis vindt Zaterdag plaats op de algemeene begraafplaats te Laren. De gemeenteraad te Vehlo heeft met op één na algemeene stemmen besloten tot weder invoering van de 2 jaar geleden afgeschafte zomerkermis. Blijkens het rapport van den bond West- land zijn de druiveneetgelegenheden van dien 'bond in het afgeloopen seizoen bezocht door ongeveer 80.000 bezoekers, die. 46.548 K.G. druiven hebben geconsumeerd en meegeno men. Gisteren is de eerste van de 8 kruisers van 10.000 ton van stapel geloopen, die volgens het vlootbouw-programma aan de Amerikaan- sche vloot zullen worden toegevoegd. 0 0 Bij een onderzoek van een enquête-com missie is vastgesteld dat ambtenaren bij de Russische posterijen in den loop van het eerste halfjaar van 1932 een bedrag van ten minste zeven millioen roebel hebben ver duisterd. Een Russische ijsbreker met 22 opvaren den, die naar Archangel was vertrokken, ie in de Witte Zee met man en muis vergaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en intrede. De candidaat J. J. Hietkamp te Enschedé, die het beroep naar Serooskerke heeft aan genomen (vacature ds. A. T. W. de Kluis) zal a.s. Zondag zijn intrede in die gemeente doen, na bevestiging door ds. C. M. Briët te Heemstede. De beheerskwestie in de Ned. Herv. Kerk. Op een te Utrecht gehouden vergadering der Vereeniging van Protestantsche Kerk voogdijen heeft de voorzitter, de heer H. A. v. d. Westeringh, een uiteenzetting gegeven van het concept-reglement, dat het bestuur dezer vereeniging in samenwerking met de Ver. van Kerkvoogdijen heeft opgesteld, ten einde tot een einde van den ouden strijd over de regeling der predikantstractementen te komen. ZendingsziekeiLhnis te Tobelo. Het Zendingsbureau schrijft ons - De posten der Medische Zending in de Bui tengewesten zijn nog niet groot in aantal. Toch zijn er ook zulke, die nog niet door een arts bezet zijn maar waar een zendeling diacones in samenwerking den plaatselijken gouvernementsarts aan de lijdende mensch- heid liefde en hulp bewijst. Zoo werkt Zr. Loots uit het Amsterdam- sche Luthersche Diaconessenhuis in het zie kenhuis te Tebelo op Halmahera. Uit haar laatste verslag blijkt, dat er in dit verslag jaar 489 patiënten zijn opgenomen met 11382 verpleegdagen, of gemiddeld per dag ruim 31 patiënten. Als men bedenkt, dat dit getal over het voorafgaande jaar 20 was, ziet men aan deze uitbreiding van het werk ook den groei van het gewonnen vertrouwen. Op de polikliniek werd 29322 maal hulp geboden en er werden 1527 salversan-inpecties gegeven. Bovendien werd i. het ziekenhuis en in de kampong twintig maal verloskundige hulp verleend. Ook deze cijfers vertegenwoordigen een grooter schat van hulp dan wij hier in onze wereld, waar geneeskundige hulp overal yoor het grijpen is, kunnen beseffen. De geestelijke verzorging ligt mede voor een groot deel in de handen van een der inheem- sche mantri's, die 's morgens en 's avonds in het ziekenhuis een korten dienst houdt en dat steeds doet op zoo'n wijze dat de men- schen graag naar hem luisteren. Buiten hem is ex nog een andere mantri, twee ongediplo meerde verplegers en een leerling-verpleeg ster, allen inheemsche natuurlijk. Hier te lande geniet dit ziekenhuis steun van een kring meisjesvereenigingen in Gro ningen, die ruim 650 stuks kleeding voor de linnenkast maakten, hetgeen een zeer wel kome aanwinst was. Examen voor radioteïegrafïst. In Januari 1933 en voor zooveel noodig in aansluiting daarop ook in de daaropvolgende maanden zullen examens worden gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor scheeps-radiotelegrafist le en 2e klasse scheeps-radiotelefonist en bijzonder certifi caat als scheeps-radiotelegrafist, bevoegdheid gevende tot deelneming aan het openbaar verkeer. Verzoeken om te worden toegelaten ïnoeten vóór 17 December a.s. tot den directeur-gene raal der P.T.T. worden gericht. Voor toela ting tot deze examens moet 10 worden be taald, uitgezonderd voor het examen van scheeps-radiotelefonist, waarvoor 5 is ver schuldigd. Een overzicht van de bepalingen, welke in acht moeten wordQn genomen om tot de ge noemde examens toegelaten te worden, als mede het reglement ei. de regeling van deze examens zijn op aanvrage verkrijgbaar bij het hoofdbestuur der P. T en T., Kortenaerkade 12 te 's-GraveaUage, RECHTSZAKEN Gerechtshof te 's-Gravenhage. De politierechter te Middelburg heeft den koopman A. Zte Axel, wegens wederspan- nigheid veroordeeld *ot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. Dit vonnis is in hooger be roep bevestigd. De politierechter te Middelburg heeft den handelsagent C. P. H., wegens verduistering tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof verminderde de straf tot 1 maand. Oplichting door een ex-deurwaarder. In hooger beroep is gisteren voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage behandeld de zaak tegen den ex-deurwaarder J. H. de G., die door de rechtbank aldaar is vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde oplichting. Het O. M. had tegen verdachte vier maanden gevangenisstraf geëischt. Na het getuigenverhoor vroeg de advocaat- generaal vernietiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van verdachte tot 6 maanden gevangenisstraf. Het arrest werd bepaald op 30 November. MARINE EN LEGER Het reisplan van Hr. Ms. „Gouden Leeuw" Het reisplan van Hr. Ms. mijnenlegger „Gouden Leeuw" van Nieuwediep naar Ned.- Indië, onder commando van luitenant ter zee le klasse J. J. A. van Staveren, Is als volgt samengesteld 8 December vertrek van Den Helder16 December aankomst Algiers, 19 December vertrek idem24 December aankomst Alexandrië, 29 December vertrek idem30 December aankomst en vertrek Port Said31 December aankomst en ver trek Suez7 Januari aankomst Aden, 10 Januari vertrek idem19 Januari aankomst Colombo, 23 Januari vertrek idem27 Ja nuari aankomst Sabang. Departement van defensie. Bij Kon. besluit van 9 November is le. de waarneming der betrekking ^an chef van het bureau scheepsbouw bij het departe ment van defensie met 1 Januari opgedragen aan den scheepsbouw- en werktuigkundig in genieur ir. G. 't Hooft, werkzaam bij het de partement van defensie 2e. met ingang van 1 Januari, de ingenieur der marine ir. S. Visman bevorderd tot hoofd ingenieur der marine. Bfj Kon. besluit van 11 November is, met wijziging in zoover van het Kon. besluit van 9 Augustus aan den referendaris bij het de partement van defensie B. C. Kool, met in gang van 1 Februari, eervol ontslag op ver zoek verleend uit zijn betrekking, zulks we gens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is. Bij Kon. besluit van 12 November is, met ingang van 1 Januari benoemd tot adjunct commies bij het departement van defensie W. W. Lind, zulks met gelijktijdig ontslag uit zijn betrekking van adjunct-commies bij den topografischen dienst. HET FRANSCHE ONTWAPENINGSPLAN. Naar aanleiding van een artikel van Per- tinax in de „Echo de Paris", waarin beweerd wordt, dat het nieuwe Fransche ontwape ningsplan vergeleken kon worden met het plan van Tardieu van Februari jl„ heeft de oud-minister-president thans in genoemd blad een artikel gepubliceerd, waarin hij ten eerste constateert, dat zijn plan de numerieke en feitelijke militaire ongelijkheid tusschen Duitschland en Frankrijk had gehandhaafd, welke ongelijkheid door alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles, als een nood zakelijke en onvoorwaardelijke voorzorgs maatregel tegen „den aanvaller van 1914" was beschouwd. Ten tweede had zijn plan geen wijziging gebracht in het algemeene principe der Fran sche militaire organisatie en de kwestie der militietroepen niet aan de orde gesteld. Ten derde bevatte het plan van Februari geen voorstellen op Fransch initiatief tot wij ziging der verdragen. Een dergelijk voorstel van Fransche zijde noemt Tardieu zonder voorbeeld, want zelfs de door Frankrijk aan vaarde wijzigingen in de herstelbetalingen berustten slechts op feiten, die in de verdra gen niet gegarandeerd waren. Tardieu acht het begrijpelijk en natuurlijk, dat het plan van de regeerlng-Herriot princi pieel anders is dan dat van zijn vroegere re geering. Hij stelt er echter prijs op, dat het publiek zich hiervan bewust is. Tardieu oefent dan verder in zijn artikel scherpe critiek op het Fransche plan. De wijze, waarop het beoordeeld wordt, hangt af van het standpunt der Fransche politieke partijen, en dit oordeel loopt zoover uiteen, dat de Fransche pers zelfs geen overeenstem ming toont in de opvatting van den weer klank, die het plan in het buitenland heeft gevonden. De „Ere Nouvelle" schrijft, dat het ontwa peningsplan thans is voorgelegd aan de pu blieke opinie van de wereld en dat men moet afwachten, hoe de publieke opinie erop zal reageeren. Frankrijk weigert niet te onder handelen, het zegt nietDit plan moet ge nomen worden zooals het er ligt of worden verworpen. Het wil eohter weten, of men eer lijk voorwaarts wil komen, en van elk land en van elke regeering wordt thans geëischt, dat zij zonder bijgedachten hun eigen stand punt bekend maken. DE VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. De verkiezingen zijn Woensdag zonder in cidenten verloopen. Tot dusverre zijn nog slechts resultaten uit ongeveer 90 kieskringen bekend. Volgens deze voorloopige uitslagen hebben de conservatieven, de sociaal-demo craten en de communisten, vergeleken met de vorige verkiezingen gewonnen. Verloren heb ben de radicalen en de Venstre partij (boe ren). Om ongeveer 2 uur hedennacht was de stand der uitslagen als volgtcommunisten 9000 nOÖO meer), rechtsche partij 29000 (11000 meer), conservatieven 178000 (39000 meer), radicalen en democraten 109000 (7000 minder), sociaal-democraten 426000 (41000 meer), Ventre-party 320.000 (13.000 minder). Volgens den voorloopigen einduitslag zal het nieuwe Folketing als volgt zijn samengesteld Venstre partij 39 zetels (44), conservatieven 27 (^4), sociaal-democraten 62 (61), burger lijke radicalen en democraten 14 (16), Nieuw- Sleeswijksche party 1 (1), rechtsparty 4 (3;, communisten 2 (0). Hoewel de conservatieven een belangrijke overwinning hebben behaald, wordt de regee- ringsmeerderheid, die bestaat uit sociaal democraten en burgerlijke democraten, hier door niet aangetast. De regeeringspartyen be schikken over 76 van de 149 zetels. De com munisten, die voor het eerst zelfstandig aan de verkiezingen deelnemen, hebben een be- hooriyk succes te boeken en komen met 2 le den in *et parlement. De nationalisten kre gen slechts 756 stemmen. Ministerpresident Stauning beschouwt den verkiezingsuitslag als een votum van vertrou wen van het land in het tegenwoordige ka binet. De minister van buitenlandsche zaken ver klaarde, dat dit de eerste verkiezing is, waar bij de regeering tüdens een crisis een over winning heeft behaald. MUSSOLINI OVER DE BETEEKENIS VAN HET FASCISME. Gisterenmiddag is de zitting van de win- tercommissie van de Italiaansche Kamer van afgevaardigden geopend met een korte plech tigheid naar aanleiding van het fascistische Tienjarenfeest.. Na een begroetingswoord door den president, Gir-iati, hield Musso lini, die verwelkomd was met geestdriftige betoogingen, een korte toespraak. „De beteekenis van het Tienjarenfeest" zeide hy, „is een dubbele eenerzyds heeft het Italiaansche volk in enorme gesloten massa een stap vooruit gedaan en ik zelf voel, dat ik aan den wil van dat volk uit drukking heb gegeven als nooit te voren. En \erder staan de methoden, de instituten en de werken* van de fascistische revolutie in alle landen op het program. Want in deze donkere, gekwelde wereld kan de redding alleen van de waarheid van Rome komen en van Rome zal zy ook komen." Op nitnoodiging van de fascistische party woonden de eerste bondsleider van den Stahlhelm, Seldte, de vroegere president vanden Ryksdag Göring en de oud-Rüks- bankpresident dr. Schacht de plechtigheid bij Fraude by de Rotterdam se h e t r a m. By de Rotterdamsche electrische tram is een zeer ernstig geval van fraude aan het licht gekomen. Het betreft den inspecteur van het vervoer, den heer S„ die evenals onder de RB.T.M. zoo ook by de R.E.T. een groote vertrouwenspositie be kleedde en feitelijk de schakel vormde tus schen de directie en het personeel. Naar thans is gebleken, heeft deze functio naris jarenlang betrekkingen by de R.E.T. tegen steekpenningen vergeven. Wanneer sol licitanten hem een bepaald bedrag beloofden, zou hy zoogenaamd een goed woordje voor hen doen. In feite had hy echter over de al of niet aanneming te beslissen, zoodat hy ge makkelijk spel had om de baantjes by de R. E.T. eenvoudig tegen geldsommen te ver- koopen. Deze bedragen waren soms vry aanzieniyk. Het was regel geworden, dat werkloozen by derden geld gingen leenen om hiermede een betrekking by de R.E.T. te verkrijgen, het geen als er voldoende geld op tafel kwam, immer tot het gewenschte tevolg leidde. Nu deze fraude toch openbaar geworden is, komen natuuriyk als een lawine van alle zyden de inlichtingen los. Het gemeentebestuur heeft de zaak ter ver der onderzoek in handen gegeven van den justitioneelen politiedienst, die nu al reeds eenige dagen bezig is met een uitgebreid ver hoor van het personeel. De betrokken "inspecteur S. is natuuriyk op staanden voet ontslagen in afwachting van de rechtsvervolging, welke tegen hem is inge diend, Ongelukken. Te Druinen bij Waalwyk is een motorryder uit Tilburg, met op zijn duo een passagier uit Waalwijk, tegen een auto gereden. De motorrijder werd levensgevaariyk gewond opgenomen. De duo- ryder bekwam een lichte hersenschudding en een ernstige beenbreuk. De slachtoffers wer den naar een ziekenhuis te 's-Bosch overge bracht. Toen gisterenavond half elf het gemeenteraadslid B. te Venlo van de gehou den raadsvergadering huiswaarts keerde werd hy in de Moerdijkstraat aangereden door een auto. De heer B. werd door den wagen ge grepen en tegen den grond geslingerd. Hy kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd, een armfractuur en een bekkenbreuk, terwyi vermoedeiyk beide beenen eveneens gebroken zün. Hij werd naar een ziekenhuis te Venlo overgebracht, zyn toestand is zeer zorgwek kend. De heer B. is 51 jaar en vader van een zeer groot gezin. De vrouw van een schip per uit Sliedrecht, liggende met zyn schip in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpol der, is in het ruim van het schip gevallen, doordat zij over een opengeslagen luik strui kelde. Met een fractuur aan dé~>ervelkolom werd de vrouw naar een ziekenhuis te Am sterdam overgebracht. Een 6-jarig knaapje te Someren is door een auto aangereden en zoo ernstig gewond dat men voor zyn leven vreest. Een 39-jarige onderwijzeres te Rot terdam is door een auto aangereden en kort daarop overleden. Panters neergeschoten. De bevolking in de buurt van Poerwokerto werd de laatste maanden herhaaldehjk opge schrikt door het ezoek van eenige panters, die op gezette tyden honden en geiten uit de kampongs roofden. De heer Ch. Pichel, een bekend jager van Meester-Cornelis, kreeg hiervan kennis. Het gelukte den jager twee pracht-egemplaren dezer roofdieren neer te leggen. Waar de heer Pichel van meening is. dat er in de buurt van Poerwokerto zich nog meerdere panters ophouden, die door de groote droogte in de bergen naar beneden komen om water te zoeken, zal hy nogmaals probeeren eenige dezer dieren neer te leggen. -—Dé haven van Zeebrugge. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt, dat het actiecomité voor de' haven van Zeebrugge aan minister-president de Broqueville een brief heeft gezonden, waarbij om de onmiddeliyke uitvoering van baggerwerken wordt verzocht. De toestand in de buitenhaven is thans van dien aard, dat schepen met een diepgang van 26 voet en zelfs minder deze haven niet meer kunnen aandoen. De te Zeebrugge en omstreken ge vestigde bedryven beweren tengevolge daar van veel schade te ly'den, Gevaariyke misdadigers gearresteerd. De politie te Duis burg is er Dinsdagavond in geslaagd de se dert langen tüd gezochte misdadigers Theis- sen, Petzold en Lump te arresteeren. Het was der politie ter oore gekomen, dat zy zich in Duisburg ophielden in de Petrikerk. Spoedig was een afdeeling politie ter plaatse. De kers werd omsingeld. Toen de misdadigers zagen, dat zy in de val zaten, trachtten zy te vluch ten. Hierby kreeg Theissen een schot in hot hoofd, zoodat hij, levensgevaariyk gewond, naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Zijn beide medeplichtigen zyn gear resteerd. De roovers waren met legerpistolen gewapend en hadden een grooten /oor ra ad m- -itie by zich. Avontuuriyke jongelui. Drie werklooze Duitsche jongemannen, die eenigen tyd geleden met het jachtje Seeteufel van Bremershaven waren vertrokken om een wereldreis te maken, doch wegens schade aan hun vaartuig te N'euwediep moesten binnen- loopen, hebben de schade aan hun scheepje thans hersteld, zoodat ze andermaal in zee konden gaan ter voortzetting van de groote reis. Van IJmuiden uit gaan ze eerst naar de kanaalhaven Dover, vandaar steken ze over naar Spanje en vervolgens naar de Azoren en Zuid-Amerika. De nood derDuischeRyn- vaart. Officieel wordt medegedeeld By de in het openbaar gevoerde besprekingen over de leniging van den noodtoestand der Rynscheepvaart is ook het denkbeeld geop perd, een beroep te doen op financieelen steun van het ryk. Dit denkbeeld is onuit voerbaar. In een schryven van den rijksverkeers minister aan de regeeringen der staten is, ter informatie aan de belanghebbenden by de Rijnscheepvaart, met nadruk er op gewezen, dat in verband met den financieelen toestand van het ryk op steun aan de Rynscheepvaart. ook zelfs alleen aan de particuliere, met geld middelen van het rijk niet gerekend kan worden. De leniging van den noodtoestand op den Rijn moet langs den weg van „Selbsthilfe" gezocht worden. Een vreeseiy ke ontplof fing. In het aan de Beiersch-Oosten- rijksche grens gelegen stadje Vils heeft in een cementfabriek een hevige onploffing in een oven plaats gehad. Een der directeuren er. vier arbeiders liepen tengevplge van den vonkenregen en de gloeiende cementmassa ernstige brandwonden op. De directeur ts reeds in het ziekenhuis te Füssen aan zyn wonden overleden. Een tweede zwaargewon de ligt op sterven. De moeder van den directeur, die telegra fisch werd ontboden, heeft kort na aan komst te Füssen een beroerte gekregen en is thans ernstig ziek in het ziekenhuis te Füssen opgenomen. Afsluiting van de Mid- dellandsche Zee. De „Deutsche Gesellschaft für Bauwesen" heeft in de Pae* dagogische Akademie een tentoonstelling ge opend van de plannen van den Munchener ingenieur Sörgel voor het afsluiten van de Middellandsche Zee, waardoor de waterspiegel zou dalen en nieuw land gewonnen zou kun nen worden, terwyi tevens een bevloeüng van de Sahara daardoor mogeiyk zou worden. Sörgel wil in de straat van Gibraltar een stuwdam maken, waardoor de waterspiegel in het westeiyke gedeelte van de Middellandsche Zee 100 M. zou dalen. Een groot werk van sluizen maakt het mogelyk, dat het scheep vaartverkeer toch gehandhaafd kan biyven. Verder wil Sörgel een dyk tusschen Sicüië en Afrika aanleggen, waardoor de Straat van Messina afgesloten wordt en de waterspiegel in het Oosteiyke gedeelte 200 M. kan dalen. Na deze werkzaamheden kan begonnen worden met irrigatiewerken voor de Sahara, waarvoor een kanaal by Gabes gegraven moet worden, terwyi als waterreservoir het zout meer Schott el Dierid zal dienen. Vandaar zal het water over de Sahara geleid worden. Sörgel berekent, dat men zoodoende in het westelijke gedeelte van de Middellandsche Zee 84.000 en in het Oosteiyke gèdeelte 492.000 vierkante K.M. land zal kunnen win nen, terwyi door de bevloeiing van de Sahara 3 millioen vierkante K.M. land vruchtbaar gemaakt zou kunnen worden. Door de water werken zou bovendien 200 millioen PK. elec trische kracht verwekt kunnen worden. Op deze wyze zou Europa een nieuw kolonisatie gebied kunnen verkrygen, waardoor voor lan gen tyd gezorgd zou zyn voor b,et overschot der Europeesche bevolking. TOB NOOIT-HOEKJE MEN VINDT WAT MEN ZOEKT. ZOEKT DAAROM WAT GE VINDEN WILT. Het meerendeel der menschen is gevoelig voor den invloed van het weer. D.w.z. dat ze veel gauwer het hoofd laten hangen op een killen regendag dan op een helderen dag met zonneschijn. Wanneer het regent weten zij niets beters te doen, dan met een afkeurend gezicht bij het raam te gaan staan, en commentaren op „dat nare natte weer" te leveren, ofwel ze klagen steen en been dat hun beroep hen noodzaakt om erdoor te trekken. De regen bevalt hen niet. en nu zijn ze bovendien nog onverstandig om datgene wat hen niet bevalt, tot het centrum van hun belangstelling te maken. Weest verstandig, en geeft juist zoo weinig mogelijk belangstelling aan de dingen die U niet bevallen. Regent het? Moet U erdoor? Welnu, zet uw kraag op en stapt er blijmoedig op los l Klagen helpt toch niets1 Kunt U thuisblijven Alvast een voorrecht boven degenen die erdoor moeten. Kom, staat daar niet misnoegd bij het raam. Stookt de kachel eens gezellig op. en houdt U met iets bezig. En niet alleen bij regenweer komt deze ge- dragslijn in aanmerking. De meesten zouden er wèl bij varen, wat meer aandacht te schen ken aan figuurlijke „zonnestraaltjes" en wat minder aan „regenbuien". Meestal zijn wij Meieer geneigd tot weife len, critiseeren, afbreken en klagen dan tot vastberadenheid, waardeering, opbouwen en dankbaarheid. Probeert eens, in opbouwenden zin te leven. Zoekt naar het goede in menschen, dingen en omstandigheden. Richt uw aandacht op de dingen die wél goed, wél prettig en wél naar uw zin zijn, inplaats van V jp aanmerkingen toe te leggen en steeds met een bedenkelijk gezicht uw eigen stemming en die van ande ren te bederven. Wie zoekt, die vindt. Wie pessimistisch denkt, die zal ook redenen voor dat pessimis me vinden. Denkt daarom optimistisch een beetje vertrouwen en een beetje waar deering en ge trekt het warme, lichte en blije in het leven tot U. Nadruk verboden) Dr. JOS. DE COCK. Een huweiyk s-m a k e 1 a a r- s t e r. In een klein Italiaansch dorpje is een 80-jarige vrouw overleden, die wel als geen ander, in de geschiedenis der menschen ingegrepen heeft. Tijdens naar lang leven heeft zy niet minder dan by 10.000 huweiy- ken haar bemiddeling verleend. Des te eigen aardiger, als men weet, dat die vrouw blind was en dat zy by het tot elkaar brengen van twee menschen zich dus steeds op haar ge hoor moest verlaten. De typhoon in Japan,- Volgens een officieele mededeeling zyn tot j dusverre 18 dooden geborgen, die het slachtof fer geworden zijn van den typhoon, die in den nacht op Dinsdag boven Yokohama en de kuststreken heeft gewoed. Het definitieve aantal dooden is nog niet bekend. Het is echter evident, dat het aantal slachtoffers in de eerste opwinding sterk overdreven is. In Yokohama is na de ramp de geheele politie en een deel van de troepen gemobili seerd. Zij hebben den geheelen dag onafge broken gewerkt, om 121 inwoners te redden, die door een aardverschuiving, welke door den typhoon was veroorzaakt, waren bedolven. De orkaan is de ergste geweest, dien Japan in 12 jaar beleefd heeft. Men vreest, dat bij de visschersvloot groote verliezen zyn geleden. De vrachtstoomer „Oenkai Maru" (2000 ton) is by het eiland Osjima ten Zuiden van Yokohama aan den grond geloopen. Van de bemanning, die uit 30 koppen bestond, zyn tot dusverre nog slechts negen gered. De overige 21 zijn waarschyniyk om het leven gekomen. In de militaire haven basebo wordt een klein marine-schoolschip, met een bemanning van 200 koppen vermist. Men vreest, dat het tydens den typhoon verloren is gegaan. De materieele schade wordt in totaal op onge veer 30 millioen yen geschat. Het Japansche kabinet heeft in een buiten gewone zitting besloten, een commissie tot het verleenen van hulp aan de getroffen gebie den te benoemen. De minister van financiën heeft daarvoor drie millioen yen ter beschik king gesteld. Oppassen by koude vat ten. Zooals bekend is, draagt de mensch een groot aan^'l ziektekiemen met zich mede en juist in den herfst en het voorjaar, wan neer wy zeer wisselvallig weer hebben, ko men zy het meest tot ontwikkeling. Door dit weer wordt het lichaam n.l. veel ontvanke lijker voor die ziektekiemen en op koude da- 'gen beschermen wy ons vaak niet genoeg tegen de doordringende koude en wind, het lichaam verbruikt zyn reservekrachten tot afweer en ons weerstandsvermogen wordt hierdoor veel minder krachtig, zoodat de ziektekiemen maar al te gemakkeiyk hun werk kunnen doen. Hoe komt het nu, dat over het algemeen de gevolgen van natte voeten zich niet altijd tot pyn in de voeten en de beenen bepalen, maar „neus-verkoudheid" het gevolg is Neus en neus-keelholte zijn door de gevoe lige siymvliezen de infectiehaarden bij uitne mendheid en geven veel gemakkeiyker toe gang tot de inwendige organen. De ziektekiemen verzamelen zich hier en biyven vry latent, zoolang men nog over het noodige weerstandsvermogen beschikt. Is dit verbruikt dan zjllen zij zich naar de verdere gelegen lichaamsdeelen, de bronchiën, enz. Voortzetten en zich langzamerhand door het geheele lichaam verspreiden. Wy beschermen ons lichaam tegen dit kou vatten, dat zooveel onaangename gevolgen Onde: Frits meneer".

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2