j 500 300 25 Onze Sint Nicolaas Prijsvraag! DONDERDAG V7 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 271 70e Jaargang; 1932 Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Matraat 58-80, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een gevelsteenen-wedstrijd met belangrijke geldprijzen STADS- EN PROVINCIENIEUWS KRANIG OPTREDEN DER POLITIE. spotkoopjes SEN, 10 ct. Alleen „DE 'alstraat 35. RS. Chaiiy e Ring van ms 5 ct. per ARIE BOO- met garan- TORLOGES, DE KLEINE 5. WEEK van luwenklom- 2 paar voor EN, Glacis- verjaarda- isfeest heb- DIGE GE- koop. J. lijk 37. n sorteering en Japon- f 10 ct. WINST", it Nicolaas- ise Boldoot, at. J. ijk 37. (zeldzaam) 120 breed, )E KLEINE 5. VUSS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS i Voor Vlissingen ende gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending I 3.80, met Zondagsblad t 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct( max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing vanl -5regels fl. .alles legen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bil verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bn verlies van een wijsvinger gulden bi] verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen Voor onze Sint Nicolaasnummers, waarvan het eerste in den loop der volgende week zal uitkomen, hebben wij een nieuwe prijsvraag ontworpen, waarbij de aandacht van onze lezers speciaal gericht moet worden op de in die bladen voorkomende advertenties. Deze puzzle is er één van die soort, welke den band tusschen lezers en adverteerders nog nauwer moet maken en waarbij de speurzin onzer lezers wordt gevraagd. Wat de bedoeling is In den goeden ouden tijd. wij zien zulks nog aan de oude gevels, droegen de huizen als herkenningsteeken geen huisnummer maar een GEVELSTEEN met een voorstelling van den aard van den handel of het bedrijf, welke daar ter plaatse werd uitgeoefend. Wij hebben nu voor iederen deelnemer aan onze St. Nicolaas-prijsvraag een gevelsteen ontworpen. Aan onze lezers is dan de taak om aan te geven voor welke adverteerders wij die ontwerpen bestemd hebben. Nadere bijzonderheden over dezen wedstrijd zullen in onze extra nummers bekend gemaakt worden. Deze wedstrijd, waarvoor belangrijke geldprijzen beschikbaar zijn. is alleen opengesteld voor volwassenen. Voor de kinderen heeft onze redactrice, Mej. Truus Eygenbuysen. een tweetal wedstrijden ontworpen, waarvoor 20 prijzen worden uitgeloofd. H.H. Winkeliers, benut deze uitnemende gelegenheid om de aandacht op uw speciale étalages te vestigen 1 Wij komen U gaarne bezoeken om onze buitengewone condities met U te bespreken. Met het oog op het aandeel dat onze teekenaars in dezen wedstrijd hebben, kunnen advertenties niet later worden aangenomen dan Maandag 21 dezer, des morgens 11 uur. DE UITGEVERS DER VLISSINGSCHE COURANT. De N.V. Haven van Vlissingen. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming besloten aan de lijst der tegen morgen aan de orde te stellen onderwerpen toe te voegen het wetsontwerp inzake oprich ting van de N.V. Haven van Vlissingen. Een brandstichter gearresteerd. Inden afgeloopen nacht te circa 3 uur zag een surveilleerend agent van politie op de Oude Markt een man, die in staat van dron kenschap uit zijn woning kwam. Tegelijker tijd zag de politie-beambte uit de eerste ver dieping van deze wcjning lichtflikkeringen komen, welke oogenblikkelijk brand deden vermoeden. De politieman begaf zich onmid dellijk naar boven en rukte het behang van de kamer af, waarvan een groot gedeelte ln brand stond. Door het krachtig optreden van genoemden politie-beambte kon de brand in den aanvang worden gebluscht. De bewoner die, zooals boven reeds werd medegedeeld, in staat van dronkenschap verkeerde, werd naar het bureau van politie overgebracht, alwaar hij te kennen gaf „dat lU) ook wel eens een brandje wilde zien." De man werd ter beschikking van den commissaris van politie gehouden. Hy verklaarde aan den commissaris dat hij niet verzekerd was en alleen gehandeld te hebben in een dronken bui. Het perceel van den brandstichter, Oude Markt no. 11, ligt onder één dak met per ceel no. 9, de slagerij van den heer Kiviet. Wij wijzen er op dat de groote brand van Zondag- op Maandagnacht precies om "m koek van de woning van den nu aangehou dene plaats had en dat deze brand aan de achterzijde van diens woning goed zichtbaar was. De man, een 36-jarige los werkman, blijft II in bewaring en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt voort gezet, terwijl de woning van den aangehou dene door de politie afgesloten is geworden Een woord van hulde mag zeker wel ge bracht worden aan den agent van politie, die zoo krachtig en doortastend is opgetre den, waaTdoor een groot onheil is voorko men geworden. Wanneer een brand zou zijn uitgebroken in dit oude stadsgedeelte, waar het eene huis als het ware in het andere loopt, zou vermoedelijk een brand van groo- ten omvang zijn uitgebroken, waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn ge weest. „Alhambra"-theater. In het Alhambra-theater wordt van morgen af een zeer bijzondere film vertoond, getiteld „Menschen achter Tralies". Deze film is door de groote pers zeer gun stig gerecenseerd. De „Nieuwe Oourant" te 's-Gravenhage schrijftEr is hier een film, die oijzonder indrukwekkende beelden brengt. Die uitmun tend spel te zien geeft, zoowel van Heinrich George als van Gustav Diessl, van Egon van Jordan en de overigen, zoodat er ontzaglijk veel te zien valt, wat den toeschouwer ten zeerste boeit. Het publiek is dan ook sterk onder den indruk en leeft ten volle met de film mee. „Rotterdamsch Nieuwsblad".Een merkwaardige film, op tal van punten zelfs een grootsche film. In leder geval een film waarover zal worden gesproken, al is het slechts om Heinrich George, die een levens lang veroordeelde belichaamt op een wijze, die alle kunst en kunstvaardigheid te boven gaat. „Dagblad van Rotterdam"Er zit een on geloof elijke spanning in deze film, die in den opstand haar hoogtepunt bereikt. De span ning is zóó groot, dat men het „happy end" als een doorslaand bewijs van de Amerikaan- sche zoetsappigheid gaarne op den koop toe neemt. Er is voor gezorgd, dat de voornaam ste figuren hun spel in hooge mate kunnen ontplooien. „Het Volk"Het frappante in Heinrich George's spel is de groote tegenstelling tus schen zijn lichamelijke geweldigheid en zijn verstandelijke kleinheid. Naar het vleesch is deze mensch een reus, naar zijn verstand een dwerg. 'De primitieve vrijheidszucht in het geweldige lichaam van den boef Butch, zijn uitbarstingen van haat tegen het gevangenis regime, zijn dierlijke sluwheid en eveneens dierlijke trouw, zijn, het is géén gemeen plaats, geweldig Een film met indrukwekkende groote mo menten, dit werk van Paul Fejos. „Algemeen Handelsblad" Fejos heeft zijn twee hoofdpersonen, George en Diessl, in een film neergezet, die vrij is van wat voor trucs of quasi-symboliek ook alles is echt en in drukwekkend, de massascène met de drie duizend gevangenen, de technisch onverbeter lijk geënsceneerde veldslag in de gevangenis, met revolvers, machinegeweren, bommen en tanks, het kleinere oproer in het begin vin de film, als George den hoofdopzichter het stin kende voedsel voor de voeten werpt en ea rner" en microphoon heenglijden over de dui zenden handen der gevangenen, die met bor den en drinkbekers rammelen om him onte vredenheid kenbaar te maken en later als die handen in de gevangeniskapel elkaar revol vers en patronen toereiken, terwijl een gees telijke op den kansel praat. IJsclub Vlissingen. De vereenlging „IJsclub Vlissingen" hield gisterenavond in de bovenzaal van den heer Coomans in het Bellamypark, een zeer slecht bezocht" algemeene ledenvergadering. Nadat de heer Agterberg, tot nu toe 2e voorzitter, met een woord van welkom de "bijeenkomst had geopend, kreeg de heer Hildernisse het woord tot het voorlezen van de notulen der laatste algemeene vergadering en van het jaarverslag. Het eerste werd onveranderd goedgekeurduit het laatste nemen wit het volgende overHet terrein der vereeniglng, dat door bemiddeling van de Nederlandsche Heidemaatschappij r»p voldoende diepte is af gegraven, heeft het geheele jaar onder v.vter gestaan en kan dus met flinken regenval „zoet" gehouden worden, terwijl in geval van nood water bij gepompt kan worden. De ver lichting voldoet goed en in den komenden winter zal nu ook, >ij voldoende vorst, des avonds kunnen gereden worden. ïïet aantal hoofdkaarten, bijkaarten en donateurs be droeg resp. 131, 95 e 3. Een woord van dank wordt gebracht voor financieele hulp aan die leden, welke het den penningmeester makkelijk maakten door ren- telooze voorschotten, zijn beheer te voeren. Het aantal bestuursleden, dat elf bedroeg, zal geleidelijk tot zeven verminderd worden. De onderwerpen op de vergaderingen be handeld, behoorden meestal tot de rubriek verbetering van het terrein. Voor beide verslagen mocht de secretaris den dank van den voorzitter in ontvangst ne men. Het financieel jaarverslag over 1931—1932 van den penningmeester, den heer M. M. Francke, vermeldde aan inkomsten en uit gaven f 661.45 met een batig slot van 1.70. Bij de bestuursvergadering kregen dc hee- ren Agterberg, Van der Meer en Dert, een voldoende meerderheid. De voorzitter drukte zijn spijt uit, dat het afgetreden bestuurslid Van den Heuvel, door inkrimping van het aantal bestuursleden, niet was herkozen. Hij sprak de hoop uit hem nog eens opnieuw in het bestuur opgenomen te zien. Vervolgens kwamen nog eenige interne zaken ter sprake als de ververschingstent en zijn beheerder, het plaatsen van een af sluiting aan het terrein, de „ontrieting" van het terrein, de activiteit gedurende den zo mer van het meerend°el der bestuursleden en de kwestie van de bijkaarten die zooals ook de hoofdkaarten na 1 December duur der worden. Veteranen-voetbaL Het mag een gelukkig verschijnsel heeten, vooral in de kommervolle tijden, die we thans beleven, dat spori en liefdadigheid elkaar niet uitsluiten en dat met name het populaire voetbalspel zich steeds meer in dienst gaat stellen der hulpvaardigheid, indien een be roep wordt gedaan op hen, die uit hoofde van hun verwantschap tot voetbal, in de gelegen heid zijn, die dienstbaarheid te bevorderen. En even sympatiek doet het aan, dat ook in Vlissingen begrepen wordt, dat de aantrekke lijkheid van 'n sportief partijtje voetbal haar uitwerking niet zal missen, nu de kas van het St. Nicolaescomité alhier versterking behoeft om bestand te zijn tegen de aanvallen, die straks op haar zullen worden ondernomen. Men weet hetSt. Nicolaas staa0 voor de deur. Het populaire Idnderfeest zal weer zijn rechten opcischen en in meerdere of mindere mate, al naar gelang de crisistijden dit moge lijk maken, de jeugd doen genieten van de zegeningen, die aan dit feest zijn verbonden E. bestaat echter een categorie van kinderen, die van die zegeningen gespeend zouden blij ven, ware het niet, dat het St. Nicolaas- comité zich elk jaar opnieuw ontfermde over deze min- en onvermogende kleinen. Ditmaa' zijn de eischen nog grooter dan voorheen omdat de .nd der geldmiddelen omgekeera evenredig is aan de toename van hen, die op de liefdadigheid, die het comité betracht. z\jn aangewezen. Spontaan voldeden dan ook de twee-en- twintig voetbal-veteranen aan het tot hen gerichte verzoek om, tegen een matige entrée, waarvan de opbrengst zal worden gestort in de kas van het Vlissingsche St. Nicolacscoml- té, een voetbalwedstrijd te spelen. Spontaan ook stelde de V.C. „Vlissingen" haar terrein beschikbaar en spontaan zullen naar wij hopen de talrijke voetballiefhebbers zich opmaken, om Zaterdagmiddag a.s. hunne schreden te richten naar den Koudekerk- schen weg, waar ten half drie een elftal der V.V.V.V.V. zal aantreden tegen de veteranen der V. C. „Vlissingen". De amusante edstrijd van 23 October jl. wettigt te verwachting, dat ook deze wed strijd, die hopelijk onder betere weersomstan digheden zal worden gespeeld dan de eerste, duizenden zal trekken, die, ter afwisseling van het competitioneele voetbal, belust rijn op een partijtje gemoedelijk genoegelijkheids- voetbal tusschen oudgedienden. De V.V.V.V.V, is er intusschen op gebrand, de 51 neder laag van 23 October te wreken en heeft eeni ge wijzigingen aangebracht in hare ploeg, die er thans a!s volgt uitziet DoelMathijssen. AchterBaren tzen en Edelman. Midden Van Hijfte, Van der Jagt en Du- dok van Heel. VoorVan de Kreke, dr. Spuijman, A. Smit, T. Smit en Br'jsse. De veteranen der V.C. „Vlissingen" stellen het volgende elftal hiertegenover DoelDingemanse. AchterElich en Rafelaar. Midden De Groot, Schot en Meeuwesen. VoorVierhout, Eckstein, Braat, De Jong en Van de Velde. Op verzoek van beide partijen zal onze stadgenoot de heer J. P. van Bel, een vete raan op arbitraal gebied, wederom als scheidsrechter fungeeren. Zooals iren ziet, namen, die klinken als 'n klok en die herinneren aan vroegei dagen, toen deze „oudjes", bij wie „kale hoofden" en „dikke buikjes" thans hier en daar zich reeds doen gelden, lauweren oogstten voor de club, waaraan zij him hart hadden verpand Zaterdag a.s. vangt men dus twee ^liegen in één klap Men ziet voetbal-veteranen in actie en men helpt gelijktijdig het St. Nico- laascomité in zijn mooien liefdadigen arbeid. Is, gezien het succes van den vorigen vete ranen-wedstrijd en het doel van dezen vol genden, een opwekking om aan het „gaat dat ziente doen beantwoorden, nog wel noo- dig? Voordracht Luthersche Kerk. In de Evang. Luth. Kerk zal Maandag a.s. des avonds 8.15 uu? een voordracht worden gehouden door ds. C. F. Nolte, over het on derwerp „de domheid van het ongeloof". Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Scheepvaartberichten. Nadat het gat in het stoomschip „Rozen burg" door het aanbrengen van een schild v\as dichtgemaakt, is het schip gisterenmid dag op de haven alhier gesleept. De lading is in lichters bij de Steenkolenhandelsver- eeniging gelost. Daarna zal de „Rozenburg" buitenom naar Rotterdam worden gesleept en aldaar in een der dokken worden opgeno men, teneinde het schip te repareeren. GOES Leger des Heils. Het is voor het Leger der Heils wel een be langrijke week. Veertig jaren heeft het het bekende gebouw aan het Ravelijn in gebruik gehad, maar door den s1 echten grond, waarop het stond en den minder solieden bouw, be gon het zulke teekenen van verval te vertoo- nen, dat de woonvertrekken bij sommige weersomstandigheden ^verlaten moesten wor den en vernieuwing dringend noodig werd. Gedurende eenige maanden is er aan den nieuwbouw en de restauratie gewerkt en Vrij dagavond hoopt men het nieuwe gebouw in gebruik te nemen. De woon en slaapvertrekken op de boven verdieping zijn geheel vernieuwd en daardoor natuurlijk gemoderniseerd. Alles ziet er hier nu frisch en prettig uit waarmee zeker de officieren die .ch zoolang hebben moeten behelpen wel in eerste plaats te felicl- teeren zijn. Nieuw is hier de electrische deur opener, naar wij hoorden de eerste in Goes. De vergaderzaal kreeg ook een noodige res tauratie, alsmede electrisch licht. Als we nog eens ruimer in de centen ritten zei de be velvoerende officier ons we ook eens aan nieuwe banken denken. Geheel nieuw is de zaal naast liet hoofdge bouw voor het jeugdwerk met bovenwoning Deze jeugdzaal zal zeker in een groote be. hoefte voorzien en maakt een uitstekenden indruk. Het exterieur van het gebouw doet het ook heel goed en past uitnemend in deze aardige omgeving. GROEDE. Aan de gevolgen overleden. De heer v. d. B., die eenige dagen geleden op den rijksweg BreskensSchoondijke door een vrachtauto aangereden werd, is aan de bekomen verwondingen overleden. KORTGENE. Tevredenheïdsbetuigingen. De minister van justitie heeft blijkens me- dedeeling in het Algemeen Politieblad zijn tevredenheid betuigd voor den bijzonderen ijver en het beleid door C. de Jonge, rijks veldwachter-brigadier te Kortgene, toenmaals tijdelijk gedetacheerd te Herwijnen en door J. Tromp, gemeenteveldwachter, tevens onbe zoldigd rijksveldwachter te Herwijnen aan den dag gelegd bij het opsporen /an den hoofd dader van een reeks van diefstallen, gepleegd 1930 en 1931 te Herwijnen, zoodat diens on herroepelijke veroordeeling kon volgen. Vereenïgingen. Met no. 223 van de taatscourant" zijn verzonden afdrukken van de statuten betref fende den Christelijken Boerenbond voor West Zeeuwsch-Vlaanderen, gevestigd te Oostburg en van het Volksgebouw „de Gou den Poorte", van de moderne arbeidersbewe ging, gevestigd te Middelburg. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 November zijn in onze provincie voorgekomen II geval len van roodvonk, "1. 7 te Zoutelande en 2 in ieder der gemeenten Kruiningen en Tho- len en l geval van febris typhoïdea te Ierseke. Het kanaal door Zuid-Beveland. Blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting van waterstaat, werd met voldoening gezien, dat een post van ƒ500.000 was aangevraagd voor het voort zetten der werken aan het kanaal door Zuid- Beveland. In tegenstelling tot de opmerkin gen, daarover in eenige aan de Kamer ge richte adressen gemaakt, juichten vele leden dit toe. Zij meenden, dat Nederland daartoe zelfs verplicht was en dat deze werken, onaf hankelijk van de vraag, wat er van het Een- drachtskanaal mocht komen, speciaal met het oog op het drukke verkeer, als gevolg van de grootere industrieele en commercieele ont plooiing van Gent, moesten worden doorge- gezet. Bij andere leden had deze post bevreem ding gewekt. Bestaat er inderdaad, zoo vroe gen deze leden zich af, bij de regeering een voornemen tot verbeteringxVan den bestaan- den vaarweg van Dordrecht naar Antwerpen, aan welks verbeteringsplan reeds een begin van uitvoering is gegeven door de uitvoering van werken in het Hellegat, het baggerwerk in het Brabantsche vaarwater, de verhooging van de spoorbrug te Dordrecht en waarvan nu het kanaal dooi Zuid-Beveland de voort zetting vormt Om welke reden heeft de regeering daar van dan niet vooral aan de Kamer mede- deeling gedaan, onder opgave van het be drag der uitgaven, waartoe dit alles zou lei den en met uiteenzetting van de functie, welke deze verbetering zou moeten vervullen bij de onderhandelingen over de herziening der Tractaten van 1839. In het bijzonder ver zochten de hier aan het woord zijnde leden antwoord op de vraag, of de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland zich zal be perken tot hetgeen noodig is in verband met de overbruggingswerken. Is het waar, zoo vroegen deze leden, dat de spoorbrug te Dordrecht is verhoogd op aan drang van de Centrale Commissie voor de Rijnvaart Wordt er niet meer aan een nieuwe kanaalverbinding gedacht van de Westerschelde naar het Volkerak, of is het de bedoeling, dat er twee kanalen komen in de toekomst, nl. het Eendrachtskanaal en het Zuid-Beveland-kanaal Andere leden waren van meening, dat de verbetering van het kanaal door Zuid-Beve land zich inderdaad bepaalt tot een verhoo ging van de spoorwegbrug te Vlake. met het geen daarbij behoort. Gevraagd werd, welke vrije hoogte boven den waterspiegel de brug, na verhooging, voor de scheepvaart zal aan wijzen. Gaarne zouden deze leden een en ander nader uitvoerig door den minister zien toe gelicht, speciaal ook omtrent de vraag, of reeds onteigeningsstukken ter visie zijn ge legd voor andere ■'-erbreedingswerken van het kanaal en die, welke onmiddellijk samenhan gen met de verhooging van de Spoorbrug en de Schorebrug. Zoo ja, welke?

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1