Courant f TWEEDE BLAD De dochter van den Dictator FEUILLETON BINNENLAND Mooie witte tanden van de Woensdag 16 November '32. No 270 KAMEROVERZICHT TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Algemeen debat. Vandaag de Rogeering aan het woord. Iieel zwaar zal haar de taak niet gevallen zijn. Er is veel kiritiek geoefendhet ver trouwen in haar bcileid is wel door velen op gezegd, maar altijd staat de Regeering hier in sterk,dat haar geen betere beleidsrich ting is aangegeven. De arbeid van het Kabi net bepaalt zich geheel en al tot crisis-wet geving, directe ter bestrijding van de econo mische gevolgen van de tijdsomstandighe den, indirecte ter handhaving van de werk zaamheden van den staat, nu de financiën van het Rijk zoozeer zijn teraggeloopen. I zeer hooge eischen worden gesteld aan de financieele hulp die de Staat moet verlee- nen en de inkomsten zijn juist van dien aard, dat voor de normale uitgaven het be- noodigde gold op geen stukken na aanwezig js Daarbij komt dat iedere partij en dikwijls Haast ieder lid iets anders zoo bijzonder belangrijk vindt, dat hij daaraan vóór alles d? aandacht der Regeering gewijd wenscht te zien. De Regeering heeft echter het ge heel te ovërzien en komt dus voortdurend in strijd met de particuliere opvattingen der partijen en personen. Het is dn gemakkelijk onderdeelen' afzonderlijk te beoordeelen, maar uiterst moeilijk is het het onderling verband tusschen die deelen te zien en te beoordeelen. In concreten vorm is dit vooral aan den dag gekomen bij de kwestie der fi nanciën, die nieuwe bronnen van inkomsten vragen. Daaromtrent heeft ieder zijn eigen idéé, maar de Regeering moet met voorstel len komen. Minister Ruys deed allereerst diverse kleine punten af. Het rapport der commissie- Welter is wat betreft het toezicht op de fi nanciën der gemeente nog in behandeling bij de Regeering. Een definitief besluit is nog niet' genomen. Verschillende voorbeelden van de moeilijke financieele positie der ge meenten zijn aangevoerd, hetgeen de Minis ter tob eenige nadere inlichtingen voerde. Een andere regeling van den rykssteun in de crisis-uitgaven der gemeenten wordt over wogen. De commissie—De Vries is gereed met haar rapport, dat spoedig zal ver schijnen. Voor heft onderwijs aan schipperskinderen peed de Re^eeririg reeds veei. Op het oogen- foik kan niet ïneer gedaan worden, maar wel zal over het bevrachtingswezen voor de bin- nenschipperij spoedig een ontwerp verschij nen. De groote scheepsruimte en de geringe vrachten maken de concurrentie steeds scherper, terwijl de transport-auto zich hoe langer hoe meer als ernstige mededinger doet kennen. Een en ander zal de Regeering alsnog doen, maar of dit door middel van crediet kan geschieden, betwijfelde de Minister, want crediet verscherpt wellicht den con- currentie-strijd. Reeds thans worden de schippers en hun gezinnen door de gemeen ten geholpen. De economische- en de handelspolitiek zijn ditmaal minder besproken. Zij staan beide onder den druk van de crisis, en the oretische beschouwingen zijn ditmaal niet nuttig. Nuttiger is te zoeken naar de struc- tureele oorzaken van de crisis en dan is wel aan te nemen dat in het collectivistische pro ductie-stelsel even goed fouten en crisissen zullen voorkomen. Voor een requisitoir tegen de Regeering is dus niet voldoende aanlei ding zij heeft steeds getracht den gang van zaken te bevorderen. Bij haar handels politiek zal zij niet door opportunistische overwegingen tot afwijkingen komen. De na tionale economie dient beschermd te worden ROMAN VAN EDGAR JEPSON Vertaald door F. van Velzen. (Nadruk verboden 38) Wyse feliciteerde mij met den goeden af loop en ik stelde voor in restaurant „Prin- tcmps" te gaan ontbijten. De ongewone lichaamsoefening in de frissche morgenlucht had mij een goeden eetlust bezorgd en het idee, dat ik Emma nu gewroken had, bracht mij bovendien in een opgewekte stemming. Wyse zat met opvallende aandacht zijn geheugen te raadplegen. HU wilde waar schijnlijk met alle geweld mijn identiteit vaststellen, want telkens betrapte ik hem er op, dat hij my scherp zat aan te kijken en dan van tijd tot tijd zijn hoofd schudde. Nadat wij een sigaar gerookt hadden, ging ik terug naar de „Snowdrop" om mijn te kort aan slaap in te halen. Tegen lunchtijd was ik weer geheel opge- frischt. Ik had mij voorgenomen om Cumberland een bezoek te brengen en eens over onze onderneming te praten. Aan de lunch be- fcjoot ik mij ten opzichte van Emma te ge dragen alsof er den vorigen avond niets dat afbreuk had kunnen doen aan onze vriend schap, was voorgevallen. Omstreeks drie uur tegen invloeden, die takken van volkswel vaart zouden kunnen vernietigen. Met de rede van den heer Colijn kon de Minister zich vry wel vereenigen. Het algemeene ni veau zal inderdaad dalen, maar tot hoe ver is niet te zeggen. Zeer ingrijpende loonsver lagingen zijn gevaarlijkredelijk en ver standig is het met verlaging rekening te houden, óók opdat Nederland zich aanpasse aan de veranderingen in andere landen. Het debat in de Kamer bevat een zekere uitspraak, meende de Minister, nl. dat de Kamer in het algemeen zich met het beleid der' Regeering kan vereenigen, doch alleen nu eens op dit dan op dat punt een verder gaand ingrijpen wenscht. Door onderling overleg is z.i. veel te bereiken en zelfs op een punt als de gedwongen winkelsluiting achtte hij het mogelijk tot een bevredigende oplos sing te komen. Het geheele terrein van de Zuiderzee zal nooit voldoende zijn om een half millioen menschen werk te geven, gelijk de heer Co- lijn meent. Meer dan 40 duizend gezinnen zullen er niet te plaatsen zijn, hetgeen dus ongeveer een goede tweehonderd duizend personen beteekent. En dat is eerst in een verre toekomst te wachten. De financiering der Zuiderzeewerken biedt groote moeilijkheden, althans voor dit oogen- blik, en daarom wilde de Regeering even wachten. Zij is bereid voor 1933 een bedrag aan te vragen voor de Noord-Oost-polder- wérken. Voor de jeugdige werkloózen zal de Regee- 'ring zooveel doen als mogelijk is. Het onder zoek naar de mogelijkheid van hulpverlee ning in naturalia heeft op zichzelf toch geen bezwaar. Het kan zijn dat in die richting iets goeds is te vinden. Allerlei kleinere onderwerpen kunnen wij wel laten rusten. Weer werd over de relletjes in Den Haag gesproken, maar een nieuw gezichtspunt is niet geopend. Verder zeide de Minister, dat men voorzichtig moest zijn met ingrijpen in de salarieering bij gemeen tebesturen, gelijk de heer Knottenbelt wilde. Slechts in zeer ernstige gevallen moet de Regeering zich daarmede inlaten. Wat de demonstraties betrof, de Regee ring heeft het gezag te handhaven, gelijk iedere regeering zou doen. Zij neemt geen algemeen afwerende houding aan tegenover straatdemonstraties, maar zij stelt zich op het standpunt dat niet verder dan het toe laatbare kan worden geduld. Groote massa's bijeengebracht, leveren altijd gevaren op en daarvoor dient de Regeering te waken. Tot slot hield de Minister eenige bespie gelingen over het parlementaire stelsel en de parlementaire democratie. De Regeering kan zich niet door straatbetoogingen in een bepaalde richting laten sturen. Ons vlakke land houdt niet van hooge boomen. Minister De Geer had een viertal punten te behandelen. Het waren het verwijt, dat hij te veel had bezuinigd, het verwijt, dat hij te weinig had bezuinigd, het bezwaar dat de belastingen te veel verhoogd werden en het bezwaar dat de belastingen niet meer ver hoogd werden.. Aangezien al die punten al vóór en tegen, vroeger en thans uit ende na besproken waren, sprokkelde hij slechts losse opmer kingen. Bij het ontwerp-tariefwet gaat die discus sie wel voort. Met 40 tegen 37 stemmen, vrij wel rechts tegen links wees de Kamer een verzoek van den heer Knottenbelt af om de nieuwe nota van wijziging van deze wet eerst even in de af deelingen te onderzoeken. Direct na de algemeene beschouwingen komt nu al de openbare behandeling ervan Avondvergadering. Justitie. Minister Donner was de eerste, wiens be grooting gereed was voor openbare behan deling. Het debat kenmerkte zich door verbrokke ling. Het groote bezuinigingsontwerp, de op heffing van zeven rechtbanken en een paar aozijn kantongerechten, wordt afzonderlijk behandeld. Het moest dus blijven bij het uiten van de meest uiteenloopende wenschen en grieven, waarin moeilijk een lijn te be kennen viel. De lange rij van sprekers werd geopend door mevr. Van Itallie, die oude bekenden begaf ik mij naar him apartementen in den Regaliatoren. Mrs. Manus liet my binnen en herkende mij eerst toen zy mijn stem hoorde. Cum berland was uit, doch ik had er geen be zwaar tegen te wachten en ging naar de groote zitkamer, waar ik Emma aantrof. Zij zat in een gemakkehjken stoel by een geopend venster, zy zag er vermoeid en lus teloos uit. Toen zy my zag keek ze verrast cp en scheen zich niet te herinneren wk. ik was of waar rij my al eerder had ontmoet. Opeens herkende zy my. zy bloosde en scheen niet op haar gemak te zyn. Ik deed alsof ik er niets van bemerkte, gaf haar een hand en zei vriendelyk dat haar vader my verzocht had te komen. Ik ging naast haar zitten en vroeg of zy nog vermoeid was. Op matten toon antwoordde zy dat zy zich na een bal nog nooit zoo uitgeput had gevoeld als nu. „Ik hoop, dat niemand u meer gehinderd heeft, nadat ik vertrokken was", zei ik. „Neen, o.neen", antwoordde zy, maar haar stem klonk twyfelaehtig genoeg om te laten begrijpen, dat de prins haar weer verveeld had met zyn vriendeiykheden. „Het was dom en onverantwoordelyk van my, om uw avond nog meer te bederven. Ik had moeten bedenken, dat lord Peeke en 1e prins u al meer dan voldoende hinderden.' „Ik hoop, dat ik van dien lord Peeke nooit meer iets te hoof en of te zien kryg", ant woordde zy blozend. „Dat zult u waarschijnlijk nietf of uw v de revue liet passeerende verkeersongeval len, waarover zy goede dingen zei, al moest zij later van mr. Duys hooren, dat zy en trouwens ieder, die het niet met hem eens is over de kwestie van de maximum-snelheid van auto's, er niets van begrypt. Verder de sensatie-journalistiek, waarover ook ds. Van aer Heide klaagde, nieuw bewys, dat de persmanieren van de sociaal-democratische bladen ook in eigen gelederen verre van al gemeens bewondering wekken. Iets anders is de vraag, of de overheid hier een taak heeft, welke sommige leden haar willen opdringen Heel andere onderwerpen heeft mr. Duys behandeld o.a. het rijden met één verblin dend licht door auto's, bevoorrechting van fascisten en de wenscheiykheid van een uni formverbod. Dit laatste wil de soc.-dem. af gevaardigde niet voor zijn A.J.C.-ers, die hy evenmin uitdagend acht als padvinders. Hij denkt slechts aan terreur-groepen, met name van communistischen en fascistischen huize. Op dit „lichtzinnige" standpunt stond de heer Wijnkoop natuuriyk nietvoor hem is de geüniformeerde rcode-fronterjj vanzelf sprekend van het grootste belang. Waarom cte communistische spreker, nadat by Hoofd stuk I reeds een algemeene motie tegen sa larisverlaging is ingediend, nog een (misluk te) poging deed om by dit begrootlngshoofd- stuk een motie tegen salarisverlaging in te dienen, werd niet duidelijk. Pleitte mr. Knottenbelt in het 'belang van de armlastige scheepvaartbedrijven tegen spoedige inwerkingtreding van cie nieuwe wet op de arbeidsovereenkomst van kapiteins en schepelingen, dr. Lovink en de?heer Van den Heuvel namen het op voor bberen, die door hypotheekhouders met executie be dreigd worden, waarby de Duitsche regeling heil voor den geest zweefdemej. mr. Katz wees op het gevaar voor dubbele nationali teit by gehuwde vrouwen en op het toene mende misbruik om auto's voor een ritje weg te nemen, welk wegnemen volgens den Minister economisch met diefstal geiyk staat. Ook de Crisispachtwet heeft in den korten tijd van haar bestaan aanleiding tot grieven gegeven, waarvan de heeren Van Rappard en Van den Heuvel zich tot tolk maaktendrong eerstgenoemde aan op in stelling van hoogcr beroep, laatstgenoemde wilde in des wet richtlijnen opgenomen zien, ten einde tot meer uniformiteit te komen. ONS WEEKPRAATJE In het Berlijnsch Van Gogh-proces, zoo lezen we in de bladen, is vandaag dat was Maandag jl. een deskundige, de röntgeno loog Dehlte, aan het woord geweest. Hy heeft van de dertig Van Goghs röntgen-foto's ge nomen. Hy verklaarde, dat ook alle schilde rijen valsch zijn, die de rechtbank zelf nog voor echt had versleten. De verf der val- sche schilderijen'is met hars vermengd om snellere droging mogelijk te ma-km. Het is bovendien gebleken, dat de armé Van Gogh minderwaardig schilderslinnen heeft ge bruikt, terwyl men voor de nagemaakte schilderstukken beter linnen heeft' genomen. Het hier weergegeven bericht heeft ons zwaar aan het peinzen gebracht over kunst in het algemeen en de schilderkunst in het by zonder. We hebben een kennis, die van de Teeken-Academie is weggejaagd, omdat hy niet capabel bleek om de gegeven theorie te volgen en zyn practisch werk tot geenerlei waardeering kon leiden. De man is thans in de journalistiek gegaan op dringend aanraden van zyn adviseurs, die als elk ander verstan dig mensch meenen, dat de journalistiek de eenige, maar dan ook zekere toekomst is voor hen, die in het eigen gekozen beroep faalden. Vftj hebben de zorg op ons genomen om het nagelaten werk van onzen kennis-schilder van den aardbodem te doen verdwynen, op dat nimmer meer een herinnering aan de zonden zyner jeugdjaren onzen vriend van het pad des fatsoens, in dit geval van het pad der journalistiek, zou kunnen afvoeren. Alle zijn doeken hebben we op zolder lig gen en slechts zoo nu en dan, als we met een heel of half gétikten kunstkenner in aanra king zijn gekomen, wordt het jeugd-oeuvre van onzen vriend weer in het daglicht ge bracht. Want, ofschoon ook wy overtuigd zyn, dat 't zonde en jammer is, dat eens der moest zyn verblyf hier langer rekken, dan hy van plan was." „O, u weet niet wat een vreeseiyk mensch hy is. 'n Schaamtelooze man is hy," „Het zou vërschrikkeiyk voor u zyn, maar ik geloof niet...." „Verschrikkeiyk Neen, het is waigehjk I" „Enfin, laten wy hopen, dat het eenigen tyd duurt alvorens hy weer ten tooneele verschijnt." zy zweeg en ik staarde naar buiten over de zee. Ik was er my van bewust, dat zy met belangstelling naar mijn vernieuwd gelaat keek. Na enkele minuten vervolgde zy „Wat bedoelde u er mee, toen u zei, dat de prins myn avond hielp bederven „O", zei ik glimlachend, ,,'t is overduide lijk, dat die Babouche u zeer bewondert en een vorsteiyk bewonderaar mist dikwyis de bescheidenheid van een gewoon mensch. Hy is niet gewend zyn gevoelens te verbergen." „U spreekt zeer luchtig over dergeiyke dingen", zei ze. Haar oogen flikkerden. „Ik kan den armen Babouche werkelijk niet au sérieux nemenonmogelijk." „U schijnt nooit iets au sérieux te nemen. In mijn oogen stelt hy zich zeer beleedi- gend aan." ,Maar zoo ziet men het in San Stefano ni^t. Het staatshoofd heeft hier eigenaar dige voorrechten, waarover niemand zich verbaast." „Bah i" riep verachtelijk. „Ik geloof, dat u het zich te veej eau zulke dure verf aan kostbaar linnen is ver morst geworden hoeveel nuttige hemden en broeken zouden van al dat kostbare doek te maken zyn geweest tóch wanhopen we nog niet aan de mogelijkheid, dat vandaag of morgen een of andere deskundige onzen vriend als een groot schildersgenie zal ont dekken en door de noodige suggestie het pu bliek tot kunstwaanzin en de eens versmade doeken tot waardevolle kunstschatten zal op voeren. Eén ding hebben we tegen onze vriend, de ex-schilder, geniet een hardnekkige ge zondheid, hy wil eenvoudig niet dood. En dat zou toch behooren te geschieden, wil nog eens zyn naam als schilder van beteekenis in de geschiedenis geboekstaafd worden. Herinner u slechts de geschiedenis van Van Gogh. De man was straatarm en tijdens zyn leven vond hy geen mensch gek genoeg om voor zyn teekeningen of schilderijen een be hoorlijken prys te betalen. Ook toen hy pas dood was, werd zijn genie nog niet ontdekt. By een familielid lag een groote stapel doe ken van den overleden schilder op zolder. Toen een voddenman kwam, werd die voor een gulden, één pop, eigenaar van heel den rommel. Kort daarna is Van Gogh „ontdekt" geworden. De zolder opruiming ging van hand tot hand en bracht steeds meer geld op. Thans is de wereld overstroomd met heel dure Van Gogh's, teekeningen en schilderyen, van welke niemand vroeger ooit heeft ge hoord. Als de verkooper daarvan een verkla ring moet geven, dan blykt het aangeboden schildery altyd afkomstig van de nooit om schreven, nimmer gecatalogiseerde Rotter- damsche zolder-opruiming. De stukken, wel ke dédrvan afkomstig heeten, kunnen tesa- men de zolders van een behooriyke stad vullen. In Berlijn woont een kunsthandelaar, die 30 Van Goghs tegehjk te koop had. Dat liep een beetje in de gaten en vandaar, dat de kunsthandelaar zich voor de rechtbank kreeg te verantwoorden, welke hem in eerste in stantie tot een jaar veroordeelde. De recht bank had, gehoord vele deskundigen van in ternationale reputatie, aangenomen, dat slechts een deel der aangeboden schilderyen echte Van Goghs waren. De rest was ver- moedelyk knap werk van een broer des kunsthandelaars, een schilder d'e nog leefde, dus met werk op eigen ..aam geen droog brood kon verdienen. Thans heeft een nuchtere röntgenoloog de finitief uitgemaakt, dat geen enkel stuk door Van Gogh zelf kan zijn gemaakt. We begrijpen overigens niet, waarom de kunsthandelaar nu een jaar moet brommen. Nu, ja, hy heeft werk uitgegeven op laten we zeggen verkeerden naam. Maar de kwaliteit van het werk was volwaardig Des kundigen en rechtbank hadden toch aange nomen, dat de stukken door Van Gogh kon den zyn vervaardigd. Welnu, moeten we er ons niet over verheugen, dat er een kunste naar Van Gogh gelijk onder de leven den is opgestaan Als een deskundige den een of anderen dag een machtig doek ontdëkt, dat in waar-' de geiyk wordt geoordeeld aan „De Nacht wacht", en men heeft er den naam „Rem brandt" op ontcyferd, dan ligt een halve wereld in adoratie voor het stuk en biedt men kapitalen om het bezit er van. Maar als dan tenslotte wordt uitgemaakt, dat de on- derteekening valsch is en voor „Rembrandt" Van Puffelen moet worden l-lezen, dan ver huist het kunstwerk naar een uitdragery en Van Puffelen naar de gevangenis. 'n Raar iets, die kunst I De crisispachtwet en de tuinbouw. Door den procureur-generaal by den Hoo- gen Raad der Nederlanden werd van dien Raad de cassatie in het belang der wet ge vorderd van een beschikking van de Kamer van crisispachtzaken te Rotterdam, waarby was beslist, dat pachtovereenkomsten betref fende tuinbouwgronden niet worden be- heerscht door de Crisispachtwet 1932. Thans heeft de Hooge Raad de gevraagde cassatie geweigerd, waardoor dus thans vast staat, dat de tuinbouw niet van de gunstige bepalingen der genoemde wet kan profiteered! en dat deze enkel voor den tuinbouw geldt. trekt. U moet het niet ernstig opnemen. Zet hem maar gerust op zyn nummer. Dat kunt u heel goed. Maar laat uw stemming niet door dien idioot bederven." „Vandaag spreekt u zoo, maar gisteren avond scheen u er anders over te denken, toen u zei...." „Alles wat ik gezegd heb, meende ik." zy sloeg haar oogen voor myn blik neer. „Doch wat lord Peeke zwaar moet worden aangerekend, omdat hy een Engelsche op voeding gehad heeft, geldt in dit land van dien armen Babouche slechts als een lands gewoonte." „Ik voel er my ellendig door", zei ze droevig. „U moet het u niet laten welgevallen. Werkeiyk niet. moet hem flink uw mee ning zeggen." wy zwegen beiden. Ik wenschte mijzelf geluk omdat rij vertrouwen in my stelde en dacht er over na, hoe jammer het toch was, dat zy in zoo'n wufte omgeving als dit hof was, verkeerde. Plotseling ging de deur open en trad Cumberland, verhit en met sombere trekken op zyn gelaat, binnen. Ook hy staarde my aan alsof ik een vreemdeling was. Na enkele oogenblikken echter herkende hy my en barstte los „Sakkerloot, ben jy het Hul- ston? Zeg, ik ben er niet by zonder gesticht over, dat je my niet gevraagd hebt om Je te assisteeren van morgen. Ik ben van meening dat je my had behooren te vragen. Ik was de aapgewezen persoon om namens jou op te niet nalaten wm—mm—m■mbwi ii U mijn groote waardeering en volle tevredenheid omtrent „Chlorodont-tandpasta" te betuigen. Ik gebruik „Chlorodont" al jaren lang en word om mijn mooie witte tanden, die ik ten slotte uitsluitend door dagelijksch gebruik van Uw „Chlorodont- tandpasta" heb verkregen, vaak benijd." C. Reichelt, Soh. Verlangt alleen de echte Chloro dont-tandpasta, tube 35 cent en 60 cent! Buitengewone oproeping van dienstplichtigen. In de legerorders wordt opgenomen een ministerieele beschikking, waarby is bepaald, dat in geval van buitengewone oproeping van dienstplichtigen wegens buitengewone om standigheden anders dan oorlog en oorlogsge vaar zonder verdere machtiging voorloopig van opkomst zyn vrijgesteld de volgende tot een burgerwacht tO'-getreden categorieën van reserve-personeel en dienstplichtigen der landmacht a. zy, die behooren tot het reservepersoneel beneden den rang van sergeant (wachtmees ter) b. gewone dienstplichtigen, zonder rang, die een officiersfunctie by de burgerwacht vervullen. Voor burgerwachten van groote gemeenten kan in bijzondere gevallen eveneens tijdelijke vrijstelling^ worden verleend aan reserve- officieren en vaandrigs (kornets), die een of ficiersfunctie by die burgerwacht bekleeden. Verzoeken daartoe moeten door de comman danten der burgerwachten door tusschen- komst der betrokken burgemeesters onder omschrijving der redenen en onder vermel ding van het (vredes)-korps, waartoe bedoeld personeel behoort en waarbij het in registra tie is tot den minister van defensie worden gericht. De vóór 7 November jl. verleende vrijstel lingen van opkomst op grond van dienst bij burgerwachten worden ingetrokken. De Inheemsche pers en Nederland. Men schryft aan het Ned. Chr. Persbureau uit Indië Er wordt in Nederland en zelfs ook in Indië onder de Europeanen veel te weinig aandacht geschonken aan de inheemsche beweging in het algemeen en de rijk ont wikkelde ruim 200 bladen tellende inheem sche pers in het byzonder. En by velen, die van de Inheemsche pers kennis nemen, stijgt bezorgdheid, of niet de blanke te laat beseffen zal, dat hij te weinig contact met deze beweging en pers gezocht heeft. In den groothandel en de grootindustrie is het evenzoo gegaan Nu komen de mannen uit Twente en elders hier te laat om te onderzoeken hoe het komt, dat hun export op Indië verloopt en waarom Indië zich ge heel georiënteerd heeft op de Aziatische in dustrielanden. De export van Holland naar Indië is een fractie van wat ze vroeger was. Men heeft de waarschuwingen van jaren hier in den wind geslagen. En dit laksche telaatkomen is op cultuur- en politiek ge bied thans nog gevaarlijker dreigend. Mr. Fruin, een autoriteit op dit gebied, waar schuwt in het jongste nummer van de „In dische Post" voor de obstructie, die in de komende zittingsperiode de inlandsche-meer derheid in den Volksraad gaat voeren en zegt tevens, dat de regeering dan voornemens is cm te regeeren. zonder of ondanks den Volksraad. Mr r deze toestand doet den haat tegen de Europeanen slechts toenemen. De tegenstelling wordt grooter en grooter. Heel de wereld is vol van nationalisme ende Aziatische volkeren proeven thans gaarne van dezen schuimenden beker. Het windt hen op. Het moment kan komen, dat de heksenketel overkookt. Een eerste eisch is, dat Nederland en dat de Europeaan kennis neemt, breeder dan tot dusver, van de inheemsche pers. Reeds doet het Volksbestuur-bureau der regeering in Indië op dit terrein veel goeds. Maar er zyn zelfs in Indië, alhoewel de meeste redacties wel op „Volkslectuur" geabonneerd zyn. toch slechts weinig bladen (loffelyke uitzonde ringen als de „Vaderlandsche Kroniek" en het „Nieuws" daargelaten), die van „Volks lectuur" werk maken. En in Nederland is uiteraard de belangstelling naar rato Maar alt is een gebrek, dat op een „te laat" uit- loopen kan. treden. Je bent myn gast en met my op reis en in plaats van my uit te noodigen ga je naar dien armzaligen boekenwurm, die maar een toevallige kennis van je is. Dat noem ik slechte manieren." Hy pauzeerde even om zyn voorhoofd af te vegen en raasde toen weer voort„En, 't is dom ook. Ik ben iemand met ervaring in die dingen en jy kiest een volslagen on kundige. 't Is goed afgeloopen voor je, maar het had ook anders kunnen zyn." Hy werd rood van opwinaing en snakte naar adem. Ik echter lachte gemoedeiyk en zei: „Beste kerel...." „Wat beteekent dat allemaal onder brak Emma op gebiedenden toon. „Waar voor heeft mijnheer Hulston een assistent noodig. Is hy van plan „Van plan.riep haar vader opge wonden. „Van plan Hy heeft 't al gedaan. Vanmorgen vóór het ontbyt, toen ik nog sliep, heeft hy gebokst met dien ongelikten beer, lord Peeke. Mynheer Hulston heeft hem een flinken slag gegeven. En als assis tent liet hy mynheer Wyse optreden, die er geen jota begrip van heeft. In vind het een beleediging, een grove beleediging l" „Wat.Hebt u dat gedaan Werke lijk riep ^-iiima, wier oogen straalden. „En ik dacht steeds, dat u er zich niet aan zoudt laten gelegen liggen als ik werd be- leedigd (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5