1000 500 300 25 WOENSDAG 16 NOVEMBER EERSTE BLAD I NO.270 70e Jaargang; Uitgave: firma f. VAK DE Villi It.. Walslraat SS-tt. Vlissingen. Telel. 10. Postrekening (821/ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PRQVINC1EN1EUWS Tanks helpen opstand in gevangenis onderdrukken. BUITENLAND 14.55 15.29 16.10 f1932; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijri GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bti verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR. PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" DJt nummer bestaat uit 2 bladen De sluizen te Vlissingen. Aan het afdeelingsverslag der Tweede Ka mer over de begrooting van waterstaat ont- leenen wij l omtrent de sluizen te Vlissingen hebben sommige leden de klacht vernomen, aat de schippers daar soms zeer lang moeten wach ten by het schutten, hetgeen te wijten zou zijn aan de omstandigheid, dat de sterkte van het personeel verminderd is van 6 op 5 man en dat het meermalen voorkomt, dat slechts één sluisknecht beschikbaar is voor het draai en van de zware sluisdeur. Propaganda voor het Nederlandsch Fabrikaat. In het buitenland wordt allerwege een groote reclame gemaakt voor het koopen in eigen land niet alleen, doch vooral voor het koopen van in eigen land vervaardigde arti kelen. Men kent zeker wel het „Buy British" en het „Achetez Beige". De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat steunt dit streven om ook in Nederland de nationale industrie de voorkeur te geven, zoo krachtig mogelijk en houdt op verschil lende plaatsen propaganda-bij eenkomsten met het bovengenoemde doel. Aan deze bij eenkomsten wordt tevens een tentoonstelling verbonden, waar verschillende fabrikanten hun artikelen exposeeren. Gisterenmiddag en ook des avonds werden in ,4e Oude Vriendschap" bijeenkomsten ge houden die druk bezocht waren. Door den direct~ur van het Ned. Fabrika- tenhuis, den heer J. Born werd in het kort de beteekenis van de actie, welke thans ge voerd wordt voor het Nederlandsch fabrikaat, uiteengezet. Alle Nederlanders zijn verplicht mede te werken aan den opbouw van den Nederland- schen landbouw en de industrie. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat wil vooral aan de huisvrouwen een overzicht geven van de artikelen welke in ons land worden vervaardigd. Het economisch leven van ons vaderland wordt voortdurend bedreigd en als dit nu nog niet bekend is, dan zal onze bevolking dit wel nooit leeren. Spreker vestigde er met nadruk de aan dacht op dat het Nederlandsch publiek, dik wijls onbewust, voortgaat buitenlandsch fa brikaat te koopen. In ons land zijn thans 300.000 werkloozen, welk getal dus met 3 mag vermeerderd wor den voor het totaal aantal personen, dat door de werkloosheid wordt getroffen. Voor deze werkloozen moet ongeveer 150 millioen gul den aan steun in verschillenden vorm worden betaald. Het is dus plicht van iedereen om onze na. tionale industrie te steunen en dus producten die in ons land worden vervaardigd, te koo pen. In Engeland en Duitschland wordt pro paganda gemaakt voor de binnenlandsche in dustrie. In ons land geschiedt deze propagan- Lda op veel te slappe wijze. Moeten wij minder •vaderlandslievend ziln dan de Engelschen, die voor 75 90 artikelen van eigen bodem koopen. Laten wij toch eens ophouden een volk van „lamme goedzakken" te zijn. Spr. deer* een ernstig beroop op de huis vrouwen om artikelen van Nederlandsch fa brikaat te koopen. Doen zij dit dan hebben wij geen werkloozen. Ongeveer driekwart van de Nederlanrsche inkomsten zijn aan de huisvrouwen toevertrouwd en als deze aan Nederlanders geven wat hun toekomt, dan zou de crisis voor oen groot deel zijn opge lost. De Nederlandsche fabrikanten dienen het de huisvrouwen mogelijk te maken Neder- landsche artikelen te koopen, door voor hun artikelen Nederlandsche benamingen te ge ven. De Nederlandsche fabrikant dient zijn artikelen bekend te maken en daarvoor pro paganda te maken. De pers werkt voldoende mede, doch de fabrikant moet zijn artikel voortdurend onder de publieke belangstelling brengen, doch hij moet hiervoor Nederland sche namen nemen. Naamlooze artikelen moeten door de huis vrouwen worden geweigerd. Zij moeten den eisch stellen dat zij weten waar de artikelen vandaan komen die te koop worden aange boden. Hierna werd loor den heer Born propa ganda gemaakt voor verschillende artikelen van Nederlandsch fabrikaat. Wij zijn in hart en nieren vrijhandelaren, doch het protectio nisme wordt ons opgedrongen. Wij willen niet dat Nederland op de koffie komt. Aan het geweldige leger van werkloozen moeten wij steeds denken en dat doen wij als wij de Nederlandsche industrie steunen. De invoer van emaille fabrikaten loopt in de millioenen, hoewel de Nederlandsche emaille-artikelen stukken goedkooper zijn. Het prima Nederlandsche is maar weinig duurder dan het slechte buitenlandsche fa brikaat. Op het gebied van de meubel-industrie is het in ons land treurig gesteld. Spr. raadde aan dit jaar veel St. Nicolaas- en Kerstartikelen te koopen. Wij verrichten dan een weldaad voor de Nederlandsche in dustrie en als de gulden gaat dalen, hebben wij tenminste ons geld nuttig besteed. Op het gebied van de schoenen is het in ons land ook slecht gesteld. Als wij Neder landsche schoenen willen dragen, zal het aan tal buitenlandsche schoenenwinkels gaan ver minderen. Onze schoenen zijn bovendien van de beste kwaliteit. De garen-industrie wordt ook altijd achter gesteld bij het Engelsche naai- of machine garen, wat veel beter is, zoo wordt dan be weerd. Dit is echter volstrekt niet het geval. Bij de rijkskeuring is bewezen dat het Ne derlandsche garen 30 sterker en 15 goed kooper is dan het Engelsche Brooks-garen. Verschillende andere artikelen die in ons land worden gemaakt passeerden de revue, die wij veel beter van Nederlandsche dan van buitenlandsche fabrieken kunnen koopen. Een ernstig beroep werd ook gedaan om de Nederlandsche metaalindustrie te steunen, waarin het aantal werkloozen zoo bijzonder groot is. De tricot-goederen zijn voor het overgroot- ste gedeelte van buitenlandsch fabrikaat, hoe wel de Nederlandsche industrie meer dan 25 kan produceeren van onze gezamenlijke behoefte aan tricotgoederen. De tapijt-industrie lijdt in hooge mate doordat steeds aan buitenlandsch fabrikaat de voorkeur wordt gegev en. Bij het artikel dekens is het weer precies hetzelfde. Onze Nederlandsche fabrieken zijn stop gezet moeten worden, omdat Tsjecho- Slowakije onze deken-industrie zeer groot na. deel toebrengt. Spr. wekte tenslotte de huisvrouwen op tn de winkels naar Nederlandsch fabrikaat te vragen. Als dit gedaan wordt zal de winkelier wel Nederlandsche artikelen in voorraad heb ben. Op deze wijze wordt de Nederlandsche werkloosheid op daadwerkelijke wijze bestre den. Met een krachtige opwekking de eigen in. dustrie te bevorderen, besloot de heer Bom zijn werkelijk interessante lezing. Hedenmorgen werd de tentoonstelling in het Concertgebouw geopend, waarvan natuur lijk het devies is„Koop uit den vreemde niet, wat het eigen land U biedt." In de lezing van den heer Born Is de be teekenis van dit devies reeds zoo duidelijk mogelyk belicht. De bezoekers van de tentoonstelling heb ben de gelegenheid de voortbrengselen uit ons eigen land van naderbij te beschouwen en daarover hun oordeel uit te spreken. De tentoonstelling heeft een aantrekkelijk aanzien, door de wijze waarop de verschillen de artikelen zijn geëtaleerd. Door 18 firma's wordt op duidelijke wijze gedemonstreerd wat er in ons land zooal ge produceerd wordt. De emaille-waren van de Kamper-Emaille- fabriek zullen wel de bijzondere aandacht trekken. Deze fabrieken hebben op waarlijk pakkende wijze reclame gemaakt en de reus achtige roode ketel waaromheen de emaille- waren gerangschikt staan, valt dadelijk op. Goede wijn behoeft geen krans. Dit kan zeker gezegd worden van de Erven Wed. J. van Nelle te Rotterdam. Wij behoeven zelfs niet eens te vertellen met welke artikelen deze firma exposeert, omdat iedereen wel weet welke producten synoniem zijn met den naam van deze bekende Rotterdamsche firma. Alleen willen wij er op wijzen, dat duidelijk wordt gemaakt waar de thee wordt gezuiverd en de koffie gebrand wordt. De Nederlandsche schoenindustrie komt flink voor den dag. Het is wel opvallend dat twee Nijmeegsche fabrieken haar artikelen komen aanprijzen, nl. de N.V. Robinson Schoenfabrieken en de schoenfabriek *J. Ver schuur Co. De Robinson fabrieken ver vaardigen uitsluitend heeren- en jongens schoenen en de kwaliteit is van uitstekende hoedanigheid, zoodat deze schoenen steeds meer worden gedragen. Een opengehakt exemplaar stelt den bezoekers in de gelegen heid met de degelijke afwerking kennis te maken. De tweede Nijmeegsche firma heeft een mooie collectie meisjes- en kinderschoenen geëtaleerd, uitgevoerd in fraaie modellen. De N.V. Sluis' Biscuitfabrieken te Sluis heeft een uitgelezen sorteering van haar be kende biscuit-soorten uitgestald. Natuurlijk kan men een proefje nemen of de smaak be vredigd wordt, De firma W. A. Spoor Jr. te Culemborg brengt de Spoor's mosterd in den handel. Een eenvoudige étalage vestigt de aandacht op dit pikan-t artikel. Er worden nog buiténgewoon veel blik- groenten uit het buitenland betrokken en dat is toch volstrekt niet noodig. De firma Tiele- man Dros te Leiden kan in elk opzicht met het buitenland concurreeren, ook wat haar conserven en jams betreft. Een der grootste meubelfabrieken in ons land, de „Genneper Molen", kan eveneens den strijd met het buitenlandsch fabrikaat aanbinden. Deze fabriek heeft een mooie ver zameling van sierlijke meubels tentoongesteld. Een zeer indrukwekkende stand is die van de Kon. Vereenigde Tapijtfabrieken te Rotter dam. Een smaakvolle collectie tapijten, vloer- kleeden, loopers enz. geeft een uitstekenden indruk van hetgeen deze fabrieken aan de markt brengen. De N.V. garenfabriek Bieze, Stork Co. te Hengelo heeft haar naam hoog te houden voor de uitstekende soorten garens die zij in den handel brengt. Men make maar eens kennis met dit fabrikaat. Tricot-goederen in alle mogelijke soorten en modellen en van de goedkoopste tot de duurste soorten worden in den handel ge bracht door de fantasie-fabriek „Delana" te Dedemsvaart, de N.V. Geldropsche Tricot- fabrieken „Tweka" te Geldrop en de tricot- fabriek Te Strake Verkouteren te Asten. Men vindt verschillende van deze artikelen op de stands dezer firma's in rijke keuze aan wezig. De schoen-industrie Is nog vertegenwoor digd door een stand van de schoenfabriek Timmerman—Van Turenhout te Waalwijk, die het merk Timtur in den handel brengt. De wollenstoffenfabrieken van H. Eras Zoon te Tilburg, de firma Gerh. Jannink Zoon te Enschedé, molton dekens, etaleeren producten waarmede onze vadërlandsche in dustrie zoo uitstekend onzen naam weet hoog te houden. Zeer mooi tin-, chroom- en koperwerk heeft de firma J. N. Daalderop Zn. te Tiel ingezonden. Een werkelijk zeer mooie stand. De firma H. Vette winkel Zoon te Am sterdam étaleert chinolakken. Reeds heden werd de tentoonstelling zeer druk bezocht. Wie met het Nederlandsch fa brikaat kennis wil maken, mag de gelegen heid niet verzuimen heden of morgen naar het Concertgebouw te gaan. Na den brand in de Kerkstraat. Gisterenavond omstreeks half elf werd door een voorbijganger bemerkt dat weer vlammen oplaaiden uit den achtergevel van het pand van den heer W. F. Meulmeester in de Kerk straat. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die dadelijk met den slangenwagen ter plaatse verscheen, terwijl ook een brand meester en een brandwacht, die er mede in kennis waren gesteld, dat er opnieuw gevaar dreigde, hun hulp hebben verleend. De vlam men konden met een slang op de waterleiding in korten tijd worden gebluscht. Daar het zeer goed mogelijk was, dat er nog meerdere vlammetjes uit de puinhoopen zouden lekken, werd een brandwacht met het verder toezicht belast, om als het noodig mocht zijn weder een slang te richten op deze vlammetjes. Muzikale wandelingen bij avond. Gisterenavond heeft het harmonie-gezel schap „ons Genoegen" een wandeling door een groot gedeelte van de stad gemaakt. Deze wandeling had een bijzondere beteekenis. Er werden nl. 2 nieuwe acetyleen-lampen be proefd, welke lampen de plaats moeten inne men van de tot nog toe gebruikte fakkels. Deze lampen geven een rustigj licht en wel van zoodanige sterkte, dat een korps van 50 leden goed in staat is de muziek te lezen. De gisterenavond gehouden proef heeft aan de verwachtingen beantwoord en deze nieuwe wijze van verlichting bij muzikale wandelin gen zal wel algemeen ingang vinden, omdat zij gunstig afwijkt bij de ouderwetsche fak kels of flambouwen. C. K. W. O. Donderdag 24 November zullen voor boven genoemde vereeniging in het „Alhambra"- theater worden vertoond de films „Olivier Twist" en ,3erlijn". Men leze voor verdere bijzonderheden de in dit blad voorkomende advertentie. Zendingpbijeenkomst. Vrijdagavond om kwart over acht wordt in de Nieuwe Kerk een belangrijke bijeenkomst gehouden. De heer Achenbach, Missions-inspektor van de vereeniging „Licht im Osten" hoopt te vertellen van het Evangelie in het tegen woordige Rusland. Daar de heer Achenbach in het Duitsch spreekt, zal zijn rede worden vertaald door ds. Hartjes. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Scheepvaartberichten. Het Panameesche stoomschip .Mount He- kon", dat met het Nederlandsche stoomschip „Rozenburg" in aanvaring is geweest, is Zondag te Duinkerken binnengeloopen en zal aldaar voorloopig repareeren. De her stellingen zullen ongeveer 10 dagen in be slag nemen, waarna het schip de reis naar Rio de Janeiro zal voortzetten. MIDDELBURG De stationsbrug te Middelburg. Enkele leden betreurden het, blijkens het afdeelingsverslag der Tweede Kamer, dat de minister geen post heeft uitgetrokken voor de stationsbrug te Middelburg, hetzij voor een nieuwe brug, hetzij met het oog op den toestand der financiën ter electrificatie van de bestaande. Zy vroegen, of de minister wilde mcdedeelen, op welke kosten een ge heel nieuwe brug zou komen en wat electrifi catie van de oude brug zou kosten. E. Berdenis van Berlekom f Te Middelburg is heden in den ouderdom van 69 jaar overleden de heer E. Berdenis van Berlekom, gepensionneerd kolonel tit. der mariniers. De overledene, die 11 Febru ari 1863 te Middelburg geboren werd, trad op 2 Augustus 1881 als tweede luitenant in dienst by de mariniers en werd 2 Augustus 1893 tot eerste luitenant, 1 April 1901 tot kapitein, 6 Maart 1919 tot luitenant-kolonel en 27 Augustus 1921 tot kolonel-titulair be noemd. Op 1 Januari 1919 verliet wijlen de heer van Berlekom den actieven dienst en vestigde zich metterwoon in zyn geboorte plaats, waar hij op verschillende wijzen aan het publieke leven deelnam. Zijn bijzondere liefde ging uit naar de padvinderij en deze instelling verliest in hem dan ook een groote steunpilaar. Wij denken aan het huidige padvinderslokaal en aan het schip voor de zeepadvinders, in de financieering waarvan hij zulk een groot aandeel had. Maar ook de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" verliest in den afgestorvene een zeer ijverig en arbeidzaam bestuurslid. Dit bleek meermalen bij tentoonstellingen of bij feesten met optochten enz., waaraan de heer van Berlekom zulk een werkzaam aandeel had. Ook op ander gebied, zoo o.a. in het be lang van de vereeniging „Rijwielpad Wal cheren" is de overledene werkzaam geweest, tot dat enkele jaren geleden de ziekte, die nu een einde aan zijn welbesteed leven maakte, hem dwong thuis te blijven. Zijn verdiensten zijn officieel erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook was hy gerechtigd tot het dragen van het eereteeken voor krügs- verrichtingen in Atjeh en het onderschei- dingsteeken voor 35-jarigen dienst als offi cier. OOST- EN WEST-SOUBURG Een pols gebroken. Een 13-jarige jongen die met een vracht auto mede reed had de onvoorzichtigheid er onder het ryden af te springen, waardoor hy zich ernstig bezeerde en een pols brak, die in het St. Joseph ziekenhuis werd ingezet. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 1 t/m 15 November 1932. Ingekomen: J. Bliek en gezin, D 33 van Nieuw- en St. Joosland. Vertrokken: J. M. M. den Baars, D 23 naar Krabbendyke. j. j. Jakobcm, C 59 naar Ritthem. Mej. A. Louwerse, E 231 naar Middelburg. Mej. A. Braven- boer, D 180 naar Middelburg. L. Bosselaar en gezin, B 306 naar Vlissingen. BIGGEKERKE. Dagelyksch opzichter. Burgemeester en Wethouders hebben be noemd tot dagelyksch opzichter by de ver- beteringswerken in de Dorpsstraat, den heer D.C. Stoel te Veere. BRESKENS Een ernstig ongeluk. Gisterenmorgen had aan den Drieweg, even voorby Kruisdyk, een droevig ongeval plaats. De 53-jarige v. d. B., die zich per rywiei van den Platteweg naar zyn werk in den Drieweg begaf, stak ter plaatse aangekomen achter een aankomenden vrachtwagen om den weg over, om den Drieweg in te ryden. Juist Daar de reeds aanwezige regimenten in fanterie niet by machte blyken de muiters uit hun versterkingen te verjagen, heeft de gevangenis-directie assistentie van een twee tal legertanks gevraagd. Hiermede zullen de poorten geforceerd worden endeMENSCHEN ACHTER TRALIES tot overgave gedwongen worden. Een indrukwekkend beeld van den opstand en de aanleiding hiertoe wordt U in „ALHAMBRA"-THEATER alhier vertoond, van a.s. Vrijdag af in de film der Metro- Goldwyn 'ayer Corp. en getiteld is MEN- SCHEN ACHTER TRALIES. (Ing. Med.) op dat oogenblik naderde een vrachtauto in de richting Schoondyke. Een botsing was on- vermydelyk. Zwaar gewond werd v. d. B. op genomen en naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd, zyn toestand is zeer ernstig. De bestuurder van den auto, die zijn stuur nog had omgegooid, reed met zyn wagen een telefoonpaal af en de sloot in, maar kwam er wonder boven wonder, goed af. Zinkstukken verloren gegaan. De polder Oud- en Jong Breskens heeft voorbij de Nieuwesluis enkele zinkstukken laten zinken op het strand, waar zich zoo genaamde rotte plekken bevinden. Het eerste zinkstuk was na enkele uren geheel verdwenen en onvindbaar. De vorige week en ook Maan dag jl. werd 1e proef herhaald, maar ook deze zyn geheel verdwenen. Er wordt by laag wa ter een diepte gepeild van 25 tot 30 M. Voor den polder en den aannemer is dit zeer zeker een geweldige tegenslag. Alvorens verdere maatregelen te nemen, zal er eerst geconfe reerd worde». TERNEUZEN De zeesluis te Ter Neuzen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd gevraagd, of er eenige grond bestaat voor de geruchten, dat de regeering zou hebben toe- g3zegd den bouw van een nieuwe groote zeesluis te Ter Neuzen en voorts, dat de toe zegging zou zyn gedaan zonder compensaties ten aanzien van de spoorwegtarieven en ove rigens ook geheel los van de onderhandelin gen omtrent de herziening der tractaten van 1839. Schatting van de onzuivere opbrengst van gronden. Door Ged. Staten van Zeeland zyn be noemd als deskundigen voor de schatting van de onzuivere opbrengst van de gron den a. in den calamiteuzen Borsselepolder de heer C. H. M. Plasschaert te St. Jan steen b. in het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte de heer D. J. Dees to Ter Neuzen, en c. in de calamiteuze pol ders Margaretha, Kleine Huissens en Een- aragt de heer F. P. Polderdyk te Nieuw- en St. Joosland. DE SOCIALISTEN EN DE REGEERING VON PAPEN. Het bestuur van de sociaal-democratische Rijksdagfractie heeft besloten geen gevolg te geven aan de uitnoodiging van rykskan- selier Von Papen, om heden met hem be sprekingen te voeren. De fractie zegt in haar motiveering van dit besluit o a. dat de grond wet Von Papen niet het recht geeft verdere onderhandelingen te voeren, maar hem veel eer verplicht af te treden. Von Papen heeft zich niet gestoord aan de uitspraak van Leipzig en evenmin aan het oordeel van het volk. Hy heeft de party en beschimpt en hen, die zich tegen zyn politiek verzetten, vijanden des volks genoemd. Zijn geheele houding doet hem ongeschikt zyn als onder handelingspartner voor de sociaal-democra ten. De sociaal-democratie, zoo wordt ten slotte gezegd, keert zich ten scherpste tegen de plannen, welke ten doe] hebben de grond wet langs ongrondwettige wegen te wijzigen en eischt het aftreden van deze regeering. In regeeringskringen wordt de weigering een agitatiedaad en een vlucht uit de ver- antwoordelykheid genoemd. De sociaal-de mocratie moest liever eens zeggen, wat zy in plaats van de huidige regeering wenscht. De aftredingseisch, zoo wordt verklaard, is juist van het standpunt der formeele demo cratie ongerechtvaardigd, omdat deze kwes tie ook onder normale omstandigheden pas by* een motie van wantrouwen acuut wordt.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1