NOOTJES BUITENLAND UIT DRAAD EN LUCHT In de week van 7 tot 12 November werden in ons land 88 faillissementen uitgesproken, Uit Doom meldt men ons dat oud-minister Kan een bezoek heeft gebracht aan den ge wezen Duitschen keizer. Ambtenaren van den rijkswaterstaat zijn begonnen met de voorbereidende werkzaam heden voor den aanleg van een Ceintuurbaan rond Roosendaal. Bij een inval in een perceel aan de Noor derhaven te Groningen is een installatie voor de vervaardiging van gedistilleerd ontdekt. De bedrijvers van het strafbare feit, een 32-ja rige en een 29-jarige man, zijn na verhoor weer vrijgelaten. De nieuwe loonsverlaging van 10 pet. na de reeds ingevoerde verlaging van 18 pet., welke is aangekondigd bij de textielfabrieken der firma H. P. Gelderman Zoon te Oldenzaal, is door de Christ, en R.-Kath. arbeiders noodgedwongen aanvaard. Bij een ontploffing in een mijn te Lancas ter zijn 28 mijnarbeiders om het leven ge komen. Op een boerenhofstede te Trocken-Glincke is brand uitgebroken. De eigenaar er zijn vrouw zijn hierbij om het leven gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de eige- na zelf den brand heeft gesticht en vrijwillig met zijn vrouw uit bet leven is gescheiden. De Gepoe heeft wegens levensmiddelenspe culatie en sabotage 208 personen uit Lenin grad uitgewezen en naar Siberië verbannen. De Amerikaansche gezant te Londen en oud-minister van "inanciën, Andrew Mellon, heeft een gift van 100.000 dollar doen toeko men aan het fonds voor steunverleening aan armlastige inwoners' van Pittsburg, zijn ge boorteplaats. Zijn broeder Richard schonk een even groot be 'rag voor hetzelfde doel. m Het Philippijneneiland Luzon is door een zeer hevigen wervelstorm geteisterd. Vele bruggen en huizen zijn verwoest. Een deel van den oogst is vernield. dezen „afternoon-tea-musical" niet genoeg te apprecieeren, temeer, daar in onze omgeving alles op dit gebied tot het verleden behoort. Ook de strijkjes werden het slachtoffer van de mechanische muziek, welke, hoe geper- fectionneerd ze ook moge worden, echter toch altijd namaak blijft. Zeer goed gezien is het van de concertge vers om op zoo'n middag geen „zware" mu ziek te geven, doch rich te bepalen tot een populair licht klassiek program met een en kel offer (tango, foxtrot of Schlager-potpour ri) aan den modernen geest. En die muziek wordt blijkens aandacht en applaus gretig gesavoureerd. De combinatie is gelukkig ge kozen we hadden van onzen Vleugels trou wens niet anders verwacht en kenmerkt zich over 't algemeen door onderlinge waar deering en gezamenlijk optrekken naar de hoogste punten. Vanzelf moet ook hier de re petitie de vervolmaking brengen. Het afwisse lend programma van gisteren bestond o.m. uit een tweetal walsen (Die Hochzeit der Winde van Hall en Strauss' Rosen aus dem Süden), een operetten-revue, het immer mooie Ave Maria van Schubert, een Spaan- sche serenade van Buccin en Elgar's Salut d'amour, een cello-solo, waarin de leider be wees, dat hij rijn verrukkelijk instrument vol komen beheerscht. Er was een aardige belangstelling, welke in de toekomst wel zal toenemen, als de mare over deze genoeglijke uurtjes maar voldoende verbreid is. O. AJg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Britannia. De afdeeling Vlissingen van den Algemee nst Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden gaf gisterenavond ter ge legenheid van haar 15-jarig bestaan een feestavond in „Britannia". Voor een geheel bezette zaal sprak de voorzitter der afdeeling zijn openingswoord uit. Hij schetste in het kort de geschiedenis der afdeeling, waaruit blijkt, dat haar pad niet over rozen is gegaan. Echter blijkt, dank zij het energieke bestuur en de huisbezoe kers-ploeg, het ledental van circa 59 leden op 1 Januari jl. te zijn opgevoerd tot even over de honderd. Dus met frisschen moed naar de 200. Vervolgens werd aan elk der leden, die van de opwekking af lid waren, een geschenk, bestaande uit een boekwerk, met een korte toespraak overhandigd. Hierop volgden de felicitaties van den Vlissingschen Bestuurdersbond, de afd. Mid delburg van den bond, van den Bond van Politiepersoneel, die hun filicitaties verge zeld deden gaan van een geschenk in en veloppe of bloemen. Hiermede was het officieele gedeelte afge- ïoopen en kwam de beurt aan de „Volks stem", die onder leiding van den heer Vleu gels op verdienstelijke wijze eenige nummers ten gehoore bracht. Vervolgens werd namens de feestcommissie der afdeeling een vlag aangeboden, waarbij de „Volksstem" het vlaggelied zong. Hierna was het de beurt aan den heer Ernest Poetskoke, die eenige satirieke liedjes bij de guitaar zong, waarmee hij groot succes oogstte. Vooral de liedjes „de Kantoor- meneer" en „Ontwapening en Medezeggen schap" sloegen danig in. In een korte doch kernachtige toespraak behandelde daarop de Bondssecretaris, de heer C. W. Jacobsen, de beteekenis die een groote en sterke vak-organisatie voor de kantoorbedienden kan hebben. Hiermede was het eerste gedeelte van den avond afgeloopen. Na de pauze brachten, eenige leden der af deeling het tooneelstukje „Arme Rijken" door Nono voor het voetlicht. Blijkens het herhaald gelach in de zaal is dit stukje zeer in den smaak gevallen. Ook het tweede optreden van de heer Poeskoke is een succes geweest. Deze dichter-zanger beschikt over een zeer goede mimiek, wat vooral tot uiting kwam in zijn liedjes „Manus, de souffleur" en „Japie Schuiftrompet". Nadat de „Volksstem" nog een tweetal nummers, waaronder het mooie „Avondlied" van F. Abt, had uitgevoerd, sloot de voor zitter dezen zeer zeker prachtig geslaagden feestavond. Een gezellig bal met attracties besloot den avond. Belgische onderslheiding. Dezer dagen is door de familie het bericht ontvangen, dat de Belgische koning den op 14 October overleden vice-admiraal C. D. de Haes bij besluit van 12 September jl. had be noemd tot Grootkruis in de Leopoldsorde. Voor de werkloozen. Zooals wij reeds hebben gemeld, wordt naast het beoefenen van huisvlijt door werk loozen in de voormalige Geref. kerk waar van een zeer bevredigend gebruik wordt ge maakt door het comité ook gelegenheid gegeven tot het deelnemen aan enkele cur sussen, o.a. motorenkennis, schilderen enz. Deze cursussen, welke staan onder deskun dige leiding, mogen rich in groote belang stelling verheugen en voldoen aan een groo te behoefte. Deze week zal nu ook een cur sus te geven door een bevoegde leerkracht in Engelsch aanvangen. De door den. Chr. Besturenbond en de Chr. Jonge-Mannenvereeniging in het ge bouw der C. J. M. V., Noordstraat 34, gege ven gelegenheid tot ontspanning voor werk loozen, mag zich ook in deze wintermaanden weder in een zeer druk bezc:k verheugen, zoo zelf, dat nu beide lokalen in gebruik zijn genomen. De bezoekers kunnen zich onledig houden met lectuur en verschillende gezel schapsspelen. Het comité stelt zich voor zoo nu en dan populaire lezingen te doen hou den. Een scheepsramp. Omstreeks middernacht van Zaterdag 12 op Zondag 13 November heeft op 5 mijl ten Zuid-Westen van het vuurschip Noord-Hin der een aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Rozenburg", geladen met kolen en c" js, op weg van Vlaardingen naar Ancona (Italië) en het Grieksche stoom schip „Mounthelikon" van Buenos Ayres naar Rotterdam. De aanvaring was zeer ernstig en het sta len stoomschip „Rozenburg", metende 2000 ton, werd midscheeps aan stuurboordzijde getroffen. Daar de positie van het schip zeer gevaarlijk was heeft de 22 man equipage hst schip verlaten. De helft werd overgenomen door het bovengenoemde Grieksche stoom schip, welk schip koers zette naar Duinker ken, alwaar deze schipbreukelingen werden geland. De andere 11 opvarenden, w.o. de kapi tein, waren tijdens de aanvaring op rust. De kapitein en de stuurman zijn aanvankelijk op de „Rozenburg" gebleven, doch hebben later het schip verlaten omdat de positie steeds gevaarlijker werd. Zij hebben zich toen met de andere 9 schipbreukelingen be geven op de reddingboot van de „Rozen burg". Deze schipbreukelingen werden eerst opgepikt door het Amerikaansche stoom schip „Black Gall" en later overgenomen door het Amerikaansche stoomschip „Black Heron" welk schip deze schipbreukelingen hier gisterenavond aan land heeft gebracht. Heden heeft de commissaris van politie den kapitein van de „Rozenburg", den heer Kuijper, een verhoor afgenomen, doch deze kon over de aanvaring geen bijzonderheden mededeelen, omdat zooals boven gezegd, de hier gelande schipbreukelingen ten tijde van de aanvaring te bed lagen. De te Duinkerken aan wal gebrachte schip breukelingen zullen daaromtrent wel nadere bijzonderheden weten mede te deelen. Het aangevaren stoomschip is echter niet gezonken, zooals aanvankelijk gedacht werd. Het is door de sleepbooten „Goliath" en „He ros", waarvan de eerste voortdurend pompte, naar hier gesleept en te Rammekens aan den grond gezet. De „Rozenburg" behoorde aan de Halcum- ltfn te Rotterdam. Er zal nu expertise gehouden worden over wat verder gebeuren zal. Scheepvaartberichten. Heden van hier vertrokken het Es tonisch stoomschip „Hilda" naar Immingham, na een lading hout in Middelburg te hebben gelost. Een zilveren jubileum. Zaterdag jl. herdacht mej. M. Visch den dag, waarop ze voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Kon. Zeeuwsche stoom chemische wasschery en ververij „Volharding" alhier. Per auto van haar woning afgehaald werd de jubilaresse in een versierd gedeelte der fa briek ontvangen, waar ze door den directeur den heer E. Montfoort, allerhartelijkst werd toegesproken en door dezen gewezen op de grooten ernst m plichtsbetrachting waarop zij ir de 25 jaren alle belangen die haar werden toevertrouwd steeds tot volle tevredenheid had behartigd, terwijl hij de hoop uitsprak, onder aanbieding van een enveloppe, dat de N.V. nog jaren op haar zeer gewaardeerde medewerking hoopte mogen rekenen. Tevens werd haar aangeboden het bonds- insigne voor 25-jarigen trouwen dienst. Daarna werd de :ubilaresse toegesproken door een harer collega's, mej. M. van Eenen- naam, die haar prees voor de groote colle gialiteit, die allen steeds van haar hadden mogen ondervinden, hopende nog vele jaren dezelfde loyale collega in hun midden te mo gen hebben. Namens de collega's werd haar een mooi boekwerk aangeboden. Voorts mocht de jubilaresse nog vele ca- deaux en bloemstukken in ontvangst nemen Nadat allen nog een gezellig poosje bij el kaar gezeten waren, waartoe de fabrieks ra dio het hare heeft toe bijgebracht, werd deze plechtigheid besloten, waarna de broeder der jubilaresse aan allen dank bracht voor het geen zijn zuster had mogen ondervinden. Rijwielplaatjes. In de laatste 8 dagen zijn bij de politie een zestal aangiften binnengekomen van diefstal van rijwielplaatjes van rijwielen. Daaruit blijkt dat een persoon er tegenwoordig werk van schijnt te maken dergelijke plaatjes van de rijwielen af te nemen. Men zij dus voorzichtig en late de rijwiel plaatjes niet op de fietsen achter, terwijl deze buiten staan. Een vechtpartij. Zaterdagnacht heeft een vechtpartij plaats gehad in een café op het Eiland tusschen een marine-matroos en een burger, waar bij de matroos tegen den grond werd gesla gen. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van deze vechtpartij ingesteld en de vechtenden verwijderd. MIDDELBURG Middelburg behoudt een garnizoen. Bij het comité tot het behoud van het gar nizoen te Middelburg is Zaterdag de volgende spoedbrief ontvangen van den minister van defensie De in overweging zijnde reorganisatie van het wapen der infanterie zal er weliswaar toe leiden, dat het thans te Middelburg stand plaats houdende detachement van het 14e re giment infanterie aan dat garnizoen zal wor den onttrokken, doch het ligt in mijn voorne men cm behoudens koninklijke goedkeu ring tegelijkertijd de thans te Breda geves tigde school voor dienstplichtige onderoffi cieren-administrateur te Middelburg garni zoen te doen houder. Door de vestiging van deze school, ter sterkte van officieren, 12 onderofficieren (w.o. 7 k 9 van hoogeren rang) en pl.m. 150 leerlingen zal de doorlcnde garnizoens sterkte zeer aanzienlijk grooter zijn, dan se dert jaren het geval is geweest, zoodat ik ver trouw, dat daarmede aan de onder mijn aan dacht gebrachte wenschen tot behoud van het garnizoen Middelburg ten volle zal wor den voldaan. Liquidatie Izaak Boasson en Zonen's Bank. Bewindvoerders in bovengenoemde liqui datie hebben in hun driemaandelijksch rap port o.a. medegedeeld, dat het bankgebouw te Oostburg verkocht is voor ƒ9500 aan den heer A. W. Jansen, vroeger directeur der N.V. Ten aanzien van een der grootste debiteu ren is een regeling getroffen, waardoor bin nen af zienhar en tijd een storting van 24.000 is te wachten, terwijl ook met andere debi teuren reeds eenig resultaat is verkregen. De preferente schulden ad. 58.500 zijn bijna geheel afgelost en de bewindvoerders hebben goeoe hoop, dat in een nabije toe komst aan concurrente crediteuren 10 zal kunnen worden uitgekeerd. Feestelijke bijeenkomst Brandweervereeniging De Middelburgsche Brandweervereeniging, waarvan de manschappen der brandweer lid zijn, hield Zaterdagavond een feestelijke bij eenkomst in „Mercurius" ter eere van haar éénjarig bestaan. De voorzitter, dc heer Mondeel, sprak een openingswoord en richtte zich in het bijzon der tot den commandant, den heer H. Bier man, wien hij een foto aanboord van de manschappen gegroepeerd voor de beide autospuiten. De heer Bierman wees er in zijn dankwoord o.a. op, dat men reeds ver gevorderd is, doch nog niet volleerd, en dat er zeker nog fouten kunnen worden gemaakt, maar dat allen be zield zijn met de bedoeling goed werk te ver richten in het belang van geheel Middelburg. Spr. bood namens de beambtenvereeniging een fraaie bloemenmand aan. Namens de Vlissingsche brandweerverêeni- ging complimenteerde de heer F. G. Lemmers, die met den heer A. Geelhoed aanwezig was, de zustervereeniging niet alleen met haar jaardag, maar ook reeds met haar bestaan op zichzelf. De voorzitter wekte ten slotte op de ver- eeniging te steunen door toetreding als be gunstiger. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel. De Zaterdag gehouden aandeelhoudersver gadering der N.V. Zeeuwsche Voeder, en Kunstmesthandel te Middelburg bepaalde het dividend over het afgeloopen boekjaar op 6 zulks na ruime afschrijving. P. T. en T. Aan den kantoorknecht bij den post-, tele graaf en telefoondienst J. J. Cappon van het post- en telegraafkantoor te Middelburg is met ingang van 31 December a.s. op zijn ver zoek eervol ontslag verleend. Ta vryheld gesteld. Door de rechtbank te Middelburg Is In vrij heid gesteld J. C. de V., radiohandelaar te Middelburg, in voorarrest, als verdacht van valschheid in geschrifte. GOES Prov. Comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Zeeland. Zaterdag vergaderde te Goes onder voor zitterschap van den heer mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath, het Prov. Comité van A.-R. Kiesvereenigingen in Zee land met de afgevaardigden der plaatselijke kiesvereenigingen. De voorzitter heette na de gebruikelijke opening allen hartelijk welkom op deze belangrijke vergadering, waarop tal van voorbereidende maatregelen moeten ge nomen worden in verband met de komende Kamerverkiezingen. Allereerst kwam in behandeling het con cept-verkiezingsmanifest zooals dat door het centraal comité aan de kiesvereenigingen is toegezonden. Deze hadden het recht daarop amendementen in te dienen bij het Prov. Comité. Alleen de kiesvereenigingen te Goes en te Middelburg hadden van deze gelegen heid gebruik gemaakt. De voorzitter betreur de het dat het manifest was gepubliceerd vóór het definitief was geworden. Het mani fest aldus de voorritte bepaalt zich tot de hoofdlijnen, is geen program van actie ^oals bii vorige Kamerverkiezingen en dient zoo kort en sober mogelijk gehouden te worden. De kiesvereeniging te Middelburg had amendementen voorgesteld, waarin werd op gekomen tegen extra-verkeer voor betoogin gen op den Zondag, tegen het toestaan van demonstraties op den openbaren weg, waarin werd gepleit voor het grondwettelijk beginsel van de autonomie der gemeenten en voor het centraliseeren van rijkswege van de werkver schaffing, waardoor vooral in Zeeland meer op dit gebied zou gedaan kunnen worden dan nu door gemeenten en polders alleen. De kiesvereeniigng te Goes had o.a. voor gesteld te bepalen, dat bij centrale werkver schaffing meer worde gelet op de geestelijke en moreele belangen der tewerkgestelden, dat de jeugdige werkloozen zooveel mogelijk wor den bewaard voor de demoraliseerende invloe den van den lediggang en dat een nieuw artikel worde ingelascht, waarin de A.-R. par tij zich evenals in 1929 uitspreke tegen een zijdige nationale entwapening maar voor be perking der internationale bewapening. Enkele amendementen werden door het moderamen overgenomen. Besloten werd ook de andere, ook al werden ze bestreden, ter kennis van het Centraal Comité te brengen. Daarna werd besproken de wijze van can- didaatstelling voor de a.s. Kamerverkiezing. De vergadering was van oordeel, dat het aan beveling verdient iederen kieskring met een eigen candidatenlijst te doen uitkomen, maar den naam van dr. H. Colijn aan het hoofd van alle lijsten te plaatsen. Besloten werd aan ds. L. Bouma te Hijum een telegram van gelukwensch te zenden in verband met zijn vijftigjarig ambtsjubileum. (Ds. Bouma was vroeger voorzitter van het Prov. Comité.) Hierna werd deze vergadering, die mede werd bijgewoond door de heeren mr. P. Diele- man en G. van de Putte, leden van Gedep. Staten (de heer mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer, zond een telegTam. van ver hindering) gesloten. BRESKENS Een Floralia-tentoonstelling. In tegenwoordigheid van vele vrienden van de Breskensche floralia werd Zaterdagmid dag de door haar georganiseerde Chrysan ten-tentoonstelling geopend. De ruime garage van den heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, waarin de tentoonstelling wordt gehouden, was door vlugge handen in een waren bloemenhof veranderd, die aan het geheel een fleurig beeld geeft. Alle bloemen zijn van prima kwaliteit en toonen, dat zij met zorg behandeld en gekweekt zijn. Bij de opening werd het woord gevoerd door een bestuurslid van Floralia, den heer Cornells en door burgemeester Van Zuijen. Het bestuur mag met voldoening op zijn tentoonstelli- - terugzien en zal er zeker n aansporing in vinden om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provin cie Zeeland a. met ingang van 13 Decemoer 1932 tot dijkgraaf vai den Heer Janspolder, J. J. van de Velde, te Wissekerkeb. met ingang van 9 December 1932, tot dijkgraaf van den Nieu wen Veenpolder, A. C. van der Have, te Oos- terland c. tot dijkgraaf van den Clarapolder Th. M. J. de Clerck, te Biervlietd. met in gang van 9 December 1932, tot plaatsvervan ger van den dijkgraaf van den Nie iwen Veen- polder, M. H. Krepel te Nieuwerkerke. tot gezworene van den Clarapolder, Th. van de Vijver, te IJzendjjkef. met ingang van 15 15 December 1932 tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiseuzen Suzanna- polder, A. van Luijk Anth.zn., te St. Anna- land, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden g. met ingang van 1 November 1932, tot heemraad van het waterschap Schouwen, W. G. Boot, te Haamstede. DE NIEUWE VREDESOVEREENKOMST. De Engelsche bladen oordeelen gunstig over de door minister Simon aangekondigde politiek inzake de gelijkgerechti 'heidskwestie. De „Times" schrijft o.a., dat het voorstel van Simon in het geheele land bijval zal vin den, hoewel over de détails van het plan nog meeningsverschillen zullen ontstaan. Het blad adviseert Duitschland de uitnoodiging om mee te doen aan een Europeesche vredes overeenkomst, te aanvaarden en meent dat tusschen Engeland, Amerika, Frankrijk en Italië reeds een zekere mate van overeen stemming bestaat. Een dergelijke vredes overeenkomst zou een krachtige moreele uit werking in de geheele wereld kunnen hebben en de taak der ontwapeningsconferentie zou er door vergemakkelijkt worden. Het blad hoopt, dat Duitschland thans in de ontwapeningsconferentie zal terugkeeren naar aanleiding van de verklaring, dat aan den gelijkgerechtigheids-eisch volledig recht zal worden gedaan, zoodra een garantie in den zin van een Europeesche vredesovereen komst aanwezig zal zijn. De „Daily Telegraph" noemt de voorstel len van Simon een nieuwen en hoopvolle factor in de langademige onderhandeling^ te Genève. De socialistische „Daily Herald" schrijft, dat de rede van Simon een zware slag is voor allen, die hadden verwacht dat Engeland op de ontwapeningsconferentie op beslissende wijze de leiding zou nemen. Het blad vreest, dat Duitschland op grond van sir John Si mon's voorstellen zich opnieuw zal kunnen bewapenen. Te Londen wordt een officieuze toelichting gegeven op Simon's voorstel in het Lager huis inzake de toekenning van rechtsgelijk heid aan Duitschland en het gelijktijdig af leggen van een plechtige verklaring, dat zij niet hun toevlucht zullen nemen tot geweld. Naar de opvatting van de Engelsche regee ring zou deze verklaring iets meer beduiden dan een bevestiging van 1 rt Kellogg-pact, dat het bezigen van den oorlog als instru ment van nationale politiek afzweert. Gezegd wordt, dat de wereld gevallen kent, waarin, ofschoon er technisch geen toevlucht is genomen tot den oorlog, ongetwijfeld ge weld is toegepast. Hier wordt gezinspeeld op de actie van Japan in Mandsjoerije. Het voorstel is gedaan met de gedachte de toepassing van dergelijke maatregelen uit te sluiten. De „Lokal-Anz." spreekt in een commen taar op Simon's voorstel van een beperkte erkenning van Duitschlands rechtsgelijk- heidseisch de „Tag" ziet er geen doeltref fende verbetering voor Duitschlands defen sie inde „Deutsche Ztg." spreekt van een frontverandering van Engeland. Terwijl het „Berl. Tbl." spreekt van een vo-rzichtige ver klaring, noemt de „Börsenkurier" de rede^ „sensationeel". De „Deutsche Alg. Ztg." beschouwt de ver klaring als een siap vooruit in vergelijking met de nota van Simon, maar acht de nieuwe eischen bevreemdend. Naar het Wolffbureau meldt, beschouwt men in bevoegde Duitsche kringen Simons voorstel als een bewijs, dat er sedert de ver zending van het Duitsche memorandum over de pariteit en de Britsche n Fransche ant woordnota's, een belangrijke verandering is gekomen in de beoordeeling lezer kwestie. De voornaamste kwestie voor Duitschland blijft echter, of de te Genève te sluiten conventie in vollen omvang ook voor Duitschland zal gelden. Uit de verklaring van Simon schijnt te blijken, zoo wordt verklaard, dat hij slechts het geweld wil uitschakelen. ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG De „Deutsche Allgemeine Zeitung" ver klaart, dat geruchten de ronde doen, volgens welke sprake is van een spoedige rijksdagont binding, vóór het parlement bijeenkomt, van een uitstel van nieuwe verkiezingen tot het voorjaar en van een autoritaire" grondwets wijziging op grond van art. 48. Van regeeringsrijde worden deze geruchten tegengesproken. De correspondent van „het Vad." te Ber lijn meldde Zaterdag In het middelpunt van de politieke debat- ten staat vandaag de mogelijkheid van her-' nieuwde ontbinding van den pas gekozen Rijksdag, nog- vóór deze bijeen zou komen. De regeering verklaart bij hoog en bij laag, dat zij in het geheel niet voornemens is tot zulk een sensationeel besluit over te gaan. Deze tegenspraak baat haar echter niet veel, omdat het hier geruchten geldt, welke be rusten op een logische deductie omtrent de toekomst. Hitier zal, veronderstelt men, wel in het geheel niet met rijkskanselier Von Pa pen onderhandelen willen, noch persoonlijk noch door een gevolmachtigde. Welnu, welke zin hebben dan dog de onderhandelingen met de andere partijen over het regeeringspro- gram Von Papen kan dus op grond van Hitler's weigering zeggen, dat de opdracht, welke de riikspresident hem heeft verleend, automatisch is vervallen. De volgende stap zou de ontbinding van den Rijksdag rijn, waarna dan, op grond van het beruchte arti kel 48 van de grond1- et, autoritair verder zou worden geregeerd en allerlei hervormingen van de grondwet zouden worden doorgezet. Omdat deze geruchter op dit oogenblik op louter combinaties en op veronderstellingen omtrent de toekomst berusten, worden rij door tegenspraak niet uit de wereld geholpen. Men kan van geen enkele regeering verlangen dat ze op een bepaald oogenblik met stellig heid verklaart, hoe rij in bepaalde gevallen welke zich wel eens zouden kunnen voordoen, zal handelen of niet handelen. De toekom- stige mogelijkheden rijn uiterst veelvuldig, en als de regeering in het openbaar haar hou ding tegenover alle eventualiteiten zou moe ten bepalen, zou ze geen tijd mee, over heb ben om te doen, hetgeen de werkelijkheid, sooals die zich metterdaad voordoet, vereischt. De bedoeling van zulke geruchten is dan ook geen andere dan de verlamming van de kracht der regeering. Er wordt geen middel gespaard om deze regeering net leven te ver zuren en haar werkzaamheden te bemoeilij ken. DE „P. C. HOOFT" IN LICHTERLAAIE. AMSTERDAM. (V. D.) Hedennacht om ongeveer half één is brand uitgebroken aan boord van het motorschip „P. C. Hooft" van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, liggende aan de Sumatra-kade. Het eerst werd het vuur gezien aan het sloependek. Aangewakkerd door den feilen wind joegen de vlammen in minder dan geen tijd naar een der dekken. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd. Bij haar komst werd zij evenwel ge waarschuwd, dat zijvoorzichtig moest zijn met aan boord gaan, omdat het schip nog gedeeltelijk onder blauwgas zat. Gisteren was nl. de geneeskundige dienst den gehee- len dag bezig geweest het schip te ontratten. Het vuur kon zoodoende alleen worden be streden van buitenaf en van het bovenste

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2