500 300 25 MAANDAG 14 NOVEMBER 70e Jaargang- liljin: Firma F. HI IF HIDE Ir.. llilstriilDt-iO, Ilissiip.Ttltl. !0. PislirMni BUST Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVïNCIENIEUWS EEN HEVIGE BRAND. Opstand in een Ameri- kaansche Gevangenis. DE GEWAPENDE MUITERS OVERROMPELEN DE WACHTERS!! No.268! 1932; VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—5 regels 1.25, iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 cbp. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOcMmax. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl 5regelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLI.CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen VIJF PERCEELEN IN DE ASCH GELEGD. Hedennacht heeft hier een zeer ernstige brand gewoed in de Kerkstraat, tengevolge waarvan niet minder dan, 5 perceelen verlo ren zijn gegaan. Omstreeks middernacht is de brand uit gebroken in den sigarenwinkel van den heer F. Kruijsse, die dit perceel 's nachts niet be woont, dus bij het uitbreken van den brand niet thuis was. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en er stond op het oogenblik van het uitbreken van den brand een hevige wind, soodat de vlammen hierdoor ten zeerste werden aangewakkerd. Nadat de brand ontdekt was, werd onmid dellijk groot alarm gemaakt. Voor dat de brandweer ter plaatse verschenen was had den de vlammen hun vernielend werk intus- schen krachtig voortgezet. Het eerst aange taste pand was één vuurzee en het was da delijk te zien dat de brand niet tot het aan getaste perceel zou beperkt worden. Er zijn bij dezen brand 5 perceelen verlo ren gegaan, nl. het sigarenmagazijn van den heer E. Kruijsse, het bovenhuis van den heer J. P. Pluijmers, de naaimachinewinkel van den heer J. Steketee en het dubbele pand van den heer W. P. Meulmeester. De melkwinkel van den heer J. van den Ende bekwam veel waterschade, doch dit perceel is vrijwel intact gebleven. De foto- handel van den heer J. van Scherpenseel en de sigarenwinkel van den heer P. A. plom pen liepen aanmerkelijke waterschade op. De andere In de nabijheid gelegen percee len hebben natuurlijk eveneens veel van het water geleden, doch de brandschade was daar zeer gering. Omtrent de oorzaak van den brand fs niets bekend. Alleen is bekend dat de heer Kruijsse kort voor het uitbreken van den brand nog in zijn winkel was geweest, ten einde de kachel, die des nachts doorbrandt voor het drooghouden der sigaren, eenigszins op te stoken. De bewoners der omliggende huizen, die reeds allen te bed waren, konden tijdig ge waarschuwd worden, zoodat deze zich allen in veiligheid konden stellen. Toen de brandweer ter plaatse verscheen met 3 motorspuiten werd het blusschings- werk dadelijk zoo krachtig mogelijk aan gepakt. Toen eenmaal de krachtige stralen van de motorspuiten op de hoog oplaaiende vlam men werden geworpen, was het te voorzien dat de strijd tusschen vuur en water, door het laatste vrij spoedig zou worden overwon nen. Een kolossale vonkenregen dwarrelde over het BeDamypark en omgeving rond. Door deze vonken werden eenige biezen matten, die waren aangebracht op den daktuin van het perceel van den heer A. van de Sande, aangetast. Dit werd gelukkig spoedig be merkt en kon met eenige emmers water erger voorkomen worden. De matten werden daar na in de Spuistraat geworpen. Gedurende het heerschen van den brand nam de wind geleidelijk af en tegen onge veer l uur was de wind gaan liggen. Het blusschingswerk werd hierdoor verge makkelijkt, want de felle wind deed in den beginne het ergste vreezen voor verdere uit breiding van den brand. Er werden echter zulke enorme watermassa's in de brandende huizen gespoten dat de vlammen geleidelijk in hevigheid afnamen en de brandweer steeds verder terrein won. De drie motorspuiten hebben tot ongeveer 4 uur water gegeven, waarna 2 van de spui ten konden inrukken en één spuit achter bleef voor de nablussching. De burgemeester, de commissaris van po litie, enkele wethouders en leden van den ge meenteraad waren op het terrein van den brand aanwezig. Hedenmorgen bood de Kerkstraat een troosteloozen aanblik. Dikke rookwolken stegen nog voortdurend uit de puinhoopen op en de brandweer moest dan ook nog op haar hoede zijn om opnieuw oplaaiende vlam metjes te dooven. Hoewel er geen brandalarm ls gemaakt, heeft toch een groot aantal personen den brand gadegeslagen. Voor hen die het eerst bij den brand te genwoordig waren leverde het schouwspel een angstwekkend gezicht op, daar de vlam men zich zoo snel uitbreidden dat het wel geleek of de heele Kerkstraat één vuurzee was. De commandant van de brandweer, de heer Agterberg, heeft zich echter op loffelijke wijze van zijn taak gekweten en de leiding van dit korps is bij hem in uitstekende han den. Hij heeft, toen de brandweer eenmaal ter plaatse was, met tact het blusschingswerk geleid en een brand, zooals wij er gelukkig in jaren geen te Vlissingen gehad hebben, toch weten te localiseeren. Alle perceelen waren tegen brand- en wa terschade verzekerd. Daar de ruïnes in de smalle Kerkstraat ge vaar opleveren is heden reeds begonnen met het opruimen daarvan. Het is hij dezen brand weder gebleken dat er aan het weksystecm iets hapert. Zoo ver namen wij dat meerdere brandwachts niet gewekt zijn geworden. Eén der brandwachts c.a. hoorde pas hedenmorgen dat er brand was geweest. Ook bij de beide voorgaande branden is het voorgekomen dat verscheidene brand wachts niet waren gewektzoo was o.a. bij den brand op den hoek SlijkstraatGroote Markt een wekker niet gewaarschuwd, zoo dat de brandwachts die door dezen persoon gealarmeerd moesten worden, allen natuur lijk absent waren. Een centraal weksysteem zou deze moei lijkheden kunnen oplossen. Al de brand wachts worden dan op hetzelfde oogenblik door een alarmschei gewekt en zij kunnen zich dan onmiddellijk begeven naar de plaats, waar zij zich in geval van brand hebben heen te spoeden. Op zulk een wijze wordt het mogelijk binnen den kortst moge lijken tijd het blusschingswerk ter hand te nemen. Een centraal wek-systeem is een dringende vereischte voor een behoorlijk georganiseer de brandweer. Morgen zullen wij enkele foto's van den brand in ons blad afdrukken. Een afscheid. Zaterdagmiddag werd in het Grand Hotel Britannia officieel afscheid genomen van de heeren A. Roos, lecraar in zeemanschap en J. Joosse, leeraar in practische oefeningen aan de De Ruyterschool alhier, in tegen woordigheid van het bestuur, directeur en leeraren, leerlingen en oud-leerlingen. Bij aankomst werd aan mevrouw Roose en mevrouw Joosse een bouquet rozen overhan digd en werden de beide echtparen naar de voor hen bestemde zetels geleid, waarachter eenige prachtige bloemenmanden stonden. Toen allen gezeten waren, nam de voor zitter van het bestuur der Zeevaartschool, mr. Jan Smit te 's-Gravenhage het woord en sprak allereerst den heer Roos ongeveer als volgt toe Waarde heer Roos, ik zal niet aanroeren de reden waarvoor we hier gekomen zijn. Spreker wil alleen den dank van het bestuur over brengen voor hetgeen hij als leeraar voor de school is geweest. Spreker herinner de er aan hoe in 1903 de Zeevaartschool op zeer bescheiden schaal werd geopend. De heer Roos was toen met den directeur, den heer Visser, de eerste leeraar en zy hebben de school uit 't niet opgebouwd. Het bestuur is dankbaar den heer Roos te hebben ge vonden, die bleek te zyn de rechte man op de rechte plaats. De heer Roos was een der weinigen, die bekend was met zeil- en stoomvaart, en dit was voor de jongens van groot belang. Meer dan 1000 jongens hebben aan hem hun opleiding te danken en het bestuur is met groote dankbaarheid vervuld voor het vele dat de heer Roos in de onge veer 30 jaar, welke hy aan de school was verbonden, is geweest. Als bewys van waardeering bood spreker den heer Roos namens het bestuur een ba- rograaf aan, en hy hoopte dat hy nog lange jaren van een welverdiende rust zal mogen genieten. Hierna richtte mr. Smit zich tot den heer Joosse, en zeide dat al ls zyn diensttyd aan de Zeevaartschool niet zoo lang geweest, de heer Joosse toch 19 jaar hier in functie is geweest en de school aan hem een goede kracht heeft gehad. Ook zyn werk stelt het bestuur op hoogen prys en spreker zegt hem hartehjk dank voor al hetgeen hy in het belang van de school heeft gedaan en ook den heer Joosse wenschte hy nog vele jaren van rust toe en spreker bood hem als blijk van waardeering een gouden horloge aan. Hierna nam de directeur der Zeevaart school, de heer vyn, het woord en herin nerde er aan, hoe hy met beide leeraren nog slechts kort heeft samengewerkt en by het afscheid van den heer Visser niet had kunnen vermoeden dat dit afscheid vooral \oor den heer Roos reeds zoo spoedig zon 1 komen. Spreker heeft den heer Roos toch reeds leeren kermen als een bekwaam prac ticus, en waardeeren als een goed docent en tevens als een eerlyk mensch. In de leeraarskamer en in de klasse heerschte al tijd een prettige geest. We zullen U zeer missen. Namens alle leeraren en verder per soneel der schooi bood spreker den heer Roos een gouden ketting aan. Ook tot den heer Joosse richtte de heer Vyn zich in harteiyke bewoordingen en zei dat de verhouding met hem altyd buitenge woon prettig was geweest. U was een goeie baas en een goede hulp voor de leerlingen. Ook hem bood spreker namens allen een gouden ketting aan. De heer Fritz, leerling le stuurman, nam nu het woord en zeide tot den heer Roos, dat alle leerlingen hem zeer zullen missen. Vooral bij de examens was hy steeds tot grooten steun. Spreker dankt hem voor alles en bood den heer Roos als souvenir een gou den. potlood aan. De heer Haaze sprak namens den twee jarigen cursus van stuurlieden, vervolgens tot den heer Joocse woorden van erkente- lykheid voor hetgeen zy van hem geleerd hadden en voor den prettigen omgang en bood hem als souvenir een foto in lijst (Bou levard by storm) aan. Hierna kreeg de heer Roos het woord, die den voorzitter, mr. Smit, hartelyk dankte voor de hem tot hem gerichte woorden. Spreker hoopt dat de dagen hem niet te zwaar zul len vallen, nu hy „werkloos" geworden is. Het was hem een lust aan de Zeevaartschool te werken. Spreker ging in het kort de ge schiedenis der school na. Men is zeer klein bc-gonnen, en zonder zulk 'n bestuur, dat zyn volle krachten heeft gegeven, was het niet mogelyk geweest zulke mooie resultaten te bereiken. In de eerste tyden was er een dankbaar contact tusschen bestuur en leera ren en groot is de steun van het bestuur voor de leeraren geweest, ook in moeilijke omstandigheden. Door de ryksbemoeiing zyn de verhoudingen onderling wel wat veran derd. Spr. dankte den heer Smit voor den reuzensteun, vooral in de eerste jaren, aan de school verleend, en hy hoopt dat de be langen der school nog vele jaren aan hem mogen worden toevertrouwd. Van een kleine baby is de school een groot kind geworden en hy hoopt dat de school door de moeilijke tyden heen zal ko nen, opdat niet meer leeraren den weg op zullen moeten, dien hy nu gaat. Hy kan niet zeggen hoezeer het hem smart zijn werk te moeten neerleggen, doch er is een tyd van komen en gaan, al kwam dit laatste voor hem nog onverwacht. Hy wenscht directeur en leeraren lust en kracht toe by him mooie taak en hoopt dat de school in de toekomst nog zal uitbreiden. Met de leerlingen ging spreker over het algemeen intiem om. Er was geen verschil in stand, daar voelt hy niets voor. Een leerling moet vertrouwen stellen ln zyn leeraren, anders gaat het niet. Het was hem nooit te veel geweest zyn leerlingen te helpen en hy heeft steeds getracht hen zooveel mogelyk tegemoet te komen. Ook de heer Joosse zegde allen hartelyk dank voor de waardeerende woorden tot hem gespróken. Hy dankte directeur en leeraren voor den jovialen en kameraadschappelyken omgang. Zyn leerlingen waren allemaal goeie jongens en nooit heeft hy ernstige klachten over hen gehad. Ook spreker hoopt dat er betere tyden voor de school mogen aanbreken en dat zy in de toekomst moge groeien en bloeien en allen e- wel by mogen varen. De verschillende toespraken werden door spontaan applaus gevolgd. Tenslotte werd van het geheele gezelschap door den heer Dert een foto genomen. Zeldzame onderscheiding verleend. Een man, door een vrouw met gevaar voor eigen leven, gered. Onze lezers zullen zich herinneren, dat op 21 Augustus jL by Kaapduinen onder de ge meente Koudekerke, een marine-matroos uit zee werd gered door het lid der Vlissing- sche Reddingsbrigade, mejuffrouw Pieter- nella Castel. De marine-matroos Valkhof was by eb aan het zwemmen in zee. Door den. stroom afgedreven, begon hy te merken, dat hy ver der en verder van de kust kwam en hoe hy zich ook inspande, hy zag geen kans den wal te bereiken, waarom hy om hulp riep. Mej. Castel, dit hulpgeroep hoorende, be gaf zich zonder te bedenken te water en smaakte het genoegen na een moeitevollen tocht den drenkeling behouden aan den wal te brengen. Van politiewege werd een onderzoek inge steld en, bleek den commissaris van politie, den heer Gasinjet, alhier, dat het optreden van mej. Castèl van dien aard was, dat hy 3eze koene daad niet zonder meer kon laten voorbygaan. Hy droeg deze dappere redster dan ook voor bij het C"~negie Heldenfonds te 's-Gravenhage voor een haar passende belooning. Het bestuur van dit fonds was mede van oordeel, dat het flinke optreden van dit dappere meisje een onderscheiding behoef de, waarom het den commissaris van politie een d r a a g-medaille toezond met verzoek deze aan de kranige redster te willen uit reiken. Zaterdagmiddag had deze plechtigheid op het bureau van politie alhier plaats in te genwoordigheid van het bestuur der Vlis- singsche Brigade tot het Redden van Dren kelingen, de technische leiding mej. C. van der Schaaf en den heer P. J. Gillissen en den leider van den C-cursus van de Brigade, den arts R. Grippeling. De heer Gasinjet wees in een keurige rede op de heldhaftige houding van mej. Gastel, die onversaagd en met grooten moed, met gevaar voor eigen leven, zonder een oogen blik te aarzelen, zich te water begaf en een medemensch het leven redde. Hij memoreer de dat het hem speet, dat de matroos Valk- hoff, die zijn leven toch heeft te danken aan de moedige redding van juffrouw Castel, hier niet aanwezig kon zyn, daar hy was overgeplaatst naar Den Helder. De heer Gasinjet prees zich gelukkig, dat hy de draagmedaille aan deze kordate redster mocht uitreiken en wenschte haar van harte geluk met deze hooge onderscheiding. Voorts wees hij er op, dat mej. Castel in het bezit is van de diploma's A. B en C van den Ne- aerlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen en het geleerde met succes in toepassing had weten te brengen. Aange naam was het den heer Gasinjet naar voren te brengen, dat de verhouding tusschen de Reddingsbrigade, welke hij een zeer nuttige instelling noemde, en de politie altyd byzon- aer goed is geweest, terwyl hy ten slotte naar voren bracht, dat de Brigade er trotsch op kan zyn, zulk een lid, hetwelk zoo'n hooge onderscheiding is te beurt gevallen, in haar miaden te hebben. De heer Gasinjet spelde daarop het eere metaal mej. Castel op de borst. De voorzitter der Brigade, de heer Staver- man, daarna het woord nemende, feliciteerde juffrouw Castel namens het bestuur der Brigade met haar buitengewone onderschei ding, waarop hy persoonlijk en ongetwijfeld velen met hem, jaloersch was. Trotsch was hy er op, dat een lid der VE.B. een derge- lyke onderscheiding heeft mogen ontvangen. Hy hoopte dat het eere-metaal mej. Castel vele jaren zal mogen sieren. Dr. Staverman bracht daarop dank aan den heer Gasinjet voor de wijze waarop hy deze onderscheiding aan de redster had uit gereikt. Hy stelde deze medewerking op hoogen prijs. De hartelyke woorden gericht aan het adres der Brigade, waarvan de heer Gasinjet de geestelyke vader is, aanvaardde hy gaarne, wetende dat politie en Brigade een innige samenwerking behoeven. Hy sprak de hoop uit, dat de vriend schapsbanden, welke in deze zooveel vermo gen, tot in lengte van dagen zal blyven bestaan. De plechtigheid werd daarop vastgelegd op de gevoelige plaat. Gemengde zangvereenlging „Door Oefening Vereenigd". Britannia. Deze uitvoering van D.O.V., zooals de voor zitter, de heex A. Overweel, in zyn welkomst woord zeide, in dezen crisistyd voor een volle zaal mogelijk geworden, dank zij de welwil lende medewerking van den heer Soerewyn, was niet een concert zonder meer, waar te vens de vijftigde waal, waarop de directeur, de heer J. F. J. Machgcels, in het openbaar vens de vyftigste maal, waarop de directeur, dat hy Zaterdag een kroonjaar 35 vier de en daarom bood de vereeniging haar sym pathieken dirigent een souvenir aan („De Koordirigent" van Van de Roovaart). We kunnen ons voorstellen, dat de leden zoo'n gelegenheid aangrypen om hun leider een kleine attentie te bewyaen, want in den loop der jaren heeft hy D.O.V. op hooger plan gebracht en het laat zich aanzien, dat hy nog meer zal weten te bereiken. Toen het applaus geluwd was, werd met de afwerking van het programma begonnen, dat allereerst verschillende capella liederen be vatte. „De kind'ren van de Soete wey" van Wierts met de typische basparty en „Jagers- lust" van Astholz, waarin de bassen de me lodie voeren en de andere stemmen illustree- ren, werden mood ten gehoore gebracht. „Die Nacht" van Schubert werd eveneens voorbeel dig uitgevoerd (goede nuanceering en geluk kig op Duitschen tekst). By zonder trof ons het zingen van eei oud Latynsch kerklied „Lacrimosa dies illa", een dier vele sequenzen (kerkhymnen), welke reeds in de negende eeuw tot ontwikkeling kwamen. Een merk waardige keus uit de historische muzikale nalatenschap. In een van de grootste Amerikaansche ge vangenissen is een algemeen oproer uitgebro ken. De muiters hebben zich in het bezit van vuurwapenen gesteld en zyn meester van het terrein. Enkele regimenten infanterie, voorzien van machinegeweren, hebben het gevangenister rein omringd en zyn in hevig gevecht ge wikkeld met de opstandelingen. Het gerucht gaat, dat de meeste wachters overrompeld zyn en in de cellen opgesloten. De muiters zouden gedreigd hebben de wach ters neer te schieten, indien niet onmiddellyk alle poorten geopend worden en de gevange nen worden vry gelaten. De opstand is een wanhoopsdaad van de MENSCHEN ACHTER TRALIES. De koornummers, welke voorts bestonden uit de reeds eerder uitgevoerde liederen „Zomer avondlied" van Lanner, „De Spijskaart" van Zöllner en „Aan de schoone blauwe Do- nau" van Joh. Strauss (het laatste met pia nobegeleiding), werden afgewisseld met twee sopraan-soli („Moederloos" van Dinant en „Kom, Zusje lief" van Withe) en twee duo's soor sopraan en bariton (.Herinnering" van Schellekens en Veldzang" van Dobbelsteen), welke door een der koorleden en den direc teur zeer Iöffeiyk werden gezongen. Het piano-accompagnement werd op verdienste- lyke wijze verzorgd. Alle uitvoerenden oogst ten steeds een welverdiend applaus. Na de pauze gaf de tooneelafdeeling „De aardschok" door Otto Harting, en tot besluit was er bal. O. Cabaret „De Trekvogels", De Oude Vriendschap Inderdaad, de directie van onze schouw burgzalen stelt ons wel in staat om van echte klein-kunst te genieten. Zaterdag waren „De Trekvogels" in de gezellige Oude Vriend schapszaal neergestreken, doch de belang stelling voor dit ensemble was niet overwel digend. Een stampvolle zaal is in deze tyden hooge uitzondering. En die wenschen we dit gezelschap, wanneer het in Februari weer keert, omdat het zulks voor volle honderd procent verdient. Een allergenoeglyksten avond hebben zy ons bezorgdmoge in het daverende succes voor hen dan ook een kleine compensatie liggen. Gelukkig laat een artist zich niet al te spoedig ontmoedigen. En ook dit ensemble heeft zich gegeven met zyn gansche kunste naarsziel. Daar was dan Henri Wallig, de leider en conferencier, die er met zijn fynen humor voor zorgde, dat men direct „en fa milie" was en ook in zyn liedjes den juisten toon wrist te treffen. Zyn medewerkster is Liddy Bergmann, die hem begeleidt aan de piano, maar ook, geaccompagneerd door Charles Haaze, eenige internationale en Hol- landsche songs voortreffelijk voordroeg. Ook Tilly Bouwmeester zong, begeleid door haar echtgenoot Pierre Perin, met charme en ge makkelijkheid, enkele liedjes, waarin men het goede Hollandsche en Indische sentiment terug vond. Van Perim gesproken. Wat heeft die met Tilly Bouwmeester in „Het ontbyt" en „De dierbare afgestorvene" een rake karak teristiek en satyre gegeven van het huwe lijksleven in zyn verschillende nuances. En dan tot slot Larette, het phenomeen van vin gervlugheid, die als steeds, weer voor het pu bliek onverklare dingen deed en dit op humo ristische wyze in spanning hield. Summa Summarumeen excellent gezel schap, een uitnemend program, een avond von vroolijke kunst en een uitgelaten, en thousiast publiek. Hotel „Noordzee-Boulevard". Trio Vleugéls. Terecht scheef onze collega, dat Vlissingen toch maar uitverkoren plekjes bezit en daar onder neemt bovengenoemd etablissement, met zyn riant uitzicht op reede en stad gewis een eerste plaats in. Voelt men zich in de comfortabele conversatiezaal van deze inrich ting als in een groote, rustige huiskamer, is men er dus geheel thuis, door het engageeren van het trio Vleugels (viool, cello, piano), dat er 's Zondagsmiddags concerteert, worden de gezelligheid en de huiseiykheid nog alleszins verhoogd. Vooral in dezen tyd van mechani satie en jagend rhytbme is het herstellen van

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1