BINNENLAND BRIEVEN UIT BELGIE Pastoor Heumann's Geneesmiddelen f INGEZG GEM voorbij zyn aan het bewind. Wie dan leeft wie dan zorgt. Veel te verwachten van dezen laatsten dag valt er niet. Sommige sprekers kwamen het gesprokene van hun leiders nog eens aan vullen. Mej. Katz gaf uiting aan haar mede- ij den met de binnenschippers en de heer Bierema critiseerde het financieel beleid o.a. omdat de Minister de spoorwegtekorten laat bestaan en zelfs niet in de Millioenen-nota vermeldt. Niet minder dan drie sociaal-democraten, Vliegen, Ter Laan en De Boer voerden alsnog het woord. Omtrent den eersten melden wij, dat hij, zij het vrij overbodig, het recht van demonstratie verdedigde. Hij had liever het nut ervan eens mogen vertellen, want sinds Dinsdag snapt geen Hagenaar dat meer I Als w\j nu nog Floris Vos en ds. Kersten noemen, is de rij compleet. Dinsdag kan de Regeering van wal steken. VAN AMSTEL EN IJ. Toestanden als tijdens den oorlog. Certificatenhandel. Bevoorra ding op groote schaal. Crisis- bureaux herleven. Een avond bij Zeelandia. Jong Zeeland favoriet. Het schouwburgplan-Koopman in den raad. Gedurende de oorlogsjaren en nog lang daarna is er wie herinnert zich het niet schromelijk misbruik gemaakt van de moeilijkheden die zich op allerlei gebi-d en speciaal wel op dat der voedselvoorziening voordeden. Het hamsteren in die dagen, het aan de distributie onttrekken van groote voorraden levensmiddelen, kleeding, schoeisel etc. om er clandestien ontzaggelijke winsten mee te maken, is sedert berucht geworden, maar ook in menig ander opzicht heeft men toen de moeilijke tijdsomstandigheden misbruikt om er zijn voordeel mee doen. Zelfs de levering van inferieure kwaliteiten trage bezorging, slecht afgewerkt meubilair en wat niet al werd systematisch aan de oorlogstoestanden geweten, die voor elke klacht een onfeilbare „dooddoener" bleken. Herinnert de crisisperiode, die we thans beleven, niet in menig opzicht aan de moei lijke na-oorlogsche jaren, waarin ten koste van de gemeenschap op een gewetenlooze manier is geknoeid en geschacherd? Men kent het recente geval met den Am- sterdamschen notaris, die zich en anderen heeft verrijkt door valsche voorgevens met betrekking tot buitenlandsche waardepapie ren. Maar er wordt als in de oorlogsdagen en daarna ook weer op groote schaal han del gedreven in certificaten voor den invoer. Deze certificaten zijn niet anders dan de be duchte consenten uit de oorlogsjaren. Wij vernamen dezer dagen uit handels kringen, dat verscheidene Amsterdamsche firma's vertrouwelijke aanbiedingen van deze certificatenhandelaren ontvingen. Waar het firma A. onmogelijk blijkt bepaalde goederen uit het buitenland te betrekken of naar het buitenland uit te voeren, heeft dit voor firma B. niet het minste bezwaar, wanneer hij maar aan de gestelde eischen voldoetdat zijn de betaling van een aanzienlijk commis sieloon en het fingeeren eener relatie met den certificaathouder l Ook moet het zgn. bevoorraden en stapelen van artikelen, waarvan men als gevolg van de contingenteeringen prijsstijgingen ver wacht, weer een geliefkoosde speculatie zijn De uitvoering van steunmaatregelen brengt voorts de noodzakelijkheid mee van speciale bureaux en idem ambtenaren. Er zijn hier ter stede al eenige crisisbureaux gevestigd en andere in voorbereiding. Deze week zijn deze crisis-instellingen weer verrijkt met een op slagplaats, tevens magazijn voor den verkoop van onvermengde margarine, waarvoor con trole- en bedienend personeel is aangesteld Waar men het zoo goed als zeker acht, dat binnenkort de werkloozensteun hoofdzakelijk in natura zal worden verstrekt, zal voor con trole en bediening ook weer een talrijk per soneel noodig zijn. De groote uitgebreidheid der stad maakt distrietindeeling nv. eenmaal noodzakelijk. In ieder geval wordt het een kostbare geschie denis, al vaart de arbeidersreserve er wel bij. De noodzakelijkheid en het nut van deze voorzieningen zal wel niemand willen be twisten. Wel wettigen zij het verlangen naar normale toestanden, waarin contingentee ringen en andere crisismaatregelen niet meer noodig zullen zijn en als gevolg hiervan ook de belastingdruk, inclusief de hier thans zoo zwaar drukkende zakelijke bedrijfsbelasting. Wat zegeviert? Dat ls, als gemeenschap gezien, het ideaal van den vrede der volken en meer individueel opgevat, dus het familie leven rakend, waar zielen elkaar in oprechte liefde vinden. De heer W. J. Nobels, de verdienstelijke voorzitter van „Zeelandia", die ons reeds zoo menig boeiend libretto schonk, heeft dit be langrijk thema verwerkt in een drie-bedrij vige operette, waarvan hij gisterenavond de primeur toevertrouwde aan „Jong Zeelan dia", de onderafdeeling der vereeniging „Zee landia" te Amsterdam. Een operette van het „betere genre", waar- In alleraardigste tennismeisjes en schneidige huzaren-luitenants zich een ideale wereld droomen, een droom van dans en louter ge noegens, totdat plotseling het fatale mo ment: de oorlog, alle vreugde komt versto ren. Deze wreede oorlog scheldt geliefden, brengt rouw in de gezinnen, noodzaakt zelfs hen, die eertijds onze vrienden waren, schoon van andere nationaliteit, op leven en dood te bekampen. Totdat eindelijk, 'ia Moedigen strijd, de wapens worden neergelegd en plechtig klok gelui den door duizenden begeerden vrede aankondigt. De vrede dat is het, wat zege viert. De heer Nobels laat ons dit alles zien in een reeks spannende tconeelen, ernstige too- neelen en ook wel aan den komischen kant, zooals o.m. de vermakelijke verwikkeling met den eerzamen, ouden huisknecht, die tijdens de inkwartiering door den ietwat aangescho ten commandant voor een spion wordt ge houden e.d. De allerliefste, oorspronkelijke muziek van deze operette werd gecomponeerd door den heer W. P. A. Franse, een niet minder goede bekende in Zeeuwsche kringen. „Jong Zeelandia", blijkbaar ook geïnspi reerd door den in onzen tijd zoo actueelen tekst en de welluidende muziek, geregiseerd bovendien door den auteur zelf, heeft van de operette een tot in alle onderdeelenspel mimiek, costumes en belichting, een volmaakt welverzorgde uitvoering gegeven. Een juweeltje van zang- en tooneelspeel- kunst, zooals we in Maison Boer tot dusver nog niet zagen. Duetten en koren moesten dan ook herhaaldelijk gebisseerd worden. Natuurlijk deelde ook het geheel uit dilet tanten samengestelde salonorkest en zijn dirigent, de heer J. A. v. d. Ancker, in het succes. Inderdaad een prestatie, de volmaakt- correcte begeleiding van een groote operette Deze eerst- bijeenkomst in dit seizoen van „Zeelandia", geopeid met een kernachtig speech je van den voorzitter, gesloten met een hartelijk dankwoord van den tweeden voor zitter, den heer Claèszen, heeft opnieuw weer aangetoond, welke belangrijke plaats zij in ons Amsterdamsch vereenigingsleven en op het terrein der liefdadigheid inneemt. Want straks zullen deze frissche, jonge krachten, wier blozende wangen hun Zeeuw sche afkomst niet verloochenen, hun kunst ook in dienst stellen van onze paupers. Na tuurlijk met „Wat zegeviert Het voortdurend uitstellen van de behan deling van het plan-Koopman (schouwburg- bouw op de terreinen van Bellevue, thans nog in exploitatie als vereenigingsgebouw) het ongunstig praeadvies van Burg. en Weth. en last not least het bezwaar der millioenen- garantie, dit alles deed weinig goeds van den afloop verwachten. Maar in den raad blijken er intusschen heel wat meeningen gewijzigd, waartoe o.m. de motie-Romme om nader contact te zoe ken met de combinatie-Koopman, heeft bij gedragen. Ook heeft de even zakelijke als onvermoei de propaganda van den heer Koopman vele tegenstanders tot voorstanders gemaakt. Toch is, gezien d*» groote verdeeldheid in den boezem der raadsfracties, nog niet met zeker heid te zeggen hoe de einduitslag zal zijn. Mogelijk is hij bij het verschijnen van dit nummer wel bekend. Men rekent momenteel nog niet met een verwerping van het plan. De bouw van den grooten modernen schouwburg op het Bellevue-terrein zal onte genzeggelijk funest blijken voor den stads schouwburg, die nu reeds minder druk bezocht wordt. Terwijl men als vaststaand kan aan nemen, dat met den bouw van den Koop man-schouwburg ook de Nederlandsche opera zal herleven, van welke wederoprich ting de heer Koopman, oud-directeur der Nationale Opera, een enthousiast voorstan der is. Corres Pondent. Het Godslasteringswetje. Gisteren is afgekondigd Staatsblad no. 524Wet van den éden November 1932, tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Nederland en België. Blijkens het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer over hoofd stuk buitenlandsche zaken der staatsbegroo- ting voor 1933, betreurden verscheidene leden het door den minister in de Eerste Kamer te kennen gegeven voornemen, het resultaat van de met België over herziening der verdragen van 1839 gevoerde onderhandelingen voors hands niet in behandeling te nemen. Naar het oordeel dezer leden is het de plicht der regeering quaesties als deze ter oplossing te brengei*. Is de minister het met de ontworpen overeenkomst niet eens, dan ligt het op zijn weg, zich daarover uit te spreken en nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. De weg welke thans gevolgd wordt, wekt den schijn van afschuiving op hem, die na den tegen- woordigen bewindsman met 't buitenlandsch beleid zal worden belast. Te meer bezwaar hadden de hierbedoelde leden tegen de ge volgde gedragslijn, wijl deze geheele quaes tie vanaf 1927 tot heden geen stap verder is ge komen, terwijl zich middelerwijl verschillen de voor Nederland schadelijke gebeurtenissen voltrekken. Het Albert-kanaal wordt met groote voortvarendheid tot stand gebracht. Er loopen geruchten over overeenkomsten tusschen Duitschland en België, strekkende tot het verleggen van een groot deel van het transitoverkeer, met gebruikmaking van dit kanaal, naar Antwerpen. Hoe langer de op lossing van de bestaande moeilijkheden wordt uitgesteld, de; te grooter ls het gevaar voor maatregelen, welke by het tijdig bereiken van overeenstemming hadden kunnen worden vermedenmaatregelen, die beide partijen tot nadeel strekkende eene om hun kost baarheid, Ca andere om hun uitwerking. Andere leden konden deze •«schouwing niet onderschrijven. Zij konden 's ministers aarzeling in deze aangelegenheid zeer wel verstaan, De huidige positie van den middenstand. Dezer dagen heeft het algemeen bestuui .an den Kon. Ned. Middenstandsbond onder Jding van den heer Ed. G. Sshürmann te 's-Gravenhage een vergadering gehouden, waarin om. de nuidige positie van den mid denstand een punt ian bespreking heeft uit gemaakt. Aanleiding daartoe vormden de vele krachten, welke als gevolg van de crisismoei lijkheden in het middenstandsbedrijf voort durend inkomen. In verband met de vérstrekkende beteeke- nis van eventueele te ondernemen stappen had het bondsbestuur de leden van den raad van advies uitgenoodigd en bereid gevonden deze vergadering bij te wonen. Aanwezig waren mr. D. Fock, minister van Staat, prof. dr. J. G. Ch. Volmer, prof. mr. A. O. Josephus Jitta en prof. dr. M. J. Polak. Prof. dr. H. W C. Bordewijk was wegens ambtsbezigheden verhinderd. Tegenwoordig was ook mr. M J. Wolff, buitengewoon lid van den Midden- standsraad. Besproken werd o.m. de crediet- en hypotheekmoeilijkheden voor de midden- standsbedrijven, waarin menigmaal niet op normale wijze kan worden voorzien. Dienten gevolge wordt de bestaansmogelijkheid van innerlijk gezonde zaken bedreigd, hetgeen ook met het oog -^p de gevolgen voor derden voorkomen moet worden. Aan de hand van de ontvangen adviezen zal het bondsbestuur overwegen op welke wij ze, zoo noodig door het inroepen van mede werking der regeering, daartegen maatrege len genomen moeten worden. Geruimen tijd werd voorts stilgestaan bil de moeilijkheden, waarin de middenstand ten plattelande inzonderheid in de tuinbouw streken van NooTd-Holland, is komen te ver- kieren. Reeds gedurende verscheidene jaren is daar aan de noodlijdende tuinders crediet verleend bij aanschaffing van eerste levens behoeften tot bedragen, welke in de duizen den loopen. De kleine middenstand maakt zich en met reden zeer bezorgd over de "raag, wat daarvan nog terecht zal komen, nu ver betering van den algemeenen toestand uit blijft. Voorziening in dezen nood schijnt noodzakelijk, willen niet vele neringdoenden met den ondergang bedreigd worden. Het bondsbestuur besloot voor de bedreigde belangen op te komen en daartoe met de belanghebbenden in overleg ie treden. De havenpositie van Rotterdam. De Belgische correspondent van het „Han delsblad" meldt Blijkens een Duitsche statistiek van het scheeps- en goederenverkeer in de vier groo te Noordzeehavens Hamburg, Rotterdam, Antwerpen en Bremen, heeft de Hamburg- sche haven in de eerste negen maanden van het loopende jaar haar domineerende positie ten volle kunnen handhaven. Het scheepsverkeer bedroeg in Hamburg 13.6 mill., in Antwerpen 12.3 mill., in Rot terdam 10.9 en in Bremen 5.8 mill. ton. In vergelijking met het overeenkomstige tijds verloop van verleden jaar was de achteruit gang in Rotterdam het sterkst. Hier ging het scheepvaartverkeer met 19.5 pet. achteruit, in Antwerpen met 14.2 pet., in Hamburg met 14.1 pet. en in Bremen met 10.2 pet. Ten aanzien van den aanvoer van goederen heeft Hamburg thans Rotterdam van de eerste plaats verdrongen. In de Hamburgsche haven werden nl. in de eerste negen maanden 9.5 millioen ton goederen aangevoerd, in Rotter dam 8.9 mill., in Antwerpen 6.7 mill, en in Bremen 2.1 mill. ton. De vermindering in ver gelijking met verleden jaar bedroeg te Rot terdam niet minder dan 25.8 pet., te Ham burg 14.9 pet., te Antwerpen 13.2 pet. en te Bremen 6.3 pet. Op het stuk van de goederenverzending heeft Rotterdam zich op de eerste plaats kun nen handhaven. Hamburg heeft Antwerpen overvleugeld en neemt thans de tweede plaats in. Het bevoordeelen van Nederlanders in hun eigen land. Te 's-Gravenhage is opgericht een Neder landsche vereeniging, ten doel hebbende Nederlanders in hun eigen land in de eer ste plaats aan een hun passende betrekking te helpen, m.a.w. het bevoordeelen en niet veroordeelen van Nederlanders in hun eigen land. Werkgevers kunnen zich tot deze vereeni ging wenden ter verkrijging van goede werk krachten, ongeacht welk vak werknemers kunnen zich ongeacht welke politieke rich ting of gezindheid bij de vereeniging aanslui ten. Schriftelijke aanmelding kan geschie den aan het secretariaat, Fahrenheitstraat 586, Den Haag. In het voorloopig hoofdbestuur hébben zit ting de heeren P. C. J. Guldemond, le voor zitter, H. J. Stemmerik, 2e voorzitter, en H. van Wijk, secrearis. Veertien jaren wapenstilstand. Het stadsbeeld van Brussel. Steun- dieven. Bevordering der nationale industrie. Ook mosselenteelt in België 11 NovemberVeertièn Jaren wapenstil stand. Een oogenblik plechtige stilte. Moment van ingetogenheid. Dah weer de vreugde Bij het Graf van den Onbekenden Soldaat te Brussel, waar het altijd brandend offervuur der herinnering laait, zijn de pelgrims heen. En met de jaren gaat de herinnering aan den oorlog heen, om plaats te maken vóór een andere langdurige heugenis. Na de herinne ring aan den wapenstilstand, de heugenis aan den arbeidstilstand, de crisis-reminiscen tie. Te Brussel schijnt die reeds ingetreden en tracht het stadsbestuur, door het doen uitvoeren van groote werken, te suggereeren dat het hoogtepunt der crisis voorbij is. Van particuliere zijde als van gemeentewege wordt productief werk verschaft en er wordt aan stadsuitbreiding gedaan ais in de gouden ja- steeds voorradig in het Alleen-depot N.V.Aootheek„Coronae" Bergen op Zoom Zuivelstr. 35, Tel. 52, Postgiro 3269. Het groote Pastoor Heumann-Boek 352 bladzijden, 150 afbeeld, ontvangt gratis en franco ieder lezer, die zijn adres inzendt aan L. Heumann en Co., Amsterdam C 134, Staalkade 4 Gelieve af te scheurenDuidelijk schrift I Rlin Do 9®*1®®' koste'ooze toe- zending van een Pastoor Heu mann Boek wordt gewenscht door Naam en voornaam Straat en Hulsnummer - Woonplaats ren toen Leopold II de Brusselsche boule vards liet bouwen. Voor den oppervlakkigen beschouwer, die Brussel slechts in het voorbijgaan ziet, is de Belgische hoofdstad sinds het sluiten van den wapenstilstand weinig veranderd. Nochtans heeft het stadsbeeld de jaren, op verschillen de plaatsen, een volledige vernieuwing onder gaan. Vooreerst ls er, by den noordelijken spoorwegingang van Brussel, onder de Rogier- plaats, de ondergrondsche winkelstraat. Dank aan de constructie van dien tunnel is daar ter plaatse verdwenen het gevaarlijke kruis punt voor voetgangers, hier genoemd „Car- refour de la Mort". Enkele oude kiosken zijn daarvoor opgeruimd moeten worden, doch niemand zal hun verdwijnen betreuren, even min als men zal klagen over de wijze waarop men de Kruidtuinlaan van haar het uitzicht belemmerende boomen ontdaan heeft. Aan die twee rijen boomen, dicht bij elkaaT, midden in de stad, zou alleen een apenvolk iets gehad hebben en waren de Brusselaars apen geweest ze hadden zich naar genoegen in de takken der hooge olmen van de Kruid tuinlaan kunnen vermeien. Maar de oude boomen, die zoovele jaren trouw als reuzen- wachters stonden boven op den rand van den looverenden ironumentalen Kruidtuin van Brussel, zouden ook zonder de uitvoering van hun doodvonnis spoedig gestorven zijn. Zij leden aan een besmettelijke ziekte, de olmenziekte, zegt men. Wellicht echter is het de verkeersziekte geweest, de dag en nacht voortdurende besmetting van het jachtende leven door benzinestank en olielucht, die hun bladeren doodde en zwart worden deed. Nu zijn de zieke olmen opgeruimd en op hun graven heeft men groote practische vlucht heuvels gebouwd. Het zijn parkeerplaatsen voor voetgangers, zooals hier openlucht-ga- rages voor automobielen zijn, die de bewon dering wekken van toeristen en deskundigen. Wij zouden nog kunnen wijzen op moder niseering van oude straten, als die der Wet straat, met haar machtig Résidence-Palace, voorts op trotsche gebouwen als dat van den tempel der kunst, het palels van Schoone Kunsten, het minder indrukwekkend van uiterlijk doch niet minder practisch „Institut du Commerce" in de Augustijnenstraat, waar ieder te Brussel onbekend en voor zaken vertoevend buitenlander terecht kan voor in lichtingen op handelsgebied. Op religieus ge bied zal de bijna voltooide en majestatelijke basiliek van Koackelberg, een der prachtig ste en het grootste bedehuis van den nieu wen tijd, een schoone aanwinst zijn, terwijl sportenthousiasten het nieuwe stadion van Heysel kennen, waaromheen thans een expo sitie-stad verrijst, welke in 1935 haar poorten zal openen voor een wereld-tentoonstelling die acht maanden zal duren. En dat ondanks de crisis I De Staat België scheen tot voor kort nog een weldadigheids-instelling die ledereen steunde die om bijstand vroeg. Behalve de als schatrijk bekend staande Belgen trok hier Jan en Alleman naar den „dop" (Steunkas). Middenstanders, handelaars en eigenaars schaamden zich niet van die officieele bedee ling te profiteered Wellicht was het aan den geest van het etatlsme te wijtende opvat ting dat Vader Staat er alleen was om zyn onderdanen te onderhouden heerschte tot in het Parlement, waar nog pas hoogere steun bedragen, zij het dan in den vorm van par lementaire vergoedingen, werden bedongen. En in de lagere regionen ging alles naar den „dop", vanaf den armen duivel zonder werk tot den welgestelden kroegbaas...., natuur lijk steeds zonder werk, iedereen toog er heen als naar een Croesus wiens rykdom onuitput telijk scheen.... Om deze wantoestanden en misbruiken te gen te gaan werd door de regeering Ingesteld het door ons hier reeds aangekondigde certi ficaat der nooddruft (certificat de l'état de besoin), voor alle steuntrekkers thans benoo- digd, Deze certificaten worden uitgereikt door de gemeentebesturen en verleend over het geheele laatste tydperk waarin steun genoten werd. Hetgeen beduidt dat van het geheele bedrag ontvangen aan inkomsten buiten het bedrag aan steun, verantwoording moet wor- J den gegeven. In vele gevallen waren die an- dere inkomsten nog zoo voldoende dat het geld van den „dop" eenvoudig week op week en in zijn geheel naar de spaarbank kon wor den gebracht. Zoo is de verantwoording op vele plaatsen onvoldoende gebleken en groot is het aantal der onrechtmatige steuntrek kers die zich thans voor het feit gesteld zien belangrijke aan steun genoten bedragen aan het Rijk terug te moeten betalen. Overal wordt druk beslag gelegd op bezittingen van steundieven en de deurwaarders maken cri sis-winst. 9 Onder de auspiciën der Brusselsche Kamer van Koophandel organiseeren de Belgische warenhuizen, bekend als de Bon Marché, La Bourse, Franchomme, Galeries Anspach, Hirsch Cie., Grande Fabrique, Vierge Noi re, Innovation en Vanderborght frères te BrusselVaxelaire-Claes en Grand B&zar te AntwerpenGaleries Nationales en Bazar de St. Lambert te Luik, vanaf 19 tot 30 Novem ber as. in het Paleis van Schoone Kunsten te Brussel, een tentoonstelling van het Bui tenland, d.w.z. een expositie van artikelen welke tot nog toe door de huizen, uit het bui tenland betrokken worden en die, volgens de organisators, ook in België vervaardigd zou den kunnen worden, indien de nijver aars er ernstig werk van maakten. Thans voeren die huizen voor milliarden francs uit het buiten land in België aan artikelen in. Meer dan drie duizend dezer buitenlandsche producten zullen op bovengenoemde tentoonstelling te zien zijn. Ieder geëxposeerd artikel zal een nummer dragen, hetgeen belangstellenden in staat zal stellen naar het betreffende num mer te informeeren omtrent prijs, naam van den importeur van den buitenlandschen fa brikant, enz. Door deze tentoonstelling willen de orga nisators bevorderen dat de Belgische nijver heid rich toe gaat leggen op de vervaardi ging van artikelen die thans nog uit het buitenland betrokken moeten worden. Zij gaan daarbij echter uit van de opvatting dat het nationale product de vergelijking met het buitenlandsche, in prijs, kwaliteit en afwer king glansrijk moet kunnen doorstaan, want uit de praktijk is gebleken dat koopers, on danks alle reclame voor de nationale indus trie, niet in de eerste plaats het belang der vaderlandsche nijverheid doch hun eigen be lang voor oogen houden. Onder de drie dui zend tentoon te stellen artikelen bevinden rich oa. uit Nederland afkomstige textielwa- ren, lederwaren, huishoudelijke artikelen, glas en aardewerk, meubelen, chemische produc ten, rookartikelen, zuivelproducten en pa pierwaren. Tot nog toe was de mosselenteelt in België zoo goed als onbekend. Er bevinden zich, in Vlaanderen langs de kust, wel enkele mosse- lenbanken, doch van een zoodanig georgani seerd bedrijf is nergens sprake. De mosselen of oesters der armen, die in België een zoo zeer geliefde lekkerny zijn en in de volks eethuizen en kleine restaurants tot het menu van den winterdag behooren, worden er aan gevoerd uit Zeeland. België is ook op dit ge bied de grootste afnemer van Nederland. By volle scheepsladingen worden de Zeeuwsche mosselen aangevoerd te Antwerpen, om van daar verder gedistribueerd te worden. Vroeger werd de mosselteelt druk beoefend in het deel der Schelde dat „Braakman" heet, ma'ar thans is ze geconcentreerd in de Ooster-Schelde, L_i de buurt van Bruinisse, Zierikzee, Ierseke etc., van welke plaatsen de in België zoo gezochte soort „Philippines" in gevoerd wordt. Het grootste deel van de Ne derlandsche productie op dit gebied, ruim 65 pet., wordt in België geconsumeerd. Thans is, met medewerking der Belgische regeering en der provincie Antwerpen, op een uur varen afstand der Antwerpsche dokken, aan den linker Schelde-oever, tusschen Doel en Ouden-Doel, een groot-bedrijf voor mos selteelt aangelegd. Gisteren zijn, onder lei ding van den directeur der onderneming, de heer Van Marcke, vanaf het Steen te Ant werpen, de eerste schepen vertrokken, welke aan de by Doel liggende kleinere booten de grondstof brachten voor den uitzaai van mosselbroed. Deze geschiedde met halfwas mosselen, aangevoerd vanuit Ierseke en had plaats over een groote uitgestrektheid. Des kundigen hebben goede verwachtingen om trent de opbrengst van den uitzaai. In een persgesprek dat wy desbetreffend met den heer Van Marcke te Antwerpen hadden, ver namen wy, dat nog op andere plaatsen in de Schelde op Belgisch gebied, uitzaai van mos selbroed zal geschieden, zoodat een welsla gen dezer grootsche onderneming, by welke naar verluidt ook Nederlanders geïnteresseerd zouden zyn, voor de Zeeuwsche mosselenteelt, in verband met een dreigende en blyvende beperking van den uitvoer, zeer nadeelig zou kunnen worden. W. v. M. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft in de ritting van 2 November veroordeeld we gens met een rijwiel linkerzijde van den weg houden J. K. te Middelburg 2 b. s. 2 d.h.P. J, te Oost- en West Souburg 3 b. s. 3 d. h.met een motorrijtuig in een bocht niet de rechterzyde van den weg houden I de P. te Breda 5 b. s. 5 d. h.met een rywiel rijden zonder licht, zulks bij herha ling S. W. te Meliskerke 5 b. s. l w.t. met een motorrijwiel ryden zonder zichtbaar nummer met letter en zonder op de eerste vo dering zijn nummer- en rybewtfs te ver- toonenD. v. L. te Nieuw- en St. Joosland 3 geldboeten elke van 3 s. 3 d. h. voor Iedere boete te Vlieringen zonder vergunning van Burg. en Weth. ventenP. O., gedomi cilieerd te Ter Neuzen f 2 b. s. 2 d. h.A. H. te Etten en L motorrijtuig n vrijlatenA. dJi.met ee een weg ryden op aangegev enz.2e. zonde met letter3e wijs vertoonen 5 b. en 3 rywiel rijden z St. Joosland, I b. s. 5 d. h. van verdachte passing van rijtuig rijden b toezicht van ie is uitgereikt, leeftyd, vereis een rijbewys Middelburg torrytuig rijde veiligheid van gebrachtH. s. 15 dl dro A. H. te Midde de bakkenI. dekerke, ieder Buiten ver De copi Mijnheet lederen avor luisteraars in kuijl Quakkela wel verder in radiotoestel af moedelyk tew« korffapparaat, mogelijk make] door, tot plm. waardevolle pr in deze burnt laat zich begri van dit appara storingvrij te buren ten zeer zijn. U, mijnheer plaatsing. -Inbre de politie op 1 nen, die een op het erf vai schap Baak oi Toen de inbre den zij de vlu vankeiyk belei wist een der i andere werd k hoofdbureau werd in het b< voorwerpen. Bij nader o goede vangst^' bekende inbre hebben. De oi breker is aan litie te Rotten inbreker is te gesteld. Een g A m s t e r d te stellen aan zenders, wordt troledienst ge< menwerking radiocontroled ner van de Va een geheime z< by proces-veri Nader word nen deele een vertoont met denlssen van en Almelo, wa land vry geru en min of m zijn onthaald. De overtred melyk een ze lust tot expert het bouwen va de vreugde d morse-teekens lykgestemde KM. van hen Spanje, Litaut of muziekprei daar ook de o clandestien ge riteiten, die den beluisterd ervan op te de buren van durende de o toestel zat, li afgrijseiyke s Met dat alj voor deze Ma staartje hebbi bepaald vrien< den kantonre( Muite nis. On< deelde gevang1^ feld kwam he dat een deel <j tot hongerstalj testeeren teg< palingen. Onder leidi: Scheringer pl sloegen alles serpen naar

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 6