500 12 NOVEMBER EERSTE BLAD VIRGINIA iNo.267: 70e Jaargang- If ZATERDAG Uitgave: Firma F. VAN QE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité Oproep der Nationale Unie. STADS- EN PROVINCIENIEUWS Wat?..Goed?.. Zeg maar ge* rust „Enorm!" Hierprobeer één zoo'n doosje en tien tegen een, dat dit je van een sleur' rooker in een vol' bloed CHIEF WHIP enthou' siast veranderen zal! ardath Ook met kurk mondstuk lönoön 1932; h' v Rott. r vm. uur VL18SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct ledereregel meerlOctfmax. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 —5r egels fl. .alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICiTEITSWAARDE, {NGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulderr bit verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen Beambten, Personeel en Ouden van Dagen Gasthuis over de maand October Gedeelte Politie-per- soneel Gedeelte pers. Brou werij „de Meiboom" Bijdrage leerl. Open bare U.L.O.-school Vorige opgave de 17.72 - 2.30 1.45 - 2.30 - 4005.22 Totaal ƒ4028.99 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. MET ELKAAR VOOR ELKAAR. De winter nadert. Men voorspelt, dat hij zeer streng zal worden. Weet U wat dit zeggen wil voor die tienduizenden gezinnen, die geen brandstof genoeg hebben, die geen kleeding genoeg heb ben De winter nadert. Streng of niet, het zal een Hollandsche winter zijn. In den winter kun je niet op straat zijn. Weet U wat dat beteekent voor die honderd duizenden werkloozen Weet U wat het zeggen wil geen werk te hebben op kou de regendagen, terwijl „thuis" niet vol doende brandstof is om de kamer be hoorlijk te verwarmen? Kunt U zich voor stellen, wat zoo'n dag moet zijn tus- schen een afgetobde, door zorgen en ar moede gedrukte vrouw en kinderen, die niet voldoende te eten hebben, die on voldoende gekleed gaan en waarvoor nooit eens iets kan worden uitgegeven voor een onschuldig pretje. Ook kinde ren van werklooze arbeiders zijn kinde ren als de uwe en de mijne en hebben behoefte aan onderbrekingen in den een deren gang van de dagen. Anders wor den ze jengelig, ongedurig 1 Stelt U zich dat wel eens voor in de te kleine eenige kamer van den gezonden werklustigen, maar werkloozen werkman Als U over dit alles goed nadenkt, vindt U dan niet dat er „wat moet gebeuren" En als het dan zou blijken, dat er wat kan gebeuren, dat bij behoorlijk door tastend optreden van de regeering, de werkloosheid in nuttig werk, de ellende in redelijk welzijn verkeerd kan worden, vindt U dan ook niet, dat dit de aange legenheid is, waarop we onze volle aan dacht moeten samentrekken en waarvoor we al onze krachten moeten geven Waarom zouden de werkloozen met behulp der Overheid niet zooveel moge lijk trachten in eikaars behoeften te voor zien voorloopig over en weer zonder geldelijke tegenprestaties en gedeeltelijk met behoud van de tegenwoordige uit- keeringen? Aan de hand van de werk loozen registers en der nijverheidsstaten zoude (voorshands reginaal) de aard en het aantal van de onaangewende pro ductieve krachten, onbenutte productie middelen en te bevredigen behoeften, kunnen worden vastgesteld. Werklooze intellectueelen, vlsschers, landarbeiders en vaklieden fabrieken en boerenbedrijven zonder afzetzaakkun dige distributie-organisaties zonder ver dere levensvatbaarheid al deze ont stellende feiten vormen evenzoovele schakels In een fatale en toch logische keten Is een band zonder eind en zon der uitzicht, breng dien band in bewe ging, doe corporatieve kernen ontstaan binnen de vrije maatschappij en de ban is gebroken. Het thans gevolgd stelsel van sleuii is een staatsbedeeling, even onvoldoende als ontzenuwend in hare uitkomsten. Tevens veroorzaakt dit stelsel een lek kage in de openbare kassen, die de gan- sche volkshuishouding steeds meer moet verzwakken. Intusschen blijft het eigen lijke kwaad onaangetast de verspilling van een belangrijk deel van hpt volks vermogen gaat onverlet voort A. Gedwongen werkloosheid B. Vernietiging en bederf van voor raden C. Het stilleggen en onttakelen van productie-middelen en bedrijfsorganisa ties. Na gepleegd overleg met hare deskun digen ter zake, acht de Nationale Unie het doenlijk aan dit deel van het volks vermogen een nuttige bestemming te ge ven zoodoende tevens het algemeen be lang door verlichting van den druk op de openbare kassen te dienen en zulks zon der schadelijke nevenwerkingen in het leven te roepen. Deze, door ons beoogde rationalisatie der werkloosheid, steunt op vijf punten 1. Voor de betrokkenen onvoldoende en voor de overheidskassen veel te zware steun te vervangen door burgerdienst plicht. 2. Voorraden en productiemiddelen, waar de vrije Maatschappij geen bestem ming voor heeft, op te vorderen. 3. Deze diensten en deze gevorderde productiemiddelen te betalen in nood geld van beperkte geldigheid, van welk noodgeld het „burgerleger" met de ge vorderde productiemiddelen de tegen waarde voortbrengt. 4. Een op zichzelf sluitende organi satie in het leven te roepen, dank zij welke de werkgelegenheid en het con sumptievermogen der betrokken groepen verhoogd zou worden, zonder dat het afzetgebied en de handel der vrije maat schappij werd aangetast. 5. Bedoelde organisatie drage een cor poratief karakter, doch werke met steun en onder controle der Overheid (crediet- verleening benoodigde wettelijke voor schriften medewerking der Rijksdien sten en Staatsbedrijven). Wij verzoeken alle Nederlanders, van welke gezindheid of partij ook, die be lang stellen in dit plan om werklooze handelaars, boekhouders, kantoorbedien den, boeren, visschers en vaklieden in staat te stellen met elkaar en voor elkaar de voorwaarden voor een menschwaar- dig leven te scheppen, van deze belang stelling schriftelijk kennis te geven aan het Algemeen Secretariaat, Amaliastraat 4, 's-Gravenhage. Vreeeniging voor Instrumentale Muziek Vlissingen. Carel van Leeuwen Boomkamp. Britannia. Met uitzondering van een enkel nummer, „Zwei Nordische Weisen" van Grieg, waar van de „Bauerntanz" rhythmisch voortreffe lijk gespeeld werd, bracht die Instrumentale niets dan nieuwe nummers op haar zesde concert, dat gisterenavond geopend werd met Corelli's Concerto-grosso C moll no. Ill, t welk door het flink bezette strijkorkest, voornaam, met animo en overgave werd ver tolkt, waarmede we het tastbare bewijs kre gen, dat een groot strijkensemble niet zwaar en dik behoeft te klinken. Het prachtig tegen elkaar afgewogen zijn van ensembles, konden we ook constateeren in Mozart's Serenata Notturna No. 6, welke door den klaren sa menklank en de heerlijke, lichte bewe ging van een groote bekoring werd. We hebben hiermede het begin en het einde van het concert gememoreerd daar tusschen lagen, behalve Grieg, Tschaikowsky met het stemmingsvolle Andante Cantabile uit het strijkkwartet op. 11 en een dito Elegie, be nevens Saint-Saëns' cello-concert op. 33 met orkestbegeleiding en diverse kleinere cello- soli met piano-accompagnement. Vijf jaar geleden heeft Carel van Leeuwen Boomkamp zich hier reeds op een cello-reci tal een talentvol kunstenaar betoond. Thans kwam hij zich voorstellen als solist-met- oilcest. Met de vertolking van Saint-Saëns op 33 hecf.t de cellist zich bijzonder on derscheiden. Zijn spel muntte uit door helderheid, schitterende beheersching en innige muzikaliteit. Het orkest had zich terdege voorbereid tot de reproductie van deze ras-echte, fijnzinnige Fransche muziek, en stond den solist alleszins lofwaar dig ter zijde. Buitengewoon knap en boeiend werden de kleinere- stukken Adagio van Bach, Lied ohne Worte van Mendelssohn, Danse espagnole van Granados, Oriëntale van Cui, Guitarre van Moskowsky en Papilion van Popper voorgedragen. Mevrouw W. van Doornvan Lookeren Campagne was de zeer goede begeleidster, wier spel aan de voor dracht van den cellist zeer ten goede kwam. In volkomen overeenstemming met de ver tolking, waarin Theo Höfelein zijn ensemble tot hoogtepunten wist op te voeren, was de bijval. Met applaus hebben de talrijke toe hoorders den uitnemenden dirigent en het orkest overladen. Spontaan was ook de hul diging van den solist, die daarin den direc teur, de concertmeesteresse mevr. Höfelein— Bekker, het orkest en zijn accompagnatrice liet deelen, en dankte met een toegift„Le cygne" (uit de suite „Le carneval des Ani- maux") van Saint-Saëns. Mevrouw van Doorn kreeg bloemen. O. Alhambra-Tbeater. De speler. Waterloo Bridge. De mooie novelle, waarnaar de eerstge noemde film gemaakt is, is van niemand minder dan van Stefan Zweig. Henny Por ten vervult de hoofdrol, zoodat men meer dan oppervlakkig spel verwachten kan. Im mers, de beschaafde figuur van Henny Por ten brengt diepte, begrip. Wij zien haar als jonge weduwe werkloos van stad tot stad trekken, afzijdig van alles en van allen. Aan de Riviera eindelijk be geeft zij zich op advies naar het Casino, om naar de grilligheden van de» ronden kogel en de fascineerende uitdrukking der ner veuze handen van de gelukzoekers te kijken. Vooral geboeid is zij door het spel van een paar handen in koortsige spanning, handen, die onzeker worden, sidderen, zich krommen, hopen en weer verslappen. De speler, die de hand aan zichzelf wil slaan, na dit spel, wordt door haar gered om.... na winnen, winnen, weer alles op één kaart te verliezen. Oök zijn belofte, ook zijn toekomst. Want opnieuw reddend het leven van den speler, verliest Helga zelf een nieuwe hoop. Doch een begrijpende glimlach over des menschen zwakheid verheldert haar gezicht bij het afscheid, dat geen happy end brengt. Slechts een Henny Porten kan deze teere en fijne rol spelen. „Waterloo-Bridge" verplaatst ons in 1914, het eerste oorlogsjaar, te Lenden. Jong, mooi, zorgeloos danst een Amerikaansch meisje in een revue. Als de revue afgeloopen is, verliest ze haar betrekking en dan gaat ze zwerven 's avonds op de groote Waterloo- trug, vlak bij Het immense Waterloo-station, waar de soldaten aankomen, die met verlof tijdelijk de loopgraven verlaten. Tijdens een luchtaanval maakt ze kennis met een oner-, varen jongen, die een reine liefde voor haar opvat. Door kwaadwilligheid, van Mya's hospita een kamerverhuurster, die aan Engel in Heijerman's „Het Zevende Gebod" herinnert raakt de jonge soldaat tenslotte met den aard van Myra's bedrijf en verleden op de hoogte. Doch de loopgraafman heeft één ding zeker geleerd het klatergoud van de conventie is verre beneden zeldzame, echte kameraadschap. Hij zoekt en vindt haar, die zijn wellicht laatste verlof een hemel na de oorlogshei maakt op de Waterloo-brug. Onder den drang der om standigheden stemt Myra toe met haar held te trouwen.... als hij levend terugkomt. Zeer goed worden deze hoofdnummers ge speeld met uitstekende natuur-opnamen. Het Fox-journaal is actueel door de snelle weergave der jongste gebeurtenissen, waar onder het te water laten van de „Norman- dië" en de feestdag van het fascisme in Italië, waar de Duce zijn volk nieuw geloof en vertrouwen gaf. De weergave op de film maakt een overweldigenden indruk. Daar tegenover staat pünljjk de „Hongermarsch" naar Londen Het Nederlandsch journaal brengt o.m. de overwinning van de tractor in den Wieringermeerpolder en storm langs de Noordzee. Wanneer brengt dit journaal storm aan den Vlissingschen Boulevard Dit zou het zeker doen l „Luxor"-theater. ,0e zeeduivel. De radio-patrouille. Dit programma, dat ingeleid wordt door een uitstekend voorprogramma, belooft een succes te worden. Het eerste hoofdnummer speelt in de we reld der walvischvaarlers. Een walvisch van geweldige afmetingen en ontzaglijke kracht maakt de zeeën onveilig. Ontelbare men- CHIEF WHIP schenlevens heeft hij reeds genomen en geen enkele expeditie is er tot heden in geslaagd „den zeeduivel" onschadelijk te maken. Weer is een walvischvaarder uitgevaren. Weer wordt de reus gesignaleerd. De clappere har poenier Christoffel verliest een been in den strijd met het monster, dat weer ontsnapt. En Christoffel zweert wraak. Een verschrikke lijke strijd op leven en dood, spannend en sensationeel, doet den harpoenier bij de vol gende ontmoeting, zegevieren. Met eigen hand doodt hij den schrik der zeeën. Een liefdesgeschiedenis is op gelukkige wijze door dit gegeven heen geweven, waardoor een speelfilm van de beste soort is ontstaan. Wilhelm Dieterle en Lissi Arna spelen uit stekend de hoofdrollen in deze rolprent, die van het begin tot het einde boeit, momenten heeft van hevige spanning en suggestieve kracht en schitterend werd geregisseerd. Het tweede hoofdwerk vormt de geschie denis van eenige leerlingen der politieschool, die als ze eenmaal M' een politie-radiowagen zijn ingedeeld, opdracht krijgen een bende uit te roeien, waarbij zich een voormalig collega bevindt, die zijn politioneele kennis benut om de radiowagens naar verafgelegen stadswijken te zenden, waardoor de misda digers vrij spel hebben. Dat de politie de bendeleden toch neg te glad af is en hen weet in te rekenen, daarvan verhaalt deze moder ne rolprent verder, die het publiek in door- loopende gespannen aandacht houdt. Een programma dus, dat menigeen eenige aangename uren zal bezorgen. Ned. Fabrikatenhuis. Door de directie van het Ned. Fabrikaten- huis worden Dinsdag 15 November, des mid dags 2.30 uur en des avonds 8 uur in „de Oude Vriendschap" voordrachten gehouden, bij welke gelegenheid een aantal pry zen wordt verloot. Woendag 16 November, des morgens half elf, wordt in het Concertgebouw de tentoon stelling van het Ned. Fabrikatenhuis geopend. Deze tentoonstelling is geopend op Woens dag 16 en Donderdag 17 November, des mor gens van 1012 uur, der middags van 1.30— 5 uur en 's avonds van 7.30—10 uur. The Royal Horse Guards. Het Engelsche militaire muziekkorps The Royal Horse Guards, dat deze week een tournée door ons land heeft gemaakt, is hedenmiddag met de mailboot van hiernaar Engeland teruggekeerd. De scheepsramp op de Schelde, Omtrent de scheepsramp welke gisteren middag op de Westerschelde by Hoedekens- kerke heeft plaats gehad, wordt nader ge meld, dat heb vergane vaartuig was het mo torschip „Catharina", schipper Guys. Het ongeluk geschiedde op ongeveer 125 meter uit de kust en alles was reeds voorby, vóór men aan den kant had begrepen, wat er zich eigenlyk afspeelde, Van reddingspogingen van hier uit was dan ook geen sprake. Niettemin is een der opvarenden, namelyk de vrouw van den schipper gered. Van boord van den voorbyvarenden schoener „Zwaluw" is men er namelijk in geslaagd de vrouw, die in het water dreef, op te pikken. Haar echt genoot evenwei is verdronken. De man, die 40 jaar oud was, was afkomstig uit Hansweert en gedomicilieerd te Rotter dam. Andere opvarenden waren niet aan boord. De „Zwaluw", welke te Groningen thuis behoort en op weg was van Antwerpen naar Londen, heeft de geredde vrouw te Vlissingen aan wal gebracht. Het echtpaar had geen kinderen. De „Catharina", die in de „wilde vaart" voer, had suikerbieten geladen in Hoofdplaat en was op weg naar Breda. Het schip is ge heel in de diepte verdwenen. Alleen zijn er nog enkele luiken van aangespoeld. De vrouw van den schipper die bewuste loos aan boord van de „Zwaluw" werd opge nomen, is nadat zy hier aan wal was gezet, van droge kleeren voorzien en op verzoek der politie door dr. Smitt behandeld. Nadat de vrouw eenigszins op verhaal was geko men is zy later naar haar domicilie, Hans- weert, vertrokken. De schipper is zeer ver- moedelyk verdronken. Zijn lyk is nog niet gevonden. Nadat door de politie aan den schipper van „de Zwaluw" een verhoor was afgeno men omtrent de ramp, heeft dit vaartuig de reis naar Londen voortgezet. De oorzaak van het zinken van de „Cathe- rina" moet vermoedeiyk worden toegeschre ven aan een lek in het vaartuig. By het bie tenladen te Hoofdplaat, waar de „Cathari na" droog lag, is dit niet bemerkt. De sluiting der barbiers- en kappers-salons. In achterstaande advertentie brengt de kappersvereeniging in herinnering dat de barbiers- en kapperssalons volgens de veror dening op de winkelsluiting voortaan des Maandags na 1 uur des middags gesloten zullen zyn. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een overzicht van de werkzaamheden aan den bouw van de Waalbrug bij Nymegen de inhaling van de reünisten ter gelegenheid van het 6e lustrum van de vrouwebjke stu- dentenvereeniging te Amsterdamhet auto ongeluk te Wassenaar, waarby zes personen gewond werdenwegens de overproductie in bollenland werden te Hillegom duizenden en duizenden bollen vernietigd. Ned. Christ. Vrouwenbond. Voor den Ned. Christ. Vrouwenbond zal Donderdag 17 November, des avonds 8 uur in het Militair Tehuis als spreker optreden ds. L. J. C. Visbeek, met het onderwerp „Jere- mia en onze tijd",

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1