1000 500 25 DONDERDAG ÏO NOVEMBER 1gen o's ;en ts. 70e Jaargang' lilim: Firma F. VAK DE VELDE Jr.. Halslint 58-60, llissinp. fatal. 10. Postrekening Etü! aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door vereeniginü nederlandsche dagbladpers" EERSTE BLAD STADS- EN PROVINCIENIEUWS FIRMA L. GABRIELSE STALEN MEUBELEN breskens terneuzen axel. kerk- en schoolnieuws marine en leger rechtszaken aanbestedingen BUITENLAND 2.16 2.48 Novem- i nacht" 10 No- aganda- d, Con- eeniging id Hotel leden- Plich- Vriend- g Ge- Grand t-avond, ge- No.265! 1932! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVafKJ—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger Dit nummer bestaat uit 2 bladen De Ziekenhuiskwestie. Aan Ged. Staten dezer provincie ls het vol gende adres gezonden Ondergeteekende Rorije, Albert, inwoner der gemeente Vlissingen, tevens lid van den gemeenteraad dezer gemeente en wonende Schuitvaartgracht 59, heeft de eer uw college beleefd mede te deelen dat de raad van de gemeente Vlissingen in zijn vergadering van 28 October 1932 ver schillende besluiten nam ter uitvoering van het principe-besluit in de raadsvergadering van 29 April 1932 genomen waarbij de zie- kenafdeeling verbonden aan het gemeente gasthuis te Vlissingeu zou worden opgeheven. Hij vermeent, dat de genomen besluiten in strijd zijn met het algemeen belang op de navolgende gronden le. dat de door de Commissie voor Zieken huis verpleging gemaakte becijfering van den kostprijs per verpleegdag 3.70 in het gast huis onjuist moet worden genoemd. In het rapport van den accountant worden een drietal punten genoemd, die met de wer kelijkheid in strijd zijn a. Van het Röntgen-apparaat zijn wel de uitgaven genoemd, doch niet de inkomsten b. becijferd is een voordeel voor het gasthuis met gezamenlijke exploitatie met de afdeeling oude mannen en vrouwen groot 2500 c. berekend is een post rente en aflossing groot 2000 voor een gebouw dat schulden vrij is. 2e. dat de verpleegprijs in de ziekenhuizen ls gebracht van resp. f 2.50 en 3 op f 3.50 .en f 3.75, waartegenover slechts staat een A vermeerdering van uitgaven voor de zieken- huizen van ongeveer 40 cent per verpleegdag. Door het vaststellen van deze verhoogde prijzen en de betaling der geneeskundige hulp Wordt de verpleegprijs ongeveer ƒ5 per dag. 3e. de uitgaven voor de gemeente zullen zeer belangrijk stijgen, daar de door de com missie gemaakte berekening niet overeen komt met de werkelijkheid. Bovendien kan aangenomen worden op grond van door re genten van het gasthuis verstrekte inlichtin- gen, dat dit jaar ongeveer 6000 minder zal worden uitgegeven dan is geraamde Zou bo vendien nog worden toegepast een besnoeiing der verpleegdagon als is aangegeven in het rapport der commissie, dan zou de ziekenhuis- verpleging in 1933 aan de gemeente duizen den guldens minder kosten dan over 1932 ls geraamd, terwijl thans by den nieuwen toe stand belangrijk meer zal worden uitgegeven. 4e. de gemeentenaren zullen als gevolg van het besluit van den raad niet onbelangrijk meer moeten gaan betalen dan thans, hetzij in den vorm van verhoogde contributie aan de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging, hetzij aan betaling van den verhoogden ver- pleegprys. 5e. door deze sterk verhoogde prijzen en geraamde vermindering van het aantal ver- pleegdagen zal de ziekenhuisverpleging zeer in het gedrang komen en niet onwaarschijn lijk de opname in een ziekenhuis, ook als deze L urgent is, bemoeilijken. Resumeerende meent ondergeteekende uw college te mogen vragen op bovengenoemde gronden het besluit van den gemeenteraad te vernietigen. Temeer omdat volgens mede- deeling van Burg. en Weth. van Vlissingen, alle belastingen volgend Jaar belangrijk zul len worden verhoogd, met name de opcenten op de gemeentefondsbelasting van 80 op 100, de opcenten op de personeele belasting van 120—220 op 150—250, de straatbelasting van 3 op 4 terwijl de loonen zullen moeten worden verlaagd. Waar al deze maatregelen moeilijk zullen zijn uit te voeren, dient verder nog gewezen te worden op de groote werkloosheid U Vlis singen met als gevolg daling van alle inkom sten en dus verarming der bevolking. Weliswaar is het gasthuis vele jaren oud en dus geen modern ziekenhuis, doch hebben de Vlissingsche medici herhaaldelijk ver klaard, dat de behaalde resultaten in het gasthuis goed waren. Op grond van bovenstaande overwegingen, welke hij verzoekt persoonlijk by uw college te mogen toelichten, dringt '-dj er by uw ooilege met klem op aan èn in het belang van de gemeente Vlissingen èn in dat van hare inwoners, goedkeuring te onthouden aan de genomen besluiten. Loodswezen. Biykens het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer over hoofdstuk defensie, drongen verscheidene leden aan op een zeer spoedige verlaging van de loodsgel LANGEVIELE MIDDELBURG ZIE ETALAGE den en op een wyziging der bepalingen, be treffende den loodsdienst, waartoe het moge lijk zal worden aan gezagvoerders en stuur lieden in de korte ïynvaart het loodscertifi- caat te verleenen. Deze leden vreesden, dat- het overlijden van den voorzitter der door de regeering met het onderzoek van deze zaak belaste commissie ongewenschte verdere ver traging zou veroorzaken en verzochten de re geering met klem, te bevorderen, dat die commissie onverwijld haar advies zal uitbren gen. zy meenden, dat zulks geen onredelijke eisch is, daar de kwestie reeds behoorlijk is voorbereid in het desbetreffende adres en de note verbale van de Nederlandsche Reeders- vereeniging en de Kamers van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam. De leden, hier aan het woord, oordeelden verlaging der kos ten van de bediening door het loodswezen vooral in dezen tyd van groot belang voor de Nederlandsche zeehavens en de Nederland sche scheepvaart. Het nieuws van den dag in beeldt Foto's in onze Tijdinghal. De aankomst van de band van The Royal Horse Guards te Amsterdam het vertrek van Hr. Ms. „Heemskeck" van Amsterdam voor een oefenreis van 6 weken de demonstratie ve betooging van SD.A.P, en N.V.V. op Hout- rust te 's-Gravenhage gehoudende opening van de bloemententoonstelling te Poeldijk door minister Verschuur installatie van den heer W. A. J. Visser als burgemeester van Avereest. Antl-rev. Hesvereenïglng. Gisterenavond vergaderde in het Militair Tehuis alhier de anti-rev. kiesvereeniging. De voorzitter, de heer P. G. Laemoes, opende op de gebruikelyke wyze en sprak zyn blydschap uit over de groote opkomst, hetwelk moed geeft voor de aanstaande ver kiezingsperiode. In bespreking kwam allereerst de behan deling van het anti-rev. verkiezings-mani- fest, dat met algemeene stemmen werd aan genomen, waarna besproken werd de candi- datenstelling voor de a.s. Tweede Kamer verkiezingen en ten slotte de wijzigingen in het program van beginselen. Beide werden na eenige besprekingen eveneens goedgekeurd. Na rondvraag eindigde de heer J. Baar- schers met dankzegging. R. Kath. Volksbond. In een gisterenavond gehouden, druk be zochte ledenvergadering van do afdeeling Vlissingen van den R. Kath. Volksbond, werd besproken het „Ingezonden stuk" in de „Vlissingsche Courant" van 2 November jl., waarin door eenige R. Kath. bouwvakarbei ders het bestuur van den R. Kath. Volks bond werd verweten de belangen van zyn werklooze leden achter te stellen by die van de modem georganiseerden. Na een uiteenzetting van den voorzitter keurde de vergadering de handeling van de inzenders ten sterkste af, omdat het geheel op onwaarheid berustte. Contact-commissie voor werkloozenzorg. De eerste vergadering van de eenigen tyd ge leden ingestelde commissie voor werkloozen- zorg, gehouden in het gemeentehuis van Breskens werd geopend door den heer dr. J. G. Ramaker, voorzitter der commissie, die daarby o.a. als volgt sprak De taak van de commissie om de gemeen tebesturen by te staan in hun zorg voor onze werklooze medeburgers, is uitermate moeiiyk. Moeilijk om meer dan één reden. Soms ont breekt het inzicht, dat het er in deze tyden allereerst op aan komt de volkskracht zoo veel mogeiyk op peil te houden, soms ook verleenen de betrokkenen niet de medewer king, waarop door de gemeentebesturen aan spraak gemaakt mag worden. Moeilijk is de taak der commissie ook daarom vooral, om dat ieder voorstel noodzakelijk gebrekkig is, noodzakeiyk op bezwaren stuiten moet. Zoo is het een beklemmende gedachte, dat de uit gaven voor werkloozenzorg bestreden moeten worden door belastingen, wier heffing op den duur tot verminderde werkgelegenheid, tot verminderde kapitaalvorming leidt. En toch zal juist de kapitaalvorming een machtige factor zyn om in de toekomst de productivi teit van den arbeid weer op te voeren. Dezer dagen viel mijn oog op een uitspraak van den bekenden Deltfschen grootindustrieel Van Marken de werkgever heeft den plicht zyn arbeiders te helpen met ieder middel, waar hij de beschikking over heeftzyn hart, zyn verstand, zijn geld. Onwillekeurig dacht ik aan de'verhouding, waarin thans de ge meentebesturen tegenover hun werklooze in gezetenen staanwelhaast niemand zal ont kennen, dat zy, die buiten hun schuld werk loos zijn, een zedelijk recht op ondersteuning kunnen doen geldenwelhaast niemand zal ontkennen, dat het verleenen dezer onder steuning behoort te geschieden met een warmkloppend hartwelhaast niemand ook zal ontkennen, dat ondersteuning tevens een zaak des verstands is, en hulpbetoon, dat onvoldoende rekening houdt met de economi sche feiten, noodlottig is, in de eerste plaats voor de ondersteunden zelf. De vergadering werd bygewoond door den heer Stevens, adjunct-inspecteur van de werkverschaffing te Goes. Verscheidene mo- gelijke objecten voor werkverschaffing wer den besproken, welke nader uitgewerkt zullen worden, zoo o.a. het aanleggen van een rij wielpad van Cadzand naar Breskenshet aanleggen van een kanaalvan een vlieg veld ruimere toepassing van de landarbei- derswetae afwatering, de gasvoorziening het sluiten van het Zwin. Scheepvaartberichten. Gisterennamiddag 2 uur liep de met bieten geladen zeilklipper „Adriana Marina", groot 200 ton op den Oosthavenberm omhoog. Het v/as afgaand water en het schip zat reeds spoedig in een gevaarlijken toestand. Dg sleepbooten „Raymond" en „Sandrina" hebben het schip na eenige moeite vlot ge sleept. Het schip heeft een lek in het voor schip gekregen en maakt water. Men heeft echter het lek met een zeil zoo goed mogelijk gedicht, en men kan nu met pompen het water byhouden. Het schip zette gister avond zyn reis naar Sas van Gent voort. Gisteren ongeveer 12 uur zyn de sleep- schepen „Baden 50" en „Alaska", gesleept door de sleepboot „Marya" op de zandbank gevaren, recht tegenover de haven van Ter Neuzen. De schepen wilden daar aan den zgn. Zwarten Kant ten anker gaan, teneinde gisterenmorgen naar Antwerpen op te slee pen, doch door den zwaren regenval heeft de sleepboot de beide schepen te ver ge sleept en op de plaat vastgezet. Het schip „Baden 50" was 1350 ton groot en ledig en zat gisterenmorgen by laag water met den voorsteven in het water en het achterschip op het droge en helde sterk voorover. Er bestond dan ook veel kans op breken van het schip, doch dit is gelukkig niet gebeurd, en gisterenmorgen 10 uur is het de sleepboot „Marya" gelukt het schip vlot te sleepen. Anders was het gesteld met het 1300 ton groote schip „Alaska", dat half geladen was en by na midden op de plaat zat. Het schip is echter gisterenmiddag om ongeveer 12 uur met behulp van 3 sleepbooten vlot gebracht. De schepen hebben hun reis naar Ant werpen voortgezet. Gemeenteraad. In de vergadering van den gemeenteraad te Axel staakten voor de tweede maal de stem men over een voorstel om op de wethouders salarissen 10 te korten. Het voorstel is dus verworpen. De raad besloot verdeer tot verla ging van den gasprljs voor Axel en Ter Neu zen. Ook werd besloten den bouw van de marechaussee-kazerne onder de plaatselijke aannemers aan te besteden. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 October tot en met 5 November zyn in onze provincie voorgekomen 5 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Zoutelande en 1 in ieder der gemeenten Cats en Oost- en West Souburg en 1 geval van febris typhoï- dea te 's-Gravenpolder. Ned. Herv, Kerk. Bedankt voor het beroep naar Poortvliet door as, P. de Looze te Wad- dinxveen. Ger. Kerken. Beroepen te Dlnteloord cand. H. P, Wolfert te Ter Neuzen. Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiii.'iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiti Van veel Boeken vraagt het belang van den kooper I dat men eerst een overzicht neemt alvorens tot j koopen over te gaan. Daarom hebben wij onze i Kunstafdeeling tijdelijk zoo ingericht, dat er voor 1 werkelijk belangstellenden gelegenheid bestaat, om f zonder directe verplichting tot koopen, een overzicht I te nemen en inzage te vragen, van de Boeken die l men wenscht. BOEKHANDEL D 'H U IJ - Badhuisstraat, j minimin De kapitein-luitenant ter zee T. L. Kruijs, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 16 dezer geplaatst als commandant by den on derzeedienst te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse J. G. van den Berg, die bestemd is voor den dienst in Oost- Indië, zal 23 dezer met het motorschip „P. C. Hooft" uit ^Amsterdam derwaarts vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse R. Hofstra, uit Oost-Indië teruggekeerd, is geplaatst by het vliegkamp de Kooy, nabij Den Helder. De officier van administratie 2e klasse der zeemacht J. M. Giel wordt 9 dezer overge plaatst van het vliegkamp De Mok op Texel, naar de marinekazerne te Willemsoord. De by de zeemacht benoemde officier van gezondheid 2e klasse C. P. J. Modderman wordt geplaatst op het wachtschip te Wil lemsoord. Opgave van overgeplaatste onderoffieren der marine Schipper C. Hollander van kazerne Wil lemsoord naar Z 1schipper H. J. Bierman van wachtschip Willemsoord naar kazer.e Willemsoordschipper W. Bekker van Z 1 naar wachtschip Willemsoordmajoor-kon stabel J. Missaar van wachtschip Vlissingen naar Friso sergeant-konstabel C. B. Booden van Friso naar wachtschip Vlissingen W. J. van den Brink van kemb. Gelderland naar wachtschip Willemsoord majoor-konstabel A. J. G. van de Braak van wachtschip Wil lemsoord naar kemb. Gelderlandmajoor monteur F. Meppelink, van wachtschip Wil lemsoord naar kazerne Onderzeedienst. Sergeant-machinist C. Kurvink is aange wezen om met Hr. Ms. Gouden Leeuw naar de tropen te vertrekken, waardoor zyn aan wijzing voor bovengenoemd transport is ko men te vervallen. Van den sergeant-machinist H. J. Hekkel- man werd de aanwijzing voor uitzending met Hr. Ms. Gouden Leeuw ingetrokken. Hy bhjft aangewezen voor het transport, dat den 30en November 1932 met het mailschip „Slbajak" naar Ned.-Indië vertrekt. De moord in de roeiboot. Naar wy vernemen heeft W. Visser, die destyds wegens moord op het knaapje Dirk van Leeuwen, gepleegd in het Oostzanergat, destyds als de moord in de roeiboot aange duid, tot twintig jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, revisie van dit vonnis aange vraagd. ZocaJs men zich wellicht herinnert, werd zyn mededader S. voor oplichting ver volgd en hiervoor veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Reeds by de be handeling was het niet duidelijk, welke rol de mannen by den moord gespeeld hadden. V. schynt thans over nieuwe feiten te beschik ken, die zyn betuiging van onschuld kunnen staven. De beide mannen zouden eenige jaren terug het jongetje v. L. in een roeibootje hebben meegenomen en in de Buiksloterham hebben verdronken. Ook in hooger beroep werden zy veroordeeld. Mr. Enthoven, des tyds rechter-commissaris, die deze zaak in strueerde, is inmiddels overleden. Voor het revisieverzoek heeft V. zich ge wend tot den Amsterdamschen advocaat mr. F. Pauwels, die dit verzoek in beraad heeft genomen. Een vee te tusschen zwagers. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft te rechtgestaan een 41-jarige koopman, ver dacht van doodslag. Op 31 Augustus van dit jaar zou verdachte opzetteiyk gewelddadig, met het oogmerk hem van het leven te be- rooven, G. Ph. Helders met een dolkmes een steek of snede in de borst hebben gegeven, waarby een verbloeding in de borstholte was ontstaan, tengevolge van een verwonding van den linkerlong en van den lichaamsslagadel, zoodat Helders onmiddeliyk daarna was over leden. Subsidiair was hem zware mishande ling den dood tengevolge hebbend, ten laste gelegd. Verdachte verklaarde, dat hy twee jaar ge huwd was en een tweeling en nog een derde kind had. De verslagene een zwager van verdachte was eveneens gehuwd, maar hij had geen kinderen. Er bestond tusschen de beide zwagers die in dezelfde straat woon den een veete. Herhaaldelijk twistten ze en zoo ook op Koninginnedag. Helders ont moette zyn zwager en begon hem uit te schelden en zyn vrouw en kinderen te belee- digen. Bovendien dreigde hy zijn zwager „den kop van de romp te zullen snyden." In zeer opgewonden toestand was verdach te zyn woning ingeloopen en korten tyd la ter was hy met een dolkmes teruggekomen. Helders stond tegenover verdachte, gewa pend met een aanzetstaal. Helders had gevraagd „Heb je een mes waarop verdachte bevestigend had geant woord. „Je durft toch niet te steken," had Helders weer geantwoord. De vrouw van ver dachte had zich tusschen de mannen ge plaatst en daarop was Helders naar haar toe gekomen, waarna hy haar een klap had ge geven. Toen had verdachte gestoken. De president vraagt den verdachte naar den dieperen grond van de veete tusschen hem en zyn zwager. Verdachte zegt dat- zyn zwager jaloersch op hem was, omdat hy kin deren heeft. Het verdere verhoor van ver dachte geschiedt met gesloten deuren. Na heropening van de deuren worden de getuigen gehoord, waarna de vertegenwoor diger van het O. M. requisitoir nam, Spr. acht den doodslag bewezen. Een beroep op nood weer is niet mogelyk. De eisch luidde een gevangenisstraf voor den tyd van 5 jaar met aftrek van den tyd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De relletjes te Delft. Het gerechtshof te 's-Gravenhage veroor deelde gisteren twee jonge communisten, die hadden deelgenomen aan een werkloozen- optocht op Dinsdag 12 April te Delft, waar voor geen vergunning was verleend, wegens verzet en geweldplegt .g bij de vordering der politie tot ontbinding van den optocht, over eenkomstig het vonnis der Haagsche recht bank, waarvan zy in hooger beroep waren gekomen, tot drie maanden gevangenisstraf. De procureur-generaal had eveneens beves tiging van het vonnis gerequireerd. Door den rijkswaterstaat is aanbesteed het leveren en stellen van een hefbrug en van de beweegbare afsluitingen voor de nieuwe schutsluis by St.Andries, behoorende tot de werken van de Maasverbetering, a. by vrije keuze van materialen en b. met gebruikma king van Nederlandsche materialen. Het laagst was ingeschreven door de Rot- terdamsche Droogdok-Maatschappy te Rot terdam a. voor ƒ51.700 en b. voor ƒ51.800. De N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen had ingeschreven a. voor ƒ53.700 en b. voor 56.476. De hoogste inschryver was de N.V. Con- structie-werkplaatsen v.h. Piet Beelen Ca te Eindhoven voor ƒ81.975, zoowel a als b. DE ZITTING VAN HET DUITSCHE KABINET. Het Duitsche Rykskabinet is Woensdag voor de eerste maal na de Ryksdagverkiezin- gen bijeengekomen voor een bespreking over den politieken toestand. In de kabinetszitting heeft allereerst de Rykscommissaris voor den arbeidsdienstplicht een uiteenzetting gegeven op grond waarvan werd besloten het leger der arbeidsdienstplichtigen ook den geheelen winter door te laten bestaan. Vervolgens werd de politieke toestand uit voerig besproken. Algemeen werd de overtui ging uitgesproken, dat een nationale concen tratie gewenscht is. Naar verluidt, zou de Rykskanselier te dien einde in den loop van de volgende dagen de

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1