500 300 25 WOENSDAG 9 NOVEMBER EERSTE BLAD rders No.264 TOeJaargang; tilliit: Firma F. IH DE IlilDE Ir.. Mint SI-MI, ïlissiip. Wil. 10. FisliiEnin) tilOl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN~'ROVINCIENIEUWS BUITENLAND f vervólg) RADIO- heden, Vereeniging Grand Hotel oering Ge- O.V.", Grand, ibaret-avond, uur. S5SINGEN 23.30 12.16 ,UT0'S U1GEN uur 45 .44 rer Las Palmas Genua Gibraltar Finisterre, lisr.) 6 Nov, Kaapstad Genua Duinkerken oilo ;e Marseille oRtt. rd Pernambuco IÏ932: VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel.Kleine adveitentiesvanl 5 regels 50 ct. ledereregel meerlOct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 öregels fl. - alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Inspectie havenarbeid. Bij Kon. I :sluit is met ingang van 1 No vember 1932 benoemd tot onderinspecteur van den havenarbeid de heer A. Woudstra te Vlissingen. De onderinspecteur van den havenarbeid A Woudstra is te rekenen van 1 November 1932 werkzaam gesteld in het 3de district der inspectie van den havenarbeid, ter standplaats Vlissingen. De groote waterval in October en de bemaling van den polder Walcheren. Toen na den drogen zomer, in October de groote hoeveelheid regen los kwam, hebben verscheidenen met belangstelling uitgekeken hoe dat voor het gedeelde van den polder Walcheren, dat bemalen wordt, zcu afloopen. Aangenomen kan worden, dat op het bemalen gedeelte in October een hoeveelheid van ruim 25 Millioen M3. water is gevallen. In het be gin van. de regenperiode kon een groote hoe veelheid water door den drogen grond opge nomen worden, zoodat eerst den I4en October het gemaal in werking behoefde te worden gesteld. De daarop volgende 14dagen kon het gemaal den waterstand beheerschen. raarna was de grond geheel doordrenkt en daar de regenval aanhield en door de sluizen vrijwel geen water werd gehoosd, was de aanvoer naar het gemaal grooter, dan de hoeveelheid, die het gemaal op het kanaal uitsloeg. De hoogste stand aan het gemaal werd op 1 No vember waargenomen en bedroeg 0.25 M. bo ven 0 van de peilschaal. Vrij plotseling hield de regenval op 1 November op, zoodat 6 No vember de waterstand reeds tot 0 was ge daald, waartoe ook de sluizen het hunne bij droegen, daar in deze periode door de sluizen hoeveelheden water van beteekenis geloosd wérden. Door de welwillende medewerking van de gemeente-bedrijven van Middelburg en van de N.V. Pezem heeft Let gemaal, toen de waterstand boven 0 op de peilschaal was gestegen, driemaal in den spertijd mogen doorwerken. Tot op heden heeft het gemaal ruim 10 millioen kubieke meters water op het kanaal door Walcheren geworpen. Aan het gemaal hebben zich geen storingen voorgedaan. Gelijke Plichten Gelijke Rechten. De afdeeling ziekenhuisverpleging van de vereeniging „Gelijke Plichten, gelijke Rech ten" houdt Vrijdag a.s., des avonds 8 uur, een algemecne vergadering in „de Oude Vriendschap". In deze vergadering zal een bespreking van de ziekenhuiskwestie plaats hebben. Een cabaretavond. Zaterdag a.s. zal in „de Oude Vriendschap" een cabaretavond worden gegeven. De vroe gere leider en conferencier van het Tuschin- ski-cabaret te Amsterdam komt hierheen met een uitgelezen programma. Het gezelschap maakt een tournée door ofts land onder den naam van „het Vliegend cabaret De Trek vogels". Aan het gezelschap zijn verbonden, Henri Wallig, Liddy Bergmann, Tilly Bouw meester, Pierre Perin en de bekende hof- goochelaar Lprette. Het belooft een avond te worden van groote afwisseling en gezelligheid. Wij hebben het programma gezien en daar staat veel goeds op. Liedjes, voordrachten, zang, eenacters, goochelen en dan komen er nog zeer vele verrassingen op voor. Behalve Larette, waren de anderen vier bekende ar- tisten de laatste jaren in onze oost, waar zij een overweldigend succes hebben gehad. Wij zullen een paar critieken aanhalen uit de voornaamste bladen. „Algemeen Handelsblad"Een cabaret avond, georganiseerd door Henri Wallig is altijd iets bijzonders. Hij brengt direct een ge zellige sfeer en weet zijn toehoorders door zijn gezellig praatje en moppen direct in te palmen. Ook Liddy Bergmann heeft direct het publiek te pakken. Larette doet als steeds onbegrijpelijke dingen, maar heeft daarmee een geweldig succes. Wij wisten dat Pierre Perin een goede komiek was. „De dierbare afgestorvene" is een klucht bij uitnemendheid, met de meest bespottelijke situaties. Gebruld is er door het publiek. De „Telegraaf" Een gezellige afwisseling bracht ons Henri Wallig met zijn cabaret ensemble. Het was een avond van echte ge zonde humor. Het vele publiek heeft hartelijk gelachen. Wij zouden nog veel meer critieken kun nen weergeven, maar dat is niet noodig. Een cabaretavond onder hiding van Henri Wallig belooft een Tuschinski cabaretavond te wor den. Ook de kinderen zijn niet vergeten. Zater dagmiddag van 3 tot 5 uur zal de hofgooche- laar Larette een speciale kindermatinée ge ven. De kinderen die deze middag-voorstel ling bijwonen zullen zich zeker uitstekend amuseeren. BRESKENS Tweede Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. De Vereeniging -oor Vreemdelingenverkeer, die voor 1933 een 2e Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs organiseert, heeft besloten de beurs niet in houten gebouwen te houden, -doch daarvoor ijzeren aan te schaffen. Het totaal aantal te verhuren standruimte is aanmerke lijk grooter dan in 1931. Dit zal thans een oppervlakte beslaan van 1500 M2. tegen 1000 M2. in 1931. Een FIoralia-tentoonsteHing. De afdeeling Breskens van Flor alia zal a.s. Zaterdag haar jaarlijksche tentoonstelling houden. TERNEUZEN Een oplichter aangehouden. Te Terneuzen is aangehouden de 25-jarige koopman M. E. C. uit St. Amandsberg (Bel gië), die verdacht wordt van oplichting en wiens uitlevering door de Belgische justitie is verzocht. In afwachting daarvan is de man naar Middelburg overgebracht. BRUINISSE. Verdronken. De 27-jarige varensgezel J. Schot Czn. van het visschersvaartuig „Tholen 81", is bij het visschen voor den wal van Bruinisse tenge volge van de gladheid van het dek overboord geslagen, en verdronken. KERK- EN SCHOOLNÏEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hontenisse ds. W. G. van der Vliet, emeritus-predikant van Malang. Bevestiging en intrede. Ds. F. de Gidts, predikant bij de Ned. Herv. kerk te Oud-Vossemeer, nam Zondag jl. af scheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Asperen. Tot afscheidstekst was gekozen 1 Ipetr. 1 24 en 25. Alle ringpredikanten waren aan wezig. Toespraken werden gehouden door ds. J. de Bres, van St. Maartensdijk (als praetor van den ring, in de plaats getreden van ds. De Gidts), èn van den consulent, ds. J. W. Verschoor, van St. Philipsland, c.ie liet zin gen Psalm 1214, den vertrekkenden pre dikant dankte en verzocht de gemeente te zingen Psalm 72 11. Zondagmiddag werd cand. A. M. Fransen, uit Rotterdam, bij de Ghr. Geref. Kerk te Biezelinge bevestigd door prof. G. Wisse, uit Apeldoorn, met de woorden uit Richter en" 6 vs. 34b. Des namiddags deed ds. Fransen zijn intrede en verbond zich aan de gemeente met de tekstwoorden uit 2 Petri 119. De gebrui kelijke toespraken volgden. Begrootingstijd. Het Zendingsbureau postgiro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Behalve de spanning, die de Zendings- week en haar voorbereiding ons deze weken geeft, brengen October en November ons ook die andere spanning van het opmaken der begrootingen voor het volgend jaar. Vóór 1 Januari moeten de zendelingen weten, wat zij in het volgend jaar voor hun werk mogen besteden. En terwijl nog niet bekend is, of dit jaar de inkomsten de uitgaven zullen dekken, moet reeds worden vastgesteld, welk bedrag wij "oor het volgend jaar aan de gemeente moeten vragen. Zelden, misschien nooit, zal de vaststelling van de begrooting zóó moeilijk zijn geweest als deze keer. Inkrimping van subsidies, ter wijl opheffing van alle buiten subsidie vrl- lende scholen onmogelijk is, daar de bevol king dan ook zonder geestelijke verzorging geraakt. Geringere economische draagkracht hier te lande, maar niet minder by de in- heemsche gemeenten zelve. Bijna overal grootere mogelijkheden voor het Zendings werk, zoodat allerwege om uitbreiding ge vraagd wordt. Zullen wij eenzelfde bedrag kunnen vragen als verleden jaar Dan zal neg allerlei afgesneden moeten worden, dat gevraagd wordt. Zullen wij de totaalbegroo- ting kunnen stalen boven die van verleden jaar Moet zij er onder blijven De hoofdbesturen en de financieele com missie zullen voor moeilijke puzzles gesteld worden. Maar des te meer is het noodig dat nu voor dit jaar, ook in deze Zendings- week, alle krachten worden ingespannen. Want het is meer dan ooit noodig, dat het volgend jaar niet ook nog met een tekort van dit jaar moet worden belast. Met groo ter spanning dan ooit wachten wij den uit slag der Zendingsweek af. Ger. Gem. Tweetal te 's-Gravenpolder ds J. D. Barth te Borsele en ds. M. Heikoop te Utrecht. MARINE EN LEGER By beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast met 8 November de luitenants ter zee 2e klasse J. Ruitenschild bij het departement van defensie en C. Hendrikse aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord met l December de luitenant ter zee 2e klasse F. T. J. Jansen bij de afdeeling ma riniers te Rotterdam, de luitenants ter zee 2e klasse der marine-reserve H. S. J. Elffe- rich aan boord Hr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord met 15 December de luitenant ter zee 2e klasse J. H. Scheltema de Heere bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord. De kapitein-luitenant ter zee T. L. Kruijs, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt 16 dezer geplaatst als commandant bij de on derzeedienstkazerne te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse J. G. van den Berg, die bestemd is voor den dienst in Oost- Indië, zal 23 dezer met het motorschip „P. C. Hooft" uit Amsterdam derwaarts vertrekken. Herhalingsoefeningen der zeemilitie. De minister van defensie heeft vastgesteld, welke dienstplichtigen in 1933 voor herha lingsoefeningen voor de zeemilitie onder de wapenen moeten komen. Opgeroepen zullen worden de zeemiliciens van de lichting 1932 of, voor zooveel de kust wachters betreft, van de lichting 1928. De chef van het bureau zeemilitie zendt zoo spoedig mogelijk aan de burgemeesters der betrokken gemeenten een lijst van zee- miliciens, die in 1933 voor herhalingsoefenin gen moeten opkomen. Dit is in de meeste ge vallen echter slechts e-n voorloopige opgaaf, daar in het algemeen eerst later wordt vast gesteld op welken datum deze dienstplich tigen zullen moeten opkomen. De dienstplichtigen krijgen nl. de gelegen heid hun voorkeur omtrent den tijd of de plaats van opkomst mede te deelen, waar mede voor zooveel mogelijk rekening worst gehouden. Een deel der zeemilitie zal de herhalings oefeningen bij de landmacht moeten vervul len. Hiertoe kan door daartoe aanwezigen miliciens aanvraag worden gedaan bij den minister van defensie. De eerste opkomstdatum is 2 Januari 1933. LUCHTVAART Een noodlanding. Gisterenmiddag was een Engelsch sport- vliegtuig, komende uit Liverpool en gemerkt G.A.A.F.Z., genoodzaakt op Schiphol noodlanding te maken. Het vliegtuig kwam tegen een hek terecht en werd aan het lan dingsgestel beschadigd. Bovendien geraakte de motor los. De bestuurder de eenige in zittende in het toestel bleef ongedeerd. Snel posttoestel op den weg naar Indië. Naar gemeld wordt, is het zoo goed als ze ker, dat eind van deze maand of begin vol gende maand een snel Amerikaansche post toestel van Londen naar Australië zal vliegen, zoo mogelijk in drie dagen. De proef zal genomen worden met de Lock heed Altair, een toestel met één motor en een intrekbaar landingsgestel, dat een snelheid maakt van ongeveer 300 K.M. per uur. Lockheeds waren al veel in gebruik op post en passagierslijnen in Amerika. In Europa is de Zwitsersche luchtvaart-maatschappij Swiss-air de eerste geweest, die omzag naar sneller materiaal en daar dat in Europa niet op de markt is, (omdat er nog geen vraag naar was), waren de Zwitsers wel gedwongen Amerikaansche toestellen te koopen. Zij zyn begonnen met Lockheed Orions en de proef is hun zoo goed bevallen, dat zij volgend voorjaar met grootere snelle toestellen willen verschijnen dan de Orions zijn. De intercontinentale figuur in de lucht vaartindustrie, heeft zich zeer eigenaardig ontwikkeld. Vóórdat Lindbergh den oceaan overstak, had Amerika een burgerluchtvaart van geen beteekenis. In enkele jaren is dat verkeer hand over hand gegroeid. Nog slechts een paar jaar geleden waren de toestellen van Europeeschen oorsprong en vooral ook van Nederiandschen oorsprong hartelijk wel kom in Amerika. Thans heeft Lockheed al een bureau in Zwitserland, vanwaar de Euro- peesche markt wordt bewerkt. Het is jammer zoo merkt het „Vader land" op dat 't alweer de Amerikaansche industrie is, die de leiding probeert te ne men op het gebied van snel postaal verkeer van Europa uit. Nederland had deze plaats kunnen bezetten. De eenige troost ligt in het feit, dat de Lockheeds slechts één motor hebben, wat unaniem als onvoldoende wordt beschouwd op den weg naar Indië. Lt. Asjes heeft zijn plan dat hoe langer hoe meer steun krijgt op een toestel met drie motoren en een snelheid van 300 K.M. gefundeerd, aan welke eisch de firma Pander met haar ontwerp S 4 heeft kunnen voldoen. AANBESTEDINGEN De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat heeft heden aanbesteed Het onderhoud der bodemdiepte in de bui tenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere, in de Stadshaven te Veere, in de Wes ter- of Koopmanshaven te Vlissingen en in de haven te Breskens, met bijkomende werken gedurende 1933. Ingeschreven werd bij 48-urige en bij 55- urige werkweek. Inschrijvers waren B. van Noordenne Ez., Sliedrecht resp. 10 y2 en S/2 ct.15 en 13 ct.; 42 en 38 ct.10 /2 en 8/2 ct.Th. Smeulers Baggermaatschappij N. V., Rotterdam 14 en 12 ct.20 en 18 ct.42 en 40 ct.13 -en 11 ct.N.V. v.h. F. Looyen, Gorcum 12 en 10 ct.22 en 18 ct.34 en 28 ct.9.8 en 7.8 ct. N.V. Baggerwerken de Vries en v. d. Bosch, Den Haag 15y2 en 14 ct.16i/2 en 15 ct.14i/2 en 13 ct.13i/> en 12 ct.N.V. Th. A. Prins Thzn., Sliedrecht alles 12 en 10 ct.N.V. v.h. A. Hofman, Haarlem 13 en 11 ct.13 en 12 ct.23 en 20 ct.12 en 10 ct.N.V. Nijmeeg- sche Baggermaatschappij, Nijmegen alles 11 en 9.3 ct.N.V. K. L. Kalis Zoon, Slie drecht 10.4 en 8.4 ct. voor alles N.V. Bagger maatschappij Holland, Hardingsveld alles 10 en 8.7 ct.N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis, Sliedrecht 9.8 en 8.1 voor alles per M3. opgebaggerde specie. Vervolgens het onderhouden van Rijks zeeweringen en havenwerken te Vlissingen en te Veere gedurende 1933, 1934 en 1935 in twee perceelen en in massa. Raming per jaar eerste perceel 5200, tweede ƒ3450 en massa 8650. Inschrijvers eerste perceelN.V. A. v. d. Straaten Jr.'s Aannemersbedrijf, Hansweert 4900 J. J. Jansen, Middelburg 4767 A. Poolman Ritthem 4646 Iz. Lagasse en Zoon, Koudekerke 4600 A. A. de Wilde, Middelburg 4518 J. N. D. Bijl, Vlissingen 4366. Tweede perceelA. A. de Wilde 3269 Iz. Lagasse en Zoon 3260 L. van Boven, Elle- woutsdijk 3230 P. Jasperse, Veere 3185 P. Dekker, Veere 2966 J. J. Jansen ƒ2959 S. Kodde, Veere 2900 en P. de Voogd, Veere 2795. Massa J .de Maagt, Hontenisse en P. Dees, Terneuzen 8457 P. Andriessen, Walzoorden 8300 N.V. Mabuwat, Willemstad 8275 Gebr. Janse, Nisse 8150 N.V. v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht 8084 M. Hoogesteger, Wemeldinge ƒ7174 en P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge ƒ7040, alles per jaar Ten slotte het onderhoud van de tramweg havens aan het Zijpe gedurende 1933. Ra ming 4000. Inschrijvers N.V. v.h. P. A. van Wijnen, Dordrecht 3898 N.V. Mabuwat, Willemstad 3854M. v. d. Velde, Bruinisse ƒ3497 en M. Krijger, Bruinisse 3465. Door den rijkswaterstaat is heden aanbe steed het onderhouden van de rivierwerken van den Rotterdamschen Waterweg, gedu rende de jaren 1933, 1934 en 1935. Er waren 2 laagste inschrijvers, nl. de heeren M. C.van der Plas te Dordrecht en J. J. Jansen te Middelburg, ieder voor 84.000. De gunning wordt later bekend gemaakt. DE REDE VAN VON PAPEN EN DE BINNENLANDSCHE POLITIEK. De correspondent van „het Vad." te Berlijn meldde gisterenavond De redevoering, welke rijkskanselier Von Papen gisterenmiddag voor de vereeniging der buitenlandsche pers heeft gehouden, is de eerste uitvoerige uitlating der regeering na de verkiezingen en heeft als zoodanig aanspraak op belangstelling. Zij bevatte echter, ondanks de uitvoerigheid, niet veel nieuws, noch op het gebied van de buitenlandsche, noch op dat van de binnenlandsche politiek. Het grootste gedeelte van de redevoering was een Did fyaed af! Maar een anderen keer gaal l»et mis. De linkerdeur ran een auto (aan de rijwegzijde) moest eigenlijk nooit geopend worden. Maar als het soms niet anders kan, kijk dan eerst door een kier of er geen verkeer nadert Pas daarna mag de deur geheel wor den geopend. pleidooi voor de gelijkgerechtigdheid van Duitschland, hetwelk op zich zelf niet onver dienstelijk was, maar d. t zich weinig onder scheidde van andere dergelijke pleidooien, gelijk ze reeds veelvuldig zijn gehouden en in de toekomst ongetwijfeld nog veelvuldig zul len worden gehouden. Men kon zich dan ook ten volle vereenigen met den zin, waarmede de rijkskanselier dit betoog besloot en welke aldus luidde „Ik behoef ons standpunt niet toe te lichten, want het is uit vele redevoe ringen en publicaties reeds bekend." Eveneens was bekend, dat de Duitsche re geering de grondtrekken van het Fransche ontwapeningsplan voorzoover bekend, als een aannemelijke basis voor overleg beschouwt. Aan dit pleidooi voor gelijke rechten en ge lijke veiligheid voor alle staten liet de rijks kanselier een theoretisch betoog voorafgaan over de voordeelen van een presidentieele re- geering en over de vraag, in hoeverre deze te vereenigen is met de beginselen der demo cratie. Het is een eigenaardigheid van rijks kanselier Von Papen, dat hij er van houdt om de wenschelijkheid of noodzakelijkheid van het tegenwoordige regeeringsstelsel uit een staatsrechtelijk beginsel af te leiden. Het on vermijdelijke gevolg daarvan is, dat zijn tal rijke tegenstanders hem met dezelfde wape nen bestrijden en er een strijd der theorieën ontbrandt, welke van de practische noodza kelijkheden van het oogenblik afleiden. Men kan het immers met de wapenen der staats rechtelijke opvattingen in alle opzichten on eens zijn, men kan ze eventueel geheel weer leggen, zonder daardoor nog te bewijzen, dat het tegenwoordige regeeringsstelsel op dit oogenblik uit den booze is. Het ontleent zijn reden van bestaan aan de onmogelijkheid een volksvertegenwoordiging bij elkaar te krijgen, waarin een meerderheid kan worden gevonden, welke tot regeeren in staat is, dat is tot het behandelen van de begrooting en he. aannemen van wetten, lüen parlementaire wijze van regeeren is dus niet mogelijk, on verschillig of dit theoretisch heugelijk is,4" zooals Von Papen betoogt, dan wel princi pieel te betreuren isgelijk de meeste van zijn tegenstanders betoogen. Overigens heeft de rijkskanselier slechts zeer weinig woorden aan de binnenlandsche politiek gewijd en deze weinige woorden wa ren een bevestiging van de korte draadlooze regeeringsverklaring. Van eenige beteekenis was het alleen dat Von Papen nogmaals de hoop uitsprak dat het tot nationale concen tratie zou komen, dat daarbij personenkwes- ties geen rol speelden, maar dat de regeering nochtans niet van haar programma wilde afwijken op de alleenheerschappij. GEEN VERANDERING VAN KOERS IN DUITSCHLAND Rijkskanselier Von Papen heeft in een in terview met den hoofdredacteur van de „Transozean-Nachrichtendienste" zijn oor deel over den uitslag der verkiezingen gege ven, dat samengevat hierop neerkomt De toestand is, afgezien van eenige partij politieke sterkteverschuivingen, weinig veran derd. Deze verschuivingen zijn echter niet van dien aard, dat zij reden zijn tot koers verandering. De regeering zal, gesteurd door het ver trouwen van den rijkspresident, vasthouden aan het principe van boven de partijen te staan, en zich bovenal wijden aan de instand houding der orde, het herstel der welvaart en van den eerbied voot de wet. Von Papen sprak de hoop uit, dat in den nieuwen Rijksdag een voldoende aantal per sonen zou zitten, dat bereid is aan deze taak mede te werken.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1