CULMS [raat 82 es iooraot J TWEEDE BLAD WE D. D. urgsche Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON De dochter van den Dictator BINNENLAND minimiminuira <doeken, doeken. Wollen i Vesten IIIBIIIIHII'I geven geven <euze. aiiiiBimai: I eren bij 144 \Z gd. nd, ■nee; 10 ct lar grootte vooruit. sera leuke VR1EN- n de 20 jaar. L., Bureau terij ten bate usici uitgesteld ad te bepalen BAAR. Ie Hy- if 42e anaf 6 3e naf 7 Cre- 6 Brieven „Vtiss. Crt." •O.V., Grand Zaterdagavond oorverkoop 12 30 cent, alles weer voor de ms, 5 cent per GAART, „DE Walstraat. ookers! Een keurig ct., waarvan Uitsluitend bij Scheldestraat. 1t. e. bedr. dereen.. „DE Passage 17, irg-Rotterdam en plaatsen assagiers, :n vee Midd v Rott. m.uur vin. uui 8 8 8 8 8 8 gekomen ïsport- en Exp. G. VOS, Telef. DERS, Tel. 153 OUT, Tel. 282 Telef 101. Dinsdag 8 November 1932. Mo. 263. BEKENDMAKING. Verordening bedoeld by de artikelen 6 en 9, le lid, 'der Winkelsluitingswet (Stbl. 1930, nr. 460). Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat heden is afgekondigd de volgende door den raad dezer gemeente in zijne vergadering van 30 September 1932, on der nr. 10, vastgestelde verordening, welke verordening bij Koninklijk besluit van 28 Oc tober jl., nr. 20, is g ;dgekeurd Verordening bedoeld by de artikelen 6 en 9, le lid der Winkelsluitings wet (Stbl. 1930, nr. 460). Artikel 1. Deze verordening verstaat onder „wet", de Winkelsluitingswet (Stbl. 1930, nr. 460). Artikel 2. De verbodsbepalingen van artikel 2 ''er wet vinden geen toepassing gedurende het tijdvak van 15 Mei tot en met 15 September ten aan zien van alle winkels, welke gelegen zijn aan den Boulevard Evertsen en dat gedeelte van den Boulevard Bankert, vanaf den Boulevard Evertsen tot aan de Spu ïaven van den Pol der Walcheren, en aan het strand, liggende vóór den Boulevard Evertsen en vóór het hiervorenomschreven gedeelte van den Boule vard Bankert, met dien verstande, dat het gedurende het hiervorengenoemd tijdvak ver boden ?s, bedoelde winkels voor het publiek geopend te hebben a. op Zondag na 10 uur des namiddags en vóór 9 uur des voormiddags b. op de eerste 5 werkdagen der week nó, 10 uur des namiddags en vóór 5 uur des voormiddags c. op Zaterdag na 11 uur des namiddags en vóór 5 uur des voormiddags. Artikel 3. De verbodsbepaling, bedoeld in artikel 8, le lid der wet, regelende het venten, het verkoopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen, geldt niet gedurende het tijdvak van 15 Mei tot en met 15 Septem ber op den Boulevard Evertsen en dat ge deelte van den Boulevard Bankert vanaf den Boulevard Evertsen tot aan de Spuihaven van den Polder Walcheren, en op het strand, liggende vóór den Boulevard Evertsen en vóór het hiervorenomschreven gedeelte van den Boulevard Bankert a. op Zondag tusschen 9 uur des voormid dags en 10 uur des "ïamiddags b. op de eerste 5 werkdagen der week tus- schen 8 uur des namiddags en 10 uur des namiddags c. op Zaterdag tusschen 10 uur des namid dags en 11 uur des namiddags een en ander onverminderd de bevoegdheid ingevolge artikel 8, lid 2, der wet tot het ven ten, het verkoopen en het te koop aanbieden van geringe eetwaren. Artikel 4. De kappers- en barbierswinkels moeten voor het pubhek gesloten zijn cp Maandag na des namiddags 1 uur. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den dag volgende op dien harer afkondiging. Deze verordening treedt in werking op y November as. en wordt gedurende 3 maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing neder- gelegd. Zij is tegen betaling der kosten ter gemeen tesecretarie (2© Afdeeling) verkrijgbaar. Vlissingen, 8 November 1932. Burg. en Woth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ROMAN VAN EDGAR JEPSON Vertaald door F. van Velsen. (Nadruk verboden 31) „Vroolijke vrienden zeker", zei Cumber land met een grynslachje. „Neen, voorname vrienden", zei ik onver stoord. „Ja, ja, dat zal wel", bromde Cumberland tusschen zijn tanden, terwijl hij de kajuist- trap afging. Emma was nerveus door dit onbescheiden optreden van haar vader, die zich blijkbaar over het paard getild voelde, nu hij aan het prinselijk hof logeerde. „Waren het werkelijk voorname vrienden, die u ontmoette vroeg zij aarzelend. „Zeker", antwoordde ik, „voorname ken nissen, heel aardige menschen, die mij spon taan te dineeren vroegen, Hazelrigg is hun naam. Mijnheer is gezant van Engeland bij dit hof en ik hoorde dat zij-u kenden." „Hazelriggriep zij verbaasd uit. „De familie Hazelrigg U schertst toch zeker Ik had moeite om niet in een hevigen schaterlach uit te barsten om haar verwon dering, maar ik beheerschte my en zei eenigszins koel„Vindt u 't zoo iets byzon- ders, dat ik met dergelyke nette menschen bevriend ben 2" Steun en werkverschaffing. De minister van binnenlandsche zaken heeft onderstaanden brief met bijlage aan aile gemeenten gezonden „Ik heb de eer uw college mee te deelen, dat de regeering het op prijs zou stellen te mogen vernemen, hoeveel uw gemeente •voor steun en werkverschaffing in het jaar 1931 heeft uitgegeven. U gelieve voor de beantwoording van by- gaande vragenlijst gebruik te maken." Deze vrageniyst luidt o.m. Is door uwe gemeente over het jaar 1931 steun aan werkloozen verleend Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal bedrag van dien steun na aftrek van ^ventueele by dragen van den Staat. Alle steun aan alle werkloozen met uit zondering van hen, die als gewone armlas tigen worden beschouwd dient onder het totaal-bedrag te worden begrepen, ongeacht do vraag, of de steun verleend is door tus- schenkomst van een steun-commissie, door het college van Burg. en Weth., dan wel door het Burgerlyk Armbestuur. Onder het bedrag niet opnemen, hetgeen in uwe gemeente is uitgekeerd ten behoeve van de werkloosheidsuitkeering. Zijn door uwe gemeente over het jaar 1931 uitgaven gedaan voor werkverschaffing, niet vallende onder art. 29 lid 2 der Armenwet Zoo ja, hoeveel bedroeg het totaal dier uitgaven na aftrek van eventueele bijdra gen van den Staat en de provincie Een korte opgave wordt verzocht van de uitgevoerde werken. Vervroegd pensioen by de spoorwegen. Het „Volk" meldtDe directie der spoor wegen heeft besloten, aan al het treinperso neel dat den leeftyd van 60 jaar heeft be reikt of overschreden, ontslag te geven met recht op direct ingaand pensioen. De ontslagbrieven voor hen, die onder de zen maatregel vallen, zyn reeds klaar, zoo dat de uitreiking daarvan binnen enkele da gen kan worden tegemoet gezien. Zelfstandigheid van sociaal-democratische raadsleden. In de „Haagsche Post" lezen wy in de rubriek „Hier in Holland" het volgende Het „geval" der drie Amsterdamsche soci aal-democratische gemeenteraadsleden, die door de partij-federatie uit den raad zijn gestooten, wijl zy er de voorkeur aangaven, naar hun inzicht en geweten voor de sala risverlaging der gemeente-ambtenaren te stemmen, in stede van zich door partijleu zen tot gramofoonplaten te doen vervormen, gaat zyn navolging vinden in de Groning- sche Statenzaal. Wellicht herinnert men zich, dat niet minder dan zes van de veer tien leden (twee, waaronder Gedeputeerde Van Geuns, waren afwezig), van de Gronin- sche sociaal-democratische Statenfractie ge stemd hebben vóór het voorstel van Ged. Staten dier provincie, om de salarissen der provinciale ambtenaren te verlagen. Zij de den dit onder het onzes inziens gerecht vaardigde uitdrukkelijke beroep op de al- gemeene verlaging van den levensstandaard. Thans zal op de jaarüjksche vergadering van de gewesteiyke federatie Groningen der S.D. A.P., over eenige weken te houden, een voor stel van de plaatselijke party-afdeeling Gro ningen aan de orde komen, waarin van deze leden zal worden geëischt, dat zij tot herstel van het prestige der partij uit de Provin ciale Staten treden. Het is een lastige keuze, waarvoor de Groningsche vergadering zal worden gesteld. Wordt de motie aangeno men, dan zal de buitenwereld tot de over- Hei besluit van de huisvrouw: „Ik gebruik alléén Blue Band" is een verstandig besluit! Blue Band - versch gekarnd - is immers HoSlands beste standaardmerk gewaarborgd de©? d® Blue Band-fabrieken. per 'fepondspakjë VERSCH GEKARND BB.81-O20H MET 25 °fo ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTRÖLE „Neen, neen", antwoordde zy verward, „dat niet Zy scheen niet te kunnen begrypen hoe het mogelyk was, dat ik in vriendschaps betrekking stond tot een familie als de Ha zelrigg's. Inneriyk had ik pret om de ver rassing die zy aan den dag legde, maar ik bemerkte toch, dat zy met eenig ontzag my aankeek. „Ik twy'fel er niet aan, dat de Hazelrigg's aardige menschen zyn, maar mevrouw houdt niet van my", zei ze met een zucht. „Dan kent u haar niet voldoende", zei ik met overtuiging. Zy schudde haar hoofd en ging naar be neden. Tegelijkertyd kwam haar vader weer aan dek. Hy begon te praten over het plan, dat alles goed ging en de omstandigheden gunstig zouden zyn. Ik drong er op aan dat hy zou opschieten als hy toch by zyn plan bleef. Zyn gelaat betrok. „O, er is geen haast by", zei hy, „niets geen haast. Hoe meer wy het overleggen en op ons gemak voorbereiden, hoe veiliger het zal gaan. Bovendien amuseer ik my aan het hof byzonder goed." Ik liet hem alleen staan, waarna hy met den kapitein een praatje ging maken. Toen Emma weer terug kwam, vroeg ik baar of het gezellig was aan het hof. Zy bevestigde dit." „Hoe zyn de menschen?" vroeg Ik toen, aardig „Dat wel", zei ze, haar wenkbrauwen op- tiekkend, „maar ze zyn hier ook al erg ver- (\anscht en hebben nogal luchtige opvattin gen en voeren soms lichtzinnige gesprekken. Ik voel my dan niet op myn gemak, want aan zoo iets wennen kan ik niet. Maar als er wat meer menschen komen, zal dat wel veranderen." Haar gelaat klaarde op. „Ik geloof dat u niet van dansen houdt, is het wel „U kunt zeker nog maar niet begrijpen, dat ik in werkelykheid zeven-en-twintig ten. ik ben werkelijk niet ongevoelig voor alles wat een redelijk genoegen verschaft". „Ik zal probeeren of ik u op de bals aan het hof kan introduceeren, maar.... eh.... daar zal de familie Hazelrigg wel voor zor gen" er klonk in haar stem iets dat naar jalousie zweemde. „Ik zou er stellig meer prys op stellen als :k door uw bemiddeling een invitatie kreeg Hebt u gisterenavond veel oude bekenden ontmoet „O ja, en de prins was ook heel vriende lijk voor my", antwoordde zy, „en de prin ses was vol attentie." „Welke prinses?" „Prinses Erminie, z'n moeder. Prinses Ottillie houdt niet van my. Zooiets merk ik axtijd onmiddellijk." „Hebt u ooit gemerkt, dat ik niet op u gesteld was vroeg ik lachend. „Neen, o neen, dat nooit. U hebt daar nooit iets van laten blijken. U bent de eeni ge van wien.... tegen wien.... ehver legen brak zy haar zin af. „Ik geloof, dat ik wel een beetje ontmoe digd ben geweest door uw optreden gedu rende onze reis." tuiging komen, dat onze op één na machtig ste politieke party aan het „prestige" harer partyleuzen het vrye oordeel harer afge vaardigden opoffert. Het zal ons benieuwen o' ook de noordeiyke sociaal-democraten, die dikwyis koeler, logischer en verstandiger oordeelen en handelen dan hun „Holland- sche" geestverwanten dat zit nu eenmaal ia het ras bereid zullen zijn zich en hun primi inter pares te doen verlagen tot trek poppen. Intusschen lezen wy dat reeds een der leden voor het lidmaatschap bedankt heeft. Personeelsuitbreiding bij Philips. Naar men aan „de Tyd" meldt, blijft de gang van zaken in de radio-industrie, met name bij de Philips-bedrijven te Eindhoven, zich beyredigend ontwikkelen, wat blykt uit het feit, dat de aanneming van nieuw per soneel blijft voortduren. Het aantal werknemers in de Philips-fa- brieken bedraagt thans ongeveer 11.500, waarmede het eenmaal bereikte dieptepunt reeds met eenige duizenden is overschreden. Ter beoordeeling van de recente perso- neel-cyfers mag het belangwekkend worden geacht eenige vergelykende getallen te ge ven. Einde 1929 was het aantal werknemers ruim 20.000. In 1930, 1931 en de eerste helft van 1932 moesten voortdurend dalingen worden geconstateerd, zóó dat Juni 1932 het personeelcijfer niet hooger was dan ongeveer 9400. By de beoordeeling van het topgetal einde 1829 moet, aldus deelt men ons van welin gelichte zijde mede, rekening ermede wor den gehouden, dat het bereiken van dit aan tal vooral ook voortvloeide uit het aanne men van duizenden ongeschoolde krachten, wat toen noodig was wegens de plotselinge vlucht der radio-industrie, waarmede begin 1829 de Philips-fabrieken een aanvang maakten. Scholing van personeel en invoe ring van machines deden uiteraard het top- cyfer al spoedig dalen, ongeacht de later ingetreden crisis-invloeden. j De Huishouding. wy ontvingen het November-nummer van het tijdschrift „de Huishouding", waarin mevr. A. J. Wolthers-Arnolli een hoofdarti kel wijdt aan „de Gezinshuishouding als be drijf". Zij bespreekt hierin voornamelijk hec vijfde internationaal congres voor weten- schappebjke bedryfsorganisatie, als onderdeel waarvan een zitting was gewijd aan de ge zinshuishouding. Hierna volgt een artikel van Nans Amezs over „Versierkunst". Zeer inte ressant is de bydrage van Fr. Geerkens over „Opvoeding in vroeger tyden", waarin de Atheenche .jeugd wordt besproken. Het muziekkorps der Horse Guards te Amsterdam. Duizenden belangstellenden verdrongen zich gisterenmorgen tegen elf uur op het Stationsplein te Amsterdam by den weste lijken afrit, de brug vóór de Martelaars gracht en het aansluitend gedeelte van de Prins Hendrikkade, richting Damrak. Hun wachten gold de aankomst van de beroemde Horse Guards uit Londen, die voor een twee tal concerten naar ons land zyn gekomen. Om even vóór elf waren de Guards met den boottrein uit Rotterdam op het derde perron aangekomen, echter zonder hun schitterende uniformen, maar heel simpel- jes in burger. In een lokaal op het eerste perron naast den westelyken uitgang was gelegenheid tot verkleeden en daar dit voor de Guards geen kleinigheid is, duurde het byna drie kwartier vóór de eerste glimp van het wondere schouwspel op het perron viel waar te nemen. Spoedig stelde zich nu het uit ongeveer 30 man bestaande gezelschap op en marcheerde langs den westelyken afrit naar het Stati onsplein. De Guards waren zonder paarden, maar de prachtige uitrusting blonk in volle glorie. Glanzende helmen met roode pluimen, blau we uniformen, rykelyk met goud afgezet, nauwsluitende broeken met roode bies, ge spoorde laarzen. Buiten werden de instrumenten ter hand Cumberland voegde zich weer by ons en ik ixodigde hen uit met my de lunch te gaan gebruiken in restaurant „Prmtemps". „We hebben geen bezigheden voor de five o'clock by prinses Ottillie, wat denk jy, Emma zei Cumberand. „Ik zou 't heel prettig vinden", anwoord- de zy opgewekt. Wij lieten ons naar de kade roeien en wandelden langzaam de stad in. Toen wy een tafeltje in „Printemps" gevonden had den, kwam Wyse binnen. Ik noodigde hem uit by ons aan te zitten, omdat ik wel be greep, dat hy zich met Cumberland zou be zighouden. Al spoedig waren zy beiden in een druk gesprek gewikkeld, waardoor ik dus gelegenheid had my vry en ongedwon gen met Emma te onderhouden. Ik was in een vroolyke stemming en wy lachten har- teiyk om al de grappen die ik wist te ver tellen, zeer tot myn eigen verbazing, want komiek was ik nooit geweest. Plotseling hief Cumberland zyn glas op en zei„Ik drink op onze onderneming I" „Loop naar den drommel met je onder neming", zei ik, ,,'t weer is toch veel te mcoi om daaraan te denken." Emma verschoot van kleur. Een hooge blos kleurde haar wangen en zy had zicht baar moeite om haar woede te verbergen. „Zeker een samenzwering, die onderne ming", lachte Wyse. „Goed geraden", antwoordde ik luchtig. „En is juffrouw Cumberland ook in Vt ■omplot N „Juffrouw Cumberland staat er bulten „7 3 10" Suikerpeeën op den akker Met geamputeerden kop. En de koetjes smang'len smaak'lyk, Smekkend al die koppen op. 't Zyn geen suikerrafineerders Maken er geen suiker" "an. t Eéne deel gaat weer „ten gronde", 't And're in de melkkan. „Melck is zoo goed voor Elck" t Doet het mensch'lyk buikje goed Dit vertelt mijn melkbeker Met een zoetemelksche snoet. En de boer gnuift idem dito 't Smaakt ook in je kopje thee. Smaak'lyk smaakt daarbij het smaakje Van zoo'n zoete suikerpee. Pap en melkkost of een flaatje Na 't dineetje als dessert Brrr 't smaakt uiïg, ongetwyfeld, Maar toch niet in soep of snert. Doch de kostprijs wordt wat hooger, Zegt de boer - - is 't waór of niet Voor twee smaakjes dokt men dubbel Die van melk en suikerbiet. En myn koe doet dubbel werk, Net precies als ik ook doe.... 'k Moet nu ook wel dubbel melken Namelyk myn klant en koe I Ha-Vee-Wee. genomen en met een vroolyke, zy het ietwat trage „Alte Kameraden" ging het de stad in. Reeds op het Stationsplein drong de dui zendkoppige menigte bedenkelyk op, zoodat de roodgepluimde helmen haast verloren gingen tusschen- de massa. Omstuwd door talrijke nieuwsgierigen marcheerden de Guards in keurige orde naar het Carlton Hotel, waar zy buiten een nummer ten beste gaven. Nadat namens de Carlton-directie aan den directeur van het corps bloemen waren overhandigd, begaven de manschappen zich naar hotel Schiller, waar zy verblyf houden. Gisterenavond werd door de Arvo over Hil versum een concert van dit bekende keur korps uitgezonden. De opleving, in de Amsterdamsche haven. Een vertegenwoordiger in de hoofdstad heeft zich nog eens tot den Amsterdam- schen havenmeester, den heer W. N. van de Poll, gewend, met de vraag, of de opleving in de haven,' die hij gezien heeft, aanhoudt. Hij bevestigde dit. In de Houthaven liggen op het oogenblik meer schepen te lossen dan anders in den drukken tijd, namelyk 12, en verwacht worden nog 11 schepen. En de 22 opgelegde schepen van de Koninklijke Stoomboot Maatschappij zijn verminderd tot 7. Ook te Rotterdam en te Hamburg is trou wens het getal opgelegde schepen kleiner, zoo voegde hij er aan toe, en de vrachten in de binnenscheepvaart zijn, naar hy op merkte, nog wel laag, maar niet zoo slecht als ze geweest zijn. Ook in het feit, dat de Stoomvaart-Maatschappy Nederland 3 van hare schepen laat verlengen en van sterkere motoren laat voorzien, zag hy een gunstig teeken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arnemui- den ds. M. Ottevanger te Kampen. Prov. Kerkbestuur van Zeeland. Het Ned. Herv. provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot lid van de commissie van voordracht voor de benoeming van kerke lijke hoogleeraren herbenoemd ds. M. J. Beukenhorst te Sluis en tot zyn secundus dr. W. H. Weeda te Oosterland. Bevestiging en intrede. De candidaat J. W. van der Heil, is voor nemens Zondag 4 December zijn intrede te doen by de Ned. Herv. kerk te Kattendyke, na bevestiging door ds. J. H. Grolle te Utrecht. zei ik, „zy houdt niet van dergelyke avon turen". Ik keek haar aan om te zien, of zij niet wat opmonterde, maar haar blik bleef somber. Die oude dwaas ook, om zoo zonder eenige reden zijn stokpaardje naar voren te brengen. Ik verwenschte de kroon van San Stefano en hem erby. Toen wij opstapten en Cumberland en Emma een taxi namén, zei zy, alvorens ze instapte, fluisterend: „Ik ben bly dat.... eh.... dat de vrienden van u, de Hazelrigg's zyn...." Ik glimlachte. Toen Wyse en ik samen een eind opwan delden, zei hy opeens „Soms groeien er toch werkelijke vygen aan distels. Juffrouw Cumberland lykt my een heel lief meisje." „Onder menschen is 't anders dan onder planten. Een mensch met een sterk karakter kan evengoed een duivel worden als een heilige, dat hangt dikwyis van de opvoe ding af", antwoordde ik. „Maar de geërfde neigingen dan „Mogelijk 1 Maar Cumberland is een krachtige wilsnatuur. Dat heeft zyn dochter van hem geërfd, maar zij heeft die kracht beter gebruikt dan hy." „Jy bent een heele filisoof, Hulston I" zei Wyse lachend. „Denk jy, dat zy van die hofintriges niets bemerkt?" „Absoluut niets. En haar vader ook niet, want dan zou hij er stellig vlug een eind aan gemaakt b ebben. De adellyke konke laars zullen in hem zeker teleurgesteld worden," .(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5