509 MAANDAG 7 NOVEMBER EERSTE BLAD No. 262- 70e Jaargang; 1932 lilim: firma F. ÏAH DE VEIDE Ir.. Msirnl ll-iO, Vlissingen. Iilit II. PosiriliniiiUI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER VU SSI NOS CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor Belgis, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 13.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerlOcttmax. lOregels). Bij3-maalplaatsingvanl—5regelsfl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenei polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot wérken. gulden bij door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij Verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vorstelijke reizigers met de mailboot vertrokken. Hedenmorgen is met den Noord-Duitschen mailtrein van 11.38 hier aangekomen de Zweedsche kroonprins, vergezeld van zijn zuster prinses Louise en zijn adjudant en een hofdame. De vorstelijke reizigers werden hier afge haald door den commandant der marechaus see, den heer W. G. F. A. Walt-Meyer. In hotel „Zeeland" alhier'werd geluncht, waar den vorstelijken personen door den heer H. J. Smits een album van Walcheren werd aangeboden, dat in dank werd aanvaard. Hedenmiddag om 1 uur vertrok de kroon prins, die streng incognito reisde, met de mailboot haar Engeland. De heer A. C. H. Kuijck, inspecteur van de Maatschappij „Zeeland", maakte de reis mede. Nutsspaarbank. In de Nutsspaarbank aan de Coosje Bus- kenstraat alhier werden in de maand Octo ber 768 inlagen gedaan tot een bedrag van 94.898.07 en 449 terugbetalingen tot een bedrag van 77.534.77. Er werden in die maand 43. nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6968 en hun tegoed tot 1.935.374.49. Ter lediging werden 73 spaarbusjes aan geboden, inhoudende 846.05 en met 2718 spaarzegels werd bespaard 135.63, welke bedragen op de spaarboekjes werden bij ge- schreen. Eerste steenlegging Coöperatie „de Broederband". Zaterdagmiddag had alhier op het terrein aan den Singelweg—Van Dishóeskstraat -xle plechtige eerste steenlegging plaats bij het in aanbouw zijnde complex gebouwen van de coöperatieve verbruiksvereeniging „de Broederband". Tegen 3 uur hadden zich het bestuur en het personeel van „de Broederband", vele genoodigden en honderden belangstellenden waaronder vele leden der coöperatie met hun vrouwen op het terrein verzameld, waar hoog boven de menschenmenigte uit de wereld- coöperatie-vlag, de zevenkleurige „Regen- boogvlag", vxoolijk wapperde. De voorzitter der coöperatie, de heer A. de Bart, nam het eerst het woord en heette namens het bestuur alle genoodigden en verdere belangstellenden hartelijk welkom. Wij zijn nu, aldus spreker, zoover geko men, dat wij over kunnen gaan tot de eerste steenlegging van ons nieuwe coöperatie-ge bouw. Dit is een belangrijke gebeurtenis, vooral in dezen tijd van ellende en crisis. Wij vertrowen echter op de toekomst, de trouw der leden en den ijver van het perso neel. Onze oude bakkerij, welke nu 20 jaar bestaat, voldoet niet meer en daarom is be sloten een bakkerij te stichten, die aan alle ^^oderne eischen voldoet. Het bestuur heeft zich in verbinding ge steld met het architectenbureau Rothuizen en de voorgelegde plannen zijn door de le denvergadering met algemeene stemmen goedgekeurd, wat zeer verblijdend is. Hierna deed de voorzitter mededeeling dat de betonneering aangelegd is door de Beton Maatsch. Kondor te Amsterdam, de boven bouw is opgedragen aan de N.V. Mabuwat te Willemstad, de centrale verwarming aan de firma Braat te Delft, de licht- en kracht installatie aan het Technisch Bureau Visser alhier, de ovenbouw aan Robat te 's-Heeren- berg en de levering der verschillende bakke rijmachines aan de firma Bonnier te 's- Gravenhage. „De Broederband" krijgt dus een zeer mo dern ingericht gebouw, dat aan alle hygiëni sche eischen zal voldoen. Wij wilden de eerste steenlegging in het openbaar doen en hebben daarom u allen uitgenoodigd en spreker hoopt dat allen ook de opening van het complex zullen kunnen bijwonen. Hierna verzocht spreker aan de 10-Jarige Dina Woltering, als symbool van de jeugd, den eersten steen te willen leggen. Nadat jongejuffrouw Woltering deze plech tigheid had verricht en dit feit op de gevoe lige plaat was vastgelegd, werd haar onder applaus door het bestuur een mooie bloemen- overhandigd. Vervolgens nam de heer De Bart nog maals het woord en hoopte hij, dat dit ge denkwaardige feit nog vele jaren in de her innering zal mogen blijven voortleven. Het Ij een belangrijke gebeurtenis en met den bouw zijn groote kapitalen gemoeid. Spreker wees' op de. groote macht der coöperatie en op het belang van de „Handelskamer", met welker medewerking dit werk kan worden verricht. Hierna nam de heer L. P. van Oorschot het woord, die er op wees dat deze gebeur tenis voor de bevolking van Vlissingen on getwijfeld van groot belang mag worden genoemd. Spreker deed mededeeling, dat tegenwoor dig zijn afgevaardigden van de besturen dei3 coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp" al hier, „de Broederband" en „Vooruit" te Mid delburg, het bestuur der Coöperatieve Vrou wenbond, afdeeling Vlissingen, de besturen van den Vlissingschen Bestuurdersbond, den Walcherschen Bestuurdersbond, het Plaatse lijk Arbeids Secretariaat en de afdeeling Vlissingen. der Syndicalistische Federatie van Metaalbewerkers. Verder waren tegenwoordig de heer ir. Rothuizen, de opzichter de heer Van Verre, vertegenwoordigers van de Kondor Beton- Maatsch. te Amsterdam en van de N.V. Ma buwat de heer Oosters. Dat deze plechtigheid plaats heeft in te genwoordigheid van besturen van organisa ties van verschillende richtingen, bewijst volgens spreker dat de coöperatieve bewe ging staat boven den stryd in de vakorga nisatie^. Spreker wees op de groote beteekenis van de coöperatie, welke strijdt voor een nieuw distributiestelsel. Hij hoopt, dat de bood schap, welke hij nu brengt, door de aanwe zigen verder zal worden uitgedragen. Hij herinnerde aan den verschrikkelijken wereldoorlog, die diep heeft ingegrepen in het leven der menschheid, welke een gevolg was van het kapitalistische productiestelsel, waarvan het doel alleen is zooveel mogelijk winst te maken, waardoor de belangen der volkeren tegen elkaar botsen. Spreker stond stil bij de groote werkloos heid, de overproductie, waardoor katoen, tarwe en koffie worden vernietigd, alles om dat de winst in gevaar wordt gebracht. Wij moeten meewerken om aan zulke kapitalis tische misdaden een einde te maken en dat kan door de macht der coöperatie uit te breiden, welke nog steeds groeiende is over de geheele wereld. Onder het symbool van de Regenboogvlag reiken wij elkaar over de landsgrenzen de hand en wij bouwen een maatschappij, waarin niet zal geproduceerd worden om winst, maar naar behoefte. Spreker wees in dit verband op het be sluit der meelfabrikanten en patroonsveree- nigingen om eiken bakker, die den broodprijs wil verlagen, uit te sluiten van meel-leve ring. Zulke praktijken kunnen alleen door de coöperatie bestreden worden. De eerste steenlegging door een kind is een symbolieke handeling, omdat de jeugd het geslacht vormt aan hetwelk de toekomst is. Vervolgens wees de heer Van Oorschot op de groote voordeelen, welke „de Broeder band" aan zijn leden biedt. Sedert de op richting is reeds een bedrag van 260.000 uitgekeerd aan de verbruikers, welke anders ir de zakken der patroons zou zijn geko men uit het ziekenfonds is uitgekeerd een bedrag van ruim 12.000 en uit het over lij densfonds ruim 10.000, bedragen welke ten goede zijn gekomen aan hen die lijden. Dit is mede het mooie van de coöperatie, dat zij de lijdende menschheid helpt. Wij werken alzoo mede aan een cultuur plan en spreker hoopt, dat over 20 jaar dit complex weer te klein zal blijken te zijn. Tenslotte dankte de heer Van Oorschot den heer ir. Rothuizen voor zijn medewer king en hoopte dat hij in zijn verder leven trotsch mag zijn op dit werk en richtte spreker zich nog met eenige woorden tot den opzichter, den heer Van Verre en tot allen die aan de totstandkoming van deze gebou wen zullen medewerken. Hierna werden gelukwenschen uitgebracht door de besturen van „de Broederband" en „Vooruit" te Middelburg, door den heer Van der Peijl namens den Vlissingschen Bestuur dersbond en den heer Van Spanning namens den plaatselijken coöperatieven raad. De voorzitter dankte aan het einde allen voor de belangstelling en gesproken goede woorden en gaf de verzekering dat „de Broederband" de gekoesterde verwachtingen niet zal beschamen. Vereeniging Rijwielpad Walcheren afdeeling Vlissingen. Ober-Bayern. Britannia. De voorzltteï, de heer J. p. van Krieken, sloeg den spijker op den kop, toen hij Zater dagavond zijn welkomstwoord aan de volle zaal, waarin hij dank bracht aan de stoom vaartmaatschappij „Zeeland" en den heer Soerewijn, besloot met„We sl.iiten Vlissin gen af en geven het woord aan Beieren", Werd door de unieke aankleeding van de zaal de Beierscne sfeer reeds gesuggereerd, dronk men van meet af aan reeds Beiersch bier in heele en halve Krüge, opgevoerd werd de stemming, toen de kapel in Beiersch cos- tuum met Lucia en Mim'i Kiésewetter aan het hoofd lustig blazend', spelend' en slaand' de kurzaal veroverde en daarvan ook blijvend bezit nam. Dit origineele Beiersche dans- en zangpaar bleek een zeer gelukkige keuze. In gestrag voortschrijdenden climax lanceerden ze hun liedjes en dansten ze den geliefden Schuhplattern, waarbij ons alleen de opmer king van het hart moet, dat de kunstenaars eenigermate in hun prestaties gehandicapt werden, door de niet v Ikomen samenwerking met de kapel, voor welk ensemble, wat de dansmuziek betreft, we overigens groote waardeering hebben. T och zuiver nationale volkskunst eischt ook zuiver nationale mu ziek, waarbij alle uitvoerenden gelijk afge stemd moeten zijn. Niettemin zijn we „het Rijwielpad" hoogst dankbaar voor dezen Beierschen avond, welke als imitatie toch zeer vele goede zijden had. En de voornaamste factor, waar het bij een feestavond in de allereerste plaats op aankomt, hebben we geen moment gemist. Eh dat Was de tooii, het timbre, de kleur, de lank van „gemütlich- keit". Aardig gevonden waren ook de Beier sche en Zeeuwsche Sohnaderhupfeln, waar toe onze stadgenoot, de heer H. J. W. den Parnassus bestegen had, en die, vanwege de lengte, bij payementen gedistribueerd werden. Dat daarin bepaalde figuren zeer typisch ge memoreerd werden, was inderdaad verdiend Ook als propaganda-avond mag dit feest geslaagd heeten. Verschillende nieuwe leden konden worden ingeschreven, terwijl het me deleven van oude leden het bestuur in staat stelde tot diverse attracties, aangezien zij zich door schenkingen wederom niet onbe tuigd hadden gelaten. We zijn ongetwijfeld de tolk van alle aan wezigen, indien we H. J. W.'s woorden tot de onze maken „We nemen dan afscheid en wenschen elkaar, „Een Rijwielpadfuif" toe, het volgend jaar Immers tot in de leinste uurtjes hoorden we „Der is nog nooit een Vlissinger gestor- reve, Van saggerain of '"an verdriet". En zoo is het toch ook O. Hotel „Noordzee-Boulevard". Trio Vleugels. Met bijzonder genoegen en waardeerende aandacht hebben de bezoekers jl. Zondag namiddag het muzikaal gebodene in Hotel „Noordzee-Boulevard" gevolgd. Ongetwijfeld zal onze medewerker voor muziek zijn des kundig oordeel nader en uitvoeriger over de ze attractieve middagen schrijven. Mogen wij thans volstaan met een woord van lof over de zoowel verzorgde service en het uiterst gezellige en intieme zitje. Dank baar kan men ook constateeren, dat „our dear old Flushing" toch maar uitverkoren plekjes bezit. „Ships that pass Noordzee- Boulevard" een donkere kolenboot, een opgestapeld houtschip, de slank-gelijnde mailboot zij maken, als zij voorbij glij den, het immer varieerende uitzicht van een wondere bekoring. Daarbij een muziek-pro- gramma onder leiding van onzen bekenden heer Vleugels, zoodat alle factoren aanwe zig zijn om een zeer genoeglijken Zondag middag door te brengen. Het initiatief tot het creëeren van deze gelegenheid is alleszins toe te juichen en wordt, naar wij hopen, met succes beloond. 8-November demonstratie te 's-Gravenhage. Vanwege het secretariaat van den plaatse- lijken raad uit S.D.AP. en Vlissingschen Eestuurdersbond deelt men ons mede, dat het aantal deelnemers uit deze gemeente alle verwachtingen heeft overtroffen Had men aanvankelijk op een 40 50 deelne mers gerekend, dit aantal bedraagt thans reeds meer dan 150. In de gehouden vergadering van den plaatselijken raad is ten sterkste geprotes teerd tegen de houding van de meerderheid van Burg. en Weth. inzake het weigeren van stempelverlof aan werklooze arbeiders. Er werd echter tevens besloten dat deze maatregel hoegenaamd geen wijziging in het aantal deelnemers zou mogen brengen, waar in dan ook vanwege het N.V.V. zal wor den voorzien. Het bestuur verzoekt den deelnemers zich wel te willen onderwerpen aan de regelin gen, welke door party en vakbeweging zyn gesteld en die uitvoerig in een extra-blad van de „Arbeiderspers" „De Roode Dinsdag" zyn omschreven. Tenslotte zij den deelnemers nog medege deeld, dat allen in het bezit moeten zyn van een deelnemerskaart. Aangaande de uren van aankomst en ver trek der treinen kan nog worden medege deeld, dat Dinsdagmorgen wordt vertrokken met den gewonen trein van 7.12 uur, dat in Rotterdam D.P. moet worden overgestapt en dat men te 10.34 te Den Haag arriveert. Voor de terugreis zal worden gebruik ge maakt van een extra-trein, gemerkt G.Z., die om 19.20 uur van Den Haag H.S.M. ver trekt en welke om 22.22 uur te Vlissingen kan aankomen. Aan de directie van de P.Z.E.M. zal ver zocht worden voor het benoodigd tramver- voer. Propaganda-vergadering Chr. Besturenbond. Blykens achterstaande advertentie zal Donderdag 10 November a.s. in het, Con certgebouw de Christ. Besturenbond een groote propagandavergadering houden, waar als sprekers zullen optreden de heeren J. Hofman en L. Oosterbos. Onderwerpen resp. „In den storm" en „Arbeid die wacht", ter- v,yl door ds. J. S. Hartjes, Ned. Herv. predi kant alhier, het slotwoord zal worden ge sproken. De Christ, zangvereeniging „Hoop op Ze gen" zal haar welwillende medewerking verleenen. Scheepvaartberichten. Alhier is binnengekomen het Engelsche stoomschip „Tartary" van Engeland meteen lading melasse voor Bergen op Zoom. MIDDELBURG Ned. R.-Kath. Bond van handels- en kantoorbedieenden. Vrijdagavond kwam de afdeeling Middel burg van den Ned. R.-Kath. Bond van han dels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" in vergadering by een. De voorzitter, de heer Heeren, deelde in zyn openingsworrd mede, dat deze vergadering een vervolg was op de tooneeluitvoering en stond in het teeken van een propaganda- avond. Voorlezing werd gedaan van een cir culaire van het hoofdbestuur, waarin steun wordt gevraagd voor een Kerstgave aan werk- loozen collega's. Een inteekenbiljet zal hier voor worden uitgereikt. De heer A. de Graaff, lid van het hoofdbe stuur, sprak daarna over „De maatsehappe- bjke en zedelyke beteekenis van het lidmaat schap van den bond". In een helder betoog zette spr. uiteen de toestanden van vroeger en vergeleek d;e van heden er mede. Spr. wees op de groote werk loosheid, o.a. ten gevolge van rationalisatie en mechanisatie. Verder ook als gevolg van het uitblijven der wettelyke .-egeling van den achturen arbeidstyd en het verrichten van overwerk zonder extra-belooning. De heer De Graaff eindigde met ec-n opwekking zich aan te sluiten, nu de huidige economische toe stand heeft aangetoond, dat alleen de vak organisaties de belangen behoorlijk kunnen behartigen. BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Ingekomen: M. de Witte, A 9, van Koudekerke J. Brasser, A 57, van Middel burg P. Goedbloed, A 86, van Middelburg A. A. de Paepe, A 98, van Wielingen J. Lou- werse, B 26, van Aagtekerke J. Kleinepier, B 47, van Westkapelle. Vertrokken: J. Dingemanse, A 29, naar MiddelburgJ. de Witte, A 9, naar Koudekerke. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. dePagter, van Dom burg C. J. de Visser, van Aagtekerke. Vertrokken: K. Harpe, naar Big- gekerkeM. Koets, naar Koudekerke C. Verhage, naar VlissingenK. Verhage, naai Meliskerke P. de Voogd, naar Domburg. GOES Zeeuwsche Bond van Accordeons- en Mondaccordeons-vereenigingen. Zaterdagmid 'ag hield in een der zalen van de „Prins van Oranje" te Goes bovengenoem de bond zyn derde vergadering. De voorzitter, de heer J. A. M. Lamber- mont, opende de vergadering met woorden van welkom tot de aanwezigen. Spr. zette uiteen, dat tot heden de werkzaamheden nog steeds verricht zyn door het voorloopig be stuur, maar nu werkelyk de tyd is aangebro ken om over te gaan tot het benoemen van een definitief bestuur, wat het voornaamste doel dezer vergadering was. Spr. hoopt, dat alle afgevaardigden zullen inzien, dat in deze leemte moet worden voorzien en men can- didaten zou noemen voor een definitief be stuur. Er moesten 7 bestuursleden gekozen worden, terwyi er twee plaatsen, open bleven voor Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Riekwel van „Crescendo" te Vlis singen stelde voor het voorloopige bestuur te handhaven en bracht dank voor al hetgeen dit bestuur tot heden in het belang van den Zeeuwschen Bond heeft gedaan, hetgeen de overige afgevaardigden onderstreepten. De voorzitter bracht den heer Riekwel dank voor de gesproken woorden en stelde de ver kiezing aan de orde. Na di stemming bleek het definitieve be stuur te bestaan uit de heeren: J. A. M. Lam- bermont, Dam ZZ. G 29, Middelburg, voor zitter W. J. Bos, Leliestraat W 137, Middel burg, secretaris J. de Ryk, Scheldestraat 20, Goes, penningmeester G. Riekwel, Vlissin gen C. M. Schuit, Middelburg J. Rykse, Goes en Ganseman, Kapelle. De voorzitter bracht een woord van dank aan allen voor het in hem gestelde vertrou wen en sprak de hoop jiit, dat het hem ge geven moge zyn met medewerking van allen, dezen nog jeugdigen bond tot e n dor sterkste op dit gebied te maken, bij welke woorden de secretaris zich aansloot. Na nog eenige besprekingen omtrent de te houden concoursen, herinnerd* de voorzitter er de afgevaardigden aan dat de vereenigin- gen verplicht zijn 5 entréegeld en een con tributie van 10 cent per werkend lid voor het halfjaar 1932, voor zoover dit t.og niet is ge schied, af te dragen aan den penningmeester, den heer J. de Rijk, Scheldestraat 20, te Goes, zulks met byveoging van een naamlijst der werkende leden. OOSTBURG. Een auto-ongeval. Nabij Oostburg had Zaterdag een auto ongeval plaats, dat, gelukkig voor den be stuurder, den heer Van B., afliep met een lichte kneuzing. Het mag een wonder ge noemd worden, dat de heer Van B. er le vend afkwam. Door een gebrek aan het stuur liep de auto tegen een jongen boom op den zykant van den weg, knakte deze alsmede nog twee andere boomen als een pijpensteel af, liep toen op den ijzeren paal „Rijwielpad", tuimelde over den kop en kwam in de sloot terecht. Gelukkig, dat op dezen zeer drukken weg SchoondykeOost burg, op dat oogenblik zich geen voetgan gers of fietsers bevonden. TERNEUZEN Extra verhaal voor weduwen- en weezenpensioen. Door Burg. en Weth. wordt aan den ge meenteraad voorgesteld gedurende de jaren 1933 tot en met 1935 van de pensioensgrond- slugen der gemeente-ambtenaren 5 voor weduwen- en weezenpensioen extra te ver halen. Zigeuners aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Sedert eenige dagen vertoonen zich weer troepen zigeuners in het Belgische grondge bied aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. De politie houdt evenwel streng toezicht, dat zy de grens niet kunnen overschryden en ia daarvoor een extra bewakingsdienst ingesteld. De grensbewoners zyn allesbehalve gesteld op het bezoek van deze zigeuners en wanneer zy dit lastig volkje opmerken stellen zy do politie daarvan onmiddeliyk in kennis, die dan terstond haar maatregelen kan nemen. Onderstaande officieren en onderofficieren, zyn aangewezen om met Hr. Ms. „Gouden Leeuw", vermoedelyk in het begin van do maand December a.s. naar Nederlandsch- Indië te vertrekken Luitenant ter zee der le klasse J. J. A. van Staveren, commandantidem 2e klasse A. J. Quanjer, id. J. M. Logger, id. B. O. Uit de Bos, officier marine-stoomvaartdienst le klasse H. C. Timmers, id. 2e klasse J. Haje- nius, officier van administratie 2e klasse J. W. B. Buykes, officier van gezondheid le klasse W. A. Norggeld, sergeant-hofmeester A. P. C. Benning, korporaal-nok H. E. Pyl, id. H. Schults, id. L. Lacroix, korporaal-bottelier O. B. Holst, schipper A. Overduyn, bootsman J. Dekker, sergeant-telegrafist D. N. Versteeg, marinier le klasse J. P. Rooimans, korporaal machinist J. B. Bomer, kwartiermeester P. Feenstra, majoor-terpedomaker P. Zeegers, korporaal-torpedomaker G. A. Slager, kor poraal-monteur R. Edelenbosch, sergeant machinist O. Kurvink, korporaal-machinist M. P. Amiabel, idem. E. Postmus, korporaal- schryver J. van J-eeuwen.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1