NOOTJES INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND Tengevolge van de malaise zijn te Rotter dam sinds het begin van dit jaar 200 kleine verlofzaken opgeheven, terwijl den laatsten tijd ook eenige grootere café's zijn gesloten. Aan de scheepswerf van Piet Smit te Rotterdam is aan eenige honderden werk lieden ontslag aangezegd, wegens gebrek aan •orders. Daar het Residentie-orkest met groote financieele moeilijkheden heeft te kampen, wordt getracht door vrijwillige bijdragen dit bekende orkest te kunnen behouden. Er zijn reeds verschillende giften ontvangen. De gemeenteraad te Nijmegen heeft met 20 tegen 18 stemmen verworpen een voorstel van Burg. en Weth. tot stichting van een zwembad op den Kwakkenberg, waarvan de kosten op 254.000 waren geraamd. deel, het is niet mogelijk goed spiritist te zijn, zonder het geloof aan God. Voor spr. is de Bijbel het mooiste denkbare spiritisti sche boek. In dit verband wijst spreekster er op, dat, wat wij tegenwoordig een „medium" noemen, niets anders is dan wat de Bijbel aanduidt als „profeet". Spreekster legt dan uit, wat men onder medium verstaat en ver klaart, dat het onjuist is, als zouden media „dooden oproepen".. Bestaat er een „dood" Spr. meent van niethet lichaam sterft, de geest blijft leven en het is het spiritisme, dat het contact en de verbinding onder houdt met de andere wereld. Men behoeft geen geesten op te roepen, want zij zijn er reeds, zij zijn bij t>ns en zij omringen ons. Enkele mededeelingen uit eigen en anderer ervaring verduidelijkten spreekster's betoog. De avond werd werd verder besloten met eenige experimenten. Vereeniging voor Instrumentale Muziek te Vlissingen. Met een Concerto grosso van Arcangelo Corelli, den eigenlijken schepper van dezen kunstvorm, opent deze vereeniging onder di rectie van Theo Höfelein Vrijdagavond a.s. haar eerste concert in dit seizoen. Grieg, die gaarne putte uit de volksliederenschat van zijn land, is vertegenwoordigd met Zwei nordische Weisen (lm Volkston en Bauern- tanz). Tschaikowsky, den Russischen Schu mann, treffen we met het Andante cantabile uit het strijkkwartet op. 11 en een Elegie (G gr. t.) op het programma aan .terwijl het wonderlijke universeele genie, Mozart, daarop prijkt met Serenata notturna nr. 6 (Marcia, Menuetto, Rondo). Solist op het concert is de bekende cellist, Carel van Leeuwen Boomkamp, die het cello concert op. 33 van den fijnzinnigen Fran- schen meester Saint Saëns ten gehoore zal brengen (met orkestbegeleiding). Voorts zal men den solist hooren in enkele kleinere wer ken van Bach, Mendelssohn, Granados, Cui, Moskowsky en Popper, waarbij mevr. Van Doorn—van Lookeren Campagne aan den Vleugel accompagneeren zal. Met zie verder de advertentie in dit blad. Het concert wordt gegeven in Hotel Bri tannia. „Door Oefening Vereenïgd". i Bovengenoemde gemengde zangvereeniging, directeur de heer J. F. J. Machgeels, geSft Zaterdag 12 November a.s. een openbare uit voering in de concertzaal van het Grand Hotel „Britannia". Het programma-vermeldt behalve verschillende cappella koorwerken, waaronder een Duitsch en Latijnsch werkje, ook nog „Aan de schoone blauwe Donau" van Strauss. Ter afwisseling zullen nog eenige solo's voor sopraan en een tweetal duetten voor sopraan en bariton gezongen worden. De afdeeling tooneel voert op „De Aard schok", een familietafereel in één bedrijf. De entréeprijs is zoo laag mogelijk gesteld, nl. 12 cent per persoon bij voorverkoop en 30 cent des avonds aan de zaal, alles inbegrepen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie, Autobusvergunningen. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan gebroeders M. en A van Fraassen te Vlissingen vergunning te verleenen tot het in werking houden van een dagelijkschen auto busdienst van Vlissingen over Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, Lewedorp (gemeente 's-Heer Arendskerke), 's-Heer Arendskerke en Oostkerke (gemeente Wolphaartsdijk) naar het Wolphaaxtsdijksche veer en omge keerd. MIDDELBURG Ontwikkeling en ontspanning voor jeugdige werkloozen. Gisterenavond had in de trouwzaal ten stadhuize de installatie plaats der commis sie, die naar aanleiding van de vergadering van Woensdag 26 October gevormd is met het doel de ontwikkeling en ontspanning der jeugdige werkloozen te verzorgen. De voorloopige voorzitter, de heer J. On derdijk, heette de ongeveer 30 aanwezigen welkom en deelde mede, dat de neutrale Bestuurdersbond voor Walcheren bericht zond gaarne aan de werkzaamheden der commissie te zullen medewerken, doch gis terenavond verhinderd was zich te doen ver tegenwoordigen Staande de vergadering zegden nog hun medewerking toe de Gere formeerde Jeugdorganisatie, de R. K. Jeugd organisatie en de R. K. Volksbond. Overeenkomstig het voorstel van den voorzitter besloot de vergadering tot vorming van een centrale commissie, waarin alle medewerkende groepen zullen vertegenwoor digd zijn, en waaruit een dagelijksch be- TE VLISSINGEN. Zitting op as. DINSDAG 8 NOVEMBER in het voormalig Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat, van 7i/2— 9 uur. Inlichtingen, zoowel voor meisjes als jon gens, worden kosteloos verstrekt. Ouders, kiest een beroep voor uw kind in overleg met het Bureau. stuur zal worden gekozen en drie sub-com missies. De eerste voor algemeene ontwik keling, de tweede voor theoretisch en prak tisch vakonderwijs en slöjd en de derde voor ontspanning. In de centrale commissie zullen zitting hebben behalve de heer J. Onderdijk na mens het gemeentebestuur, de heeren P. P. Paul voor den Middelb. Bestuurdersbond P. Meliefste voor den Christ. Besturenhond A. J. Earto voor den V.J.C.B.ir. B. C. Roeters van Lennep, directeur der gemeen tebedrijven H. p. Staal, directeur der ar beidsbeurs J. Lorier Jr. voor de C.J.M.V. A. J. Baaijens voor de A.J.C.C. Doets, di recteur der AmbachtschoolJ. H. Klaren- beek, directeur der Avondschool voor N.O. mr. P. - C. de Jonge, directeur der Handels scholen B. L. C. Scheers voor den R. Kath. Volksbond ds. D. Scheele voor de Geref. JeugdorganisatieP. M. Wolters voor de R Kath. Jeugdorganisatie en een vertegen woordiger van den Neutralen Bestuurders bond voor Walcheren, vermoedelijk de heer E J. Pitlo. Uit deze heeren zijn later gekozen tot voorzitter de heer ir. Roeters van Lennep, tot tweede voorzitter de heer J. Onderdijk, tot secretaris de heer J. Lorier, tot tweede secretaris de heer Barfco en tot penningmees ter de heer Wolters. In de eerste sub-commissie hebben zitting de heeren A. Flipse, A. J, Barto, H. A. En klaar, P. van Roon, mr. P. C. de Jonge en A G. J. Lïchtendahl. In de tweede commissie de heeren L. J. Geers, H. J. van Heulen, L. J. van 't West- ende, G. Wagenvoorde, J. H. Klarenbeek, G. Doets, M. Hannaert, C. Roelands, C. H. Dubois en R. van Roo. In de derde commissie de dames M. In- gelse en A. Onderdijk en de heeren J. M. Harthoorn, ir. B. C. Roeters van Lennep, dr. S. S. Smeding, L. P. J. Sulkers, A. J. Baijens, B. M. Wolters, J. Kousemaker, B. H. La- vooij en W. L. Hcijboer. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De verzameling oudheden enz. van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg is weer verrijkt met eenige geschenkeno.a. een aquarel door Jacob Beerland 1816), voorstellende een pakhuis, waarvan de houten gevel thans in den tuin van het Genootschap staaten een aantal gereedschappen uit den aanvang van het steenen tijdperk, gevonden in de grot by Furfooz in België. P. T. en T. Met ingang van 16 November a.s. wordt de adjunct-commies bij den post- en tele graafdienst J. M. Poissonnier, verplaatst van Ter Neuzen naar het bureel van den inspec teur der posterijen en telegrafie te Middel burg. GOES Vereeniging'. Handelsbelangen. In de vergadering van de vereeniging Han delsbelangen is medegedeeld dat het resul taat van de gehouden'winkelweken de stout ste verwachtingen heeft overtroffen. Binnenkort zal een reclameweek worden gehouden, waarin speciaal reclame zal wor den gemaakt voor het Nederlandsche fabri kaat. In den breede werden de voorgenomen ver betering van het kanaal door Zuid-Beveland en de daartegen door Noord-Brabant gevoer de actie besproken. Met de Kamer van Koop handel zal voor deze zaak overleg worden gezocht, GROEDE. Loop der bevolking. Over de maand October 1932, Ingekomen: H. G. B. Meyer van Gendringen, Breskenscheweg A 179a. W. Vermeulen van Temeuzen, Boerenhol O 46. J. A. Gijs van Breskens, Molenstraat A 39. M. R. van Kouwenberg van Schoondijke, Kruisdijk O 162. J. de Hullu van Schoon dijke, Kruisdijk O 162. P. de Rooij en ge zin van Watorlandkerkje, Elleboogstraat A 115. P. J. Leenhouts van Breskens, W. 145. Vertrokken: E. G. Risseeuw, van Markt A 305 naar Temeuzen. J. J. Beu- ningh, van Markt A 351, naar Amsterdam. O. P. Martens, van Puiendijk W 150 naar Biervliet. S. Roose, van Platteweg O 137 naar Biervliet. p. de Feyter, van Wafel dorp W 10 naar Waterlandkerkje. Wed. I. Avot en gezin, van Brouwerijstraat A 234 naar Oost- en West-Souburg, SCHOONDIJKE. Loop der bevolking!, Over de maand October 1932. Ingekomen: M. J. van Battin van Biervliet. A. Veraart van IJzendyKe J. Martijn van Amsterdam. M. M. Oosterling van Oostburg. Vertrokken: S. C. Poissonnier naar Oostburg. T. Boogaard, naar Biervliet. M. P. van Kampen naar Breskens. M. R. van Kouwenberg naar Groede. T. Vcogdt naar Nieuwvliet. WATERLANDKERKJE. Loop der bevolking. Over de maand October 1932. ingekomen: A. Verschuure van 's- Heer Arendskerke. P. de Feyter van Groede. R. de Baere—Maeschalck van IJzendijke. Vertrokken: P. I. de Rooy en £.'- zin naar Groede. H. Huizinga en gezin naai' Niezijl (gem. Grijpskerk, Gr.) den, welke nog worden ontvangen na ae ver zending van de brievenmaal van 25 Novem ber zullen naar Curagao worden gezonden. Bij beschikking van den minister van de fensie, zijn de luitenants ter zee der 2e klas se V. Nedorost, J. M. van Oem, R. Hofstra en J. van Wateren, den 7en November 1932 geplaatst bij het vliegkamp De Kooy. De luitenant ter zee 2e klasse W. H. van Zadelhoff, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 9 dezer met het motorschip „Dempo" uit Rotterdam daarheen vertrekken. De luitenant ter zee 2e klasse L. J. van der Veen wordt binnenkort van zijn plaatsing bij den dienst in Oost-Indië, hier te lande terugverwacht. ook dat zy vóór 13 Augustus geschreeuwd hebben om de rust en orde in Pruisen te her, stellen. Nu deugt er van het ingrijpen in, Pruisen weer niets en was dat onwettig. Bij de Berlijnsche verkeersstaking gaan zij hand aan hand met de communisten. Is dat het belang van de natie Daarnaar moet toch iedereen zich richten, onverschillig hoe de rijkskanselier heet? De regeering heeft tot plicht het Duitsche volk te redden uit den nood en zij heeft daarbij de medewerking van het volk r oodig. De tegenwoordige regeering wil d t ook en alle andere verdachtmakingen zijn laster. De regeering heeft geen partij, wenscht ook geen partij. Zij wil -ien achter zich hebben, die het eerlijk met Duitschland meenen. De partij doet er niet toeuie wis selt toch niaar van richting. Wat de regeering gepresteerd heeft, wil de rijkskanselier niet ophemelen. Maar hij wil v/el erop wijzen, dat men waarachtig niet verlangen kan, dat in zes maanden een Augiasstal wordt gereinigd. Maar het is de regeering gelukt een begin voor opbouw te maken. Voor den verderen opbouw is een eensgezind en nationaal-voelend Duitschlana noodig. Luistert naar hem die niet moe wordt u tot eensgezindheid op te roepen sluit de rijen, dan zullen uit den 6en November de ware nationale krachten, gelouterd door den gloeioven van dezen crisistijd, omhoog groeien. HET FRANSCHE ONTWAPENINGS-PLAN. De correspondent van „het Vad." te Ge- nève meldde van gisterenavond Paul Boncour heeft vanmiddag aan eenige journalisten een aantal verklaringen afgelegd tot nadere toelichting van zijn vanmorgen gegeven uiteenzetting van het Fransche plan. Uit deze nadere toelichting bleek, dat Bon cour bij de omschrijving van de verschillende verplichtingen, die de Europeesche continen tale staten op zich zouden moeten nemen, vooral gedacht heeft aan de militair sterke mogendheden, zoodat de verplichting tot het op de been houden van een, ter beschikking van den Volkenbond staand, blijvend leger voor het weerstaan van den eersten aanval, in de eerste plaats voor deze militair sterke mogendheden gelden zal. Paul Boncour voeg de hieraan nog de belangwekkende meuedee- ling toe, dat het de bedoeling is, dat Duitsch land, Frankrijk en Italië alle drie een pre cies even groot staand leger voor dit doei zullen bezitten. Het is stellig jammer, dat Boncour door het houden van een geïmpro viseerde redevoering vanochtend vergeten heeft deze belangwekkende bijzonderheid van net Fransche plan te vermelden. Boncour verklaarde verder, dat het nog niet geheel vaststaat tot welke vermindering van den diensttijd Frankrijk bereid zal zijn. Men denkt aan een verkorting van den diensttijd van één jaar tot negen maanden, aoch over verdergaande diensttijdverkortin gen zou nog onderhandeld kunnen worden. Boucour meende, in strijd met andere bere keningen, als zou het Fransche voorstel het aantal dienstdoende geoefende soldaten in vredestijd slechts met een zesde verminderen, dat integendeel de vermindering in werkelijk heid één derde zal bedragen. Hij wees er ook op, dat hierdoor veel kosten bespaard zullen worden en dat ook het oorlogsmateriaal auto matisch daardoor zal verminderen. De Fran sche voorstellen ..omen dus, volgens Boncour. op een veel belangrijker „all-round" wape ningsvermindering neer dan menigeen hier veronderstelt. De interessante mededeeling van Boncour, dat Duitschland, Frankrijk en Italië ieder een even groot aantal pe manente strijdkrachten ter beschikking van den Volkenbond zouden onderhouden, werpt eveneens een nieuw licht op de kwestie van het oorlogsmateriaal. Het is toch moeilijk aan te nemen, dat Duitsch land wel dezelfde hoeveelheid staande troepen zal mogen bezitten, doch dat deze op een veeJ minder sterke wijze bewapend zouden zijn dan die van Frankrijk en Italië. De vraag rijst dus, of Boncour, sprekende van de ge leidelijke unificatie, ook van het oorlogsmate riaal, misschien daarbij aan de mogelijkheid gedacht heeft, dat Duitschland ook eenige van de thans bij het verdrag van Versailles verboden zoogenaamde aanvalswapenen zou mogen bezitten. Frankrijk zal die immers blijven behouden volgens het Fransche plan, voor zoover zij niet sterk genoeg zijn om de permanente nationale verdedigingswerken van een ander land aan te tasten. Men ziet dus, dat het Fransche plan nog aanleiding geeft tot heel wat vraagteekens, waarop na de rede van Boncour nog steeds geen ant woord is te geven. DE ONDERGANG VAN DE FRANSCHE DUIKBOOT. De luitenant ter zee Couespei du Mesnil, ccmmandant van de Fransche duikboot „Prométhée", die op 7 Juli jl. bij fraai weer en kalme zee gezonken is, waarbij 62 opva renden den dood in de golven vonden, is dpor den marine-krijgsraad te Cherbourg vrijgesproken. In den loop van het proces werd erop ge wezen, dat de bemanning der duikboot wel is waar voldoende geoefend was in het va ren aan de oppervlakte van het water, maar nog niet in het manoeuvreeren onder den zeespiegel. De eerste oefening daarin zou plaats hebben op 17 Juli, terwijl op den dag van de ramp slechts proeven zouden worden genomen met de electrische motoren. De onderdompeling op dien dag geschiedde dan ook niet met den wil van den gezagvoerder, doch door een ongelukkge samenloop van omstandigheden. De voorzitter wees er op, dat, toen de gezagvoerder in de meening verkeerde, dat er een man overboord was, hy zich niet naar de brug, doch naar den centralen post van de duikboot had moeten spoeden. Voor het overige leverden het ver hoor der getuigen en de rapporten der des kundigen geen bezwarend materiaal tegen den gezagvoerder op, zoodat het proces, zooals gemeld, met zijn vrijspraak eindigde. Officieel bezoek. De Commissaris der Koningin in Zeeland bezoek Maandag 14 November a.s. de ge meenten Ellewovlsdijk, Hoedekenskerke, Nisse en Kattendijke. Handelsregister Kamer van Koophandel. In de week van 24—31 October werd bij het bureau der Kamer aangifte gedaan van de volgende Inschrijvingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Houthandel firma van Riesen, Goes. Ter rein voormalig „Havenoord", handel in hout waren en aanverwante artikelen. VennA. van Riesen, Bergen op Zoom en E. N. C. van Riesen, Goes. Zeeuwsche Palinghandel J. Reinigert, Vlis singen, Irislaan 40, paling- en vischhandel. EigenaarJ. Reinigert. Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Handelmaatschappij Wed. J. C. Mas- see Zoon, Goes, B. de Wittestraat 2, han del in- en vervaardigen van machines, enz. Uitgetr. dir.M. den Hollander. Tijd. waarn. dir.J. C. E. Massee, Kloetinge. Proc. ver leend aanM. Snijder en J. J. Koen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage ds M. G. Gerritsen te Amersfoort, dr. L. D. Poot te Amsterdam en ds. G. J. Waarden burg te Haarlem. Examens. Voor radiotelegrafist 2e klasse is geslaagd de heer A. de Visser, leerling van de De Ruyterschool. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren K. Alewijnse te Zoutelande, M. C. Ribbens te Hansweert en P L. J. Dagevos te Krabbendijke. Mej. E. de Bruijne te Schoondijke slaagde te Utrecht voor het examen apothekers assistente. Een christelijke school te Mechelen. In de Belgische Uardinaalstad Mechelen is een christelijke school geopend, welke is opgericht kunnen worden door samenwerking van protestanten uit alle kringen. Hoofd en eenige leerkracht van deze school is mej. G. T. van Buuren uit 's-Gravenhage. LUCHTVAART De luchtvaart in Amerika. De directeuren van 15 Amerikaansche luchtvaartmaatschappijen hebben te Chica go vergaderd. Uit hun opgaven is gebleken, dat zij over de eerste acht maanden van 1932 336.400 passagiers hebben vervoerd, te gen 256.088 in dezelfde maanden van bet vorige jaar. De vracht is van 284.291 KG. in 1931 gestegen tot 451.611 KG. in 1932. Alleen de post is achteruit gegaan, nl. van 3.578.054 KG. tot 2.838.000, alles over de eerste acht maanden van de jaren 1931 en 1932. Vijf Italiaansche vliegtuigen verbrand. Door een nog onbekende oorzaak is giste rennacht brand uitgebroken in de vlieghaven van de Middellandsche Zee Luchtvaart-my. aan het Lido van Venetië. Een der hangars, waarin zich vijf een- motorige Junkertoestellen ter reparatie bevon den, brandde totaal af. Een andere, die als reparatie-werkplaats voor motoren dienst deed, werd ernstig beschadigd. MARINE EN LEGER Brievenmalen voor Hr. Ms. „Van Nes", Aan de opvarenden van Hr. Ms. torpedo- bootjager „van Nes", die op 28 November a.s. van Curagao zal vertrekken voor een bezoek aan de havens van Kingston (Jamaica) en Port au Prince (Haiti) zullen de volgende brievenmalen worden verzonden naar Kingston15 November met de boot van Vlissingen naar Harwich en met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwer pen 16 Novembermet de boot van Vlissingen naar Harwich en met het stoomschip „Sta tendam" van Rotterdam 17 November te 0.05 uur 17 November met de boot van Vlissingen naar Harwich en met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwerpen naar Port au Prince 22 November met de boot van Vlissingen naar Harwich en met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Ant werpen 24 November met de boot van Vlissingen naar Harwich en 25 November met den trein van 19.15 van Amsterdam naar Antwerpen. Brieven en andere stukken voor opvaren De 2e luitenant N. J. J. van Dam, van het 14e reg. inf. te Middelburg, L voor ten hoog ste 3 jaren gedetacheerd bij het regiment genietroepen te Utrecht. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruqqeqeveD STEUN AAN CRISIS-SLACHTOFFERS. Mijnheer de Redacteur, Mag ik U vriendelijk verzoeken onder staand in uw blad te willen opnemen, waar voor by voorbaat mijn dank. Om ons doel de vele crisis-slachtoffers voor ondergang te behoeden, te kunnen na streven hebben het Nationaal Crisis-comité en ons plaatselijk crisis-ccmité nog steeds geld noodig. Daarom doen wij nogmaals een beroep op uw medewerking. Door aankoop van een echt zilveren lepel tje kunt U ons doel steunen en tegelijkertijd in het bezit komen van een fraai en practisch voorwerp. De prijs bedraagt 2 per stuk, waarvan 0.75 ten bate van het plaatselijk comité en 0.25 ten bate van het Nationaal comité komt. In de week van 714 November zullen de dames van het Plaatselijk crisiscomité trach ten deze lepeltjes alhier te verkoopen en wy stellen ons voor, dat velen bereid zullen ge vonden worden één of meer lepeltjes te koopen. Namens het Plaatselijk Crisis-comité, C. C. VAN WOELDEREN-SPRENGER, presidente. v ONZE WANDELWEGEN. Mijnheer de Redacteur, Vlissingen heeft door de ligging niet zoo heel veel wandelwegen. Die er nog zijn mo gen dus wel in eere, ruim en netjes gehou den worden. De geheele stad rond is een mooie wande ling, vol variatie. Vooral de waterkant biedt veel afwisseling. Doch duchtig moet hier opgeruimd worden. Op den publieken wensch, doortrekking en verbetering langs de zee zijde, is intusschen al van verschillende zij den en zeer vaak gewezen. Dit zou wel een sprekende overwinning voor de toekomst van Vlissingen zijn. Thans is de vrij rommelach- tige aanblik en de verwaarloozing op ver schillende punten geen reclame 1 Mag er dan ook eens gewezen worden bij do typische en aardige wandeling langs den dijk op het Eiland op het ongelukkige begin bij de haven. Met weinig kosten zou het daar netter en aanlokkelijker gemaakt kun nen worden, al was slechts het slordige weg Eveneens tegenover den Nieuwen Dijk. Waarom die rommel en dat afsluiten Hoe meer wandelwegen, hoe beter. Het uitzicht op de Schelde en het beloodsen is zeer fraai en moet zooveel mogelijk toegankelijk zijn. Alles kan niet ineens, maar het kan regel matig opgebouwd worden. Het komt ten slotte door drukker bezoek ook ten goede aan het Badbedrijf een gemeentebedrijf, dat winstgevend is In den raad is gewezen op een tekort aan objecten voor werkverschaffing. Hier is nog genoeg te vinden. U, Mijnheer de Redacteur, hartelijk dan kend voor de plaatsing, B. EEN REDE VAN DEN DUITSCHEN RIJKSKANSELIER. Rijkskanselier Von Papen hield gisteren een radiorede voor alle Duitsche zenders, waarin hij het nationaal-socialisme en in het bijzonder het communisme scherp aanviel. Welk is het beste middel om die beweging te bestrijden? zoo stelde hy de vraag. Ver schaffing van werk en brood, was het ant woord. De regeering is dan ook met alle macht daarvoor gaan ijveren. Maar heeft zij daarbij de medewerking verkregen die voor de hand lag in een toestand als deze in Duitschland Geen sprake van De ellendige partij bureaucratie '-eeft niets beters te doen gehad dan steeds maa weer te herhalen dat het economische regeringsprogramma niet deugde, mislukt was En is dat zoo Spreker gaf een uitvoerige uiteenzetting dat dat niet het geval was. Maar de partijen werken tegen zooveel zij kunnen en doen niet anders dan mij persoon lijk aanvallen, aldus Von Papen. Mijn persoon is hierbij echter in het geheel niet van belang Het gaat om de zaak zelf. Wij wilden een re geering zijn van nationale concentratie. Wi) steunden op elke wijze den heer Hitler, die aan onze zijde scheen te strijden. Toen den nationaal-socialistischen leider echter mede zeggenschap aangeboden werd, weigerde hij door te eischenalles of niets. Dat ging te ver. Bovendien pleitte het niet voor den heer Hitier dat hij in dien tijd een laffen moord te Beuthen verheerlijkte als een heldendaad Het is bijna alsof de nationaal-socialiste;: streven naar partij voogdij. Merkwaardig

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2