NOOTJES GEMENGD NIEUWS UIT DRAAD EN LUCHT De Koningin heeft 1000 geschonken voor de Tehuizen van het Leger des Heils in Ned.-Indië voor Eüropeesche crisisslacht offers. Hedenmorgen 6.35 is de „IJsvogel" naar Indië vertrokken. Het vliegtuig vervoert 26 K.G, 718 gram post, 5 K.G. 400 gram pak- ketpost en 32 K.G. 30 gram lading. Drie pas- sagiers maken de réi9 resp. tot Marseille, Bagdad en Bandoeng mede. Door Ged. Staten van Zuid-Holland Is goedgekeurd het besluit van den gemeente raad te 's-Gravenzande, waarbij bepaald wordt dat alle café's en bierhuizen in die gemeente des Zondags gesloten moeten zijn. Door vele Friesche vereenigingen is beslo ten wijlen mr. p. J. Troelstra als Friesch dichter te eeren. Het voornemen bestaat het volgend jaar te Stiens een standbeeld van mr. Troelstra te onthullen. De maandelijksche opgave van het aantal werkloozen in Engeland zal een verminde ring aangeven van 100.000. Dit is te bevredi gender daar dit gedeelte van het jaar het werkloozencijfer doorgaans toeneemt. Een deputatie van de Engelsche parlemen taire commissie voor landbouwzaken heeft MacDonald dringend om hulpmaatregelen voor den landbouw gevraagd. 9 9 Uit de N. Alpen wordt een vrij plotseling ingezette koude en sterke sneeuwval gemeld. Op den Gofchard is de temperatuur 6 graden onder nul. het oogenblik is zulks in geen geval acuut. De oplossing van het dualisme rijk-Pruisen heeft Beieren zich nimmer tot taak gesteld, doch het heeft slechts constitutioneele garan ties geëischt, opdat de overige landen niet door het rijk in hun eigen rechten worden aangetast en eventueel als zelfstandige staten zouden kunnen worden afgezet. Eerst in Au gustus 1932 heeft de Beiersche regeering nog maals alle kwesties in een memorandum sa mengevat en Held zelf heeft het den rijks kanselier in een langdurige bijeenkomst over handigd. Deze heeft nadrukkelijk verklaard, dat men er zich op kan verlaten, dat niets zal worden .gedaan zonder dat men zich tevoren met Beieren in verbinding zal stellen. Tijdens zijn bezoek aan Munchen heeft de rijkskanselier opnieuw nadrukkelijk gezegd, dat er niets zal geschieden, voordat men zich met de landen in verbinding zal hebben gesteld. Wat de noodverordening van 20 Juli be treft, heeft Beieren er geen twijfel over ge laten, dat de bevoegdheden van een rijkscom missaris in overeenstemming met het doel van zijn aanstelling in de grondwet nauw omschreven zijn en dat het niet mogelijk is, dat alle bevoegdheden van een landsminister door den rijkscommissaris worden overgeno men en cüat dan door hem de landregeering of een landsminister zou worden vervangen. De rijksregeering heeft ons voor het fait accompli gesteld doordat zij dé nieuwe rijks ministers heeft benoemd en met het beheer dér Pruisische ministeries heeft belast, door deze Pruisische ministeries op te heffen of met rij ksministeries te vereenigen. Dit is een inmenging in de inwendige organisatie van een land, welke noch in overeenstemming is te brengen met federatieve gedachten, noch met de overwegende opvattjpg van het recht. Beieren is voor de rijkshervorming, aldus dr. Held, doch niet met middelen van een staatsgreep of met behulp van art. 48. Thans wordt verklaard, dat de rijksregeering niet meer met Beieren zal verkeeren. Dergelijke bedreigingen zijn zeer dwaas en politiek niet ongevaarlijk, Dr. Held verklaarde bereid te rijn °°k thans ieder oogenblik nut rijkskanselier Von papen rustig en zakelijk te onderhandelen. De minister-president besloot zijn verkla ringen met de verzekering, dat indien bij het rijk dezelfde goede wil voorhanden is als by Beieren, ook thans de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men tot overeenstemming zal kunnen komen op de door Beieren om schreven voorwaarden, HET CENTRUM EN DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De secretaris-generaal van de Duifcsche Centrumparty, dr. Vockel, heeft Woensdag te Hildesheim een redevoering gehouden, waarin hij den politieken toestand heeft be sproken. O.m. verwees hy naar de redevoe ring welke minister-president Herriot on langs over de ontwapeningskwestie heeft uitgesproken, welke redevoering Vockel voor Duitschland van des te meer belang acht, omdat Herriot met deze redevoering tracht voor Frankrijk definitief het recht in de ont wapeningskwestie op te eischen. Voorts besprak dr. Vockel kwesties van •constitutioneelen aard, waarbij hy opmerkte dat de regeering Von Papen sinds maanden groote hervormingen aankondigt, doch dat een werkelijk gezonde conservatieve en de autoriteit van den staat en het staatsbestuur garandeerende hervorming door deze regee ring niet meer zal kunnen worden doorgezet. Na de laatste redevoering van rijksminis- ter Von Gayl, waarin de plannen voor de eerste maai concreet zyn uiteengezet, moe ten wy tot ons groot leedwezen constateë- ren, dat deze regeering geen waarborgen biedt voor een behoorlijke herziening van de constitutioneele rechten. Inzake de kies rechthervorming kunnen wy in byzondere mate het gebrek aan groote organische en contsructieve formules vaststellen. De kenner van het kiesrecht in Duitschland is sinds lang van meening dat hét tot nu toe geldende kiesrecht onorganisch is en hin dernissen inhoudt voor de verzameling van politieke krachten in een gezonde, gematig de en autoritaire democratie. Vervolgens be sprak dr. Vockel de economische maatrege len der rijksregeering. DE VEILIGHEID VAN BELGIS. De oud-minisfcer-president van België, Jas par, heeft èenige dagen vóór hy in het nieu we kabinet de portefeuille van financiën aanvaardde, in de „Revue générale" een ar tikel over het statuut van België gepubli ceerd. Jaspar zet uiteen, dat het tegenwoordige statuut van België berust op het verdrag van Versailles en op de overeenkomsten van Lo carno. Het KeHogg-pact noemt hij niet, want hy voelt weinig voor dit Verdrag, dat zoo als hij zegt in een zoo ernstige kwestie slechts „litteratuur" is. Hy wijst er voorts op dat België krachtens zijn nieuw statuut nie' ipeer neutraal is. Frankrijk, Groot-Brifctanië ën Italië garan deeren de neutraliteit individueel, zonder de verplichting zich met elkaar te dien aanzien, te verstaan of een gemeenschappelijke actie tegen een Duitschen aanval op touw té zet ten. Jaspar meent dat men met het oog op het moeilijke tijdsgewricht en op de raadsel achtige houding van Duitschland het statuut van België dient te consolideeren en hy vraagt zich af of men de functionneering van het Rynpact wel goed heeft bestudeerd en of de verzoeningscommissie, die in de overeen komst is voorzien, ooit is byeengekomeh. Hij voegt er aan toe dat het pact onvolledig is, daar het de Oostgrens in het Zuid-Oosten (Luxemburg) en in het Noordoosten (Neder land) open laat. Hoeft men iets voorzien om hieraan tegemoet te komen In het bijzonder wat Nederland betreft In dit verband is de instructie interessant, welke Jaspar aanhaalt en die den 16en Maart 1925 door Herriot, toen Franscli minister president, werd gericht aan de Fleuriau, Fransch ambassadeur te Londen, Het docu ment heeft betrekking op de voorbereiding van de conferentie van Locarno. Herriot schreef o.a.„Ik voeg er aan toe, dat het noodig zou zijn dat Nederland op een of an dere wijze bij de onderhandelingen wordt be trokken. Indien dit niet geschiedt, indien het veiligheidspact niet op Nederlandsch gebied van toepassing zou zijn, indien Duitschland zich in het bijzonder vijandig zou betoonen ten opzichte van een dergelijke uitbreiding, zou men moeten denke.. dat de schending van Nederlandsch-Limburg door Duitschland een mogelijke hypothese blijft. Het zal u niet ontgaan dat een dergelijke schending de ge- heele defensie van België en dientengevolge de onze in gevaar zou brengen. Wanneer dus de Nederlandsche grens niet in het pact kan worden genoemd, zou het onvermydelijk zijn middelen, te zoeken om deze lacune aan te vullen". Jaspar wyst er op, dat het pact zwijgt over de Nederlandsche grens en dat Nederland geen partij is in de overeenkomsten van Lo carno. Ten slotte vraagt Jaspar of Engeland tegenover den huldigen toestand nóg zou weigeren met België een militair accöórd te sluiten, analoog aan dat tusschen Frankrijk en België. EEN OPZIENBARENDE REDE VAN EEN FRANSCHEN GENERAAL. By een rouwplechtigheid op het soldaten- kerkhof te Rouaan heeft generaal Trousson, bevelhebber van het derde legercorps, uiting gegeven aan zyn ontevredenheid over de Fransche politiek na den oorlog. De voordeelen en rechten die Frankrijk door de overwinning in handen hêeft gehad, zijn achtereenvolgens verloren gegaan en de edelmoedigheid van Frankrijk is slecht be loond, zeide hij. Sprekende over Duitschland, verklaarde de generaal, dat de Duitsche politici streven naar herbewapening. Hy laakte de gedisci plineerde opvoeding van de jeugd in dat land door officieren en voegde er aan toe, dat Frankrijk nimmer met zooveel gering schatting is behandeld, als tegenwoordig. Deze rede van generaal Trousson heeft groot opzien verwekt en de socialistische „Populaire" eischt, dat een actie tegen hem wordt ingesteld. Het - geval-Weygand, aldus het blad, is niet uit den weg geruimd. Generaal Weygand zelf zal zich wel moeten onderwerpen, doch zyn ondergeschikten houden nog ongeoor loofde redevoeringen. De „Echo de Paris" daarentegen is zeer goed over Trousson's rede te spreken en geeft zyn militairen medewerker, Pironheau, die als de spreekbuis geldt van den Fran- schen generalen staf, gelegenheid een liefti- gen aanval te doen op het constructieve ont wapeningsplan van Herriot. Aan een V.D.-bericht over de rede is nog het volgende ontleend Frankryk, aldus de politiseeiende gene raal, nam op het oogenblik van den wapen stilstand de eerste positie in Europa in, doch het is hard bezig, deze positie meer én meer te verliezen door de fouten en zwakheden der Fransche politiek. Door voortdurende concessies laat men zich geleidelijk de uit de Fransche overwin ning voortgesproten rechten ontnemen, Stresemann heeft gezegd, dat de Fransche grootmoedigheid geapprecieerd werd en nu Verklaart generaal Von Schleicher, dat alle Fransche concessies slechts een bewys voor de schijnheiligheid van Frankrijk zijn. Toen de president der republiek in Augu- tüs jl. te Metz het nieuwe Moezelkanaal in- wydde, verzamelden zich aan den overkant te Pirmasens 50.000 oud-strijders om de af schaffing der verdragen en de teruggave van het verloren gebied te eischen. Nimmer, ook niet ten tijde van Wilhelm n werd Frankrijk met zoo groote minachting behandeld als thans. Hiertegenover kon men, volgens spreker in Frankrijk een toe nemende onverschilligheid, zelfs een zeker gebrek aan discipline constateeren. DE RF 'N HERRIOT NAAR SPANJE. Over van minister-president Her riot naa. je schrijft de „Timés" Het is wegend, dat een der Voorstellen, welke door de Fransche delegatie te Genèvë overwogen zyn, betrekking heeft op het op richten van internationale arsenalen van zware wapensoorten In dit verband is Span je genoemd als het land, waar de eerste internationale wapen-opslagplaats zal wor den opgericht. Het Fransche plan sluit neutraliteit in ge val van oorlog uit voor elk lid van den Vol kenbond, Spanje, dat tusschen Frankryk en Italië en eenige gebiedsdeelen ligt, waar een sterk Fransch leger is, zou in geval van een „Volkenbondsoorlog" een geheel nieuwe be- teekenis krijgen. Frankryk en Spanje hebben beide in Noord-West-Afrika vele gemeenschappelyke belangen en slechts eenige kleine geschil punten tusschen beide landen moeten gere geld worden. Het bericht, dat de voornaamste haven van de Balearische eilanden zal worden uit gebaggerd, heeft volgens de „Times" zeer de aandacht getrokken, met name, omdat de Spaansche minister voor openbare werken bij het indienen van dit voorstel in de Cor tes, vrijmoedig heeft gewezen op dé „mili taire belangrijkheid" van Menorca, waarby hy ter verduidelyking opmerkte, dat déze eilanden beschermd worden tegen' iedere heb zuchtige actie van een vreemde mogendheid. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. De Londepsche correspondent van „het Vaderland" meldt De uitkomsten der gemeentelyke verkiezin gen, die slechts een deel der zetels betroffen, zyn voor de labour-partij ietwat ongelijk, maar over het geheel ongetwijfeld een groot succes. Niet alleen dat* de winsten zooveel grooter en de verliezen zooveel kleiner zyn dan het vorige jaar, toen ook een zeker aan tal raadsleden verkozen moest worden, maar ook vergeleken met de verkiezingen van 1929, het jaar van de grootste labouroverwinning, is de uitslag van gisteren voor de party alles zins bevredigend. De officieele vergelijkingen betreffen de cyfers van dat jaar en nu biykt, dat de labour-partij op sommige plaatsen zelfs met die hooge cyfers van 1929 vergele ken gewonnen heeft. De .Manchester Guardian" acht het veel- beteekenend, dat de arbeiderspartij van haar kracht va ndrie jaar geleden nu al weer zoo veel herwonnen blijkt te hebben en meent, dat dit de regeering zeer zwaar te denken zal geven. De verkiezing verraadt volgens haar een diepe en wijd verspreide ontevre denheid, die diéper is dan de meeste men- schen vermoeden. Er bestaat weinig twijfel, dat de öngeiyke en Soms strenge tóepassing van dé means test daar de voornaamste re den van is en de Guardian hoopt, dat de re geering, ook wanneer zy terecht verklaart zich door betoogingen niet te willen laten dwingen, toch den uitslag van gisteren als een waarschuwing Zal beschouwen. Ongelukken. Aan den Frie- schen Straatweg te Groningen, naby den spoorwegovergang, is een 8-jarig knaapje on der een met bieten geladen vrachtauto ge raakt. Het kind werd op slag gedood. Op den Kabefgerweg te Maastricht heeft een ernstige aanrijding plaats gehad. Omstreeks half zeven begaven twee dames zich naar de stad. De beide vrouwen hielden de rechter zijde van den weg tusschen de tramrails. Met verblindende lichten kwam haar een Belgi sche auto tegemoet. Zij zyn toen plotseling door een achteroprijdenden auto aangereden. Beide slachtoffers werden zwaar gewond en zijn in hoogst ernstigen tóestand naar een ziekenhuis overgebracht. Dé bestuurder werd bewusteloos opgenomen. Op den Handweg té Bovenkerk is een man uit Zwammerdam vermoedelijk tengevolge van de gladheid van den weg met zyh motor komen te slippen en tegen een boom terecht gekomen. De man bekwam een ernstige schedelfractuur én werd na ter plaatse verbonden te rijn naar een ziekenhuis te Amsterdam Overgebracht. Te Den Dungen is èen doödelyk ongeval ge beurd. Eenige kinderen van den heer O. speel den op straat voor de ouderlijke woning. Plotseling naderde een auto uit Boxtel, waar door een der spelende kinderen werd gegre pen. Het kind Werd tegen den grond geslin gerd en op slag gedood. Toen een 5-jarig kiaapje te Haarlem de Wilhelminasfcraat wil de oversteken tér hoogte van het Wilton- plein, lette het niet op het Verkeer. Hy kwam plotseling achter een stilstaande tram te voorschyn, werd aan de overzyde van den weg gegrepen door een personenauto, waarvan de bestuurder het kind niet eerder bemerkte dan toen dit zich vlak voor zyn wagen be vond. Het ventje werd gegrepen en over reden. Het werd haar een ziekenhuis ge bracht, waar het kort na aankomst is over leden. Te Lekkerkerk is een 4-jarig meisje bij het oversteken van den weg door een auto aangereden. Het kind is bewusteloos opgeno men. Een stierenhouder te Vierlingbeek is door een stier aangevallen. Het woedende dier verwondde den man ernstig in den rug. zyn toestand is zorgeiyk. Hedenmorgen werd uit de Wetering naby zyn woning ón der Maasbommel het lyk Opgehaald van een 42-jarigen timmerman. Deze man is doör on bekende oorzaak zeer waarschijniyk reeds gisterenavond met zyn fiets te water geraakt en heeft zich daaruit niet meer kunnen red den. Op den Haarlemmerstraatweg te Half weg stond gisteravond defect en onverlicht aan den kant van den weg een aanhangwa gen van de internationale snelvervoer te IJmuiden, waarvan de bestuurder met den tractor naar Haarlem was terruggereden om. de noodige reparatie te laten verrichten. Uit de richting Haarlem naderde een bestelauto uit Amsterdam. Tengevolge van de verblin dende verlichting van een auto uit tegen overgestelde richting, merkte de bestuurder van laatstgenoemden auto den aanhangwagen niet op en kwam hiermede in botsing. Het bestelwagentje werd geheel vernield, terwyi de bestuurder ernstige vleeschwonden opliep. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. Te Bochholt is een oude man, afkomstig uit een gesticht voor ouden van dagen te Heer, onder een trein geraakt en gedood. Een landbouwer te Markeló kreeg Van een paard een zoo ernstigen trap dat hy na eenige oogenblikken is overleden. Uit het Spaariie, naby de Veerpoïderstraat te Haar lem is het lyk opgehaald van een 78-jarigen man uit Haarlem, die sinds een tiental dagen Vermist werd. De oude man Was bijziende, zoodat aan een ongeluk wordt gedacht. Dwars door de Sahara.— Voor een geheel bezette zaal van „Excelsior" te Den Haag hield mr. Tr. Regout uit Maas tricht onder auspiciën van het Kon. Ned. Aardry kskundig Genootschap een voordracht van den door T. baron Schimmelpenninck en hemzelf ondernomen en volbrachten auto tocht dwars door de Sahara. Van dezen gevaarvollen tocht vertelde mr. Regout en zyn voordracht werd door een wel geslaagde en belangrijke reisfilm afgewisseld. De Sahara, aldus spreker, stelt men zich te veel voor als een oneindige zandvlakte. In werkelijkheid vindt men er ook uitge strekte steppengebieden, geweldige düinter- reineii en hooge bergmassieven, Doch er is één gebied tri. het hart van de Sahara zelf, dat door zyn eindelooze vlakte en dorheid beantwoordt aan de verschrikke- lyke Sahara van onze fantasie. Dit is het land van huiVeringwekkenden sclirik, een gebied, waar over 1300 K.M. geen druppel water, geen leven wordt gevonden. Dit troosteloóze land in volle lengte moesten de beide Nederland sche reizigers doortrekken. Een goeden gids konden zij niet meenemen, daar de wagen ge heel overbelast was. B a n d i e t e n s t r e e k te Ant werpen. In de Pelikaanstraat té Ant werpen werd omstreeks het middaguur een stoutmoedige bandiêtenstreek gepleegd. Tóen de banklooper Van Hove, in dienst bij de Nationale Bank, in voornoemd gebouw bene den uit de lift stapte, nadat hy op een der verdiepingen een belangrijk bedrag had ont vangen, werd hy plotseling overvallen door een onbekende, d' hem onder bedreiging van zyn revolver van zyn geldtasch poogde te ontlasten. Van Hove liep luidkeels om hulp en daarop oordeelde de bandiet het raad zaam de vlucht te nemen. De banklooper zette den boef achterna, dóch deze keerde zich eensklaps om en bracht hem een feilen slag toe op den linkerslaap met een hard voorwerp, vermoedelyk een boksijzer. Toege snelde personen zagen toen den kerel vluchten en verdwijnen langs de Ploégstraat. De banklooper had een bloedende wonde aan het hoofd bekomen. Een mooie nalatenschap. Een dokter, die dezer dagen te Cookham Dean in Berkshire is overleden, heeffc aan zyn kamerdienaar 10.000 pond nagelaten. Zijn heele nalatenschap bedraagt iets meer dan 15.000 pond, waarvan het overschot vrywel geheel bestemd is voor de zuster van den kamerdienaar, die bovendien voor een waarde van 3000 pond aan juweelen en andere goe deren krijgt. De dokter zegt in zyn testa ment dat hy zyn kamerdienaar aldus bedacht heeft aan dankbaarheid voor zyn voortdu rende diensten en toewyding in de laatste dertien jaar, in welken tyd hy hem gedu rende drie ernstige ziekten heeft verpleegd, als het ware zonder van zyn bed te wyken, zoodat hy zijn eigen gezondheid in gevaar bracht en zich gedroeg als een zoon. Een Robinson Crusoe. Op een onbewoond eiland aan de Chileensche kust heeft de bemanning van een Fransche vrachtboot een schipbreukeling gevonden, die reeds sedert vele jaren alleen op het eiland woonde. Hij had geitevellen om zich heen geslagen en was blijkbaar reeds zoo lang op het eiland, dat hij zijn taal vergeten was. De bemanning van het Fransche schip kon in elk géval niet uit hem wijs worden. Toen de zeelieden den onbekende bij het verlaten van het eiland wilden meenemen, is de man gevlucht, zoodat de Franschen zonder hem moésten vertrekken. Schatgravers In Londen. Er worden vele expedities ondernomen, die zeer onzeker en zonder uitzicht zijn. Meer uitzicht op oen goeden afloop moet een expe ditie hebben, die men in de Tower van Lon den zendt. Daar ligt nl. een schat begraven, die tot dusver door niemand nog gevonden is, maar die, in tegenstelling met Zooveel andere schatten, werkelijk voorhanden Is. Onder Cromwell was de bevelhebber van de Tower, de overste John Barkstead, die na den dood van den Lord-Protector, zyn posi tie niet meer voor veilig hield en daarom naar Holland Vluchtte. Tevoren moet hy vermogen, dat uit goud en andere zaken Van waarde bestond, in de Töwcr begraven heb ben, Barkstead trof een droevig lot. Door verraad werd hij aan den gezant van Karei n in Holland uitgeleverd en terechtgesteld. Verschillende keeren heeft men getracht den schat te delven. Vele koningen, die geld noodig hadden, zetten er alles op, het ver mogen aan den toren fce ontrukken. Tot dus ver Is dat evenwel nog niet gelukt. De oude toren bezit nog altijd den schat. Misschien dat het in de 20e eeuw eindelijk gelukt hem te voorschijn te brengen. De enorme regenval in October. In den Hortus Botanicus te Amsterdam is, naar het „Hbl." schrijft, ln de afgeloopen maand 253 m.M. regen afgetapt, een hoeveelheid Öie nooit in October sinds in 1909 de waarnemingen zyn begonnen, is be reikt het dichtst er by komt 1917 met 197 m.M. Ook in geen enkele andere maand is WEL, NOVEMBER..., Wel November, laat eens kijken, Wat je wilt en wat Je kunt, Laat ons nu eens spoedig blijken, Dat je ons het goede gunt. Breng ons nu de zonnestralen, Die October ons niet gaf, Help ons, zonder verder dralen, Van die regenvloedgolf af. Laat ons niet den moed verliezen, Die October haast verjoeg. Geef ons zon, maar zonder vriezen Dat komt later vroeg genoeg. Scheer ze kaal de boomenkruinen. Dat is eenmaal je emplooi, Haal de bloemen uit de tuinen, *t Is je werk, al is 't niet mooi. Slacht de laatste zomerresten, Zooals je als Slachtmaand moet, Maar het scheelt te langen leste Nog wel even, hoe je 't doet. Geef ons zon, vandaag en morgen, Geef ons overmorgen zon. Als je wist hoe die de zorgen Inderdaad verlichten kon. Want wy hebben al de hoogte Van het overdadig nat, Geef jy ons nu eens de droogte Zonder daagiyksch douchebad. Neem een voorbeeld aan October, Voorbeeld, hoe Je 't niet moet doen Kom November, houd het sober Houd je kalm en je fatsoen. („Utr. Dagbl.") P. GASUS. dit totaal bereikt of overtroffen; Augustus "1912 was de natste maand in al die jaren met 200 m.M. De natste maanden zyn Augus tus en October met een gemiddelde van 86 en 87 m.M.de droogste Februari, Maart en April met 42, 45 en 49 m.M. Volgens mededeelingen van De Bilt was aldaar de regenval in de afgeloopen maand 265.3 millimeter. Het best kan men zich re kenschap geven, wat de beteekenis is van dit getal, door te bedenken, dat 1 m.M. regen overeenkomt met 10.000 liter op een hectare, zoodat elke hectare in October 2.65 millioen liter hemelwater opving. Polderbesturen en waterschappen (denk aan peil IJsselmeer) zullen zich de nu afgeloopen maand biyvend herinneren. October 1932 steekt dus ver boven de andere maanden tiifc. Het algemeen vooruitzicht van het weder is nog niet erg hoopvol. Gemiddeld valt er in ons land 78 m.M. re gen in October. Dit jaar tapte Vllssingen 185, Dé Bilt 174, Den Helder 163, Groningen 161 en Maastricht 100 m.M. af. Naast déze natte Octobermaand kan wor den gewezen op droge October-maanden. Men krijgt dan, zegt de „Tel.", een goed denkbeeld van de grilligheid van de natuur. Er viel in 1910 in October slechts 18 m.M., v in 1920 slechts 12 m.M. en in 1908 zelfs slechts 9 m.M. De schuldigen aan de buitengewone om standigheden van dit jaar zyn niet ver te zoeken. Steeds opnieuw doorkruisten met groote snelheid depressies ons land, daarbij behalve regen ook veel wind brengend. Reeds meer dan twintig keer moesten waarsehu- wingsseinen („Weësfc op uw hoede") en stormseinen aan de kustposterl verzonden worden. October 1932 zal waarsohy-nlijk wegens rijn wind, zwareü regen en hooge waterstanden nog velen lang in het geheugen biyven. bei HOE KOOKT MEN HET ZUINIGSTE OP GAS Men kan het gasverbruik beperken indien men dé volgende regelen in acht neemt 1. Gebruik by het koken op gas de zgn. gaspan, die voorzien is van een plat deksel, waardoor de pannen op elkaar kunnen ge plaatst worden. Lage, rechte pannen zyn beter dan hooge smalle. 2. Zet alles op met zoo weinig mogelyk water, bijvoorbeeld groenten alleen met het van het wasschen aanhangende water aard appelen met een dorde van de gewoonlijk te nemen hoeveelheid. 3. Steek den gasbrander pas aan, nadat de pan reeds op het comfoor is geplaatst. 4. Kook niet zonder deksel op de pannen, er gaat dan veel warmte verloren. 5. Breng alles op volle vlam, dus vlug aan den kook. 6. Regel den gastocvoer van. het comfoor, dat de vlam binnen den bodemomtrek van de pan blyft. 7. Gebrüik om iéts aan den kook te hou den steeds den spaarbrander. 8. Zet zooveel mogelyk de pannen op el kaar de opstygende warmte langs de pan is voldoende om den inhoud van de tweede pan op ongeveer 90 graden O. te houden, en dien van de derde pan op ongeveer 70 gr. C. Ontwijkende damp beteekent verlies van warmte en aroma stel dus tijdig de gasbran ders klein. DE ABATTOIR-KWESTIE TE MIDDELBURG. ♦s-GRAVENHAGE. (O. B.) Voor den Raad van State werd heden behandeld het be roep van den gemeenteraad te Middelburg en den heer P. Stehouwer, veterinair in specteur van de Volksgezondheid, tegen de beslissing van Ged. Staten van Zeeland, dd. 6 Mei 1932, waarby de goedkeuring werd onthouden aan het besluit van den raad van Middelburg dd. 17 Februari 1932, houdende wijziging Van dé verordening Inzake vee- en vleeschkeuring (heffing van invoerkeur- loonen). De heer J. Onderdyk, wethouder en mf. M. W. G./van der Veur, secretaris van de gemeente toè. zy centrum ge 19000 ziele van Ged. i omliggende voerkeurlooi Middelburg onredeiyk gen, waaras loonen wèl De heer keuringsdier ge toelichti! van vleesch Namens minderheid hebben gev< betoogde mi van het aba; achtergrond staat een tusschen M meenten ter heffing van burg zou da delburg wen Ook uit de tingen te IV wyziging va kan volgens haafd. Dr. Telleg Zeeland, he toelichtend, Middelburg eenkomst m De he ere Keyzer, bur Grijpskerke, Hierna vo De Kon. MiÜDELE Broeeke, ov volgende leg ging tot inst pitium „Zon en. een huis, en een weil eeniging v 10.000 Leeszaal en met vruchtg derzorg te IV ging Kunstn toekening vt vruchtgebrui Alle legate

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2