DONDERDAG 3 NOVEMBER 1000 500 300 25 EERSTE BLAD 70eJaargangi 1932 iilim: Firma f. Hl Hf fDIE Ir, WilsU SI-HI. Vlissingen. Teltf. 10. Pisimktnini OiiOl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen V STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS €en klein bedmg een grooi succes BUITENLAND !No.259. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bi abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedere rege meer 10 ct.(max. 10 regels). Bij3-maalplaatsing van 1—5rege!s fl.—alles tegen vooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor1 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Suez 16.39 17.43 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Buurtcommissie St. Jacobstraat. In een gehouden vergadering van de buurt commissie St. Jacobstraat is besloten van de ingekomen gelden voor de havenfeesten, 65 af te dragen aan het Crisiscomité en f 10 aan het hui&vlijtcomité voor werkloozen. Twee gelukkige harten. Concertgebouw. Met dit blijspel in 3 bedrijven, in de vlotte vertaling van Const, van Kerckhoven Jr., werd gisteren de eerste tooneelavond van A. G. O. gegeven, een avond, die zich ken merkte door veel lachsalvo's. Het was onge veer reeds half negen toen het scherm op ging. De oorzaak daarvan mag voor een groot deel gezocht worden in het na aan- vangsuur binnenkomen der leden; Over de geschiedenis van dit blijspel zul len wij zwijgen, daar de werkelijke inhoud, als in dergelijke vertooningen, niet zooveel om het lijf had. In dergelijke gevallen moet de manier van vertoonen het hem doen en dit laatste liet gisterenavond niets te wen- schen over. Wat was anders te verwachten van Louis de Bree, die als Amerikaansche groot-industrieel naar Europa komt om za ken te doen, maar nog meer om een vrouw uit Weenen te veroveren in maar eventjes drie dagen. Deze prestatie gelukt hem wer kelijk, dank zij de vrouw van Paul Frohner, zijn vertegenwoordiger in Weenen en de secretaresse, die, handig èn gevat èn prac- tisch, onmiddelylk de rol van de vrouw van Frohner op zich neemt, als deze haar echt genoot verlaat om „beleedigingen" aan haar adres en aan dat van haar lievelingshondje. Beide vrouwelijke rollen vonden een flinke vertolking in Mary Dresselhuijs en Mien van Kerckhoven, die van de rol der typiste een schitterend stukje kunst smaakte. Nog een vrouwenrol, die van Francis, de dienstbode, verdient wel een afzonderlijke vermelding. Noemden we reeds Louis de Bree als Ame rikaan, die èn door zijn mimiek èn doorzijn eigenaardige uitspraak de lachsalvo's deed daveren, ook mogen we niet vergeten Joh. Kaart, die de niet al te makkelijke rol van Paul Frohner creëerde en de heer Joan Rommelts, die een dragelijken Wheeler voor het voetlicht bracht. Een en ander leverde voor het bestuur van A.G.O. een succesvollen avond en voor h"ar leden een genotvollen kunstrijken uitgang, waarvoor deze laatsten dankten door een har telijk en gul applaus. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De slachtoffers van het droevig auto-onge val dat Zondag tussohen Purmerend en H- pendam plaats hadde jonge violist Johudi Menunhin, die Amsterdam verbaasd heeft doen staan over zijn verbazend kunstzinnig vioolspeleen Indische vorst met zijn echt- genoote die in het hotel „des Indes" te 's Gra- venhage logeeren hoog water op vele plaat sen in ons land, waarvan de foto's een dui delijk beeld gevende aankomst van een zeeschip te Utrechtde werkzaamheden aan de wielerbaan te Amsterdam, waar de zes- daagsche wedstrijden worden gehouden. Concert „Ons Genoegen". De harmonie „Ons Genoegen", directeur de heer C. G. Govaarts, geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een concert in „de Oude Vriendschap". Hieraan zal medewerking worden verleend door Miep Fransen, sou brette en Joop van Leeuwen, karakter-hu morist. MIDDELBURG Vragen van raadsleden. De heer L. J. Mes, lid van den gemeente raad, heeft zich met de volgende vraag tot Burg. en Weth. gewend Zijn Burg. en Weth. bereid by verstrekking van goedkoope margarine ter voorkoming van eigen distributie-apparaat inschakeling van den détailhandel te bevorderen Geen stempelverlof op 8 November. De Middelburgsche Bestuurdersbond heeft tot Burg. en Weth. het verzoek gericht om den werkloozen arbeiders die op 8 November naar Den Haag wcnschen te gaan, vry van stempelen te geven op dien dag, of des mor gens om 7 uur te laten stempelen. Van Burg. en Weth. is thans bericht inge komen dat zij geen vrtysfejijig van stempelen wenschen te geven, meldt „het Volk". Het stempelen dient ook binnen de kantooruren te geschieden. OOST- EN WEST-SOUBURG V.A.R.A.-Front-actie. De opbrengst voor de V.A.R.A Front-inza- meiing te Souburg bedraagt 105.22. Een gedenksteen. Gisterenmorgen had alhier een bijzondere plechtigheid plaats op het terrein van de in aanbouw zijnde Geref. kerk in de Kanaal straat alhier. Na een korte toespraak van de heeren M. A. van de Putte, voorzitter der bouwcommissie en den predikant der ge meente, werd door dezen laatste een ge denksteen met oorkonde ingemetseld in het voorportaal der kerk. De gedenksteen heeft tot opschrift„Habakuk 3 vers 2 B Uw werk o Heere behoudt dat in het leven in het midden der jaren". Na het zingen van Psalm 99 8 eindigde ds. Kuiper de plechtigheid met dankgebed. Als bijzonderheid werd nog melding ge maakt dat het dezen dag juist 41 jaar gele den is dat de afgebroken kerk in gebruik werd genomen. Er was veel belangstelling. Vermissing van geld. Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van geld in een café alhier. Ver mist wordt een bedrag van ongeveer 60. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: S. Meerse, A 159, van Nieuw- en St. Joosland mej. W. Schout, E 32, van VrouwenpolderP. Maas, B 268, van Vlissingen W. Kruft, E. 28, van Mid delburg A. van der Zee, D 234, van Middel burg mej. P. van Soelen, E 232, van Haar lem. Vertrokken: B. Volmer, B 176, naar Oostkapellemej. M. die Witte, B 236, naar Biggekerke J. Volmer, B 222, naar Utrecht mej. E. Bücken, D 1, naax DuitschlandH. D. van der Hammen, D. 154, naar Rotter dam mej, P. Kowalevski, B 60, naar Duitschlandmej. T. Jakobsen, C 56, naar Middelburgmej. M. Wisse, C 32, naar GrijpskerkeB. Talens, E 197, naar Oost- Indiëmej. D. Talens—Zwang, E 197, naar Dordrecht. GOES P. T. en T. De telefoniste by den interlocalen dienst E. J. Eijke, van het post- en telegraafkantoor te Goes is bevorderd tot telefoniste le klasse. KAPELLE. Onderscheidingen. By Kon. besluit is verleend de eere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons, aan J. Nieuwdorp en J. Baas, beiden dijkwerker by de waterkeecring van den calamiteuzen Willem Anna-polder te Kapelle. HANSWEERT. Begrafenis der slachtoffers van het tragisch ongeluk. Op de algemeene begraafplaats te Krui- ningen had gisteren de teraardebestelling plaats van wylen den heer Schouwenaar en zyn 15-jarige dochter, die by een brand in een schuurtje zoodanige wonden hebben be komen, dat zy aan de gevolgen zyn overle den. De belangstelling by deze droeve plech tigheid was zeer groot. Vele kransen en bloe men dekten de lykbaren. OOSTBURG. Een rusthuis voor ouden van dagen. Sinds eenige jaren is de diaconie der Herv. gemeente alhier in het bezit van een in den loop der tyden aardig toegenomen kapitaal tje, welke onder den naam van „Bouw fonds". Thans is het de diaconie gelukt de hand te leggen op een stuk weiland, midden in de bebouwde kom gelegen, aan de Raam straat, waarop eerlang een rusthuis voor ouden van dagen zal worden gesticht. Het voornemen schynt te bestaan ook meer ge goeden in de gelegenheid té stellen zich een rustig woonoord te verzekeren. AXEL. Hoog water in Zeeuwsch-Vlaanderen. De hooge waterstand in Zeeuwsch-Vlaan deren is de laatste dagen nog aanmerkelyk toegenomen. In de omstreken van Axel staan uitge strekte weilanden langs de oevers van de Groote Kreek blank. Tot aan de Sassing is de zgn. Plaat grootendeels ondergeloopen. Ook de toegangsweg van den Kinderdijk af staat blank, zoodat het nog buiten grazende vee naar de stallen gehaald moest worden. Nog steeds worden groote hoeveelheden water uit de Belgische grensstreek door de polderleidingen aangevoerd. Niettegenstaande het spuien door de sluizen, kan voorloopig dan ook nog geen verlaging van den stand v/orden verwacht. Opmerkelijk is, dat door den abnormaal hoogen stand van het water, het wild op de kreeken in deze streek buitengewoon is toe genomen. Besmettelijke ziekten. In de week van 23 tot en met 29 October zijn in onze provincie voorgekomen 3 geval len van roodvonk, nl. 2 te Zoutelande en 1 te Stavenisse en 1 geval van diphterie te St. Annaland. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Roep om meer synthese. In het Kerkblad van de Geref. Kerken van Den Haag-Oost en West, schrijft de be kende em. predikant, ds. M. Schuurman, van Den Haag, een artikel getiteld„Wat meer We citeepen hieruit een enkele pas sage „In onzen heftig bewogen tijd dienen wij ons wel te bezinnen op de vraag, of het niet raadzaam U den stryd tegen hen, die met ons eenzelfde dierbaar geloof deelachtig zijn, te beëindigen. Er zyn onder ons broe ders, die van God groote gaven, schitterende talenten hebben ontvangen die als ridders zonder vrees of blaam, hunkeren naar den krijg, en die week aan week broeders in een andere kerkgemeenschap aanvallen, omdat zij ons niet in alles volgen. Ik weet, dat in onze Geref. Kerken velen zijn, wien deze rustelooze en vruchtelooze twisting oprecht mishaagt. In stee van de vereeniging of her- eeniging te bevorderen, wordt de verwyde- ring slechts te grooter. Ook al verzekert men gedurig, dat het mes der kritiek slechts uit zuivere liefde gehanteerd wordt, het wordt weinig geloofd." Prof. J. J. van der Schuit. Donderdag 10 November a.s. hoopt prof. J. J. van der Schuit, hoogleeraar aan de Theol. school der Chr. Geref. kerk te Apeldoorn, zijn 25-jarig jubileum als predikant te herdenken. Uit curatoren, hoogleeraren en studenten is een commissie gevormd, om dit feit in de aula der school te doen herdenken. Vrijdag 11 November hoopt de jubilaris te Kampen, zyn eerste gemeente, een gedachte nisrede te houden. Jacob Jan van der Schuit, die 25 Augustus 1882 te Den Haag werd geboren, was oor- spronkelyk bestemd \oor den handel. Al spoedig rijpte de begeerte naar het predik ambt en hij ontving aan de theologische school te Ryswyk, onder de docenten Van Lingen en Wisse zijn opleiding. By zyn eind examen gaf hij blijk van zyn classieken aan leg door te refereeren in het Latyn over „De indole Horatii". In 1907 candidaat geworden, deed hy 10 November 1907 intrede te Kam pen. In 1914 ging hy naar Amsterdam, alwaar hy in 1922 de benoeming ontving tot hoog leeraar aan de theologische school en hield hy de inaugurcele rede over „Mystiek en dogma". Prof. Van der Schuit geeft onder wijs in het Grieksch, de dogmatiek en de dogmatologische groep, en heeft verschillen de publicaties het licht doen zien. Herdenking van Gustaaf Adolf. Ter herinnering aan den 300sten sterfdag van Gustaaf Adolf is gisteren te Berlyn een herdenkingsplechtigheid gehouden door de Gustaaf Adolf-vereeniging en den Evangeli- schen Bond. Het wcord werd o.a. gevoerd door den ryksminister van binnenlandsche zaken Freiherr von Gayl en den Hof- und Domprediker dr. Döhring, die de mensche- lyke en militaire grootheid van den Zweed- schen koning uitvoerig schilderde. Het is zyn groote verdienste geweest, dat hy het Duitsche protestantisme zyn zelfstandigheid terug gegeven heeft. De godsdienst In de Ver. Staten. De helft der inwoners van de Vereenigde Staten van Amerika behoort tot geen kerk. De gezamenlyke kerkgenootschappen hebben, blykens de laatste statistiek, 59.268.746 le$en. Van deze behooren er ongeveer 34 millioen tot de Protestantsche kerken 20 millioen zijn Roomsch-Katholiek, 4 millioen Joodsch en 700.000 Orthodox-Katholiek. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma zijn geslaagd de heeren J. H. Stant, H. P. Kuijp en J. J. Slingerland, leerlingen van de De Ruy ter school. RECHTSZAKEN De niet verschenen notaris. De belangstelling voor de rechtbank te Amsterdam tegen de zaak van een notaris, aie verduistering heeft gepleegd, was zeer groot. De publieke tribune was tot in de uiterste hoeken gevuld en ook de balie was goed vertegenwoordigd. De spanning steeg naarmate het later werd en noch de uitge stuurde agenten noch de notaris verschenen. Tegen 12 uur was de rechtbank nog steeds in raadkamer en de voorspelling van den officier, dat de verdachte binnen het uur ter zitting zou zijn gebracht, was niet be waarheid. De wildste geruchten deden, naarmate het later werd, de ronde. Zoo werd verteld, dat een ander, die sprekend op den notaris leek, was aangehouden. Hy wist zich echter te legitimeeren en mocht zyn wandeling door Amsterdam vervolgen. Uit gesprekken in de „wandelgangen" bleek, dat de notarjs sedert Dinsdag door rechercheurs werd geschaduwd toen nl. liep het gerucht reeds, dat verdachte niet ter zitting zou ver schijnen. Dinsdagmiddag maakte hij, met een paar rechercheurs op de hielen, een wandeling door de stad en naar het IJ-bosch. Ook op den dag der rechtszitting werd zijn woning door twee rechercheurs vanaf den overkant van de gracht bewaakt. Toen het bevel tot medebrenging was afgegeven, bleek de vogel echter gevlogen en was hy niet thuisin weerwil van de bewaking was het hem gelukt ongezien uit te gaan. Alle politieposten werden onmiddellyk ge waarschuwd, doch tot kwart over twaalf was 't succes nog nihil. In groepjes staan de Amsterdamsche ad vocaten bijeen en bespreken het gevalde Rechtbank vertoeft nog steeds in raadka mer. De geruchten over den niet-verschenen notaris werden steeds romantischer. Iemand voert aan „Hij zal naar Diemen 2ijn en.... Diemen levert niet uit, maar er v/ordt een ultimatum verzonden." Met deze en dergelijke veronderstellingen korten getuigen en balie den tyd. Eindelijk.... precies te 1 uur komt de Rechtbank weer binnen. „Is de verdachte verschenen vraagt de president aan den deurwaarder, die prompt antwoordt„Neen meneer, nog steeds niet." Pres. mr. Huisinga Dan zullen we de zit ting schorsen tot drie uur vanmiddag en de Rechtbank gelast opnieuw de medebrenging van verdachte. Daar de notaris nog niet is opgespoord werd de behandeling, uitgesteld tot Maan dagmorgen. MARINE' EN LEGER De militaire rechtspraak en het rapport- Weiter. De fg. griffier bij het Hoog Militair ge rechtshof, le luitenant mr. A. Spruyt, heeft in het „Militair Rechtelijk Tydschrift" uit gerekend dat de geheele berekening van de commissie-Welter van ƒ30.000 bezuiniging door wyziging van het Hoog Militair ge rechtshof en opheffing van den zeekrygsraad één vergissing is. De bezuiniging komt neer op een paar duizend gulden en daarvoor zou de militaire rechtspraak in haar wezen wor den aangetast en de rechtszekerheid van het individu op ontoelaatbare wyze worden ver minderd. De redactie is het geheel met hem eens. Haar adres is departement van defensie, op welks last het tydschrift ook wordt uitgeee- ven. By Kon. besluit van 31 October is, met in gang van den datum van dit besluit le. aan den luitenant ter zee der 2e klas se by de Koninklijke marine-reserve J. M. Uytenhoudt, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den reserve-dienst verleend 2e. benoemd tot officier-vlieger der 2e klasse by de zeemaöht J. M. Uytenhoudt. De officier van administratie 2e klasse K. J. Vigeleyn Nikuluy, wien vergund is uit Oost- Indië terug te keeren, is 19 October met de Sibajak van Tandjong-Priok vertrokken en wordt 8 dezer te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht besteed aan een „Kleine Advertentie" geeft meestal By beschikking van den minister van de fensie zijn de officieren-vlieger der 3e klasse W. Dusseldorp, J. G. Plantenga, C. J. van der Graaff, A. A. van Laer en G. C. M. Scholten, dienende by het vliegkamp „De Mok", 5 No vember 1932 ter beschikking gesteld. De le luitenant J. Kroon van het 14de re giment infanterie, die was overgeplaatst bij het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch, is op non-activiteit geseld. De 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1933, aangewezen voor de opleiding tot onder officier-administrateur by de infanterie, de wielrijders, de onbereden-, kust- en lucht doelartillerie, de genie, de pontonniers en tor- pedisten en de bereden artillerie, komt 1 Fe bruari bij de school voor dienstplichtige on derofficieren-administrateur te Breda onder de wapenen. LUCHTVAART De „Graf Zeppelin" in Sevilla. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gisteren om 17 uur 45 zonder moeilykheden op het vliegveld van Sevilla geland. Om 19 uur vertrok het luchtschip weer voor een vlucht over Cordoba, Valencia en verder langs de kust. Van Sevilla uit werd de tocht meege maakt door den adjudant van den premier, den militairen deskundige, le luitenant Her- rera en den voorzitter van den gemeente raad van Sevilla. De stad Sevilla is voor nemens om met behulp van de regeering zoo spoedig mogelijk een vliegveld voor luchtschepen in te richten. Een ernstig vliegongeluk. Op weg van Neurenberg naar Frankfurt via Fürth is gisterenmiddag het vliegtuig D 724 by Echterpfuhl in de buurt van Rohr- fcrunn in den Spessart verongelukt. De vijf inzittenden vonden den dood. Aan boord bevonden zich oberrerierungs- rat Werdner en regierungsrat Eischenbach uit München, eegi vertegenwoordiger van den, Münchener vliegdienst, en verder de vlieger Anton Schulz en de mecano-marconist Karl Frank. Omtrent het ongeluk worden nog de vol gende byzonderheden gemeld Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat het ongeluk te wijten zou zyn aan vleu gelbreuk. Men vond tenminste een helft van den vleugel op eenige honderden meters af stand van de plek, waar het vliegtuig zelf zich in den grond heeft geboord. De machine is in het dichte geboomte neergestortde toppen van een paar hoo rnen werden er glad afgescheurd. En zóó fel was de slag blykbaar, dat de romp van het vliegtuig zich diep in den grond boorde. Een der slachtoffers ligt er nog onderdrie werden in de buurt van het vliegtuig gevon den het lyk van den vijfde die, naar men van ooggetuigen vernam, uit het vlieg tuig zou zijn gesprongen is nog niet ge vonden. De Lufthansa meldt nader dat alle vyf de lyken geborgen zijn de drie passagiers wer den in de kajuit, de piloot en de marconist ir de stuurcabine gevonden. Toen het ongeval plaats greep, was het zicht zoo slecht, dat ook de ooggetuigen over de wyze waarop 't ongeval gebeurde, slechts vermoedens kunnen uitspreken. HET DUITSCHE RIJK EN PRUISEN. Minister-president dr. Held heeft tegen over persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd over het optreden van het ryk te genover Pruisen. Hy wees er in de eerste plaats op, dat het juist Beieren is geweest dat als eerste land opmerkzaam heeft ge maakt op de noodzakelykhcid de grondwet van Weimar te hervormen. Beieren bestrijdt iedere grondwetswijziging, iedere rykshervor- ming welke buiten het recht om met geweld moet worden doorgevoerd. Voor alles moet men er eens ernstig naar streven met behulp van wettige factoren de rykshervormmg te verwezenlyken. Mislukt zulks dan is er nog steeds tyd genoeg om de kwestie van een, eventueelen noodtoestand te onderzoeken. Op

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1