1000 500 300 25 WOENSDAG 2 NOVEMBER EERSTE BLAD No.258 70eJaargang- I932> Ililltie: Firn F. VAK DE VELDE Ir.. Halslint St-tll, Ilissinp, Iilil. 10. Fistiihnini 00231 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIEIEUWS SPORT LAND- EN TUINBOUW ten klein bedrag een groot succes INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels tl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verliei van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nieuwe inspecteur-generaal van liet Loodswezen. Bij Kon. besluit is bevorderd met 1 No vember tot schout-bij-nacht de kapitein-ter zee N. J. van Laer tevens is hem opgedragen de betrekking van inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, alsmede Nederlandsch perma nent commissaris voor het gemeenschappe lijk toezicht over de betonning, bebakening en loodswezen op de Schelde, onder eervolle ontheffing van directeur van het loodswe zen, de betonning, bebakening en verlich ting in het 4e en 5e district te Rotterdam. Huisvlijt voor werkloozen. Het maatschappelijk euvel der werkloos heid valt overal waar te nemen en ook in onze gemeente is het aantal dergenen die door de werkloosheid worden getroffen, zeer groot. Het getal bereikte deze week een to taal van 1145. In vele plaatsen worden pogingen aange wend om deze werkloozen, gedurende den tijd dat zij geen werk hebben, toch bezig te houden en ook hier ter stede is onlangs een comité voor dit doel opgericht teneinde het beoefenen van huisvlijt onder de werkloozen te bevorderen. Indien dit comité zijn werk zou kunnen aanvangen, was hiervoor na tuurlijk steun noodig, hetzij in geld of In materialen of in welken anderen vorm dan ook. Het comité heeft in dezen niet mis ge tast' en heeft dezen steun in allerlei vorm mogen ontvangen. Door medewerking van den kerkeraad der Geref. Kerk en van de commissie van beheer van genoemde kerk werd de beschikking ge kregen over het voormalig kerkgebouw in de Korte Vrouwenstraat, dat voor dit doel uit nemend geschikt is. Gisterenmiddag was het comité in ge noemd kerkgebouw bijeen en waren daarbij ook vele werkloozen aanwezig. Tevens hadden vele ingezetenen aan de uitnoodiging van het comité gevolg gegeven en door hun aanwezigheid blijk van belang stelling gegeven. Aan den burgemeester was verzocht dezen cursus voor huisvlijt te willen openen. De burgemeester had volgaarne aan dit verzoek gevolg gegeven. Hij verklaarde dat hij vol komen op de hoogte is gehouden van de plannen van het comité, die zijn volle sym pathie hebben. Hij stelde het op hoogen prijs dat in deze droeve tijden pogingen ge daan worden om de werkloozen op nuttige wijze aan het werk te houden. Hij hoopte dat onder de arbeiders een aangename geest zal heerschen en de uren die zij met het be- oefenenen van huisvlijt zullen doorbrengen, nuttig besteed mogen zijn. Hedenmorgen 9 uur zal de cursus een aan vang nemen en ■de burgemeester hoopte dat hiervan door vel© werkloozen zal worden geprofiteerd. De burgemeester voegde er den wensch aan toe dat de cursus van niet te langen duur zou behoeven te zijn, m.a.w. dat wij spoedig naar betere tijden zullen mogen teruggaan. Een bijzonder woord van dank bracht de burgemeester aan het comité voor zijn nut tig werk en tevens bracht hy dank aan al len, die het comité, op welke wyze dan ook, hulp hebben verleend. Deze algemeene me dewerking waardeerde hy ten zeerste. Hy hoopte dat het goede pogen van het comité in elk opzicht moge slagen1 en de deelnemers aan den cursus hier nuttig bezig mogen zijn in hun ledige uren. Hiermede werd deze cursus door den bur gemeester voor geopend verklaard. De voorzitter van het comité, de heer P. G. Laernoes, bracht den burgemeester dank voor de belangstelling, die hy ook weer in het werk van het comité heeft getoond en voor de hartelyke woorden door hem ge sproken. Een by zonder woord van erkenteiykheid bracht de heer Laernoes aan de ingezetenen die het comité in de gelegenheid hebben ge steld uitvoering te geven aan zyn plannen. Hy wilde geen namen noemen, doch kon ver klaren dat het comité heel veel .steun heeft ontvangen en hy twyfelde niet als het comité nogmaals een beroep op de ingeze tenenen zou moeten doen, dat opnieuw steun zou worden verleend. Ook aan den kerkeraad der Geref. Kerk bracht hy dank voor het beschikbaar stellen van het gebouw. Hy deelde verder mede dat de heer Weug- met de leiding van dezen cursus is belast, die reeds heel wat gedaan heeft om den cur sus te kunnen aanvangen, door het plaatsen van schaafbanken en andere gereedschappen en materialen. De bedoeling is de werkloozen zooveel mogelijk in hun vak bezig te houden. Zy, die liever thuis werken, kunnen dit even eens doen. Meerdere personen die reeds hun sporen op het gebied van huisviyt hebben verdiend, zullen in de gelegenheid worden gesteld verdere proeven van hun bekwaam heid af te leggen. Het ligt in het voornemen aan het eind van den cursus het gemaakte werk voor de ingezetenen ter bezichtiging te stellen. De heer Laernoes hoopte dat er een aan gename en prettige geest onder de deelne mers aan den cursus zal heerschen en deelde nog mede dat werkloozen van alle richtin gen zich voor den cursus kunnen opgeven. Hy hoopte dat wanneer het kerkgebouw weder aan den kerkeraad zal worden terug gegeven, het zich in denzelfden keurigen toestand zal bevinden als thans by de ope ning het geval was en dat ieder deelnemer aan den cursus bereid zal zijn dezen zoo goed mogeiyk te doen slagen. Door den heer Weug zullen alle inlichtin gen worden verstrekt en ook verschillende lpden van het comité hebben zich bereid ver klaard de deelnemers op alle mogelijke wy- zen steun te verleenen. De heer Laernoes zeide verder dat naast dezen cursus verschillende andere cursussen zullen worden opgericht, als in de Neder- landsche taal, Engelsche taal, schilderen, handenarbeid en slöjd. Voor hen die inlichtingen wenschten was daartoe gelegenheid en werden verschillende vragen beantwoord. De cursus werd hedenmorgen 9 uur be gonnen. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat- selyk Crisis-Comité, werd ontvangen van de Marine te Vlissingen over October 1932 10.80. V.A.R.A. Front-Inzameling. De inzameling ten behoeve van het te vormen V.A.R.A.-front heeft te Vlissingen onder de leden opgebracht de som van 406.12, of 72 cent per lid. De afdeeling Middelburg der V.A.R.A. heeft een totaal bedrag van 300 ingeza meld of 70 cent per lid. Uitreiking van medaljes en getuigschriften voor 40- en 25-jarïgfcn dienst. Op Dinsdag 1 November had de jaarlyk- sche uitreiking plaats van medaljes, getuig schriften en gratificatiën voor 40- en 25- jarigen dienst aan de N.V. Koninkiyke Maat- schappy „de Schelde". Twee ambtenaren, 2 bazen en 36 werklie den hebben eind vorig jaar en in den loop van dit jaar deze diensttijden volbracht. De uitreiking geschiedde door de directie, in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenver- eeniging, het bestuur der arbeiders-verte genwoordiging, de bazen der fabrieksafdee- lingen, waaruit werklieden voor een medalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappy voor Nyverheid en Handel. Onder het aanbieden van harteiyke geluk- wenschen aan de jubilarissen, werden uitge reikt De gouden medalje van de N.V. Konink iyke Maatschappy „de Schelde" met bybe- hoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 1 ambtenaar, l baas en 9 werklieden, nl.H. J. Wytenburg, J. Abrahamse, J. By- leveld, J. Embregts, P. Geljon, J. Jansen, P. Kuijpers, A. Laport, W. Nagelkerke, A. Sanderse, W. Sanderse. De zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatschappy „de Schelde" met bybehooren- de gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 1 ambtenaar en 1 baas, nl.J. P. Verheul en C. P. Parent. De zilveren medalje met vereerend getuig schrift van de Nederlandsche Maatschappy voor Nyverheid en Handel, en gratificatie van de N.V. Kon. Maatsch „de Schelde", voor 25-jarigen dienst aan de volgende 27 werkliedenJ. J. Arnoldus, A. Corré, A. Daane, J. Davidse, J. J. Dekker, F. van de Dood, H. van Driel, D. van Eenennaam, J. Florusse, P. G. A. Gillissen, A. Harpe, D. de Hondt, J. Hootsmans, I. Hubregtse, C. H. Lagendyk, B. Leeuwenburg, J. Louwerse, A. de Nooyer, F. de Nooyer, J. J. de Nooyer P. G. J. den Outer, F. Polderman, W. C. du Pré, H. G. Spapé, A. J. Stouthart, J. de Voogd, D. J. S. de Waal. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan240 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Koninkiyke Maatschappy „de Schelde" voor 40-jarigen dienst. 99 Ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de N.V. Kon. Maatschappy „de Schelde" voor 25-jarigen dienst. 764 Werk lieden de zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Ned. Maatschappy voor Nyverheid en Handel voor 25-jarigen dienst. 29 Ambtenaren, bazen en werklieden de gra tificatie der Maatschappy voor 50-jarigen dienst. Buitenlandsche stemmen over een propaganda-folder voor Zeeland. Veel is er den laatsten tijd en terecht geschreven over ontsierende reclame. Vrye muurreclame, de reclameborden langs de we gen, ontsieren dikwyls in ergerlijke mate de omgeving en het landschap, maar ook tal- looze reclamedrukwerken en propaganda geschriften kunnen, helaas, den toets van een eenigsans gefundeerde critiek, op geen stukken na doorstaan. Des te meer goed doet het daarom, wan neer nu er. dan eens ten onzent reclame wordt gemaakt op een wyze, die zelfs in het buitenland de aandacht trekt door uitsteken de verzorging en haar keurige wijze van uit voering. Dit is byv. het geval by het propaganda boekje voor Zeeland „Zeeland Calling", dat het vorig jaar verschenen is bij den uitgever A. J. G. Strengholt te Amsterdam. De Engelsche pers is er opgetogen over. Men luistere slechts De „Financial Times" vindt het.... „een uitstekend geïllustreerjd boekje". „The Observer en Gazette Harrow" spreekt van.... „een aantrekkelijk uitgevoerd boekje, rijkelijk geïllustreerd met artistiek uitgevoer de foto's en teekeningen" „Het is klaar en duidelijk geschreven" gaat het blad voort „en zijn gansche verschijning maakt het trt een waardevolle en ongewone aanwinst van de vacantie-advertentie literatuur". „De Sketch" schrijft„Een unieke vacan- tie vol interessants voor jong en oud, kan goedkoop v/orden doorgebracht in Zeeland, de eilanden van den Nederlandschen archipel. Een volledige beschryving hierover, met boeiende illustraties en veel nuttige mede- deelingen betreffende de wyze van vervoer en de interessante plaatsen vindt men in het boekje „Zeeland Calling". „The Tatler" noemt het.... „een interes sant boekje". „The Times" merk: o.a. op: ....„Het werkje bevat vele architectonische en andere illustraties". „The Nottingham Guardian" zegteen aantrekkelijk boekje, dat de charme behan delt van het verrukkelijke Zeeuwsche gebied. Door de vroegere isolatie van Zeeland van de rest van Holland en van de wereld zyn er op de eilanden zeer merk",vaardige kleederdrach ten en gewoonten bewaard gebleven, illustra ties daarvan zijn in de brochure opgenomen, tezamen met foto's van Middelburg, Veere's oude, schilderachtige kerk, den vuurtoren te Westkapelle en een aantal andere interessan te plaatsen. De beschrijving is eveneens uit stekend, waardoor het boekje een welkome aanwinst is voor de literatuur voor vacantie- gangers." En „The Bystander" tenslotte vindt het ,een aantrekkelijk boekje, dat de aan dacht vraagt voor de charme der Zeeuwsche eijanden, die van Engeland uit in weinig uren kannen worden bereikt". KOUDEKERKE Onderscheidingen. By Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan E Blaas, tuinman in dienst van de N.V. Maatschappy tot Exploitatie van Landgoe deren en Gronden Toorenvliedt te Culem- borg, op de buitenplaats Toorenvliedt te Koudekerke. Het kruis voor getrouwen politiedienst. Gisteren werd op het gemeentehuis te Koudekerke, in tegenwoordigheid van de wethouders en den veldwachterVerhage, door den burgemeester met een hartelyke toespraak het aan den gemeente-veldwach ter J. L. Plansoen toegekende kruis voor 30- jarigen getrouwen politiedienst van den Ned. Politiebond op de borst gespeld. AARDENBURG. Mislukte veesmokkelary. Aan de Zeeuwsch-Vlaamsch-Belgische grens in de streek van Aardenburg is een kudde smokkelvee, bestaande uit elf waardevolle dieren, die naar België werden gesmokkeld, door de beambten aangehouden. Het aange slagen vee heeft een waarde van circa 2200. Uitkomsten Zeeuwsche landbouwbedrijven. Het boekhoudbureau der Zeeuwsche land- bouw-Maatschappy deelt in een overzicht aan de hand van statistisch verwerkte ge gevens de uitkomsten oven het boekjaar 1931 -1932 mee van 141 landbouwbedrijven, tot een gezamenlijke grootte van 4730 H.A. en gelegen in verschillende deelen der provin cie Zeeland. De gemiddelde bruto opbrengst per H.A, heeft bedragen 309, de uitgaven 351.77, en wel arbeidsloon 119.50, zaai en pootgoed 12.24, veevoeder 19.97, mest stoffen 25.98, diversen 55.47, rente van den inventaris 15.56, pacht of pachtwaarde 103.11, zoodat het gemiddelde verlies per H.A. is geweest 42.77. Het totaal verlies van de 141 bedrijven bedroeg ruim 200.000 of per bedrijf ruim 1400, of ongeveer 2800, indien bij de verliezen nog wordt gevoegd een bedrag voor noodzakelyk le vensonderhoud van de landbouwers en hun privé-belastingen. VOETBAL. Het was een echte verloren competitiedag Zondag jl. De geweldige regenval had talrijke terreinen onbespeelbaar gemaakt. In de tweede klasse A ging maar één ontmoeting door en wel die te Breda, waarby onze rood witte stadgenooten betrokken waren. Deze wedstrijd bracht aan Vlissingen succes, want de overwinning werd mee naar huis ge bracht. Tot dusver zyn de uitwedstrijden zeer verdienstelijk gespeeld, wat een voornaam ding is. Men is nu weer wat geruster gewor den op de toekomstige verrichtingen onzer plaatselyke club. Het f- it, dat Vlissingen met invallers spelend in uitwedstrijden successen weet te boeken, geeft den burger moed en wettigt de verwachting van verdere successen in de komende thuiswedstrijden. In de d*rde klasse ging ook slechts één ontmoeting door. De groote strijd in Zeeuwsch-Vlaanderen tusschen Hulst en Axel op het veld van eerstgenoemde club eindigde in een gelijk spel. Zooals het ook het vorig seizoen was, schynt ook dit jaar de strijd tusschen de twee rivalen Axel en Hulst bijzonder scherp te worden. Voor Axel is het forceeren van dit gelijke spel op het terrein der tegenspelers van Zondag jl. intusschen een zeer verdienstelijke verrichting. Het Middelburg-veld werd afgekeurd, zoo dat de wedstry'd tegen Noad uit Tilburg niet doorging. Door verwondingen van enkele der beste spelers uit de Tilburgsche ploeg, opge- loopen in de plaatselyke ontmoeting Noad Longa de week e -voor, kon Noad slechts ver zwakt naar Middelburg komen. Dit gevoegd by het feit, dat de Brabantsche clubs zich op een modderig Zeeuwsch kleiveld al heel wei nig thuis gevoelen, heeft zeer waarschynhjk een Tilburgsche nederlaag verhoed. INSIDER. Voor kleine tuinen. Nu de bladeren weer gaan vallen is de tyd voor het planten en verplanten van de blad verliezende houtgewassen weer aangebroken. Eigenlyk is het nu de meest geschikte tyd voor het aanleggen of veranderen van tuinen, want vrywel alle planten kunnen we nu zoonoodig verplanten. Wel moet by dat verplanten steeds voorzichtig te werk wor den gegaan, opdat vooral het wortelgestel hierby niet te veel te lyden heeft. Planten die jaren vast staan vragen in dit opzicht wel bijzondere zorgen. Wanneer we boomen of heesters gaan verplanten waarvan de bladeren nog niet zyn afgevallen moet men deze er tegelykertyd afplukken om te voor komen dat deze bladeren en ook de uitein den der twygen gaan verschrompelen. Waai we zullen planten moet de grond over de geheele oppervlakte goed zyn losgewerkt. Het maken van plantgaten is op de meeste gronden niet voldoende. Bij de grondbewer king wordt het mesten niet vergeten. Wan neer we boomen en heesters gaan planten brengen we geen mest onder in het plant- gat, maar om de wortels nadat deze eersf met wat fijne aarde zijn ingestrooid. De mest moet dus niet direct met de wortels in aanraking komen. By het planten worden de houtgewassen gelykertyd gesnoeid. Immers lydt het wortelgestel by het verplanten en zal dus de voedsèlopname belangryk minder zyn. Daarom moet ook een gedeelte der tak ken en twygen worden weggenomen. Aan planten welke met een flinke kluit verplant worden zal minder gesnoeid behoeven te worden, daar hier het wortelgestel minder te lyden heeft. Wanneer de grond door aan houdenden regen zeer nat is planten we liefst nietdoor het loopen zou de grond dan te veel samenpakken en ontoegankelyk worden voor lucht. Het is nu ook een zeer geschikte tyd voor 't verplanten van de meeste vaste planten. Vooral alle vroegbloeiende soorten besteed aan een „Kleine Advertentie" geeft meestal kan men nu beter verplanten dan in het vroege voorjaar. Nu zullen ze voor den win ter nog doorgroeien en straks in het voorjaar direct gaan bloeien. Daar vooral de rots- en muurtuin beplant wordt met vroegbloeiers is het nu tyd om deze tuingedeelten eens flink onder handen te nemen. Waar open plekken zijn vullen we deze aan, terwijl te weelderig groeiende soorten worden gescheurd en op nieuw geplant. Enkele soorten van vaste planten, welke nu nog bloeien kunnen we in het vroege voorjaar beter indien noodig scheuren en verplanten. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Mogen wij U beleefd om eenige plaatsruim te in uw veelgelezen blad verzoeken R.-Kath. georganiseerd zynde in den R.-Kath. Volksbond en zooals reeds zoo velen, zwaar gedupeerd zynde door deze crisis en reeds zeer geruimen ti.'d werkloos, met als gevolg een minimum weekloontje, waarvan dan og contributiegeld wordt betaald, moe ten wy als tegenprestatie van dezen en onzen bond constateeren, lat hij zyn leden zooveel mogelijk met het bemiddelen van werk voor bijgaat of met de meest mogelijk willekeur hierbij te werk gaat. Als eenige zeer typische staaltjes dienen het volgende Voor den bijbouw van het R.-Kath. St. Jcseph-zaekenhuis werden 4 menschen to werk gesteld, allen georganiseerd bij de S.D. A.P. Als toegift werd er pas na 4 wek^n een georganiseerde R.-Kath. bijgeplakt. Nog kort geleden viel de schoorsteen van het gebouw van den R.-Kath. Volksbond om ver en ook hier werd weer, een lid der S.D. A.P. belast dit zaakje op te knappen. Zeer zeker is het niet onze bedoeling dat een niet R.-Kath. of niet R.-Kath. georgani seerde deze werkjes niet zou hebben mogen opknappen, maar wel dat de R.-Kath. Volks bond een zeer bedenkelijke bemiddeling ver leent, want daar waar het toch men-gmaal in zijn macht en binnen zyn bereik ligt zyn leden met werkzaamheden te protegeeren en te helpen^ schijnt ds R.-Kath. Volksbond in juist dergelyke gevallen, een ziekelyke voor keur te hebben, hen voorby tc gaan of in het geheel niets te doen. Een groote voorkeur heeft hy inderdaad, doch niet voor zijn eigen leden. Het geeft veel tr denken U mijnheer de Redacteur beleefd dankend! voor de verleende plaatsruimte. Eenige R.-Kath. georganiseerde Bouwvakarbeiders van den R.-Kath Volksbond. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door den politierechter te Middelburg wer den gisteren de volgende zaken behandeld P. J. d. K., 25 jaar, schippersknecht te Graauw, verdacht van mishandeling van A. Boenne te Graauw op 29 Augustus jl., f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. A. A. P., 32 jaar, werkman te Ter Neu zen, verdacht van mishandeling van R. Rie- mens te Ter Neuzen op 13 September jl. 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. L. d. S., huisvr. C. M., 40 jaar te Clinge, verdacht van beleediging van L. Ferket te Clinge op 1 September jl. 5 boete subs. 2 dagen hechtenis. D. H„ 24 jaar, visscher, P. M., 28 jaar, koopman en I. J. d. K., visscher, allen te Breskens, verdacht van mishandeling van P. Monje e.a. te Breskens op 11 September jl., vrijgesproken. F. B., 57 jaar, slager te Clinge, verdacht v. bedreiging van zijn vrouw te Clinge op 30 Augustus jl., 14 dagen gevangenisstraf. J. M„ 24 jaar, varensgezel te Hoek, ver dacht van beleediging van een marechaussee te Ter Neuzen op 22 September jl., 2T boete subs. 10 dagen hechtenis. J. W. d. D., 19 jaar, varensgezel te Zaam- slag, verdecht van mishandeling van S. van Hoeve te Ter Neuzen op 21 September jl., 30 boete subs. 20 dagen hechtenis. Th. d. W., 37 jaar, koopman te Breskens,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1