1000 500 300 150 100 25 DINSDAG EERSTE BLAD ■IVo.257! 70eJaargang; Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 I NOVEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen u GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS !l932: VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertentiesvan 1 5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij3-maal plaatsing van 1 5regels fl. .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissin gen 'brengen ingevolge de artikelen 6, 7 en 27 der Hinderwet ter openbare kennis dat door hen aan Gedeputeerde Staten van Zeeland een verzoek is gericht om ver gunning tot het oprichten van een bema- lingsinstallatie voor de rioleering, waarvoor geplaatst zullen worden twee electro-motoren, elk van 40 P.K., dienende tot het drijven van twee lage druk centrifugaalpompen op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vlissin gen, Sectie D. nr. 1776ged, plaatselijk gemerkt Paardenstraat dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeente-Secretarie (2e afdeeling) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen worden in gediend. Op den veertienden dag na heden, zijnde den 15en November 1932, zal ten Gemeente huize, des voormiddags ten 11 ure, gelegen heid worden gegeven, om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoekers, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór den 15en November 1932, ter Gemeente- Secretarie (2e afdeeling) van de ter zake in gekomen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeen komstig artikel 7 der> Hinderwet voor het ge meentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Vlissingen, 1 November 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, l mas- tieker, 32 grondwerkers, 2 loodgieters, 25 met selaars, 1 mandenmaker, 19 opperlieden, 38 schilders, 7 stucadoors, 2 tegelvormers, 44 timmerlieden, 4 ververs, 1 vlechter, 1 wagen maker, 2 waterbouwkundig opzichters, 1 tee- kennaar bekend met werktuigkunde en bouw kunde, l machinale houtbewerker, 1 meubel maker, 2 politoerders, 4 stoffeerders, 4 kleer makers, 1 wasscher, 1 coiffeur, 1 lederbewer ker, 4 schoenmakers, 669 metaalbewerkers (w.o. 264 tijdelijk werkloos), 1 bierbottelaar, 9 brood-banketbakkers, 2 koks, 3 koksaides, 5 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbedienden, 1 slooper, 5 chauffeurs, 9 kellners, 4 loopjon gens, 6 sleepers, 35 transportarbeiders, 40 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 1 win keljuffrouw, 3 teekenaars, 1 musicus, 2 werk sters, 2 dienstboden, 10 portiers, loopers enz., 40 varensgezellen en 108 losse arbeiders. Totaal 1165 ingeschrevenen w.o. 135 in de werkverschaffing. Vorige week 1121 personen. Alzoo een vermeerdering van 24 werkzoe kenden. 8 November-demonstratïe van S.D.A.P en N.V.V. De plaatselijke Raad uit Vlissingsche Be- stuurdersbond en de afdeeling S.D.A.P. deelt ons mede, dat zich voor bovenstaande de monstratie, welke te 's-Gravenhage plaats zal vinden, reeds vele deelnemers opgaven. Teneinde over de regeling van de demon stratie nadere mededeeling te kunnen doen en eveneens over het vervoer, wordt a.s. Donderdagavond een bijeenkomst gehouden, waarin naast de deelnemers ook alle be stuurders worden uitgenoodigd. Ter vergadering zal nog gelegenheid be staan zich als deelnemer op te geven. Zoo als bekend bedraagt de prijs 3.40 retour. Een concert van de „Comedian Harmonists". Het winterseizoen is weer aangevangen en is ook de A.V.R.O., der traditie getrouw, we derom een winter-campagne begonnen, daar mede tevens de luistervinken in de gelegen heid stellende de klanken, die hen anders door den loudspeaker bereiken, persoonlijk van nabij te kunnen beluisteren. Dezen keer brengt ons de A.V.R.O. een con cert van de „Comedian Harmonists" te geven in de groote zaal van Hotel Britannia op Vrij dag 9 December a.s. Verdere bijzonderheden omtrent dezen avond ontbreken ons nog, doch datum en uur voor plaatsbespreken worden nog nader be kend gemaakt. Ned. Vereeniging van Spiritisten. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt komt mevr. Akkeringa psyhometrische avonden geven te Middelburg en Vlissingen De seance te Vlissingen heeft plaats in het Concertgebouw Vrijdag 4 November, des avonds 8 uur. Daar mevr. Akkeringa geen onbekende is, is verdere aanbeveling overbodig. MIDDELBURG Een huldiging. De heer J. J. Blankert, vroeger te Middel burg, thans kapitein van de „Sibajak", her dacht kort geleden den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst kwam bij de JavaChina Japan lijn, waar hij alle rangen heeft door- loopen. Over het jubileum lezen wij in het „Soe- rabajaasch Handelsblad" o.a. het volgende De zeer groote sympathie, welke voor den jubileerenden gezagvoerder, zoowel door het maatschappij-personeel als door anderen wordt gevoeld, manifesteerde zich wel heel duidelijk, terwijl niet minder dan ongeveer dertig bloemstukken mede getuigenis afleg den van meeleven met dezen bizonderen mijlpaal in het leven van kapitein Blankert. De plaatselijke agent der J. c. J. L. kon o.a. naar volle waarheid constateeren, dat de heer Blankert bewezen heeft een zieer goed kapitein te zijn met een uitmuntenden staat van dienst, en daarvoor bracht spr. hem namens de directie dank, ten slotte als directie-souvenir een prachtige zilveren si garendoos aanbiedend. Vervolgens werd nog gesproken namens het geheele vlootpersoneel en namens den état-major van het schip ook hier werden mooie souvenirs aangeboden. P. T. en T. Aan de locale kracht bij den post-, tele graaf- en telefoondienst P. J. L. van Dalsen, van het bureel van den inspecteur der poste rijen, telegrafie en telefonie te Middelburg is op haar verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend. OOST- EN WEST-SOUBURG De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg in deze ge meente op 30 September jl. 228. Gedurende de maand October werden in geschreven 68 en afgeschreven 60 werkloozen. Bij de werkverschaffing waren werkzaam ge middeld 35 personen. Aan gemiddeld 67 werkloozen werd crisis- steun verleend. KOUDEKERKE Chr.-Hïst. biesvereeniging. De Chr.-Hist. kiesvereeniging alhier heeft een ledenvergadering gehouden. Na afwer king der huishoudelijke zaken leidde de heer J. Jasperse het onderwerp in „De aan staande gemeente-begrooting". Een prettige discussie ontspon zich hierover. Besloten werd om in den aanstaanden winter een krachtige actie te voeren tot uit breiding van het ledental. OOSTBURG. Op wachtgeld gesteld. Ingevolge de beschikking van den minis ter van onderwijs is de heer L. van Ginkel, amanuensis aan de rijks hoogere burger school te Oostburg, met ingang van 1 Janu ari 1933 op wachtgeld gesteld. Dit is als bezuinigingsmaatregel bedoeld. Mooie onderscheidingen op muzikaal gebied. Het is algemeen bekend, dat in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, sedert de oprichting \an den muziekbond aldaar, een enorme vooruitgang op muzikaal gebied is verkre gen, hetgeen o.m. voldoende reeds is geble ken uit de verslagen der gehouden concour sen. Thans is een en ander opnieuw geble ken, immers op een j.l. Zondag te Eecloo (België) gehouden solisten-concours voor blaasinstrumenten, welk concours stond on der toezicht der Federatie voor Harmoniën en Fanfaren van België, werden eerste prij zen behaald, respectievelijk in de 3e, de 2de, de le en de hoogere afd., door Joz. Risseeuw te Oostburg op bugle, A. Wage te Zuidzande op bariton, J. G. Rieteco te Oostburg op trom pette, p. Verhage te Zuidzande op klarinet en een 2e prijs dcor Ph. de Vuijst te Oost burg op bugle. De heer J. A. Gossije te Oost burg, die reeds eerder te Bergen op Zoom en Steenbergen eerste prijzen heeft behaald, veroverde te Eecloo in de afdeeling uitmun tendheid den eersten prijs alsmede den prijs, uitgeloofd door de stad Eecloo. Voor de beste groep van 4 blazers behaalden de vier leden van de Harmonie van Oostburg de onderscheiding in de eerste klasse te worden geplaatst. GOES Hoog water op Zuid-Beveland. Ten gevolge van de aanhoudende regens staat thans het binnenwater in de Zuid- Be velandsche polders voor dezen tijd van het jaar abnormaal hoog. Verscheidene water leidingen zijn buiten haar oevers getreden, zoodat sommige bouw- en weilanden geheel of gedeeltelijk onder water staan. Wel wor den door de stoomgemalen en bij eb in de Ooster- en Wester-Schelde ook door de uit wateringssluizen geweldige hoeveelheden polderbinnenwater geloosd, doch de gronden zijn dermate verzadigd, dat het water in de leidingen en booten na een aanmerkelijke daling bij het sluiten van de uitwaterings sluizen (bij opkomend water), weer zeer spoedig belangrijk stijgt. Voor de landbouw as en veehouders is deze vroegtijdige hooge wa terstand zeer schadelijk en hinderlijk. Het vee, dat nog steeds des nachts op de weide blijft, gaat den laatsten tijd zeer in waarde achteruit. TERNEUZEN Uitbreiding van de haven te Ter Neuzen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen i>u£ der onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten noo dig voor uitbreiding van de havenwerken te Ter Neuzen, behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen. De haven van Ter Neuzen, aldus de me morie van toelichting, is voor haar bedrijf bijna geheel aangewezen op het achtergele gen deel van België en Noord-Frankrijk als achterland, voor welk dichtbevolkt en nijver gebied haar geographische ligging zeer gun stig is. Plet havenbedrijf is er voornamelijk ge richt op het transitoverkeer, veelal gepaard gaande met opslag van massale goederen, thans voornamelijk hout, steenkolen, kunst meststoffen, ruw ijzer, natuur- en metsel steen, pijpaarde en hoogovenslakken. Uit den aard van dit bedrijf vloeit voort de behoefte aan uitgestrekte opslagterreinen, al dan niet bebouwd met loodsen, gelegen aan diep water en voorzien van goede spoor wegverbindingen. Sedert geruimen tijd voldoen de bestaande inrichtingen niet meer aan de verkeers- behoeften aldaar. Het is te verwachten, dat, indien het eco nomisch leven zich gaat herstellen, de be hoefte aan uitgebreidere haveninrichtingen te Ter Neuzen zich sterk zal doen gevoelen. Daarom is een plan ontworpen, hetwelk be oogt den aanleg van drie kanaalhavens nabij Sluiskil, waarvan verwacht mag worden dat zij in de naaste toekomst voor de ontwikke ling van het havenverkeer van Ter Neuzen voldoende zullen zijn. De werken omvatten o.m. het maken van drie in open gemeenschap met het kanaal van Ter Neuzen staande havenbassins aan de oostzijde van dat kanaal tusschen de Ze- venaarstraat en de bruggen over het kanaal te Sluiskil, onderscheidenlijk lang, gemeten langs de as, ongeveer 640, 830 en 880 M„ breed, gemeten loodrecht op den lengte-as, 125 M. en een bodemdiepte gelijk aan die van genoemd kanaal, thans 8.75 M. onder kanaalpleil, welke diepte zoo noodig naar behoefte zal worden vergroothet maken van een haventerrein ten noorden, tusschen en ten zuiden van de onder lo. genoemde havensbassins, onderscheidenlijk breed 120, 240, 240 en 120 M., hetwelk komt te liggen op 1.50 M. boven kanaalpeilhet aanleggen van goederensporen op het haventerrein het aanleggen van een weg, loopende van den overweg op ongeveer 2775 M. ten noor den van het station Sluiskil, oostelijk van en evenwijdig aan den spoorweg Ter Neuzen Sluiskil tot aan de Zevenaarstraat, alsmede, voor zoover noodig, van een verbinding tus schen de Lange Blikstraat en Sluiskil. De uitvoering van deze werken wordt ge raamd op 9.350.000. Het ligt in de bedoeling reeds aanstonds alle voor het geheele havencomj lex benoo- digde terreinen aan te koopen, doch den aanleg voorshands te beperken tot de noor delijkste haven met toebehooren. Bij voort schrijdende ontwikkeling van het verkeer zou dan achtereenvolgens aanleg van de beide andere bekkens aan de orde komen. De kosten van dezen eersten aanleg wor den geraamd op ongeveer 3.000.000. Voor de uitvoering hiervan is overeen stemming verkregen met het provinciaal be stuur van Zeeland en met het gemeentebe stuur van Ter Neuzen, welke besturen in de kosten bijdragen toezegden van 250.000 en 200.000, te betalen in dertig jaren. Om tot uitvoering te kunnen overgaan, is toepassing van. de onteigeningswet noodig. Naar aanleiding van deze ter-inzage-ligging der desbetreffende stukken zijn eenige be zwaren ingediend. Geen dezer bezwaren is gericht tegen het algemeen nut van het werk. WISSER ERKE. Kind door een auto overreden. Gisteren is te Kamperland, gemeente Wis- sekerke, een 8-jarig op den weg spelend jon getje door een passeerenden luxe auto, be stuurd door zekeren Z., uit Kortgene, gegre pen en een tiental meters medegesleurd. Het kind bekwam een zware hersenschud ding en werd door omwonenden opgenomen. De auto is door de politie in beslag geno men, in afwachting van het in te stellen on derzoek. KERK- EN SCHQOLNIEUWS Bevestiging en intrede. Ds. S. H. J. Vcors, gekom m van Zierikzee is Zondag bevestigd door zijn vader ds. A. W. Voors, directeur van de Martha-stichtmg te Alphen aan den Rijn, met een leerrede over Hebr. 12 1, als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Enschedé. De nieuwe leeraar deed zijn intrede, sprekend over Hebr. 12 2. Toegezongen Werd Gez. 273 1. Gustaaf Adolf's herdenking in Zweden. Zondag 6 November zal in Zweden op in drukwekkende wijze de dag herdacht worden, waarop koning Gustaaf Adolf 300 jaar ge leden in den slag bij Lützen is gevallen. Op het graf van Gustaaf Adolf in de Riddar- holmkerk zullen door den koning en talrijke vereenigingen kransen worden gelegd, terwijl in alle kerken gedachtenisdiensten zullen worden gehouden. Duizenden zullen op dien dag langs het graf van den koning defileeren, waar de wacht zal worden gehouden door manschappen van de koninklijke garde, ge kleed in de uniform van 300 jaar geleden. Des middags om 5 uur zal een fakkeloptocht plaats hebben, waaraan de kening en de le den der koninklijke familie deelnemen, welke van het geïllumineerde paleis naar het open luchtmuseum van Skansen zal trekken. Des avonds wordt in sde opera een gala-avond gegeven, waar een voor dit doel bijzonder ge schreven historisch tooneelstuk zal worden opgevoerd. Een bijzonder punt van het pro gramma is nog een bijeenkomst van alle di recte nakomelingen van de officieren en sol daten, die aan den slag van Lützen hebben deelgenomen, wier aantal door een genealoog op ongeveer 1000 personen wordt geschat. Albert Schweitzer. Het Berlijner Zendingsgenootschap deelt mede, dat prof. dr. Albert Schweitzer, die door zijn Samaritaansch werk te Lambarene in den Congo een wereldnaam verwierf, aan het Berlijnsche Zendingsgenootschap heeft aangeboden om op een der zendingsposten van dit genootschap in het voormalige Duitsch-Oost-Afrika onder zijn verant woordelijkheid en te zijnen laste, geheel bui ten bezwaar van het zendingsgenootschap, een medische zending in het leven te roepen. Het is niet de bedoeling van Albert Schweit zer zelf naar Oost-Afrika te gaan. Hy heeft het voornemen de leiding van dit werk in handen te leggen van dr. Fisher, voorheen eerste arts van het Tübinger tropenheelkun- dig instituut. Het Berlijnsche zendingsgenootschap heeft het aanbod van Albert Schweitzer met vreugde en dank aanvaard. De hieuwe ar beid neemt midden 1933 een aanvang. Te voren zal de director der zending dr. Knak te Berlijn het missieterrein in Oost-Afrika bezoeken om de noodige voorbereidingen te treffen. Het wordt in Duitschland in kerkelijke kringen met bijzondere voldoening begroet dat Albert Schweitzer nu ook rechtstreeks met de Duitsche zending in relatie treedt. Examens. Voor het voorloopig machinisten-diploma is geslaagd de heer J. van den Hoek, leerling van do De Ruijt ei-schooi. Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. De praktijkexamens in boekhouden en han delscorrespondentie afgenomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswe tenschappon zullen worden gehouden op Maandag 19, Dinsdag 2C en Woensdag 21 De cember a.s., in ongeveer 35 plaatsen in het land. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie, voorkomende, ir dit nummer. De aanmelding sluit 3 December a.s. Het prospectus der examens is gratis ver krijgbaar bij den administrateur H. Broeders, Nassaukade 378, Amsterdam (W.), telefoon 82437 en bij den boekhandel. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegens als bestuurder van een rij wiel, buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden J. K., te Middelburg 2 b. s. d.h.'s avonds fietsen zonder licht, terwijl tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaar verloopen zijn, sedert een vroegere schuldigverklaring van denzelfden persoon aan eenig strafbaar feit onhe;~oepe- lijk is geworden S. W. te Meliskerke f 5 b. s. 1 w.t.met een motorrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met letter en niet op do eerste vordering van de daartoe bevoegde ambtenaren het nummer- en rijbe wijs vertoonen D. v. L., te Nieuw- en St. Joosland, drie geldboeten elk van 3 s. 3 d. h. voor iedere boetete Vlissingen zonder vergunning van Burg. en Weth. voorwerpen langs de huizen te koop aanbieden P. O., gedomicilieerd te Ter Neuzen 2 b. s. 2 d. h. MARINE EN LEGER Bij beschikking van den minister van de fensie is de kapitein-luitenant ter zee K. van Aller, eervol ontheven van het bevel over het vliegkamp De Mok en geplaatst in het com mando te Wülemsoord,op een door den commandant der marine nader te bepalen datum. Bij ministerieele resolutie is bepaald, dat in het jaar 1933, weder geen leerlingen-monteur bij de Kon. marine aangenomen worden. Met ingang van 29 October is benoemd tot commandant van de sectie Zierikzee van het Vrijwillig Landstormkorps motordienst, de reserve le luitenant voor speciale diensten van den staf der artillerie A. Tichelaar. B(j Kon. besluit van 26 October is den kapiteins A. A. Hogerwaard en J. C. T. Motké, respectievelijk van het 17e regiment infan terie en van het 3e regiment veldartillerie, op het daartoe door hen gedaan verzoek onder scheidenlijk met ingang van 1 en 2 Januari 1933, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend met ingang van 2 Januari benoemd, bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der artillerie, tot reser ve-kapitein bij het 3e regiment veldartillerie de eervol ontslagen kapitein Motké voor noemd. ZEEUWSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW Gisteren vergaderde te Goes onder voorzit terschap van den heer mr. P. Dieleman het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij. De voorzitter verwelkomde in het bijzonder den nieuwbenoemden secretaris, den heer ir. J. D. Dorst, die voor het eerst een hoofdbestuursvergadering bijwoonde en de plaats van den heev ir. Siebenga inneemt. De voorzitter deed daarna de volgende mededeelingen aan het Kon. Ned. Land- bouwcomité is verzocht alle pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een verhooging van het invoerrecht op slacht- paarden. In de afdeelingen zijn concrete klachten in gezameld over de ondervonden nadeelen van de verminderde postbestellingen. Deze gege vens zijn verwerkt in een rapport, wat zal worden aangeboden aan de P.T.T.-autoritei- ten, waarby verzocht zal worden aan de be zwaren zooveel mogelijk tegemoet te komen. Vanuit de vergadering werd ook gewezen op het ongerief door de verminderde gelegen heid tot postverzending. Zoo wordt van Noord-Beveland slechts tweemaal per dag post verzonden en w.el des morgens om 6 uur en des avonds om 5 uur. Besproken werd ook de voorgenomen op heffing van kantongerechten, waardoor Zee land weer in het bijzonder getroffen zal worden. Men rekent in Den Haag veel te wei nig met de reisgelegenheden in Zeeland en

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1