1000 500 300 25 MAANDAG 31 OCTOBER EERSTE BLAD iNo.256' 70e Jaargani Uitgave: firma F. ÏAU DE ÏELDf Jr., UalsM 51-11, Vlissingen.hiel. 10. PeiMtmitiltl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVICIENIEUWS il®32' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing van 1—5regels fl.—.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongêluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plannen voor de Zeeuwsche luchtlijn. De K.L.M. en het Zeeuwsche comité tot bevordering van de luchtvaart zitten niet stil. Zaterdag was. de laatste dag van de vluchten naar Zeeland, v.v. in 1932, en Zaterdag reeds is beraad over plannen, die het onbetwistbaar succes der eerste binnenlandsche luchtlijn van de K.L.M. gedurende het afgeloopen sei zoen, in 1933 nog zullen overtreffen. Aan de besprekingen, die onder leiding van den heer Van de Pauw, exploitatie-chef van de K.L.M., plaats hadden in Hotel Bri tannia te Vlissingen, namen behalve de leden van het Zeeuwsch luchtvaartcomité deel de heeren Van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, jhr. Roëll, burgemeester van Haamstede, Desmit, burgemeester van de Belgische badplaats Knocke—Le Zoute, Cor nelius, directeur der Belgische luchtvaart maatschappij Saneba, Maertens, voorzitter van V.V.V. Le Zoute. De internationale samenstelling der bijeen komst gold de overweging van een reeds meermalen tot uiting gebrachten wensch, nl. het verlengen van de Zeeuwsche luchtlijn naar België. Hoewel de besprekingen een voorloopig karakter droegen kan als eerste resultaat het volgende worden medegedeeld. De dienst op Zeeland zal in 1933 vermoe delijk worden uitgeoefend van half April tot half October. Van den aanvang af tot begin Juli, en gedurende September en October zal op 3 dagen der week woi '.en gevlogen, in Juli en Augustus vermoedelijk eiken dag, ook des Zondags. In de laatst genoemde maanden wil men verder de Zeeüwsche luchtlijn verlengen tot KnockeLe Zoute. Ter vergadering is men over het laatste reeds tot een aannemelijke overeenstemming gekomen, waarbij zelfs de mogelijkheid van aansluiting in Le Zoute op het „Saberaa"- vliegtuig naar Londen onder oogen gezien is. Ook het denkbeeld om gedurende de zo mermaanden Donderdags naar Oostende door te vliegen heeft een punt van ernstige over weging gevormd. De dienstregeling, die door de uitbreiding van de vlieg-route, eenerzijds naar de Belgische badplaatsen, anderzijds naar Amsterdam, een algeheele wijziging zal moeten ondergaan, zal aan een nauwgezette bestudeering onderworpen worden. Bij de K.L.M. is een vrij aanzienlijke ver laging van de passageprijzen op de eerste binnenlandsche luchtlijn in voorbereiding. Dat Zeeuwsch-Vlaanderen, door zijn isole ment evenals SchouwenDuiveland als het ware aangewezen op luchtvervoer, tot nu toe geen stopplaats in dezen lucht-omnibusdienst verkreeg, is, naar verluidt te wijten aan het feit, dat men in die streek nog steeds niet tot een bevredigende oplossing van de vlieg veld-kwestie is kunnen geraken. Vlissingsche To oneel vereeniging „Koningin Wilhelmina". Voor een, de tijdsomstandigheden in aan merking genomen, aardig opgekomen publiek, gaf deze vereeniging Zaterdagavond haar eerste uitvoering, waarmede zij veel succes oogstte. Het leger moge aan populariteit veel ver loren hebben, een militair blijspel wil er nog altijd in, omdat als regel aan een soldaat of oppasser een komische rol is toebedeeld, wel ke danig stof tot lachen biedt. Zoo ook in Grange's en Thiboust's „Het consigne is Snorken". Landremol, een milicien van bul ten, is hierin voor den kapitein Javenier, die een slippertje wil maken, een redder in den nood. Zoo denkt onze officier tenminste. Want ons soldaatje, dat gedurende de afwe zigheid van zijn chef, diens plaats in bed moet innemen en op alle vragen en gebeurte- lijkheden slechts reageeren mag met „Snor ken", wordt het op den duur onder Ir ma's. 's kapiteins echtgenoofce, offensief te machtig en de truc komt uit. Mevrouw blijkt echter, terwille van den armen landsverdediger, wien de provoost anders wacht, jegens haar echt vriend vergevensgezind en alles komt weer op zijn pootjes terecht. Het stuk, waarin voorts nog aan de kamenier Charlotte een rolletje is toebedeeld, werd verdienstelijk ge speeld en bracht de lachspieren nog al eens in beweging. In den aanvang bleek men niet erg rolvast. Na de pauze kregen we verschillende liedjes van uiteenloopenden aard, welke eveneens een goedgunstig onthaal vonden. Voor een stemmingsmoment tusschen de vroolijkheid door is men altijd te vinden, getuige de aan dacht, welke aan het mooi gezongen „Kin dervoeten" en aan „Zusje's hoop" werd ge schonken. Bij het vroolijke genre was na tuurlijk ook „Het lot van de Sweepstake", dat tot medezingen van het refrein noodde. Een komisch trio „Fuifnummers" bewees hoe ver velend pierewaaiers kunnen zijn voor hun omgeving, terwijl zM zich zelf bijzonder lollig vinden. In de grappige slotscène „Het vredige, zedige Hofje", vonden de dames ruimschoots gelegenheid om bij koffiepot en koekjes vaii haar lotgevallen en interessante belevingen te vertellen. Tot groote hilariteit van de aanwe zigen. Door den heer Fagel werd ter afwisseling Valse Vanité, een solo voor alt-saxophone van Rudy Wiedolft, zeer prijzenswaardig ten gehoore gebracht. Ook hij had een flink ap plaus in ontvangst te nemen. Charles Haaze (piano) en John Mooie wijk (viool) kweten zich naar wensch van het mu zikale gedeelte. Een geanimeerd bal besloot den avond. P. T. en T. Met ingang van l November a.s. is de bu reelambtenaar le klasse D. Kuiper, geplaatst aan het ingenieursbureel te Vlissingen en al daar belast met de functie van chef van het onderbureel. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghat. Door den voortdurenden regen is op ver schillende plaatsen in ons land de water stand énorm hoog geworden, waarvan enkele foto's op sprekende wijze getuigenis afleg gen Venetië in Delftop de Groote Markt v/orden geregeld de duiven die bij honderd tallen in de stad rondvliegen, door bezoekers gevoederd het portret van den kapitein ter zee C. J. baron de Vos van Steenwijk, be noemd tot commandant van het Kon. Insti tuut voor de marine te Willemsoord. Bazar Slechthoorenden. Ondanks het meer dan slechte weer werd de bazar van de vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden Vrijdagavond zóó druk bezocht, dat de vele prijzen, be schikbaar voor de diverse attracties voor de beide avonden, om 11 uur reeds verhengeld of verprikt waren. Met de hulp van zeer vele Vlissingsche in gezetenen is het mogelijk gebleken Zaterdag avond weer te beschikken over ruim 500 prij zen, zoodat de bezoekers niet behoefden teleurgesteld te worden. 's Middags ontvingen de Jolly Britannaders de jeugd met hun opwekkende tonen en was het tot zes uur een gezellig geroezemoes van verheugde kinderstemmen. Door tusschenkomst van den heer Höfelein was de medewerking verkregen van een keu rig damesorkestje, onder leiding van mevr. Glaser-Muller, waardoor er de beide avonden al spoedig een opgewekte stemming heersch- te. De heeren Buissing en Van der Eijk had den hierdoor veel succes met het rad van avontuur. Van de beide handwerktafels is zeer goed verkocht. Met veel animo werd door allen gewerkt en het succes is dan ook groot. Een mooi batig saldo vloeit in de kas der afdeeling Vlissingen. Het bestuur dankt van ganscher harte allen die hun medewerking hiertoe hebben ver leend. Collecte voor de openbare school. De collecte tot versterking van het „Fonds tot steun van het Volksonderwijs", Zaterdag jl. alhier gehouden, heeft niet minder dan 242.10 opgebracht (ongeveer hetzelfde als in 1931). Dat ondanks de crisis en de groote werk loosheid deze collecte zooveel opbracht, is een hernieuwd bewijs, dat ook de voorstan ders van het openbaar onderwijs veel voor hun school over hebben. Het bestuur der afdeeling Vlissingen van „Volksonderwijs" zegt den milden gevers en den ijverigen collectanten (-trices) hartelijk dank. Eventueele giften zullen vóór Donderdag 3 November a.s. alsnog gaarne in ontvangst genomen worden door de heeren I. J. Luteijn. Schuitvaartgracht 79 en G. van de Kreke, Oprit 33. Vlissingsche Amateurfotografenclub. Een Zeeuwsch kroonjaar gaat nooit onge merkt voorbij en zeker niet het eerste kroon jaar van een vereeniging. Dat heeft het be stuur der bovengenoemde vereeniging ook gedacht en tegen Zaterdag had het dan ook de leden opgeroepen om het vijfjarig bestaan te vieren. Een commissie van drie leden had gezorgd voor een avond vol afwisseling, zoo dat de aanwezigen zich kostelijk hebben geamuseerd. De voorzitter opende de bijeen komst met een speech, waarin hij de lotge vallen der club memoreerde en den in functie geweest zijnden of nog in kwaliteit aanwezigen bestuursleden een pluim op den hoed stak. Hy richtte een speciaal woord van hulde en dank tot den heer Fret, die een tijdje als secretaris had gefungeerd. Vervolgens las de secretaris de notulen voor der eerste bijeen komst, waarin besloten werd èn tot een foto grafisch uitstapje naar Brugge èn tot op richting der vereeniging, welke voorlezing de af en toe daarbij gemaakte opmerkingen algemeene hilariteit verwekte. Een komi sche film werd afgedraaid en projecties van opnamen, gemaakt tijdens de verschillende tochtjes der club verlevendigden de herin nering aan deze uitstapjes. Muziek en een dansje wisselden deze, op fotografisch gebied gehouden attracties, af. Na een zeer gezelligen avond werd de viering van het vijfjarig be staan besloten met een intiem soupétje. Hoog water op Walcheren. Door de aanhoudende hevige regens der laatste dagen staan de laag gelegen weilan den van Walcheren onder water. Veel land bouwers zijn genoodzaakt hun melkvee op stal te zetten. De werkzaamheden op het land kun ien moeilijk verricht worden en toch moeten nog veel aardappelen en suikerbieten gerooid worden. Daarbij komt, dat men met geen wa gen op het land kan komen, terwijl de lage binnenwegen onder water staan. Het eleetrisch gemaal van den polder Wal cheren doet nu goed werk, maar het land ten Oosten van het kanaal door Walcheren moet op een natuurlijke wijze worden afgewaterd, wat met de tegenwoordige hevige Westen winden niet vlug gaat. Scheepvaartberichten. Het Nederlandsche motorschip „Zuid- land", komende van Groiiingen, geladen met graan en bestemd naar Liverpool, is giste ren met motorschade alhier op de haven ge komen. Gisterennacht half twaalf is te Ter Neu zen op den westberm der Nieuwe buitenha ven het Engelsche stoomschip „Yewforest" omhoog gevaren. Het schip was 800 ton groot en geladen met steenkolen van Lla- neily. Er was direct sleepboot-assistentie ter plaatse en het gelukte het stoomschip om 1 uur gisterennacht vlot te sleepen. Het schip zat dwars op den havendam en helde sterk over. De „Yewforest" heeft oogenschijnlijk geen noemenswaardige averij opgeloopen en heeft dc reis naar Gent op eigen kracht voort gezet. Naar de schipper van het tjalkschip „Mag- dalena Sophia" ons mededeelde, had hy bie ten geladen in den Biezelingschen Ham aan den zeedijk, en is er misschien een lek ont staan, daar het mogelijk is dat het vaartuig met de kiel een steen geraakt heeft Toen hij voor de haven van Ter Neuzen kwam, bemerkte hij dat het schip langzaam over helde en water begon te maken. Alles ging zoo vlug in 't werk, dat de schip per en zijn zoon slechts op het nippertje in de roeiboot konden komen en zoo behouden den wal konden bereiken. Verder zeide de schipper dat zijn schip slechts zeer laag verzekerd was, nl. voor een bedrag van 3000, dus een ware tegenslag voor den man, daar al zijn bezittingen aan boord zijn gebleven. Het schip zit ter hoogte van het enkele weken geleden gezonken sleepschip „St. Marie", op 400 meter uit den wal. MIDDELBURG Het Schoolmuseum voor Zeeland te Middelburg. Gaarne hebben wij voldaan aan het ver zoek weder een bezoek te brengen aan het nu sedert 1927 te Middelburg bestaande School museum voor Zeeland. Het komt ons gewenscht voor er nog eens nadrukkelijk op te wijzen, dat men uit den naam niet de conclusie mag trekken, dat het hier geldt een bewaarplaats van artikelen, bijv. de plak- en leermiddelen, in vroeger tijden op de scholen gebruikt. Niets is min der waar dan dat. Men vindt er juist uit sluitend alles wat in de huidige scholen wordt gebruikt, wat uit de verdere beschrijving nog eens 'goed moge blijken. De vorige inspecteur van het lager onderwijs te Middelburg, de heer S. Brandsma, over woog, dat het voor een excentrisch gelegen provincie als Zeeland, vele moeilijkheden met zich brengt, gebruik te maken van dergelijke showrooms in andere deelen van het land en krachtig ''oor voormannen van het bijzonder zoowel als van het openbaar onderwijs daar in gesteund, richtte hij de vereeniging „Het Schoolmuseum" op. De totstandkoming is zeer bevorderd door de groote medewerking van het gemeentebestuur van Middelburg, dat aanvankelijk drie en sedert korten tijd vier lokalen in de school aan de Nieuwe Haven voor deze nuttige stichting ter beschikking stelde en zulks wel geheel belangloos. Het verenigingsbestuur, dat in den loop der ja ren al eenige malen wijzigingen onderging, heeft zich met groote toewijding aan zijn taak gegeven en zooals zoo direct zal blijken veel bereikt, maar het resultaat zou nog grooter kunnen zijn als geen enkel onderwijzeres of onderwijzer op Zag tegen de geringe contri butie, als meer gemeente- en schoolbesturen als lid toetraden en als ook de personen niet direct bij het onderwijs betrokken, maar daar voor toch sympathie voelende, dit toonden door ook als lid toe te treden. Terugkeerende tot ons bezoek, zij gemeld, dat wij onder voorlichting van den voorzitter, den heer C. Wit, den secretaris-penningmees ter, den heer C. Roelands en den volijverigen administrateur, den heer C. J. Reiziger, met groote belangstelling de verschillende zalen hebben doorkruist. Ten eerste de beide zalen, waar alle boeken, zoowel die gebruikt bij het openbaar, als bij het protestantsch en katho liek bijzonder onderwijs een plaatsje vonden. Daarnaast zijn er bijna alle wandkaarten, honderden wand- en andere schoolplaten, voorwerpen voor teekenonderwijs en wat dies meer zij. Het betreft hier het lager en het uitgebreid lager onderwijs. Het is ondoenlijk in bijzonderheden af te dalen, maar er *s van ieder onderwijsvak het nieuwste te vinden, dank zij de groote welwillendheid der uitge vers, die van al hun uitgaven een exemplaar beschikbaar stellen. Zij doen dit te liever, omdat zij terecht prijzen de wijze waarop hier alles gerangschikt is. Ieder onderwijsvak heeft zijn eigen plaats en is dan weer onderverdeeld zoo rtoodig in hetgeen bij het openbaar dan wel bij een der takken van het bijzonder on derwijs wordt gebruikt. In den gang is ook voor tal van school platen ruimte gevonden. In het derde lokaal troffen wij in het mid den de weer met verschillende waardevolle instrumenten aangevulde vitrine met leer middelen voor het natuurkundig onderwijs aan, terwijl langs de kant o.a. ruimte is ge vonden voor het slöjd-ond°rwijs, waarbij vele voorwerpen vervaardigd door den heer Rei- siger, maar ook de verzameling van wijlen den heer J. Vreeken, die ook zulk een warm voorstander van de stichting is geweest. In deze zelfde zaal zijn ook twee muur vakken ingericht voor het voorbereidend la ger- of Fröbelonderwijs, het eene bevat de leermiddelen, het andere het studie-materiaal voor de onderwijzeressen, en ook hier alles wat volgens de nieuwste begrippen noodig of gewenscht is en geschift en geschikt door dames-deskundigen. De vierde zaal, die voor ons ook geheel nieuw was, bracht ons op een ander onder deel, of liever verschillende onderdeelen, maar niet minder van belang dan hetgeen in de andere zalen wordt geëxposeerd. In het midden treft men hier moderne schoolmeubelen aan. Banken en lessenaars, maar ook lieve meubeltjes voor de kleuters, waai-van vele ook in huis niet zouden mis staan en zeker goede gelegenheid bieden voor de kinderen om hun spelletjes te spelen. Naast een practisch schoolbord troffen oiis hier nog andere voorwerpen, dienende om een lokaal goed te belichten, dan wel het ge heel donker te maken voor lantaarnprojecties. Er zijn aan den zolder twee soorten van electrische verlichting aangebracht. In het eerste geval geeft een groote lamp in het midden goed licht in het lokaal, in het an dere geval doen vier symetrisch aangebrachte kleinere lampen het ook goed. Voor het donker maken van een lokaal worden twee wijzen van werken gedemon streerd. Voor twee der ramen zijn zware overgordijnen zoo aangebracht, dat zij om zoo te zeggen geen daglicht kunnen doorlaten, maar zij worden daarin toch nog overtroffen door het practisch rolluik, voor het derde raam, dat geen straaltje zon gelegenheid geeft tot het vertrek door te dringen. Wij onthouden ons van bijzondere aanbe veling van het een of het ander, maar meen den, dat uit het bovenstaande voldoende zal vast staan, dat voor ieder die met het onder wijs heeft te maken, het museum iets te lee- ren biedt. Maar ook de ouders der kinderen en an dere opvoeders, kunnen hier leeren wat voor hun pupillen het beste is. Hun belangstel ling is dan ook zeer gewenscht. Om deze belangstelling nog aan te wakke ren heeft, het bestuur een ons inziens toe te juichen plan ontworpen en uitgevoerd en dan doelen wij op de tijdens de maand November te houden tentoonstelling voor kinderlectuur. In een der eerst bedoelde zalen heeft men ook dank zij de groote medewerking der uit gevers een collectie nieuwe en goede boeken voor kinderen tot 17 jaar voor ouders van ver schillende levensopvatting bijeengebracht. Het is voor ieder, die het moeilijke vraag stuk wat al of niet voor onze jeugd als lectuur geschikt is, heeft te beoordeelen, dus feitelijk voor ieder, die het plan heeft bijv met de a.s feestdagen boeken als geschenk te geven, een mooie gelegenheid om zich op Rustige wijze een oordeel te vormen, om dan later bij den boekhandel tot aanschaffing over te gaan, want bestellingen worden hier niet opgeno men. Het is en blijft alleen gelegenheid om kennis te maken met het vele nieuws, wat ook op dit terrein weer verschenen is. En dan denken wij niet alleen aan den inhoud der boeken, maar wel degelijk ook aan de uit voering op typografisch gebied. Het moge dan ook ten zeerste worden toe gejuicht, dat het bestuur van het Schoolmu seum ieder geheel gratis tot deze keurige ver zameling van boeken, maar dan tevens tot de geheele inrichting wil toelaten en dat wel gedurende de maand November op eiken Woensdag van 3 tot 4.30 uur, van 6.30 tot 8.30 uur en eiken Zaterdag van 10 tot 11.30 uur, van 1 tot 2.30 uur en van 6.30 tot 8.30 uur. OOST- EN WEST-SOUBURG Zwemvereeniging „Luctor et Emergo". Zaterdagavond vierde de zwemvereeniging „Luctor et Emergo" alhier haar 10-jarig be staan. Na de opening door den voorzitter, den heer Hildernisse, die een kort overzicht der verloopen 10 jaren gaf, werd het bestuur door een feestcommissie gehuldigd, terwijl den badmeesters een aandenken werd aangebo den, evenals den bode en den heer Huijsman, die als eerelid zich steeds voor de belangen der vereeniging heeft beschikbaar gesteld. Er werd een programma afgewerkt, waarbij lichtbeelden de watersport betreffende wer den vertoond en verder de kinderen werden onthaald en eenige tooneelstukjes werden opgevoerd. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd, terwijl verschillende felicitaties van elders waren ingekomen. Door den voorzitter, die tevens zijn 10-jarig jubileum vierde als zoodanig, werd aan be stuur en feestcommissie een souper aangebo den. Van de firma Van Melle te Breskens werd een attentie ontvangen, bestaande uit een versnapering voor de kinderen. Er heerschte een prettige stemming en men bleef na afwerking van het programma nog eenige uurtjes gezellig bijeen. Benoeming tijdelijk opzichter. Tot tijdelijk opzicht-r bij de verbeterings- werken aan de Kanaalstraat is benoemd de heer M. Knop te Vlissingen. Een vrachtauto in het kanaal gereden. Zaterdagmorgen is aan de Loskade te Sou burg een met steenen geladen vrachtauto in het kanaal gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een valsch kwartje. Bij de politie te Souburg is een valsch kwartje gedeponeerd, gevonden in een col lectebus. Gevonden gedeponeerd. Bij de politie alhier is als gevonden gede poneerd een revolver waarin traangaspatro nen. KOUDEKERKE Een aanranding. Vrijdag is te Koudekerke een minderjarig meisje in een weide door een minderjarigen jongen aangerand. De politie heeft den vermoedelijken dader opgespoord en voorgeleid voor den burge meester, waar hij een volledige bekentenis heeft afgelegd. Zaterdag is hij ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Middelburg. GOES De keuringsdienst van waren te Goes. Naar het „Hbld." verneemt moeten er by het desbetreffende departement plannen be staan den Provincialen Keuringsdienst van Waren te Goes op te heffen en dezen dienst onder te brengen bij Breda. Van dit voornemen is in Zeeland met wei nig ingenomenheid kennis genomen, daar Zeeland dan de- eenige provincie zou zijn, die geen eigen keuringsdienst bezit. Het is niet recht duidelijk waarom juist alleen van Zee land, dat toch in menig opzicht al zoo misdeeld is, dit offer moet worden gevraagd. Naar ons wordt medegedeeld, zal het ge meentebestuur van Goes dan ook alle moge lijke pogingen aanwenden om deze opheffing te voorkomen. De roeping der kerk in dagen van groote werkloosheid. Zaterdagmiddag werd te Goes, in de „Prins van Oranje" een druk bezochte vergadering gehouden, uitgeschreven door den Christ. Besturenbond te Goes e.o., waarin de heer J. Schipper, secretaris van het Christ. Nat. Vakverbond te Utrecht, over bovengenoemd onderwerp sprak. De voorzitter van den Ch. Besturenbond, de heer A. de Lange, veiv.elkomde de vele aanwezige predikanten en kerkeraadsleden

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1