1000 500 300 25 Heden nieuwe etalage VRIJDAG EERSTE BLAD ^-IVO.25^ 70e Jaargang 1932! Uitgave: Firma F. YAH DE VELDE Jr., V/alstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS HOLLAERS-VERBERKT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné'S in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 c. Iedere regel meer 10 ct. (max. lOregels). Bij3-maalplaalsingvanl—5regelsfl. - .alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies van eiken anderen vinger gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLfCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIOINü „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit niffiiiïier bestaat uit 2 bladen VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Vermindering van pacht. De heeren G. Leendertse, J. van Peenen, P. Polderman, A. M. Arendse, G. de Bree en J. Leijnse, verzoeken in overgelegde adressen voor 1932 vermindering van de pacht van het door hen van de gemeente gepachte wei- en bouwland en zulks in verband met de voor den landbouw moeilijke tijdsomstandigheden. Aangezien wij deze verzoeken billijk achten, hebben wij de eer U voor te stellen deze ver zoeken in te willigen en de pacht van de door bovengenoemde heeren gepachte landerijen voor 1932 te verminderen tot het bedrag, zooals öp de bijlage dezes is vermeld. Voor het bepalen van deze bedraden heb ben wij ons doen voorlichten door een terzake deskundige. Verkoop gemeentegrond. In een overgelegd adres verzoekt de heer I. van Waarde, alhier, van-de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, gelegen aan den Koudekerksche weg, ter op pervlakte van ongeveer 264 M2. (24 M. bij 11 M.) Deze grond maakt deel uit van een bouw blok, hetwelk wij, overeenkomstig het adres van de commissie voor het Grondbedrijf, uit een oogpunt van stadsschoon, voor open be bouwing zouden willen bestemmen en waar van wij den grondprijs, mede overeenkomstig het advies van genoemde commissie wenschen bepaald te zien op 12.50 per M2. voor den bouwgrond, 4 per M2. voor de eerste 100 M2. tuingrond en 2 per M2. voor den ove rigen tuingrond. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij' de eer U voor te stellen, aan adressant den verlangden grond in koop af te staan tegen den hierboven vermelden prijs, ten bate van het Grondbedrijf en voorts on der de gebruikelijke voorwaarden. Tevens verzoeken wij U ons te machtigen ten behoeve van bovenbedoeld bouwblok de rioleering tot een lengte van ongeveer 120 M. door te trekken, een en ander, zooals op een teekening is aangegeven. De kosten van dit werk zullen ongeveer 3000 a 3500 bedragen en komen ten laste van het Grondbedrijf. In een overgelegd adres verzoekt de heer M. J. Kole, alhier, van de gemeente in koop te mogen ontvangen een perceel grond, ge legen aan de geprojecteerde straat, welke de verbinding zal vormen tusschen de Van Dis- hoeckstraat en de De Lanoystraat ter opper vlakte van ongeveer 110 M2. (plm. 17 M. bij 6.5 M.) De prijs van dezen grond is door U bepaald op 8 per M2. Aangezien tegen de inwilliging van dit ver zoek bij ons college geen bezwaar bestaat, hebben wij de eer U, overeenkomstig het advies van de commissie voor het Grond bedrijf voor te stellen, den verlangden grond in koop af te staan tegen bovengenoemden prijs, ten bate van hot Grondbedrijf en zulks onder de gebruikelijke voorwaarden. Chr. Metaalbewerkersbond. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissin gen van den Christ. Metaalbewerkersbond een buitengewone ledenvergadering in het Concertgebouw. Na opening en welkomstwoord door den voorzitter, den heer H. Ch. V. Sorel, sprak de heer A. Markering, hoofdbestuurder, over„De beteekenis van vakorganisatie in crisistijd". Na de pauze sprak de heer H. Wetselaar, hoofdbestuurder, over„De lampen bran dende". De sportafdeeling der C.K.W.O verleende haar medewerking, terwijl verschillende lie deren gezamenlijk gezongen werden. Er was veel belangstelling. Bazar Slechthoorenden. Hedenmorgen mochten wij een kijkje ne men in de oranje-blauwe zaal van Britannia, waar de voorbereidingen voor den bazar van hedenavond en morgenmiddag- en avond in vollen gang waren. Hoe smaakvol zag alles er reeds uit. Langs het met mooi tin versierde buffet loopende, kwamen wij bij de beeldige bloementafeltjes, waar alle ruikers, „voor een kwartje" ons lokten een keuze te doen. In den gezelligen grooten vischbak lagen de vi-chjes reeds te spartelen en twee tafels vol prijzen vertelden, dat er niet veel met nieten gewerkt zou worden. Dan kwamen wij aan de verzameling hand werken door slechthoorenden gemaakt. Waar zich hieronder geen werksters bevinden, die tijd of gelegenheid hebben gehad zich meer speciaal op handwerken toe te leggen, ver baasden wij ons over het geen hier gepres teerd werd. De „wijzer" en „priktafel" noodden ook een kansje te wagen en zoo kwamen wij bij de leert 1, waar fijn leerwerk en aanver wante artikelen, door Vlissingsche dames ge maakt, verkocht zullen worden. Touwtje trekken en een gezellige grabbel ton ontbraken niet en, zoo men ons verze kerde zijn er Zaterdagmiddag bij alle attrac ties speciale kinderprijzen. Verloot zullen worden een schilderij, 2 spreien en eenige poppen, terwijl het rad van avontuur, sjoelbak en spijkerslaan met het gezellige zitje tot de verdere genoegelijkheden zullen bijdragen. De achterweg naar Britannia is 's avonds goed verlicht, verzuimt dus niet eens te gaan kijken. Winkelnieuws. Hedenmiddag werd in het verbouwde per ceel Walstraat 85 het schoenenhuis „de Mag neet" geopend. Onze hoofdstraat is hiermede een modern winkelpand rijker geworden. De pui van dit pand is ontworpen door ir. A. Rothuizen te Middelburg en werd ver vaardigd op de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Deze pui geeft een modern cachet aan den winkel. Ook de etalagekasten vallen bijzonder op en zullen de geëtaleerde arti kelen bijzonder tot hun recht doen komen. De winkel heeft een oppervlakte van 80 M2. en voldoet in alle opzichten aan de laat ste eischen. Op gemakkelijke pasbanken kan men de schoenen aanmeten. De verlichting in den winkel is van een nieuw systeem, de zoogenaamde directe ver lichting, waardoor geen schaduw wordt ver- Inregen. De vloer is vervaardigd van Orion-pine hout, waardoor één aansluitend geheel werd verkregen. Het schoenenhuis is ruim gesorteerd in alle mogelijke soorten schoenwerk van de goed koopste tot de duurste soorten. De winkel werd verbouwd door den heer J. Walraven, het schilderwerk werd uitge voerd door den heer P. A. Gillissen, terwijl de electrische verlichting werd aangelegd door den heer M. van 'tWestende. Een afscheid. Heden nam de heer W. M. Verkroost, wa genmaker bij de Ned. Spoorwegen alhier, na een veertigjarigen diensttijd afscheid van het tractiepersoneel. Hem werd onder waar- deerende bewoordingen een blijvende herin nering aangeboden. Een waterhoos. Bij westelijken wind en bewolkte lucht ver plaatste zich Donderdagmiddag omstreeks 4.40 uur een kleine waterhoos met groote snelheid in oostelijke richting komende uit zee. De hoos trok tegenstroom de Wester- schelde op langs Vlissingen. Propaganda filmavond N.C.G.O.V. Gisterenavond werd in de Nieuwe Kerk door de Nat. Chr. Geheelonthouders Veree- niging een filmvoorstelling gegeven. Des mid dags was reeds een kindervoorstelling gege ven met als hoofdfilm „Het vermiste Kind". Ruim 600 kinderen volgden met stralende oogen hetgeen op het doek werd gebracht. Ds. Vossers, die den avond opende, wees op het groote gevaar van het alcoholisme voor ons volk. Dagelijks wordt meer dan 80.000 aan drank uitgegeven en niet ge noeg kunnen we daarom dit groote kwaad bestrijden. Hoevelen zouden in dezen crisis tijd hier niet mee geholpen zijn, want het is een droevig verschijnsel, hoe meer de crisis toeneemt, hoe erger het drankmisbruik wordt. Maar de N.C.G.O.V. kent haar taak en wil voor alles haar broeders hoeder zijn. Na eenige natuuropnamen kwam de hoofd film „De zonde der vaderen". Wij zien twee gezinnen, zeer verschillend in uiterlijke levensomstandigheden, de eene rijk, de andere arm, maar beide lijdende onder den vloek van het alcoholisme. Jean Laurent, gepensionneerd militair, in wiens zolderkamertje, door zijn drankzucht, de diepste ellende heerscht en Robert de Roque- ville, het hoofd van een der grootste staal fabrieken, wiens gezinsleven zoowel door zijn drankzucht als door de ijdelheid van zijn vrouw, van alle werkelijk geluk is beroofd De film laat dan zien de verschrikkelijke ge volgen als de vader dronken thuis komt, en moeder en kindereh onder zijn dronkemans taal en -handelingen gebukt gaan. Hoe a.ep het lijden der moeder gaat, toont wel dat gedeelte als de kinderen van Jean Laurent vragen„Moeder, moeten we vanavond weer zonder boterham naar bed Beide personen, Laurent en De Roqueville gaan aan hun drankzucht te gronde. Dat is r;g. maar niet minder erg is, dat de zonden der vxaders den kinderen in het bloed zit. Want we zien, zoodra deze de wereld ingaan, dat zij eerst strijden tegen de drankzucht, want steeds staat hen nog het verschrikkelijk beeld van hun vader voor oogen, maar de strijd wordt zóó fel, de overwinning schijnt zoo ver, dat zij bezwijken, hun leven en dat van hun leven verwoestend. Vooral de zoon van Jean Laurent, Mario, volgt de voetstap pen van zyn vader. Zijn strijd is zwaar en als zijn moeder en verloofde hem vermanen, komt de ontroerende klacht over zijn. lip pen „Ik wil zoo graag, maar ik kan niet. Dat is het vervloekte erfdeel van mijn va der Maar God laat hem niet los. Na veel ontberingen, ook tijdens den oorlog aan het front, komt er eindelijk uitredding en volgen nog gelukkige jaren. De heer D. B. van Veen, propagandist van het N.C.G.O.V, gaf een goede explicatie van de film en wees in zijn opwekkend woord, dat hij sprak tusschen de verschillende acten op de groote ellende van de drankzucht. Met enkele voorbeelden schetste hij den omvang van het drankmisbruik. Met vreugde vertelde spreker van de heerlijke resultaten welke op het werk der drankbestrijding gezien mogen worden. Na gemeenschappelijk zinugen sloot de heer Van Veen dezen goed geslaagden pro- paganda-avond. MIDDELBURG De suppletoire rekening der Godsbuizen. In het verslag van den gemeenteraad te Middelburg, in ons Vorig nummer opgenomen, is weggevallen het betoog van den heer Boas- son, die uitvoerig toelichtte wat de oorzaak is waarom de rekening van de Godshuizen hoo- ger is geworden dan aanvankelijk geraamd was. Hij zette uiteen dat het 'd#el van regen ten van de Godshuizen is aan de gemeente Middelburg een goed ziekenhuis te geven binnen de grenzen van de draagkracht. Hij wees er op dat het wel schijnt dat men overal in Zeeland ziekenhuiskwesties moet hebben. Men verneemt overal critiek en dat kan geen kwaad, maar zelden hoort men een woord van waardeering en hierop wilde hij toch ook wel eens de aandacht vestigen. Hij toonde aan dat het gasthuis te Middelburg zoo zuinig mogelijk beheerd wordt. 1 RITTHEM Gemeenteraad. Woensdag kwam de gemeenteraad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester. De notulen werden gelezen en na eenige klein© opmerkingen onveranderd vastgesteld Een begrootingswijliging voor den dienst 1932, noodig voor het aanschaffen van een haardkachel voor de raadszaal en voor de op 1 November a.s. aan te gane geldleening werd overeenkomstig het advies van Burg. en Weth. aangenomen. Hierna was aan de orde het vaststellen van de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1933. Van de gelegenheid tot het houden van algemeene beschouwingen werd door geen der leden gebruik gemaakt. Evenals die van andere gemeenten staat ook deze begrooting in het teeken der crisis. Posten zooals werk verschaffing aan werkloozen ad 1000, ver zekering en pensioenbijdragen dezer werk loozen ad f 120, kosten arbeidsbemiddeling ad 125, subsidies aan werkloozenkassen ad 500 en subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur ad f 250 stemmen werkelijk tot na denken als men daarbij in het oog houdt, dat het totaal aan uitgaven 15.607 ge raamd is. Belartingverhooging en bezuiniging op an dere uitgaven is dan ook uiterst noodzakelijk. Een moeilijke vraag was het echter voor Burg. en Weth., welke belastingen moesten worden verhoogd of nieuw ingevoerd. Hier voor kwamen h.i. slechts twee belastingbron nen in aanmerking, nl. verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelas ting met 35 en heffing van 25 opcenten op ds vermogensbelasting. Zeer moeilijk was voor hun college de kwestie of het nog te dekken bedrag gevonden moest worden alleen door verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting, of dat dit bedrag verkregen moest worden door verhooging van het aantal opcenten op de gemeentefondsbe lasting en door heffing van opcenten op de vermogensbelasting beiden. Ten slotte meen den zij de voorkeur te moeten geven aan dit laatste daar hiervoor rog meer een gelijke verdeeling der nieuwe lasten verkregen wordt. Wanneer ook door de Staten-Generaal aan genomen wordt het voorstel van de regeering tot het heffen van crisisopcenten op de ge meentefonds- en vermogensbelasting, dan be- teekent dit voor Ritthem, da1- de aangeslage- nen in de fondsbelasting voor het belasting jaar 1933—1934 een bedrag van 780 en de aangeslagenen in de vermogensbelasting een bedrag van 220 meer moeten opbrengen. De voorstellen van Burg. en Weth. tot verhoo ging van de opcenten op de gemeentefonds- belasting met 35 en tot heffing van 25 op centen op de vermogensbelasting werden zon der hoofdelijke stemming aangenomen, zoo dat voor het dienstjaar 1933—1934 de volgen de opcenten zullen geheven worden 80 op de grondbelasting voor gebouwde eigendommen, 20 op de grondbelasting voor ongebouwde eigendommen, 10 opcenten op de verdubbelde hoofdsom der personeele belasting, 25 opeen- te:. op de vermogensbelasting en 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting. De puntgewijze behandeling van de begroo ting leidde tot de volgende opmerkingen en vragen. Bij den post „verteringen der stembureaux" merkt de hqer Wisse op, dat een bedrag van f 25 hem vrij hoog voorkomt. De voorzitter antwoordde, dat van dezen post een zeer spaarzaam gebruik gemaakt zal worden. Ook een bedrag van 1000 voor den onder houd van het gemeentelijk slachthuis vindt hij vrij hoog. Deze post blijft evenwei onver anderd. Ook zal door Burg. en Weth. eens worden nagegaan, welke de kosten zijn voor het eventueel aanbrengen van wandtegels in het slachthuis. Bij den post „onderhoud van torens enz." wijst de heer J. de Pagter er op, dat de nieuwe torenhaan nooit draait. De voorzitter zegt onderzoek toe. Verder waren de posten „onderhoud straten en pleinen" en „onderhoud wegen en voet paden" resp. verlaagd van 500 tot f 100 en van 2200 tot 900. De heer Van de Putte vroeg of het de be doeling was in 1933 geen nieuw materiaal aan te koopen, waarop de voorzitter ant woordde, dat in 1933 alleen de hoogstnoodige herstellingen aan de wegen zullen worden aangebracht. De heer Wisse is echter van meening, dat vooral de grindwegen veel verbetering zullen eischen. Willen Burg. en Weth. echter de verantwoordelijkheid van deze verlagingen op zich nemen, dan kan hij er mede instem men. Voorts wordt gewezen op den onhoud- baren toestand van den Ritthemschen straat weg. De voorzitter deelt hierop mede, dat de lang gewenschte verbetering van dezen weg nog steeds niet ter hand genomen kan wor den, daar Ged. Staten tot op heden nog geen beslissing hebben genomen op het ver zoek van den raad om hiervoor een renteloos voorschot te verstrekken. Niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden meent hij toch, dat al het mogelijke gedaan moet wor den om verbetering van dezen weg, die absoluut niet meer aan de eischen van het tegenwoordige verkeer voldoet, te verkrij gen. Bij den post onvoorzien is dan ook weer een bedrag van f 1500 uitgetrokken om eventueel te dienen als eerste aflossing van het rente loos voorschot. Al zei van gedeeltelijke terug betaling van dit nog niet verleende voor schot in 1933 wel geen sprake zijn, toch is het noodig dat dit bedrag wordt gereser veerd voor dit doel. Eventueele noodherstel- lingen zouden uit dit bedrag betaald kun nen worden, al zijn alle gelden, welke nog aan dezen weg worden besteed, buiten het door Burg. en Weth. ingediende plan om, als verspild te beschouwen. Na ampele besprekingen kon de raad hier mede accoord gaan, zoodat bovengenoemde voorgestelde verlagingen gehandhaafd blij ven. Bij den post subsidie aan muziekkorpsen wenschte de heer Van de Putte aanteekening dat hij hiertegen is. Voor werkverschaffing is een bedrag van 1000 uitgetrokken, terwijl tevens gerekend is op een rijksbijdrage van 250. Hoewel niet alle leden doordrongen waren van de genoeg zaamheid van dezen post, werd hij onver anderd gehandhaafd. Nadat de heer Wisse nog opmerkte, dat hij een grondige herstelling van de veldwach terswoning: prefereerde boven een jaarlijksche gedeeltelijke verbetering, waarop de voor zitter hem toezegde m de volgende vergade ring een kostenberekening te zullen overleg gen, werd de gemeentebegrooting voor het jaar 1933 met algemeene stemmen vastge steld met een bedrag aan inkomsten en uit geven van 15.607 en een post van onvoor zien van 2137.55. Hierna werd overgegaan tot de artikels- ge wij ze behandeling van de vast te stellen bouw verorder g. Te 6 uur werd de vergadering gedurende een uur onderbroken en werd daarna de be handeling van de bouwverordening voortge zet. De heer Wisse was hierbij afwezig. Bij de rondvraag werd door de heeren Van de Putte en De Visser gewezen op enkele voetpaden, welke verbetering behoeven. De voorzitter beloofde, dat hierop gelet zal worden bij de a.s. schouwing. Esaaa WALSTRAAT 78 Komt 11 eens kijken naar de nieuwste snufjes ÜÜSTKAFELLE. Ter aarde bestelling mejuffrouw E. D. van den Broecke. Onder groote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van wijlen mej. E. D. van den 3roecke op het kerkhof te Oost- kapelle aan den schoot der aarde toever trouwd. Opgemerkt werden o.a. bestuursleden van de stichting Zonneveld en van de Prov. Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der T3.C., de burgemeesters van Oostkapellei en Domburg en vele andere autoriteiten en andere personen, die op een of andere wijze met de overledene in aanraking kwamen. Het was de wensch van de overledene, dat aan het graf niet gesproken werd. Met toe stemming van de familie heeft de heer dr. G Orbaan als voorzitter van het bestqur deu stichting, aan de geopende groeve de verze kering gegeven, dat het werk van de stich- ster van het zeehospitium op dezelfde wijze zal worden voortgezet. Ook was het de wensch van mej. Van den Broecke, dat „geen bloemen" aan het over lijdensbericht zou worden toegevoegd. Er waren echter nog verschillende bloemstuk ken van personen, die niet wisten dat dit £e wensch was. Deze bloemen dekten de kist. BRESKENS Huisslachtingen. Nu de tijd weer aanbreekt, dat velen een varken voor eigen gebruik willen slachten, is het wellicht niet van belang ontbloot nog maals de aandacht te vestigen op de bepa lingen van de crisis-varkenswet, voor zoover zij betrekking hebben op de huisslachtingen. Vrijgesteld van het betalen van rechten zijn nl. degenen, die a. lid is van de gewestelijke varkens centrale, binnen welk gebied hij woon achtig is b. hoofd zijn van een gezin waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar vooraf gegaan aan dat waarin hij een aanvraag om een akte van vrijstelling doet niet meer dan 2500 bedraagt(indien meer dan een varken in het kalenderjaar geslacht wordt wordt rekening gehouden met het aantal leden waaruit het gezin bestaat en is het maximum-bedrag van het zuiver inkomen op 2000 gesteld) c. het varken ten minste 4 maanden zelf hebben gemest d. gewoon zijn varkens voor gezinsgebruik te mesten e. in het bezit zijn van een akte van vrij stelling, af te geven door de gewestelijke var kenscentrale. Werk in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin en eenige leden van Ged. Staten, vergezeld van den griffier, den hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat en den chef der tweede afdeeling van de provinciale griffie, hebben Woensdag een inspectietocht gemaakt door Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren. Het was de bedoeling den toestand in oogenschouw te nemen, waarin zich onder scheidene wegen en werken, welke dit jaar ter hand genomen werden of uitgevoerd, bevonden en tevens ter plaatse en in overleg met verschillende autoriteiten verdere plan nen te beramen en in uitwerking te brengen ter bestrijding der werkloosheid. Begonnen te Breskens om omstreeks 8 uur ging het over Groede, Nieuwvliet, Zuidzande en Oostburg naar IJzendijke en Philippine, van daar naar Sas van Gent, dan over Westdorpe naar Axel en Koewacht, vervol gens over St. Jansteen naar Hulst, van hier over Stoppeldijk en Boschkapelle naar Wals oorden, alwaar de tocht om omstreeks 4 uur beëindigd werd. TERNEUZEN Scheepvaartberichten. Gisterenavond 9 uur is voor de Middelha ven het tjalkschip „Magdalena Sophie", een. tjalkschip van 148 ton, schipper de Bruijn, geladen met bieten, in de Nieuwe Haven gezonken. De opvarenden wisten zich in de

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1