500 300 25 Een speciale aanbieding! DONDERDAG EERSTE BLAD Een Meisjesgezicht 70e Jaargang >1932; Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ALS IN OORLOGSDAGEN. voor Jj-eAouckt de Avuiocne tkl/nt de/t xeuad STADS- EN PROV1NCÏENIEUWS COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels /1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 1 -5regels fl. - .alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen De moreele kwaliteiten onzer grensbevol king hebben bij de overige landgenooten al tijd in een min of meer kwaden reuk ge staan. De menschen aan de grens, zoo schreef nog dezer dagen een vertegenwoordiger van een bijzonder democratisch, dagblad, leven niet alleen aan, op en over de grens van het land, maar ook op en over de grens van het toelaatbare, de grens van wat mag en niet mag. In haar algemeenheid was deze uit spraak zeker sterk oveixireven. Het aller grootste deel der grensbevolking houdt zich geenszins met smokkelarij op, voor het overblijvende deel gold eens het spreekwoord „De gelegenheid maakt den, dief." In norma len tijd is het voor lieden, die meer binnen waarts het land in wonen, geen kunst om zich van smokkeï zonden vrij te houden. Aan de grens is dat heel anders. Het kwaad lokt daar eiken dag en als de economische omstandig heden slecht zijn, als er te veel en te lang durige werkloosheid is b.v., dan valt het niet mee om aan dat lokkende kwaad weerstand te blijven bieden. Wanneer het kwaad welig tiert, verleert de mensch trouwens ook spoe dig om het kwaad als zoodanig te onder scheiden. Met moreele verslapping als gevolg. Smokkelhandel is het profijtelijkst, als bui tengewone omstandigheden zekere prysbe- schermingen of kunstmatige prijsopvoeringen noodig maken. En die bijzondere omstandig heden zijn dan meestal gelegen in den alge- meenen nood. Nood eenerzijds dus, met ab normaal en kunstmatig opgevoerde prijzen anderzijds. De nood drijft de menschen dan tot het smokkelkwaad en de ruime winsten daarvan houden het kwiad aantrekkelijk. Een en ander schrijven we ter verklaring, niet ter verontschuldiging, van den grens- smokkelhandel. En ter verduidelijking ook, dat de menschen van het binnenland geen reden hebben om zich superieur te meenen boven hun broeders aan de grenzen. Want als de omstandigheden bij tijd en wijle eens zoo veranderen, dat er ook binnenslands aan het smokkelen wat te verdienen valt, toonen de menschen zich daar dan deugdzamer? We mogen deze vraag stellen, nu de econo mische beschermingsmaatregelen van de re geering abnormaal groote verschillen hebben geschapen tusschen den kostprijs van vele producten en den verkoopsprijs. Er wordt thans overal weer geknoeid als in de oorlogs dagen. Wie zijn oor te luisteren legt, kan het waarnemen, hoe het ontduiken van accijnzen e.d. een sport is geworden, welke in breede volkslagen naar hartelust wordt beoefend. 't Is immers zoo gemakkelijk. Met een kilo boter in zijn zakken kan men 75 cent accijns ontduiken. Met margarine en andere spijs- vetten is het juist zoo. De Varkenswet geeft eveneens aanleiding tot knoeien. Enz. In verband met een en ander willen we de goedwillenden met aandrang waarschuwen om den smokkelhandel in geen enkel opzicht te steunen. Anders immers wordt het effect der regeeringsmaatregelen, welke ten doel hebben om den economischen toestand te verbeteren, illusoir. Bovendien schaden we onze persoonlijkheid. In de oorlogsdagen hebben we het kunnen ervaren, hoe de smok kelhandel de moraliteit der menschen ge leidelijk neerhaalde en tenslotte een psychose schiep, welke de criminaliteit onrustbarend deed toenemen. Omwille dus van ons zelve én om de re geering te steunen in haar pogen om nijvere bevolkingsgroepen van ellende en ondergang te vrijwaren, mogen we den onwettigen han del niet steunen. En ook de regeering heeft tot plicht om tegen den smokkelhandel de bijzondere maat regelen te nemen, welke worden vereischt door de buitengewoon gunstige omstandig heden, welke ze door haar beschermings maatregelen schiep. De wet stelt het straf baar, als een burger een of ander waarde- voorwerp onbeheerd buiten zet, omdat we geen kans mogen geven om diefstal te plegen. Zoo'n voorwerp moet worden bewaakt. Wel nu, de regeering bewake ook de extra-waar den, welke ze door haar maatregelen in het openbaar verkeer bracht. Waar het mes der bezuiniging ook in gestoken moge worden, het zal in geen geval mogen geschieden in bewakingsposten. Integendeel, bij ons rijst de vraag, of uit het massale leger der- werkloo- zen geen geschikte krachten gerecruteerd moeten worden ,om als tijdelijke ambtenaren de naleving der crisismaatregelen van de re geering te controleeren. Om de baat van die maatregelen te verzekeren en om de openbare moraliteit te beschermen. Nader voorstel van de Commissie voor Ziekenhuisverpleging. Ons voorstel van 14 October j.l. behoeft nog eenige aanvullingen en wijzigingen op de volgende punten. I. Wij deelden in dit voorstel mede, dat de in het Sint Josephziekenhuis en „Bethesda" door de gemeente te benoemen specialist en chirurg zouden behandelen alle in die zie kenhuizen opgenomen 3e klasse-patiënten, welke inwoners zijn van Vlissingen en vallen beneden een zekere weistandsgrens. Wanneer deèe bepaling gehandhaafd bleef, zou dit tot het niet bedoelde gevolg leiden, dat een niet onbelangrijk aantal in de 3e klasse van een ziekenhuis opgenomen patiën ten zelf hun geneeskundige behandeling, waaronder ook de overige specialisten moeten worden gerekend, zouden moeten gaan beta len, een behandeling, die zij tot nu toe of van gemeentewege (in het Gasthuis) ontvin gen óf vanwege het Algemeen Afdfeelingszie- kenfonds Walcheren. Zooals wy U tevens mededeelden, verklaar de genoemd fonds zich bereid de geheele stralenbehandeling, met uitzondering van ra- diumbehandeling, voor haar leden, die opge nomen werden in de 3e klasse van een zie kenhuis te betalen, nu onze commissie voor stelde om de geneeskundige behandeling van bovenbedoelde categorie patiënten voor reke ning der gemeente te doen nemen en het fonds in deze dus eenig voordeel zou hebben. Indien dus het fonds de geneeskundige be handeling van die patiënten in de zieken huizen, die boven de weistandsgrens zouden vallen, doch tevens lid waren van het zie kenfonds, zou moeten blijven betalen, dan zou het fonds te zwaar belast worden, tenzij het af zou zien van de betaling van de stra lenbehandeling. Een en ander is een gevolg van het feit, dat de door ons voorgestelde W3lstandsgrens niet samenvalt met de inko mensgrens, tot welke het fonds bereid is per sonen te verzekeren. Door onze commissie wordt met inkomen bedoeld het gezins- inkomen, terwijl het fonds als inkomen aan neemt het inkomen van het hoofd van het gezin. In verband met het bovenstaande stellen wy dan ook voor om de geneeskundige be handeling voor rekening der gemeente te ne men van alle in de ziekenhuizen opgenomen 3e klasse-patiënten, die inwoners zijn van Vlissingen en vallen beneden een zekere wei standsgrens of die lid zijn van het Algemeen Afdeelingsziekenfonds Walcheren. Deze ge wijzigde regeling gaat de gemeente niet méér kosten dan de regeling, die door ons oor spronkelijk was ontworpen. Het salaris van den chirurg en van den specialist-internist blijft op hetzelfde bedrag bepaald, terwijl het geschatte bedrag, hetwelk voor de specialis ten is uitgetrokken niet verhoogd behoeft te worden, omdat bij de bepaling van die bedra gen feitelijk reeds rekening is gehouden met hetgeen wij thans voorstellen. II. In ons voorstel deelden wij voorts mede, dat aan den heer N. A. Henrard wegens op heffing van zjjn betrekking eervol ontslag zou moeten worden verleend als röntgenoloog en dat deze daardoor geen schade zou lijden, aangezien hij met het Algemeen Afdeelings ziekenfonds een overeenkomst zou sluiten betreffende de stralenbehandeling van de fondsleden, welke in de 3e klasse van een zie kenhuis zouden worden opgenomen. Aanvan kelijk meende de heer Henrard door deze re geling geen schade te lijden, doch eerst dezer dagen gaf hij ons té kennen, dat hij bij nader inzien op deze meening moet terugkomen. Uit het onderhoud, hetwelk wij met den heer H^prard hadden, bleek, dat deze inderdaad door de nieuwe regeling schade zou lijden hij verliest namelijk een betrekking, waaraan pensioenrechten en een rechtspositie ver bonden zijn. In overleg met het Algemeen Afdeelings ziekenfonds Walcheren hebben wij in deze een oplossing gevonden, welke voor de ge meente geen grootere uitgaven met zich mede brengt en voor den heer Henrard tot gevolg heeft, dat deze geen schade lijdt. Wij stellen U namelijk voor den heer Hen rard te benoemen tot gemeente-röntgenoloog der ziekenhuizen 'in deze gemeente en het sa laris voor die betrekking vast te stellen op 3000 per jaar. Dit. bedrag zal de gemeente echter terug ontvangen van het ziekenfonds gedurende den tijd, dat de overeenkomsten, te sluiten met de besturen van het Sint Jo sephziekenhuis en „Bethesda" zullen gelden. Hiertoe zal met genoemd fonds een overeen komst moeten worden gesloten. Zooals U bekend is moet de gemeente voor haar ambtenaren 15.5 van hun jaarwedde als pensioensbijdrage betalen. De heer Hen rard is daarom als tegenprestatie bereid de stralenbehandeling van de niet bij het zie kenfonds Walcheren verzekerde in de 3e klasse van een ziekenhuis opgenomen Vlis- singsche patiënten en vallende beneden een verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"-Crême gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. zekere welstandsgrens, op zich te nemen. Voor deze werkzaamheden hadden wij een bedrag van 720 uitgetrokken. Bij de uitgaven onzer begrooting dient dus opgeteld te worden een bedrag van 3000 15.5 van dit bedrag 3465 en afgetrokken 720 dit vormt alzoo een vermeerdering van uitgaven van ƒ2745. De inkomsten ver meerderen met ƒ3000 (terugbetaling salaris röntgenoloog door het fonds aan de ge meente) III. In ons voorstel schreven wij, dat wij de vereeniging- „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten" aangeraden hadden om zich aan te sluiten bij de Vereeniging voor ziekenhuis verpleging op Walcheren, doch dat het ons echter nog niet bekend was, of het bestuur onderhandelingen met die vereeniging had aangeknoopt en eventueel tot welke resulta ten die onderhandelingen hadden geleid. Thans kunnen wij mededeelen, dat het be stuur der Walcherschè vereeniging bereid is aan haar algemeene ledenvergadering voor te stellen, om de leden van de vereeniging „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten" met in gang van 1 Januari a.s. over te nemen, on der voorwaarde, drt, evenals zulks ten aan zien van de Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging te Vlissingen het geval is, voor elk lid dat overgaat, een bedrag van ƒ0.80 in de reserve-kas wordt gestort. Deze vereeni ging telt ongeveer 2300 leden. De nadere door onze commissie met het bestuur der Vereeniging Walcheren gevoerde onderhandelingen hebben tot het volgende resultaat geleid. De gemeente stort voor elk lid van de Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging te Vlissingen én van de ziekenkas „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten", dat op 1 Januari 1933 naar de Walchersche vereeni ging overgaat kinderen en niet-betalenden met leden gelijk te stellen 0.80 in de reservekas dier .vereeniging, benevens een bedrag van 750 wegens renteverlies, aange zien deze som niet ineens, doch in jaarlijk- sche termijnen betaald zal worden. Dit totaal bedrag wordt evenwel verminderd met het bedrag van het reservefonds en de batige sal di van de exploitatierekeningen van beide vereenigingen. De betaling zal zoodanig plaats hebben, dat de gemeente jaarlijks op 1 Ja nuari, te beginnen met 1 Januari 1933, 1000 zal afdragen totdat het volle bedrag zal zijn gestort. Aangezien wij ons geheel met het voorstel der vereeniging „Walcheren" kunnen ver eenigen, stellen wij U voor deze regeling te aanvaarden. IV. Ten slotte stellen wij U voor, het slot van ons voorstel van 14 October jl. -te wijzi gen en aan te vullen als volgt Punt i wordt gelezen besluit tot het ver- leenen van eervol ontslag aan den heer N. A. Henrard als röntgenoloog aan het Gasthuis, wegens opheffing van zijn betrekking en be noeming van denzelfde tot gemeente-rönt genoloog der ziekenhuizen in deze gemeente Toe te voegen de punten m. besluit tot vaststelling van een instructie voor den gemeente-röntgenoloog der zieken huizen in deze gemeente n. besluit tot het aangaan van een over eenkomst met het Algemeen Afdeelings ziekenfonds Walcheren betreffende de terug betaling aan de gemeente door dat fonds van de jaarwedde van den gemeente-röntgenoloog der ziekenhuizen in deze gemeente o. besluit tot het aangaan van een over eenkomst met de Vereeniging voor1 Zieken huisverpleging op Walcheren betreffende de wijze van betaling van het in haar reserve kas te storten bedrag voor de leden van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen en van de ziekenkas „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten", die op 1 Januari 1933 naar eerstgenoemde vereeniging over gaan. Voorstel aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is het volgend voor stel aan den gemeenteraad gedaan De commissie die in uwe vergadering van 29 April jl. werd benoemd en die tot taak had een regeling te ontwerpen ter uitvoering van uw besluit betreffende de ziekenhuisverple ging, in overleg met de ziekenhuizen, de ver eenigingen voor ziekenhuisverpleging en het Walchersch Ziekenfonds, heeft haar werk volbracht. In het aan den raad gericht rapport heeft de commissie de financieele gevolgen welke het genomen besluit voor de gemeente zal hebben ontwikkeld en aangegeven de regelingen wel ke zullen moeten worden getroffen. Ons college heeft van den inhoud van het rapport met de daarbij gevoegde ontwerp besluiten met groote belangstelling kennis Wij maken het u gemakkelijk, Me vrouw Als uw Palmolive zeep is op gebruikt, behoeft u niet telkens één nieuw stuk te laten halen. Van nu af kunt u Palmolive - die u natuurlijk onontbeerlijk is geworden - bij drie stukken tegelijk koopen. Niet alleen brengt dit gemak mee, doch ook een besparing! Want voor het derde stuk betaalt u maar de IJ helftDeze aanbieding kan slechts tijdelijk zijn. Maakt er dus per stuk spoedig gebruik van! H-32-73 AB (J 0 0 genomen en kan zich in meerderheid daar mede vcreenigen. Op grond hiervan adviseert de meerderheid van ons college de voorstellen van de ge noemde commissie te aanvaarden. De N.V. Haven van Vlissingen. Verschenen is het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over het ont werp houdende machtiging van den minister van waterstaat en van financiën tot oprich ting van de naamlooze vennootschap Haven van Vlissingen en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betref fende de exploitatie, de erfpacht en het ge bruiken van havens en haventerreinen en de daartoe behoorende inrichtingen en toeken ning aan die vennootschap van de bevoegd heid tot het heffen van rechten. Vele leden betuigden hun instemming met dit wetsontwerp. Andere leden, die van meening waren, dat nu wel duidelijk is gebleken, dat de haven van Vlissingen niet heeft beantwoord aan de daaromtrent gekoesterde verwachtingen, en dat de daaraan bestede gelden dus niet te verantwoorden zyn geweest, hadden tegen het wetsontwerp bezwaren. Het kwam hun voor, dat de voorgestelde transactie voor den Staat onvoordeelig genoemd moet worden, te meer daar naast alle door hem reeds gedane uitgaven ook het onderhoud der kunstwerken en het op diepte houden van de havens en kanalen voor zijn rekening zal blijven. Hiertegen werd door de eerstbedoelde leden aangevoerd, dat men op dit oogenblik nog geen conclusies mag trekken ten aanzien van de resultaten, met de Vlissingsche haven te bereiken. Immers deze haven is nog niet ge reed, de eenvoudigste outillage ontbreekt haar. Het had sommige leden verwonderd, dat de gemeente Vlissingen, die steeds zoo sterk heeft aangedrongen op verbetering van haar haven, en die daarbij ook de voornaam ste belanghebbende is, nu verklaard heeft niet in staat te zijn deze te exploiteeren, zoo- dafc er een N.V. moet worden opgericht, in welker kapitaal van 1.000.000 de gemeente slechts voor ƒ275.000 zal deelnemen. Gemeentelüke Arbeidsbeurs. By den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, i behanger, 1 be tonwerker, 1 mastieker, 29 grondwerkers, 2 loodgieters, 1 mandenmaker, 20 metselaars, 17 opperlieden, 33 schilders, 8 stucadoors, 2 tegelvormers, 44 timmerlieden, 4 ververs, 1 wagenmaker, 3 waterbouwkundig-opzichters, 1 teekenaar bekend met werktuigkunde en; bouwkunde, 1 machinale houtbewerker, 2 meubelmakers, 4 stoffeerders, 4 kleermakers, 1 lasscher, 1 coiffeur, 1 lederbewerker, 4 schoenmakers, 659 metaalbewerkers (w.o. 253 tijdelijk werkloos), 1 bierbottelaar, 9 brood banketbakkers, 2 koks, 3 koksaides, 5 slagers, 1 tuinman, 7 magazijnbedienden, l slooper, I V/inkelbediende, 7 chauffeurs, 7 kellners, 3 loopjongens, 4 sleepers, 32 transportarbeiders, 36 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 1 winkeljuffrouw, 2 teekenaars, 1 musicus, 2 werksters, 2 dienstboden, 10 portiers, loopers, enz., 41 varensgezellen en 97 losse arbeiders. Totaal 1121 ingeschrevenen, w.o. 132 in de werkverschaffing. Vorige week 1090 personen. Alzoo een vermeerdering van 31 werkzoe kenden. Huisvlijt door werkloozen. In ons nummer van 17 October jl. had den wij gelegenheid, een en ander omtrent de plannen van het Comité tot bevordering van Huisvlijt door Werkloozen, mede te dee- len. Thans komen wy daar nader op terug. De werkzaamheden zyn nu zoo ver gevor derd, dat de deelnemers Woensdag 2 Novem ber a.s. kunnen beginnen. Het comité heeft de beschikking over een groot aantal schaaf banken, werkbanken enz. en de voormalige nieuwe Middelkerk in de Korte Vrouwestraat alhier, is in een formeele werkplaats her schapen. De officieele opening zal plaats hebben Dinsdag 1 November a.s., des namiddags 3 uur, in bovengenoemd gebouw door den bur gemeester. Hieruit blijkt wel, dat onze bur gemeester in dien arbeid belang stelt. Trou wens, indien het gaat om de belangen van de burgerij, kunnen wy op onzen burgervader rekenen. Dat weten wy. Alle belangstellenden en allen, die op eenigerlei wijze hun belangstelling hebben, getoond, worden uitgenoodigd op gemeld uur in genoemd gebouw aanwezig te zijn, terwijl natuurlijk ook alle deelnemers worden ver wacht. Het is voor het comité niet doenlijk, allen, die hebben medegewerkt, hetzij door financieele bijdragen, hetzy door het ver strekken van materialen of anderszins, schrif telijk uit te noodigen. Wy vertrouwen echter, dat velen van de gelegenheid zullen gebruik maken, om nader met de v erkwij ze van het comité kennis te maken. Verder ligt het in de bedoeling, over te gaan tot het 'organiseer en van een cursus itf

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1