500 EERSTE BLAD No.252 70eJaargang- !932i DINSDAG Uilgivi: Firn 1. Hll 8111101 Ir.. Bitaal 58-6(3. Vlissingen. Itlil. 10. Pislritaiit 66281 33 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen DE REGELING VAN DE ZIEKENHUISVERPLEGING. STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct De abonné's in 't bezit éener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1— 5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels ft - .alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies A ft gulden bij verlies O I* gulden bij verlies van 11111 van een M H van eiken een duim ISJ'sJ wijsvinger lUXj anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" D?t nummer bestaat uit 2 bladen t h Het bestuur der Vereeniging voor behoud van het gemeentelijk Ziekenhuis te Vlissin gen verzoekt uw raad het voorstel van de commissie voor ziekenhuisverpleging inzake de ontworpen regeling ter uitvoering van uw besluiten van 29 April 1932 niet te willen aannemen. De gronden waarop gemeend wordt dat verwerping van die ontworpen regeling noodzakelijk is, moge uw raad uit bijgaande memorie van toelichting putten. Het voorstel van de commissie geeft een regeling omtrent de toekomstige wijze van handelen met t.b.c.-patiënten. In hoeverre deze nieuwe werkwijze de meest aanbevelens waardige is voor de betrokken lijders en of hierdoor de groote sociale belangen beter zullen worden gediend dan onder de tot he den geldende regeling, willen wij nu niet beoordeelen. Wel achten wij het dringend noodzakelijk, dat de districtsconsultatiearts in Zeeland, dr. Hoorweg, de officieele des kundige op dit gebied in Zeeland, zijn oor deel aan uw raad doet kennen. Daarnevens zal het oordeel van de Veree niging ter bestrijding der T.B.C. te Vlissin gen zeer veel waarde hebben. De uitvoering van het raadsbesluit tot vol ledige opheffing van de gemeentelijke zie- keninrichting zal volgens het rapport moe ten voeren tot aanstelling van 2 zusters bij tae ouden van dagen. Afgescheiden of de be langen van de daarvoor bestemde zusters hiermede gediend worden en of de reeds met name genoemde zusters verplicht zijü dit werk te aanvaarden, meenen wij uw raad te moeten wijzen op het Verplegingsbesluit No. 359, waarbij de arbeidstijd dier zusters wordt geregeld en waardoor het aantal van 2 zusters ten eenenmale onvoldoende zal zijn. Dit getal zal, rekening houdende met ziekte, verlof en den wekelijkschen vrijen dag, op 4 moeten worden gesteld, waardoor de kosten natuurlijk hooger worden. Een zeer groot bezwaar acht onze Veree niging de opgenomen bepaling, dat de over eenkomst kan worden verbroken, indien een der ziekenhuizen zijn verplichtingen niet meer in staat is na te komen. De motivee ring dat het in het gemeentebelang is, dat iu een zoodanig geval de overeenkomst met het andere ziekenhuis kan worden beëindigd, schijnt ons gespeend van logica. Indien toch bijv. „Bethesda" zal blijken niet aan zijn verplichtingen te kunnen vol doen, zal dit beteekenen, dat de door de ge meente geconditionneerde verpleegprijs de kosten van dit ziekenhuis niet dekt, doch verbreking van het contract met het andere ziekenhuis heeft geen zin, tenzij men dit ziekenhuis ook een hoogeren verpleegprijs wil gaan betalen. Ook op grond van deze overwegingen is Aanvaarding van het rapport niet wen- échelijk. Met de vereeniging „Gelijke Plichten Ge lijke Rechten" is blijkbaar geconfereerd over aansluiting bij de Vereeniging Walcheren. Wij vermeenen dat deze aansluiting de ge meente ook een offer zal kosten, evenals voor de andere vereeniging 6000 is geno teerd, verdeeld over 6 jaar. Wij geloovèn niet ver van de waarheid te zijn, indien wij het als reserve te betalen bedrag stellen op 1840. Een jaariyksche verhooging van de uitgaven in het nieuwe systeem met ruim 300 is noodzakelijk. Een overeenkomst met het Middelburg- sche ziekenhuis voor opneming van patiën ten, die neutraal wenschen verpleegd te worden, is niet gesloten. De kosten daarop eventueel vallende worden pro-memorie ge boekt. Dit bedrag zal zonder twijfel met de kosten voor vervoer van familiebezoek (die natuurlijk ook voor rekening der gemeente dienen te komen) het door de commissie be rekende voordeel van 5439.11 (nieuwe systeem voordeeliger volgens de commissie dan het oude systeem) op losse schroeven zetten. Als algemeene opmerking ten opzichte van de vergelijkende staatjes „Kosten in 1931" en „Kosten van den nieuwen toestand" mo ge het volgende worden opgemerkt De kostprijs is voor het Gasthuis berekend °P 3.70. Het zal een ieder insider en ook Burg. en Weth. bekend zijn, dat de kostprijs per verpleegdag door het college van regen ten en door den accountant van de com missie was berekend óp 3.12. Thans gaat men uit van 3 70. welk verschil wel toe lichting behoeft. Indien men bij het totaal bedrag, dat in 1931 door het Gasthuis voor de ziekenafdee ling is uitgegeven, optelt het salaris van dr. Smitt (deel dat door de gemeente wordt betaald) en 15.5 pensioenbijdrage voor het personeel (dat ook door de gemeente wordt betaald), dan bedragen de werkelijke uitgegeven gelden voor 20400 verpleegdagen: uitgaven rekening Gasthuis 63.392.— salaris dr. Smitt- 2000. 15.5 pensioenbijdrage- 3069.— 68.461.— waardoor de verpleegprijs per dag in het Gasthuis werkelijk bedraagt 3.36. Een aannemelijke verklaring van dit prijsverschil is Burg. en Weth. aan den raad c.i. wel schuldig. Bij het kostenstaatje in 1931, dus oude toestand, wordt bij de 20.404 verpleegdagen ad 3.70 opgeteld 2317.25, zijnde het bedrag door Maatschappelijk Hulpbetoon betaald aan het Gasthuis. Dit bedrag is natuurlijk reeds in die 20.404 dagen ad 3.70 begre pen. Derhalve moeten de kosten voor reke ning gemeente verminderd worden met 2317.25. Het bedrag in 1931 ontvangen van 3e klasse patiënten moet daarentegen worden gesteld op 9965.75 in plaats van op 10.441.20. Indien deze correcties van foutieve bere keningen worden aangebracht, dan ziet het staatje „Kosten in 1931" er als volgt uit, waarbij dan nog de volle 20.404 verpleegda gen zijn berekend en dus de bezuiniging van 20 tengevolge van den nieu wen controledokter (die blijkbaar wel in het nieuwe stelsel ten voordeele mag worden ge rekend) buiten beschouwing zijn gelaten 20.404 dagen ad 3.70 75.494.80 salaris dr. Smitt 1000. pensioenbijdrage - 155. medicijnen - 375.30 specialisten - 121.50 verloskundige hulp - 222.50 - 1874.30 Maatsch. Hulpbetoon aan St. Jos. Ziekenhuis- 3229.33 80 598.43 Terugontvangen 3e kl. patiënten - 9965.75 70.632.68 Wordt hierop de 20 bezuiniging tengevolge van de controle toe gepast, welk bedenkelijk voordeel toch zoowel bij den ouden als bij den nieuwen toestand van in vloed mag zijn, dan wordt dit be drag verminderd met 3000 X 3.70 - 11.100.— rest 59.532.68 Wanneer ook het nieuwe stelsel cm de niet-chirurgische t.b.c.- patiënten zoo mogelijk in dag verblijven op te nemen in den bestaanden toestand wordt toe gepast, dan zal dit voor het Gasthuis een voordeel opleveren ■van 3330 X (3.70—1.875) - 6077.25 rest 53.455.43 En als dan nog overeenkomstig de werkelijkheid de kostprijs was berekend van 3.36, dan zou dit restant nog verminderd zijn met 20.404 3000 3330 14.074 X 0.34 - 4785.16 Het nieuwe stelsel toegepast bij handhaving van het Gasthuis zal dan de gemeente kosten - 48.670.27 En de kosten van den door de commissie vcorgestelden nieuwen toestand zullen de volgende zijn 12912 verpleegdagen46.806.— 3330 id. t.b.c dagverblijven - 6243.75 53.049.75 Kosten medische verzorging en controle- 19 000.— Pensioenbijdragen- 2046.— Kosten op wachtgeldstelling - 8315.37 Verzekering vastbedeelden bij Ziekenfonds Walcheren - 1650.— Medische verzorging vastbedeel den door Maatschapp. Hulp betoon - 200.— Verzekering vastbedeelden bij Ziekenhuisverpleging- 350.— Reservefondsbij drage- 1000.— 85.611.12 terug te ontvangen- 18.575.75 67.035.37 Hierbij moeten de kosten geteld worden van 2 zusters (waar schijnlijk vergeten)- 3003.— 70.038.37 Hierbij moeten de kosten geteld worden, die de verzorging van cuden van dagen meer zullen kosten als gevolg van de split sing der 2 inrichtingen- 13.000. Bijdrage reservefonds Gel. Plich ten Gelijke Rechten - 307 83.345.37 Het nieuwe stelsel toegepast bij opheffing van het Gasthuis zal de gemeente kosten- 83.345.37 En bij dit bedrag moet dan nog geteld worden de pro-memoriepost voor de verple ging van de neutralen te Middelburg de onkosten voor 2 zusters meer voor de ouden van dagen, die 'meer zullen bedragen dan de wachtgelden voor die 2 zusters nu uitgetrokken een bijdrage van Maatschappelijk Hulpbe toon voor ziekenhuisverpleging immers thans wordt daarvoor genoteerd 5546.58, terwijl bij den nieuw gedachten toestand slechts een verzekeringspremie van 350 is vermeld. De dagen, die door patiënten bo ven de 30 dagen in het ziekenhuis worden doorgebracht, zullen voor rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon komen. Wij zijn dan ook overtuigd dat het nieuwe stelsel met handhaving van het Gasthuis 34.675.10 minstens minder zal kosten dan invoering van het nieuwe stelsel bij ophef fing van het Gasthuis. Wy stippen alleen nog aan, dat daaren boven de economisch zwakkeren in het nieu we stelsel belangrijk meer moeten gaan be talen, zoodat de voorgestelde nieuwe rege ling in alle opzichten een groote verslechte ring beteekent en in deze bijzonder moeilijke tijden een ongemotiveerd onnoodig offer van de gemeentenaren en van de gemeentekas zou vergen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de toekomst eerder hoogere cijfers zal te zien geven. Immers is de kans zeer aannemelijk, dat van de bepalingen tot verbreking van de over eenkomst, waarop in den aanhef werd ge doeld, zal worden gebruik gemaakt en dat met groote zekerheid stijging van den ver pleegprijs is te verwachten. En dan zal er geen gemeentelijke instelling zijn, die prys- regelend kan fungeeren, dan zullen wij met handen en voeten gebonden zijn en hebben te accepteeren, wat ons wordt gevraagd. Vlissingen, 24 October 1932. M. J. HARTS, Voorzitter. L. p. VAN OORSCHOT, Secretaris. Luchtlijn RotterdamHaamstedeVlissingen. In verband met een op Zaterdag 29 Octo ber a.s. te Vlissingen te houden belangrijke vergadering inzake de exploitatie van de luchtlijn Rotterdam—HaamstedeVUssin- gen, gedurende het komende jaar. zal de dienstregeling in afwijking van de thans be staande, dien dag als volgt worden uitge voerd vertrek Rotterdam 8.00 _uur, aan komst Haamstede 8.25 uur, aankomst Vlis singen 8.50 uurvertrek Vlissingen 15.40 uur. vertrek Haamstede 16.05 uur, aankomst Rotterdam 16.30 uur. Ontspanning aan werkloozen. De commissie voor ontspanning aan werk loozen hier ter stede heeft het plan, met in gang van 31 October a.s. eenige zalen van het gebouw der Chr. Jonge Mannenver- eeniging Noordstraat 34, weer open te stellen voor werkloozen van elke kerkelijke en poli tieke richting. Behoudens nader mede te dee- len uitzonderingen zullen de zalen geopend zijr. van 912 uur en van 1.30 tot 5 uur, des Zaterdags van 9—12 uur. Alle werkloozen weiden hierbij hartelijk uitgenoodigd. Zooals de lezers zich waarschijnlijk nog wel herinneren zullen, heeft deze commissie, be staande uit vertegenwoordigers van de Chr Jonge Mannenvereeniging en den Chr. Bestu renbond, in den vorigen winter ook dat zelfde soort werk verricht. Hare bijeenkomsten wer den toen bezocht door naar schatting 8000 personen van verschillende richtingen. De bezoekers brachten hun tijd door met gezel schapsspelen, conversatie en lezen. Verschil lende nieuwsbladen en boeken waren tc hun. ner beschikking. Zij genoten van radio-uit zendingen, waarvoor de Radio-distributie- Maatschappij een gratis aansluiting verstrekt had. Door steun in natura van diverse instel lingen en winkeliers konden de bezoekers gratis een kopje koffie of thee gebruiken en van tijd tot tijd rookartikelen bekomen. Naar wij vernemen hebben ook nu weer verschillende organisaties uit Vlissingen toe zeggingen gedaan tot geldelijken steun en zijn er reeds van instellingen en winkeliers giften in natura ontvangen. De commissie wil haar taak dezen winter nog verder uitbreiden en zij stelt zich voor, af en toe een spreker te vragen voor het be handelen van een actueel onderwerp, terwijl zij tevens op haar programma heeft staan, het houden van enkele ontspanningsavonden, die gratis toegankelijk zullen zijn voor werk loozen met hunne echtgenooten of verloofden Bovendien stelt zij voor jeugdige werkloozen de gelegenheid open om in Gen der zalen van genoemd gebouw het figuurzagen te beoefe nen. De benoodigde gereedschappen cn hout zullen gratis worden verstrekt. De commissie hoopt, dat zij het laatste op haar beurt even eens om niet bekomt (Er zijn bijv. wel win keliers, die haar een ledige theekist cadeau doen Evenals den vorigen winter, zal ook thans steeds weer een geschikt leider in het gebouw aanwezig zijn. Na lezing van het bovenstaande zal elk be orijpen, dat iedere gift, zoowel in geld als In natura (kcffie, thee, suiker, tabak, sigaren, sigaretten etc.) de commissie welkom is. Een klein berichtje aan den secretaris-penning meester, den heer C. Eckhardt, Aagje Deken- sttaat no. 167, of aan den voorzitter, den heer J. Germing, Kasteelstraat 69, en uw glit wordt afgehaald, onder vriendelijken dank van vele Vlissingsche werkloozen. Extra-uïtkeering aan werkloozen. Aan den gemeenteraad is het volgend adres gezonden De Onafhankelijk Socialistische Partij af- deeling Vlissingen, domicilie kiezende ten huize van de tweede ondergeteekende aan de Eadhuisstraat 64, doen U namens de afdee- ling, die zij vertegenwoordigen, het verzoek, aan alle werkloozen, die langer dan drie maanden werkloos zijn, een viervoudige nit- kcering ineens te verstrekken voor het aan schaffen van kleeding, dekking en schoeisel Ter toelichting deelen zy mede, dat het aan de werkloozen, ongeacht of zij hoofden van gezinnen, kostwinners of vrijgezellen zijn niet mogelijk geweest is van hun steunuit- keeringen de noodzakelijke vernieuwing van dekking, kleeding en schoeisel te koopen. Voor de meeste werkloozen, vooral voor hen die gezinnen vertegenwoordigen, is het zelis uitgesloten geweest de noodwendige repara ties te betalen, waardoor de slijtage zich doorgezet heeft in een positief verval van kleeding en schoeisel. Het is uwen raad bekend, dat de regeering in November 1931 toen de nood reeds hoog gestegen was de voorstellen van het Twee de Kamerlid dr. Van den Tempel heeft afge wezen en vooralsnog van dien kant, ofschoon- de toestand in de gezinnen nog ernstiger is geworden, geen hulp is te verwachten. Meer dan ooit te voren zijn de werkloozen daardoor op de plaatselijke overheid aangewezen. De O.S.P. weet natuurlijk, dat inwilliging van haar verzoek beteekent, dat de regeering de subsidie, die zij ook aan deze gemeente verleent, zal intrekken, maar desondanks is zij van meening, dat de gemeente in het be lang van de honderden gezinnen, die drei gen ten onder te Baan, zich deze bruutheid van regfceringswege moet laten welgevallen. Voor de gemeente Vlissingen is bovendien het geringe bedrag, dat de regeering aan steun geeft, nl. plm. 2200, het offer niet zóó groot, dat op grond daarvan de noodtoestand moet blijven voortbestaan. Haar verzoek, om als extra-uitkeering voor het bekende doel een viervoudige uitkeering ineens te verstrekken, kost de gemeente een bedrag, v/at stellig betaald kan worden. Wat meerdere lasten op de schouders van hen, die in het voorrecht deelen deze te kunnen dra gen, beteekent, dat honderden gezinnen, die eertijds tot de valide gezinnen gerekend mochten worden, niet geheel tot den .pauper stand worden teruggebracht. Ondergeteekenden spreken de hoop uit, da', uw raad zich niet op een formeel standpunt plaatsen zal door het verzoek op grond van de regeeringswenschen af te wijzen, maar m tegenovergestelden zin den plicht, die op de regeering rustte, in het belang van honderden Vlissingsche gezinnen zal weten te vervullen P. POPPE, Voorzitter. M. VAN OORSCHOT, Secretaresse. Ensemble Kees Pruis. Concertgebouw. Aan de opgaaf „het publiek eens hart grondig laten lachen" heeft dit gezelschap dat, na een afwezigheid van bijna twee jaar, gisterenavond voor een goed bezette zaal oo- trad, glansrijk voldaan. Gelachen dat er is, neen, gegierd, gebruld We hadden trouwens niet anders verwacht, want Kees Pruis is een onbetaalbare grap penmaker, een gezellig conferencier, en em rasechte Hollandsche liedjeszanger, die de massa pakt. Stella Seemer past zich met haar liedjes en grapjes volkomen bij hem aan, Piel Hesse heeft het ware oude tooneelbloed in de aderen en Willem Ciere, de knappe pianist componist, zorgt op schitterende wijze voor ae muziek. Het uitgebreide, afwisselende, aantrekkelij ke programma zullen we niet analyseeren doch Kees' pleidooi voor onze taal, Stella's ,.De Koe" en het door beiden in samenwer king met Piet vertolkte alleraardigste blijspel van Vemo „Zijn wy ezels Ja moeten v. e toch nog even memoreeren. Dat de zaal de populaire refreintjes spon taan meezong, zoodat in enkele oogenblikken een gemengd koor zijn beslag had gekregen, was wel het bewijs, dat de stemming op peil was en bleef. Na elk nummer barstten donderende toe juichingen los, hetgeen de kunstenaars tot toegiften bewoog. Een excellente avond, waarop de lach aan enkele honderden ge schonken werd. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Zaterdag werd te Waalwijk het nieuwe raadhuis door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant officieel geopend. Eenige feto's van deze plechigheid. Enkele opna men van het ruiterfeest der Rotterdamsche politie op Zaterdag jl. Gisterennacht heeft op den Amsteldijk te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen werden gewond en een ge dood. Een drietal opnamen van de voet- gangersweek te Amsterdam. Aankomst in de Amsterdamsche haven van het eerste Sovjet-schip dat een lading gezaagd hout uit» Siberië aanbrengt. Ingenieurs-district der telegrafie en telefonie. Met ingang van 1 November a.s. wordt het ingenieurs-district der telegrafie en telefonie Vlissingen ingesteld het beheer daarvan i3 opgedragen aan den electrotechnischen hoofdambtenaar der telegrafie en telefonie G. A. Bor, alhier. Een haai aangespoeld. Een haai van ongeveer 2 meter lengte '3 aangespoeld aan het strand tegenover de Van Galenstraat. Bij aanspoeling leefde de roof- visch nog en sloeg met den staart, doch kort daarna is hij gestorven. Het spreekt vanzelf dat hef aanspoelen van'dezen hyena der zee, die natuurlijk was verdwaald, veel belangstel ling trok. Enkele personen hebben nog een herinnering meegenomen, o.s. enkele tanden en stukken van den staart. Op last van de politie is het cadaver, dat een hevigen stank begon te verspreiden, gis teren door de gemeente-reiniging opgeruimd. MIDDELBURG Domeinen. Bij Kon. besluit van 20 October 1932 Is lo. aan A. van Dorst, opziener der domei nen in Zeeland, te Middelburg, de persoon lijke titel van hoofdopziener der domeinen verleend 2o. aan A. van Dorst, voornoemd, op zyn verzoek, met ingang van 1 Januari 1933, eervol ontslag verleend uit zijn genoemde betrekking. GOES Opheffing inspectie lager onderwijs. Het ligt in de bedoeling van de 58 inspec ties bij het lager onderwijs er 5 op te heffen, waarbij ook de inspectie Goes is gerekend. BRESKENS Door schrikkend paard gewond. Zaterdagmiddag passeerden te Breskens cwee jongens per rijwiel een met paarden be spannen vagen. Een der paarden schrok en s'oeg beide jongens van de fiets, meldt „het Volk". De 12-jarige A. K. werd aan schouders en hoofd ernstig gewond. De inmiddels ge roepen dokter constateerde een zware hersen schudding, waarna de knaap ter verpleging is opgenomen. Zijn vriendje werd licht ge wond aan he' oor. Vrijwillige voldoening van belasting, 1 De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist we gens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en,of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den ontvan ger der directe belastingen te Middelburg 57.81. Crisis-varkensbesluit. De minister van economische zaken en ar beid heeft met ingang van 24 October het levend gewicht, bedoelc in art. ll van het Crisis-varkensbesluit 1932, bepaald op 10 K.'G. aangewezen als gewestelijke organisatie, bedoeld in artikel 12 van het Crisis-varkens besluit 1932 de Zeeuwsche Varkenscentrale, gevestigd te Hulst.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1