15( MAANDAG 24 OCTOBER EERSTE BLAD No.251 70e Jaargang .1932' tiliavi: Firma F. VAK DE VflDE jr., Walslraat5B-B0, Vliaainp.Teiel. 10. PaslreleniagBG181 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS middelburg ritthem oostkapelle. serooskerke (w.) goes' breskens BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertentiesvan 1—5 tegels 50 ct ledereregel meer 10 ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing van 15regels fl.—alles tegen vooiuitbeialing. De abonné's in 't bezit eener A n n gulden bij levens- r— 4*|fc gulden bij dood A n KT gulden bij verlies Polis, zijn GRATIS verze- IIII III lange ongeschikt- r||||l door <|l|l vaneen kerd tegen ongelukken voor1UUU beid tot werken. UUU een ongeluk. UUU hand, voet of oog. J N gulden bij verlies 4 f| f) gulden bij verlies A 1— van 11111 van een M J een duim JLUU wijsvinger Uil gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 28 October 1932, des namiddags 2 uur. I. Installatie van den heer J. Marijs als lid van den Raad. II. Mededeelingen. III. Over te leggen stukken. IV. Benoemingen a. Van een lid in de Commissie voor de Strafverordeningen (vacature-Van Westen). b. Van een lid in de Commissie voor de Groente- en Fruitveiling (vacature-Van Westen). V. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. naar aan leiding van een brief van Gedep. Staten, be treffende het toepassen van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de wethouders en den bezoldigden ambtenaar van den bur gerlijken stand. 2. Idem tot regeling van het georganiseerd overleg met het politiepersoneel aangaande zaken waarvan de regeling aan den Raad is opgedragen. 3. Idem tot wijziging der gemeente-begroo ting dienst 1932 (kosten werkverschaffing en steunregeling). 4. Idem om aan de Vlissingsche Schoolver- eeniging 89.89 te verstrekken voor het aan schaffen van leermiddelen. 5. Voorstel van de Commissie voor de Zie- kenhuisverpleging betreffende de regeling van de ziekenhuisverpleging. Een protestvergdering. De Vereeniglng tot behoud van het ge meente-ziekenhuis belegt tegen a.s. Woens dag een protestvergadering in „de Oude Vriendschap" tegen het rapport der zieken huiscommissie. Dit rapport dat in de eerstvolgende ver gadering van den gemeenteraad zal worden behandeld, tast volgens genoemde vereeni glng niet alleen het gemeentelijk ziekenhuis aan, doch beteekent tevens een groote ver slechtering voor on- en minvermogenden en gaat de gemeente duizenden guldens meer kosten. De vergadering is voor ieder toegankelijk. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Van de 100ste postvlueht op Indiëhet inladen van 265 kilo post in de Havik en 61 kilo lading. Het 25-jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver. voor luchtvaart. Een drie tal opnamen van de „Veilig Verkeer'-weekte Amsterdam Eerste steenlegging van de nieuwe Geref. Kerk te Harderwijk door dr. Van den Bosch. Het vervoer van 5 olie tanks 100.000 liter van Charlois naar Ven- lo. De boekenveiling van het Amsterdam- sche leesmuseum. Een waschdag op Urk. Een fraaie gevelsteen aan den vischafslag te Hindeloopen, enz. De nieuwe garni zoenscommandant van Amsterdam, majoor Y/. A. Bosdijk. Rijwielpad Walcheren. Gezien het groote succes, dat de directie van het Grand Hotel Britannia met haar Beierschen avond mocht hebben, heeft het bestuur van bovengenoemde afdeeling ge meend, in den geest van haar leden te han delen, door een dergclijken avond te organi- seeren op Zaterdag 5 November a.s. Het is het bestuur van deze afdeeling ge lukt, zij het na veel moeite, het origineele Beiersche dans- en zangpaar, dat o.a. op de Nenijto te Rotterdam en de wereldtentoon stelling te Antwerpen met zoo'n groot >ucoes is opgetreden, voor dezen avond te engagee- ren. Verder zal er dien avond uitsluitend Beiersche muziek en zang ten gehoore ge bracht worden door een kapel in Eeiersch costuum, terwijl de groote zaal van Britannia in Ober-Beieren omgetooverd zal 'worden. De toegangsprijs voor leden is zoo laag mo gelijk gesteld, nl. 0.50, terwijl de prijs voor niet leden f 1 bedraagt. Plaatsbespreken jkan vanaf heden geschie den in hotel Britannia tegen 0.10 per per soon. Zaterdag a.s. zullen verdere mededeelingen per advertentie in dit blad worden geda*. P. T. en T. Met ingang van 1 November a.s. wordt de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst M. Dekker verplaatst van het bureel van den hoofdingenieur te Utrecht naar het ingenieursbureel te Vlissingen. Algemeen^ Militaire Pensïoenbond. In een druk bezochte vergadering van oud militairen, leden der afdeelingen Middelburg, Vlissingen en Goes, hield de algemeene secre taris van bovengenoemden bond, de heer Van Geest Zaterdag in café „de Eendracht" te Middelburg een lezing over de geschiedenis van den A.M.P. Werd aanvankelijk schoorvoetend tot dezen Bond toegetreden, thans, nu de A.M.P. in Februari a.s. 11 jaar bestaat, hebben zich ruim 3100 leden daarbij aangesloten. Veel werd er al bereikt, doch de gelijkstel ling waarvoor men ijvert, werd steeds door de verschillende regeeringen, niettegenstaan de de pressie door verschillende Kamerleden op haar uitgeoefend, onder allerlei motieven Van de baan geschoven. Minister De Geer riep in 1926 wel een steuninstelling in 't leven, doch deze zal nim mer het rechtsgevoel der oud-militairen kun nen bevredigen. En dat zij van een „recht" mogen spreken is wel bewezen door het rapport der Staats- commissie-Idenburg, waarin verklaard wordt, dat de oud-militairen steeds 30 pet. zijn on derbetaald geworden in vergelijking met de inkomsten van burgerambtenaren van onge veer gelijken rang. De oud-militair heeft dus meer dan ruim betaald voor een behoorlijk pensioen, waar door zij een rustigen levensavond zullen kun nen slijten, welke reeds door de regeering in 1851 is beloofd geworden. Thans kunnen de allerarmsten een steun- uitkeering aanvragen, doch deze steun werpt alle begrip van een behoorlijke militaire pen sioenwetgeving omver, doordat nu de minsten in rang dikwijls een hooger inkomen genieten dan een oud-adjudant-onderofficier. Zoodoende wordt deze steun beschouwd als een publieke liefdadigheid, die nimmer te be schouwen is als te voldoen aan de vele be loften door verschillende regeeringen gedaan. De militaire weduwen van vóór 1909 zijn nog steeds uitgesloten van de weduwen- pensioenwet. Wel ontvangen zij een gratifica tie van een paar honderd gulden. Zij, wier mannen tot dikwijls aan hun dood toe het land hebben gediend, worden achter gesteld by de weduwen der christelijke on derwijzers, wier mannen nimmer een cent hebben bijgedragen tot hun pensionneering, en aan wie de regeering zeker niet dien dank verschuldigd is als aan de oud-militairen. De pensioenen der oud-Indische militairen zijn zeer laag, en toch stelt de Indische re geering voor 10 pet. daarop te korten zoo als er ook door de commissie-Weiter wordt voorgesteld 25 pet. te korten op alle steun verleningen en gratificatiën. Het was de oud-minister van koloniën Wei ter die oud-strijders van het Indische leger toevoegde op een verzoek om lotsverbetering: „Wat deden jului in Indië, wie heeft je ge roepen". Bemoedigend was dat niet en toch zet de AM.P. haar actie tot verbetering der pen sioenen, daardoor nog destemeer, onverbid delijk voort. De steuntrekkenden, zeide spr., moeten vol strekt niet denken dat zij nu binnen zijn, want de plannen der regeering omtrent het rapport-Weiter zijn nog niet bekend. De oeververdediging aan den Zuïdwatering- dyk. Zaterdag gaf in de zaal van wed. J. Wes- dorp de heer A. Kruithof van Oost- en West-Souburg en filmavond over de oever verdediging aan den Zuidwateringdijk. Zeer duidelijk zag men hoe eemzinkstuk gemaakt werd, door een boot naar de plaats van be stemming werd gesleept en hier tot zinken werd gebracht. Daar de firma Van Oordt uit Werkendam, die het werk dezen nazomer uitvoerde, ook personen uit Ritthem in dienst had genomen, en deze dus ook op de film te zien waren, werd ailes met belang stelling gevolgd. Voor de film van de zinkstukken werd af gedraaid, sprak de heer B. J. de Meij een inleidend woord. Hij wees o.a. er op, hoe eeuwen her de Zeeuwen tegen de zee hebben moeten strijden. In het bijzonder vertelde hij van de inlaagdijken en van de doorbraken aan de Zuidwatcring, van de vroegere en de tegenwoordige ocververdediging, enz. om te eindigen met het wijzen op de Zeeuwsehe zinspreuk Luctor et Emergo, Mej. E. van den Broecke t Gisteren is te Oostkapelje overleden mej. E. van den Broecke, de bekende stichtster van het zee-hospitum „Zonneveld", in welke stichting tal van t.b.c.-patiënten genezing hebben gevonden. Later heeft mej. Van den Broecke een vorsteb ike schenking van f 125.000 gegeven aan de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. De begrafenis van mej. Van den Broecke zan Donderdagmiddag in allen eenvoud te Oostkapelle plaats hebben. De geitenfokkerij in Zeeland. De laatste jaren is in onze provincie veel werk gemaakt van de geitenfokkerij. Het geitenstation te Serooskerke (W.) wordt thans in zijn voortbestaan bedreigd. De rijks subsidie wordt verminderd en de jaarlijksche particuliere bijdragen slinken al evenzeer onder de ongunst der tijden. Zóó zegenrijk heeft de geitenteelt gewerkt, dat de geit den cerenaam verwierf van „Koe van den werk man". De geitenteelt is vooral gepopulari seerd door den invoer van het voortreffelijke Saanen-ras. Waar in Zeeland, onder den invloed dezer doelbewuste actie, thans een geitenstapel van nagenoeg 5000 prima dieren wordt aange troffen en de verdwijning van het Seroos- kerksche fokstation een zeer ernstig verlies zou beteekenen voor den landarbeidersstand, worden thans ernstige pogingen aangewend om het fokstation te behouden. Men tracht dit te bereiken door het aantal particuliere bijdragen op te voeren. Voorstellen aan den gemeenteraad. Burg. en Weth. stellen voor accoord te gaan met het voornemen van Ged. Staten om op de salarissen van de wethouders en van de ambtenaren van den burgerlijken stand een tijdelijke korting toe te passen van 2/2 van de eerste 1000 en 5 van het meerdere. Ook stellen Burg. en Weth. voor, dat de raad zich uitspreekt voor een tijdelijke kor ting op het salaris van den commissaris van politie en wel 2% van de eerste 2000 en van het overige 5 Door de salariscommissie, Ingesteld bij raadsbesluit van 11 December 1928 is een rapport bij den raad ingediend. Burg. en Weth. geven hierover hun oor deel als volgt le. dat het rapport der commissie onvol ledig is en op onderscheidene plaatsen blijk geeft niet met voldoende kennis van zaken of liever gezegd niet na voldoende diepgaand onderzoek te zijn samengesteld 2e. dat aan den .wensch van den raad, dat voorstellen zouden worden gedaan, die kon den leiden tot het glad strijken van plooien niet ds voldaan, integendeel door de com missie voorstellen zijn gedaan die, zoo ze werden aangenomen, zeer groote onbillijkhe den zouden scheppen 3e. dat inmiddels een tijdelijke korting is ingevoerd voor het geheele gemeenteperso- neel 4e. dat zoo enkele verhoogingen, waartoe de commissie adviseert, werden ingevoerd, de daarvoor benoodigde gelden zouden moe ten worden gevonden door verlaging van de salarissen van anderen, teneinde de uitkee- ring uit het gemeentefonds niet in gevaar te brengen. Oin deze en meer andere redenen stellen Burg. en Weth. voor het rapport der com missie voor kennisgeving aan te nemen. Hangende de vraag door wien en op welke wijze de jaarlijksche belangrijke tekorten van het Gasthuis zullen moeten worden gedekt, moet het Gasthuis in staat worden gesteld de exploitatie van het ziekenhuis voort te zetten. Burg. en Weth. hebben zich voorloo- pig op het standpunt gesteld dat de gemeen te niet verplicht is tekorten eener zelfstan dige instelling als het Gasthuis te dekken Bij den opzet van het ziekenhuis is herhaal delijk te kennen gegeven, dat de exploitatie tie geen tekorten zou opleveren. Nu integen deel toch blijkt, dat er jaarlijks een groot, tekort is, moeten eerst de oorzaken hiervan worden nagegaan. Daartoe is noodig, dat bet gasthuisbestuur antwoordt op het'rap port der Vereeniging van Ned. Gemeenten. Om een richtige voortzetting der exploita tie mogelijk te maken, stellen Burg. en Weth. voor, dat het Gasthuis een kasgeld- lcening sluit van 15.000 en dat de gemeen te zich garant stelt voor rente en aflossing De Rotterdamsche Bankvereeniging is be reid een kasgeldleening aan het Gasthuis te verstrekken ad 15,000, uiterlijk voor een jaar, tegen een rente van 5 zonder eenige provisie. Reclame voor Zeeland. Het bestuur der V.V.V. te Goes heeft zich met een adres gericht tot het college van Ged. Staten van Noord-Brabant in verband met het geplaatste reclamebord in de ge meente Woensdrecht, waarover een schrijven was binnengekomen van den burgemeester dier gemeente, dat die plaatsing in strijd is met de bepalingen der provinciale recla- m everordening van Noord-Brabant. Het een en ander is intusschen mogelijk na verkre gen vergunning van genoemd college. Adressante wijst in haar adres er op, dat zij met deze bepalingen ten eenenmale onbe kend was en verzoekt alsnog de vereischte vergunning te willen verleenen, aangezien bedoeld bord er zeer zeker toe meewerkt het bezoek aan Zuid-Beveland en Walcheren te bevorderen. Gemeentebegrooting voor 1933. Bij het aanbieden aan den raad van de begrooting voor 1933 gaven Burg. en Weth. onderstaande algemeene toelichting Wij bieden u hierbij het ontwerp-begroo- ting voor 1933 aan en het stemt ons tot te vredenheid, dat het opmaken van dit belang rijke stuk zonder al te veel moeite is gegaan en wij u derhalve geen ingrijpende maatre gelen behoeven voor te stellen. Voor een deel dit spreekt vanzelf spruit zulks voort uit de heffing van opcen ten op de gemeentefondsbelasting, die in 1933 volledig doorwerkt, de verhooging der personeele belasting, welke met 1 Januari a.s. ingaat en de bevredigende opbrengst onzer belastingen. Dat niettemin geen enkele hef fing verlaagd kan worden, behoeft geen nader betoog de nooddruft van een deel onzer in gezetenen blijft zware eischen aan de geld middelen der gemeente stellen en het bleek niet mogelijk een voldoende raming voor on voorziene uitgaven uit te trekken, zonder verhooging van 50 van de opcenten op de vermogensbelasting Voorzichtigheid blijft mitsdien geboden en wij hebben ons dan ook op het standpunt gesteld, dat voor invoering van verbeteringen op verschillend gebied, hoe gewenscht ook wellicht, het de tijd thans niet is. Alle ramingen zijn zorgvuldig overwogen, op meevallers mag dan ook niet gerekend wor den. Hetzelfde zou eigenlijk ook van tegen vallers gezegd kunnen worden, maar aange zien de kans hierop toch altijd nog iets groo- ter dan op meevallers is en tegenvallers bo vendien voorziening eischen, hebben wij ge streefd naar een batig slot, beschikbaar voor onvoorziene uitgaven, van ruim 1000. Voor stellen tot wijziging van ons ontwerp achten wij onaannemelijk, voor zoover het eind-re sultaat verlaging van dit cijfer tengevolge hebben zou. Tevens herhalen wij hetgeen reeds opgemerkt werd bij de begrootingen voor 1931 en 1932 de belangrijkste inkom sten, waar de gemeenten op aangewezen zijn, vertoonen normaal geen sterke schommelin gen, zoodat ook om déze reden de financieele consequenties van ieder voorstel terdege on der de oogen moeten worden gezien. In hoofdstuk I wordt opheffing van het reservefonds voor bijzondere doeleinden voor gesteld en toewijzing van het beschikbare be drag van dit fonds aan den dienst 1933. Wij zijn er ons van bewust, dat tegen deze han delwijze ernstige bedenkingen aan te voeren zijnin beginsel is het onjuist gelden eener dergelijke reserve tot dekking van uitgaven van een gewonen dienst aan te wenden. Dit toch beteekent een niet gerechtvaardigde ver schuiving van baten naar het heden ten na- deele van de toekomst. Over deze bezwaren zijn wij heengestapt, omdat in de achter ons liggende jaren herhaaldelijk het tegendeel plaats heeft gevonden belangrijke kapitaals uitgaven werden uit den gewonen dienst be streden en leeningen vervroegd afgelost. Voorts is het saldo van het fonds niet groot 1000) en is het aan een omstandigheid van tijdelijken aard, nl. de crisis, toe te schrijven, dat aan het nemen van den voorgestelden maatregel behoefte bestaat. De kosten van den huisvuilophaaldienst zijn hoog: Dit is mede aanleiding geweest u voor te stellen dit werk te doen verrichten door werkloozen. Mocht in den loop van 1933 blijken, dat deze proef onbevredigend is, dan zullen wfj u een andere oplossing in over weging (geven, die binnen de cijfers van deze begrooting uitvoerbaar is. De begrooting wijst in ontvang en uitgaaf op den gewonen dienst aan resp. ƒ75602 en 74550, alzoo een goéd slot van 1052. Breskens heft thans de navolgende belas tingen grondbelasting 80 en 20 opcenten gem. fondsbelasting 5/80 opc. (progressief) personeele belasting, vermenigvuldigingseijfer 2.5, Vermakelijkheidsbelasting en 25 opcen ten op de vermogensbelasting. Uit bovenstaande toelichting blijkt, dat voorgeteld wordt het aantal opcenten op laatstgenoemde belasting te verdubbelen. IJZENDIJKE. De winkelweek. Wij hebben het gedurende de winkelweek niet bijzonder met het weer getroffen. Van de opening af tot den sluitingsavond viel er regen. Toch mogen wij deze onderneming niet slecht geslaagd noemen. Woensdag kon de open lucht-bioscoop doorgaan, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Na deze voorstelling werd in de standzaal een accordeonconcert gegeven, dat schitterend slaagde. Ook Vrijdag kon men genieten van deze muziek, waarbij zeer zware nummers werden ten gehoore ge bracht. Het bezoek aan de zaal was zeer be vredigend. Zaterdagavond werd door de mu- ziekvereeniging een muzikale rondwandeling gemaakt, die echter door het slechte weer moest worden gestaakt. Zondag cp den sluitingsdag, scheen de zon in volle pracht. Doch na den middag betrok de lucht en weldra viel de regen in stroomen neer. Toch werd de Z.V.B. competitiewedstrijd Breskens I—IJzendijke I gespeeld. Deze wed strijd is voor onze voetbalvereeniging een bijzondere wedstrijd geworden, daar zij haar zwaarsten tegenstander met een 35 neder laag huiswaarts stuurde. Daarna gaf het muziekgezelschap van Bres, kens ee goed geslaagd concert in hotel „de Gouden Leeuw". De voorzitter deelde mede, dat de winkel week ondanks het zeer slechte weer schitte rend geslaagd is. CADZAND. De molen blijft behouden. Te Cadzand staat nabij de kom der ge meente een molen, op dezelfde plaats, waar er in 1662 een is gebouwd. Deze is in 1820 omgewaaid en de toen gebouwde is in 1897 afgebrand. Toen heeft men ten derde male een standaardmolen, opgericht. De vrees, dat .do mechanisatie van het bedrijf dezen molen zou doen verdwijnen, is gelukkig niet bewaar heid. Wel is een machine in den molen ge plaatst, om bij windstilte toch te kunnen ma., len, maar de molen als zoodanig blijft behou den. Hoog water in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn vele laag gelegen weilanden onder water ge- loopen, als gevolg van den zwaren regenval der laatste dagen. Door den grooten toevoer van polderwa ter uit de Belgische grensstreek, zal de wa terstand de eerstvolgende dagen nog wel en kele decimeters hooger wordenwat dan groote moeilijkheden zou kunnen opleveren voor het nog buiten loopende weidevee. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. De regeeringscrisis in België is opgelost, doch de liberale leider Devèze, die het kabi net—Renkin ten val heeft gebracht en 'ie als minister van justitie in de nieuwe re geering zitting zou nemen, heeft te elfder ure zijn portefeuille afgestaan aan den Vlaam- schen liberaal Lippens. Volgens de eerste plannen zouden de li berale ministers uitsluitend uit Walen en, Brusselaars bestaan, dus met een sterk anti- Vlaamsch karakter. Jaspar, die tot nu toe had geweigerd aan de nieuwe combinatie mee te doen, heeft ten slotte de portefeuille van financiën aanvaard, die eerst aan een katholiek christen-democraat was toege dacht. Een aanwinst is ook Poullet, die tot den democratischen vleugel van de katholieke partij behoort en die minister van binnen- landsche zaken wordt. Met Sap en Heyman, die aan arbeid en miverheid blijft, en Lippens en Poullet, telt het nieuwe kabinet vier Vlaamsche minis ters tegen acht Walen en Brusselaars, onder wie alleen Tschoffen niet voor anti-Vlaamsch doorgaat. Aan het hoofd van een bijzondere commissie van de schatkist komt Francqui, zonder portefeuille, met een opdracht die nog niet vast is bepaald. Het ministerie bevat aldus zeven ministers van staat, onder wie vier oud-premiers. Het telt zeven katholieken en vijf liberalen. De ministers houden hedenmiddag hun eersten ministerraad, waar het besluit tot ontbinding van de wetgevende vergadering zal opgesteld worden, dat daarna aan den koning ter onderteekening zal voorgelegd worden. Men verwacht dat het besluit tot entbinding '-an de wetgevende vergadering Dinsdag in het Staatsblad zal verschijnen. De nieuwe verkiezingen zouden 20 Novem ber plaats »- bben, zoodat het nieuwe parle ment begin December byeen zou kunnen komen.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1