1000 500 300 150 100 25 23 OCTOBER EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité VIRGINIA Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS ardath Ook met kurk mondstuk lonooim N0.250 70eJaargang; 11932; VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3,80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct (ilpi: fiima i. Ill OS tSlOt li, Silstat 58-00, (liisinp.hlil. 10. fmliitaii 0(201 ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIG1NG „DE NF.DERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Leerl. Openb. U.L.O.- school 2.50 Gedeelte Politieperso neel - 1.85 Gedeelte pers. Brou werij „de Meiboom" - 1.50 Pers. R.H.B.S. over September - 23.90 Leerl. Christ. U.L.O.- school - 2.50 Vorige opgave - 3863.48 Totaal ƒ3895.73 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Lezing over de Individuaal psychologie. In de kerk der Doopsgezinde gemeente al hier werd gisterenavond in de serie der win terlezingen een lezing -gehouden door prof. R. Casimir, waarin de psychologische gronden van het streven naar macht en de zakelijkheid werden behandeld. Nadat Freud in Weenen de psycho analyse gegrondvest had, scheidde zich in 1911 onder leiding van dr. Alfred Adler een groep af, die in 1912 de vereeniging voor „Individual- psychologie" vormde. Zij verbreidde zich snel, vooral na den oorlog, over de Donaulanden en Duitschlander zijn nu een 40-tal ar beidsgemeenschappen en groepen, waarvan Adler nog steeds de bekende leider is, al splitste zich een marxistische groep af en is Künkel theoretisch anders ingesteld. Deze zielkunde gaat uit van de gedachte, dat het menschelijk zieleleven een eenheid is, al de uitingen staan in innig verband. Dit leven is steeds op een doel gerichtmen moet altijd vragen waartoe gebeurt dat Wat is nu dit doel Zelfhandhaving, macht, gelding, „ja, godgelijkheid". Kan men dat bereiken? De mensch is zwakhij wordt sterk door in tellect en leven in de gemee oschap. Zoo komt er naast den machtswil het verstand en het gemeenschapsgevoel, dat den machtswil re guleert. Door echter niet te kunnen gelden (het kind is zwak, heeft vaak aangeboren orgaanminderwaardigheid, wordt te hard of te zacht behandeld) komt minderwaardig heidsgevoel. Maar het kind, de mensch wil dit goed maken, compenseeren. Op den weg van sociale activiteit kan die compensatie, die soms overcompensatie is, tot groote activiteit leiden. Geschiedt dit niet, dan ontstaat een kunstmatige levenshouding, men geeft be paalde functies een ander doel, en maakt een kunstig „arrangement". Door ziekelijke verschijnselen dwingt men anderen in zijn dienst. Een meisje met waschdwang bijv. dwingt zoo haar moeder altijd met water en handdoeken om te springeneen man met eetvrees, om alleen voor hem te koken, enz. De aldus ontmoedigde mensch neemt een aarzelende levenshouding aan, schommelt tusschen wel en niet willen, wordt besluiteloos. Tegenover de dale groote opgaven van het leven (medemensch, beroep, huwelijk), staat hij afkeerighij tracht ze te ontwijken. (Dit is het probleem der distantie.) Als groote opvoedingseisch geldt toch een zakelijke opvoeding. Daartoe moet de opvoe der zakelijk zijn, niet ik-ingesteld. De school moet het kind bemoedigen, contact aan brengen. De opvoeder moet het kinderlijk vertrouwen zoo weinig mogelijk schenden. De vrouw als gelijkwaardige naast den man De ind.-ps. heeft zich ontwikkeld tot een soort „heilsleer", die den zin van het leven in het gemeenschapsleven ziet, en dus eigenlijk de oude moraal der utilisten pre dikt. Zij verzuimt als nieuwen grooten levens kring te vermelden waartegen de mensch zich rtioet plaatsende grond der dingen. Künkel gaat dieper. Hij ziet dat de doeleinden, die we ons stellen, in het oneindige verloopen, en dat het lijden ons steeds tot nieuwe „lou teringen" van ons zelf voert. Hij betoont het zakelijke in den zin van het objectieve, het onthechten aan het ik. Gedeeltelijk dankt hij zijn succes aan deze leer, die wat overeenstemt met de nieuwe zakelijkheid door zijn stijl. Men kan en moet van wijsgeerig weten schappelijk standpunt zeer veel bezwaren in brengen tegen de „individual-psychologie", haar eenzijdigheid van methode en begrip- penschema, haar te groote pretenties. Maar men moet met dankbaarheid erkennen, dat zij veel goeds tot stand bracht in haar advies- bureaux voor opvoeding. Ook haar tegen standers erkennen, dat zij velen wezenlijk geholpen en genezen heeft. Niemand die zich ernstig met haar bezighoudt, kan ontkennen dat zij den mensch zichzelven en anderen beter leert verstaan, den levensmoed staalt en de verantwoordelijkheid scherpt. In den diep- sten zin is zij, vooral bij Künkel, een uit werking van het woord Wie zijn leven zal willen behouden die zal het verliezen. Adlers heeft reeds veel van de ind.-psych. overge bracht naar zijn Katholieke levensbeschou wing. Spr. twijfelt niet, of ook de Christelijk- protestantsche levensbeschouwing zal vele der goede dingen van de ind.-psych. in zich op nemen. Ouderavond Chr. Lagere School Wagenaar- straat en Oranjeschool. Het bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Onderwijs alhier hield cp 20 October een ouderavond in het Ge bouw voor Christ. Belangen voor de ouders der leerlingen van bovengenoemde scholen. Door ongesteldheid van den voorzitter, ds. J. S. Hartjes, stond de samenkomst onder leiding van ds. De Kluis, die, ofschoon slechts sedert eenige dagen in Vlissingen, bereid was de taak van den voorzitter over to nemen. Na gebed en samenzang sprak ds. De Kluis een openingswoord naar aanleiding van Marcus 10 vers 14, waarbij met grooten ernst werd gewezen op het gevaar, dat de ouders en onderwijzers op zoovele manieren voor de kinderen een verhindering kunnen zijn om tot Jezus te komen. De- heer B. de Jager, hoofd der Wage- raarstraatsehool, hield een referaat over het onderwerp„Waarom naar de Christelijke school Spreker stelde met voorbeelden uit de practijk in het licht op welke wijze en waar om dit niet moet gebeuren, terwijl hij er in tegenstelling daarvan, op wees waarom en hoe het wel moet geschieden. De referent illustreerde, eveneens met voorbeelden uit zijn veeljarige praktijk, op heldere er klare wijze welke de beteekenis van Christelijk onderwijs in het kinderleven is en wat daarvan de gevolgen kunnen zijn. De heer J. C. Groenenberg, onderwijzer aan de Oranjeschool, hield een causerie over het onderwerp „Fouten van opvoeders en kinderen". Hij teekende met sprekende voor beelden uit eigen ervaring de buitengewone opmerkingsgave der kinderen, waarbij zij naast zoovele goede dingen ook het slechte voorbeeld van ouders en onderwijzers op merken. Spreker waarschuwt met ernst te gen de goedig slappe houding van hen, die kinderen moeten opvoeden. Mej. C. J. Steinz, onderwijzeres aan de Oranjeschool zong, met pianobegeleiding van den heer Eelger, hoofd der Oranje school, op zeer verdienstelijke wijze tusschen de referaten verschillende liederen, waarop een welverdiend applaus volgde. Aan het slot dankte ds. De Kluis allen, die aan dezen ouderavond hadden medege werkt, waarna de samenkomst met samen zang en dank aan God werd gesloten. Het was een goede avond, waarvan ouders en onderwijzers de overtuiging meenamen, dat zij by hun moeilijke taak toch steeds ver beneden den norm blijven, die aan goede opvoeders moet worden gesteld. Ondanks den stroomenden regen, die den geheelen avond aanhield, was de opkomst buitengewoon goed. Alhambra-Theater. De trots van de derde Compagnie. Een roes van liefde Wij kennen die arrogante Feldwebel-ma- nieren met dikke woorden en een onweers gezicht. Vandaitr, dat deze geestige militaire klucht, die een duchtig loopje neemt met das Militar en met het achterhoeksche staatsbedrijf, zoo voor ons leeft. Maar de zonnige lach, waarin deze film zich baadt, ligt op het gelaat van Rühmann, tegen wien cok geen van de medespelers het volhoudt. Van alle recruten, die ooit in de Duitsche armee geringeloord zijn, van alle Duitsche soldaten, voor wie de mensch hielen heeft om ze tegen elkaar te slaan bij het naderen van een meerdere, is de unverfroren Heinz Rühmann, die de trots van de compagnie wordt, de grootste geluksvogel geweest. Alles komt hem aangewaaid, zijn geluk in de liefde, zijn roem, zijn wraak op den Feld- webeK!), zijn promotie.... Hij blaast een valsch alarm en toch loopt het goed af. waardoor hij eensklaps de held van den dag wordt. Hij wordt oppasser, en helpt zijn luitenant van een vervelend-wor dende vriendschap eener Animier-dame in den „Scharfen Ulan" af. Hij imiteert en parodieert zijn meerderen, en als hij daarbij wordt betrapt, komt juist bericht, dat een vorstenzoon, die de eene helft van zijn tijd met militaire aangelegenheden, en de andere helft met welwillende meisjes doorbrengt, een bezoek zal afleggen aan het garnizoen stadje. Z.K.H. moet vermaakt worden en de goden zijn vriend Heinz opnieuw gunstig. De delicate opdracht in des prinsen liefdes affaires leidt wel tot complicaties, maar Heinz triomfeert, dank zij prinselijke be scherming en loopt ten slotte zijn slagers dochter nog niet mis ook. Er wordt in deze film, vol fijne zetten en genotvolle parodieën, fiks gehimmel-donner- wettert, gezongen op vroolijke muziek van Hans Ma, en vlot gespeeld door een uitge breid gezelschap, waarin behalve dan door Heinz Rühmann de toon wordt aangegeven door Fritz Kampers, als de ijverzuchtige, grommende Feldwebel, en Trude Berliner, als de animeerende Vera. De Paramount brengt in „Een Roes van Liefde" den noodigen liefdestrijd tusschen twee jonggetrouwden, die een moment door toevalligheden, waardoor de schijn tegen hen is, uit elkaar drijven. Hun wereld van cabaret en revue met jaloersche mede-ac teurs en knappe actrices biedt natuurlijk ruimschoots gelegenheid hiertoe. Doch moei te en strijd weten liefde en vriendschap te overwinnen, zoodat het einde het optreden van twee sterren belooft in een nieuwe revue. Een gelukkig hereenigd echtpaar, dat van de dwalingen zijns weegs terug gekeerd is. Elegante tafereelen en uitstekende zang. Jammer, dat onze censuur wel wat erg bang is, zoodat heel wat elegance is moeten weg vallen. Waarom toch altijd dit gedoe in ons vrije land Wij zouden liever de éénacters met de kinder-acteurs hebben- doen ver dwijnen. Origineel is in de pauze de nieuwe wijze ■van adverteeren. Die valt wel zeer in den smaak. Evenzeer doet ook dit de attractieve aankondiging van „Ein toller Einfall". Luxor-Theater. De huwelijksvalstrik Het ontwaken. Deze week staat het programma in het teeken van de liefde en in beide hoofdfilms is het ook de liefde, die triomfeert. Dit sluit dus in, dat beide rolprenten een happy end bezitten, dat de sympathie van het publiek wegdraagt. De geschiedenis komt ten slotte uit zooals men het zich gedacht heeft en zoo als men het ook gaarne wil. Moge de liefde de grootste gemeene deeler zijn van beide films, de andere factoren verschillen aan merkelijk. In het eerste hoofdnummer is het de jonge vrouw, die zich meer gelegen laat liggen aan het schrijven van romannetjes dan aan haar echtvriend. Door middel van een bitter ar tikel tegen het huwelijk komt deze in nau were aanraking met een vriendin van zijn vrouw, hetgeen tengevolge heeft, dat deze hem van ontrouw, verdenkt en 't speelt natuurlijk in Amerika naar Europa ver trekt. Dit is het resultaat van het epistel, dat zü zelf lanceerde. In Parijs maakt zij ken nis met een bon-vivant, die haar echter in den steek laat, als het op scheiden en trou wen gaat uitdraaien. Dan maar terug naar de Nieuwe wereld, waar inmiddels mannie met de vriendin getrouwd blijkt te zijn. En waar beide een groote liefde voor elkaar koesteren, de tweede vrouw werpt zich zelf voor een auto, wordt de eerste verteederd en doet afstand. In de hoofdrollén van dit mo derne zedenspel uit de Amerikaansche mon daine wereldConrad Nagel, Genevieve To- bin, Rose Hobart en Basil Rathbone. De andere hoofdfilm is nog mooier dan de eerste. Daarin kan men Vilma Banky, Walter Byron en Louis Wolhein bewonderen vanwege spel en karakterweergeving. Een schoon, deugdzaam meisje in den Elzas was niet ge voelig voor de attenties van de dorpsjonge lingen, ook niet van den rij lesten boer. Ma noeuvres en inkwartiering. Een knap Uhla- nen-luitenant. Hofmakerij. Met succes Vree- selijke jalousie van den rijken dorper, die met de zynen voor niets terugdeinst. Na eenige jaren is de oorlog uitgebroken. Het meisje, Marie, heeft den kloosterstaat aangenomen, doch is nog novice. De inmiddels tot kapitein bevorderde officier waarschuwt de klooster lingen voor de naderende Franschen. Hij is gewond en de novice besluit hem te verzor gen. Dan komt ook de rijke boer £ij is Fransch soldaat met wraak in het hart, welke echter omslaat in zoo'n groote gene genheid, dat hij ten koste van zijn eigen le ven, den Duitschen officier en Marie bij het Duitsche front in veiligheid brengt, omdat hij ervaart, dat de grootste liefde hen sa menbindt. Een interessant journaal gaat vooraf. en enorm zeg die zekerheid, dat CHIEF WHIP je niet alleen 100ge not geeft, maar bovendien de beste sigaret voor je ge- zondheid is! CHIEF WHIP De St. Vincentius-vereeniging. De vereeniging Het liefdewerk voor kinder bescherming, in 190"" door de Conferentie der St. Vincentius-vereeniging alhier opgericht, die zich o.m. ook belast met de voogdij van de aan haar vereeniging toevertrouwde kinderen, hoopt Zaterdag 29 October a.s. den dag te herdenken, dat het 25 jaar geleden is, dat de Koninklijke goedkeuring op de statuten ver kregen werd en zij volgens de kinderwetten haar werkzaamheden mocht aanvangen. Dien morgen zal om 7.30 uur in de pa rochiekerk van den H. Jacobus (aan de Wil- helminastraat) een H. Mis tot hare intentie worden opgedragen. In een buitengewone ledenvergadering der St. Vincentius-vereeniging op a.s. Donder dagavond om 8.30 uur, zal dit feit op eenvou dige wijze herdacht worden. Het secretariaat is mede gevestigd in het Vincentius-gebouw, Brouwenaarstraat 4 ben. Een bazaar. De afdeeling Vlissingen van de Vereeniging tot bevordering der belangen van slechthoo- renden zal op Vrijdag 28 October van 811 en op Zaterdag 29 October van 2.306 en van 8—11 uur in de kleine zaal van Hotel Britan nia een bazaar houden. De bedoeling van dezen bazaar is de kas der vereeniging tp stijven. De entrée is daar om zoo laag mogelijk gesteld en bedraagt slechts 10 cent en voor kinderen 5 cent. Een filmavond. Door de Nationale Christen Geheel Ont houders vereeniging wordt Donderdag 27 Oc tober, des avonds 8.15 uur, in de Nieuwe Kerk (Wilhelminastraat) een filmavond gehouden. Als hoofdwerk wordt vertoond „De zonden der Vaderen" en verder natuur- en andere films. Des middags 5 uur wordt een kindervoor stelling gegeven met als hoofdnummer „Het vermiste kind". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. De Veteranenvoetbalwedstrijd. Men verzoekt ons mede te deelen in ver band met den Veteranen-voetbalwedstrijd, welke Zondag om 3 uur begint, dat de gewone competitie-wedstrijd tusschen Vlissingen II en Hulst I aanvangt om 12.45 uur. Na afloop van dezen wedstrijd zal het ter rein worden ontruimd. ZOUTELANDE. De kerk te Zoutelanöe. De secretaris der Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische commissie schrijft aan de „N.R.Ct." De medèdeelipg, onlangs in dit blad ver schenen, betreffende de ontgraving van het kerkhof te Zoutclande, eischt eenige verbe tering en aanvulling. Onjuist is de bewering, dat het bloot gekomen muurwerk zou hebben behoord tot „een kruispand, dat blijkbaar voorheen aan het schip der kerk was ge hecht" hetgeen men hiervoor vermoedelijk heeft aangezien, zijn de fundamenten der der voormalige sacristie, op de te verwach ten plaats, nl. aan de zuidzijde der kerk, opgetrokken. Veel belangrijker echter was de vondst van de basementen der zandsteenen pilaren, die den triomfboog hebben gedragen en van het verloop van het muurwerk daarachter. Hieruit valt te construeeren, dat niet alleen de kerk oorspronkelijk tweebeukig is ge weest, wat uit het interieur reeds viel op te merken, doch ook, dat zij een travee langer is geweest en een dubbel koor heeft gehad. Tenslotte kon nog worden medegedeeld, dat de kerkvoogdij heeft besloten de drie grafzerken, vóór de achter de kerk gebouwde consistoriekamer gelegen waaronder een fraaie der gezusters van Domburch met vier wapens uit 1509 naar een veiliger plek achter dit gebouw over te doen brengen. ARNEMUIDEN. Auto-ongeluk. Gisterenmiddag te ongeveer vier uur is op den Sloedam tusschen Walcheren en Zuid- Beveland een vrachtauto van den heer H. uit Wemeldinge by het passeeren van een luxe auto, door te krachtig remmen totaal over den kop geslagen. De auto lag onderstboven op den weg met de wielen de lucht in. De inzittenden, de heer H. en twee kinde ren, zijn er wonder boven wonder goed af gekomen. De dokter uit Arnemuiden, die spoedig ter plaatse was, deed ze overbren gen naar het R. K. ziekenhuis te Goes. Daar bleek, dat de kinderen er zonder noemens waardig letsel afgekomen waren en dat de man een schouderfractuur had bekomen. Hü kon echter nadat het verband was gelegd, ook huiswaarts keeren. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dab de heer H. een aanrijding met den hem pas- seerenden auto wilde voorkomen. De be stuurder van dezen auto is echter hard door gereden, zonder zich te bekommeren om wat er met den vrachtauto gebeurde. MELISKERKE. Met de Ned. Staatscourant van heden wer den afdrukken verzonden van. de statuten betreffende de Meliskerksche Burgerwacht, gevestigd te Meliskerke.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1