100 WOENSDAG 19 OCTOBER 500 300 150 25 EERSTE BLAD Speciale aanbieding: a 50 ctJ iNo.247; 70e Jaarganj :S932: Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telel. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIENIEUW3 KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk J 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—5regelsfl. .allestegenvooruitbelaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Esperanto. Zooals in vele andere plaatsen, zijn ook hier ter stede cursussen voor jeugdige werk- loozen georganiseerd, en wij vernemen, dat één dezer, een cursus in Esperanto, reeds Vrijdag, 21 dezer, zal aanvangen. Bij het gemeentebestuur waren nl. voldoen de aanvragen binnengekomen om dezen cur sus te organiseeren en heeft de wethouder van onderwijs, de heer W. P. Edelman, die een warm voorstander van Esperanto is, direct de organisatie ter hand genomen, met het resultaat, dat voor den Vrijdag a.s. aan te vangen cursus zich reeds 19 deelne mers hebben opgegeven. De bemoeiingen van den wethouder van onderwijs strekten zich ook uit tot het aanzoeken en benoemen van een leider, en daar de heer Edelman reeds geruimen tijd in contact staat met de plaat selijke Esperantisten-vereenigingen, nl. reeds twee jaren met de afdeeling Vlissingen der Federatie van Arbeiders-Esperantisten, voor heen geheeten Vlissingsche Esperantisten- vereeniging „La Verda Stelo", was dit pro bleem spoedig opgelost, daar nl. de heer A. van Oorschot, leider van een der cursussen, uitgaande van de Federatie van Arbeiders- Esperantisten, zich onmiddellijk bereid ver klaarde ook de leiding van dezen nieuwen cursus op zich te nemen, waarmee het door gaan van den cursus een feit geworden is. De lessen worden gegeven lederen Vrijdag morgen van 11—12 uur in het schoolgebouw Rioolsfcsaat. y De jeugdige werkloozen'die"nog aan' dezen ''belangrijken ontwikkelingscursus wenschen deel te nemen, kunnen- zich daarvoor nog aanmelden. De leeftijdsgrens is bepaald op 24 jaar. P. T. en T. Met ingang van l November a.s. wordt ver plaatst van het post- en telegraafkantoor te Wemeldinge met opheffing in zijn functie van directeur aldaar, naar het post- en tele graafkantoor te Bergen op Zoom, de commies der posterijen, telegrafie en telefonie H. van Nieuwenhuijze, voordien commies aan het post- en telegraafkantoor te Vlissingen. MIDDELBURG Stagnatie in het tramverkeer. Gisteren ontstond na opening en sluiting van de Langeviele Binnenbrug een defect aan het bovendeel, waarlangs de beugel van de tram wordt gevoerd. Aanvankelijk kon de tram niet passeeren en dit gaf vertraging in het verkeer. Juist op een druk uur deden velen tweemaal zoo lang over de reis als gewoonlijk en moesten daarbij onder weg nog van tram verwisselen om dan achteruit rijdende, den volgenden wissel te bereiken. Later heeft men de tram'toch over de brug kunnen laten rijden, doch met omlaag getrokken beugel, en was het verkeer weer normaal. GOES Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland. Wij hadden gisteren een onderhoud met de heeren Van Ballegoyen de Jong en G. Houtekamer, resp. voorzitter en secretaris der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Nood-Beveland, teneinde te spreken over het vreemdelingenverkeer in het afgeloopen seizoen. Het bleek óns, dat het bestuur van V.V.V. hierover tevreden was. Het bezoek van toeristen aan Goes e.o. is dit seizoen belangrijk drukker geweest dan vorige jaren. Het Werk van de vereeniging begint vrucht te dragen. Toen de heer Hou tekamer elf jaar geleden secretaris van V. V.V. werd, had hij in het eerste jaar tien brieven te beantwoorden, het laatste jaar was dit 520. Ook van het bureau der veree niging (op de Groote Markt) wordt steeds meer gebruik gemaakt. De meest uiteenloopende dingen worden den heer Houtekamer gevraagd. Een Ameri- kaansche dame vroeg hem zelfs na te willen gaan of er nog familie van haarte Baarland woonde. Het onderzoek hiernaar leverde een gunstig resultaat op. Eigenaardig is. dat er op Zuid- en Noord- Beveland nog zoo weinig pension-gelegen heid is. Hierin dient spoedig verandering te komen. De propaganda voor bloeiend Zuid-Beve land had een mooi succes. Getracht zal worden volgend jaar hieraan een foto-wed strijd te verbinden. Van de gelegenheid om in de kassen drui ven te eten (ook iets nieuws voor deze stre ken) werd aardig gebruik gemaakt. Het is gelukt een directe verbinding tus- schen Zeeland en de Belgische kustplaatsen tot stand te brengen. Men kan nu aan alle Nederlandsche stations doorgaande biljetten koopen voor een reis naar de Belgische kust plaatsen via Zeeland. Voor de sprekende film werden opnamen gedaan te Kloetinge, Nisse en Kattendijke. Een groot aantal kaartjes, folders enpost- bladen is dit jaar verspreid. In samenwer- kmg met de maatschappij „Zeeland" te Vlissingen werden 40.000 bouwplaten, waar op reclame werd gemaakt voor de Bevelan- den, naar scholen in het geheele land ge zonden. Geconstateerd mag worden dat Zeeland den laatsten tijd vooral bij de Belgen in trek is. Getracht zal daarom worden reis wagens, autocars enz. naar Zeeland te krij gen. De Algemeene Vereeniging voor Vreem delingenverkeer houdt volgend jaar haar congres te Vlissingen. Getracht zal worden de bezoekers van die vergadering ook een dag in Goes e.o. te doen doorbrengen. Ook is ontdekt, dat Zuid-Beveland op ver schillende plaatsen vischrijke welen heeft. Ook hieraan zal meer bekendheid worden Er is voor de mooie Bevelanden met recht reclame te maken. Jammer echter, dat er uit de streek zelf niet meer medewerking en steun komt. Het bedrag aan contributies en subsidies moest veel grooter zijn. Het schijnt dat velen in Zuid- en Noord-Beveland blind zijn voor de voordeelen van een druk vreem delingenverkeer. Faillissement Van Heel Co. Het bericht betreffende het accoord, aan gegaan inzake de faillissementen van da- commanditaire vennootschap Van Heel Co. te Goes, in ons nummer van gisteren, dient nog aangevuld te worden met de vermelding, dat de sehuldeischers met een vordering van meer dan 200 niet alleen direct 40 uitge keerd krijgen, maar bovendien een rentelooze schuldbekentenis van 6 van het bedrag hunner vordering, -velke hun recht geeft op een evenredig deel van hetgeen de boedels der commanditaire vennootschap en der ven- nooten in privé meer zullen opbrengen. BRESKENS Oprichting VARA-afdeeling. Gisterenavond had in het café De Vuijst alhier een vergadering plaats om te trach ten een afdeeling van de Vereeniging voor Arbeiders-Radio-Amateurs op te richten. Na een inleidend woord van het betrok ken vereenigingslid werd een afdeeling op gericht met aanvankelijk 30 leden. Er werd een voorloopig bestuur gevormd, bestaande uit de heeren W. J. Kemel, voor zitter, H. J. de Baare, penningmeester, ter wijl het secretariaat zal worden waargeno men door mevrouw Vermeulen—Hoogstad, Steenhoven 18, Breskens. Een winkelweek. Eind Novem':?rbegin December zal alhier een winkelweek gehouden worden. TERNEUZEN Brand in een steenkolenopslagplaats. Gisterenmorgen bemerkten enkele werklie den bij het zich naar het werk begeven, dat er boven het terrein aan het tweede dok een dikke rook hing. Bij nadere beschouwing bleek, dat er brand woedde in een hoop steenkolen van enkele duizenden tonnen, die aldaar op den wal zijn opgeslagen. De brand weer van Terneuzen werd direct gealarmeerd en verscheen spoedig ter plaatse. Nadat deze ongeveer een uur gebluscht had en de kolen een weinig uit elkaar had gehaald kon zij weer inrukken, daar er geen gevaar voor uit breiding bestond. Men durfde echter den vuurhaard niet blootleggen, daar er dan kans bestond dat het vuur nog meer zou aanwak keren door den sterken Noord-Westen wind en er dan kans zou bestaan bij het omloopen van den wind dat ook de nabijgelegen loodsen, grootendeels gevuld met zeer brandbare meststoffen, gevaar zouden loopen. Gisteren namiddag was men den brand zoo goed als meester. De brand is waarschijnlijk ontstaan door broeiing en moet reeds verleden week Dinsdag zijn begonnen. SAS VAN GENT. De suikercampagne. Een eigenaardig kenmerk van da huidige suikerbietencampagne in het Zuid-Westen des lands is, dat de bieten ongekend lang zaam geleverd worden. Speelt eenerzijds het natte weer der laatste tijden daarin een rol, van den anderen kant wachten de landbou wers zoo lang mogelijk met de levering der bieten om deze zooveel mogelijk te doen uit groeien. Zóó traag worden de bieten geleverd dat Sas van Gent, waar de fabriek „Sas van Gent" der Centrale Suiker Maatschappij c 12 dezer de campagne zou "hebben aangevan gen, dit voornemen niet kon doorvoeren we gens den te geringen aanvoer van beetwor telen. Ook aan de laadplaatsen langs de tramwegen en in de polderhaventjes worden slechts weinig bieten aangevoerd, - zoodat in vele gevallen de traditioneele „bietenstapels" tot nu toe achterwege blijven. Men verwacht echter spoedig een sterke stijging in den aan voer. Propaganda-vergaderingen voor de Chr. vakbeweging. In de maand November zullen over het geheele land, overal waar een Chr. Bestu renbond bestaat, propagandavergaderingen voor de Chr. vakbeweging worden gehouden In al deze vergaderingen zal door twee spre kers het woord worden gevoerd en wel ove: deze onderwerpen„In den storm" en „Arbeid, die wacht". Wat Zeeland betreft, zullen op Donderdag 10 November vergaderingen worden gehou- gen te Vlissingen, Middelburg, Serooskerke en Goes, en op Vrijdag 11 November te Tei Neuzen en Zaamslag. Te Vlissingen zullen spreken de heeren J Hofman en W. Strijbis, te Middelburg d( heeren J. Nauta en A. Stapelkamp, te Se rooskerke F. Elkerbout en H. J. Vermeulen to Goes J. A. Schaafsma en G. Post, te Te Neuzen J. Augustijn en J. Veldwijk en te Zaamslag K. de Boer en A. Vingerling. De R.T.M. op Schouwen en Duiveland en in Westelijk Noord-Brabant. In een Maandagmiddag te Zierikzee ge houden vergadering waar vertegenwoordiger aanwezig waren uit alle plaatsen van Burg: tot aan Steenbergen, zijn debatten gevoer over het voortbestaan van de R.T.M. op dit traject. Alle aanwezigen spraken zich zeer positie*- uit over het voortbestaan van dit verveer middel als zijnde een levensbelang voor dez streek. Aan het eind van deze bijeenkom?' worden met algemeene stemmen de volgende conclusiën aanvaard le. De streek kan de tram niet missen2e de streek heeft getoond op het behoud prijs te stellen door voor 1932, toen de rijkssubsidie met 20 werd verminderd, subsidies te ge ven 3e de gemeenten kunnen, gelet op den toestand, die thans op land- en tuinbouwge bied bestaat, niet wederom bijdragen en 4e de streek draagt aan allerlei belastingen, als wegenbelasting en aan het tekort op de spoorwegen reeds bij en voelt het daarom als hoogst onbillijk aan, dat zij zou worden belast met het betalen van een „extra-belasting" voor het instandhouden van de R.T.M. Een comité van 7 leden is benoemd om deze conclusies aan den minister van water staat duidelijk te maken en al datgene te doen wat kan strekken het voortbestaan van de tram op Schouwen en Duiveland, St. Phi- lipsland tot Steenbergen mogelijk te maken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Poortvliet ds. P. de Looze te Waddinxveen. Legaten. Wijlen ds. I. H. Schreuder, in leven pre dikant der Ned. Herv. gem. te Arnhem, heeft de volgende legaten vermaaktDiaconie Ned. Herv. gemeente te Arnhem 4000 Ned. Herv. Diaconessenhuis te Arnhem 3000 Ned. Herv. Wijkvereen. wijk II te Arnhem 1000 Prot. Bestedelingenhuis te Arnhem 1000 Ned. Zendingsgenootschap 1000 Comité voor Evangelisatie in Klarendal te Arnheir. 500 Tehuis voor Militairen te Arnhem 500 Johanna-stichting te Arnhem 500 en de Arnh. Chr. Oranje Vereen, 300. Van bijna al deze vereenigingen was de over ledene bestuurslid. Kinderen in de Kerk. Door de Geref. Kerk te Middelburg zal binnenkort een Gemeentevergadering gehou den worden, waar ds. D. Ringnalda spreken zal over„De kinderen der Gemeente in de samenkomsten der Gemeente", aan de hand van de volgende stellingen 1. Zal de eenheid van het organisme der Gemeente openbaar worden, dan kunnen de kinderen niet worden gemist in de gewone samenkomsten der Gemeente. 2. Tegen de z.g.n. „Kinderkerk" zijn prac- tische en principiëele bezwaren. geeft slechts tijdelijk gemakHeel spoedig wreekt zij zich, vooral op uw teint. Zelfs als u weinig tijd hebt voor de verzorging van uw huid, is het mogelijk een jeugdig uiterlijk te behouden. Masseer 's morgens en 's avonds twee minuten met het overvloedige schuim van Palmolive zeep en warm water gezicht en hals. Spoel af met warm, daarna met koud water. Bij de berei ding van Palmolive wordt veel olijf- en palmolie gebruikt: de cosmetische middelen van oer-oude beroemdheid Volg deze Palmolive methode ookBescherm uw huid, bewaak uw uiterlijk met Palmolive zeep is dit een kleine moeite, die groote resul- geeft 3. De bediening des Woords heeft rekening te houden met de aanwezigheid der kinderen. 4. Ook de ouders hebben hier een roeping. Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland. De provinciale vergadering van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen in Zeeland wordt ditmaal gehouden in het gebouw „St. Joris" te Middelburg op Zaterdag 22 Octo ber a.s. In de morgenvergadering spreekt de heer A. Janse te Biggekerke over het onderwerp Levende zielen. In de middagvergadering treedt als spreker op de heer A. de Jong Ez. te 's-Gravenhage, overOnze taak als organisatie. Examens. Voor het examen als machinist, diploma C (theoretisch gedeelte) zijn geslaagd de hee ren P. de Vos en J. C. Seybel, leerlingen van de De Ruyterschool. Studenten met grijze hoofden. Wijlen de arts Jut te Utrecht genoot de reputatie van langen duur van zijn studie, welke zich over een onheugelijke reeks jaren uitstrekt, toen hij eindelijk voor zijn laatste examen slaagde. Maar Groningen blijkt ook een eerbiedwaardige reeks veteranen te be zitten in zijn studentenheer. Qua leeftijd zoowel als studiejaren. Ten deele hangen deze beide natuurlijk samen, door veel studiejaren wordt je oud. Dat zijn de echte „bemoste Haupte". Maar ook blijken vrij wat studenten eerst op ge vorderden leeftijd aan de studie te zijn be gonnen. En dan is er natuurlijk de combi natie van deze beide. Deze combinatie vinden we vereenigd in den 65-jarigen student in de theologie, die aan zijn 8e studiejaar begonnen is. Qua leef tijd houdt hij onbetwist het record. De recordhouder qua studiejaar is een 36- jarige student in de geneeskunde, die voor de 16e r. ral is ingeschreven, maar hij wordt vlak op de hielen gezeten door den 58-jarigen stu dent in de theologie, en die aan zijn 15e studiejaar- is begonnen. Dezen wórden op hun beurt qua leeftijd nog overtroefd door een 4e jaars student in de wis- en natuurkunde, die de 59 jaar ai gepasseerd is. De overige leden der reeks „ouwe knarren", precies een dozijn in getal, behooren op een uitzondering na tot de faculteit der godge leerdheid. De uitzondering is een 53-jarige 5e jaars student in de letteren. Van de elf aanstaande predikanten laten we hopen dat ze het zoover kunnen brengen is een 58-jarige in zijn le studiejaar, een 57-jarige in zijn 9e, een 56-jarige in zijn 7e, vier 54- jarigen in hun 9e, een even oude in zijn 6e studiejaar, een 53-jarige in zijn 5e en twee 53-jarigen in hun 3e studiejaar. Nu de „bemoste Haupte". Allen onder de 50 jaar en maximaal 44 jaar tellende. Dat is een gemengd gezelschap, want er zijn ook eenige dames onder. Behalve de reeds genoemden, heeft Groningen één stu dent, die aan zijn 16e studiejaar bezig is, één in zijn 15e, drie in hun 14e, drie in hun 13e studiejaar, vier in hun 12e, 14 in hun 11e studiejaar, van wie drie „meisjesstudentjes" van 35 en 44 jaar en 17 in hun 10e studie jaar, van wie twee dames. Het 63-tal dat zich om de leef tijds- en an- cienniteitsdekens schaart, kan wel een aparte soos oprichten. („Vad.") Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast Met 28 October luitenant ter zee der 19 klasse J. W. A. Vogelzang, dienende aan boord van Hr. Ms. Heemskerck, ter beschikking ge steld luitenant ter zee der le klasse W. A. de Jong en H. G. de Bruijne aan boord van Hr. Ms. Heemskerckluitenant ter zee der le klasse C. W. Slot by de onderzeedienstkazer- ne te Willemsoordluitenant ter zee der 2e klasse S. A. L'Honoré Nater aan boord Hr. Ms. Heemskerck. Met 31 October luitenants ter zee der 2e klasse L. Guist, A. P. Smitt, H. W. A. Madsen en O. L. J. F. Douw van der Krap resp. aan boord Hr. Ms. Heemskerck, Hr. Ms. Nautilus, by de marinekazerne te Amsterdam en Hr. M.wachtschip te Willemsoord. Met 1 November luitenant ter zee der 2e klasse C. ten Poorten aan boord Hr. Ms. Heemskerck, Met 2 Novemberluitenant ter zee der le

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1