1000 500 300 25 DINSDAG 18 OCTOBER EERSTE BLAD IV O.246> 170e Jaargang liilmii: Firn F. (IN DE TELDE Jr., llnlslnilSI-SD, llissinp.Telel. 10. PislriiiiiniSiitl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0V1NCIEN1EUWS BUITENLAND 1933! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bi; abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct.(max. 10 regels). Bij3-maal plaatsing van 1—5regelsfl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Huisvlijt door werkloozen. Wij brengen nog even in herinnering dat de -tverkloozen die wenschen deel te nemen aan de beoefening van huisvlijt, zich daar toe moeten aanmelden in de voormalige consistorie der Nieuwe Middelkerk in de Korte Vrouwestraat. De aanmelding heeft plaats van a.s. Woensdag tot en met Zaterdag, telkens des middags van 2 tot 5 uur en wel Woensdag middag voor hen wier namen beginnen met de letters A tot en met F, Donderdag G tot en met L., Vrijdag M tot en met R en Za terdag S tot en met Z. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven1 drukker, 1 behanger, 1 be tonwerker, 1 mastiker, 29 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 18 metselaars, 10 opperlieden, 27 schilders, 8 stucadoors, 44 timmerlieden, 6 ververs, 1 vlechter, 1 wagen maker, 2 waterbouwk.-opz., 1 teekenaar be kend met werktuigk. en bouwk., 1 mach.- houtbewerker, 2 meubelmakers, 1 politoer- der, 4 stoffeerders, 4 kleermakers, 1 was- scher, 1 coiffeur, 1 lederbewerker, 4 schoen makers, 650 metaalbewerkers (w.o, 254 tijd. werkloos), 1 bierbottelaar, 8 brood/banket bakkers, 3 koks-aides, 4 slagers, 1 tuinman, 9 magazijnbedienden, 1 slooper, 1 winkelbe diende, 1 besteller, 5 chauffeurs, 7 kellners, 2 loopjongens, 4 sleepers, 23 transportarbeiders, 36 kantoorbedienden (w.o. 6 vrouwelijke), 1 winkeljuffrouw, 2 teekenaars, 1 musicus, 2 werksters, 2 dienstboden, 10 portiers, loopers enz., 35 varensgezellen, 2 tegelvormers en 97 losse arbeiders. Totaal 1090 ingeschrevenen (w.o. 128 in de werkverschaffing). Vorige week 1142 perso nen. Alzoo een vermindering van 52 werk eenden. Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het spoorwegongeluk te 's Bosch, waarvan op onze foto's een duidelijk overzicht wordt gegeven van de ruïnebrigadedag in het sportfondsenbad te Amsterdamhet drie- daagsch internationaal kapconcours in den Dierentuin te 's-Gravenhage, een overzicht van de kaplustigeneen tentoonstelling van modern gedekte tafels, welke bij Kleykamp te 's Gravenhage wordt gehouden het jubileum van de kegelclub „het Kegelhuis" te Rotter dam. MIDDELBURG Ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen. De commissie, door het gemeentebestuur van Middelburg tot bovenvermeld doel in gesteld, vergaderde Zaterdagmiddag ter be spreking van de plannen voor den a.s. winter. De voorzitter stelde voor het jeugdwerk op breeder basis aan te vatten, teneinde meer deelneming te verkrijgen dan vorigen winter het geval was. Immers is de cursus, welke op verzoek der commissie door de Vereeniging voor Handelsonderwijs op uitstekende wijze is ter hand genomen, ten slotte wegens ver mindering van het aantal deelnemers stop gezet. Toch achtte de commissie het nood zakelijk in het belang der jeugdige werk loozen en niet minder van maatschappelijk belang dit werk voort te zetten. De commissie besloot op korten termijn een vergadering te houden met de jeugdvereenigingen ter plaat se van verschillende richting en verder daar bij een aantal particulieren uit te noodigen die op onderwijs- of industrieel gebied werk zaam zijn. Voorts zijn daarbij allen, die zich voor dit werk interesseeren, welkom. Het ligt nl. in de bedoeling naast den steun van het gemeentebestuur en Rijk voor het werk der ontwikkeling en vakopleiding, de medewerking der burgerij te verkrijgen voor het daarbij aanpassende ontspanningswerk. R.-Kath. Rijkskieskring-organisatie Middelburg. Zondagmiddag vergaderde de R.-Kath. Rijkskieskring-organisatie „Middelburg" te Goes, onder voorzitterschap „van den heer B. Truffino, meldt „de Maasbode". In zijn openingswoord spoorde de voorzitter aan om alles te vermijden, wat verdeeldheid zou kunnen verwekken, en wekte tot ver draagzaamheid. Het jaarverslag van den secretaris, mr. dr. Mes, maakte o.a, melding van een stijging van het ledental van 8247 tot 8283. Geklaagd werd over het niet voldoen van contributie door 21 van de 39 afdeelingen. Naar aanleiding van het concept-program van de R.-Kath. Staatspartij, zal o.a. de vol gende aanvulling worden voorgesteld„In dien tot behoud van het financieel evenwicht offers gebracht moeten worden, behoort daarvan niemand te worden uitgezonderd". P. T. en T. Met ingang van 1 November a.s. is de kan toorbediende le klasse bij den post-, tele graaf- en telefoondienst J. Belderok, ver plaatst van het post- en telegraaf kantoor te Middelburg naar het bureel van den inspec teur der posterijen, telegrafie en telefonie aldaar. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Van 1/m 15 October 1932. Ingekomen: W. G. van Nederveen en gezin, E 176a van Middelburg. Mej. M. Koets, C 72 van Zoutelande. M. I. van Helleman en gezin, E 142 van Middelburg. Mej. A. N. Goote, E 154 van 's-Gravenhage. J. de Witte, B 176 van Biggekerke. Vertrokken: G. Baumgarten van B 242 naar Duitschiand. Mej. F. Marteijn van D 59 njiar Middelburg. P. Besuijen en gezin van E 150 naar Middelburg. P. Postma van E 217 naar Bergen op Zoom. D. van de Voorde van A 180 naar Oost- en West-Souburg. Mej. M. J. Hollebrandse van B 27 naar Vrouwenpolder. Mej. P. Marinisse van B 157 naar Oost- en West- Souburg. SEROOSKERKE (W.) Rijwielpad SerooskerkeOostkapelle. Naaf aanleiding van een desbetreffend ver zoek van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. ont vingen deze vereenigingen van het bestuur van den polder Walcheren bericht, dat maat regelen zijn getroffen ter verbetering van den gevaarlijken toestand bij het uitkomen van het rijwielpad langs den weg Serooskerke— Oostkapelle. VEERE Geen voetbalwedstrijden op Zondag. Sinds eenigen tijd heeft de voetbalvereni ging te Veere de beschikking over een ge meentelijk sportterrein, waarop 's Zondags geoefend mag worden. Een verzoek om op Zondag wedstrijden te mogen houden is ech ter door den raad met 4 tegen 3 stemmen af gewezen. GOES Anti-rev. kiesvereniging. Gisterenavond hield de anti-rev. kiesver- eeniging een goed bezochte vergadering. De voorzitter, de heer R. Zuidema, leverde een inleiding over het concept-program van ac tie, waarmee de anti-rev. partij straks den stembusstrijd tegemoet wil gaan. Nadat hierover eenige bespreking was ge voerd, kwam ter sprake de wijze van candi- daatatelling voor de Kamerverkiezingen. Met vrijwel algemeene stemmen sprak de vergadering zich uit voor afzonderlijke can- didatenlijsten in eiken kieskring. Zij achtte het echter wel gewenscht, dat de heer H. Colijn de algemeene lijstaanvoerder werd. Faillissement Van Heel Co. te Goes. De schuldeischers in de faillissementen der commanditaire vennootschap Van Heel Co., kassiers te Goes, en hare beheerende ven- nooten, hebben zich in de gehouden verifi catievergadering accoord verklaard met de volgende regeling. Preferente schuldeischers krijgen hun vorderingen geheel uitgekeerd, concurrente schuldeischers, die minder dan 100 te vorderen hebben, krijgen ook het volle bedrag, zij die tusschen 100 en 200 moeten hebben, krijgen 100 en de overigen 40 hunner vordering. IJZENDIJKE. Met een hamer op het hoofd geslagen. Te IJzendijke kregen gisterenmorgen twee personen hooggaande ruzie. De een sloeg den ander met een ijzeren hamer op het hoofd, waardoor een schedelbreuk ontstond. Officieel bezoek Commissaris der Koningin Maandag 24 October a.s. bezoekt de Com missaris der Koningin de gemeenten Graauw en Langendam, Hengstdijk, Boschkapelle en Ossenisse. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Een onbegrijpelijke weigering. Te Oud-Vossemeer heeft de kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente geweigerd het kerkgebouw af te staan voor een samen komst in ht belang van het Ned. Bijbelge nootschap Steeds trager. Het Zendingsbureau giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende De inkomsten der Zending zijn als een Indische stroom in den drogen tijd, hij wordt steeds smaller en stroomt steeds trager. Als straks de regentijd komt, zal er eerst weer volheid en leven zijn. Zoo hopen ook wij op de Zendingsweek die komt, maar het steeds trager vloeien der gaven in dezen tijd ver ontrust ons zeer. Ontvingen wij verleden jaar in de eerste 10 dagen van Octobe: nog 20.000, nu is het in de eerste 15 dagen tot 14.000 verminderd. Wij behoeven niet te zeggen, dat dat veel te weinig is. Wij hopen zocr op aller medewerking en inspanning in ae Zendingsweek, wij zien de teekenen van meeleven met dankbaarheid, wij hopen niet, dat in deze maand de achterstand dermate zal aangroeien, dat die niet meer in te ha len zou zijn. Geref. Kerken. Aangenomen het beroep naar Ulrum door ds. U. Elgersma te Haam stede. Beroepïngswerk. Te Wissekerke en Geersdijk bestaat voor de Geref. Kerken kans, dat er het beroe- pingswerk ter hand genomen zal worden. In de te Zierikzee gehouden vergadering van de Classis Zicrikzee der Geref. Kerken werd ni. een voorstel van de Kerk te Brouwers haven om de Kerken van Wissekerke en Geersdijk op te wekken zich nader te bera den over de mogelijkher' van het beroepen van een eigen dienaar des Woords, aangeno men. Ger. Gem. Aangenomen het beroep naar Kampen door ds. J. Vreugdenhil te Bruinisse. R. Kath. Kerk. Door Z. D. H. den bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor te Oud- Vosmeer de Zeereerw. heer B. H. C. Hosman, thans kapelaan te 's-Gravenhage tot pastoor te Kwadendamme is benoemd de Zeereerw. heer rector H. Wennen. Tot rector van dt wees- en armenhuizen te Rotterdam is benoemd de weleerw. heer J. M. Halkes, rector van het St. Joseph zieken huis te Vlissingen. Examens. Voor het machinisten-diploma C (theore tisch gedeelte) is geslaagd, de heer G. F. Portegies, leerling van de De Ruyterschool. RECHTSZAKEN Een clandestiene zender. Na tweemaal een vonnis in deze zaak ge casseerd te hebben, heeft de Hooge Raad thans verworpen een cassatieberoep van den voorzitter der Eerste Nederlandsche Alge meene Radio-luistervinkenvereeniging te Veur, die vervolgd is wegens het zonder machtiging van de bevoegde autoriteiten doorgeven van radioseinen, in welke zaak het gerechtshof te 's-Gravenhage een veroordee ling tot vijftig cents boete uitsprak. EEN OPEN BRIEF AAN PRESIDENT VON HINDENBURG. De vroegere sociaal-democratische presi dent van den Duitschen Rijksdag, Löbe, pu bliceert in de „Vorwarts" een „open brief" aan Von Hindenburg. Hierin wordt o.a. ge zegd Rijkskanselier Von Papen heeft te München wijzigingen in de rijksgrondwet in het uitzicht gesteld, welke neerkomen op een vernietiging van de belangrijkste rechten van het volk. Hij heeft zich hierbij uitdruk kelijk beroepen op een door den „rijkspresi dent gegeven opdracht" en heeft de bedrei ging geuit, dat hy „den wil en de macht" heeft, om deze wijzigingen met succes door te voeren. De vraag is gerechtvaardigd of er werke lijk een opdracht van den rijkspresident is om een dergelijke vernietiging van de r i- tcn van het volk te doen plaats grijpen. Vorm en inhoud van de aankondiging ma ken het onwaarschijnlijk, dat de rijkspresi- dent een opdracht in deze richting gegeven kan hebben. Löbe herinnert den rijkspresïdent aan zijn toespraak bij zijn beëediging op 11 Mei 1925, waarin Hindenburg gezegd heeft, dat de Rijksdag en de rijkspresident tezamen be- hooren, ,want zij zijn beiden rechtstreeks door het volk gekozen. Beiden tezamen vor men de belichaming van de souvereiniteit van het volk, welke de grondslag van ons geheele grondwettig leven vormt". In den brief van Löbe wordt dan verder gezegd, dat Von Papen thans een ontrech- ting van den Rijksdag afkondigt. Eerste ka mers in Duitschiand zijn tot dusver Heeren huizen geweest, die de rechten van de volks vertegenwoordiging doorkruisten en ophie ven. Ook duikt in andere gedeelten van de rede van Von Papen zelfs de mogelijkheid van de instelling van dwergmonarchieën in eenige landen weer op. Millioenen volwassen Duitschers vragen thans of de rijkskanselier werkelijk een der gelijke opdracht van den rijkspresident ge kregen heeft. Wanneer de Duitsche grond wet door de regeeringen van boven niet ge- eeibiedigd wordt, dan zijn ook de gewone staatsburgers niet meer tot naleving ver plicht en zal de staatsorde ineenstorten. Wolff meldt, van bevoegde zijde vernomen te hebben, dat de rijkspresident op dezen open brief niet zal antwoorden. Men acht het in politieke kringen echter mogelijk, dat de rijkskanselier in een zijner volgende re devoeringen op dit schrijven van Löbe zal repliceeren. EEN REDE VAN MACDONALD. Op een te zijner eere door het comité van de nationale labourpartij gegeven dejeuner heeft MacDonald een rede gehouden over de politiek der Britsche regeering ten aanzier. van Genève en de ontwapening. De Britsche regeering, aldus de premier, zou zich Europa en de wereid niet meer kun nen voorstellen zonder volkenbond. Steeds zal zij den volkenbond en het cove nant steunen. Sommigen zijn van oordeel, dat de regee ring niet vlug genoeg op het doel af gaat. Zij vergeten, dat vóór het doel hindernissen lig gen, die uit den weg moeten worden geruimd, alvorens onze actie voor ontwapening effec tief kan ziin. De Britsche regeering wenscht, dat de ont wapeningsconferentie werkelijk tot regeling van het dringend probleem der vestiging var. den vrede op aarde zal bijdragen. In ieder geval wil spreker liever het verwijt hooren, dat hij langzaam is, dan den toe stand te bruskeeren, en aldus een accoord in Europa en de wereld onmogelijk te maken. Wat Duitschland's pariteitseisch betreft, aldus Mac Donald, Duitschiand weet zeer goed, dat Engeland zich daartegen niet ver zet het weet ook, dat wij gaame deze gele genheid wiPen t° baat nemen om goede be trekkingen en vertrouwen te scheppentus schen Duitschiand en zijn buurstaten, want dat is noodig in het belang van de ontwape ning en van den vrede. Alles wfjst op de noodzakelijkheid van een algemeen accoord ten aanzien van het geval- Duitschland en Duitschiand zou dus vóór al les met ons allen te dien aanzien van gedach ten mdeten wisselen. De domineerende noot der Britsche politiek blijft intusschen ontwapening, niet herbe wapening. Spreker gaf uiting aan zijn leedwezen over Duitschland's weigering, om naar Genève te gaan hij hoopte echter, dat Duitschiand ten deze zijn laatste woord niet gesproken had. De Britsche regeering vervolgt haar doel en spreker hoopte binnen eenige dagen een nieuwe verklaring ter zake af te leggen. EEN REDE VAN MUSSOLINI. Zondag is door Mussolini op de Piazza Ve- nezia te Rome, ter gelegenheid van den tien den jaardag van den marsch naar Rome, een rede gehouden. Hierbij waren 25000 fascis tische leiders uit het geheele land aanwezig. Aan de rede van den Duce is het volgende ontleend Het is thans precies tien jaar geleden, den 16en October 1922, dat op een vergadering die ik zelf bijeen had geroepen, en die gehou den werd te Milaan in de Via San Marco 46. dat besloten werd tot den fascistischen op stand. Allen, die aan deze historische verga dering hebben deelgenomen, zijn hier tegen woordig, op een na, Michele Bianchi, die wij ons altijd met diepe rouw zullen blijven her inneren. Op die vergadering had een levendige ge- dachtenv/isseling plaats en werden alle ziens wijzen uiteengezet. Maar aan het einde werd met eenparige stemmen volstrekte overeen- stemifi'ng verkregen ten aanzien van de maatregelen, die onverwijld zouden worden genomen en die bestonden in de mobilisatie van do zwarthemden en' het geven van vol macht aan het quadrumviraat. Opstand is slechts een oogenblik van de revolutie, de volledige revolutie moest later beginnen. Zij is inderdaad begonnen in Janu ari 1923, toen de vrijwillige militie tot be scherming van de nationale veiligheid en de Groote Raad werden geschapen. Het is nu de tijd, iets te zeggen dat u zelf misschien ver-, bazen zal, nl. dat van alle opstanden van den modernen tijd de onze de bloedigste is ge weest. Zij heeft in een tijd van drie jaren groote offers van jeugdig bloed geëischt en dat ver klaart en rechtvaardigt onze volkomen onver zettelijkheid op politiek en moreel gebied. Wij staan thans aan het einde van de eer ste tien jaar. U zult van mij geen terugblik verlangen. Ik hou'3 er meer van te denken aan wat wij zullen ondernemen in de komen de tien jaar. Wij behoeven overigens slechts om ens heen te kijken, om te zien dat hetgeen wij bereikt hebben, eenvoudig geweldig is. Maar terwijl wij ons aaneengorden voor de volgende tien jaar, jienen wij richtsnoeren to hebben waarlangs wij moeten-optrekken. Ik zal beginnen met wat mijzelf betreft. Ik ben uw hoofd en sta als altijd gereed om alle ver antwoordelijkheid op mij te nemen. Wij moeten onbuigzaam zijn voor ons zelf, getrouw aan ons geloof, aan onze leer, aaf onzen eed en in geen enkel opzicht toegeven, noch aan het heimwee naar het verleden, noch aan noodlottige verwachtingen van da toekomst. Allen die gelooven dat zij de crisis kunnen oplossen met wondermiddelen, zijn 'tï spoor bijster. Of wel dit is een van de ge- regelde crises „binnen het systeem", en dan wordt zij vanzelf 'eer overwonnen, of wel 't is een crisis „van het systeem" en in dit geval staan wij voor den overgang van het eenq tijdperk van de beschaving in het andere. In het tweede tiental jaren moet er plaats gemaakt worden voor de jongelieden. Nie mand is ouder dan hij die jaloersch is op de jeugd. Wij wenschen, dat de jongelieden den fak« kei van ons overnemen, zich in geestdrift} ontsteken aan ons geloof en bereid en beslo ten zijn, ons werk voort te zetten. Nog mee? dan tot dusverre moeten tot fascisten ge* maakt worden, zij, die ik de doode koekea van het nationale leven noem. Men moet zich niet te veel in beslag laten nemen door het gewone bestuurswerk, waardoor men zoover komt, dat men afstand doet van hetgeen vreugde en de bedwelming uitmaakt van het risico, gereed te zijn tot alles wat de strengerer taak van morgen zou kunnen vormen. HET ONTWAPENINGSVRAAGSTUK De Engelsche staatsman sir Herbert Sa muel heeft een rede gehouden in een ver gadering van het Schotsche verbond voos steun aan den Volkenbond. Hij herinnerde aan de 150.000 Stahlhelmers in Duitschiand, en zei, dat zoo'n verschijnsel de taak van hen, die het verleden wilden vergeten en de Duitsche aanspraak op gelijkgerechtigdheid wilden erkennen, niet gemakkelijker maakte. De ruim verbreide opvatting in de wereld was volgens sir Herbert Samuel, dat de aanspraak van Duitschiand op gelijkheid van status op goede gronden rustte. Het Verdrag van Ver sailles en dc verbintenissen in verband ermee aangegaan, beteekenen ongetwijfeld dat de Duitsche ontwapening zal worden gevolgd door een aanzienlijke algemeene ontwape ning. KAMERONTBINDING IN BELGIË De liberale partijleider, Devèze, had gis terenmorgen een langdurig onderhoud over den binnenlandschen politieken toestand met minister Hymans. Na afloop deelde Devèze mee, het volkomen eens te zijn met de liberale ministers, die meenen, dat ten spoedigste tot nieuwe parlementsverkiezin gen moet worden overgegaan. Ook de libe rale oud-minister Janson verklaarde giste renmiddag hetzelfde en zeide„Aan een Kamerontbinding is m.i. niet meer te ont komen." Het blijkt dus wel vast te staan, dat de liberale ministers gisterenmiddag in de we kelijksche bijeenkomst van het kabinet ten huize van minister-president Renkin een voorstel tot ontbinding van het parlement zouden indienen. Wordt tot ontbinding be sloten, dan zouden, naar men verwacht, de verkiezingen voor het nieuwe parlement waarschijnlijk reeds 20 November kunnen v/orden gehouden. WAAROM GAAT HERRIOT NAAR SPANJE De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telegraph" vestigt de aandacht op den diplomatieken achtergrond van de reis naar Spanje, die de Fransche minister-president Herriot tegen het einde van deze maand zal ondernemen. Herriot's bedoeling is in de eerste plaats de vorming van een nieuwe en stevige en tente tusschen Frankrijk en Spanje. Hierbij heeft hij natuurlijk niet slechts op het oog den gunstigen invloed van een dergelijk Fransch-Spaansch bondgenootschap op den toestand in Marokko, doch in het bijzonder ook op Frankrijk's positie te Genève en de Fransche veiligheid in de Middellandsche Zee. Het blad verwacht, dat Spanje binnen kort een der voornaamste steunpilaren van

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1