1000 500 300 150 100 25 DONDERDAG 13 OCTOBER EERSTE BLAD Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VFNC1EN1EÜWS Mooi ...aan 'n lbooim HERFST: SLIPGEVAAR :Mo.242 70e Jaargang 19321 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door hpt geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove- rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct Uitgave: fin» F. )M Dl VELDE Jf., Mm 51-60, Hlissinp.Itltl. 10. FisliittiingttlOl ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertentiesvanl—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maaI plaatsing vanl5regelsfl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeland. In aansluiting met het gisteren door ons opgenomen bericht, wondt thans gemeld dat het doel van die Koningin is geweest eenige schetsen van Zeeland te maken. In een tweetal auto's werd naar Rilland- Bath gereden, waar van een polderkreek; een schets werd gemaakt en op den dijk van den Bathpolder een landschap werd ge schilderd met de Schelde en de stad Bergen op Zoom op den achtergrond. Daar het weer zich minder goed leende voor den arbeid van de Koningin, werd de duur van het verblijf aldaar bekort en kwam het gezelschap vroeger in Roosendaal terug dan oorspronkelijk in de bedoeling had ge legen. H. M. was vergezeld van haar hofdame freule Van Tetz en haar adjudant baron Van Kesteren. Het auto-ongeval van den Commissaris der Koningin in Zeeland. Naar „de Grondwet" verneemt, gaat de toestand van mevrouw Quarles van Ufford, do echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zeeland, die in verband met het auto-ongeluk op 9 September op den Wouwschen weg nog steeds in het zieken huis „Charitas" te Bergen op Zoom wordt verpleegd, steeds goed vooruit. Zij zal ech ter nog ongeveer vier weken aldaar in ver pleging moeten, blijven, alvorens het zieken huis te kunnen verlaten. Ook mevrouw Quarles van Ufford, uit Den Haag, de moeder van den Commissaris der Koningin, vertoeft nog steeds in „Charitas" Vermoedelijk zal deze echter reeds eerder als hersteld naar haar woonplaats kunnen terugkeeren. De motorveerboot „Prins Hendrik". De motorveerboot „Prins Hendrik", ge bouwd op de werf der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde", heeft bij den gehouden proef tocht aan de bij het contract gestelde eischen ruimschoots voldaan en werd dan ook door de provincie overgenomen. De boot bleef evenwel aan de werf lig gen en werd nog niet in dienst gesteld. Naar wij vernemen zullen nog verschillen de verbeteringen aan het schip moeten aan gebracht worden in verband met de stabili teit. Deze verbeteringen werden door de scheep vaart-inspectie noodig geacht alvorens toe stemming kan worden gegeven om het schip in dienst te stellen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze tijdinghal. Wij hebben de volgende foto's geëtaleerd portret van den heer F. Wabeke, burgemees ter van Wemeldinge, die zijn 70en jaardag heeft herdacht. De heer Wabeke is de Zuid- Bevelandsche kleederdracht nog altijd trouw geblevende electrificatie van de tramlijn Leiden—Heemstedehet bekende café „de Bisschop", gelegen op den hoek van den Dam en het Damrak te Amterdam, dat wordt af gebroken en waar een gebouw van zeven ver diepingen zal worden opgetrokk export van pootaardappelen naar het buitenland de leesband of Jacobsladder in actieeen speelsch bewerkte aardappel welke gerooid is in den Grooten IJpolder te Sloterdijk. Christ. Besturenbond. De groote jaarlijksche propaganda-verga- gadering van den Christ. Besturenbond zal alhier gehouden worden op Donderdag 10 November a.s. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Hofman van den Chr. Grafi- schen Bond en W. Strijbos van den Christ. Fabrieks- en Transportarbeidersbond. De Christ, zangvereeniging „Hoop op Zegen" zal haar medewerking verleenen. Een posttrein vervallen. Met den trein die te 11.34 van Vlissingen, 11.45 van Middelburg en 12.17 van Goes ver trekt wordt geen post meer vervoerd. Deze opheffing is geschied zonder dat daarvan melding is gemaakt, waardoor reeds verschil- lende personen gedupeerd zijn-geworden, die in de meening verkeerden, dat hun corres pondentie met genoemden trein was verzon den, wat achteraf bleek niet het geval te zyn geweest. Winkeïnieuws. In achterstaande advertentie maakt de heer A. Robbe bekend, dat hij" in het perceel Coosje Buskenstraat 69, hoek Betje Wolff- plein een winkel opent in zijden en wollen stoffen. De etalages zien er aantrekkelijk uit. MIDDELBURG Natuurkundig Genootschap. Tot bestuursleden van het Natuurkundig Genootschap te Middelburg zijn benoemd mej. H. B. Th. Schouten en de heer P. de Bruijne. Valschheid in geschrifte. De justitie te Middelburg heeft als verdacht van het plegen van valschheid in geschrifte, gepleegd te Middelburg, de aanhouding be volen van den radiohandelaar J. C. d. V., te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Brandstoffentoeslag. Door den Vlissingschen Bestuurdersbond is aan den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg een adres gezonden, waarin verzocht wordt aan de werkloozen geduren de de maanden November tot en met Maart een brandstoffentoeslag te verleenen van 1 per week. In het kanaal geloopen. Vermoedelijk door de duisternis misleid is een ongeveer 18-jarig meisje, alhier woon achtig, in het kanaal geloopen in de nabij heid van de kanaalbrug. Door toegeschoten hulp kon zfj echt r tijdig op het droge ge bracht worden, waarbij bleek dat zij een hoofdwonde had opgeloopen. Verder kwam zij er met een nat pak en den schrik af. ZOUTELANDE. Het kerkhof te Zoutelande. Men schrijft aan de „N.R.Ct." Men is bezig met het afgraven van het kerkhof te Zoutelande, een verhevenheid, waarop de middeleeuwsche kerk en toren zijn gebouwd. Hierbij stuit men voortdurend op zwai-e fundeeringen, o.a. van een kruispand, dat blijkbaar voorheen aan het schip der kerk was gehecht. Ook ander muurwerk, waar schijnlijk niet behoord hebbend tot de kerk, is blootgekcmenmogelijk is dit van het klooster afkomstig, dat voorheen ten Zuiden der kerk moet hebben gestaan en waarvan ten vorigen jare een gemetseld riool werd op gedolven. Het is zeer jammer, dat de ontdekte fun deringen zonder meer worden uitgegraven en niet in kaart gebracht. Geschiedde dit, dan zou door een en ander mogelijk wat meer licht worden geworpen op de geschiedenis van dit zeer oude „aanzienlijke" dorp, waarvan zoo weinig bekend is. Behalve steenen en geraamten zijn bij de afgraving van het kerkhof talrijke oude mun- t'n („duiten") gevonden, waaronder een van 1692 met het randschrift in het Latijn, verkort „Carolus II, bij de gratie Gods, Koning van Spanje, aartshertog van Oosten rijk, hertog van Bourgondië". De afgraving heeft aesthetisch dit voordeel dat kerk en toren riiziger lijken daarente gen komt de op de plaats van het voormalige koor in 1905 gebouwde constistoriekamer bij zonder in het gezicht, hetgeen den wensch doet opkomen dat deze nog eens moge wor den afgebroken, omdat zij het overigens zoo aardige kerkje jammerlijk ontsiert. Tengevolge van de afgraving is de om het kerkhof staande haag vernield en vervangen doorbetonnen paaltjes, hetgeen niet be paald een gelukkige inspiratie van het kerk bestuur kan worden genoemd. GROEDE. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Ook was ingekomen een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om verhooging van de toegestane subsidie met een bedrag van f 450 voor het loopende dienstjaar. De voorzitter deelt mede, dat hem vanwege het bestuur is medegedeeld, dat het onmoge lijk met het toegestane subsidie rond kan komen en alzoo nog een verhooging dient te worden verstrekt. De heer Brakman vindt het jammer, dat het verzoek niet nader is omschreven, hij zou wel gaarne willen weten, welke buitengewone uitgaven er toe te doen varen. Daar het bestuur gebrek aan kasgeld heeft, vraagt de voorzitter den leden, of dit verzoek nog aJs punt aan de agenda kan worden toe gevoegd, waartegen niemand eenig bezwaar opperde. Hierna werd m.t algemeene stem men besloten, het gevraagde bedrag ad 450 voor 1932 toe te staan. De gemeenterekening over 1931 werd voor- loopig vastgesteld in ontvang op 75.266.15, in uitgaaf op 66.931.41, alzoo met een batig slot van 8384.74 gewone dienst, en wat den kapitaaldienst betreft in ontvang f 35.906.16, in uitgaaf 34.301.97, alzoo met een batig slot van f 1604.19. De voorzitter deed daarna mededeeling van een ingekomen schrijven van Ged. Staten van 2 September, betreffende tijdelijke kor ting op de jaarwedden van de wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand. Bij toepassing van de aangegeven korting zou iedere wethouder gekort worden ƒ4, terwijl de eerste ambtenaar van den burgerlijken stand 0.75 en de vierde vermoedelijk 6.50 per jaar gekort zou worden. Burg. en Weth. hebben in dezen geen voor stel aan den raad willen doen, maar hebben als hun meening te kennen gegeven, dat wan neer het gaat om bezuiniging, de korting niet toegepast dient te worden, omreden dit geen bezuiniging voor de gemeente geeft. De heer W. van Haneghem is niet voor het idee van Ged. Staten te vinden, hij is tegen korting van de salarissen. Wethouder Lombaard deelt nog mede, het vreemd te vinden, dat Ged. Staten verleden jaar de jaarwedden van den burgemeester en andere ambtenaren zelfs nog te laag vonden, en de wedden verhoogd moesten worden, en nu een jaar later zöü er gekort moeten wor den, terwijl de crisis verleden jaar toch even goed bestond als dit jaar. Het voorstel van den heer W. van Hane ghem wordt met algemeene stemmen aange nomen, zoodat geen korting zal worden toe gepast. Hierna kwam in behandeling de begrooting voor 1933. Nadat de begrooting in zijn geheel behan deld wcxj, bleek dat deze niet sluitend was te krijgen zonder een post nr. 177a in het leven te hebban geroepen. Bij een heffing van 50 opcenten op de personeele belasting zou deze post opbrengen 3100 en is er alsdan een post voor onvoorzien van f 1870.85. Op een vraag, welke heffing beter was, die op de fondsbelasting te verhoogen dan wel een nieuwe op de personeele belasting, werd besloten, dat laatstgenoemde heffing het best was. De heer W. van Haneghem zag liever een zeker aantal opcenten op de vermogensbelas ting gelegd, en dan het eventueel tekort te doen dekken door een heffing op de perso neele belasting. Nadat de voorzitter mededeelde, dat de ver moedelijke opbrengst bij 10 opcenten op de vsrmogensvelasting zoo gering is en wethou der Lombaard nog een nadere toelichting geeft, wordt met algemeene stemmen beslo ten post 177a te ramen op 3100. Hierna werd met algemeene stemmen be sloten de begrooting voor 1933 vast to stellen voor wat betreft den gewonen dienst op f 65.669.84 in ontvangst en uitgaaf en een post van onvoorzien van 1870.85 en voor den kapitaaldienst 3230.07. Besloten werd de verordening tot heffing van 50 opcenten op de personeele belasting ter goedkeuring in te zenden. Hierna werd behandeld de begrooting voor 1933 voor het gemeentelijk abattoir. De be grooting werd vastgesteld op inkomsten en uitgaven gewonen dienst 520 en kapitaal dienst 200. Van het bestuur der bewaarschool was in gekomen een verzoek om voor 1933 een sub sidie uit te gemeentekas te mogen ontvangen van 1005. Met algemeene stemmen werd besloten het verzoek in te willigen. Van het bestuur der muziekvereeniging „E.M.M." en dat van de Chr. Muziekvereeni ging „Hosanna" is een verzoek om subsidie ingekomen, voor de eerste vereeniging f 150 en voor de tweede 50. Met algemeene stem men werd besloten, de gevraagde subsidies voor 1933 toe te staan. BIERVLIET. Cursus in bedrijfscontrole. Het bericht in ons vorig nummer, betref fende den cursus in bedrijfscontrole, dient in zoover verbeterd te worden, dat de cursus wordt gegeven niet door den heer J. A. doch door den heer Ch. J. A. Bukkens. KRABBENDIJKE. Brandstichting. Als verdacht van het in brand steken van een strooklamp in den Waardschen polder onder de gemeen' Krabbendijke op 11 dezer, is door de politie te Krabbendijke aangehou den en aan de justitie overgegeven zekere K. v. d. B., 58 jaar, stoker, zonder vaste woon plaats. De man, die pas zeer onlangs uit de gevan genis werd ontslagen zeide den brand te heb ben gesticht om weer onderdak te komen. KERKWERVE. In vrijheid gesteld. Op last van de rechtbank te Middelburg zijn in vrijheid gesteld J. V. en W. V., land bouwers, wonende te Kerkwerve, in voor arrest als verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. P. T. en T. Met ingang van 1 November a.s. wordt de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst K. M. van Houte verplaatst van het postkantoor te Rotterdam naar het bureel van den inspecteur te Middelburg. Aan de telefoniste bij den interlocalen dienst A. M. M. Witkam van het post- en telegraafkantoor te Goes is wegens huwelijk eervol ontslag verleend. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bü den ontvanger der directe belastingen te Tholen 27.38 bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg 47.21 Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 October zijn in ons land voorgekomen 2 gevallen van rood vonk te Kruiningen en 2 gevallen van diph- therie te St. Annaland. KERK- EN SCHOQINIEUWS Eigenaardige moeilijkheden. Het Zendingsbureau schrijft ons Met welke eigenaardige moeilijkheden het Zendingswerk somtijds te worstelen heeft, blijkt weer eens uit de volgende berichten, afkomstig van een der Zendelingen op Zuid- Oost-Celebes. Daar ligt in een gebied dat overigens sterk onder invloed van den Islam staat, een complex dorpen, waarvan de be woners hun heidendom zuiver bewaard heb ben. De oorzaak daarvan is deze, dat deze menschen in strijd met de bevelen van het Gouvernement altijd in de wildernis leven, eenige uren van de bewoonde wereld verwij derd. Zij maken daar hun tuinen en leven daarin liefst ook in den tijd tusschen den oogst en het volgende planten. Ook voor de Zending is dit een groote moeilijkheid. Want hoe plezierig deze men- schen het vinden bij de apen te wonen, er heerschen in allerlei opzicht, ook hygiënisch, toestanden, die verschrikkelijk zijn. Een in- heemsche Evangelist, die er een paar weken geweest was, kwam terug, gansch en al aan getast door de schurft en ook voor den Zen deling is het bijna onmogelijk daarvan vrij te blijven als hjj met deze menschen verkeert. En lichamelijke en geestelijke bezwaren gaan ook hier samen. Een volk, dat op dergelijke wijze in de wildernis nog onderduikt, is ook met het Evangelie zeer moeilijk te bereiken. Toch is het merkwaardige, dat juist deze menschen op het oogenblik voor het Evan gelie zeer open staan, zelfs hun heidensche plechtigheden hebben nagelaten by het laatste planten van de rijst en in plaats daarvan hebben gebeden. Maar de geeste lijke beteekenis daarvan is zéér gering, het is eenvoudig een andere vorm, waarin zij echter den ouden inhoud leggen met eigen middelen op God invloed oefenen. Men verstaat, hoe in dergelijke moeilijkhe den Zending en Bestuur moeten samenwer ken. Slechts als er geregelde dorpstoestan den ontstaan zijn kan het Zendingswerk er blij venden invloed krijgen. Maar.... dan dringt natuurlijk ook de Islam gemakkelijker binnen. En ziedaar een nieuwe moeilijkheid. RECHTSZAKEN Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft ver oordeeld wegéns Met een rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar rechtsJ. J. J. te Middelburg, gedo micilieerd te Rotterdam, f 10 b. s. 10 d. h. rijden met een motorrijtuig zonder rood ach terlicht en zonder dat behoorlijk is verlicht nummer met letterC. S. te Oost- en West- Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg slipperig maken. Herfst beteekent: slipgevaar. Souburg 3 b. s. 3 d. h.rijden met een mo torrijtuig zonder dat behoorlijk zichtbaar is nummer met letter J. F. de B. te Middel burg 3 b. s, 3 d. h.rijden met een motor rijtuig op zoodanige wijze, dat de vrijheid (veiligheid van het verkeer wordt belem merd) in gevaar gebrachtJ. L. te Middel burg en S. B. T. te Zevenbergen, ieder 5 b« s. 5 d. h., R. J. te Vlissingen 20 b. s. 20 d. h. met toewijzing der civiele vordering aan getuige P. C. J. te Middelburgniet voldoen aan een wettelijke verplichting tot aangifte aan den ambtenaar van den burgerlijken stand voor de regi. ters van geboorteG. H. te Middelburg 3 b. s. 3 d.lu zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loopen over eens anders grond N. P. te Nieuw- en St. Joos- land, wed. J. de B., vrijspraak, met terug gaven van de inbeslaggenomen geitzonder daartoe gerechtigd .te zijn locpen over eens anders grond J. P. te Rotterdam f 5 b. s. 5 d.h.idem, na gedaan verzetJ. V. en Aa. Ja. v. L., beiden te Middelburg, bekrachtiging van het verstekvonnis behalve voor wat de straf betreft veroordeeling van ieder tot 1 b. s. 1 d. h.gedurende den tijd, dat een winkel voor het publiek gesloten moet zijn, in die winkel iemand bedienenMe. C.f huisvr. A. w. L. te Vlissingen f 1 b. s. 1 d. h.overtreding reglement op de wegen en voetpadenJ. D. te Meliskerke 2 b. s. 2 d. h.te Vlissingen zonder toestemming van den burgemeester op den openbaren weg zyn bedrijf als zanger uitoefenen J. B. te Mid delburg en J. D. G. te 's-Gravenhage, ieder 1 b. s. 1 d. h.te Vlissingen zonder schrif telijke vergunning van Burg. en Weth. voor werpen andere dan gedrukte stukken langs de huizen te koop aanbiedenL. W. B. te Breda 1 b. s. 1 d. h. MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse H. Witte is 2 November a.s. eervol ontheven van het be vel over Hr. Ms. Z 2 en is ter beschikking ge steld. De luitenants ter zee 2e klasse A. C. Lim- beek, dienende aan boord van Hr. Ms. „Gru- no" en W. S. van Braam, dienende aan boord van Hr. Ms. „Heemskerk", zijn 31 October a.s. ter beschikking gesteld. De officier van administratie le klasse der zeemacht A. J. Poll, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Jacob van Heems- kerek" te Nieuwediep, wordt 3 November overgeplaatst naar Willemsoord. Een transport van 17 onderofficieren en 21 minderen der zeemacht, bestemd voor den dienst in Oost-Indië, zal 19 dezer met de „Indrapoera" uit Rotterdam derwaarts ver trekken. De nieuwe commandant der 3e infanterie brigade luitenant-kolonel R. J. Hoffmann is in 1877 geboren. Hy werd 5 October 1901 tweede en 1 Augustus 1905 eerste luitenant en 24 Juni 1915 kapitein. Hij ging als zoodanig over naar den generalen staf en werd in 1925 leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, om 30 April 1927 majoor geworden, over te gaan naar het 12e regiment infanterie. In 1929 werd hij directeur der normaal schietschool. Hij is officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij ministerieele beschikking is bepaald, dat ten aanzien van dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1930, wier inlijving of opkomst voor eerste oefening in 1929 we gens de toen heerschende griepgevallen onder de militairen, tot een la teren datum werd verschoven, indien hun uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening is ver-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1