500 25 Telefooi Ho. 220 JAN HENNING w D D WOENSDAG 12 OCTOBER EERSTE BLAD No. 341 70e Jaargang- 1932; Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 STADS- EN PROVÏNCÏEKIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 - 51 egels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl. - .alles tegen vooruitbeialing. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENICING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Lezing C. K. W. O. Luthersche kerk. Gisterenavond trad voor de vereeniging C. K. W. O. in de Luth. Kerk alhier als spre ker op ds. J. B. Netelenbos, Ned. Herv. pre dikant te Groenlo, met een lezing over Henric Ibsen's „Mededingers naar de Kroon". Na opening op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, den heer J. Marijs, sprak deze zijn blijdschap uit over de groote opkomst en heette in het bijzonder den spreker welkom, wiens bekendheid alhier wel niet vreemd zou zijn aan de groote belangstelling. Ds. Netelenbos zijn rede aanvangend, gaf eerst een overzicht van het ontstaan van dit drama van Ibsen, ontleend aan een sage en handelende in de 14e eeuw. Als onderwerp behelst het den koningsstrijd tusschen koning Hakon en den jarl Skoele, als medepreten- dent naar de kroon. De jarl Skoele is een der hoofdpersonen van het drama. Hij is een eerzuchtig en sluw man, doch geen genie. Hij begeert hartstoch telijk de koningskroon, aan welke begeerte hij alles opofferde. Doch heeft hij zijn doel nim mer bereikt, want deze man had niettegen staande alles een groot gevoel voor het recht. Als tweede kroonpretendent komt in het boek steeds naar voren bisschop Nicolaas, die dit streven echter streng geheim tracht te houden. Onder het gewaad van den priester verborg hij de wilde begeerte van zijn hart. Om deze drie hoofdfiguren beweegt zich het gegeven in Ibsen's drama, en achtereen volgens behandelde de begaafde spreker de verschillende episoden uit dit prachtig werk. Koning Hakon is zich zijn roeping bewust en ijvert voor een verzoening tusschen de edelen om zoo de rust en den vrede in Noor wegen te verzekeren, en huwt met de dochter van jarl Skoele, tot spijt van bisschop Nico laas, die alle moeite doet om twist tusschen beide mannen te veroorzaken. Het eerste be drijf eindigt dan ook onder dreigend onweers- gerommel. Het tweede bedrijf teekent den strijd in het gemoed van jarl Skoele, aangewakkerd door de booze en listige woorden van bisschop Nicolaas. Het zaad van den twijfel, door den bï?schop in Skoele's hart gestrooid, schiet wortel. Het derde tooneel verplaatst ons In het bisschoppelijk paleis te Oslo. Bisschop Nico laas is nu oud en gaat sterven en voelt zich bevreesd voor zijn hemelschen rechter te verschijnen. Meesterlijk teekent Ibsen den strijd van den bisschop in zijn laatste levensdagen. Hij ziet zijn levenswerk verwoest. Berouw, boete en ook haat worstelen hevig om den voorrang en het einde is dat het hem gelukt jarl Skoele te bewegen naar de kroon te grijpen. Dan volgt de strijd tusschen koning Hakon, de drager van de groote koningsgedachte het werk van den heiligen Olav voort te zet ten voor een ongedeeld Noorwegen, en den jarl Skoele. Deze laatste ontmoet zijn zoon Peter, die echter een kerkschender wordt. Skoele lijdt de nederlaag en vlucht naar het klooster bij Nidaros en komt de verzoe king van den duivel in de gedaante van wij len bisschop Nicolaas, doch Skoele weerstaat de verzoeking en hooger licht breekt door. In het klooster komt hij tot het inzicht van zijn misdaad tegen koning Hakon en hij zal zich opofferen, treedt de kloosterpoort uit en geeft zich over aan de burgers van Nidaris, die hem doodden. Te laat komt koning Hakon aan en ziet het lijk van Skoele liggen. „Hij v/as Gods stiefkind", zegt de koning. Slechts in het kort kunnen wij weergeven de boeiende beschrijving door den spreker van dit drama van Ibsen en ten slotte gaf ds. Ne- telenos een slotbeschouwing over het ont staan en de beteekenis van het boek. Achter alles legt Ibsen zijn eigen zieletoestand en dan beschrijft hij een van zijn donkerste perioden uit zijn leven. In Skoele teekent de dichter zijn eigën twijfel. Hij werd miskend en bespot door zijn tijdgenooten. Zijn roeping en dichterschap werden miskend. Doch in koning Hakon geeft hij zijn zelfbewustzijn weer, daar hij innerlijk vast overtuigd is van zijn roeping en kunnen. Ibsen's „Mededingers naar de Kroon" Is een van zijn beste werken. Ibsen is genoemd de dichter van den twij fel, en dat is inderdaad zoo. HakonGods lieveling, Skoele Gods stiefkind op aarde. Hierin spreekt Ibsen al zijn twijfel uit. Hij heeft niet begrepen de ontferming van Jezus Christus fok over het verstootene, en dat Zijn liefde zich ook uitstrekt over „stief kinderen". Na het zingen van den „Avondzang" ein digde ds. Netelenbos met dankzegging. Een collecte voor het ontspanningswerk voor werkloozen in de Noordstraat, bracht 15.50 op. Het spiritisme en de bijbel. In „de Oude Vriendschap" trad gisteren avond voor de af deeling Walcheren van de Ned. Vereeniging van Spiritisten als spreker op de heer H. H. Theunissen uit Overveen, met het onderwerp „Het spiritisme en de Bijbel". Spreker begon mede te deelen dat hij zijn lezing met een zekeren schroom had neergeschreven, omdat daarin twee begrippen behandeld werden, die men gewoonlijk als lijnrecht over elkaar staand en stellingne- mend beschouwt, en stelde zich voor, aan de hand van overtuigend materiaal, zijn gehoor bij te brengen, dat spiritisme en bijbel in den grond precies hetzelfde zijn. Allereerst gaf spr. een goed en duidelijk te volgen overzicht van het ontstaan van den bijbeleen geschiedkundig boek, dat de voorvallen uit den ouden tijd memoreerde de in het O. T. genoemde figuren als men- schen dikwijls niet zooveel beteekenden, doch als media, door wier tusschenkomst God zich aan het Joodsche ras openbaarde, eerst van belang werden. Het N. T. bevat het verhaal van de mediummieke gebeurtenissen in late- ren tijd, geschied door tusschenkomst van Jezus en diens discipelen, door wie God aan het menschdom den aard en het wezen van den geest en de werkelijkheid van het gees telijk bestaan deed kennen, hetgeen door spr. uitvoerig werd toegelicht. Een zeer groote waarde van den bijbel aldus spr. ligt in het feit, dat daarin is opgenomen en bewaard alle mediummiek gebeuren door de eeuwen heen, de Goddelijke inspiratie door tusschen komst van media aan de menschheid gege ven. Wanneer men dus de spiritistische feiten loochent, werpt men tevens den bijbel over boord. Spr. zette daarna in den breede uit een, dat de mediummieke verschijnselen in den bijbel genoemd, volkomen identiek zijn met die van het hedendaagsche spiritisme en zeide, dat de onvergeefelijke fout van de kerk was, dit te willen loochenen, terwijl juist de kerk in de hedendaagsche spiritistische ver schijnselen de bevestiging kon vinden van de leer, die zij verkondigt en dus hand in hand met het spiritisme den strijd moest aanbin den tegen de moreele verwording der mensch heid. Vvervolgens behandelde spr. als voorbeeld en tot staving van zijn beweren uitvoerig en nagenoeg vers voor vers Genesis uit het Oude Testament en na de pauze Mattheus uit het Nieuwe Testamentbracht ter sprake, dat vele orthodoxe bestrijders van het spiritisme zich blind staren op Deuteronomium 18 e.d., welke hij verklaarde onder aanhaling van heel wat teksten uit diverse hoofdstukken. Spr., die zijn gehoor verzocht had de door hem aangehaalde teksten te noteeren ter be studeering, besloot met het spiritisme te noemen den toekomstigen wereldgodsdienst, als het ware geboren uit en geënt op den al- ouden Christ, godsdienst, zooals die door Jezus en Zijn discipelen gepredikt werd, dus zonder de opzettelijke vervalschingen en ver minkingen, door de kerk daarin aangebracht en wekte zijn toehoorders op het spiritisme te bestudeeren en te onderzoeken. De lezing werd besloten door een interes sante serie lichtbeelden van artistieke waarde. Een particuliere groente- en fruitveiling. In een gecombineerde vergadering van groentetelers en georganiseerde groentehan delaren is in principe besloten om over te gaan tot het stichten van een eigen groente en fruitveiling te Vlissingen. Onweer. Hedennacht heeft een voor dezen tijd.van het jaar buitengewoon zwaar en langdurig onweer gewoed. Omstreeks 3 uur flitsten on ophoudelijk felle bliksemstralen door de lucht, gevolgd door een ver verwijderd gerommel. De bui kwam naderbij en was tusschen half 4 en 4 uur op haar hevigst. Het hemelvuur was toen bijna niet van de lucht en werd ge volgd door enkele zeer hevige donderslagen. De regen viel bij stroomen neer en tusschen den regen door knetterden de hagelsteenen. Het onweer was zwaarder dan wij dit jaar gedurende den warmen zomer hebben gehad. In de Deurlo is de bliksem geslagen in den mast van de „Vliss. 5", tengevolge waarvan de mast versplinterd werd, terwijl ook het kompas wefd bescht digd. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Jan van Riemsdijk komt? Het feit, dat Jan van Riemsdijk, onze po pulaire Hollandsche zanger, op Zaterdag a.s. in „de Oude Vriendschap" een avond komt geven, is ons een aanleiding om over zijn kunst een enkel woord te schrijven. Zijn kunst toch is een heel bijzondere. Velen ken nen hem reeds. Anderen alleen van de radio. Maar Jan van Riemsdijk „zien", dat is pas het ware genoegen. Want dan eerst kan men volop genieten, dan eerst komt men onder den indruk van zijn onweerstaanbaren glim lach en zijn meesleepende actie. Sinds Pisuis- se ons ontvallen is, heeft van Riemsdijk ze ker een eerste plaats inegnomen in ons Hol- Ir.ndsch cabaret. Want Jan van Riemsdijk is een zanger, dichter en voordrachtkunstenaar van de bovenste plank. Ook als acteur toont hij een groot talent. Zoo zal men hem kunnen zien ditmaal als de waard in het zangspel „Studentenleven" en als de boer Gait-Jan, die onverwachts voor huisknecht moet spelen in de eenacter „Als mynheer niet thuis is". Een creatie die het publiek doet schudden van den lach. Het programma heeft het ka rakter van een non-stop-cabaret-revue. Niet minder dan 12 nieuwe kleinkunst-tafereelen van zuiver nationale schepping staan ons te v/achten. Verdere medewerkenden zijn Hetty Ver beek, de buitengewoon charmante zangeres, mevr. Van Riemsdijk, de beproefde pianiste, Hans Snel, de muzikale jeugdige zanger bij piano en accordeon, en last not least mr. Rombout, de vroolijke conferencier. Voor de liefhebbers van gezonde, vroolijke en goede amusementskunst dus een buitenkansje. En men zal er geen spijt van hebben. Jan van Riemsdijk staat er borg voor. MIDDELBURG Examen waterbouwkundig opzichter. Voor het examen voor Waterbouwkundig opzichter, uitgaande van den Bond van Tech nische Ambtenaren in Overheidsdienst, groep: Waterbouwkundige Ambtenaren in Zeeland, gehouden te Middelburg in de maanden September en October, zijn geslaagd de heerenW. L. Barentsen, MiddelburgN. van den Berg, Rotterdam A. Boone, Oost- kapelleA. A. Borket, MiddelburgC. A. van den Broecke, WilhelminadorpA. J. Broerse, Serooskerke (W.) J. M. de Bruin, BussumJ. Bungener, UtrechtJ. N. Caro, Almelo J. J. Coumou, UtrechtF. C. Dek ker, Middelburg J. van Dijke, Sint-Anna- land J. A. Exalto, Heukelum (Z.-H.) H. H. Harmsen, WillemstadJ. P. den Hartog, AlkmaarG. G. H. Hendrikse, Nederhorst den Berg P. J. H. Herzberg, 's-Gravenhage; L. W. Hoek, St. MaartensdijkL. van der Harst, 's-GravenhageC. H. J. H. van Hove, 's-Gravenhage P. J. Israël, GroedeJ. D. Jagt, Scherpenisse J. Th. Kramer, Wisse- kerke J. H. Kramer, AxelS. de Lange, LeidenB. van Lit, AlmeloD. van Loon, Leiden J. Lucas, Dubbeldam R. Th. M. van der Meer, 's-Gravenhage J. F. de Meester, Kloetinge P. H. Mesters, Born (L.) H. Min- derhoud, Westkapelle J. van Onlangs, Rot terdam H. J. Oosterhoff, Zwolle G. J. Oos terling, Gouda M. Palstra, HarlingenH. Poel, HengeloP. de Putter, AxelH. J. Quaak, ScherpenisseC. Rijnberg, St. Maar tensdijk J. Schouten, 's-Gravenhage F. W. van der Schraaf, Wilhelminadorp F. A. de Smit, Sluis A. L. Snellink, ZutphenM. H. Stevens, ZutphenD. C. Stoel, VeereC. Stok, Vlissingen F. Stougie, Doorn F. M. Sturm, Serooskerke (W.); Iz. Tange, Mid delburg W. A. Trimpe, KloetingeJ. van der Veen, MiddelburgA. J. Veerman, Voor burg H. Voorhans, Middelburg en W. Wind, Leiden. Aangemeld 81, deelgenomen 77, ge slaagd 55. De permanente examencommissie bestond uit de heerenir. A. G. Verhoeven, hoofd ingenieur der Domeinen, Middelburg, voorzit ter jhr. ir. J. L. Boreel, ingenieur van den Polder Walcheren te Middelburgir. A. J. Ilcken, ingenieur van het waterschap Schou wen te ZierikzeeC. Barentsen, districts- bouwkundige bij 's lands gebouwen, Middel burg W. E. Coumou, technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat, Middelburg A. P. Steketee, hoofd der Kon. Wilhelminaschool, Maassluis J. K. Dingemanse, hoofdopzich ter van het waterschap „de Breede Watering bewesten Ierseke", GoesJ. A. Louwers, op zichter polder Walcheren, Vlissingen J. L. Muller, idem Nieuw Neuzenpolder, Terneuzen; P. M. van den Broecke, idem Oostbeveland- polder, Goesche Sas, secretaris. P. T. en T. Met ingang van 16 October wordt de tele foniste bij den interlocalen dienst S. C. Bliek verplaatst van het post- en telegraafkantoor te Middelburg naar het telegraaf- en tele foonkantoor te Breda. Vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 392 zijn ver zonden afdrukken van de statuten betreffen de de afdeeling Zeeland van den Christelyken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, ge vestigd te Middelburg. Indische dienst. Verlofganger (Oost-Indië) H. A. Petrie, ambtenaar 4e klasse (groep III) bij den dienst der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG Een aanrijding. Een paard, gespannen voor een wagen van den landbouwer A. alhier, schrok van een voorbijrijdenden auto en kwam daardoor in botsing met een der wagens van de electrische tram, met het gevolg dat een der groote ruiten gebroken werd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. KOUDEKERKE Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad was de heer A. de Lange met kennisgeving afwezig. Een schrijven van de prov. commissie van het N.V.V. en de S.D.AP. over arbeidsbemid deling zal worden behandeld bij het adres van den Bestuurdersbond. Overgelegd werd een schrijven van den mi nister aan Ged. Staten voor het toestaan van bouwvergunning aan Van den Bergen. De heer Sanderse had gaarne gezien dat de raad met den brief van den minister was in kennis gesteld. De voorzitter vond dit, nu de beslissing geheel overeenkomstig het verlan gen van den raad was niet noodig. De heer De Rijke gaat met den heer San derse mede. Zeker had dan de commissie toch kennis van den inhoud moeten krijgen. De gemeentereiniging te Middelburg heeft kennis gegeven dat zij het vuil op den Ouden Vlissingschen weg wil ophalen des Vrijdags tegen een vergoeding van 50 per jaar. Besloten werd aan den tegenwoordigen op haler te vragen of hij het daar ook voor kan doen, en anders over te gaan naar Middel burg. Met de stem van den heer Sanderse tegen v/erd besloten tot vermindering van het sa laris der wethouders en den ambtenaar van den burgerlijken stand met 3 Besloten wordt in de volgende vergadering het voorstel te behandelen tot het instellen van een contact-commissie voor de werkloo- zenzorg. De voorzitter stelt voor het adres van den Vlissingschen Besturenbond voor kennisge ving aan te nemen. De heer Sanderse wijst op de stijging van verschillende levensbehoeften. De voorzitter zegt dat getracht is een be tere regeling te krijgen. Wij zijn op audiëntie bij den, minister geweest, maar hebben niets kunnen bereiken. Een aparte steun voor in dustrie-arbeiders mag door ons niet worden verleend. Het adres wordt voor kennisgeving aan genomen. Besloten wordt tot het instellen van een contact-commissie. Met 6 tegen 4 stemmen wordt besloten ontheffing te verleenen aan J. W. Christi- aans-e van art. 7t der bouwverordening. Van dit besluit zal de voorzitter binnen 24 uur in beroep gaan bij de Kroon. In behandeling kwam het voorstel van Burg. en Weth. aan Ged. Staten te verzoe ken de salarissen van burgemeester, secreta ris en ontvanger met 7 te korten en dit ook op de overige salarissen toe te passen. Na breedvoerige discussie wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen met de stem van den heer Sanderse tegen. ZOUTELANDE. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeente raad. Het voorstel van Burg. en Weth. om een bijdrage van 25 te geven aan de Ver eeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer alhier voor de aanschaffing van reddingsmiddelen, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Voor de heeren Maas, Stroo en Maljaars. Ingekomen was een verzoek van de café houders, de heeren Gabriëlse en Wondergem, om de politieverordening zoodanig te wijzi gen, dat de café's op Zondag mogen zijn geopend. Burg. en Weth. stelden voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verhage wilde het verzoek inwilligen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aan- genamen met de stem van den heer Verhage tegen. Een schrijven van de provinciale commissie vcor werkloozenzorg van het N.V.V en S.D. A.P. inzake werkloozenzorg werd op voorstel van Burg. en Weth. voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van een schrijven van FOTOGRAAF en FÜT0HAKDEL BADHUISSTRAAT 63 Ged. Staten, waarin gevraagd werd naar de meening van den raad inzake een korting op de wedden van de wethouders en ambtena ren van den burgerlijken stand, werd op voorstel van den heer Maas besloten aan Ged. Staten te berichten dat een korting van 5 billiijk wordt geacht. De heer Stroo stem de tegen, omdat naar zijn meening deze zaak bij het behandelen der begrooting thuis be hoorde De heer Verhage stemde blanco. De begrooting voor 1933 van de gezond heidscommissie werd goedgekeurd. Evenzoo de begrooting voor 1933 van het burgerlijk armbestuur. Hierna kwam de gemeentebegrooting 1933 in behandeling. De heer Verhage wilde het presentiegeld der raadsleden van 40 op 80 brengen. Dit vond geen steun. De heer Adriaanse wensch- te alle assurantieposten te schrappen, welk voorstel niet werd ondersteund. Een voorstel van den heer Verhage om de vergoeding aan de brandweerlieden, voor ge houden oefeningen, te verdubbelen, werd ver worpen. De voorsteller stemde alleen voor. De heer Verhage stelde voor 50 op de begrooting te brengen voor jaarwedde voor den agent der arbeidsbemiddeling, aangezien ook op een jaarwedde van 30 geen sollici tanten zich hebben aangemeld. Dit voorstel werd niet gesteund. Op voorstel van den heer Maas werd be sloten aan Ged. Staten te verzoeken om de salarissen van de ambtenaren der gemeente te verlagen en wol met 5 de salarissen be neden 1000 en met 10 de salarissen bo ven 1000. De heer Verhage stemde tegen. De begrooting werd hierna zonder stem ming vastgesteld. OOSTBURG. Gemeenteraad. De gemeenteraad te Oostburg kwam giste ren in voltallige zitting bijeen. Van het R.-Kath. Schoolbestuur was een verzoek ingekomen cm medewerking inge volge art. 72 der lager-onderwijswet voor in stallatie van zijn 5e schoollokaal en onderwij- zerskamar. Dit verzoek werd met aigemeene stemmen ingewilligd. Daarna was aan de orde vaststelling van het salaris voor den agent voor de arbeids bemiddeling. Burg. en Weth. hebber in een vroegere vergadering voorgesteld dit salaris te bepalen op 100, waarmede de rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling niet accoord ging deze gaf in overweging geen jaarwedde te verleenen. Burg. en Weth. waren evenwel niet genegen in dezen zin een voorstel te doen, doch na gevoerde correspondentie heeft ten slotte de rijksdienst bericht in te stemmen met een belooning van f 50, waarin het rijk dan 20 zou bijdragen niettegenstaande stellen Burg. en Weth. voor het salaris te bepalen op 100. Aldus werd met aigemeene stemmen besloten. Op den hoek van de Zuidzandsche straat staat sinds lange jaren een wegwijzer-lan- taarnpaal, eigendom van de provincie om dit voorwerp te sparen, daar het voor de pro vincie van geenerlei nut meer schijnt te zijn en daarom zou noeten verdwijnen, stellen Burg. en Weth. voor den paal, die o.m. nog voorkomt op de lijst van voorwerpen, die uit het oogpunt van monumentenzorg, maar te vens tot een zekere hoogte daar staat in het belang van de veiligheid, van de provincie o: er te nemen en daarvoor 1 uit te trekken. Met aigemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Thans kwam een voorstel van 3urg. en Weth. tot het verleenen van een toeslag op het pensioen van den gewezen grafdelver P. B. van Hulle en later zoo noodig, na overlij den van eerstgenoemde aan diens weduwe. Een dergelijke toeslag ió ook verleend aan de weduwe van een vroeger overleden grafdel ver met aigemeene stemmen toegestaan. Een tweeta! verzoeken zijn ingekomen om gebruik te mogen maken van het gymnas-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1