FAILLISSEMENTEN BURGERLIJKE STAND Buitenlandsch Weerbericht. Kapitein Klakkebos gaat naar Amerika CORRESPONDENTIE RADIO-RUBRIEK STOOMVAARTLIJNEN LICHT OP VOOR AUTO'S FIETSEN EN VOERTUIGEN HOOGWATER TE VLISSINGEN AGENDA mueehosiders ;nt men de goede :ers. geregeld en veel leggen uw bij de vorming van ielheid voedsel aan het Iet gevolg hiervan is, voedsel voor de vee- daardoor minder goed mooie glans gaan ver- inzien krijgen. Ook ly- ioor het geregelde be- hun dof en rafelig ge- lanzien krijgen, is men len als minderwaardig als men ze dan verge- sters die met hun mooi enpak juist zoo'n ge- druk maken. Toch zijn ir uit moeten, daar zij geheel niet of slechts Dr. W. v. R. oplichter, die in Oos- I dezelfde praktijken n door de politie al- mogelij kheld bestaat, iatsen van Nederland feit zich zal schuldig ongeveer 1.70 M., ten- tar, bruin colbertcos- blauwe alpenmuts in het bezit van een ruine aktenmap. politie te Heerlen ver inhouding en voorge- oornoemd. 1 met roof te rerband met den over- n, waoi-bij de 80-jarige vermoord, wordt na- mdagmorgen gearres- sterenmiddag een be- heeft in een boschje evonden een gestolen ed bevlekt overhemd, hoorde, viel hij door iene heeft zijn beken- n rechter-commissaris gezocht, daar hij ty- naar het gesticht Heb liefst al len. de arrestatie van vijf ;rdam, verneemt „de il rijwielen, belasting dat de dieven hebben le van honderden gul- Zij hielden er zelfs s op na, waar de fiet- gedemonteerd en werkplaats, die zich lal, was men vrijwel het uit elkaar nemen van de fietsen. Men 21-kplaats met zeildoek werdag niet kon zien werd. Wanneer men Jsselmonde den laat- wielen is ontvreemd ende deelen aan den allen fietsen werden zich zoo ongeveer een iet groote bedrijf, dat len. men een electrische d, welke gevoed werd dingsdraad, dien men leter om had aange- lichttoevoer kregen, uilen zij worden ver- olen rijwielen is reeds en opgespoord. Wa- :eeds aan het bureau nog steeds worden er voerd. sschen twee gisterenmiddag is te de Eerste Drents che een goederentram Assen op een perso- dde machines waren kaar gedrukt, terwijl wagens uit de rails in elkaar schoven, er personentram hep mmen en builen op. ige kwetsuren beko- ïiet ernstig te zijn. rwendige kneuzingen ies werd hij naar het aerd. igeval is waarschijn- n op den wissel te n wilde laten passee- eerder, dan verwacht den machinist te materieele schade n. ing van het De toenemende rndsche en Duitsche ïeele grenszone heeft besluiten tot ver gezicht, met het ge- likers steeds moeiiy- ie-controle heen te dat getroffen wordt ïelschietende ambte tter, zoodat in de af- Ruhr- en Rheinge- rs, waarvan een doo- ,ve van het „Regie- iz weiden in dat ge- bied in de maand September 223 smokkelaars gearresteerd, dat is ongeveer een derde min der dan in de voorafgaande maand. Er wer den in beslag genomen 10 rijwielen, een mo torfiets en een kar met paard, terwijl duizen den kilo's tabak, koffie en suiker werden in beslag genomen. Do smokkelcijfers in de aangrenzende ge bieden van Keulen en Dusseldorf gingen eveneens in dalende richting. De verwachting is evenwel, dat de smokkelhandel in weerwil van strenger optreden der grensbeambten in de komende wintermaanden bij groote werk loosheid toch weer zal toenemen. Zwaar weer boven Nice. Boven Nice is Zondagnacht een hevig onweer losgebarsten, waardoor veel schade werd aangericht Den heelen nacht volgde de eene wolkbreuk op de andere. Verscheidene plant soenen leken des morgens veranderd in vij vers. Op sommige plaatsen stond het water 1 M. hoog. Hier en daar leek het water in de straten een bergstroom. In Cimiez bij Nice is de muur van het klooster onder het geweld van de aandringende watermassa's bezweken. Do schade wordt geschat op ongeveer 15 mil- lioen francs. Invallen in postkanto ren Er zijn Zaterdagavond weer twee invallen gedaan in Londensche postkantoren, nL een agentschap en een hulpkantoor. In het eerste geval kwam de 69-jarige agent juist uit zijn kamer den winkel in toen de dieven, die de beide winkeljuffrouwen met revolvers in bedwang hielden, de kas leeg haalden. Hij sprong een hunner naar de keel, doch de andere nam een hamer en sloeg daarmee den ouden heer bewusteloos. De dieven, die slechts een betrekkelijk gering bedrag buit hadden gemaakt, ontkwamen per auto. In het andere geval was er slechts één da der, die de assistente met zijn revolver in bedwang hield, terwijl hij de kas leeghaalde en een pak postbewijzen stal. Toen hij zich echter omdraaide om heen te gaan, greep de juffrouw hem vast. Hij sloeg haar neer met zijn revolver. Doch meteen verscheen de be heerder van het kantoor, die op zijn beurt den dief vastgreep. Deze moest de postbewij zen laten vallen, doch slaagde er in zijn aan- aller van zich af te schudden en er, ook weer per auto, vandoor te gaan. Men overweegt thans hoe men de winkel juffrouwen en do assistenten het beste kan beschermen. Reeds thans worden de kanto ren en agentschappen door de politie haast voortdurend bewaakt. De autobandieten gaan echter zoo vlug te werk, dat alleen een vaste post in elk kantoor afdoende zou zijn. Uit de gevangenis on t- snapt. Zaterdag is een gevangene ont snapt uit de gevangenis te Leicester. De man had kans gezien de tralies van zijn cel door te vijlen en een touw te maken van een aan tal postzakken. Daarmee het hij zich zakken op de binnenplaats. Uit de bankwerkerij haalde hü een ladder, waarmee hij op den veertien meter hoogen gevangenismuur klom. Met zijn touw liet hij zich daarop op straat zakken. Hij moet met een vrachtauto mee gereden zijn naar Londen. De man heet Phil- pot, maar staat ook bekend onder de namen Smith en Heath. Hij is kenbaar aan een lit- teeken op zijn voorhoofd. Philpot was in Juni veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf wegens inbraak. Een kind door een arend meegevoerd. In Noorwegen is twee keer, betrekkelijk kort na elkaar, een kind door een arend ontvoerd. De tweede maal had deze afschuwelijke gebeurtenis plaats op een kleine boerderij diep in de bosschen van Osterdalen in Oost-Noorwegen. Het kind, een meisje van vier jaar, zat buiten het huis te spelen, terwijl de moeder op een paar minuten afstands in een stal bezig was. Toen zij terugkwam was het kind verdwenen en tot dusver is er geen spoor van gevonden, of schoon 250 mannen er naar gezocht hebben. In de nabijheid van de boerderij is een arendsnest, doch het is niet mogelijk het nest te bereiken. Valsche munterswerk- plaatsen ontdekt. De literator Kurt Roschmann en de muziek- en spraak- leerares Ida Rutz te Stuttgart werden betrapt bij het uitgeven van valsche 50 pfenning- stukken. In de woning van Roschmann werd een volledige werkplaats voor het vervaardi gen hiervan ontdekt. De werklooze Franz Blessing werd te Feuerbach betrapt bij het uitgeven van val sche 5-Markstukken. In zijn woning werden nog twintig andere valsche 5-Markstukken gevonden. Blessing en twee van medeplichtig heid verdachte personen te Esslingen werden gearresteerd. Een stoutmoedige over val. Uit New-York wordt gemeld dat 'op de Fifth Avenue een buitengewoon stout moedige overval heeft plaats gehad. Twee bandieten belden aan de woning van den bankier Kehaya en wisten den portier wijs te maken, dat zij vrienden van den bankier wa ren. Zoodra zij bij den bankier waren bin nengelaten sloten zij hem met zijn geheele gezin op in een kamer en maakten zich meester van 35.000 dollar en een hoeveelheid juweelen, die zich in de brandkast bevonden, waarna zij het huis verlieten. Chicago in Berlijn. -- Berlijn is van oudsher jaloersch geweest op de faam van de groote Amerikaansche wereldsteden, zooals New-York en Chicago, meldt de Ber- lynsche correspondent van „het Volk". En vooral onder het bestuur van den vroegeren burgemeester Böss is er veel gebeurd om deze steden terzijde te streven. Thans begint echter in Berlijn een periode van Chicago- gewoonten, die hoogstwaarschijnlijk door geen enkelen burgemeester gewild is, die van den straatroof. Een paar weken geleden werd op klaarlichten dag in het Berlijnsche Wes ten een geldwagen van de ondergrondbaan- maatschappij overvallen door een viertal wild om zich heen schietende auto-bandieten, die er met bijna veertigduizend mark tusschenuit gingen. Geen spoor vond men van de brutale heeren meer terug. Eenige dagen geleden werd een vrouw in haar huis aangevallen door een zigeunerin, die langs de deuren liep te bedelen. Alles wat de vrouw aan geld in huis had, werd ge stolen. Katza, de zigeunerin, is de vrouw van een massamoordenaar, die in het tuchthuis zit. Zij is gevlucht en de politie meent haar in een zigeunerkamp te hebben gevonden. Doch deze gearresteerde zigeunerin heeft pa pieren, die op een anderen naam staan en zy zegt, dat zy Katza niet is en de andere zi geuners zyn natuuriyk bereid om hetzelfde te bezweren. En eergisteren overvielen twee kerels een brievenbesteller, die aangeteekende brieven rondbracht, zy loerden op hem, totdat hy een stil huis binnenging en sloegen hem op de trap met een hamer op het hoofd. De man viel tegen hun verwachting niet bewus teloos neer, doch schreeuwde om hulp. Nadat zij hem nog een messteek hadden gegeven, gingen zij aan de haal. Een der bandieten kon gepakt worden. Het was een jonge kerel, die nog nooit werk had kunnen vinden en die volkomen verwilderd was. Zijn bedoeling was geweest om van het geld een nieuw pak te koopen en de rest by zyn ouders langzaam op te teren. Berouw had hij niet. „Ik vind het zoo erg niet," zei hy, „alleen mijn moeder zal zich natuuriyk een beetje opwinden." Ten slotte vindt tegenwoordig elke week stellig één keer een gevecht tusschen de ring- vereenigingen plaats. Ringvereenigingen zijn vereenigingen van misdadigerszakkenrol lers, dieven, maar het meest toch van soute neurs. Die althans treden het meest op den voorgrond. Als die heeren wat met elkaar uit te vechten hebben, dan rijden zij in een taxi voor het kroegje, waar de „vijand" zit, schie ten hun revolvers leeg en verdwijnen. Er val len dikwijls zwaargewonden en soms dooden by en de daders zy*n zoo goed als nooit te vinden. Als het erg is, dan wordt meteen de heele kroeginventaris erby vernield, die dan door de verliezende vereeniging meestal weer wordt betaald. Zoo doet Beriyn zyn best om op Chicago te gaan lijken. Gelukkig vinden de gevechten van de ringvereeniigngen alle plaats rond het Stettiner Bahnhof, waar weinig fatsoeniyke menschen wonen. De zwarte Katza. De po litie in Duitschland is op zoek naar Katza, een van de twee zigeunerinnen, die een oude naaister in de Köpenickerstrasse hebben overvallen om haar te-berooven. Het laatste spoor van de zwarte Katza is gevonden bij een groote zigeunerbegrafenis in Münster in Westfalen en sedert is de zi geunerin als van den aardbodem verdwenen. In geen der talrijke zigeunerkampen van Duitschland wil men iets van haar weten. Deze verdwyning der zigeunerin behoeft niet te verwonderen. De ervaring leert, dat de op sporing van zigeuners tegen wie een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd, een vrij. wel onbegonnen werk is in Duitschland. De schuilhoeken en tricks der nomadenstammen maken de tydehjke verdwyning van een stamgenoot in gevaar, makkelijk en alle stammen helpen elkaar. De zwarte Katza is ook niet de eerste de beste van haar stam. Katza heet eigeniyk Luise Hezzberg, geboren Rosenberg. Ze is de vrouw van den bloeddorstigen zigeunerhoofd man Herman Hezzberg, wiens moorden in 1925 tot 1927 schrik en afschuw verwekten. De zigeunerhoofdman, die Katza, een meisje van opvallende zigeunerschoonheid, in 1921 voor de zigeunerritus getrouwd had, doodde om harentwil, vyf mannen, onder wie de oom en de vo.der van zyn vrouw. Op zyn avon tuurlijke vlucht vergezelde Katza hem heel Duitschland door. Van stam naar stam wer den ze verborgen en verder geholpen. In Dortmund werd hy eindeiyk door de politie mannen herkend. Onmiddellijk knalden de schoten uit twee zware pistolen van hem. Hü miste de politie, maar doodde zyn moeder. Maar hy wist weer te vluchten. In Hanau en Güstrow schoot hy weer twee stamgenoo- ten dood, met wie hy in bloedwraak leefde. 7 Mei eindelyk, in Pillkallen (aan de Oost grens van Duitschland), viel hy" in handen van de gendarmen. Maar eerst na een vuur gevecht, waarin hy door een karabynschot buiten gevecht werd gesteld. De zigeunerhoofdman en moordenaar werd tot tien jaar tuchthuis veroordeeld en als die om zyn, wachten Oostenrijk en Hongarije op zyn uitlevering, want ook daar heeft hy ge moord. In zyn gevangenschap zyn Herman en Katza ook volgens het Duitsche burgerlijke recht getrouwd. Het schynt te vreezen, dat Katza den weg van haar man op zal gaan, nu ze alleen door de wereld moet. de amerikaansche spoorwegen. De spoorwegen der meeste, zoo niet alle landen van Europa, maken tegenwoordig moeilyke tyden door. In de Vereenigde Staten is de toestand, naar het schijnt, ook heel erg. zooals biykt uit de onderstaande mededee- lingen, ontleend aan een artikel van Marcel Chaminale in „Je suis partout". Reeds zyn 23 maatschappyen, die 8767 myi spoorwegen exploiteeren met een kapitaal van 900 millioen dollar in obligaties en aan- deelen, in 1930 en 1931 failliet gegaan. Sinds dien is de reeks der spoorweg-faillissementen nog langer geworden en dreigt zij nog veel grooter te worden, indien de zaken nog eenigen tyd blyven slabakken, waarvoor alle kenteekenen aanwezig zyn. Tegen 1933 zal het bedrag der spoorwegleeningen, die alsdan moeten afgelost worden, ongeveer een mil liard dollar bedragen, zooals voor de Inter state Commerce Commission werd verklaard. Nu, het vervoer slinkt gestadig. Het getal ge laden wagens neemt voortdurend af. Gedu rende de laatste weken bedroeg het amper 500.000, tegen meer dan een millioen in 1929. De netto opbrengst is van 1929 tot 1931 ge daald met niet minder dan 50 en voor de eerste zes maanden van dit jaar beloopen de ontvangsten der Amerikaansche spoorwegen nog maar 113.595.000 dollar tegen 200.048.000 dollar gedurende dezelfde periode van 1931, wat nogmaals op een vermindering van 52 neerkomt. Vier en zeventig spoorwegnetten hebben voor het eerste halfjaar 1932 een aanzienlyk tekort geboekt, en de Financial Times doet opmerken, dat van de 44 krach tigste Amerikaansche spoorwegmaatschap- pyen er nog slechts 5 een dividend uitkee- ren en dat men voorziet, dat gedurende het loopende jaar er slechts acht hun vaste las ten zullen kunnen dekken. Van den 2en Fe bruari tot den lOen April hebben 62 netten by de Reconstruction Finance Corporation lee ningen aangevraagd tot een bedrag van meer dan 360 millioen dollar. Bij gebrek aan vol doende waarborgen kon de Corporation slechts aan 24 aanvragen voldoen tot een be drag van 102 millioen. En, veelzeggend symp toom, zy heef t besloten geen publiciteit meer te geven aan het toekennen harer leeningen, teneinde de openbare meening niet te ver ontrusten. De toestand der maatschappijen zou nog hachelijker geweest zyn, indien zy, onder den drang der noodzakelijkheid, niet krachtig be zuinigd hadden. Het personeel werd over twee jaar tyds met 8000 man verminderd, d.w.z. 24.4 hetgeen toeliet 813 millioen dollar uit te sparen in vergelyking met 1929. Nieuwe ontslag-aan kondigingen zyn aan den gang en een alge- meene loonsverlaging van 10 werd toege past. De sommen voor het onderhoud van het materiaal en van weg en werken zyn niet minder sterk besnoeid geworden. De eerste post werd verminderd met 388 millioen, de tweede met 324 millioen dollars tegenover 1929. Alles te zamen bedragen de bezuinigin gen meer dan 40 Het gevolg is, dat het materiaal sinds 1920, toen de exploitatie der spoorweglynen weder aan de maatschappijen door de regeering werd teruggegeven, nog nimmer in zulk een slechten staat heeft ver keerd. De Railway Age deelt mede, dat 22 van de locomotievenparken zich in deernis- waardigen toestand bevindt, evenals 9 der goederenwagens. J. C. de Waal, bakker, handelende onder de benaming „Firma de Waal-van der Gie- sen Koek- en Banketfabriek St. Filip", te St. I-hilipsland rechter-commissaris mr. F. D. A M. Tilman te Breda curator mr. J. D. Huyer te Bergen op Zoom. MIDDELBURG. GETROUWD. J. J. Schipper, 28 j. en H. Pawlak, 24 J. BEVALLEN. L. S. Goedbloed, geb. Hollebrandse, d. J. van Flierenburg, geb. Broodman, d - G. den Hollander, geb. Markus, z. J. Note- baard, geb. Mange, z. OVERLEDEN. M. J. Huijbregsen, 4 w., d. Samengesteld door het Kon. Metereologisch Instituut te Se Bilt. Hoogste barometerstand 762.7 te Haparanda Laagste barometerstand 743.2 te Isaf jord. Verwachting tot den avond van 12 October: Zwakke tot matige Zuidelyke tot Westelijke wind. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvankelijk nog kans op regenbuien. Iets zachter overdag. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Meteor. Instituut. De depressie over de Britsche eilanden neemt in diepte af, maar breidde zich over Scandinavië uit, waar de hooge drukking in beteekenis afnam. Op het oogenblik stygt de barometer vooral in Frankrijk, terwyi de kern der depressie nog dicht in onze naby- heid blyft, zoodat de kans op regen nog aan houdt. Op IJsland verscheen een vrij diepe depressie, zoodat later een tydelyke opkla ring te wachten is, wegens het wegvallen der koude Noordenwinden op de Britsche eilan den. Er valt nog regen in Scandinavië, Duitschland, Frankryk, ons land en Enge land. Alleen om het Kanaal waait het nog krachtig. In Noord-Scandinavië kwam op nieuw lichte vorst voor. Zware regen naby 40 mM. viel in Z.W.-Frankryfc. llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllIHHlHHIHUlllHIIIIIHIIIHIIIIllllllI door G. TH. KOTMAN, (Nadruk verboden) Hy had namelijk vergeten het deksel aan den pot vast te binden en nu was het ty- dens den goocheltoer op den grond geval len. De kapitein, die 't had hooren vallen, bukte snel om het op te rapen. Maar dat bukken deed hij zoo onhandig, dat de heele koffiepot voor de Indianen zichtbaar werd. En daar had je 't lieve leven gaande I De Indianen waren woedend over zulk gemeen bedrog. Ze verzamelden zich tus schen de boomen om krijgsraad te houden. Maar de kapitein en z'n reisgenooten wachtten de resultaten daarvan liever maar niet af. Met achterlating van al hun hebben en houden gingen ze aan den haal, loop je niet zoo heb je niet (Donderdag vervolg) lllllllllllllllllllllllÜllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllililiill.lllilllllilllHllllllllllHlllllllllHllllillilHIIIIlHIIIHHUHHHIllllllllUllHIIIIHIHÜIIIIIIIIIIIIllllllll Abonné. Wij kunnen uw naam niet ont- cyferen. Wil dezen duidelijk aan ons opgeven, dan kan uw schrijven voor plaatsing in aan merking komen. Red. Woensdag 12 October. Hilversum, 296 M. Vara. 8.00 Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Decla matie, orgel, toespraak en gramofoonplaten. 10.00 Concert. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Concert. 7.00 Toespraak. 7.20 Concert. 8.00 Lezing. 8.20 Concert. 8.50 Gra mofoonplaten. 9.00 Lezing. 10.20 Vaz Dias. 10.30 Concert. 11.00 Orgelspel. 11.30 Gramo foonplaten. Huizen, 1875 M. N.C.R.V. 8.00 Schrift lezing. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Zang. 10.30 Morgenwijding. 11.00 Zangvoordracht. 11.30 Concert. 1.30 Zangvoordracht. 2.30 Con cert. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur- tje. 6.00 Lezing. 6.30 Engelsche les. 7.00 Afge staan. 8.00 Evangelisatie-samenkomst. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Vaz Dias. 10.45 Orgel concert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tydsein en weerbericht. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelconcert. 1.05 Orkest. 1.50 Gramo foonplaten. 2.45 Voor de scholen. 3.50 Orkest. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinderuur. 6.20 Be richten. 6.50 Vioolmuziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Dansorkest. 9.20 Berichten. 9.40 Concert. 10.05 Lezing. 11.20 Orkest. Parijs, „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert. 2.50 Concert. 4.20 Gramofoonplaten. 7.50 Orkest. 8.30 Tooncel. 9.10 Deensche liederen. 9.45 Or kest. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpla ten. 11.20 Concert. 12.20 Concert. 4.20 Concert. 7.50 Concert. 8.20 Concert. 11.00 Concert. Brussel, 508 DL 12.20 Concert. 5.20 Ka mermuziek. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Con cert. 9.00 Gramofoonplaten. 9.20 Tooneel. 9.50 Concert. 338 M. 12.20 Concert. 6.20 en 6.~0 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Concert. 10.30 Concert. Zeesen, 1635 M. 6.50 Opera „Udine". 8.35 en 9.50 Berichten. Na afloop dansmuziek. HET FRANSCHE OMROEPNET. Zooals uit verschillende in den laatsten tyd verschenen berichten blykt, zijn de werk zaamheden voor de uiwoering van het plan van generaal Ferrié in vollen gang. Officieel wordt thans medegedeeld, dat een aantal der op te richten stations niet de in het plan voorziene energie van 60 K.W. zal krygen, maar een hoogere. Zoo zal Lyon werken met 90 K.W. en Parijs en Toulouse ieder met 120 K.W. De zenders te Ryssel, Marseille en de zender te Bretagne zullen binnenkort klaar zynde werkzaamheden voor den bouw van den 60 K.W.-zender te Nizza zijn reeds be gonnen. Voorloopig zal met de genoemde zen ders worden volstaan. De Fransche minister van P.T.T. heeft verklaard, dat de beperking van het budget voor het volgend jaar verdere uitgaven voor het omroepnet niet toelaat. Verder willen wij nog opmerken, dat er be halve dit technische bouwplan, in Frankrijk nog steeds iedere organisatie van den omroep ontbreekt en dat byv. de vraag, hoe nader hand het bedrijf van al die krachtzenders moet worden bekostigd, nog steeds op ant woord wacht. radio in oostenrijk. Het aantal radioluisteraars in Oostenryk neemt steeds toe. Gedurende de zomermaan den hebben zich ongeveer 4000 nieuwe luiste raars laten inschrijven, zoodat op eind Au gustus het totale aantal officieele Oosten- ryksche luisteraars reeds de 482.000 had over. schreden. Men verwacht, dat wanneer de nieuwe Weensche krachtzender in bedrijf zal komen, het aantal luisteraars nog belangryk zal toenemen. de nieuwe krachtzender weenen. De werkzaamheden aan den nieuwen Oos- tenrykschen krachtzeiider op den Bisamberg nabij Weenen zijn den laatsten tyd, dank zy het gunstige weer, flink opgeschoten. Indien de omstandigheden zoo blijven, zoodat in de komende maanden de antennes kunnen wor de gebouwd, hoopt men midden December met de proef uitzendingen te kunnen begin nen. Het antenne-systeem wordt volgens de nieuwste gezichtspunten ingerichthet be staat uit twee 140 M. hooge stalen masten, waarvan de een de eigenlijke antenne vormt en de andere in zekeren zin als spiegel dienst zal doen, welke straling naar het Westen richt. CHINA'S GROOTSTE OMROEPZENDER VOLTOOID. In de verschillende provincies van China werkt een zeer beperkt aantal radio-omroep- stations. Hun vermogen ligt tusschen ]/2 en 2 Kilowattzy hebben een geringe werkings sfeer. Door het gereedkomen van den door Tele- funken gebouwden krachtzender te Nanking is China thans ook in het bezit van een zeer modernen omroepzender. Met een antenne- energie van 75 Kilowatt staat dit station ge- lyk aan byv. die te Mühlacker en te Breslau. De zender te Nc iking is een zeventraps Telefunken-lampzender met kwartsbesturing. Het antennevermogen bedraagt 75 Kilowatt by een modulatiediepte van 70 Omge roepen wordt op golflengte 440 M,. Als krachtbron fungeert een Dieselmotor van 600 P.K. met direct gekoppelden draaistroom generator. De 5..dradige T-antenne wordt gedragen door twee vrijstaande masten van 120 M. hoogte, opgesteld met een onderlingen af stand van ongeveer 250 M. Een b""onderheid is, dat de omroepzender met behulp van een voorzetapparaat ook als telegrafiezender gebruikt kan worden. De geheele installatie is ondergebracht in drie van elkaar gescheiden liggende gebou wen, nl. één voor de krachtbron, één voor den zender met omvormer en schakelinstallatie, terwijl het derde gebouw het studio met mi crofoonversterkers en laadinrichting herbergt. „Baloeran" (uitr.) p. 9 Oct. Kaap del Armi „Dempo" (thuisr.) p. 10 Oct. perim „Garoet" (uitr.) 8 Oct. te Makassar .Hoogkerk" (uitr.) p. 9 Oct. Perim „Kertosono" (thuisr.) 9 Oct. te Liverpool „Kota Tjandi" (thuisr.) 10 Oct. v. Port Said „Kota Pinang" (thuisr) 10 Oct. van Sabang „Kota Agoeng" (uitr.) p. 9 Oct. Ouessant „Kota Radja" (uitr.) 10 Oct. te Soerabaya „Ouderkerk" (thuisr.) 9 Oct. van Foochow „Foelau Roebiah" (thuisr.) 8 Oct. v. Genua „Streefkerk" (thuisr.) 8 Oct. te Hamburg „Soekaboemi" 8 Oct. v. Batavia n. Rott. „Simon Bolivar" (uitr.) 8 Oct. van Dover „Tabian" (uitr.) 8 Oct. van Bombay „Tapanoeli" (uitr.) p. 9 Oct. Finisterre „Talissee" (uitr.) 10 Oct. te Fremantle Oct-ober Woensdag 12 Donderdag 13 5.42 5.39 October Woensdag 12 Donderdag 13 0.08 0.43 12.17 12.48 van publieke vermakelijkheden, vergaderingen, enz. Donderdag 13 October. Optreden Willy Derby, Concertgebouw, 8 uur. Vrijdag 14 October. Trio Hoogenbergh, Concertgebouw, 8.15 uur. A.G.O. Zaterdag 15 October. Nederlandsch Klein- kunst-ensemble Jan van Riemsdyk, „de Oude Vriendschap", 8 uur,

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 7