INGEZONDEN STUKKEN r F. WIBAUT Zn. Nl SPORT GEMENGD NIEUWS wet, werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dhts., met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen geweer of 10 boete of 2 dhts., zulks met bevestiging van een vonnis van den kantonrechter te Goes. Opruiing tijdens staking. De Hooge Raa i heeft verworpen het cas satieberoep van een propagandist te Almelo, die door de rechtbank aldaar en in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem was veroordeeld tot één maand gevangenisstraf wegens opruiing in een vergadering van textielarbeiders tijdens de textielstaking in Twente. Cassatieberoep van een veroordeelden automobilist verworpen. De Hooge Raad verwierp een cassatieberoep van een automobilist, die terzake van dood door schuld (een aanrijding te Bergen, waar bij een meisje gedood werd, op 21 October 1931) door de rechtbank te Alkmaar was ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, welk vonnis is bevestigd door het gerechtshof te Amsterdam. Sweepstake-loten. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van den Amsterdamschen sigarenwinkelier v. d. V., tegen wien proces verbaal is opgemaakt wegens het verkoopen van Sweepstake-loten, wegens overtreding van art. 2 der Loterij wet, dat een verbod in houdt van het verkoopen van loten in een buitenlandsche loterij. De kantonrechter te Amsterdam veroor deelde v. d. V. tot 3 boete, subs. 1 dag, welke straf door de rechtbank aldaar werd overge nomen. Mr. Kirberger rapporteerde en wijdde een bespreking aan het door een Amsterdamschen politie-inspecteur uitgebracht rapport over de werking van de loterij, verbonden aan de Irish Sweepstake. Het cassatieberoep werd toegelicht door mr. A. Sabelson uit Amsterdam, die stelde, dat de eenige vraag hier is, of de feiten opleve ren hetgeen is ten laste gelegd. Naar pleiters meening niet. Ten laste gelegd is nl., dat ver dachte de gelegenheid openstelde tot deelne ming aan een loterij, die buiten het rijk in Europa is aangelegd. Dit deed verdachte niet door het verschaffen van een aandeel. Hier zou men kunnen spreken van „bevorderen". De procureur-generaal zal conclusie nemen op 24 October. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven COMMISSIE TOT BEVORDERING VAN HUISVLIJT ONDER DE WERKLOOZEN. Mijnheer de Redacteur, Vorige week zijn door bovengenoemde commissie circulaires bezorgd, waarop door een groot aantal personen een bijdrage is toe gezegd, Zij, die geen circulaire ontvangen hebben of niet thuis waren toen antwoord werd gehaald en toch voor dit doel iets wil len bijdragen, kunnen dit alsnog doen door te storten op een van onderstaande giro rekeningen 70688 (den heer P. G. Laernoes) 114756 (den heer J. A. Slager). Ook zijn de commissieleden gaarne bereid giften voor dit doel aan huis te ontvangen, terwijl na kennisgeving ook per kwitantie kan worden beschikt. De Commissie tot bevordering van Huisvlijt onder de werkloozen, P. G. LAERNOES. voorzitter. I. SINKE, secretaris. J. A. SLAGER, penningmeester BUREAUCRATIE OF BEZUINIGING?! Mijnheer de Redacteur, Op 29 Augustus 11. werd my een kwitantie van de gemeentelijke waterleiding gepresen teerd, groot 2, met de opmerking er bij dat dit het abonnementsgeld was over de maan den Juli—Augustus. Over het meerder ver bruik van water zou binnenkort worden ge disponeerd. Dat binnenkort was heden 10 October. Toen de waterleiding naar de gemeente overging, besloot men onder meer dat in het vervolg om de twee maanden zou worden ge disponeerd heeft men er toen wel bij door gedacht, dat het voor vele menschen veel ge makkelijker is om tweemaal één gulden te betalen, dan twee gulden inééns. Dit geldt natuurlijk niet voor hen met groote inko mens of groote pensioenen, doch wel voor kleine zakenmenschen, die heden ten dage niet weten hoe ze het hoofd boven water moeten houden, en voor hen die van een kleine steunregeling of andere kleine ver dienste rond moeten komen, want van weg leggen voor dit of dat, waar er toch reeds een tekort is, komt natuurlijk niets. Wanneer men werkelijk had willen bezui nigen, had men net moeten doen als bij de gasfabriek tegelijk met het opnemen van den meter wordt over het gebruikte gedispo neerd en op een meterkaart afgeteekend, en dan niet over twee maanden, doch iedere maand. Dit zal voor vele menschen, die niet of over zeer weinig inkomsten beschikken, een uitkomst zijn, en naar mijn bescheiden meening veel administratie en kosten kun nen besparen. Ik hoop dat de commissie, met deze aan gelegenheid belast, dit eens in overweging zal willen nemen. Mijnheer de Redacteur, met dank voor de plaatsing teeken ik EEN GEDUPEERDE. Mijnheer de Redacteur, Sinds 9 dagen brandt de groote electrische lantaarn op de Oude Markt aanhoudend dag en nacht door. Als de electriciteit zóó goed- Bestel Uw Brandstoffen bij den STEENKOLENHANDEL Bellamypark 22 Telefoon 90 koop is, dat het er voor de fabriek niet op aankomt of er honderden K.W. nutteloos worden verbruikt, waarom betalen de ver bruikers dan zoo ontzettend veel 't Is geen kleinigh id, 24 cent per K.W. ongerekend nog de huur der meters ad 40 cent, die de directie al die jaren er reeds dubbel en dwars heeft uitgehaald. Wij, Oude Marktbewoners, kijken eiken dag afgunstig naar dat stralende (overdag nutte- looze) licht dat we o zoo graag zelf zouden verbruiken en waar nu absoluut niemand wat aan heeft. In vergelijking met andere plaatsen is de prijs hier heel hoog, zoodat menigeen zich beperkt tot een zoo min mogelijk verbruik, maar in bovenstaand geval zijn 't de Sijmens en de Bartels uit onze kinderspelen in onze jeugd, die 'fc gelag toch moeten betalen. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, EEN HUISVROUW. Mijnheer de Redacteur, Nu meer en meer de Zendingsweek van G13 November nadert, staan de zendings corporaties voor een groote taak, nl. de ge meenten in ons vaderland voor deze week voor te bereiden. Dat deze taak noodzakelijk is zal iedereen begrijpen, die de zegeningen der zending in Indië kent, en de zorgen in Nederland ver staat. God doet wondere dingen, als Hij de deu ren in Indië opent en de velden toebereidt. Is het niet wonderlijk dat op zendingsterrei nen waar jaren lang geen enkele vrucht ge zien is, nu de wasdom komt 't Lijkt wel of er een verplaatsing van den zegen Gods plaats heeft van het ontgoddelykt Europa naar het vragende Oosten. Is het niet een oorzaak van ootmoedigen dank? Maar de consequentie is, bij alle bezuini ging, een vraag naar de middelen. Een vraag niet van menschen, maar een vraag van Hem, die op den uitgavenkant van de zendingsrekening neerschrijft de winst van Zijn Koninkrijk, maar nu Zijn Gemeente onthoudt de inkomstenzijde, opdat wij zullen invullen met gebed en toewijding en offer. Wanneer de corporaties dus bij de mindere inkomsten in de laatste maanden, en de daardoor ontstane zorgen van een grooten achterstand, de groote taak hebben, deze week van gebed en toewijding en offer voor te bereiden, hebben ze slechts door te geven deze vraag van haar Meester. Zullen alle lezers deze vraag goed lezen, en weder doorgeven aan anderen? Wij hopen het zoo van harte. De nood is zoo groot om dat des Heer en zegen zoo groot is. En.... ik kan me niet indenken dat God den akker toebereidt in Indië, en daardoor de taak van Christelijk Nederland verzwaart, zonder te vens door Zijn Geest in Nederland een diep besef te wekken van de heerlijkheid Zijn mede-arbeiders te mogen zijn, een warme liefde voor de volken die aan onze zorg zijn toevertrouwd, een gebed dat zich vermenig vuldigt en in zijn gevolg met zich brengt de toewijding en het offer. Zal Gods werk niet kunnen voortgaan Helpt allen mede door uw arbeid voor de Zendingsweek. Vraagt de zakjes aan voor uw gemeente, uw school, uw kring, uw vereeni- ging, opdat 613 November worde een week van een bijzonder offer, geboren uit een vurig gebed. Zij die werken in de zending hebben zoo noodig dat hun geloof, dat toch het graf der zorgen is, worde versterkt, mede door uw krachtige hulp. Wy rekenen op allen, die den naam van Christen dragen. Namens de Samenwerkende Zendings corporaties B. J. C. RIJNDERS, Director der Binnenlandsche Actie. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep voor 's Heer Arendskerke door ds. P. War ners te Doetinchcm (vroeger te Heinkens- zand). Herst. Evang. Luth. Kerk. Tweetal te Har- lingen (vacature ds. C. T. Nolte) G. Mostert, prop. te Den Helder en ds. C. F. Westerman te Amsterdam. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit is eervol uit den zee dienst ontslagen de officier van den marine stoomvaartdienst le klasse G. A. Dijkstra zijn bevorderd tot officier van den marine stoomvaartdienst le klasse die der 2e klasse M. Kraal en H. Riemers. By ministerieele beschikking is bepaald, dat de dienstplichtigen der lichting 1933, die bij het vooroefenings-instituut voldaan heb ben aan het examen voor reserve-sergeant, in den rang van sergeant-titulair zyn aange steld en na hun inlijving in opleiding zijn genomen voor officier, de eerste oefening vervullen in twee niet-aansluitende gedeel ten. Ter vervulling van het eerste gedeelte, waarvan de duur 2 y2 maand bedraagt, ko men zy in werkelijken dienst in het tijdvak van 1625 Juli 1933 en voor het vervullen van het tweede gedeelte (duur l/2 maand) in het tijdvak van 1—10 Juli 1934 voor de Ie, ne en Ille divisie en in het tijdvak van 1—10 Juni 1934 voor de IVe aivisiee LUCHTVAART BataviaSchiphol in 71^ dag. Vrijdag 30 September vertrok de „Ibis", ge zagvoerder Pellens, van Batavia naar Am sterdam. Op Zaterdag 1 October kreeg het toestel echter boven Siam zulk een zware stormschade, dat het Kohlak moest aanloo- pen, teneinde aldaar de opgeloopen averij aan evenwichtsroeren en vleugel te herstellen. Onmiddellijk besloot de K.L.M. om de „Duif" uit Batavia te laten vertrekken, teneinde de reis in plaats van de „Ibis" te laten uitvoeren. Zondagmorgen 2 October vertrok de „Duif", gezagvoerder Parmentier. Reeds den vol genden dag was het toestel te Rangoon, na te Kohlak personeel en materiaal te hebben afgezet voor de reparatie van de „Ibis" en de post en den passagier van het vliegtuig te hebben overgenomen. In het volle besef, dat de post volgens dienstregeling moest worden overgebracht, heeft de gezagvoerder Parmen tier de „Duif" een achterstand van twee da gen laten inhalen en is hij Zondag 9 Octo ber te 1 uur op Schiphol geland. Den vorigen Zondag was de „Duif" uit Ba tavia vertrokken. De overtocht had dus plaats in zeven-en-een-halven dag. Daarbij werden enkele zeer lange trajecten gevlogen. Wij noemden reeds MedanRangoon, dat overi gens vaak door K.L.M.-vliegers in één dag afgelegd was verder RangoonAllahabad, Karatsji—-Bagdad en tenslotte Mersamatruh Boedapest. Aan boord bevond zich de werktuigkundige Buitenhuis, die 22 September uit Amsterdam was vertrokken en dus in 18 dagen heen en terug Amsterdam—Batavia heeft gereisd. Zweefvliegen. De heer P. Schelling, lid van de Eindho- vensche Zweefvliegclub en doordat hy in vroeger jaren militair vlieger was, voorbe stemd om op te treden als zweefvlieg-instruc- teur dier club, vei*toeft sedert een 10-tal da gen in de Rhön, teneinde daar in de zweef - vliegschool van de Rhön-Rossitten-Gesell- schaft zijn instructeur-opleiding te krijgen. Niettegenstaande het feit, dat het weder ge- d'irende de eerste dagen van zijn verblijf al daar volkomen ongeschikt was voor de oefe ningen, kon de heer Schelling op 9 October reeds door een schetterende vlucht zijn „C"- brevet vliegen. By een wind van 12 M. per seconde werd hij gestart en bleef geruimen tijd boven het punt van vertrek heen en weer zweven. Toen intusschen de wind steeds in hevigheid toe bleef nemen en tenslotte een snelheid van 20 M. per seconde bereikte (ruim 72 K.M, per uurvonden de instruc teurs het geraden, den heer Schelling te be duiden, dat hy landen moest. Het succes van den heer Schelling zal zon der twijfel een groote steun zyn voor de jonge Eindhovensclie Zweefvliegclub, wier leden nu onder lei<"ng van hun nieuwen in structeur spoedig een aanvang zullen kunnen maken met de eerste glij-vluchtoefeningen. Intusschen heeft het bestuur der E.Z.C. den heer Schelling verzocht, nog eenigen tyd in de Rhön te willen blijven, teneinde zich nog verder te bekwamen op verschillende andere types zweefvliegtuigen, hetgeen slechts de zweefvliegrij hier te lande in het algemeen ten goede zal kunnen komen. Over de snelheid der vliegtuigen. Een vakman voorspelt, dat, eer tien jaar verloopen zyn, men van Parijs uit de wereld rond zal kunnen vliegen zonder ergens te moeten landen, met een snelheid van 300 kilometer in het uur. Voor binnen vijftien jaar voorziet hij een regelmatigen dienst op den Atlantischen en den Stillen Oceaaner zal een dagelij ksche dienst Parijs—New-York bestaan, die over dat traject slechts 24 uur zal doen. Over een halve eeuw zal men, volgens hem, een snelheid van 1200 tot 1400 kilometer per uur bereiken, zoodat de vliegtocht Parys New-York maar 5 uur in beslag zal nemen. Daar de snelheid van de aarde ook maar 1200 kilometer per uur is, zou voor de lucht reizigers, die met dezelfde snelheid van het Oosten naar het Westen vliegen, de zon on beweeglijk schijnen. Werd de snelheid van 1500 kilometer be- reikt dan zouden de dagen omgekeerd zyn de zon zou in het Westen opkomen en in het Oosten ondergaan de passagiers die met den werkelijken dageraad vertrekken zouden den nacht zien ingaan. LEERT ESPERANTO. In „Ons Taaiblad", orgaan van den Ned. Esperantistenbond schrijft de heer Paul Bro ther te Bad Varmbrunn een stukje over „Leert Esperanto", waarbij de redactie het volgende aanteekent Bij de propaganda in de pers is het soms gewenscht Esperanto eens „te laten zien". Een stukje tekst in de Nederlandsche taal en een vertaling er van in Esperanto geeft het publiek een kleinen indruk van de taal, die dan heelemaal geen abakadabra blijkt te zijn, doch een „heusche" taal, die „wel wat lijkt op Spaansch of Italiaansch". De moeilijkheid om zoo'n artikel te doen plaatsen is, dat de drukkerijen, die niet gere geld Esperanto drukken, geen kapjes-letters hebben. Om tóch een dergelijke propaganda mogelijk te maken, verzocht „Heroldo de Es peranto" onlangs aan zyn lezers een tekst samen te stellen, waarin geen kapjes-letters voorkomen. Onder het opschrift „Lernu Esperanton bevat het tijdschrift een opwekking om het Esperanto te leeren. Het bedoeld stukje geheel zonder kapjes- letters gedrukt is door den heer H. Oosthoek alhier vertaald. Wij nemen dit stukje niet letterlijk, maar geheel vrij vertaald hier over Esperanto, de gemakkelijk leerbare we reldtaal, dient den menschen voor wederkee- rig begrip, en ontsluit voor hen de gansche wereld. Door Esperanto kunt gij uw alge. meene kennis vermeerderen. Handelslieden bereiken door Esperanto den wereldhandel, en zien zij hun clientèle in het buitenland toenemen. Het is de meest gebruikte ver keerstaal op de wereld, zoowel voor spoorwe gen als voor het overzeeverkeer en de lucht vaart. Esperanto is het middel om uw wereld reizen te vergemakkelijken. Bij internatio nale sportontmoetingen, op jaarbeurzen, in internationale hotels enz. leert men het ge mak van het Esperanto waardeeren. Radio uitzendingen in de internationale taal worden in de geheele wereld begrepen. Onze tijd eischt rationalisatie. Tegenover de moeilijk heden die men overal ondervindt door het verschil in taal, leert men het gemak van Erperanto. 92 JAAR EN RENT DE TRAP OP Dochter trotsch op haar actieven vader „Ik voel het als een plicht", schrijft (Mevr.) A.J.W., „hiermede mijn dankbaarheid uit te spreken voor de schitterende resultaten die mijn vader verkregen heeft door 't gebruik van Kruschen Salts. Ze zouden werkelijk wonderen genoemd kunnen worden. Hij is twee en negentig jaar oud en zoo levendig als een veulen. Hij is altijd in de weer en rent trap op, trap af. Zijn vrienden verwonderen er zich altijd over, hoe hij altijd zoo levendig kan zijn en zich nooit eens slap voelt. Hy vertelt hun dan altijd de reden mijn gere gelde dagelijksche dosis Kruschen Salts in het eerste kopje thee eiken morgen. Wij ra den Kruschen Salts steeds aan alle kennissen aan. Naar mijn meening mag het in geen en kel gezin ontbreken". (Mevr.) A, J. W. De meeste menschen worden lang voor hun tij J oud, omdat ze één noodzakelijke ver- eischte voor de gezondheid verwaarloozen de vereischte van een inwendige zuiverheid. Toevallig beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem en dan misschien wei voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afvalstoffen uit hun organisme ver wijderd worden. Gezond, frisch bloed stroomt door hun anderen. En bijna onmiddellijk daar op voelen zij dat hun jeugd teruggekomen is. Zij voelen zich jeugdig, energiek en opgewekt. In één wcord is dit het beroemde „Kruschen- gevoel". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proef- flaoon gebruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winkelier waar U haar kocht en hij zal U uw 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbeta len. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bU de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een be perkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. Na de veiligheidsweek der K.N.A.C. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club verzoekt ons het volgende mede te dee- lexi De verleden week door de K.N.A.C. georga niseerde Veiligheidsweek voor automobilisten heeft zich, naar rit tal van bewijzen is ge bleken, in een groote belangstelling mogen verheugen. De automobilisten, ook niet-leden der club, hebben op velerlei manieren van hun waardeering ten aanzien van deze poging om tot een veiliger verkeer te geraken, doen blijken, en ook uit handelskringen heeft men verklaard, dat aan het verzoek om in de vei ligheids week zijn automobiel te laten nazien en zoo noodig te doen herstellen, in alle op zichten gevolg is gegeven. Daaruit mag dus worden pgemaakt, dat de automobilisten in het algemeen de beteekenis en bedoeling van deze veiligheidsweek ten volle hebben begre pen en hunnerzijds alles in het werk zullen stellen om ook in de toekomst datgene te doen, wat een veilig verkeer kan bevorderen. Wanneer, in aansluiting hierop, ook de andere weggebruikers van hun kant moeite zullen willen doen om mede te werken aan de naleving der geschreven en ongeschreven verkeerswetten, dan is de hoop gerechtvaar digd, dat weldra uit de ongevallenstatistieken zal blijken, dat deze veiligheidsactie haar uit werking niet heeft gemist. Hetgeen ongetwij feld in alle kringen onzer bevolking met vreugde zal worden begroet. Een geraffineerde op* 1 i c hrt er. Einde September 1932 lo geerde in hotel van Geffen te Heerlen een persoon, voorgevende genaamd te zijn Frie- drich Reichler, geboren te Weenen op 5 Sep tember 1905, afkomstig uit Oostenryk en vertegenwoordiger te zijn van de „Mulhause- ner Courant". HU beweerde voor bedoeld blad een zakenreis te doen in Nederland en ver klaarde aan den hotelhouder momenteel geen geld by zich te hebben, doch een telegrafi- schen postwissel te verwachten. Daar hij een zeer betrouwbaren indruk maakte, werd hem logies verleend. Hy maakte tameiyk groote verteringen, zoodat hij den hotelier een be drag van ƒ32 schuldig was toen hij vertrok zonder te betalen. Volgens mededeeling van het Oostenryk- sche consulaat te Rotterdam betreft Ijet hier Wenken voor *Plsimiteehosiders AAN DE VEEREN KENT MEN DE GOEDE LEGSTERS. Bij de kippen welke geregeld en veel leggen wordt eiken dag opnieuw bij de vorming van het ei een groote hoeveelheid voedsel aan het lichaam onttrokken. Het gevolg hiervan is, dat er niet zooveel voedsel voor de vee- ren overschiet, welke daardoor minder goed gevoed worden en hun mooie glans gaan ver liezen en een doffer aanzien krijgen. Ook iy- den ze natuurlijk erg door het geregelde be zoek aan de legnesten. Daar de dieren met him dof en rafelig ge- vederte een onoogehjk aanzien krijgen, is men onwillekeurig geneigd hen als minderwaardig te beschouwen. Vooral als men ze dan verge- lykt met de slechte legsters die met hun mooi glad en glanzend veerenpak juist zoo'n ge zonden en frisschen indruk maken. Toch zyn het deze laatsten die er uit moeten, daar zij de voederkosten in het geheel niet of slechts ten deele goede maken. Nadruk verboden. Dr. W. v. R. een zeer geraffineerden oplichter, die in Oos tenrijk en Zwitserland dezelfde praktijken uitoefende en deswegen door de politie al daar wordt gezocht. De mogelijkheid bestaat, dat hy in andere plaatsen van Nederland eveneens aan bedoeld feit zich zal schuldig maken. Signalementlengte ongeveer 1.70 M., ten ger postuur, blond haar, bruin colbertcos- tuum, grijze pullover, blauwe alpenmuts spreekt Duitsch, was in het bezit van een lichtgelen koffer en bruine aktenmap. De commissaris van politie te Heerlen ver zoekt de opsporing, aanhouding en voorge leiding van Reichler, voornoemd. De overval met roof te Zenderen. In verband met den over val met roof te Zenderen, wa^rby de 80-jarige vrouw Van de Pol werd vermoord, wordt na der gemeld, dat de Zondagmorgen gearres teerde R. uit Lorne gisterenmiddag een be kentenis heeft afgelegd. Een rijksveldwachter heeft in een boschje by' Borne verborgen gevonden een gestolen fiets en een met bloed bevlekt overhemd. Toen de verdachte dit hoorde, viel hy door de mand. De aangehoudene heeft zyn beken tenis herhaald voor den rechter-commissaris te Almelo. De man werd voorts gezocht, daar hU ty- dens zyn overbi enging naar het gesticht Het Hoogeland ontvlucht was. De rijwieldiefstallen. Inzake de reeds vermelde arrestatie van vyf rywieldieven te Rotterdam, verneemt „de Tel." nog, dat het aantal rijwielen, belasting- merken, lampen enz., dat de dieven hebben buitgemaakt, een waarde van honderden gul dens vertegenwoordigt. Zij hielden er zelfs een volledige werkplaats op na, waar de fiet sen onmiddellijk werden gedemonteerd en opnieuw gelakt. In deze werkplaats, die zich bevindt aan de Iependaal, was men vrijwel dag en nacht bezig met het uit elkaar nemen en weer in elkaar zetten van de fietsen. Men had de ramen van de werkplaats met zeildoek afgedekt, zoodat men overdag niet kon zien dat er zoo druk gewerkt werd. Wanneer men bedenkt, dat alleen in IJsselmonde den laat sten tyd een zestigtal rij wielen is ontvreemd en dat ook in verschillende deelen aan den Lnker-Maasoever tientallen fietsen werden gestolen, dan kan men zich zoo ongeveer een denkbeeld vormen van het groote bedryf, dat de arrestanten uitoefenden. In de werkplaats had men een electrische lichtinstallatie aangelegd, welke gevoed werd langs een geheimen voedingsdraad, dien men buiten den gemeente-meter om had aange legd, zoodat zU gratis lichttoevoer kregen. Ook voor dit misdrijf zullen zy worden ver volgd. Een groot aantal gestolen ry wielen is reeds by verschillende personen opgespoord. Wa gens vol fietsen zyn reeds aan het bureau Nassaukade gebracht en nog steeds worden er nieuwe voorraden aangevoerd. Botsing tusschen twee stoomtrams. Gisterenmiddag is te Ekehaar op de lijn van de Eerste Drentsche Stoomtrammaatschappy een goederentram komende uit de richting Assen op een perso- nentram geloopen. Beide machines waren aan den voorkant in elkaar gedrukt, terwyl een achttal goederenwagens uit de rails sprongen en gedeeltelyk in elkaar schoven. Van de zes passagiers der personentram liep een drietal eenige schrammen en builen op. De conducteur had eenige kwetsuren beko men, doch deze bleken niet ernstig te zyn. De machinist kreeg inwendige kneuzingen en leed veel pyn. Op advies werd hy naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De oorzaak van het ongeval is waarschyn- lyk, dat de goederentram op den wissel te Ekehaar de personentram wilde laten passee- ren. Deze kwam echter eerder, dan verwacht werd en te laat om door don machinist te worden opgemerkt. De materieele schade bleek nog al groot te zyn. Verscherping van het grenstoezicht. De toenemende brutaliteit van Nederlandsche en Duitsche smokkelaars langs de geheele grenszone heeft de Duitsche douane doen besluiten tot ver scherping van het grenstoezicht, met het ge volg dat het voor de sluikers steeds moeilij ker wordt door de douane-controle heen te komen. Het aantal slachtoffers dat getroffen wordt door de kogels van de snelschietende ambte naren werd dan ook grooter, zoodat in de af- geloopen week tusschen Ruhr- en Rheinge- bied een zestal slachtoffers, waarvan een doo- delyk, gevallen zyn. Volgens officieele opgave van het „Regie- rungsbezirk" Trier-Coblenz werden in dat ge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 6