OOK VOOR U DAMES- en ÜEIiJESIAITELS J. LAMEIIK, Paul Krogerstraat 7 BiMES-, MEIS1ESIAP0MHEI en HBEIEN Wollen en Gestikte Dekens TIIIIKCii KIT NAAR BRUSSEL De België-Holland LAND^ EN TUINBOUW hebben wij op gemakkelijke be talingsvoorwaarden de nieuwste waarvan alleenverkoopgegarandeerd wordt EEN PRACHTIGE SORTEERING Meerm- en fongeasfassm Ia ^egeisiassen prima kwaliteit in alle prijzen De nieuwste Dames-, Heerenpuffovers en Vesten. Alle andere Manufacturen, alsmede Bedden, Zeil, Loopers en alle soorten Meube len. In Dames-, Heeren-en Kinderschoen- werk ruime keuze. Geen pnisoerhooging. Qeen opcenten. O B LIGAT I E S COUPONBLADEN Voor den logen prijs van 13—per persoon [retour] lios Xilas", dat wij aan den steiger van de Holland—Amerika Lijn hebben moeten doen meren. Wat is het bijzondere daarvan Het bijzondere daarvan is, dat sinds Augustus 1921 aan genoemden steiger geen beladen vrachtschip ligplaats heeft gehad, hetgeen er dus op wijst, dat wij voor het groote aantal graanschepen, dat zich momen teel in de haven bevindt, bijzondere maat regelen hebben moeten treffen. Ook in de Houthaven is weer leven te be speuren. De ledige plaatsen, welke de sche pen, die uit dit gebied, o.a. de Minerva- haven, vertrekken, worden spoedig weer door andere houtbooten aangevuld. Dit alles tezamen vormt zoo besloot de havenmeester een beeld, dat in deze tij den, nu iedereen nog steeds praat over crisis en crisisnood, een verheugenden aanblik en dient vooral daarom ook aan de vergetelheid te worden ontrukt. EEN BEROOVING. ROTTERDAM. (V.D.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft de 46-jarige Duit- scher E. K., die tijdelijk te Rotterdam verblijf houdt, op den Schiedamschendijk een snor dersauto aangeroepen om hem naar zijn ho tel te brengen. Bij het hotel vroeg de snorder 10 voor de rit, hetgeen de Duitscher veel te hoog vond, waarop werd besloten naar een politiebureau te rijden om tot een overeen komst te komen. De auto reed echter naar de donkere Parkkade, waar werd stilgehou den. De chauffeur en een man, die naast hem zat, sleurden den Duitscher uit den auto, mishandelden hem ernstig en haalden al zijn zakken leeg en daarna lieten zij hem achter. Een paar uur later werd de Duitscher door een politieagent gevonden, die hem eerst naar een bureau en daarna naar een ziekenhuis bracht. De man is daar verbonden, waarna hij naar zijn hotel kon terugkeeren. De man was beroofd van twee biljetten van 50 Mark, vijf van 100, één van 500, één van 1000 mark, acht van 1 pond, een cheque van 1000 pond, twee gouden horloges en een portefeuille met paspoorten. Gisterenmiddag is het de politie gelukt den chauffeur en een 21-jarige varensgezel aan te houden. Na confrontatie met den Duit scher hebben zij bekend den man t3 hebben mishandeld. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het geld is evenwel nog niet terug gevonden. De politie zet het onderzoek voort. INBRAKEN. SOESTERBERG. (V.D.) Hedenmorgen om half 8 bemerkte de koster der R.K. kerk te Soesterberg, dat er in de pastorie aan de voor- en achterzijde een paar ruiten waren ingedrukt. Spoedig daarna werd ook bemerkt- dat men het Mil. Tehuis een bezoek had ge bracht en dat men door indrukken van een ruit een raam had geopend en naar binnen moet zijn gekomen. Tot dusver werden alleen vermist een heerenrijwiel, een pendule, siga ren en sigaretten en andere kleinigheden. De politie van Soesterberg stelt met behulp van een rijksveldwachter en een politiehond een uitgebreid onderzoek in. GERECHTELIJKE UITZETTING MET HINDERNISSEN. BODEGRAVEN. (V. D.) Maandagmorgen werd onder toezicht van den burgemeester en in tegenwoordigheid van 4 gewapende politiemannen een gezin aan de Rijnkade wegens huurschuld gerechtelijk uit zijn wo ning gezet. Deze uitzetting verliep niet ge makkelijk, daar de deur was versperd en vastgespijkerd, terwijl de man zich op de bovenverdieping had verschanst, en het zol derluik had dichtgespijkerd. Met de geladen revolver in de hand drong de politie via een ladder door een ingeslagen raam in de bo venverdieping binnen. Onderwijl kwam het buiten onder leiding van den plaatselijken leider der O.S.P. tot een betooging. 's Avonds begaf de man zich met zijn geheele gezin, bestaande uit grootendeels heel kleine kinde ren, naar het gemeentehuis, waar het college van Burg. en Weth. vergaderde. Ook de O.S. P-ers waren weer tegenwoordig. Een dezer laatsten, die wat al te hardhandig optrad, werd door de politie met den gummistok weggejaagd. Na afloop der vergadering werd aan den burgemeester om huisvesting ge vraagd en toen deze den politiepost aan bood, volgde een menschenmenigte van vele honderden personen den stoet. De politie werd ten slotte genoodzaakt in te grijpen en joeg de menschen uit elkaar. Een wilde ren brak uit, waarbij verscheidene personen vie len en enkele klappen werden uitgedeeld. Het werd voor het anders meestal rustige Bodegraven een zeer rumoerige avond. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Trekking van 11 October 1932. 5e Klasse 13e Lijst. 1000 No.5931 10278 16203 22210 400 No.7820 8309 13449 13451 17783 200 No. 1160 11435 11505 19309 100 No. 734 1110 1933 2462 3090 4448 6586 13790 13792 14742 18779 19459 22994 VERKIEZINGSREDE VAN DR. WIRTH. GLEIWITZ (V. D.) Op een vergadering van de afdeeling Opper-Silezië van het cen trum heeft de vroegere rijkskanselier dr. Wirth het woord gevoerd. Hij zeide o.a.„Wat be treft den binnenlandschen toestand, valt vast te stellen, dat geregeerd wordt zonder het volk met noodverordeningenln buiten- landsch-politiek opzicht schijnt Duitschland weer als in 1914 geïsoleerd te worden." Wirth wilde de regeering Von Papen niet te zeer aanvallen, maar een regeering zonder volk is in Duitschland niet mogelijk. Het Duitsche volk wil niet geregeerd worden door een dunne bovenlaag. Het centrum is voor her stel yan, een democratische volksvertegen woordiging, derhalve voor het weer inscha kelen van den Rijksdag in de beraadslagin gen over de lotgevallen van het volk. De nationaal-socialisten hebben thans ingezien, dat zij met hun aanval tegen Bruening zich zelf hebben getroffen en dat zs zich vergist hebben, toen ze geloofden, dat een aan het bewind brengen van Von Papen hepzelf de macht zou verschaffen. Van al deze politieke verwarringen is het Duitsche volk het slacht offer. Alleen het Centrum is in staat, aan deze verwarringen een einde te maken. Daar om moet op 6 November het katholieke Duitschland het zijne er toe bijdragen, dat het centrum en de Beiersche Volkspartij te zamen weer Duitschlands politiek vaststellen. FRANSCH—ENGELSCHE BESPREKINGEN. PARIJS. (V. D.) Het staat thans definitief vast dat Herriot Woensdagmiddag om 4 uur in gezelschap van zijn kabinetschef Marcel Ray en een hooge ambtenaar van den Quai dOrsay naar Londen vertrekt. Hij rekent er op Zaterdag terug te keeren, zoodat hij twee volle dagen zou hebben om met zijn Engel- sche collega's te beraadslagen. HET FRANSCHE ONTWAPENINGS VOORSTEL. PARIJS. (V. D.) De speciale correspondent van de „Petit Parisien" te Genève weet tal van bijzonderheden over het aangekondigde Fransche ontwapeningsvoorstel mede te dee- len. Het plan, dat nog onderzocht moet wor den door het ministerie van buitenlandsche zaken en door den raad van defensie, houdt de volgende 5 hoofdpunten in le. een alge- meene ontwapenings-conventie2e. een al gemeen consultatief pact3e. een regionale overeenkomst tot wederzij dschen steun bij de veiligheid en controle4e. een overeenkomst tot instelling van een internationale strijd macht 5e. een protocol over de uitvoering van het principe der gelijkgerechtigdheid. Punt 3 heeft uitsluitend betrekking op Europa. De schrijver in de „Petit Parisien meent dat het plan in hooge mate rekening houdt met de voorstellen der voorbereidende cntwapenings-commissie en met de aanbeve lingen van president Hoover. De consultatie ve overeenkomst legt allen onderteekenaars den plicht op om ingeval van een conflict de daarbij betrokken partijen een ultimatum van hoogstens 48 uur te stellen om de vijan delijkheden te staken. Indien aan dit ultima tum geen gevolg wordt gegeven, zouden di rect alle sanctiemaatregelen, waarin de over eenkomst voorziet, in werking treden. Voor de Europeesche staten geldt hierbij de reeds in andere internationale verdragen vastgelegde wederzij dsche ondersteuningsmaatregelen ten gunste van den aangevallen staat, terwijl Amerika afstand moet doen van de voordee- len der neutraliteit. De overeenkomst houdt voorts de verplichting in dat een ander land nooit voor een fait acompli mag worden gesteld. EEN TREIN ONTSPOORD. PARIJS. (V. D.) De sneltrein ParijsBa zel, die des morgens om 7 uur van Gare de L'Est te Parijs vertrekt, is door tot nog toe onbekende oorzaak te Ville Pataur bij Gretz ontspoord. Volgens de ontvangen berichten zouden 5 personen zijn gewond. Het trein verkeer moest omgelegd worden. DE DUITSCHE WERELDVLIEGER. BERLIJN. (V. D.) De Duitsche wereldvlie ger von Gronau, die gisteren wegens een koe- lerdefect op zee moest landen en door het Engelsche stoomschip „Caragola" op sleep touw werd genomen, is op deze wijze te Ran goon aangekomen. Via het Ned.-Indische radiostation Bandoeng heeft von Gronau thans medegedeeld dat zijn Dornierwalvlieg- tuig onbeschadigd is gebleven en zich ook tijdens de vaart over zee uitstekend heeft gehouden. Toestel en bemanning verkeeren in uitstekende conditie. Von Gronau hoopt binnen eenige dagen zijn vlucht te kunnen voortzetten. SCHEEPSONGEVALLEN. STOCKHOLM. (V. D.) Tengevolge van den storm zijn aan de Zweedsche Oostzeekust tal van scheepsongevallen geschied. Het Finsche stoomschip „Sanpo" werd lek geslagen. Een Zweedsch bergingsvaartuig slaagde er in het naar Nynashamu te sleepen. De bemanning was volkomen uitgeput en de geheele lading van het schip was over boord gespoeld. Een tweede Finsch stoomschip, „Vera", uit Helsingfors, dat een Zweedsche noodhaven wilde binnenloopen en draadloos om een loods vroeg, heeft men sedertdien niet meer terug gezien. De met hout geladen boot was door tien storm ernstig beschadigd en maakte sterk slagzij. Toen de loodsboot buitengaats kwam, was het schip niet meer te vinden. DUITSCHLAND EN DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Naar gemeld wordt, heeft Henderson bij Rosenberg geïnformeerd naar de verdere plannen van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken en heeft hij hem de vraag gesteld of von Neurath het voornemen heeft in den loop van deze week naar Genève te komen. Over de besprekingen tusschen Henderson en Rosenberg werden geen mede- deelingen verstrekt. Van particuiere zijde wordt nog gemeld, dat Henderson ook nog besprekingen heeft gehad met Benesj en Politis. Naar wat men verneemt, zal het vrijwel uitgesloten zijn dat het bureau der ontwapeningsconferentie nog deze week bijeenkomt met het oog op de Volkenbondsvergadering, die zeker niet voor Vrijdag beëindigd zal worden en ook in ver band met het nog niet gereed zijn der rap porten, die in de laatste zitting aan ver schillende rapporteurs zijn overgelaten, o.a. over de afschaffing van het luchtbombarde ment en over de ontwapening ter zee. In tegenstelling met de opvatting, dat het bureau alleen zal bijeenkomen, om den datum voor de algemeene commissie in November vast te stellen, schijnt Henderson van plan te zijn het bureau wezenlijk aan het werk te stellen. Het gerucht gaat te Genève, dat Paul Bon cour Herriot eventueel op zijn reis naar Lon den zal vergezellen. Voor kleine tuinen. Onze groententuin vertoont nu een echt najaarbeeld. Tot nog toe konden we het vrij komende terrein nog benutten voor de teelt van late najaars- of wintergroenten, maar nu blijft de grond die vrij komt bij het oog sten, leeg tot het volgende voorjaar. We zor gen dat er in dien tijd ook geen onkruid op groeit en maken bij het oogsten tevens het terrein schoon. We oogsten nu onze laatste boonen en waar stok- of stamboonen zijn af gedragen maken we tegelijk het veld schoon. Wie nog laat kropsla gezaaid heeft kan ook deze nu nog oogsten. Denk er wel aan daü een klein nachtvorstje u voor kan zijn, dus spoedig oogsten en anders een raam er over. De oogst van andijvie is nu in vollen gang. We binden de planten op bij droog weer doen we dit bij nat weer dan gaan ze spoedig rotten. Andijvie welke niet is opgebonden heeft ook spoedig van vorst te lijden. De jonge hartblaadjes zijn zeer gevoelig voor koude. Planten welke te klein zijn en buiten toch niet meer goed worden, kunnen nu wor den opgenomen en onder glas geplaatst. Van de in den vollen grond geplaatste tomaten oogsten we nu volop. Dit is vooral voor be zitters van kleine tuinen een dankbaar ge was. Als we maar zorgen dat de zijscheuten bijtijds worden weggetrokken, zoodat de plant op een stengel gekweekt wordt, krijgen we ook buiten de vruchten gemakkelijk rijp. Wel zullen niet steeds de laatste vruchten rijp worden. We plukken nu de bladeren nage noeg geheel af, opdat de zon bij de vruchten kan komen. Bij dreigende nachtvorst kan men de halfrijpe vruchten er af plukken en deze onder of achter glas na laten rijpen. Nu begint de kooltijd aan te breken. Veel sluit- koolsoorten moeten, wanneer ze volgroeid zijn, spoedig worden geoogst, daar ze anders gaan bersten. We kunnen dit euvel tegengaan door volgegroeide planten te draaien, zoo danig dat een groot gedeelte der wortels wordt afgebroken, en dus de voedseltoevoer gedeeltelijk gestremd. In onze bakken hebben we nu nog postelein, kropsla, late stamboon- tjes, waarvan we nu beginnen te plukken en selderij en peterselie, welke we in Augustus zaaiden en in den bak hebben uitgeplant. Deze bakken vragen nu onze zorg. Tegen de winterkoude worden ze omgeven met een aarden wal, of met een dubbele kisting, wel ke tusschenruimte dan met koude werend materiaal wordt aangevuld. We zorgen dat de ruiten goed schoon zijn, opdat het schaarsch wordende licht er ongehinderd door kan stra len. Ook houden we het dekmateriaal bij de hand, want onverwachts kunnen we het noo- dig hebben. BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam, li October, 3 uur. Het optimisme der Amsterdamsche Beurs kon door de verdere daling in Wallstreet niet worden gedoofd. Evenals gisteren daalden de koersen op de ochtendbeurs vrij belangrijk, maar in het officieele verkeer had een zeer krachtig herstel plaats, waardoor de koersen tot boven het slot van gisteren stegen. De vrij gunstige berichten van de buitenlandsche beurzen verleenden de markt een goeden steun, terwijl men voorts verwachtte dat in verband met een feestdag in New-York op Woensdag a.s. heden dekkingsaankoopen een gunstige tendenz zouden scheppen. De han del had eenige uitbreiding ondergaan, daar eenige vraag bestond. Koninklijken waren willig, nadat in de morgenuren de noteerin gen waren gedaald tot 11414, bereikte het fonds een niveau van 110, vergezeld van een flinke uitbreiding der affaire. De Amerikaan- sche soorten waren hooger. Philips verbeter den verder. Ook Aku's en Unilevers bereik ten een hooger koerspeil. Rubberaandeelen openden flauw, doch herstelden zich volko men, evenals Tabakken, die het peil van gis teren niet geheel bereikten. Suikerwaarden v/aren prijshoudend. Scheepvaartaandeelen verbeterden wat. Amerikaansche fondsen kwamen lager, doch bleven boven New-York- sche pariteit. De Obligatiemarkt was stiL Prolongatie 1 WISSELKOERSEN Noteering: van heden, 11 October 1933, des nam. 3 uur (officieel) New-York 2.48%Londen 8.07% Berlijn 59.56 Brussel 34.52i/2 Parijs 9.75% Zwitserland 48.021^. MARKTBERICHTEN GROENTE- EN FRUITVEILING VLISSINGEN. 10 October 1932. Late blauwe 61—64 ct. per 35 K.G.uien 1—5 ct.spinazie 1013 ct.spruiten 1617 ct.peen 3—3i/2 ct.wagenaars 8—16 ct. snijboonen 33—33 ct.prinsessen 15—28 ct.; blauwe druiven 31—34 ct.Doyene de Cornice 33 ct.Duchesse d'Angoulème 18 ct.beurré Diel 14 ct.pondsperen 12 ct.William Du chesse 13 ct.Zwjjndrechtsche wijnpeen 15 16 ct.Due de Brabant 12 ct.Gieser Wilde man 11—13 ct.Soldat Laboureur 11 ct. Nouveau Poiteau 1315 ct.ma~sepijn 17 ct. maagdeperen 11 ct.keswick 1110 ct. Transparant de Croncel 14 ct.Jac. Lebel 9 ct.goudreinetten 917 ct.grauwzoet 11 15 ct.keizer Alexander 13 ct.goudsappelen 14 ct., alles per K.G.boerekool 11/2 ct. roode kool l/23/2 ct.savoye kool 3/25 ct.bloemkool 8—18 ct.sla 1 ct., alles per stuk radijs 22'/2 ct.selderie f22 ct. peen 34'/2 ct.rapen 3—514 ct.kroten 2144 ct.gladiolen 10 ct.dahlia's 910 ct., alles per bosandijvie 18—30 ct. per kist. GOESCHE MARKT. 11 October 1932. De aanvoer was heden klein. Handel ge woon. Goudgerst 5, Kookerwten f 12.50, Schok kers 13 a 15, Bruineboonen 9.50 a 10.50, Maanzaad 35 a 37, Karwyzaad f 20 a 22. Boter per K.G. 1.50, per y2 K.G. 0.75. Particuliere prijs 0.85. Fabrieksboter f 0.85 Noteering handelarenBoter 0.70 per 5 ons. Eieren f 4.70 per 100 stuks. Eieren 4.70 per 100 stuks, per 25 stuks 1.1714. Prijs voor particulieren 6 cent per stuk. Eendeneieren f 4.70, poelje-eieren 2i/2 cent per stuk. Aanvoer eieren V.P.Z. 5890 stuks. Prijs 5. VEEMARKT ROTTERDAM. 11 October 1932. Aanvoer219 paarden, 24 veulens, 1772 magere runderen, 989 vette runderen, 305 vette kalveren, 486 nuchtere kalveren, 1087 graskalveren, 500 schapen of lammeren, 6 varkens, 11 bokken of geiten. Prijzen per 1/9 Kilo koeien 14—17, 24r—26, 30—32 ct. ossen 16—18, 22—24, 26—29 ct. stieren 13—16, 19—21, 24 ct.vette kalveren 30—35, 40—45, 52l/2—55 ct. Prijzen per stuk van mager veemelk koeien 120—235 stieren 60—290 graskalveren 2040 paarden 110— 270 slachtpaarden 110—150 hitten 60—110 veulens 40—70 fok nuchtere kalveren 8—16 slacht nuchtere kalveren 48 kalfkoeien 130—245 pinken 50—85 vaarzen 80—125. Op de vette markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien zeer groot, handel was stroef en de prijzen iets lagereen enkel prima exemplaar ging nog tot 2 ct. boven noteeringstieren flinken aanvoer, flauwen handel, iets lagere prijzenvette kalveren grooten aanvoer, stuggen handel, iets lagere prijzen, prima soorten stationnaireen enkel puik best kalf ging nog tot 5 ct. boven no teering op de magere markt was de aan voer van melk- en kalfkoeien zeer groot, handel stil, prijzen iets lagerjong vee zeer grooten aanvoer, handel niet vlug, prijzen vrijwel stationnair graskalveren zeer grooten aanvoer, stillen handel, dezelfde prijzen wer den gemakkelijk bedongen, daar de kwaliteit uitstekend wasaanvoer nuchtere kalveren niet bijzonder groot, handel willig, dezelfde prijzen werden gemakkelijk bedongen slachtkalveren zelfs hooger in prijs aanvoer paarden enz. groot, handel stroef, prijzen iets lager biggen niet aangevoerd, vandaar geen noteering schapen tamelijken aanvoer, wei nig handel, zeer stroef, prijzen iets lager. Aanbevelend, worden in nette uitvoering spoedig en tegen billijke prijzen geleverd door de DRUKKERIJ Firma F. VAN DE VELDE Jr. Voetbalmatch wordt a.s. Zondag iST TE BRUSSEL *93 gespeeld. Wij organiseeren daarom een (Onze groote gesloten wagen) Vertrek 7 uur Betje Wolffplein. Kaarten verkrijgbaar kantoor Alhambra-Theater Directie „ALBION"-GARAGE.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 3