NOOTJES UIT DRAAD EN LUCHT Naar veilige haven LEER EN REPETEER De collecte voor het crisis-comité te Utrecht heeft ruim 10.000 opgebracht en een col lecte voor de afdeeling Nijmegen van het crisis-comité leverde ongeveer 2500 op. De gemeenteraad te Leiden besloot gedu rende de wintermaanden cokes aan werk- loozen te verstrekken tot een maximale hoe veelheid van 22 H.L. per gezin. Een Zaterdag te Amsterdam gehouden collecte door de Sinterklaas-commissie, ten bate van de kinderen van openbare en bij zondere voorbereidende en lagere scholen heeft ongeveer 9800 opgebracht. Met de Amsterdamsche gemeentetram zijn van 1 Januari tot 30 September bijna lS]/2 millioen passagiers minder vervoerd dan in hetzelfde tijdvak van 1931. De Haagsche electrische tram heeft ge durende de maand Juli vervoerd 4.502.789 passagiers tegenover 5.508.820 in dezelfde maand van 1931 en dat niettegenstaande de bevolking sedert met ongeveer 10.000 personen is vermeerderd. De onlangs stopgezette stroocartonfabrie- ken „Erica" en „Britanie" te Oude Pekela met resp. 85 en 115 werklieden zijn weer in bedrijf gesteld. In de buurt van Bromberg is op een vlucht van Danzig naar Posen een sportvliegtuig verongelukt. De bestuurder en zijn vrouwe lijke passagier werden op slag gedood. De onlangs overleden Engelsche scheeps- magnaat lord Inchcape heeft 2 millioen nagelaten, waarvan meer dan de helft aan successierecht moet worden betaald. Het aantal werkloozen in de Ver. Staten bedraagt thans 11.4 millioen, dus 9.5 pet. van de bevolking. Indien men gemiddeld 3 perso nen per gezin rekent, wat toch zeker aan den lagen kant is, worden dus minstens 35 milli oen personen door de werkloosheid getroffen. De grootste uitersten in het klimaat wor den aangetroffen in de doodenvallei in Cali- fornië en te Jakoetsch in Siberië. Zij bedra gen resp. 56 gr. C. en 64 gr. C. Het verschil tusschen deze twee uitersten is dus maar eventjes 246 graden Fahrenheit. laat verschillende kinderen achter. Een 65-jarige man te 's Bosch, is in de Verver straat door een veertien jarigen wielrijder, die in dolle vaart kwam aanrijden, omvergereden. De val was zoo ernstig, dat de man kort daarop tengevolge van hersenschudding is overleden. Toen een wielrijder uit Viersen Zaterdagmiddag op den, weg naar Breyell re^d, kwam eensklaps een stier, welke uit de weide was ontsnapt, op hem af. De wielrijder schrok zoo hevig, dat hij van zijn fiets viel en hierdoor zulke ernstige verwondingen op liep, dat hij spoedig na zijn val overleed. Een 10-jarige jongen te Schiedam is spelend te water geraakt en verdronken. Heden middag is een 10-jarige jongen in de Lange Hezelstraat te Nijmegen, toen hij dwars de straat overstak, door een passeerenden auto gerepen. De pongen, die een diepe wonde aan het achterhoofd en een schedelbreuk bekwam, overleed eenige minuten later. Tegen den chauffeur, die in matige vaart reed, is proces verbaal opgemaakt. Te 't Zand bij Bever- .wijk is gisteren bij de harddraverij een paard op hol geslagen. Een 69-jarige man uit Be verwijk, die probeerde het paard tegen te houden, kreeg een trap van het paard en werd zoodanig gewond, dat hij in het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk moest worden opgenomen. Hedenmorgen is hij aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Rockefeller wil honderd jaar worden. Ontelbare menschen koesteren den wensch honderd jaar te wor den, maar slechts weinigen doen zoo goed hun best daarvoor, als de Amerikaansche multi-millionnair Rockefeller. Toch kan men moeilijk een glimlach weerhouden als men hoort, welke maatregelen deze 93-jarige grijs aard genomen heeft om het begeerde doel te bereiken. Voor zijn persoonlijke veiligheid heeft hij zijn landgoed, waarop hij zeer teruggetrokken leeft, omgeven door een dubbele prikkeldraad afzetting. Het personeel heeft consigne, zich na zonsondergang binnen deze afzetting terug te trekken. Op hetzelfde oogenblik betrekt een schare van 100 negers de wacht rondom het huis. Deze maatregel heeft ten doel, hem te be schermen tegen aanslagen, maar daarnaast moet zij iedere verstoring van zijn nachtrust voorkomen. Rockefeller is van oordeel, dat een goede nachtrust een van de voornaamste voorwaarden is voor het bereiken van den leeftijd van honderd jaar. Binnen den gezichtskring van zijn land goed duldt hij niets, dat door menschenhan- den gemaakt is. Alle dingen, die hij niet uit den weg kan ruimen, past hij door vorm en kleur zooveel mogelijk aan de omgeving aan. Zoo zijn de woningen voor het personeel ge heel groen gegverfd. Ook bouwwerken, die aan anderen toebehooren en vanaf zijn land goed gezien kunnen worden, moeten bijna onzichtbaar worden gemaakt. Weigeren de eigenaars aan het verlangen van Rockefeller te voldoen, dan koopt hij eenvoudig hun be zittingen en laat ze vernielen. Ook aan geluiden heeft Rockefeller een hekel. Eenigen tijd geleden heeft men in de omgeving van zijn landgoed een kinderhuis ingericht. Als de wind meewerkt kan het leven, dat de kinderen maken, doordringen tot aan het huis van Rockefeller. Rockefeller is daarom een proces begonnen, dat de ver plaatsing van het kinderhuis ten doel heeft. Wij hopen voor Rockefeller, dat als het kinderhuis inderdaad verplaatst wordt, dit feit hem inderdaad moge helpen zijn hon derdsten verjaardag te kunnen vieren. Een behendig bedrieger. Enkele dagen geleden meldde zich in een garage van Charleroi een welgekleed heer aan, die beweerde Delroux te heeten en in specteur te zijn van het huis Renaud te P .rijs. De inspecteur verklaarde, dat de firma Rsnaud een garagehouder zocht voor Algiers en vroeg of niemand van het personeel daar voor te vinden was. Een mecanicien bood zich aan en de twee mannen kwamen over een, dat Delroux nog dienselfden avond bij den mecanicien zou komen eten. Deze ontving den gast met de noodige eer bewijzen en tijdens het maal werden de aan- wervingsvoorwaarden besproker. en een con tract geteekend, krachtens hetwelk de meca nicien aan den inspecteur een borgsom van 500 franc zou geven. Delroux verliet met het geld op zak den mecanicien en verzocht hem even aan te ko men in het hotel, waar hij logeerde. Toen de lichtgeloovige werkman zich inderdaad in het hotel aanbood, hoorde hij tot zijn verbazing en ontsteltenis, dat daar geen Delroux, maar een reiziger, waarvan het signalement volko men klopte met dat, opgegeven door den me canicien, gelogeerd had, maar dat die den avond tevoren rseds vertrokken was. De rei ziger was ingeschreven onder den naam Ro bert Aubain, geboren te Rysel en woonachtig te Parys. De mecanicien schreef onmiddellijk naar het huis Renaud om inlichtingen. Men antwoordde hem, dat Delroux inderdaad aan het huis der firma in Algiers verbonden was als inspecteur en dat het reeds den tienden keer was, dat in zijn naam oplichterijen van dit slag gepleegd werden. De mecanicien stelde de politie met het feit in kennis, doch den anderen dag reeds ver nam men, dat te Brugge een zekere Delroux werd aangehouden op het oogenblik, dat hij een nieuwe oplichting voorbereidde. Tot he den toe kent men zijn waren naam niet. Wat kost de liefde? Er zijn menschen, die de gewoonte hebben over heel andere dingen na te denken, dan de meeste andere menschen. Eerstgenoemden zijn niet de slechtsten onder ons en zij doen dikwijls ontdekkingen, welke de moeite waard zijn en waarvan men met groote belangstel ling kennis neemt. Een Belgisch geleerde, professor Bruyns, die als samensteller van statistieken een wereldreputatie geniet, heeft zich onlangs afgevraagd, wat de liefde toch wel kost. Hij is tot eigenaardige conclusies gekomen en tot zeer merkwaardige resultaten en heeft die neergelegd in een klein boekje, dat den titel draagt„Wat kost de liefde De liefde kost ontzettend veel en bezorgt ons ieder jaar onberekenbare schade. Ongeveer veertig procent van alle verkeersongevallen wordt veroorzaakt door verliefde menschen, of verliefde menschen, worden er het slacht offer van. De verliefde automobilist legt zijn arm om den schouder van het meisje.een oogenblik later zit de auto tegen een boom en beiden zijn weggerukt uit het rijk der le venden. Verliefden loopen samen te droo- men, zij houden zich niet aan de regels van den weg en de noodlottige gevolgen blijven niet uit.... In België worden ieder jaar niet minder dan 1700 strafbare feiten bedreven, waarin de liefde een rol speelt. Waren deze menschen niet verliefd geworden, zij zouden geen mis drijf hebben gepleegd. De staat zou hen niet in de gevangenis hebben behoeven te zetten en hen kortoren of langoren tijd hebben moeten onderhouden, zij zouden anderen geen schade hebben berokkend en zonder deze 1700 rechtzaken, die met de liefde in verband staan, zou de justitiebegrooting aanmerkelijk lager kunnen zijn.... Thans bedragen de kosten van deze misdrijven, alleen aan justi- tioneele uitgaven, meer dan de kosten van een geheel regiment soldaten op oorlogssterk te. Het is waarlijk geen kleinigheid. Verliefden hebben de onhebbelijke gewoonte om hun initialen in boomen en banken te snijden. Alleen in de parken van Brussel moeten ieder jaar bijna 900 banken vervan gen worden door nieuwe, omdat er geen heel meer aan is. Er sterven ontelbare boomen in België, enkel en alleen omdat verliefden hen mishandeld hebben. De cijfers, welke professor Bruyns publi ceert, geven te denken en zullen voor velen wel een verrassing zijn. Maar evenzeer zal zijn conclusie, dat zon der de liefde de verschillende begrootingen aanmerkelijk lager zouden zijn, te denken geven. Wij hebben hier slechts drie dingen opge noemd, die veel geld kosten en door de liefde veroorzaakt worden. Professor Bruyns geeft een aanmerkelijk langere lijst van kostbare geschiedenissen en men kan moeilijk zeggen, dat hij niet voor een zeer groot deel gelijk heeft. Het is alleen maar de vraag, of als de liefde geen geld meer kostte, het geld niet toch zou worden uitgegeven. Rockefeller heeft ook verliezen geleden. Ook John. D. Rockefeller,1 een van de rijkste mannen van de wereld, is een slachtoffer van de al- gemeene malaise geworden. Terwijl het ver mogen van vader en zoon eenige jaren gele den nog op 1000 millioen dollar werd geschat, kan men het thans op nauwelijks meer dan „slechts" 150 millioen begrooten. Toen de 57- jarige zich 36 jaar geleden uit zijn zaken te rugtrok, dus in 1896, werd zijn vermogen op 200 millioen geraamd. Zijn ondernemingen gingen echter zoo goed, dat het zelfs bij de vorstelijke stichtingen voor wetenschappelijke of weldadigheidsdoeleinden niet mogelijk was, in te teren. Het vermogen groeide steeds maar aan, hoewel Rockefeller tot 1928 totaal 574 millioen dollar aan verschillende instel lingen heeft geschonken en bedroeg in dat jaar een milliard dollar. Toen begonnen de crisisverschijnselen en de papieren daalden en daalden. Een vermogen als dat van Rocke feller kan echter alleen maar worden geschat. Anders is dat bij de lievelingsstichting van den oliemagnaat, de Rockefeller-Foundation. Hij heeft deze meest aandeelen in zijn eigen ondernemingen geschonken en tegen 1928 had het effectenbezit van deze stichting een waarde van 256 millioen dollar. Door de da ling van de effectenkoersen bedroeg het ver mogen van deze stichting in het begin van den afgeloopen zomer nog maar 56 millioen. In de laatste maanden is de waarde opnieuw tot 87 millioen gestegen. De uurwerken van den koning van Engeland. De koning van Engeland bezit een eenige ver zameling van uurwerken. Er zijn er een dui zend. Twee ploegen van twaalf man hebben geregeld twee maanden werk aan hun onder houd. Die klokken zijn verdeeld over verschillen de paleizen van den vorst. Wanneer hij, in den herfst, te Balmoral vertoeft, worden ze alle nagezien. Te Sandringham loopen alle koninklijke klokken een half uur voor. Dit werd zoo ge wild door koning Edward VII, tengevolge van telaatkomingen op officieele plechtigheden. Thans n-vg is van de traditie van de voor- loopende klokken niet afgeweken Een reusachtig week dier. De weekdieren zijn doorgaans maar klein. Mosselen en oesters bewijzen dit het best. Meen echter niet, dat er geen groote bestaan. In de Roode Zee, den Stillen Oceaan en elders worden er gevangen, waarvan de schelp soms 300 X.G. weegt en V/2 meter lang zijn. Sommige Chineesche mandarijnen lieten zich uit die schelpen badkuipen maken. Die weekdieren zijn in het Oosten sinds lange eeuwen bekend. Pas in de vijftiende eeuw geraakten ze ook in Europa bekend. Hun schelpen werden als een kostbaar bezit beschouwdde Senaat van Venetië zag er een geschenk van waarde in, vermits hij er den Franschen koning Francois I mede be dacht uit die schelp werden later twee wij watervaten voor een kerk gemaakt. Het weekdier zelf is doorgaans hel gekleurd: blauw, rood, oranje, enz.wanneer de dieren hun schelpen openen, heeft men den indruk vcor een onderzeeschen tuin te staan. Arabieren en Indiërs verbruiken veel van die weekdieren, waarvan de smaak herinnert aan dien van den grooten oekreeft. De verteerbaarheid on zer spijzen. Ons voedsel wordt beter verteerd, wanneer het telkens in kleine hoeveelheden wordt gebruikt. Zoo zal een volwassene, die dagelijks 350 gram vet ge bruikt, daarvan slechts 87 opnemen, ter wijl bij een dagelijksch verbruik van 200 gr. 97 wordt opgenomen, dus naar verhouding veel meer. Hetzelfde verschijnsel doet zich bij de andere bestanddeelen van ons voedsel voor, zoodat aangeraden moet worden, bij de dagelijksche maaltijden telkens zooveel moge lijk verschillende' soorten levensmiddelen te gebruiken, opdat men de hoeveelheid van elke groep, voedingsstoffen afzonderlijk houdt be neden de grens, waarboven de verteerbaar heid gaat dalen. Zoo bereikt men, dat het lichaam zooveel mogelijk profiteert van het toegediende voedsel, terwijl anders een be langrijk percentage der voedingsstoffen niet in de lichaamssappen wordt opgenomen. De uitvinding van het r o o m ij s. Het smaakt zoo heerlijk en toch hebben wij ons nooit en nimmer er om bekommerd, wie eigenlijk het kostelijke va nille- en vruchtenijs heeft uitgevonden. Langen tijd hebben Amerika en Frankrijk zich de eer toegeëigend het vaderland van den uitvinder te zijn. Maar nu heeft Italië het doorslaande bewijs weten te brengen dat de uitvinder een Italiaan was. Deze uitvin ding is reeds afkomstig uit het jaar 1666 en de uitvinder is de Italiaansche suikerbakker Procopo Cultelli. De kleine Procopo was een geslepen en handige kerel, die reeds op x6-jarigen leeftijd van gezel tot meester-suikerbakker benoemd werd. Nacht na nacht stond hij aan de bak trog en vond hij de heerlijkste taarten en koeken uit. Zijn winkel was beroemd om de k >eken, die hij uitvond. lederen Zondag was er iets nieuws en altijd even heerlijkMet spanning wachtten de burgers van Rome op zijn nieuwste creatie en als men driehonderd jaar verder was geweest, zou Cultelli waar schijnlijk reclame gemaakt hebben voor zijn zaak met de woorden „Cultelli's weekend verrassingen" Het was een vlijtige en werkzame man, de jonge Cultelli. Slechts één ding hinderde hem.... de hevige hitte in zijn bakplaats. Daarom ging hij naar een man, die 's win ters ijs verzamelde en dat begroef om het goed te houden. Dagelijks liet hij zich voor veel geld een groot stuk brengen. In een erg warmen nacht sloeg hij een stuk ijs klein en vermengde dit met vruchtensap. Het smaakte hem heerlijk. Maar hij bedacht, dat voor ton gen van fijnproevers het ijs nog te grof was en dat hij de korrels zoo klein mogelijk moest mken. Hij vulde daarom een trommel voor de helft met vergruizeld ijs, en voor de helft met slagroom en vruchtensap. Daarna roerde hü en draaide -lij zijn trommel, totdat er geen korrels meer te bespeuren waren en zie het eerste roomijs was klaar Enkele weken later vestigde rich Cutelü met zijn „nieuwen koude spijs" in Parijs en stichtte daar het Café Procopo, dat een ge weldigen toeloop kreeg, temeer daar men daar het beroemde, kostelijke rooni- en vruchtenijs kon genieten Rome als „Ville Lumièr e". De Romeinsché correspondent van het ,.Hbld." meldtOngetwijfeld is Rome de best verlichte stad van Europa, althans zoo lang er geen storingen voorkomen wat bij stormachtig weer of bij aanhoudenden regen nog al eens het geval wil zijn. Straten en pleinen, ook in de buitenwijken, zijn over dadig verlicht en zelfs op den 20 K.M. lan gen autoweg naar Ostia vindt men Iedere vijf meter een lantaarnpaal. Doch was Rome al jaren een met veel elec- trisch licht gezegende stad, sedert eenige da gen is zij dat in nog hooger mate. Teneinde het stadscentrum, de piazza Veneria", zoo danig te belichten dat ook 's nachts het enorme monument van Victor Emanuel H en het Palazzo Veneria, waar Mussolini Italië's lot bestiert, goed zichtbaar zullen zijn, heeft men een lichtinstallatie aangebracht, die wel eenig zal zijn in de geheele wereld. In het torentje van het moderne „palazzo" der Venetiaansche Verzekeringsmaatschappij, aan genoemd plein gelegen, heeft men 184 ultrapotent-e reflectoren aangebracht met 92 lampen van 3000 kaarsen lichtsterkte ieder. Zoo wordt het groote plein verlicht door 276.000 kaarsen Deze verlichting is zoo sterk, dat niet alleen het plein 's nachts ten minste zoo goed verlicht is als op heldere dagen, doch dat de geheele stad er van pro fiteert. Overal riet men koepels en torens, door de geweldige reflectors belicht, tegen den nachthemel uitkomen. Zelfs op een af stand van verscheidene kilometers is de wer king van de enorme lichtbron nog uitstekend waar te nemen. Het is waarschijnlijk, dat niet alleen de verfraaiing van het stadsbeeld of de verlich ting van een plein, dat tenslotte, hoe certraai gelegen ook, toch geenszins druk verkeer kent, het hoofddoel zijn dezer extravagante lichtverspilling, doch dat men veeleer met een politieken maatregel te doen heeft. In derdaad heeft men op de beide avonden dat het nieuwe licht over Rome straalt, nagelaten den nachthemel met schijnwerpers af te zoeken naar eventueele anti-fascistische vlie gers, een maatregel, die men na de laatste vlucht boven Rome had ingevoerd en een paar jaar lang heeft volgehouden. Het nieuwe licht is zoo sterk, dat men een vliegtuig boven de stad zeker spoedig zou kunnen waarnemen. Revolvers in schoenen.— Onlangs is wederom een hutboy, thans van de „Indrapoera" geverbaliseerd, inzake van een smokkelpoging. Deze scheepsbediende had echter in plaats van vuursteentjes veel ge vaarlijker contrabande bij zich, meldt de „Indische Courant". Toen hij zich aan de gebruikelijke visitatie moest onderwerpen, verklaarde hij niets aan te geven te hebben. Bij het openen van een koffer, welke den hutbediende toebehoorde, ontdekte de douane een doos, welke nieuwe schoenen bevatte. De doos werd geopend, de schoenen ontpakt en uit deze schoenen kwamen.... twee automa tische revolvers te voorschijn De politie werd onmiddellijk van deze vondst in kennis gesteld, waarop de hutjon gen naar het politiebureau werd gebracht. Een patiënt komt bij den dokter en klaagt over pijnen in zijn keel. Dat zijn de amandelen, die moeten er uit, meent de dokter. Na een poosje komt de man terug en klaagt over pijnen in den buik. Dat is de blinde darm, constateert de dokter, die moet maar weg Weer na een tijd komt de patiënt nog eens terug en trekt een zeer bedenkelijk gericht. Ik durf 't bijna niet zeggen, dokter, zegt hij weifelend, maar ik lijd zoo verschrikke lijk aan hoofdpijn. H. M. DE KONINGIN NAAR ZEELAND VERTROKKEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wij verne men vertrok H.M. de Koningin heden met cien trein van 10.24 uur uit Arnhem naar Zeeland, teneinde aldaar eenige schetsen te maken. De Koningin keerde terug met den t: ein welke 20.47 te Arnhem aankomt. BENOEMING LID TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing voor de Tweede Kamer heeft wegens het niet aannemen van zijn benoeming door jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck in de vaca ture-Guit, thans tot lid van de Tweede Ka mer benoemd verklaard W. Steinmets te Amsterdam. IR. J. W. YZERMAN f 's-GRAVENHAGE. (C.B.) In ruim 81-jarl- gen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden di. ir. J. W. Yzerman, oud-lid van de Tweede Kamer, bestuurslid van verschillende belang rijke instellingen, o.a. commissaris van de Kon. Petr. Mij., oud-voorzitter van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap, eere-doctor van de Hoogescholen te Amsterdam en te Bandoeng, groot-officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van den Ned. Leeuw'. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben Donderdag a.s. na aankomst van den trein van 14.14 te Westerveld, HR. MS. „KRAKATAU" OMGESLAGEN. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Aneta-HoJland meldtBlijkens bij het departement van de fensie ingekomen bericht, is Hr. Ms. „Kra- katau" op 11 October om 12.30 uur in het Ooster vaarwater te Soerabaya omgeslagen. Het schip ligt met bakboordszijde boven wa ter in 4 M. water op een bank aan de Oost zijde van het vaarwater. Er zijn geen vermis ten, alleen 5 lichtgewonden. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. INSTELLING VAN BEDRIJFSRADEN. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Naar wy ver nemen heeft het verbond van Nederlandsche Werkgevers aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op verwerping van het wetsontwerp van minis- met Uitgebreide vocabulaire en idiomatische bijzonderheden der Engelsche Handelstaal door M. F. VAN HIJFTE Prijs f 2.50 gJSST* Schitterend beoordeeld I Voor bevoegde adressen nog enkele present - exemplaren beschikbaar I UitgaveFa. F. VAN DE VELDE Jr., Vlissiflgen ter Verschuur tot het instellen van bedrijfs- raden. In het adres wordt vooropgesteld, dat de georganiseerde werkgevers tallooze malen in de praktijd hebben bewezen, dat het hun ernst is met de verklaringen, neergelegd in de statuten van het Verbond, dat deze orga nisatie zich met eerbiediging van politieke of godsdienstige opvattingen der leden, op het standpunt plaatst, dat de belangen van de werkgevers en van de werknemers zooveel mogelijk in overeenstemming met elkander moeten worden behartigd. Uit ervaring valt, naar adressanten meenen, af te leiden dat de bemoeiingen der overheid ter bevordering van den bedrijfsvrede alleen succes kunnen heb- ben, wanneer aan de georganiseerde samen- werking tusschen werkgevers en arbeiders een concrete taak tot uitvoering wordt opge- dtagen en wanneer de overheid daarbij aan die georganiseerde samenwerking overlaat om de groepeering te zoeken die zich aansluit aan de in de praktijk gegroeide verhoudin gen. Het ontwerp-bodrijfsradenwet houdt nu, naar de bond meent, met dit ervaringsmate riaal onvoldoende rekening. DOODSLAG. ARNHEM. (V. D.) De rechtbank heeft he den uitspraak gedaan in de zaak betreffende de bekende schietpartij aan de Vijverwijk te Arnhem, waar een dronken arbeider uit de deur van zijn woning uit een jachtgeweer eenige hagelschoten heeft gelost op voor zijn woning verzamelde menschen, waardoor een andere bewoner van deze wijk, zekere A. J. S., werd gedood. De man werd heden veroordeeld wegens doodslag tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was 5 jaar. EEN ERNSTIGE VECHTPARTIJ. DOETINCHEM. (V. D) Gisterenavond heeft op de kermis te Stokkum een ernstige vechtpartij plaats gehad, doordat 2 jonge mannen, L. en J., uit 's Heerendorp, met een meisje wilden dansen, hetgeen zekere K. uit Wehl niet aanstond, is het buiten de dans- tent tot een vechtpartij gekomen. K. be werkte L. en J. zoodanig met een mes, dat> ^jj opneming in het ziekenhuis voor beiden ge- L wenscht was. L. heeft een diepe snede in den onderbuik gekregen. Men vreest voor zijn leven. De dader is gevlucht, doch werd later gearresteerd. Hij had zich in een boom ver borgen gehouden. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. LEEUWARDEN. (V.D.) De hoofden der 50 Westfriesche gemeentebesturen waren weder_ om in vergadering bijeen om de situatie te bespreken, ontstaan door den toenemenden nood in den tuinbouw. Het bleek, dat dit stuk plattegrond zich sterk misdeeld en getroffen voelt, terwijl de gemeentebesturen, zelfs als zgn. „plafond-gemeente" veelal onmachtig rijr, om hulp te bieden. Besloten werd de regeering te verzoeken om perfectie van hulp verleening in werkverschaffing en steun. Verlangend wordt uitgezien naar de tuin- bouwsteunwet. Door nood gedwongen, gingen zeer veel stemmen cp voor steun in natura. Besloten werd uitvoerig advies hierover te doen uit brengen aan de commissie-Lambooy. De vertegenwoordiging van den midden stand verzette zich ter vergadering tegen steun in natura, wanneer niet de midden stand zelf hiermede gedeeltelijk wordt gered. OPLEVING IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. AMSTERDAM (V. D.) De omstandigheid dat de laatste maanden in den algemeenen economischen toestand eenlgermate een ver andering is ingetreden, welke er op zou kun nen wijzen dat de wereld over het dieptepunt van de crisis heen is, heeft het Persbureau Vaz Dias aanleiding gegeven, den heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam, de vraag voor te leggen of het beeld der in- en uitgaande schepen, voorzoover dit het hoofd stedelijk havengebied betreft, den laatsten tijd een zoodanige verandering heeft onder gaan, dat van een opleving in de haven ge sproken zou kunnen worden. De heer Van de Poll beantwoordde deze vraag bevestigend, zonder In hetgeen hij heeft waargenomen een direct of zijdelings verband te kunnen of te willen zoeken met het as pect, dat de beurs sinds eenige maanden heeft geboden. Het valt niet te loochenen zeide hij dat er den laatsten tijd te Amsterdam en ik bedoel dan vooral het Oostelijk havengebied, waar de schepen van de K.N.S.M. en de „Ne derland" ligplaats hebben, wat méér schepen zijn waar te nemen, welke dieper beladen zijn, dan wij gewend waren. Het onaange name rood aan den onderkant van de scheepshuid, dat bij een vrachtschip met be hoorlijk emplooi onder de waterlijn verborgen blijft, zien wij thans niet zooveel meer en dat f mag terecht een opbeurend verschijnsel hee ten En zoo bevinden zich er thans ook op het Y, om en nabij de Silo, verschillende met graan beladen schepen, waaronder er één is, namelijk het Grieksche stoomschip „Micha-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2