1000 500 300 150 100 25 30 ets. per 'ƒ2 pondspakje MAANDAG ÏO OCTOBER Saps- en provincienieuws De dochter van den Dictator zen. IVo.239 70e Jaargang' UitgaveFirma F. VAK BE VELDE Ir., Walstraai 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD Een Meisjesgezicht f FEUILLETON Versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Room boter onder Rijkscontrole duifje zijn ;rtje, moet aam en je dg, dat ik 1 het bent, schrijven, en ingeko- l". Ik kan >ogen flink >p die ma- vergeten, alwedsfcryd 1 naar den k zal moe- ptballer en pen i" sje heusch et geval is, lemen. We nnen krij- lf bedacht genomen, plaatsje, zou je best Je moet, 'e zijn. Je i. Ik moet Lilian, de n Harvey een ander it. Ik ben Dat raad- wel wat rdigheidje antwoord ïeisje, dat in we niet ar zouden en hebben takt. Men Wat een misschien nis ervan, ren duide- at je van meneertje let maar eens een ntsje voor n Prinsje, nsterdam- rs van de )ie wijzen Weeg je ierlij k ge- bent dan chten. Ik komt, dat de krant Nu heb- rgeten. O, hoemt hij ig babbe- dat boek rillen, dat am. Want dat luidt beteekent wij, be er en zijn altijd in it vermo- moeilijk- Teeke- ciuilnaam en heeft or ik dan ik vond lat ik er ook heel kinderen en. Maar ook heel welkom ssingen r van je sneer de Kun je <aat hem in Vlis- chrijf je en brief - otmoe. llHtlllllllllIUW or de at dat nen a-gen --gen. :r-tjes :e-den zegt est-je ;en er !„Nu nen," liet in :s uit. Wat e-pen gaan )-gels n een Dank ae-de •1932' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct iedere regel meerlOct(max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'- Dit nummer bestaat uit 2 bladen Mandoline-Vereenigïng T. 1922—1932. o.v.i.d.o. Britannia. Hora ruit. De tijd vervliegt. De herdenking van het eerste lustrum van deze vereeniging ligt ons nog kersversch in 't geheugen en zoo woonden we Zaterdagavond al de viering van het tienjarig bestaan bij. Tien jaar, och dan staan we nog in de kinderschoenen zal men zeggen, doch tien jaar vereenigingsleven in deze sombere tijden, beteekent heel wat, vooral als men dan nog een mooien staat van dienst heeft en zich in veler sympathie ver heugen mag. T.O.V.I.D.O. werd alzoo tien jaar en met haar jubileerde de oprichter, de directeur, de heer M. P. Ventevogel en de secretaris, de heer Wisse. Een volle zaal mocht de voorzitter, de heer Jasperse, het welkom toeroepen op dezen feestavond. In zijn toespraak wees hij op den lust, ijver en volharding van den directeur, op het instrumentenfonds, concours-triomfen, vriendschapsbetrekkingen met de Gcesche zustefyereeniging „Symphonetta" en de vi taliteit;. welke de vereeniging kenmerkt. Na mens de vereeniging bood spr. den directeur „De orkestdirigent" van Van de Roovaart en dien secretaris een rookstandaard aan, voor welke souvenirs beiden met een hartelijk woord dank betuigden. Daarna werd de jubilaresse flink in de bloemetjes gezet door afgevaardigden van de Middelburgsche mandoline-vereeniging Apol lo", het kinderkoor „De Kleine Stem", de too- neelvereeniging „Kunst naar Kracht", de R.-K. tooneelvereeniging „Vriendenkring", de mandoline-vereeniging „Apollo" (Vlissingen); medailles werden haar aangeboden door ver tegenwoordigers van het mannenkoor „D. O. U.", die gemengde zangvereeniging „D.O.V.", de accordeonvereeniging „Crescendo", die al len de beste wenschen uitten voor „T.O.V.I. D.O.", haar kranigen dirigent en wakker be stuur. Gaarne voegen we hieraan de onze toe. Schriftelijke felicitaties waren ontvangen van de tooneelvereeniging „Koningin Wilhel- mina", de mandoline-vereeniging „Sympho netta" (Goes), de „Vlissingsche Postfanfare", de harmonie „Ons Genoegen", de harmonie „St. Caecilia" en de mandoline-vereeniging „Apollo" (Vlissingen)De voorzitter dankte voor al deze bewijzen van medeleven en hoopte, dat alle vereenigingen zich in een ge- stadigen groei en bloei zullen mogen verheu gen. Ook den heer Soerewyn bracht hij dank voor de prettige samenwerking. Eindelijk kon met de afwerkingvan het programma begonnen worden, dat opende met een melcdieuzen feestmarsch „1922 1932", speciaal voor deze gelegenheid door den heer Ventevogel gecomponeerd. Bij een ju bileum pleegt men een blik in 't verleden te slaan. Dit gebeurde ook in het program door de uitvoering van Frendo's ouverture „L'étoile du bonheur", waarmede een eerste prijs werd behaald op het nationaal concours te Rotter dam in de eerste af deeling (1929) en Hardy's ouverture „Petite Princesse" (arrangement Maciccchi), welke de vereeniging een eersten prijs bezorgde in de afdeeling uitmuntend heid op het nationaal concours te Alblasser- dam (1931). Voorts hoorden we een concert- wals „Ein Traum" van Carl Henze, een fan tasie van Macchini „Itala", Langer's Grosz- mütterchen" (mooie mandola-solo) en tot slot een marsch „Sympathie" van Hans van den Bogert. Im groszen und ganzen heeft de ver tolking van de verschillende nummers ons best voldaanprijzenswaardige voordracht, mooie nuanceering en een heel aardig klank- ensemble. De directeur had zijn orkest goed in de hand en de leden waren hun partij meester. De aanwezigen waren dankbaar en voldaan en gaven den ganschen avond blijk met het gesprokene en muzikale gedeelte in te stem men. Na de pauze ging met groot succes het kluchtspel in één bedrijf door Arnold „Ri- naldo Rinaldini". Een gezellig bal met attrac ties o.a. Yo-Yo wedstrijd besloot den goed geslaagden feestavond, O. Tournee Willy Derby. In het Concertgebouw zal Donderdag 13 October, des avonds 8 uur, optreden de be kende humorist Willy Derby met zijn gezel schap. Daar het publiek gewend is van Willy Derby altijd iets bijzonders te hooren, is het onzen populairen humorist gelukt, via het Internationaal Theaterbureau Saks uit Am sterdam eën Jazz-band te engageeren, sa mengesteld uit vijf Hollandsche jongens van internationale reputatie, welke hem bij zijn liedjes begeleiden. Éij het eerste optreden van Willy Derby met zijn band „The Rhrythm Kings" werd hem door het Amsterdamsche publiek een ware ovatie gebracht, en was het theater avond aan avond uitverkocht. De vooraanstaande dagbladen, zooals „Het Handelsblad", „de Telegraaf", „de Maasbo de" en „Het Volk", waren allen van oordeel, dat het hier iets bijzonders was. De populaire humorist zal ook hier wel een belangstellend publiek trekken. Men zie verder achterstaande advertentie. Gezelschap Piet Groenendaal. „De Oude Vriendschap". Twee vroolijke avonden luidde de aankon diging. En dat zijn het ook geworden. Piet Groenendaal met zijn aardige moppen en geestige liedjes is zoowel een first class humorist als conferencier. Voor da Vlissingers is hij een oude bekende, dien men gaarne weer hoort. Miep Fransen trad voor het eerst hier op. Ook zij zong - eenige liedjes zoowel van het guitige als het meer „gevoelige" genre. Meer ongedwongenheid en gemakkelijkheid in de voordracht is gewenscht. Voor afwisseling in het vocale gedeelte zorgde Lavalade, een meester in de magische kunst, die met bekende en nieuwe experi menten de toeschouwers in spanning bracht en voor raadselen dieed staan, Als mr. An- tonini met z'n ondeugende, loopende en spre kende pop August verschafte hij genoeglijke oogenblikken. Zaterdag een aardige, Zondag een matige belangstelling. Beide avonden stemming en flink succes, waartoe Charles Haaze èn als begeleider èn als verzorger van de entracte niet weinig bijdroeg. Orkest-vereenïging „Vlissingen". Naar wij vernemen heeft mevrouw R. Brand-Bekker ontslag genomen als dirigente van de Orkestvereeniging „Vlissingen", van welke vereeniging zij 12 jaar de leiding heeft gehad. Een kanovaarster. De Duitsche kanovaarster Else Müller, die met haar ranke vaartuig „Hamburg" een reis door Europa wil maken, is Zaterdagmiddag hier aangekomen. Zij was binnendoor van Rotterdam naar hier gevaren. Het voornemen was om Zondag de reis verder voort te zetten, doch het slechte weer was oorzaak dat van dit voornemen dien dag moest worden afge zien. Als het weer gunstig is zal Else Müller heden nog naar Zeebrugge vertrekken. Scheepvaartberichten. Het Noorsche tankschip „Mitra" is hier aangekomen van Kopenhagen met een lading melasse voor Bergen op Zoom Voorts is hier op de haven gekomen het Er.gelsche stoomschip „Ezra", komende van de Bermuda-eilanden, om een lading spiritus in te nemep,'welk product hier in lichters wordt ingevoerd. MIDDELBURG Coöperatieve Landbouwvereeniging „EKaiicl Walcheren". Zaterdagmiddag hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering in het Mili tair Tehuis te Middelburg. De heer G. van de Putte, die wegens ont stentenis van den voorzitter, den heer J. H. Geschiere, de vergadering leidde, heette de slechts in gering aantal opgekomen leden welkom. Aan de reeds in druk aan de leden toege zonden jaarverslagen van den secretaris, den heer C. Louwerse, en den directeur den heer J. Philipse, ontleenen wij het volgende De secretaris schrijft o.a. Wij twijfelen er niet aan dat de gedachte bij u niet zou zijn opge komen, hoe zou het onze vereeniging gaan Zou ze ook niet cp gevaarlijk terrein zijn ge komen en in de stroppen verward zijn ge raakt Laten wij direct ophouden met u die onaangename gedachten in herinnering te brengen en u terstond gerust te stellen. Ze ker, moeilijkheden hebben ook wij medege maakt, doch de stroppen, daar zijn wij dank zij mede het voorzichtig beleid van on zen directeur naast geloopen. Na verschillende feiten van meer huishou- delijken aard te hebben gememoreerd, brengt de secretaris oprechten dank aan directeur en verder personeel voor de wijze, waarop allen him taak vervullen en eindigt met een beroep op de leden om de vereeniging zooveel moge lijk te steunen en de taak van het bestuur en den directeur te vergemakkelijken, door de bestellingen zooveel mogelijk op tijd in te verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"-Crême gebruikt, in prijzen van 203045 en 75 cent. dienen en de waren af té halen. Met ver nieuwde hoop gaat het bestuur de toekomst te gemoet. De directeur geeft o.a. de gebruikelijke overzichten waaruit blijkt, dat aan voederar tikelen, zaai- en pootgoed zijn omgezet in het jaar 1931—1932 1.499.246 K.G. (149 wagons) voor 89.754.24, tegen in 1930—1931 1.509.868 K.G. (150 wagons) voor 114.263.68. Aan meststoffen en bestrijdingsmiddelen voor plantenziekten was de omzet 2.659.666 K.G. (265 wagons) vcor 110.051.62 tegen 2.234.99 K.G. (223 wagons) voor 133.490.93 in het vorige boekjaar. De totale omzet is jaar buiten alle ver-1 wachting hooger dan het voorgaand jaar, hetgeen ook tot-uitdrukking komt in de gel delijke uitkomst, mede ook doordat we tame lijk te malen hebben gehad. Was dit niet het geval geweest, dan zou het saldo zeer zeker neg lager zijn geweest. Verder behoefden wij dit jaar niet af te schrijven, gevolg van onze reeds jaren gevolgde wijze van beheer, waar van we nu de wuchten plukken. We zullen ons niet verdiepen, wat het volgend jaar zal zijn, de toestanden laten dit ook niet toe. Wel doen we een beroep, op onze leden om hun vereeniging met alle macht te steunen, waar door ook hunne belangen worden gediend. De tegelijk besproken balans en verlies- en winstrekening toonen aan dat er een winst is gemaakt van f 2990.43 tegen ongeveer 6700 ovèr het vorige boekjaar. Mede naar aanleiding van vragen en op merkingen uit de vergadering, wees de direc teur er nog op, dat een post van 800 gere serveerd is voor de in het vorige boekjaar reeds voorgenomen, doch nog niet uitgevoerd de, herstellingen aan het gebouw. Verder op de groote stijging van den omzet in zwavel zuur ammoniak nl. van 56 tot 104 wagons. Ds omzet in kilo's was grooter en de geldelijke opbrengst geringer, mede door het nemen van een kleine winstmarge, terwijl niet mag wor den vergeten, dat in het vorige boekjaar heel gelukkig is kunnen worden ingekocht. Ook zijn de inkomsten eenigszins verminderd door dat de rentestandaard verlaagd is. Het reser- roman van edgar jepson Vertaald door F. van Velsen. Nadruk verboden) 9) Ik vond, dat ik het wel eens met die club kon probeeren en ginn er onmiddellijk heen cm een onderhóud met den secretaris te vra gen. Hij was een flink jongmensch, die on middellijk mijn positie van teruggekeerd reiziger zonder vrienden of kennissen be greep. Hij zei er niet aan te twijfelen, dat ik de kwaliteiten bezat, die werden vereischt voor het lidmaatschap en vroeg mij of ik genegen was om een chèque te geven voor een geheel jaar contributie, hij zou mij dan voordragen aan het bestuur, dat morgen ver gaderde, en twijfelde er niet aan of ik zou gaarne worden toegelaten. Drie dagen later ontving ik een brief van Git bestuur, waarin mjj werd medegedeeld, dat ik als lid was ingeschreven en van nu af aan alle rechten had in de club. Het gaf een heele wending aan mijn le venswijze en ik werd een trouw bezoeker. Van tijd tot tijd vergewiste ik mij ervan of Gerard nog geregeld 's morgens naar zijn club ging om naar berichten uit Soedan te informeeren. Gewoonlijk ging ik dan naar de boksschool en bleef daar tot de lunch. Ik las tot vier uur en ging vervolgens naar de Avontuurlijken", waar ik biljart speelde en kaartte of wat praatte met de andere leden. Ik dineerde meestal met eenige van mijn vrienden in een of ander restaurant en keer de dan weer naar de club terug om den avond gezellig door te brengen. Ik was wel in alle opzichten gelukkig na mijn vlucht uit Soedan, wat ook bleek bij het kaartspelen. He won voortdurend. Ik moet toegeven dat ik mjj nu zeer behaaglijk ge voelde, na zoo lang van alles verstoken te zijn geweest. Ik had voor het oogenblik geen an dere verlangens dan een gezellige conversa tie, goed eten en onderhoudende boeken. De dag, waarop ik Harry en Bill, mijn hel pers in den nood te Khartoem, zou ontmoe ten, naderde. Ik berichtte mijn bankier, dat ik over tien duizend pond wenschte te be schikken en op den bepaalden dag ging ik het geld in ontvangst nemen en maakte er op mijn kamer twee pakjes van, elk van vijf Guizend pond. Ik borg ze zorgvuldig in don binnenzak van mijn vest en ging naar de club. Reeds een uur vroeger dan ik had afge sproken liet ik mij naar Parliamentstreet rij den en zooals ik vermoed had, stonden zij beiden reeds aan 't einde van de Westmin- - sterbrug op mij te wachten. Zij keken ver rast op toen ik aankwam, wellicht hebben zy een oogenblik de vrees gehad dat ik nooit meer was komen opdagen. Zij zagen er be hoorlijk uit, waren kalm en beleefd en maak ten een degelijken indruk. „Zoo jongens, hoe gaat 't met jullie Hier ben ik dus, zooals je zietzei ik hartelijk. „Waarachtig, hij is hetZie je nu wel wat ik je gezegd heb riep Bill geestdriftig uit, terwijl hij mjj haast met zijn oogen verslond, Wij gaven elkaar de hand. „De juweelen heb ik verkocht", zei ik, „maar ik stel voor om ergens een rustig café te zoeken, dan kan ik jullie de nota van den juwelier laten zien en het geld overhandigen." „Ja, dat is een goed voorstel", zei Bill, „ik weet een goede gelegenheid in de buurt van Millbank." „Hoeveel hebt u er voor kunnen krijgen vroeg Harry. „Meer dan ik oorspronkelijk dacht", ant woordde ik, „vijftienduizend pond." „Vijftienduizend pond hijgden zij. ,Ja, 't valt mee hè gaf ik lachend ten antwoord, „maar laten we nu gaan, dan kan :k jullie ieder je deel geven." Ze waren blijkbaar geheel van hun stuk en liepen zwijgend naast mij en hoewel het lang niet warm was, liep het zweet van hun voor hoofden. Slechts nu en dan hoorde ik een gesmoorden uitroep „Sakkerloot", of „hoe is dat in 's hemelsnaam mogelijk Wij kwamen in een klein café, waar ik een flesch port bestelde en verzocht om een apar te kamer. Wij werden in een vertrek gelaten, achter de1 gelagkamer, dat half gemeubileerd was als salon en half als kantoor. Toen wij rustig hadden plaats genomen, zei ik„Kijk nu eens hier, dit is de nota van den juwelier", en ik overhandigde hen het bewijs. Met trillende handen namen .zij het aan en deden alsof zij het nakeken, maar ik ben er vast van overtuigd dat zij er geen letter van zagen. Toen gaf ik ieder een pakje met vijfduizend pond. Hun handen beefden en trilden nu niet meer, maar schokten, „Allemachtig", riep Bill, toen hij eindeijk zijn pakje open had gemaakt, ,,'t is haast niet te tellen." Het buffetmeisje, dat de port binnenbracht, klopte op de deur ik sprong op en nam het bestelde van haar aan. Toen zij eindelijk gereed waren met tellen keken zij elkaar aan, zonder een woord te zeggen. Zij gaven elkaar een hand als om het wederzijdsch geluk daarin uit te drukken. Toen keken zij naar mij, die lachend had toegekeken. „Mijnheer", zei Bill stotterend, „ik weet niet hoe ik moet beginnen en toch wil ik u zoo graag bedanken, maar ik kan geen woor den om my behoorlyk.... eh.... maar u be- grypt me wel, nietwaar „O, dat is heelemaal in orde, hoor zei ik met een breeden glimlach. „Jullie hebben mij geholpen toen ik je noodig had en wat was redelyker dan dat ik op mijn beurt m'n best deed voor jullie En ik ben biy, dat ik kan opmerken, dat jullie verstandig bent geweest en het geld er niet hebt doorgedraaid." „Ja", antwoordde Bill. „Harry wilde me met alle geweld een fuif aanbieden toen we naar Engeland terugkwamen, maar ik heb me daar tegen verzet. Ik denk er niet aan myn geld te verbrassen. We achten ons daar L-oven verheven en hebben trouwens te veel ellende daardoor gezien onder onze kame raden in het leger. Dat heb ik gezegd, niet waar Harry „Dat heb je", bevestigde Harry met groote overtuiging en ernst. Ik prees Billy om zyn standvastigheid en rijn goede voorbeeld. „Het doet je alle eer aan", zei ik hartelyk, ,en wat nu die vijfduizend pond betreft, ga nu morgen ochtend onmiddeliyk naar een notaris en vraag hoe je het best dat geld kunt beleggen. Als men zou vragen hoe jul lie aan dat geld gekomen zyt, zeg dan maar dat je een Engelschman in Khartoem het le ven gered hebt en dat hy er geen ruchtbaar heid aan geven wil. Mocht hy inlichtingen omtrent jullie willen hebben dan kan hy zich by den kolonel van jullie regiment vervoe gen. Mochten jullie dan toch nog moeilijk heden ondervinden, waarschuw my dan door middel van een advertentie in „The Stan dard" en ik zal weer te voorschyn komen." „Dank u, mijnheer", klonk het uit beider mond. „Maar denk er om, dat jullie niet te veel praten over dat geld. 't Is prettig als je het bezit, maar je moet er niet mee te koop lcopen." Zij knikten toestemmend. Ik schonk drie glazen in en wij dronken ad fundum. We verlieten hst café en toen wy over de brug wandelden bemerkte ik dat zy een houding aannamen als lords. Bill gaf op ondubbel zinnige wijze uiting aan zijn opgekropte ge voelens. „Ziezoo, nou benne we binnen", zei hij. Aan het einde van Parliamentstreet riep ik een taxi aan en nam afscheid. Zij keken nog eenigen tijd rond alvorens verder te gaan, nog niet gewend aan hun rijkdom. Maar ik twyfelde er niet aan of zy hebben hun geld goed en veilig belegd en zyn nu brave en eerzame burgers.' Ik heb nooit meer iets van hen gehoord of gezien (Wordt vervolgd.) jttlama*

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1