1000 500 300 150 100 F. WIBftUf In. Hl VIRGINIA :Mo»238. 70eJaargang; :1932: Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 8 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen hoe het Giro-kantoor zijn rekening-houders bedient Mijn vaste overtuiging Geen zuiverder en beter smakende sigaret dan deze kan gefabriceerd worden. Daarom eisch CHIEF WHIP— 't is bovendien de beste '*Voor Uw gezondheid! STADS- EN PROVINCSENIEUW S VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meerlOct(max. 10 regels). Bij3-maalplaatsing vanl5 regels fl.—alles tegen vooruitbetaling. gulden bij verlies p gulden bij verlies van een Jf van eiken wijsvinger anderen vinger De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat' uit vier bladen Een rondgang door het centrale giro- kantoorkijken naar den weg, dien het giro-biljet volgthoe honderden vrouwe lijke beambten een dagtaak vervullen. (Van onsen specialen verslaggever.) De postcheque- en girodienst heeft zich in enkele jaren tijds een vooraanstaande plaats in het bestel der maatschappelijke functies veroverd. Zoo'n vooraanstaande plaats, dat nagenoeg iedereen, die geregeld of bij tijd en wijle inet betalingsverkeer uitstaande heeft en welke gelukkige kan zich daaraan nog geheel onttrekken er mede te maken heeft. Hetzy als ingeschreven rekening-hou der, hetzij als ontvanger van een cheque, die hij ten postkantore in klinkende munt kan omzetten. Circa 200.000 Nederlanders staan thans als rekening-houder bij de post-cheque en giro geboekt, circa 200.000 personen ma ken dagelijks of met tusschenpoozen voor hun manipulaties met het slijk der aarde gebruik van het giro-kantoor, dat ten behoeve van zijn ontzagwekkend aantal cliënten het leven heeft gegeyen aan een groote organisatie, wier taak het is snel en feilloos aan elke op dracht vóór het einde van den dag uitvoe ring te geven. Achter het cheque-boek zittend, een cheque in de postbus werpend, kan men raden naar de wegen, die het van Uwe handteekening voorziene biljet zooal te volgen heeft alvorens aan Uwe opdracht volledig is voldaan, kan men fantaseeren over de vermoedelijk vele zorgvuldige handelingen, die zelfs de kleinste cheque onherroepelijk naar zich toe zal trek ken, gissen naar de samenstelling van het gansche raderwerk, dat men als rekening houder toch maar naar verkiezing in bewe ging kan zettenwéten doet men het niet. Toen we dezer dagen iemand hoorden zeg gen „Ik heb er geen flauw idee van wat er met myn giro-biljet gebeurt, wat voor krach ten het in gang zet van het oogenblik af dat ik het post tot op het moment, dat ik het weer in handen krijg", meenden we in zijn opmerking de resultante van de alleszins be grijpelijke onkunde van duizenden te mogen zien, en we besloten den post-cheque- en girodienst te gaan verkennen..,. In het groote fraaie gebouw in Den Haag, dat sedert de centralisatie van den dienst in 1923, het centrale giro-kantoor voor de reke ning-houders uit het geheele land is, waar dus de volledige administratie van de reke ningen wordt gevoerd, troffen we een ver heugende bereidwilligheid om de excursie te helpen slagen. Voordat ons een blik werd gegund op de werkzaamheden, genoten we van den directeur van het giro-kantoor, den heer Lazonder, wiens naam lederen rekening houder geregeld onder de oogen komt, en van den heer A. Teyen de theorie, die als inlei ding tot de praktijk van een ingewikkeld en omvangrijk administratief apparaat onmis baar is. Van het daarbij besprokene zullen we hier echter slechts weergeven de zaken, die het algemeen karakter van den dienst raken, teneinde straks, bij de behandeling van de technische kern van de giro, niet in herhaling te vallen. Hoewel de giro een on derdeel der posterijen is heeft de dienst na de centralisatie in 1923 er nog slechts weinig mede uit staande. De medewerking der pos terijen bepaalt zich in hoofdzaak tot het aannemen van stortingen op de rekeningen en het uitbetalen van de door de rekening houders afgegeven cheques. De post doet voor de giro evenmin als voor den particulier iets voor niets, iedere handeling wordt in reke ning gebracht, voor haar bemoeiingen ont vangt ze een bedrag, dat per jaar reeds on geveer 2 millioen gulden benadert. Het aantal rekening-houders, dat nog steeds aanzienlijk toeneemt, beloopt momen teel ongeveer 200.000. Het aantal boekingen is sterk afwisselend, het varieert tusschen 150.000 en 250.000 per dag, waardoor de werk zaamheden ten kantore sterk in duur vér- schillen. De ongeveer 950 ambtenaren, die in het kantoor van do giro werkzaam zijn (75 zijn vrouwen) hebben het sommige dagen razend druk, op andere dagen daarentegen slapper, hetgeen mede verband houdt met het feit, dat iederen avond het 's morgens binnen gekomen werk geheel af moet zijn. Niets mag bij de giro tot den anderen dag blijven liggen. Een merkwaardig verschijnsel is, dat in het centrale giro-kantoor, waar op papier per dag 30 tot 40 millioen guldens worden verhandeld, geen geld aanwezig is, omdat al leen op de postkantoren wordt gestort en uit betaald. 80 der transacties by de giro ge schiedt trouwens zonder dat er geld bij wordt gebruikt, n.l. door middel van overschrijving van de eene rekening op de andere. Het meerendeel der bij de giro aangeslote nen is in de steden woonachtig het platte land levert nog slechts een klein deel der re kening-houders. Vele dorpelingen weten n.l. nog niet goed wat de giro precies is. Het is b.v. wel eens voor gekomen, dat men de giro als deel van den staat voor zijn beleggingen niet al te zeer vertrouwde, omdat men rede neerde als de staat in moeilijkheden komt worden mijn saldi ingepikt en dan ben ik slachtoffer. De crisis heeft ook op de werkzaamheden bij de giro een stempel gedrukt. Hoewel het aantal handelingen is toegenomen zijn de gemiddelde bedragen verminderd. De beta lingen verminderden niet in aantal, doch in omvangtegen plm. 110 millioen aan stor tingen per maand vroeger staan nu 90 100 millioen. Vermeldenswaard is, dat ten giro-kantore des morgens eerst de afschrijvingen wegens giro worden verricht, en daarna pas de bij schrijvingen. Daardoor gebeurt het meerma len, dat voor een opgedragen afschrijving op de rekening van den opdrachtgever geen voldoende dekking aanwezig is, zoodat pas een dag later aan de opdracht gevolg kan worden gegeven, zelfs als het saldo op den zelfden dag door een bijschrijving wordt aan gevuld. Vele afschrijvingen zonder voldoende dekking (per dag telt men er 600 tot 700) geschieden natuurlijk te goeder trouw, maar de giro kent ook de klanten die er gewoonte van maken cheques af te geven hoewel zij weten dat de rekening het niet toelaat. Van deze moderne uitingen van slechte betrouw baarheid wordt voor hen die daartoe aanlei ding geven aanteekening gehouden in het zonden-register, dat voor ieder hunner is aangelegd, en als het register te zwart wordt krijgt de rekening-houder zijn ontheffing. Tot zoover in grove trekken wat betreft de inleiding, die ons gewerd, voordat we in de practijk zouden aanschouwen welke verrich tingen het girobiljet ondergaat, of beter nog welk een samenstelling van handelingen ieder giro-biljet veroorzaakt. Te half zes 's morgens begint het al. Op dat uur arriveeren per auto aan het centrale giro-kantoor honderden zakken en kisten, n.l. de zendingen van de postkantoren, be vattende de stortingsbiljetten en uitbetaalde cheques van den vorigen dag met de verant woordingslijsten, en vele tienduizendtallen brieven van rekening-houders met giro-bil jetten en cheque-adviezen. De brieven wor den mechanisch geopend, uitgestort op groote tafels, waar de jeugd-klasse van den dienst een aanval op ze doet, soortgelijke stukken uitzoekt en bijeenvoegt. Te ruim 6 uur is de ingekomen post op deze wijze verdeeld in 4 groote groepen, te wetenle de stortings biljetten met bybehoorende stortingslijsten, 2e. de couverts met giro-biljetten en cheque adviezen afkomstig van de rekening-hou ders, 3e de uitbetaalde cheques met bijbehoo rende lijsten, en 4e de algemeene correspon dentie. Van deze groepen zullen we hier slechts de 2e volgen. De roze brieven der rekening-hou ders dan worden door vaardige handen, naar de vermelde nummers, eerst gesorteerd op 10.000-tallen, vervolgens op 1000-tallen en tenslotte op 100-tallen. Dit geschied zijnde worden de enveloppen geledigd, en de giro biljetten worden gescheiden van de cheque adviezen. Beide soorten worden door perfo- reer-machines voorzien van den datum van behandeling, in lijsten gevouwen en doorge zonden naar de afdeeling „rekening-courant", waar honderden jonge vrouwen zich erover ontfermen. Natuurlijk niet willekeurig, maar groepsgewijze. De rekening-houders zijn n.l. verdeeld over plm. 180 groepen elke groep omvat, naar gelang van het aantal boekin gen, 1002300 rekeningen, die steeds door hetzelfde drietal ambtenaren volledig ver zorgd worden. Deze vaste indeeling, waarbij iedere ambtenaar een nauw omschreven taak heeft, verkleint de kans op fouten, en ver hoogt de snelheid van werken. De eerste handelingen, die elke opdracht van den re kening-houder in iedere werk-groep op de „rekening-courant" ondergaat zijn een on derzoek naar volledige invulling, en naar d* Bestel Uw Brandstoffen bij den STEENKOLENHANDEL Bellaraypark 22 Telefoon 90 echtheid der handteekening. Daarna worden van de giro-biljetten en cheque-adviezen de berichten van afschrijving gescheurd. Aan de hand van deze berichten schrijft een der ambtenaren met een telmachine de te boe ken posten op de z.g. groepslijsten, en tege lijkertijd boeken de twee overige ambtenaren de verschillende opdrachten op de rekening courant. Na vergelijking der groepslijsten, pest voor post, met de overeenkomstige bil jetten gaan de chèque-adviezen en giro'-bil- jetten naar de afdeeling „aankomst en ex peditie" de eerste voor verdere behandeling in verband met de doorzending aan de post kantoren, de laatste voor omsorteering op volgorde van de credit-nummers, waarna deze, gevouwen in lijsten, op de afdeeling „rekening-courant" terug ontvangen worden. Als de giro-biljetten geboekt zijn op de rekeningen van "Wgoedschrijving, worden op de rekening-courant-bladen de nieuwe saldi berekend. De ambtenaar, belast met het sa menstellen van de groepslijsten, is inmiddels, met behulp van de onder zijn berusting ge bleven „vleugels" begonnen met het gereed maken van de afrekeningen, welke bewerking geheel gescheiden van de rekening-courant voortgang kan hebben. Vervolgens wordt reke ning na rekening vastgesteld of tusschen het saldo van het rekening-courant-blad en dat van de afrekening overeenstemming bestaat. Is deze tusschen de geheel onafhankelijk van elkaar, en op grond van verschillende be scheiden bewerkte stukken, aanwezig,, dan kan worden aangenomen, dat de boekingen tot de juiste bedragen en op de juiste reke ningen zijn geschied, Bovendien wordt in iedere groep dagelijks nog een balans opge maakt, waarin de saldi van alle rekeningen van de groep worden opgenomen. Zulks om de volledige zekerheid te hebben, dat geen onregelmatigheden onopgemerkt zijn geble ven. Als men het, op papier vermpedelijk zeer ingewikkeld lijkend, doch voor den toeschou wer inderdaad eenvoudig en handig systeem, van nabij heeft gadegeslagen, verwondert men er zich niet over, dat ondanks de paar honderd duizend boekingen, die dagelijks in het centrale giro-kantoor gedaan worden, zoo goed als geen fouten worden gemaakt. Ten minste naar buiten niet, omdat, alweer dank zij het systeem van zuivere werkverdeeling in vaste groepen, iedere fout bijna steeds on middellijk achterhaald kan worden. Tijdens de bezichtiging van de vele groote lokalen, waar honderden jonge vrouwen ach ter schrijftafels en telmachines dag-in dag-uit opdrachten der rekening-houders uit voeren, vormde het tempo waarin gewerkt werd een der opmerkelijkste „bezienswaardig heden". De dagtaak (nooit gelijk maar altijd omvangrijk) die koste wat het koste af moét, is het, welke het tempo hoog opvoert. We hebben wel eens in groote fabrieken vertoefd waar gonzende machines het op de Ford fabrieken afgestemd werk-tempo onder steunden, we hebben vertoefd in groote stille bureaux, waar de leuze „tijd is geld" terdege werd verstaan, we hebben ook in een gewel dig seizoenhotel koks in de keuken, in bijna moordende hitte zien jachten, doch nergens kregen we zoo'n beklemmenden indruk van het rhythme van den arbeid als in de lokalen van den giro-dienst. In iedere keurige af rekening, die ge in uw bus vindt, gaan zware vrouwelijke prestaties schuil, o rekening houder Voor de vêrzending van de afrekening met de daarop betrekking hebbende „vleugels" zijn in gebruik twee stellen enveloppen, be drukt met rekeningnummer, naam en adres. In de op de afdeeling „rekening-courant" daarvoor opgestelde kasten is voortdurend één dezer stellen aanwezig, waaruit reeds in den loop van den dag de benoodigde envelop pen worden genomen, en gereed gelegd voor de insluiting van de te verzenden afrekenin gen. Zoodra de laatste controle-werkzaam heden, vóór het verzenden gereed zijn, het geen op normale dagen omstreeks 3 uur 's middags het geval is, wordt met de in sluiting een begin gemaakt. De zendingen worden geleidelijk naar de afdeeling „aan komst en expeditie" doorgegeven, waar ze machinaal, gestempeld en gesloten worden de voor de groote steden bestemde zendingen worden gesorteerd er afzonderlijk verpakt, waarna de stukken in zakken en kisten ge deeltelijk naar de spoorwegstations, gedeel telijk naar het hoofdpostkantoor worden overgebracht. Het giro-biljet heeft zijn zware rond-reis door het centrale giro-kantoor beëindigd. CHIEF WHIP ardath Ook met kurk mondstuk lonoon De Nut rspaarbank. In de Nuts-spaarbank aan de Coosje Bur- kenstraat alhier werden in de maand Sep tember 811 inlagen gedaan tot een bedrag van 109.722.15 en 497 terugbetalingen tot een bedrag van 101.013.15. Er werden in die maand 32 nieuwe boekjes uitgegeven, waar door het aantal spaarders steeg tot 6945 en hun tegoed tot f 1.918.011.19. Ter lediging werden 118 spaarbusjes aangeboden inhou dende 1113.91, en met 2404 spaarzegels werd bespaard f 120.20, welke bedragen op de spaarboekjes werden bijgeschreven. Regelen van kompassen. De minister van waterstaat heeft goedge vonden l». op diens verzoek in te trekken de be voegdheid tot het regelen van kompassen, verleend aan den heer S. Visser, oud-direc- teur van de zeevaartschool te Vlissingen 2#. bevoegd te verklaren tot het regelen van kompassen den he-r P. Vijn, directeur van de zeevaartschool te Vlissingen, onder voor waarde, dat hy a. geheel buiten eenige financieele bemoeie nis staat met den handel in kompassen, de onderdeelen daarvan en de compensatiemid delen b. zich ter zake onderwerpt aan de voort durende controle van.den directeur der fili aalinrichting van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te Rotter dam, daartoe na elke compensatie een geheel ingevulde kopie-afwykingstabel volgens door dien directeur vastgesteld model inzendt en op diens aanvraag dadelijk alle verdere in lichtingen schriftelijk of desgewenscht mon deling verstrekt c. in gevallen van twijfel of onzekerheid zich wendt tot genoemden directeur d. by aanschaffing van nieuwe kompassen of onderdeelen daarvan de keuring, zoo hem de middelen daartoe ontbreken, overlaat aan genoemden directeur. Vllssingsche Boulevardloop. In de gisteren gehouden bestuursvergade ring van de Vlissingsche Athletiekvereenlging „Marathon" werd officieel besloten den Vlis- singschen Boulevardloop in 1933 inter nationaal te maken. Reeds thans is gebleken, dat in Belgische alhletiekkringen voor dezen wedstrijd groote belangstelling bestaat. Vereenïging van Spiritisten. Zooals uit een advertentie in dit nummer blykt, komt de heer Theunisse uit Overveem die voor velen geen onbekende is, op Dinsdag a.s. in „de Oude Vriendschap" spreken vooi de Ned. vereeniging van spiritisten „Harmo- r.ia", hetwelk met lichtbeelden wordt toege licht en zeker uwe belangstelling moet heb ben. Luxor-Theater, Haar grootste offer. De schrik der bergen. De eerste hoofdfilm brengt de opofferende daad in beeld van een allerliefst meisje, dat, om haar landgenooten in den oorlog tusschen, Oostenrijk en Rusland te redden, zich naar een Russisch officier begeeft, met wien zy in viedestyd vriendschap had gesloten, ofschoon zij daardoor ontrouw wordt aan de belofte, v/elke zy aan een Oostenryksch officier ge geven heeft. Zyn eerst de Russen aan de winnende hand, dra zijn de kansen gekeerd. De Oostenrijkers heroveren de stad Lemberg en by die gelegenheid komen Mary Ann, zoo heet het lieve kind, en de beide officieren bij elkaar. De Rus is zwaar gewond, doch heeft nog de kans om met een grijnslach te vertel len van Mary's ontrouw, waardoor zy zich de verachting van haar verloofde op den hals haalt. Eerst als deze de juiste toedracht ver neemt en in haar oogen leest, dat haar hart hem trouw is gebleven, komt alles weer te recht. Het gegeven is door Norma Talmadge en Gilbert Roland in de hoofdrollen uitne mend in de film verwerkt en tot een boeiend geheel gemaakt. Een zeldzaam mooie speel film Ken Maynard is een enorme sensatie-film zegt het programma en dit moeten we volko men onderschrijven. Aan spanning ontbreekt bet niet, daar zorgt de kampioen-paardryder wel voor. In deze rolprent is hy de wreker over den dood van zyn vader, maar voor het zoover is, is er heel wat afgerend en afge kookt. Daar tusschen door speelt zich na- tuurlyk de onmisbare liefdesgeschiedenis af, zoodat een happy-end verzekerd is. Met de uitgebreide journalen van binnen- en buitenland, weer een programma, dat er zijn mag. Alhambra-theater. Es wird schon wieder besser. Met donderend geweld. Een kort exposé van den inhoud kan het vele aardige in de hoofdfilm niet tot zyn recht doen komen maar niet om het verloop van het verhaaltje zyn films als „Es wird schon wieder besser" ten slotte te waardeeren. De Ufa heeft in het luchtige operette-genre langzamerhand een groote perfectie bereikt. Ook thans vlot en bekoorlyk amusement, dat op niets anders aanspraak wil maken dan juist op deze vlotheid en bekoorlykheid. In dit moderne filmsprookje vindt de prins zyn prinses in het fraaie huis van een groot industrieel. Dolly Haar is de prinseshaar papa fabriceert Ringlers, wagens, waaraan

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1