BURGERLIJKE STAND SCHAAKSPEL Correspondentie en oplossingen te zender onder motto „Schaakrubriek" aan het bureau der „Vlissingsche Courant", Walstraat 5860. RedacteurJ. D. C. DE VRIES. Zwart. abcdefgh W i t. PROBLEEM No. 285 van T. C. Evans. WitKdl, Dc7, Td3, Td5, Ld2, p b3, b4, f4, f5 (9). Zwart: Ke4, Pd4, Pf3, p: d6 (4). Mat in twee zetten. OPLOSSING PROBLEEM 293. 1. Dc8£4. A. Pa4'b6t 2. Pc4Xb6$ B. Pa4c3 of c5 2. Pc4—b6£ C. Kd5Xc4 2. Dg4e6± D. Le4f5, g6 of h7 2. Pb5—c7$ E. Tf3—f4 2. Pe4—e3$ F. Tf3e3 2 Dg4—g8$ G. Lh6—f4 2. idem$ H. Verder wille- 2. dAx^4$ keurig. Goede oplossingPion B. WINSTCOMBINATIE EVANS-GAMBIET. WitKgl, Dd2 ,Tal, Tfl, Lb2, Ld3, Pf3, Pg3, p a2, d5, e4, f2, g2, h2 (14). ZwartKg8, Dd8, Tb8, Tf8, Lc7, Lc8, Pa5, 1 d2d4 d7d5 Pg6, p a7, b7, c5, d6, f7, g7, h.7 (15). 2 c2c4. e7e6 A. '2 Pbl-^-c3 Pg8—f6 16 Lb2Xg7 Kg8Xg7 4 Lel—g5 Pb8d7 17 Pg3h5t Kg7—h8 5 e2e3 Lf8e7 18 Dd2h6 Pf8g8 6 Pgl—f3 0—0 19 Pf3g5 I Pg6—f8 7 Tal—cl c7c6 20 Pg5Xf7$ 8 Lfld3 d5Xc4 of 9 Ld3Xc4 Pf6d5 Dd8Xg5 Lc7—d8 Pg6e5 Pe5Xd3 19 20 Dh6Xg5 21 Dg5d2 Dreigt Dc3f enz. 21 22 f2—f4 23 Dd2Xd3 Dreigt weer Dc3f, e5, enz. Wit moet door zijn betere positie winnen. B. 16 Lb2Xg7 Lc8g4 Om Ph5 te verhinderen. 17 Lg7Xf8 Lg4Xf3 18 g2Xf3 Dd8Xf8 Wit is de kwaliteit voor en kan de open g-baan met zijn kasteelen bezetten. Dat is voldoende om te winnen. EINDSPEL. Tournooi te Londen 1927. Stand na den 26sten zet van zwart. ZwartG. Koltanowski. Zwart W i t. a b cd ef g h WitDr. Tarrash. De witspeler kon uit dezen stand geen winst forceeren. Wie onzer lezers kan dat wel? PARTIJ No 307. GEWEIGERD DAME-GAMBIET. WitNoteboom. 10 Lg5Xe7 Dd8Xe7 11 0—0 Pd5Xc3 12 TclXc3 e6—e5 13 Pf3Xe5 Pd7Xe5 14 d4Xe5 De7Xe5 15 f2—f4 Tot zoo ver is de gespeelde party gelyk aan menig andere. Nu begint zwart af te wijken en Noteboom weerlegt op schitteren de wijze diens spel. 15 De5—e4 16 Lc4b3 De4-^g6 Beter was hier Le6 en na Lc2 Db4. 17 e3—e4 Sterker als eerst Lc2, waarop Lf5 volgt. 17 Lc8g4 Na 17Dg6Xe4 volgt 18 f5. Dan gaat Lc8Xf5 niet wegens Lc2. 18 Ddl—el Ta8d8 19 Tc3—g3 Dg6h5 20 Del—c3 Dreigt h3 en mat 20 g7g6 21 f4—f5 g6—g5 Er dreigde nl. 22 Tf4 Ldl23 f5Xg6 h7Xg6 22 Dc3—f6 h7—h6 23 Tg3Xg4! De genadestoot 23 Dh5Xg4 24 Df6g6t Opgegeven. Op 24 Kh8 volgt 25 Dh6 :t Kg8. 2ü f6 met mat op g7. J. D. C. DE VRIES. VAN ONZE BOEKENTAFEL Jo-Jot grappige Javaantje?', door Frans de Kauter. Uitgegeven door Gebr. Kluitman te Alkmaar. Dit heele mooie boekje is geschikt voor kinderen van een jaar of zes. Zü kunnen het zelf lezen, en de grappige tekst wordt ver- duideiykt door heel aardige illustraties van den schrijver zelf. Nieuwe Kinderplaten (Nationale Kleederdrachten) van Rie Cramer. G. B. van Goor Zonen's Uitgevers- Maatschappij, 's-Gravenhage. Deze platen geven de mooie en karakteris tieke kleederdrachten uit ons land weer, wel ke helaas door den vooruitgang van de „be schaving" meer en meer gaan verdwenen. De platen, o.a. van Walcheren en Zuid- Beveland, kosten 1.50 per stuk. Ze zijn niet alleen interessant uit een folkloristisch oogpunt, maar ook bijzonder aantrekkelijk uls wandversiering voor kinder kamers, scholen enz. Een voordeel van deze platen is, dat de afgebeelde kleederdrachten niet aan mode onderhevig zijn, waardoor zij in waarde zullen stijgen, naar gelang de drachten zelf zeldzamer zullen worden. Uitgaven van Gebr. Kluitman te Alkmaar. Van bovengenoemde firma ontvingen wü de nummers 5 tot en met 8 van de serie ^,Om stil te luisteren", en wel V Zonnestraaltjes; VI Van alles watVII By regenweerVIII geheel wat nieuwe. De boekjes zy'n van W. Blokker, en heel geschikt voor jonge kinde ren de mooie illustraties dragen daartoe het hare bij. „Het eerste Prentenboek" met in leiding van J. RiemensReurslag. Uitgegeven N.V. Van Holkema "en Warendorf's Uitg. Mij. te Amsterdam. Dit eerste prentenboek bevat een verzame ling platen voor baby's van 14 jaar. Nog nooit heb ik voor jeugdige kinderen zoo'n mooie prentenverzameling gezien. Zij leveren aan de ouders heel wat stof om te vertellen. Uit de inleiding blijkt duidelyk, dat me vrouw Riemsdyk—Reurslag een uitstekenden kijk heeft op het jonge kinderleven, wy zy'n het tenminste in heel veel opzichten met haar eens. „Van Indianenjongen tot medicijn man", door Laura Adams Armer. Ge- autoriseerde vertaling van W. Fick Lugten. Uitgegeven door Van Holke ma en Warendorf's Uitg. Mij. te Am sterdam. Een goed geschreven boek, dat ons in ken nis brengt met het gevoelsleven van de In dianen. 't Is niet gemakkelyk om in korte be woordingen den inhoud van dit boek weer te gevenwy raden aan het onze kinderen te laten lezen, hun blik zal er door verruimd worden. De illustraties van de schrijfster zijn schitterend. „Dok en de tooneelclub", door Nanda. Uitgegeven door de Gebr. Kluitman te Alkmaar. Een goed geschreven boek, waar onze meisjes van een jaar of twaalf volop van kunnen genieten. Schateren van lachen zul len zij, als zij de ondeugende streken lezen, welke Dok in de klas weet uit te halen. Be halve kinderen zouden wy ook veel uitgaan- den ouders aanraden dit boek te lezen, zij leeren dan het stille lied van die heel alleen zijnde kinderen kennen. „Torda, de Zigeunerhond", door J. van der Ploeg. Uitgegeven door de Gebr. Kluitman te Alkmaar. De geschiedenis van een jongen, wiens hond gestolen werd. Wy kunnen ons zoo levendig voorstellen de vriendschap tusschen een jongen en zijn'hond, wy kunnen ook het leed begrijpen van den jongen, wiens hondj gestolen werd. De schry'ver is er in geslaagd het verhaal zoo te geven, dat wij de geheele geschiedenis met aandacht hebben gevolgd. Het is een boek, dat zeker de belangstelling onzer jongens zal wekken. De illustraties zijn goed en de uitgevers hebben het boek, zoo als trouwens altijd, keurig verzorgd. MARKTBERICHTEN GROENTE- EN FRUITVEILING VLISSINGEN. 7 October 1932. Late blauwe 6871 ct.blauwe eigenhei mers 31—35 ct. per 35 K.G. tomaten 2—6 ct.wagenaars 814 ct.snijboonen 1935 ct.pronkboonen 4—11 ct.prinsessen 18— 30 ct.blauwe druiven 2131 ct.witte drui ven 17 ct.maagdeperen 1219 ct.Bonne Louise 24—32 ct.William Duchesse 13 ct. beurré Hardy 25 ct.beurré Superfin 21 ct.; Gieser Wildeman 15—16 ct.Nouveau Poiteau 1118 ct.Dr. J. Guyot 16 ct.rietperen 12 ct.Doyenne d'hiver 15 ct.keswick 810 ct.Jaques Lebel 10 ct.campagnezoet *14 ct.goudreinetten 14—21 ct.zure bellefleur 10 ct.perzikappelen 14 ct.oranje reinetten 14 ct.notarisappelen 13 ct.ribston pip ping 13 ct.sterappelen 11 ct.grauwzoet 10 ct.uien 2—6 ct.spinazie 11—12 ct.sprui ten 11—18 ct.kleine peen 1 ct., alles per K.G.eendeieren 35 ct. per 10 stuksboere- kool 142 ct.savoye kool 37 ot.roode kool 14 ct.bloemkool 418 ct.sla *4 1/2 ct.komkommers 3—314 netmeloenen 1015 ct., alles per stukradys 2214 ct. selderie l/22 ct.prei 46 ct.peen 12*4 ct.rapen 11*4 ct.kroten 3—3*4 ct., alles per bospeterselie 13 ct.andijvie 16 ct., beiden per kist. MIDDELBURG. getrouwd. A. Griep, 46 j. en A. M. Nederhand, 34 j. B. C. Los, 37 j. en J. M. J. Timmermans, 32 j BEVALLEN. H. J. Vroon, geb. Quist, d. OVERLEDEN. L. Puype, 64 j., geh. met G. Sinke. Huismoeders Dagboek. Zaterdag, 1 October 1932. Els is eenvoudig „weg" van de nieuwe hoedjes, die op 't oogenblik gedragen worden. Zonder er eerst mijn goedkeuring voor te vragen hééft ze in de vilten capeline van het vorig jaar de schaar gezet. Het overblijvende randje heeft ze opgeslagen, hier en daar vastgehecht en een kneepje gegeven, en ver der omzoomd met zwanendons, dat ze van een oude dansjurk had afgetornd. Ik moet zeggen, dat het werkelijk een allerliefst dopje is geworden en het haar snoezig staat, al beweert Guus natuurlijk weer, dat het geen gezicht is. Het zwanendons was echter wat vuil, wat bij het zwarte vilt goed zichtbaar was. We hebben het daarom weer van het hoedje af gehaald en het een uurtje te weeken gelegd in een lauw sopje van Sunlightzeep. „Als 't maar goed blijftzei Els angstig. „Als 't niet zoo is, krijg je van mij een heel nieuw randje," beloofde ik roekeloos. Maar 't bleef wél goed. Ik spoelde het drie maal na in koud water en hing het in den wind te drogen. Vervolgens schudde ik het flink heen en weer tot het dons mooi los en werkelijk donzig was. 't Zag sneeuwwit en Els, in pure verrukking, zoende dat het klapte. Biefstuk, andijviesla met biet, aardappelen; boekweitegort met stroop. Zondag, 2 October 1932. Met vader en Bobbie een heerlijke wande ling gemaakt, waarvan we met een arm vol ffarm-kleurige eiken- en beukentakken te- fugkwamen. Witte ragoutsoepossenhaas, spinazie, aardappelencrème brülée. Maandag, 3 October 1932. Nu heb ik eindelijk genoeg van die eeuwige knoopjes-aanzetterij. Elke week opnieuw ko men de sloop en uit de wasch terug zonder of met halve knoopen. Ik heb nu dubbele knoo- pen gekocht en zal in iedere sloop, op de plaats waar een knoopje heeft gezeten, een knoopsgaatje maken en schuif dan hierin en tegelijkertijd in het overslag een dubbelen knoop. Gaan de sloopen de wasch in, dan \haaluk er de knoopen uit. „Verstand alleen volbrengt al het halve werk." Wie heeft dit ook weer gezegd? Soep van gisterennasi goreng. Dipsdag, 4 October 1932. Een heerlijk recept voor een appelschotel, dat al geprobeerd is en „hemelsch, zalig en verrukkelijk" werd bevonden. Mevrouw Boer- houten kwam het me brengen. Om het niet te Verliezen schrijf ik het hier op. Schil 10 a 12 zure appelen, boor ze uit, maar niet door en door. Kook ze in een kwar tier gaar, schep z met een schuimspaan uit het water en brengk ze over in een vuurvaste schaal. Vul de openingen met een mengsel van suiker en een weinig kaneel. Leg tusschen de appels eerst een klontje boter en daarna stukjes bitterkoek. Maak vervolgens een custardvla gereed en giet deze over de ap pels. Bestrooi het geheel met lijn gestampte bitterkoekjes en zet den schotel gedurende een kwartier in een matig warmen oven. Ons menu bestond uitgehakt, andyvie, aardappelenappelschotel. Woensdag, 5 October 1932. „Vader, zullen we nu nog wel hyacinthen- bollen voor de glazen koopen vroeg ik van morgen. „We hebben er altijd vijfentwintig." „En ze kosten „Twintig cent per stuk, dus dat zou vyf gulden zijn. Maar niet doen nu, hè „Natuurlijk wél doenbulderde vader, maar op een vriendelijke manier, ,,'t Zou een zeer onverstandige bezuiniging zijn als we het niet deden. In Januari, met die sombere dagen, is onze stemming toch al zoo-zoo. Wat zou ze wel zijn als we onze vensterbank met geurige bloemenweelde moesten mis sen „Vader, je wordt dichterlijkplaagde ik, maar ik was o zoo blij met zijn toestemming. Onze vensterbank zou onze vensterbank dan ook niet zijn als daar in Januari het rijtje hyacinthen ontbrak. Vandaag ben ik de bollen gaan koopen en nu staan ze op hun lange glazen in'de don kere huiskamerkast. „Arme bolletjeszei Bobbie. „Mams, zullen ze niet bang zyn daar in 't donker?" Gehaktschijven met gebakken appelen, roode kool, aardappelen havermout. Donderdag, 6 October 1932. Vader heeft gevraagd wat ik van hem het liefst voor mijn verjaardag wil hebben. „Tja...." zei ik en ik keek de kamer eens rond. Maar vader begreep al gauw de bedoeling van die blikken. „O neen, geen kwestie van," zei hij beslist. „Een verjaardag is geen ge legenheid om den huishoudinventaris aan te vullen. „Ach vader, ik heb al alles wat ik voor mezelf wenschen kan „Denk toch nog maar eens goed na." 'k Heb het beloofd, maar dat denken zal wel op niets uitloopen. Varkenscarbonaden, Chineesche kool, aard appelen pannekoekjes. Vrydag, 7 October 1932. Macaroni met kaasgebakken schol, an dijviesla met tomaten, aardappelen. De vrouw en haar huis. Haar woning is haar bedrijfs ruimte. In een belangrijk artikel in het tijdschrift „De Huishouding" over de gezinshuishouding en het bedrijf, merkt aan het einde de auteur (de H.) zeer terecht op „De huismoeder kan tegenover het gezin en de maatschappij haar taak niet naar be- hooren vervullen als in haar de huisvrouw 'n deel van haar energie verspild heeft in nut teloos ronddraven en -kruipen in haar on- practiseh ingericht bedrijf. Want zij moet friseh zijn om te kunnen voldoen aan den roep van man en kinderen. Zij kan dat op tweeërlei manier bereikenin een maat schappelijk bedrijf „verdienen" en het huis houdelijk bedrijf aan anderen op'dragen of in eigen, goed georganiseerd huishoudelijk be dryf haar eigen werkkracht geheel of gedeel telijk geven. Dat hangt af van haar be kwaamheid en aanleg. Want ook voor het huishoudelijk bedrijf moet men aanleg heb ben en geschoold zijn. Maar tijd wordt het, dat de huisvrouw leért begrijpen, dat in geen enkel ander be dryf dan in het hare de dwaasheid wordt aanvaard, dat de bedrijfsruimte op goed ge luk en zonder haar medezeggenschap door onbevoegden op haar werkterrein wordt ge bouwd, wetend dat het bouwsel met of zon der protest wel verhuurd of verkocht zal worden. De huisvrouw moet haar stem laten hooren, opdat de bouw- en sommige over heidsbedrijven haar woning, haar bedrijfs ruimte, zóó inrichten, dat zij er kan werken met het hoogste productievermogen tegen over het geringste energieverbruik. En daar bij moet niet enkel gedacht worden aan de min of meer dure woningen, maar ook aan de eenvoudigste en goedkoopste. Want ook daarin leeft de „geanscel" en zijn de huis vrouw en de huismoeder noodig." De hoeden-mode van dit seizoen. Hoe staat het met de hoedjes, die binnen kort overal en doiiedereen gedragen zullen worden Ze zijn klein, mevrouwKleiner dan ver leden jaar en naar het ons voorkomt aan de uiterste grens van kleinheid. Dat wil echter niet zeggen alle hoedjes. Er zijn er ook, die naar we het zouden willen noemen nor male afmetingen hebben en niet den indruk maken van bij toeval op het hoofd te zijn neergevallen. Maar in één ding stemmen ze toch alle met elkaar en met die van 't herfstseizoen 1931 overeen ze worden namelijk schuin op het hoofd geplant. Zal er nog wel eens een tijd komen, waarin we zullen zeggen„Je hoed staat scheef waarmee we dan bedoe len, dat hy niet goed staat We kunnen het ons by na niet voorstellen. En laten we het maar eerlijk bekennen hopen doen we het evenmin. Want zoo'n scheef opgezet hoedje, dat onze sierlijk gekapte haren zoo goed doet uitkomen, draagt een groot deel bij tot de charme van een vrouwenverschijning. Het gelaat komt er op z'n voordeeligst door uit, onverschillig of het hoedje al of niet van een rand is voorzien. Opvallend in de nieuwe hoedenmode is de combinatie-wit-zwart. Niet dat deze nieuw is, maar in du hoedenmode is zij toch nog nooit zoo duidelijk uitgekomen als thans. Wit vilten hoedjes zijn vaak met zwart lint ge garneerd, wit fluweelen tulbandjes zyn af gemaakt met een -zwart genopt voiletje, hoed jes van zwart velours dragen een paar witte vlerkjes of zelfs wel een geheel vogeltje. Want van het pronken met andermans veeren schijnt de mode ook nu weer geen afstand te kunnen doen. Natuurlijk wordt ook dit jaar weer de noodige aandacht besteed aan het ensemble hoed en mantel, zoodat wie zich een nieuwen mantel denkt te laten aanmeten, verstandig doet ook op wat stof te rekenen voor een bijpassend hoedje, bijvoorbeeld een baretje, een tulbandje of een toque-modelletje. Zoo zagen we onlangs een mantel van donker rood laken, gegarneerd met een sjaal van zwart fluweel, waarbij een hoedje werd ge dragen, dat eveneens vervaardigd was van rood laken en zware fluweel. Een charmant, voornaam geheel I Onze winterprovisie. Wat doen we tegen vochtige kelders en kasten1. De meeste huisvrouwen zullen in de maan den van overvloedige groenten en ooft wel gezorgd hebben iets voor den schralen winter op te doen, zoodat haar kelder of provisiekast op 't oogenblik gevuld is met kleurige fles- schen, met boordevolle inmaakpotten en met rékken en rekjes, waarop appels en peren liggen te pronken. Maar kelders en provisie kasten laboreeren wel eens aan een te veel aan vocht, waardoor de kans bestaat dat de zorgvuldig ingemaakte groenten gaan be schimmelen en de vruchten rotten. Kan men dit te veel aan vocht niet kwijt raken door den kelder of de -provisiekast nu en dan flink te luchten, dan moeten er andere maatrege len genomen worden. Losse turf is een be kend middel om vocht tot zich te trekken. De turven moeten na een paar dagen door drogere vervangen worden. De turven, die dan dienst hebben gedaan, worden in de zon of by ,het vuur gedroogd, waarna ze opnieuw kunnen worden gebruikt. Sommige vrouwen hebben op losse turf dit tegen, dat ze vrij veel rommel maakt omdat ze telkens afbrokkelt. Wie dit een bezwaar vindt, kan echter haar toevlucht nemen tot ongebluschte kalk, die dezelfde eigenschap als losse turf bezit, namelijk vocht tot zich te trekken. De kal!: kan in een pot in kelder of kast worden neergezet, maar moet even eens af en toe vernieuwd worden I. Als onverwacht bezoek blijft eten. Pikant griesmeelschoteltje *4 liter melk. 100 gram (1 ons) grove griesmeel. 100 gram (1 ons) geraspte kaas. 50 gram (/2 ons) boter. 2 eieren. Wat zout, peper en nootmuskaat. 2 theelepels Maggi's Aroma. Breng de melk met wat zout aan de kook, strooi er (roerende) de griesmeel in en biyf roeren tot ze gaar en dik is. Neem de pan van het vuur, roer er één voor één de heele eieren door, de geraspte kaas (op 1 eetlepel na), de boter (op 1 eet lepel na), de Maggi's Aroma en wat peper en nootmuskaat. Breng het mengsel over in een vuurvast schoteltje, bestrooi den bovenkant met de overgehouden kaas, leg daarop in kleine klontjes verdeeld de overgehouden boter en zet het schoteltje in den oven tot de op pervlakte lichtbruin is gekleurd. Vragen moeten gericht worden aan De Brievenbus dezer courant. Anonieme brieven komen voor beantwoording niet in aanmerking. Mej. M. S. C. te V. Binnenkort zulleii Wij zulk een patroon eens geven.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 10