500 300 25 EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité f No.237 70e Jaargang '1932: VRIJDAG Uitgavefirma F. VAK DE VEIOE li., llilslinl 58-61. Ilissiip. Tilil. 10. Pitliiknini 662)1 7 OCTOBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS i/4 CENT PER UUR. BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlisüingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekeiijksctie verzending 3.80, met Zondagsblad 14.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regei meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel Kleine advettenliesvan 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaalsing van 15regels f 1. -alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENiGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons de volgende giften ontvangen Winkelbusjes van den heer Frans Timmer man - 32.35 N. NL— Leerl. Openb. U.L.O.- school - -2.25 Gedeelte Politie-per- soneel - 1.85 Personeel Gemeente- Waterleiding - 9. Gedeelte Pers. Brou werij „de Meiboom" - 2.05 Leerl. Christ. U.L.O.- school - 3. Beambten, Personeel en ouden van dagen v. h. Gasthuis over de maand Sept- 14.05 Pers. Au bon Marché - 3. Vorige opgave -3781.51 Totaal ƒ3850.06 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Surnumerair bij de registratie en domeinen- Met ingang van 16 October is de heer A. Schaap alhier benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen. De SaJzburger ballïngten in Zeeland, Heden is het tweehonderd jaar geleden, dat de Salzburger ballingen, die ten getale van 3000 uit hun land verbannen waren, in Zee land arriveerden. De bevolking en de Staten van Zeeland boden hulp. Het trof juist, dat in Zeeland arbeiders noodig waren voor aan- leg van dijken en dammen, teneinde het op de zee veroverd land in cultuur te brengen. Toen de ballingen te Middelburg op 7 October aankwamen, werden zij opgewacht door een talrijke menigte. Nadat ze ruim schoots van eten en drinken voorzien waren en een kerkdienst in de Luth. kerk hadden bijgewoond, werden ze in drie groepen ver deeld. Een deel bleef te Middelburg, een an der deel ging naar Veere en een derde naar Vlissingen. Later arriveerden te Breskens nog 780 ballingen. rl OOST- EN WEST-SOUBURG Loop der bevolking. Vertrokken: A. Dingemanse, geb. de Nooijer, B 40e, naar Gheel (B.) J. Dinge manse, B 40e, naar VlissingenJ. Dingeman se, B 40e, naar MiddelburgJ. C. Vermeulen, B 314, naar Vlissingen P. C. Vermeulen geb de Meijer, B 314, naar TielP. Dekker geb. Boer, A 127, naar SliedrechtJ. E. van Eijk. E 42, naar MaassluisJ. IJzelenberg geb. Flipse, D 49, naar Bruinisse W. P. de Fouw, B 294, naar Vlissingen M. Moens geb. Bliek, E 31, naar Nieuw- en St. JooslandJ. S. Goeman, A 140, naar MiddelburgM. C. Deurwaarder, A 50, naar Amsterdam. ingekomen: C. de Rijke, B 49g, van VlissingenL. Theune geb. van Splunder, B 387, van 's-GravenhageJ. H. Krauwel, B 314d, van Hellevoetsluis P. J. Duine geb. Marijs, C 78, vap. Middelburg C. H. Kieboom, B 42h, van Vlissingen B. Stougje, E 28, van Nieuw HelvoetL. M. Luijk, B 278, van Vlis singen W. Naerebout, E 16, van Vlissingen H. M. F. E. Sommer, A 82, van Munchen K G. Betsch, B 49h, van Vlissingen J Vroo- mans geb. Boone, C 82, van Rotterdam. BIGGEKERKE Afscheid van veldwachter De Moor. Het was Woensdag de laatste dag, waar op de rijksveldwachter brigadier-titulair P. A. de Moor alhier als zoodanig in dienst was, daar hem met ingang van 6 October eervol ontslag uit zijn betrekking is verleend. RANDSFiRITUS- stoofje (haardmodel f 2.-) warmt Uw thee voor Spfrltusverkoopkant. „Bergen op Zoom-Detft". Donderdagmorgen vereenigden zich de rijksveldwachters van de brigade Vlissingen met de gemeente-veldwachters van Koude- kerke, Zoutelande en deze gemeente ten huize van den scheidenden veldwachter, waar majoor Voerman hem in welgekozen woor den dank bracht voor de goede samenwer king, waardoor hij bij allen in aangename herinnering zal blijven voortleven. Namens de collega's overhandigde spreker hem een vulpenhouder met den wensch, dat deze lang mag worden gebruikt, zij het dan ook niet meer voor dienststukken. Aan mejuffrouw de Moor werd een palm geschonken als uiting van dankbaarheid voor de steeds ontvangen vriendschap. De rijksveldwachters Van Belzen en Janse roemden de nauwgezette plichtsbetrachting van den scheidende en den kameraadschap- pelijken omgang, waardoor de goede harmo nie onderling nimmer werd verbroken. De gemeenteveldwachter Plansoen van Koudekerke releveerde den eervollen staat van dienst, dien De Moor achter zich heeft en sprak namens zijn collega's den dank uit voor de aangename wijze waarop steeds is samengewerkt en waardoor veel goeds is tot stand gekomen. Spreker achtte het een groot voorrecht dat de omgang tusschen rijks- en gemeente-politie in dezen omtrek zoo goed is, wat niet alleen in het belang der ambte naren, doch ook van het publiek is. Alle sprekers wenschten De Moor een wel verdiende rust toe na zijn 38-jarigen dienst tijd. De heer De Moor dankte voor het mooie souvenir en voor de aangename woorden tot hem gericht. Het is hem een groot genoegen te kunnen zeggen, dat hij in de brigade Vlis singen een aangenamen werkkring heeft ge had, doordat de onderlinge samenwerking, die in het politievak thuis behoort, zoo goed was. Men heeft elkaar leeren begrijpen en waardeeren. Sprekers standpunt was steeds, dat èn justitie èn publiek moest worden ge diend. Hij zal aan allen de aangenaamste herinneringen blijven bewaren. Hierna werden ververschingen aangeboden en nog wat nagepraat over lang vervlogen tijden. KOUDEKERKE Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt zijn eerstvolgende vergadering op Dinsdag 11 October a.s., des middags te 1.30 uur. De volgende punten zullen in behandeling komen 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling gemeenterekening. 3. Begrooting en rekening Burgerlijk Armbestuur. 4. Instelling contact commissie werkloozenzorg. 5. Verzoeken om ontheffing art. 7 fbouwverordening. 6. Vast stelling verordening arbeidsbemiddeling. 7. Onbewoonbaarverklaring zomerwoningen. 8. Uitbreidingsplan in de duinstreek. 9. Tijde lijke verlaging salarissen. 10. Comptabiliteit. ARNEMUIDEN. Aanrijding. Gisterenavond omstreeks 10 uur werd een wielrijder die op het voor hem rechts van den weg gelegen rijwielpad ter hoogte van den Sloedam voortreed, door een hem ach terop rijdenden auto aangereden. De wielrijder werd over het rechtervoor- spatbord met zijn rug tegen de portierkruk en vervolgens op den berm van den weg ge slingerd waar de manschappen van de rijks verkeersinspectie, die de aanrijding vlak bij zich zagen gebeuren, hem vonden met geha vende kleeding en klagende over erge pijn in hoofd en rug. Nadat voorloopig de man door de politie mannen onderzocht was, waarbij bleek dat hij geen been- of armbreuken of ernstige verwondingen had opgeloopen, is hij onmid dellijk met den rijksauto naar een dokter te Amemuiden vervoerd, waarbij bleek dat de man er met ontvellingen en een gehavende kleeding was afgekomen. De auto waarmede de aanrijding had plaats gehad en waarmede nog circa 50 meter na de aanrijding was doorgereden, werd onmiddel lijk voor nader onderzoek in beslag genomen. Het rijwiel was voor een groot gedeelte vernield. Het slachtoffer, woonachtig te 's Heeren- hoek, is daarna per auto naar huis vervoerd en is er als door een wonder gelukkig afge komen. Proces-verbaal werd opgemaakt. GOES Installatie van directrice Ritter. Maandag heeft zuster Ritter haar functie als directrice van het ziekenhuis aan den Oostwal aanvaard. Zij is achtereenvolgens werkzaam geweest in ziekenhuizen te Den Haag, Zwolle, Arnhem, Amsterdam, Utrecht, Amsterdam, Utrecht en Alkmaar. Temidden van hoofden van dienst, hoofd verpleegsters, verpleegsters en leerling-ver pleegsters heeft het bestuur haar bij monde van den voorzitter, den heer Joh. Pilaar, als directrice geïnstalleerd. Als welkom sierden vele bloemen de kamer van de nieuwe directrice. KAPELLE. Chauffeur stremt het verkeer. Gisterenavond omstreeks 9 uur was, na het sluiten van de Postbrug onder de gemeente Kapelle, het verkeer op den toegangsweg tot die brug totaal gestremd doordat een chauf feur zijn vrachtauto van respectabele afme ting zóó op den weg had geplaatst, dat geen rij- of voertuig in beide richtingen van dien weg kon passeeren. De chauffeur van dien auto was op zijn gemak een eind verder een boodschap gaan doen, waardoor verscheidene auto's zich op dat punt ophoopten. De ter plaatse komende rijksverkeersin spectie was erg belangstellend in den naam van den nalatigen chauffeur, zoodat de rest zich zal afspelen voor het kantongerecht te Goes. TERNEUZEN Ontslag aan de ammoniakfabriek. Aan de ammoniakfabriek van de Comp. Néerlandaise de :1'Azote" d hier zijn de laatste weken weer vele arbeiders ontslagen, zoodat het aantal ontslagenen thans reeds meer dan 600 bedraagt. ZIERIKZEE. Afscheid van wethouder Doeleman. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zierikzee kwam o.m. in behandeling een ontslagaanvrage van den heer L. Doeleman (V.B.) als lid van den raad en als wethouder. Bij de behandeling van dit punt sprak de voorzitter dank en waar deering uit voor hetgeen de heer Doeleman gedurende zijn 20-jarig lidmaatschap in het belang van de gemeente had gedaan en hij wenschte hem een spoedig algeheel herstel toe. Als blijk van waardeering besloot de raad den heer Doeleman een schilderij aan te bieden. Verder besloot de raad aan Ged. Staten mee te deelen dat hij geen termen aanwezig acht voor verlaging van het traktement van de wethouders. Landbouwcursussen in Zeeland. Gedurende den a.s. winter zullen algemeene landbouwcursussen gegeven worden te Haam. stede, Kerkwerve, Koewacht, Kortgene. St Maartensdijk, Meliskerke, Nieuwerkerk, Oost en West-Souburg, Scherpenisse, St. Anna- land, St. Philipsland, St. Jansteen, Terhole, Ter Neuzen, Veere, Westdorpe, Wissekerke en IJzendijke. Cursussen voor volwassenen worden gege ven te Biervliet en Oostburg in bedrijfscon- trole, Oostburg en Poortvliet in aardappel teelt en Schoondijke in electriciteitsleer. RECHTSZAKEN Zwendel met credieten. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van een koop man die er in 1931 en 1932 een credietinstel- ling op na had gehouden, waarmee hij tal van menschen had opgelicht. In allerlei kleine plaatselijke blaadjes plaatste hij adverten ties, waarin geld ter leen werd aangeboden tegen een matige rente. Reflecteerden er menschen, dan ontvingen zij een brief, waar in hun werd medegedeeld, dat hun aanvrage niet in behandeling kon worden genomen al vorens was voldaan aan de verplichting, dat 5 gestort zou zijn voor elke 100 aange vraagd crediet. Uit de in beslag genomen boeken is niet kunnen blijken, dat de crediet- bank gedurende den tijd van haar bestaan een enkel crediet had verleend. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Brood of gebak De kantonrechter te Rotterdam heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van IMamschuwim© f way ^gVAspirin-tabletten worden door de BAYER-fabrieken uif- f sluitend aan Apothekers en Drogisten geleverd. t Daarom trachten andere zaken, welke geen verstand van ge- wsr neesmiddelen hebben U dikwijls minderwaardige tabletten te verkoopen. Maar heeft U er al eens op gelet, op welke onhygië nische en vieze wijze dergelijke tabletten in zulke zaken bewaard en verpakt worden! U zult dan zelf tot de overtuiging komen, steeds uitsluitend de origineele oranje-verpakking van BAYER: oranjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent ssSjSagS te eischen, en alleen Aspirin-fabletfen IBLmum I WTa bi' Apothekers en Drogisten te koopen, y f Pjj fï waar deze origineele verpakkingen ra verkrijgbaar gesteld zijn. een bakker aldaar, die terecht gestaan had terzake overtreding van de Arbeidswet, door dat hij voor des morgens 10 uur een krenten- vlindertje had doen verkoopen. De kanton rechter overwoog in zijn vonnis, dat hoewel van fijner deeg, een krentenvlindertje toch als brood moet worden beschouwd. Hij ver oordeelde den bakker tot 0.50 boete subs. 1 dag hechtenis. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Afscheid en intrede. Ds. F. de Gidts, Ned. Herv. predikant te Oud-Vosmeer, zal op 6 November a.s. af scheid van zijn gemeente nemen en op 13 November intrede doen te Asperen. Ds. K. P. Datema zal den nieuwen leeraar bevestigen. Een nieuwe Encycliek over Mexico. Paus Pius XI heeft, naar de „Germania" mededeelt, een encycliek over de religieuze toestanden in Mexico gepubliceerd, welke speciaal betrekking heeft op de behandeling, waaraan de katholieken in dat land zijn blootgesteld, ondanks den modus vivendi, die v/erd gesloten bij de hervatting der openbare kerkdiensten. Het Pauselijke document geeft een lange opsomming van de vervolgingen in Mexico en sluit met een vermaning tot de katholieken in Mexico" tot eenheid en naas tenliefde, gehoorzaamheid aan de bisschop pen, geduld en zelfverloochening. LUCHTVAART Vliegttuig neergestort. Een vliegtuig van de koninklijke luchtvloot is bij Rawalpindi in Britsch-Indië neerge stort, doordat het in een zandstorm geraakte. Het werd geheel vernield. Vleugelcommandant Donald en de luite nant-vliegenier Boweslyon, die een neef is van den hertog van York, liepen lichte ver wondingen op. Vlagvertoon in de lucht. Gisteren is een van de beste Poolsche vlie gers, kapitein Karpinski, vergezeld van den mecanicien Rogalski, vertrokken voor een vliegtocht over de landen van het nabije Oosten en de Noordkust van Afrika. Zijn toestel, de Lublin RXA, is toegerust met een 220 PK motor, welke is gebouwd in de Skoda-fabrieken. Het doel van dezen tocht is dezen landen, v/aar nooit een Poolsch vliegtuig komt, te tcronen, dat ook Polen in de vliegtechniek is vcoi uitgegaan. De tocht is ongeveer 14.000 K.M. lang. CRITIEK VAN DEN FRANSCHEN AFGEVAARDIGDE BONNET OP DE REDE VAN DR. COLIJN. De tweede commissie der Volkenbondsver gadering heeft gisteren de discussie over de economische en financieele wereldcrisis be ëindigd. De gedelegeerden van Noorwegen en Canada uitten hun instemming met de ver maning van dr. Colijii van Woensdag, doch Georges Bonnet waarschuwde in naam dec Fransche delegatie tegen een te groot pessi misme, zooals de heer Colijn naar zijn mee ning aan den dag had gelegd. Bonnet wees er op, dat alle regeeringen eenstemmig van oordeel zijn, dat de wereldconferentie van Londen de handelsbelemmeringen zal moeten verminderen en het vrije deviezenverkeer zal moeten herstellen. De volken hebben thans zooveel geleden, dat zij zich rekenschap geven dat zij een verkeerden weg hebben in geslagen. Men mag thans dus werkel^k ho pen, dat men te Londen tot andere methoden besluiten zal. Doch verschillende staten, zoo als de O.-Europeesche landbouwstaten kun nen, hoe gaarne zij dit ook zouden wenschsn, niet tot tariefverlaging overgaan als de graam prijzen niet tevens verhoogd worden. De an dere landen moeten dus iets doen om deze staten te helpen. Indien de regeeringen naar Londen komen om het grondbeginsel van. handelsvrijheid te verdedigen, doch daarbij de handen op hun zak houden, dan kan er geen resultaat bereikt worden. Dan zou men. evengoed thuis kunnen blijven. Indien men werkelijk practische resultaten bereiken wil, zal men te Londeh in een of anderen vorm een soort van gemeenschappelijk front moe ten oprichten. T ..v. de opmerkingen van den heer Colijn, dat d. zitting der Europee- sche commissie van Zaterdag reeds op een voorbereiding der begrafenis van Stresa ge leken heeft, antwoordde Bonnet, dat integen deel de Europeesche commissie de resultaten van Stresa en de noodige maatregelen Voor practische verwezenlijking heeft goedgekeurd. Op deze opmerking heeft dr. Colijn onmid dellijk geantwoord met er aan te herinneren, dat van de 21 sprekers van Zaterdag in de Europeesche commissie niet minder dan 15 de resolutie tot goedkeuring van de besluiten, van Stresa slechts met uitdrukkelijk voorbe houd aanvaard hadden. Ten aanzien van hetgeen van Londen verwacht wordt her haalde de heer Colijn dat wat men verlangt} is de afschaffing va 1 et stelsel van de pro hibitieve invoerrechten. In zijn repliek wees Bonnet er nogmaals op dat verschillende landen bereid zijn aan Colijn's wensch 'nzake grootere handelsvrij heid tegemoet te komen, mits eenige preala bele voorwaarden vervuld zouden zijn. Na de sluiting van de algemeene discussies heeft dr. Colijn den reeds eerder uitgesproken wensch herhaald, dat het rapport der tweede commissie heel beslist op navolging van de uit de Volkenbondsleening voortvloeiende fi nancieele verplichtingen zou aandringen. Een beslissing hieromtrent werd nog niet geno men. DE DUITSCHE REGEERING TEGENOVER DE NAT.-SOCIALISTISCHE DADEN VAN GEWELD. In politieke kringen, aldus meldt Wolff uit Berlijn, wijt men de pogingen om verkie zingsvergaderingen te terroriseeren aan de nat.-socialistische terreurgroepen, voor wel ker stichting men Goebbels, den leider van den radicalen vleugel der nat.-socialistische partij, verantwoordelijk acht. Deze terreur groepen richten zich in de eerste plaats tegen personen en organisaties, die den nat.-socialis- ten onsympathiek zijn. Er wordt in het bij zonder gewezen op de regelmatige verstorin gen van vergaderingen der rechtsche partijen. In nat.-soc. kringen wordt openlijk verklaard, dat men door deze daden van terreur de publie ke opinie bevreesd wil maken, ongeregeldheden wil veroorzaken en zoo de regeering tot in grijpen wil dwingen. Pas als de kiesstrijd zijn vollen omvarg bereikt zal hebben, zouden de terreurgroepen hun volle werkzaamheid ontplooien. Het doel zou zijn, door deze voortdurende verstoring van de openbare rust de Rijksdagver kiezingen te verhinderen. Van gezaghebbende zijde verneemt Wolff, dat de regeering niet van plan is, voor de terreur van bepaalde partijen te buigen. Er v/ordt nadrukkelijk op gewezen dat de nood verordening tegen de politieke uitspattingen (die zooals bekend ook de doodstraf bevat) nog van kracht is en toegepast zal worden. ENGELAND EN IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Iersche minister-president De Valera gisterenmorgen van zijn besprekingen in Londen te Dublin is teruggekeerd. In een interview verklaarde hij, dat de on derhandelingen over het financieele geschil slecht§ van voorbereidenden aard waren ge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1