1000 500 300 25 WIJ KiMEN IET Whimi WOENSDAG 5 OCTOBER EERSTE BLAD No. 235 70e Jaargang iI932i Uitgave: firma f. VAH OE VELDE Ir., Walslraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT BUITENLAND ZILVER VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVIissingenende gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct. ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing vanl—5rege!s fl. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen INKWARTIERING. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen gelet op de artikelen 17, 18 en 19 der wet betrekkelijk de inkwartiering enz. maken be kend, dat de herziening heeft plaats gehad van de lijst bevattende de namen der inwo ners die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud van krijgsvolk in aanmer king komen dat de lijst (in kaartvorm) gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden op de se cretarie der gemeente (3e afdeeling) voor een ieder ter inzage is nedergelegd en dat de bezwaren der inwoners schrifte lijk aan Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingediend binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Vlissingen, 5 October 1932. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De bouw der drie motorbooten door de Kon. Mij. „de Schelde". Eenigen tijd. geleden konden wij berichten, dat aan de Kon. Mij. „de Schelde" alhier opdracht was gegeven voor den bouw van een drietal veerbooten voor rekening van de provincie Zeeland. Dit bericht werd met groote vreugde ver nomen, omdat daardoor een belangrijke hoe veelheid werk in Zeeland los kwam. „Achteraf bleek", aldus „het Volk", „dat de opdracht aan „de Schelde" was verkregen ten koste van lagere inschrijvers elders in het land. De provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen zouden nl., heel in het geheim, groote subsidies hebben gegeven om het werk aan „de Schelde" te kunnen opdragen. Wat daarvan precies waar is, is niet volledig bekend. Wel is naar buiten gekomen, dat niet zoo lang geleden Gedeputeerden van Zeeland en Burg. en Weth. van Vlissingen in Den Haag op het matje zijn geweest en daar bij eenige hoofdambtenaren (men noemde het blad den secretaris-generaal en den hoofdinspecteur, de heeren mr. Frederiks en Meijer de Vries) alles hebben moeten vertellen. Van het resul taat der besprekingen is niet veel uitgelekt alleen dit, dat de regeering Ged. Staten en Burg. en Weth. hebben gezegd, dat zij willens en wetens tegen de regeeringsvoorschriften in, steun aan het bedrijfsleven hebben gegeven, iets, waartegen de regeering herhaaldelijk stelling heeft genomen." Wij hebben ter bevoegder plaatse naar de juistheid van bovenstaand bericht geïnfor meerd. Ons werd medegedeeld, dat door de ge meente geen subsidie aan „de Schelde" is ver leend of toegezegd. Zulks naar aanleiding van de door het gemeentebestuur gevoerde be sprekingen met de regeering. Intusschen is wel zeker dat de schepen in Vlissingen gebouwd zullen worden. Geen electrische rijwielen op het rijwielpad. In antwoord op een desbetreffend verzoek van de Nederl. Rijwielpadvereenigingen, waartoe in de alhier gehouden vergadering op 21 Mei jl. werd besloten, heeft de minis ter van waterstaat bij schrijven van 29 Sep tember geantwoord, dat „een electrisch rij wiel z.i. een motorrijtuig is in den zin van art. 1 onder a van het Motor- en Rijwiel reglement. Volgens art. 66 van dat regle ment is het verboden daarmede een rijwiel pad buiten noodzaak te berijden." Een Vlissïngsche afdeeling van het Comité tegen Fascisme en Oorlog. Hier ter stede is een afdeeling opgericht van het Comité tegen Fascisme en Oorlog, waarbij zijn aangesloten het Plaatselijk Ar beidssecretariaat en de afdeeling Vlissingen van de Onafhankelijk Socialistische Partij. Zij heeft een groote openbare vergadering belegd op Vrijdag 7 October in „de Oude Vriendschap", waar de heeren Sneevliet en Stenhuis het woord zullen voeren. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. A. G. O. Vrijdag, 14 October opent de vereeniging A.G.O. haar avondenreeks met het optreden van het trio Hoogenberg. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. De tweede avond zal plaats hebben op 2 November optreden van Louis de Bree met het Centraal TooneeZ. Twee vroolijke avonden. In „de Oude Vriendschap" worden op 8 en 9 October a.s. twee vroolijke avonden gege ven door den humorist Piet Groenenüaal en zijn gezelschap. De gevierde Hollandsche soubrette Miep Fransen zal zich voor de eerste maal in Vlis singen laten hooren. Het programma vermeldt, blijkens achter staande advertentie, nog enkele specialitei ten-nummers. MIDDELBURG Uit de Staatscourant. Met de Staatscourant van 4 October zijn afdrukken verzonden van de statuten der Patroonsvereeniging „Walcheren's Platte- landsch Bouwkring" en den Bond van boe- renboterproducenten in Zeeland, beiden ge vestigd alhier. Een aanrijding. Gisterenavond omstreeks 8 uur had op den Nieuwen Vlissingschen weg, ter hoogte van de IJsbaan een aanrijding plaats tus- schen een auto en een met paard bespannen wagen met manufacturen. Het paard sloeg op hol, doch kon ter hoogte van Poelendale door een zekeren P. uit Souburg gegrepen worden. De auto had zooveel averij opgeloopen, dat hij op sleeptouw genomen móest worden door een toevallig ter plaatse aanwezigen auto der rijkspolitie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOST- EN WEST-SOUBURG Jaarvergadering „Groene Kruis". De afdeeling Souburg—-Ritthem van „het Groene Kruis" hield Maandagavond een al- gemeene vergadering in café „Tramhalte" alhier. De voorzitter, dr. Plugge, opende de bij eenkomst, waarbij hij den leden dank bracht voor de vrijwillige verhooging hunner contri butie, waardoor de begrooting voor 1933 sluit met een vermoedelijk batig saldo, waarom dit jaar geen subsidie aan de gemeente zal gevraagd worden. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren E. E. Plugge, B. J. de Meij en J. de Bruin, welke hun herbenoeming aannamen. Vooraf had een bespreking plaats tusschen een der leden en den voorzitter over de wijze van candidaatstelling en werd door bestuur en leden overeengekomen een commissie fe benoemen, dje zal onderzoeken hoe het regle ment veranderd moet worden om aan ge voelde bezwaren te gemoed te komen, welke om. hierin bestaan, dat tot nu toe geen voe ling met resp. voorgedragen candidaten werd gehouden in hoever zij een eventueele benoe ming zouden aannemen. Als kasopnemers werden benoemd de hee ren A. P. Anker, J. Goedbloed en N. de Pag- ter. Door verhindering van den heer L. K. Koppejan, werd door den voorzitter een ver slag voorgelezen van de algemeene vergade ring van de Provinciale Groene Kruis Ver eeniging. Hierna wordt de begrooting goedge keurd, in ontvangst en uitgaaf aantoonende f 1715. De begrooting voor de afdeeling t.b.c. bedroeg in ontvangst 880 en in uitgaaf 1200, een vermoedelijk tekort van 320. Aan de gemeente zal voor de t.b.c. afdeeling om subsidie verzocht worden. Een voorstel van het bestuur om bij ge bruikmaking van het zuurstofapparaat, door belanghebbenden als regel 50 van de ver bruikte zuurstof te laten vergoeden, werd aangenomen. Bij de rondvraag bepleitte de heer De Priester de wenschelijkheid om de begroo ting voortaan tijdig voor de behandeling den leden ter inzage te geven. Dr. Bloos bracht de wenschelijkheid naar voren om de wijkzuster in spoedgevallen të machtigen, tegen ontvangbewijs, artikelen uit het magazijn te doen afgeven, onder voor waarde, dat de betreffende medicus later een bewijs voor afgifte teekent. Een en ander werd goedgekeurd. De heer Leenhoudts vroeg hoever men ge vorderd is met den cursus Eerste hulp bij on gelukken. De voorzitter antwoordde, dat het hem nog niet is mogen gelukken een leider te vinden. Gevonden voorwerpen. Een fluweelcn zakje met inhoud bij L. Ma- vinisse, Marnixplein c 15een huissleutel bij Hendriks, Marnixplein C 54 een belasting plaatje bij S. Kasse, Braamstraat B 125. SCHOOND1JKE. Loop der bevolking. Ingekomen: J. A. J. Tellier, van WieringenM. B. iJsebaart, van IJzendijke. Vertrokken A. P. van Male, naar Haarlem M. J. den Hollander, naar IJzen dijke A. E. Risseeuw, naar Breskens A. J. Risseeuw, naar Groede J. Martijn, naar Am sterdam. SLUIS. Een kostelooze cursus in het Fransch. Naar wij vernemen, zal vanwege het Nuts- departement Sluis—Aardenburg te Sluis voor gehuwde neringdoenden en ambtenaren een kostelooze cursus in Fransch voor de praktijk gehouden worden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotterdam (Vereen. Vrjjz. Herv.) ds. G. Westmijse te Drachten Te Hontenisse (toez.) ds. W. G. van der Vliet, em, N.O.I. predikant ife ï^en Haag. Opening Algemeene Synodale-commissie. De najaarvergadering der Algemeene Sy nodale commissie van de Ned. Herv. kerk zal, onder voorzitterschap van dr. G. J. Weyland van Veere, 15 November te 's-Gravenhage worden geopend. Afscheid ds. C. F. Nolte. Zondag nam ds. C. F. Nolte, wegens vertrek naar Middelburg, afscheid van de Herst. Ev. Luth. gemeente te Harlingen. Hij sprak naar aanleiding van Hebr. 13 1, waarbij hij de gemeente vermaande tot geloof, gehoorzaam heid en trouw. Er volgdea tal van toespraken. Ouderling J. van der Wal sprak namens kerkeraad en gemeente. Zilveren ambtsjubileum van den heer N. C. de Regt. Donderdag a.s. viert onze oud-stadgenoot de heer N. C. de Regt, godsdienstonderwijzer te Beekbergen zijn zilveren ambtsfeest. Dc heer De Regt was in deze 25 jaar werkzaam te Valthermond. en te Beekbergen (stand plaats Klarenbeek). De heer De Regt be weegt zich op verschillend terrein. In de godsdienstoefeningen op „Het Hoogeland" gaat hij geregeld voor. Voor de uitwendige belangen van zijn kring is hij een ijverig strijder. Zoo werden in dien tijd de lokalen te Oosterhuizen en de kapel, waarin de heer De Regt voorgaat, geheel vernieuwd, terwijl naast de kapel een bedehuis werd gebouwd. De heer De Regt is een warm voorstander der liturgische beweging. „Catechismus". Niet in elke taal, aldus schrijft de „Leid- sche Kerkbode", is de vertaling van het woord „catechismus" 200 moeilijk als in het Ojibway, de taal van de Indianenstammen in Algoma, Canada. Wij vinden in een Cana- deesch blad de vertaling van „catechismus" in het Ojibway aldus weergegeven„Kum- mogokdanattootammootileaongaunonasch". Wie dat terstond goed en vlug kan uitspre ken, verdient een diploma tonggymnastiek. Examens Technische Hoogeschool. Geslaagd voor het examen scheikundig ingenieur de heer J. C. Hoogerheide te Brui- nisse en voor het propaed. examen mijnin genieur de heer H. A. Enkelaar te Middel burg. MARINE EN LEGER Hr. Ms. opnemingsvaartuigen „Eilerts de Haan" en „Hydrograaf", sinds 5 April j.l. resp. te Willemsoord en te Hellevoetsluis in dienst tot het doen van hydrografische opne mingen in de Noordzee, worden 22 dezer, we gens beëindiging dier werkzaamheden, in ge noemde plaatsen buiten dienst gesteld. De onlangs nieuwbenoemde officieren van dep, marinestoomvaartdienst 3e klasse W. D. Reitsma, W. Beets en M. A. Teljer, die be stemd zijn voor den dienst in Oost-Indië, zullen hun bestemming volgen met de „Ba- loeran" en dezer dagen te Marseille scheep LUCHTVAART Vlieger te pletter gevallen. Gisterenmiddag is boven het vliegterrein van Mannheim een sportvliegtuig neerge stort. De vlieger trachtte nog uit het vlieg tuig te springen en zich met behulp van zijn valscherm te redden, doch dit ging niet spoe dig genoeg open, zoodat de vlieger te pletter viel. De vlieger had de begrafenis bijgewoond, van de 2 vliegers, die Zondag in de Palts om het leven zijn gekomen en bevond zich op den terugweg naar huis. Athletiek. Bij den Zondag jl. door de Bredasche Athletiek-club georganiseerden stadsloop „dwars door Breda", behaalden in de B klasse de heeren P. M. Bruijnooge, C. van Sorgen en D. van Maris, leden van de Vlissingsche athletiekvereeniging „Marathon", resp. den len, 3en en 4en prijs. Het aantal deelnemers bedroeg 44. van verloofden? U kunt dit adres inleveren bij een zaak, die Wellner-fabrikaten ver koopt en daarvoor een Wellner-artikel kiezen uit de NATIONALE, CAMPAGNE van f 2.- tot f 10.- VOOR DE HELFT VAN DEN PRIJS. Volledige inlichtingen bij H.H. winkeliers. PRESIDENT HINDENBURG DANKT HET DUITSCHE VOLK. De toespraak van den rijkspresident welke gisterenavond, zooals was aangekondigd, door de radio werd uitgezonden, heeft den volgen den tekst „Op mijn 85en verjaardag zijn mij uit'alle deelen des rijks en ook van Duitschers aan gene zijde onzer grenzen zee** vele gelukwen- schen geworden. Al deze groeten en de gif ten van groot en klein, van rijk en arm, heb ben mij diep geroerd. Ik heb in deze vele bewijzen van persoonlijke attentie tevens wil len zien een bewijs van trouwe vaderlandsche gezindheid en saamhoorigheid. Met bijzondere voldoening heb ik verno men, dat de oproep van het Hindenburg fonds, hetwelk mijn oude oorlogsinvaliede ka meraden en hun nagelaten betrekkingen in geval van nood tot nu toe zoo zegenrijk heeft geholpen, goeden wêerklank heeft gevonden en nieuwe middelen te dien einde heeft doen binnenkomen. Op deze wijze dank ik dan heden van gan- scher harte allen, die mij hebben bedacht, die in mijn geest velen behoeftigen hulp hebben gebracht en die mij, door de gelofte van trou we medewerking aan den wederopbouw van het vaderland, hebben verheugd. Wij staan voor een moeilijke taak. Naar buiten worstelen wij voor onze vrij heid en ons rechtin het binnenland om werk en brood. Zooals steeds zal m'n doel zijn, als recht vaardig zaakwaarnemer van het geheele volk boven de partijen staande, alle Duitschers voor die taak te vereenigen. Ik vertrouw daarbij op het gezond verstand van het Duit- sche volk, welks geschiedenis leert, dat het zich ook in vroeger tijden van nood en ge vaar eensgezind achter een krachtige en door nationalen wil bezielde leiding heeft gesteld. Het gaat niet om beschouwingen en wen- schen van personen, groepen en partijen, het gaat om het vaderland, het gaat om Duitseh- land's toekomst. Deze te dienen, er voor offers te brengen, moet de wil zijn van iederen Duitschen man, van iedere Duitsche vrouw. Wie in deze er kenning aan mijn zijde staat en mü helpt, heeft mij de beste verjaardagsvreugde bereid. In dezen zinVoorwaarts met God." De dankrede van den president was opge nomen op een gramofoonplaat en middels deze door alle Duitsche zenders verspreid. Z. H. de Paus heeft den rijkspresident, bij gelegenheid van zijn 85sten verjaardag door bemiddeling van den apostolischen nuntius te Berlijn, zeer hartelijke gelukwenschen doen toekomen. DE ZEDENVERWILDERING IN DUITSCHLAND. In een officieele mededeeling van de Prui sische staatsregeering wordt er op gewezen, dat de rijkscommissaris den laatsten tijd uit alle deelen van Pruisen en uit ie meest ver scheiden kringen verzoeken ontvangt, om krachtiger op te treden tegen de zedenver wildering in het land en speciaal in de groote steden. De politie heeft reeds opdracht gekregen bijzonder toe te zien, dat het fatsoen op straat blijft bewaard, N.V. WELLNER-ZILVER FABRIEKEN ROKIN 109-111 AMSTERDAM De Pruisische regeering heeft tevens aan de rijksregeering verzocht, om de rijkswet betreffende de bestrijding der prostitutie by noodverordening zóó te wijzigen, dat de re geeringen der landen krachtiger ten. deze kunnen ingrijpen. Tevens wordt onderzocht, of en in hoeverre het uitgeven en etaleeren van tijdschriften, welke op de titelpagina naaktfotoês vertoo- nen, kan worden verhinderd. DE LONDENSCHE CONFERENTIE. De Engelsche regeering heeft, naar de „Dail. Telegraph" meldt, een voorstel gedaan tot het houden van een vijf mogendheden- conferentie te Londen ter behandelng van de Duitsche eischen in zake gelijkheid van be wapening. Behalve Engeland zouden, zooals bekend, Frankrijk, Duitschland, Italië en de Ver. Staten aan deze conferentie deelnemen. Het voorstel is evenwel door de Duitsche re geering niet gunstig ontvangen. Zij is niet bereid deel te nemen aan een conferentie, waarop de eisch van Duitschland niet inge willigd kan worden. Naar verluidt, is Frank rijk er tegen, dat op de conferentie een de finitief besluit wordt genomen en is dit land van oordeel, dat een dergelijke beslissing tot de taak van den Volkenbondsraad en van de onderteekenaren van het verdrag van Ver- •saiiles behoort. ONTHULLINGEN OVER DEN DUITSCHEN OPMARSCH IN 1914. In de „Revue des Deux Mondes" laat de bekende Fransche diplomaat Maurice Paléo- logue enkele bladzijden van zijn dagboek verschijnen, en verhaalt hoe hij op 25 April 1904 een onderhoud had met generaal Pen- dezec, hoofd van den Fransehen legerstaf. Deze deelde aan Palsologue mede, dat hij kennis had gekregen van het mobilisatie- en. opmarschplan van den Duitschen legerstaf. Zes legerkorpsen zouden, als dekking, in Oost-Pruisen blijven, terwijl er zes-en-dertig in het Westen werden samengetrokken. Een eerste leger zou van uit het Moezel en Saargebied naar de Meurthe oprukken, en een tweede van Aken en Malmedy uit naar de Oise. Dit leger zou over Luik, Namen, Charleroi, Maubeuge, Guise, Noyon, Com- piègne, naar Parijs oprukken. Drie andere legers moesten intusschen de Fransche strijd krachten in bedwang houden. Generaal Pendezec verhaalde ook hoe hy in het bezit was gekomen van die gegevens. Een Duitsch hooger officier, meer dan waarschijnlijk een generaal van den algemee- nen legerstaf, schreef uit Luik, dat hij ge heime stukken, van het hoogste belang, ter beschikking van den Franschen staf kon houden. Een kapitein van den Franschen in lichtingsdienst stelde zich met hem in betrek king, en dadelijk bleek, dat de documenten echt en inderdaad van het hoogste belang waren. Nopens de persoonlijkheid van den verra der tast men in het duister. Driemaal schreef hij naar den Franschen kapitein uit Luik, uit Brussel en uit Nice maar telkens ver toonde hij zich het hoofd gansch «omwonden, als had hij pas een heelkundige bewerking ondergaan. Alleen zijn schitterende oogen en zijn grijze snor waren zichtbaar. Bij de eerste ontmoeting eischte de Duit- scher bij eede, dat men niet zou pogen te we ten wie hij was. Zoo men zijn spoor liet vol-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1