m t 500 25 Wat gaat gebeuren MAANDAG 3 OCTOBER EERSTE BLAD mm 5^ No. 233 70eüaargangi Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR rA STADS- EN PR0V1NCIENIEUWS oo oud als aar niet na en je thuis versje zelf Truus het Tant plaat- n weten. Je nog kunnen nippertje. leid? O, o, es en vrien- at fijn, dat die manier ichtige om- het buiten wel opgelet, handwerk erken zeker n vooral als erg nuttig, el wat voor ooie taschje je geaaid. maar zelf zal wel veel en je weet, Ta, hoe zou- lale mopjes zoo wroeten gGroeten EN in huis?" ■digde heer, oit meer dit was het enden min- lij verboden n de deur te ik door het •beeldde in- -hands-auto ad nu zoo illmgen aan ing deed hij welgevallen „je zou toch handswagen ig naar den -n-nee I" Je zelf gefa- t 1932' ABONNEMENTSPRIJSVoor Vljssingen én de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75, Afzonderlijke nrs. 5 ct COURANT ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine adveitentiesvanl—5 tegels 50 ct ledereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1.alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VLISSINGEN. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend," dat op 4 en 5 October 1932 met reservedagen 6 en 7 October 1932 zal worden geschoten met geschut, geplaatst op den Westelijken oever van de Marineha ven te Vlissingen en met geschut geplaatst ten Z. van het licht van Kaapduinen. De schietoefeningen vangen aan te 9 uur. Op of nabij de batterij vanwaar wordt ge schoten, aal van één uur vóór den aanvang tot het einde der schietoefeningen een roode vlag geheschen worden. Zeevarenden wordt verzocht zich op 4, 5, 6 en 7 October 1932 niet zonder noodzaak en niet onnoodig lang op te houden in het ge deelte van de Westerschelde en van de Reede van Vlissingen, tusschen de lijnen getrokken van de batterij aan de Marinehaven in Oos telijke en Zuidelijke richting tot een afstand van 6500 M, en in een gedeelte van Galgeput, Oostgat en Deurlo tusschen de lijnen getrok ken van de batterij te Kaapduinen in Noord westelijke en Zuidelijke richting tot een af stand van 10800 M. Vlissingen, 3 October 1932. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Opbrengst Roode Kruis-collccte. Wij vernemen dat de collecte voor het Ne- derlandsche Roode Kruis, welke Zaterdag jl. alhier werd gehouden, '232.26 heeft opge bracht. Geldersche Credïetvereenlging. In ons laatste numiper hebben we een be schrijving gegeven van het pand Coosje Bus- kenstraat 59, waar de N.V. Geldersche Cre- dietvereeniging vanaf heden gevestigd is. Zaterdagmiddag heeft zij hare deuren wijd opengezet, met om zaken te doen, maar om te laten zien, waar de zaken gedreven zullen worden. En het was werkelijk de moeite waard daar een kijkje te nemen om te zien, hoe de moderne techniek en de nieuwste vindingen hier in toepassing zijn gebracht, van de geluid dempende telefooncel tot den, voor iedere hou ding verstelbaren stoel voor typiste of kantoor personeel, van de op moderne wijze gecon strueerde safe tot de automatisch sluitende kas van den kassier. Het geheel ziet er keu rig netjes uit en men heeft in de zes maan den, dat de bouw heeft geduurd, met den tijd moeten woekeren om een dergelijk massief bankgebouw in zoo'n korten tijd op te trek ken. Een schat van bloemstukken gaf „la note gaie" aan de strenge lijnen van het gebouw, dat aan alle eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet. ij, Wijzigingen Rijkstelefoon. Nieuwe aansluiting en I No. ISO Corner House, Lunchroom Zeil- markt 1, Expl. W. de Ruyter. No. 156Directie bouwwerk „de Broeder band" U.A. No. 120: A. C. Haarsma, Vischhandel, Scheldestraat 32. No. 400 J. B. van de Kop, Brood- en Ban ketbakkerij, Scheldestraat 69. No. 440 L. P. Korstanje, Aannemer drij vende aanlegplaats. No. 354A. Mets. Kerkhoflaan 9. No. 362 J. P Petersma, Zenuwarts, Sin- gelweg 82. No. 316A. Polderman en Zn. Granen, zaden en peulen, Rioolstraat 9. V. z. c. Britannia. De V.Z.C.'ers, die dezen zomer door het perfecte zwemseizoen, wel van het water heb ben geprofiteerd, waren Zaterdagavond in de gelegenheid naar ons badhotel te zwemmen. Al zijn ze gebadpakt opperbest met het natte element vertrouwd, in bal-toilet prefereeren ze toch mooi, droog weer. Niettegenstaande de regen pijpesteelde uit de lucht, hebben velen zich echter niet laten weerhouden om met den vrijen slag naar het sluitingsfeest te trekken. De heer Debra kon zich dan ook tot een flinke schare wenden met het volgende speechje „We roepen u allen van harte welkom toe en zijn verheugd te constateeren, dat zoovelen opgekomen zijn om het zwemseizoen te be sluiten met een gezellig samenzijn». Trots kunnen we terugblikken op dit succesvol seizoen, waarin dè V.Z.C. vele over winningen kan boeken overwinningen voort gesproten uit een degelijke en grondige tech nische leiding. Namens de leden danken we het bestuur voor de uitstekende organisatie, welke wer kelijk af was en brengen een woord van hulde aan de technische leidersmej. Prins en de heeren Pantus en Wolf. We brengen tevens in herinnering, dat mej. Prins en de heer Wolf dit jaar het diploma C hebben verworven van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen, welk feit niet weinig zal bijdragen om de ouders van toe komstige leerlingen te overtuigen, dat het zwemmen bjj de V.Z.C. geschiedt onder des kundig en betrouwbaar toezicht. Ook de heer Pantus gaf blijk van zijn kunde door op 't laatst van het seizoen ge heel gekleed te water te gaan. We danken de leden voor de vriendschap pelijke medewerking, om aan de technische leiders een persoonlijk geschenk te offreeren als dank voor de geleverde prestaties en roe pen U een hartelijk tot weerziens toe in 1933." Daarop had mej. Prins een compleet Ko dak-fototoestel, de heer Pantus een gouden horlogeketting en de heer Wolf een geschenk in enveloppe in ontvangst te nemen. De heer Pantus dankte, mede namens mej. Prins en den heer Wolf, de heeren Debra en Kokké, die zich in commissie vereenigd hadden en bood hen een bloemenhulde aan. Een en an der ging met daverende bewijzen van instem ming gepaard. Daarna zwaaide Terpsichore tot in de kleine uurtjes den scepter. Een drie-man band onder den heer P. de Rooij, later ver sterkt door den accordeonist Jan Pot, ver zorgde schitterend de dansmuziek en hield er danig de stemming in, waartoe ook verschil lende attracties bijdroegen. We vernamen nog dat van de 400 leerlin gen er 350 als kunnende 2wemmen afgeleverd werden. Met dergelijke cijfers voor oogen is het wel jammer, dat we hier nog gespeend zijn van een overdekte zweminrichting Wie bindt de kat de bel aan? St. Nicolaasvereeniging. Zaterdagavond hield de St. Nicolaasver- eeniging tot het geven van een feest aan on- en minvermogende kinderen een vergadering, waarin de voorzitter, de heer Raamsdonk, dankte voor de groote opkomst, waaruit de liefde van de comiité-leden sprak voor het goede doel. Besproken werd de regeling van de Woensdag te geven uitvoering tot ster king van de kas. Tevens deelde de voorzitter mede, dat alle loten zijn verkocht, 400 in getal. Er zijn 22 zeer mooie, waardevolle prij zen. Hij bracht dank aan de milde gevers voor deze geschenken, van welke geldelijke opbrengst de arme kinderen met St. Nicolaas kunnen genieten. Hij hoopte dat Woensdag avond de zaal in het Concertgebouw geheel r evuld zal zijn met bezoekers. Voor de grab belton zijn ook heel wat mooie prijzen inge komen. Er zijn enkele honderden prijzen en dus hoeft niemand dien avond met leege handen huiswaarts te gaan. Ook zullen dien avond enkele tooneel- en zangstukjes worden uitgevoerd. i Tegen het rapport-Welter. In verband met de plannen der regeering en de commissie-Weiter heeft het marine personeel beneden den rang van officier te Vlissingen een vergadering gehouden om stel ling te nemen tegen deze plannen. De op komst was zooals te verwachten was zeer groot. Na zeer uitvoerige besprekingen door den secretaris van het C.A.M.B.O., werd onder staande motie met algemeene stemmen aan genomen Het marinepersoneel beneden den rang van officier en geplaatst te Vlissingen, in een door het Cambo belegde vergadering op 30 Sep tember 1932 bijeen in de zaal van „de Oude Vriendschap" aldaar gehoord d- besprekingen en discussies over het rapport-Weiter en de daarna in de mil- lioenennota aangekondigde maatregelen van de regeering ten opzichte van de salarissen van het overheidspersoneel, waaronder het marinepersoneel is begrepen vernomen hebbende, dat wederom thans met ingang van 1 Januari 1933 een verlaging van het reëele loon zal moeten plaats hebben, door de premie te betalen voor eigen pensioen op te voeren van 3 tot 8 dat daarenboven nog van de ongehuwden een extra bedrag zal worden gekort van 2 dat een en ander groote verbittering heeft teweeg gebracht, want dat de sedert eenige jaren toegepaste verlagingen op de loonen de reëele inkomsten, ook van het marineperso- eel, sterk hebben naar beneden gebracht dat deze verlagingen nog komen op de leeds per l Maart 1932 toegepaste tydelyke verlagingen van salaris, flie ook nu van kr&cht blijven dat het daarenboven onbegrijpelijk is dat voor het ongehuwde marinepersoneel een grootere aftrek zal kunnen plaats hebben, als niet tegelijkertijd de motieven waarvoor die aftrek plaats heeft, worden verbeterd dat ten slotte de vraag gewettigd is waar om wederom het overheidspersoneel moet bloeden voor een tekort op de staatsbegroo- ting, terwijl dit personeel geen enkelen in vloed heeft op de samenstelling van deze be grooting is daarom van meening, dat deze maatre gelen van de regeering in ieder geval dienen te worden voorkomen draagt den hoofdbesturen op met alle ten dienste staande middelen, krachtig te ijveren om de uitvoering dezer plannen te verhinde ren verwacht van het georganiseerde marine personeel, dat het de besturen zal blijven steunen eischt van alle leden volle medewerking tot progageering dezer besluiten en de ver sterking van de Cambo-bonden besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Buitengewone ledenvergadering van „Ons Belang". De afdeeling Vlissingen van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" hield Vrijdag jl. een buitengewone ledenvergadering in café Buning ter bespreking van de plannen der commissieWeiter inzake da bezuiniging op het departement van defensie. Breedvoerig werd de moeilijke toestand van het onderofficierskorps en van het leger be sproken, waarbij de afdeeling tot de volgende conclusie kwam. Verdere aftakeling van ons leger, in 't be lang eener goede weermacht en in het belang der onderofficieren, moet krachtig worden bestreden en dus mogen de plannen der com- missie-Welter terzake niet worden verwezen lijkt, omdat le. de commissie-Weiter zelf erkent dat op defensie eigenlijk reeds te veel bezuinigd is 2e. door contingentsvermindering onze weermacht andermaal in belangrijke mate wordt verzwakt; 3e. door op wachtgeldstelling van nog meer beroepspersoneel de toch reeds verzwakte kern van het leger, wederom zal worden ge troffen, zeer ten nadeele onzer weermacht 4e. een belangrijk deel van het onderoffi cierskorps zijn levenspositie vroegtijdig ziet afgebroken hetgeen, gezien de thans reeds uitzonderlijke positie waarin het onderoffi cierskorps verkeert, funest mag worden ge noemd 5e. de voorgestelde salarisvermindering (hoogere pensioenstorting inzonderheid voor het militair personeel, niet kan worden aanvaard, zulks mede in verband met de groote aderlating die dat personeel reeds on dergaan heeft, voor sommige groepen 35 bedragende. Hierbij nog niet gerekend de vermindering aan toelagen, reis- en verblijfkosten enz. enz. en ten slotte de reeds jaren als het ware algeheele stopzetting van de bevordering der onderofficieren en in verband daarmede een totaal uiteengerukte en onvoldoende salaris- ïegeling en ten slotte de groote groep onder officieren die geren salaris genieten aan hun rang verbonden. De door het hoofdbestuur voorgelegde reso lutie terzake, werd met algemeene stemmen aangenomen. De brochures „Memorie beplei tende een wijziging in de encadreering van het vredesleger" en „Het rapport-Weiter en de verdere legerverzwakking" hadden de volle goedkeuring der afdeeling. Aan het hoofdbestuur werd opgedragen met kracht te blijven ijveren tegen verdere af braak van het leger, tegen afvloeiing van be roepspersoneel en tegen de voorgestelde sala risverlaging.' Aan de hand van cijfers en feiten werd vastgesteld, dat de berekening van de com- missie-Welter, pi. dat 66 der defensiekos- ten voor rekening van het militair beroeps- personeel komen, niet juist is en hoogstens 50 bedraagt. Een verblijdend bericht. By het bunkerstation alhier valt geduren de den laatsten tijd een belangrijke opleving waar te nemen. Zeer vele zeeschepen komen alhier weer bunkerkolen innemen, waardoor aan zeer vele arbeiders, behalve het vaste personeel, werk wordt verschaft, t MIDDELBURG De beelden van het Middelburgsche stadhuis. De beelden der 25 graven en gravinnen, die, te beginnen met Dirk V van Holland, over Zeeland hebben geregeerd waren bij de vernieuwing van het Middelburgsche raad huis in den aanvang der zestiende eeuw in de nissen van voorgevel en choertoren aange bracht. Hun auteur was Michiel Ywijns zone, beeldhouwer te Mechelen, die hiertoe wel door bemiddeling van den bouwmeester Kel dermans de opdracht verkreeg. Zijn schep ping leed in den loop der eeuwen zeer onder de gevolgen van regen en wind en toen in aen aanvang dezer eeuw het stadhuis werd gerestaureerd, konden de zwaar geschonden beelden van den Mechelschen meester niet worden gehandhaafd, doch werden zij door rieuw gemaakte (gehouwen wil ons niet uit de pen), product der ateliers-Cuypers, ver vangen. Met de oude beelden, zoover nog be waard, speelde rich een hoogst onverkwikke lijke geschiedenis af, die destijds nog al wat gerucht verwekte. Enkele beelden echter, Karei de Stoute, diens dochter Maria van Bourgondië en haar gemaal keizer Maximili- aan van Oostenrijk voorstellend, bleven, hoe zeer gehavend, gespaard en zijn meer dan twintig jaar veilig in een loods van gemeen tewerken bewaard geweest. In overleg met het rijksbureau voor de mo numentenzorg zijn zij thans opgesteld in een lokaliteit van het gebouw, welks gevel zij oudtijds sierden. Het meest heeft geleden het beeld van Maximiliaan, doch het ernstige gelaat is goed bewaardvan zyn gemalin schiep Ywijns een beeld van jonkvrouwelijke gratie. De statue van den laatsten hertog van Bourgondië is het best bewaard zelfs sporen van de oude polychromie, volgens de stadsrekeningen aangebracht door de schil ders Jennin en Cornells, goud en donker groen, treft men er na al de wederwaardig heden nog op aan. Al ontbreken armen en banden, de fraaie kop geen portret overi gens J 3s uitnemend gehouwen en als staal van Ywijns' kunst is vooral dit beeld stellig het bewaren waard, meldt de „N.R.Ct." De Middelburgsche Concertvereenigïng. De Middelburgsche Concertvereeniging opent Vrijdag 7 October haar seizoen 1932— 1933 met een concert van den bekenden pia nist Alex Brailowsky, die ten gehooro zaJ brengen de Sonate B-moll van F. Liszt, „Carnaval" van R. Schumann en na de pauze Chopin-werken. Voor het uitgebreide winter- programma, alsmede voor verdere bijzonder heden voor het eerste concert verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Gewest Zeeland van „Patrimonium", Zaterdagmiddag vergaderde het Gewest Zeeland van „Patrimonium" in het Militair Tehuis te Middelburg, onder voorzitterschap van den heer W. A. den Hollander te Mid delburg. Na de gebruikelijke opening wees de voor zitter op de belangrijkheid van deze vergade ring, daar nu besproken moest worden het concept-program van wenschen voor de Ka merverkiezingen in 1933, samengesteld door het Bondsbestuur. Na lezing der notulen der vorige algemeene vergadering door den secretaris, den heer A. de Lange te Goes, welke onveranderd werden goedgekeurd, hield de voorzitter een inleiding op het concept-program. Het program gaat niet naar een bepaalde politieke party, doch naar alle christelijk-politieke partijen. Het verbondsbestuur zal ook met deze partijen hierover confereeren. Dezen middag kunnen aanmerkingen op het program gemaakt wor den of wenschen naar voren gebracht op de verschillende artikelen. Spreker wees er op, dat de samenstelling sober is. Wenschen, welke in dezen benarden tijd niet kunnen worden verwezenlijkt, zijn niet opgenomen. Tot afgevaardigde naar de bondsbestuurs- vergadering te Utrecht werden gekozen de heeren A. de Lange te Goes en J. Marijs te Vlissingen, en tot secundus de heer C. Mom maas te Vlissingen. Hierna werd tot de behandeling van het concept-program overgegaan. Besproken werden de geestelijke en zede lijke belangen, Zondagsrust en publieke eer baarheid. Door meerdere afgevaardigden werd in dit verband gewezen op het badplaats- en strandleven, het danskwaad', strenger toezicht op bioscoop- en tooneelvoorstellingen. Dit zal onder de aandacht van het bonds bestuur worden gebracht. By „Maatschappy -belangen" werd by be- dryfsorganisatie opgemerkt, dat het niet ge- wenscht is zich te binden aan de bedrijfsra- denwet, daar men niet weet hoe deze zich in de toekomst zal ontwikkelen. By de „Arbeidsinspectie" werd geklaagd over de zeer geringe controle door de arbeids inspectie, en aangedrongen op fee ter toezicht door de ambtenaren, By het punt „Sociale verzekering" werd del wenschelijkheid uitgesproken van wijziging der Invaliditeitswet, zoowel ten aanzien van de invaliditeits- als ouderdomspensioenen. Met kracht werd er op aangedrongen dat 'hetgeen op dat gebied is tot stand gebracht, onverzwakt worde gehandhaafd en zoo mo gelijk uitgebreid. Betreurd werd dat de regeering steeds elk jaar de bijdragen in het Invaliditeitsfonds in houdt, waardoor de mogelykheid tot verhoo ging der uitkeeringen onmogelyk wordt. By de „Werkloosheidszorg" werd gewezen op de groote gevaren van centrale werkver schaffing en aangedrongen met kracht te zor gen voor de geéstelyke en zedelijke belangen der werkloozen, en subsidieering van instel lingen, welke dit doel beoogen. De voorzitter wyst er op, dat de platte- lands-afdeelingen bij de gemeentebesturen aan moeten dringen op het instellen van land- en tuinbouwcursussen, waarvoor door de regeering reeds subsidie wordt verleend. By het invoeren van bezuinigingen op den. overheidsdienst worde zooveel mogelyk de- gressie en kindertoeslag toegepast, terwyl ontslag worde gegeven aan de huwende en gehuwde ambtenares, die geen kostwinster is. Verder werd afkeuring uitgesproken oves cumulatie van betrekkingen. Aandacht worde voorts geschonken aan het converteeren van staatsleeningen. Te half zeven werd de vergadering dooij den heer De Rijke met dankzegging gesloten, Verplaatsing rijkspolitie. Met ingang van 16 October a.s. is de rijks* eldwachter-brigadier P. Hendrikse ver* plaatst van Oude Tonge naar Middelburg. BIGGEKERKE Loop der bevolking. Vertrokken: J. Corbyn, A 96, naar, KoudekerkeJ. r"laasse, B 57, naar Aagte- kerkeL. Jakobsen, A 90, naar Arnemuiden, De Ned. Herv. kerk electrisch verlicht. Zondagavond is de - electrische verlichting in de Ned. Herv. kerk in deze gemeente in gebruik genomen. Ds. van der Waa memo reerde dat de gebrekkige petroleumverlich ting reeds lang deed uitzien naar een betere verlichting, doch dat c.* benoodigde middelen hiervoor ontbraken. Het legaat van wijlen mej. J. J. Marys-Louwerse, daarby gevoegd: het bedrag dat door de offervaardigheid der gemeente is bijeengebracht, kon de kerk* voogdij m staat stellen de kerk electrisch te doen verlichten. Door de belangelooze voor lichting der Pzem, wier opzichter, de heer Vader, het ontwerp maakte en het toezicht op den aanleg had, is door den installateur van 't Westende te Middelburg de aanleg op keurige wyze tot stand gekomen, zonder dat het mooie van de kerk daarby is geschaad. Een prachtig effect maakt de koperen kroon, die door electrische kaarsen is verlicht. Het geheel maakt een grootschen indruk, vergeleken bij de vroegere verlichting. De kerk is een mooie aanwinst ryker geworden. GOES Een veertigjarig jubileum. Op 15 October a.s. hoopt de Chr. Jonge- lingsvereeniging alhier, afdeeling van het Ned. Jongelingsverbond, haar 40-jarig be staan te vieren. De vereeniging hoopt dit jubileum met de gemeenten in de avondgodsdienstoefening van 16 dezer te herdenken. Daar hopen te spreken ds. J. J. Homburg, eere-voorzitter en de heer Doorschodt, algemeen secretaris van het N.J.V., terwijl een zangkoor zal zingen. Op een weekavond in November wordt een feest-propaganda-avond gehouden. RILLAND-BATH. In vrijheid gesteld. De rechtbank te Middelburg heeft de in- vryheidstelling bevolen van j. S., metselaar te Goes, die dezer dagen werd aangehouden omdat op hem de verdenking was gevallen orand te hebben gesticht in een onder de ge meente Rilland-Bath in aanbouw zijnd© schuur. BRESKENS Een avond voor den A.N.W.B. Dinsdag 4 October a.s. zal de A.N.WB. toeristenbond voor Nederland, alhier een le zing met lichtbeelden houden over het werk der vereeniging. De burgemeester van Breskens aal een In leidend woord spreken.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1