VlissingscEie Courant TWEEDE BLAD GENERAAL SNIJDERS TACHTIG JAAR. FEUILLETON De dochter van den Dictator BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN STEUNT! De wintervorst verschijnt weldra Weer in deez' lage landen En neemt de teugels van 't bewind Weer in zijn ruwe handen. En wie als ongewapend man Dien heerscher mocht ontmoeten, Dien zal hij ongetwijfeld weer Onschuldig laten boeten. Zoo zien dus velen dezen keer Met zorg den winter komen. De algemeene toestand heef. Nog steeds geen kéér genomen. En als geen hulp geboden wordt In duizenden gezinnen, Dan dringen honger en gebrek Daar straks de huizen binnen. Het Crisiscomité begint Thans weer met kracht te werken En doet weer een hernieuwd beroep Op de maatschapp'lijk sterken. Steunt 1 Steunt dus weer met milde hand, Laat het weer guldens stroomen, Dan helpt ge duizenden daarmee Den winter door te komen 1 J. S. van de van Donderdag 29September'32.No230 Een interview met den oud- opperbevellieyber, Een. redacteur van het Persbureau Vaz Dias heeft een onderhoud gehad met gene raal C J. Snijders, die heden zijn tachtigsten verjaardag viert. In 1914, toen de wereldoorlog uitbrak, was luitenant-kolonel Snijders chef van den Ge- neralen Staf. Op 31 Juli van dat jaar werd hij benoemd tot opperbevelhebber van land en zeemacht, de eerste maal dat het opper bevel over beide strijdmachten in één hand werd gelegd. Op 9 Augustus d.a.v. kreeg hij den rang van generaal. „De moeilijkste en spannendste tijd van mijn leven", vertelde de oud-opperbevelheb ber. „Ons doel was niet oim oorlog te voeren, doch om er buiten te blijven. Daartoe moes ten wij doen blijken dat wij ons niet zonder verzet zouden laten meesleepen. Juist omdat de partijen dit begrepen, hebben zij ons met rust gelaten. Dit belang zou vervallen zijn, zoodra wij weerloos waren geweest. De meest gereede partij had ons land dan bezet. Men zegt wel eens, dat Duitschland belang had bij onze onzijdigheid, vanwege de proviandee ring doch ons aandeel hierin zou tengevolge van de controle en rantsoeneering door de Entente zeer gering zijn geweest en het be lang hiervan was zeker kleiner dan het stra tegisch voordeel, dat elke partij had kunnen trekken uit de bezetting van ons land." „Of ik wel eens naar den krijg heb ver langd Neen, ik heb de omstandigheden ge zegend, dat wij er buiten zijn gebleven. Wij hadden er niets bij gewonnen. Op den duur zouden wf tegen een aanval niet bestand zijn geweest. Onze weermacht kan slechts pre ventief werken. Doch dit is dan ook alleszins voldoende." Verder sprekende over het karakter van onze weermacht, verklaarde generaal Snij ders „Loting is een noodlottige instelling. Zij legt den last van de weerbaarheid op een zeer be perkt deel van de manlijke bevolking. Nau welijks een derde deel van onze jongens wordt onder de wapenen geroepen en de rest gaat totaal vrij uit, hetgeen een groote on billijkheid is. Het maakt bovendien, dat velen den dienstplicht als een gehate instelling be schouwen.. Algemeene dienstplicht zou een oplossing zijn, maar dit is niet te betalen. Er zouden dan jaarlijks 65.000 in plaats van 20.000 man moeten opkomen. En de diensttijd is nu al zoo kort, dat van verdere verkorting geen sprake kan zijn. Ik zou wenscher.algemeene weerplicht. Dat wil zeggen, dat iedere Nederlander, man of vrouw, verplicht is mee te werken aan onze weerbaarheid. Is deze algemeene weer plicht ingevoerd, dan is beperkte dienstplicht geen onbillijkheid meer. In deze voegede land- en zeemacht zij van zoodanige sterkte als voor onze nationale veiligheid noodzake lijk moet worden geacht. De in te lijven per sonen worden bij selectie aangewezen. Voor officieren en onderofficieren selectie uit een oogpunt van beschaving, opvoeding en moreel overwicht. Voor de overigen selectie uit een gezondheidsoogpunt en vakkennis. Dus die 20.000 jonge dienstplichtigen blijven, maar ik laat de keuze niet aan het stomme lot over. Van de overige weerplichtigen worden de noodigen bij selectie aangewezen om in tijd van oorlog dienst te doen bij de economische weerbaarheid, proviandeering, Roode Kruis, '"vervaardiging van oorlogsmateriaal e.d. Zij moeten in tijd van vrede voor dezen burger lijken dienstplicht worden opgeleid, zoowel mannen als vrouwen. De rest van de 65.000 wordt onderworpen aan weerbelasting, welke bijvoorbeeld tot uitkeering kan dienen aan ROMAN VAN EDGAR JEPSON Vertaald door F. van Velsen. (Nodruk verboden 3) „Je bent een raar type, maar je praat toch als een christen", zei Bill. „Als je ruim drie jaren slaaf geweest bent in deze wildernis, wordt je wel een raar mo del", antwoordde ik. „Ben je een slaaf riep de ander vragend. „Ja, ik ben een slaaf, en ik was juist aan het overleggen hoe ik over dien muur zou kunnen klimmen om een oude rekening met mijn vorigen beul te vereffenen, toen jullie den hoek omkwamen. Ik veronderstel, dat jullie een nachtwandeling maken om de mooie streken van Khartoem te bewonderen en tegelijkertijd te zien of er niets is, dat de moeite waard is om mee te nemen, is 't niet „Dat is niet onmogelijk, maar bewijzen heb je er toch niet voor", zei Bill voorzichtig. „Nu waarom zouden de derwischen je epauletten en het nummer van je regiment van je uniform hebben gesneden, als het niet daarom was", zei ik. Zy grijnslachten allebei. „Maar luister nu eens", vervolgde ik. „Ach ter dezen muur woont de rijkste man van Soedanachter dezen muur is luilekkerland, de gezinnen van hen, die onder dienst zijn." Generaal Snijders meende verder dat deze dienstplicht niet moet gelden voor getrouwde vrouwen. Hij is vóór algemeene, doch tegen eenzijdige ontwapening. Sprekende over de politiek zeide generaal Snijders „Ik ben heelepiaal niet voor politiek ge schikt. Ik ben er één keer in verzeild ge raakt, tegen mijn bedoeling in. In 1929 heb ik met prof. Van Embden een openbaar debat gehad in Den Haag over „Ontwapening". In- plaats van ook mij rustig aan te hooren, heeft een deel der vergadering zich tijdens mijn rede dom en onbehoorlijk gedragen. Iemand, die een ander niet wil hooren, moet m.i niet komen of weggaan. Ik heb het geval later humoristisch opgevatik ben tamelijk doof, dus van al de uitroepen, die voor mij bestemd waren, heb ik niets gehoord en ik ben weggegaan. Voor verpolitiekiiig van het onderwerp voelde ik nietsmaar voor poli tieke menschen moet een dergelijke vergade ring wel een kluifje zijn geweest. Want de voorzitter verklaarde in zijn sluitingswoord, dat men met voldoening op de vergadering kon terugzien. Een mooie voldoening, als je niet hebt kunnen of willen zorgen, dat de tegenstander in staat werd gesteld om be hoorlijk zijn argumenten te berde te brengen. De afkeer van de politiek neemt niet weg, dat ik voor politieke menschen op zichzelf eerbied kan hebben. Een man als Troelstra, die ridderlijk voor zijn overtuiging uitkwam, heeft altijd mijn achting gehad. Ook als hoofdredacteur van „Het Volk" heeft hij een waardige bestrijding gevoerd, in tegenstelling met andere couranten, die hun kracht in be wuste leugens zochten. Maar gelukkig, ik heb niet vaak te klagen gehad over ergerlijke bejegeningen. Niemand ontkomt hieraan er als men het besef heeft naar beste weten het gemeene best gediend te hebben, dan vergeet men de onaangename zijden." De uitvoering van de crisisvarkenswet. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ker sten, heeft aan den minister van economische zaken en arbeid de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend, dat landbou wers o.a. te Veenendaal verplicht werden bij aflevering van hun varkens aan de varkens centrale 1 verzekeringspremie te betalen, zoodat zij, die tegen verzekering ernstig be zwaar hebben, him varkens niet konden ver- koopen Heeft de minister vernomen, dat over het algemeen tegen de varkenswet ernstige be zwaren bestaan en op vele plaatsen zich een groeiend verzet openbaart Is de minister bereid maatregelen te tref fen, die leiden tot intrekking van de wet of althans tot opheffing van do bezwaren, o.m. doora. algeheele opheffing van verzeke- ringsdwangb. vrijstelling van het betalen van een heffing bij huisslachting c. prijsbe paling voordat de koop gesloten wordt en niet zooals thans geschiedt o.a. te Gouda, afle vering, zonder dat te voren de klasse is vast. gesteld d. niet langer een heffing van zware varkens te eischen ten bate van de bacon- mesterse. tot het lidmaatschap der ver- eeniging niet te verplichten? Is de minister niet van oordeel, dat de bij de varkenswet geboden regeeringshulp blijkt niet op te wegen tegen de vrijheid, welke zij aan de burgers ontneemt De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar aanleiding van het bericht over ver dere loonsverlaging bij de spoorwegen, heeft de „Vooruit" een onderhoud gehad met den heer H. J. van Braambeek, secretaris van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, aangaande de plannen van de directie, welke, zooals het blad nader vernam, inhouden de invoering van de volle dige verlaging der loonen met 10 een maatregel, dien men, zooals bekend, reeds tegen l Juli jl. had willen treffen. De heer Van Braambeek deelde mede, dat de Nederlandsche Vereeniging op het stand punt staat, dat het spoorwegpersoneel reeds meer dan genoeg is afgenomen en dat daar om tegen nieuwe pogingen tot loonsverlaging goud, lekker eten en drinken en allerlei an dere heerlijkheden." Hun oogen schitterden. „Ik voor mij, ga over dien muur om een oude rekening te vereffenen. Ik ben niet van plan dien schavuit te dooden, maar wil alleen terug hebben wat hy my ontstalen heeft en bovendien een behcoriyke vergoeding voor de berooving van myn vrijheid gedurende drie jaren. Kyk maar eens op mijn rug" ik liet hen de lidteekens zien „waarschyniyk zal er hevige tegenstand geboden worden en er zal wellicht eenig geweld gebruikt moeten worden, maar ik sta er op, dat er geen noo- delooze klappen worden uitgedeeld. Als jullie my willen helpen zal me dat een groot genoe gen doen en kunnen jullie er zeker van zijn, dat ik de hulp behooriyk beloonen zal. Voe len jullie er niets voor, help me dan maar even over dien muur en wees er van over tuigd, dat ik daar eeuwig dankbaar voor zal biyven." „Maar ik ben je man, ik doe mee", riep Bill opgewonden. „Maar wacht eens even, hoe weet je dat 't veilig is. Het kon wel eens een hinderlaag zyn, waarin wu gelokt worden", aarzelde de andere. „Vooruit, stommeling", beet Bill zyn kame raad toe, „denk je dat ik geen gentleman van een spitsboef kan onderscheiden, hoewel ik moet 't eerlyk bekennen ik nog nooit een heer ontmoet heb die er zoo potsierlü'k uitzag. Vooruit, Harry", vervolgde hy, „ik durf 't wel aan, jij bent toch niet bang." „Help my maar eens over dien muur, dan van de zijde dezer organisatie het sterkste verzet is te verwachten. In de kringen van de Ned. Vereeniging geeft men zich natuuriyk alleszins reken schap van de omstandigheden, onder den druk waarvan de directie haar voorstel heeft aangekondigd, maar aan den anderen kant oordeelt men, dat de regeering niet die maat regelen heeft genomen® welke noodig zyn om de uitkomsten van het spoorwegbedry'f te verbeteren. Dit betreft vooral het tolereeren van de in vele gevallen oneerlijke concurren tie der autobussen. Het personeel wil en kan geen nieuwe las ten dragen. Geen loodsen meer voor het IJselmeer. De directeur van het Loodswezen in het derde district heeft besloten, dat voor het be varen van het IJsselmeer geen loodsen meer beschikbaar worden gesteld. De reden, die tot dit besluit hebben geleid, zyn gelegen in het feit, dat er te weinig aanvragen voor loodsen op de voormalige Zuiderzee binnenkwamen in verhouding tot de kosten, die gemaakt moes ten worden, om de loodsen van den toestand van dit water op de hoogte te houden. Deze maatregel is 1 September in werking ge treden. De Kaagsche relletjes. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gis teren een groot deel van den dag gedebat-, teerd over de motie-Huizinga om voor de werkloozen, die aan de protestvergaderingen in Den Haag op 20 September wenschten deel te nemen, de gelegenheid te openen, kennis te geven van hun aanwezigheid aldaar op dien datum en waarvoor op 14 September de stemmen staakten. De meerderheid van het college van Burg. en Weth. heeft toen goed gevonden, dat de tweede stempeling dien dag zou achterwege blijven. Dit was niet naar den zin van vele leden van den raad. Door ver schillende leden werden moties ingediend. Een motie van den heer Boissevain luidde „De raad, gehoord de discussie over den maatregel van Burg. en Weth. ten opzichte van de werkloozen op 20 September jl. be-^ treurt de houding, door Burg. en Weth. aan genomen, en gaat over tot de orde van den dag". De motie door den heer Woudenberg inge diend, luidde „De raad van oordeel, dat het gewenscht is om, met handhaving van de noodige contro le-maatregelen, werkloozen indien zij dit wenschen, in de gelegenheid te stellen ook vergaderingen of demonstraties buiten Am sterdam by te wonen, gaat over tot de orde van den dag". Ten slotte diende de heer Romme de vol gende motie in De raad, van oordeel, dat geenerlei facili teit voor deelneming aan demonstraties be hoort te worden verleend, wanneer de versto ring van de openbare orde redelijkerwijze daarvan moet worden gevreesd, gaat ovèr tot de orde van den dag". De moties van de heeren Boissevain en Romme werden verworpen, die van den heer Woudenberg werd tenslotte aangenomen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven DE ACTIE VAN HET ZEEUWSCH- VLAAMSCH KANAAL-COMITÉ. Mijnheer de Redacteur In een drietal te Vlissingen, Middelburg en Goes verschijnende bladen is dezer dagen een artikel verschenen naar aanleiding van het door het Zeeuwsch-Vlaamsch. kanaal comité gepubliceerde adres aan de Prov. Sta ten van Zeeland, waarin een inzender het gewenscht acht ook eens een ander geluid, een waarschuwende stem te laten hooren. Het artikel werd door een drietal bladen in Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant over genomen. De waarschuwende stem erkent, dat de actie om „het inderdaad groote gevaar voor onze nationale zeehavens" biedende ontwerp eener AntwerpenHollandsch Diepverbinding te keeren succes heeft gehad. Doch, zoo voegt zal ik de poort open maken", riep ik opge wekt en zat binnen drie tellen boven op den muur. Ik keek naar het huis. Alles was er rustig, maar er brandde licht. Zachtjes liet ik mij neer. HOOFDSTUK II. Ongenoode gasten. Myn nieuwe kameraden slopen door de deur, die ik ontgrendeld had. Ik sloot weer voorzichtig, maar zoodanig, dat bij een even- tueele vlucht de deur spoedig zonder eenige moeite wederom zou geopend kunnen worden. Behoedzaam slopen wij in de donkere scha duw van de acacia's naar den voorkant van het huis. Wij hijgden van opwinding. We hielden stil aan het einde van het struikge was en zagen dat de breede warande, die Ahmed volgens mijn aanwyzingen had laten bouwen, hel verlicht was. Wij zagen Ahmed met zyn zoon Mohamed op den grond hurken by een klein tafeltje. Toen ik dat dikke, papperig-bleeke gelaat weer zag, met de kleine glanzende kraaloog jes, begon myn hart weer sneller te kloppen. Mohamed zag er niet opwekkend uit. zyn arm hing in een doek en zyn hoofd was om wonden met zwachtels. Hy stond bekend als zeer dapper en sterk. De kolf van een groote revolver zag in in zijn gordel steken. Toen wij verder slopen naar het huis toe, stootte ik opeens tegen een groote waterkruik met twee ooren, zooals die in het Oosten algemeen gebruikt worden. Ik had weliswaar liever een flinken steen gehad voor den aan val, maai' by gebrek aan beter was ik al heel de geachte inzender daaraan toe, dit is slechts een negatief succes. Hij waarschuwt vervolgens tegen optimis tische verwachtingen omtrent een hierop vol gend positief succes, dat zou moeten bestaan in het verkrijgen van een zeehaven aan. den Brabantschen wal te Bergen op Zoom, in open verbinding met de Wester-Schelde, be nevens een scheepvaart-kanaal tusschen die haven en het Volkerak en een scheepvaart kanaal HulstAxelSluiskil—Driekwart Sluis. Wij nemen gaarne acte van de erken ning van inzender, dat de actie in Noord- Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen succes heeft gehad, zy 't dan vooralsnog maar een negatief succes. Toen de comité's met de actie begonnen, hebben zy veel ontmoedigende stemmen en commentaren tegen het eerste deel hunner taak moeten hooren, veel somberder klin kende en vooral van veel minder waardeering getuigende stemmen dan die thans de ge achte inzender doet hooren ten aanzien van het tweede, het positieve deel der taak van de comité's. Doch zij hebben zich daardoor niet van hun stuk laten brengen. Natirariyk niet, want hun bedoeling was goed en hun zaak stond sterk. De geachte inzender noemt slechts het af weren van een groot gevaar voor onze zee havens. Het veld van arbeid was echter veel ruimerhet afsnijden van de belangen van het Zuidelijk deel van het vaderland bij een goed bevaarbare open Schelde. Daarin zyn Nederlandsche belangen naast speciaal Zeeuwsche en Noord-Brabantsche belangen van ver reikende strekking verdisconteerd. De prijs was den strijd waard en wij hebben reden om aan te nemen dat in veel uitge strekter kring dan inzender schijnt te besef fen in Nederland aan de door de comité's gevoerde actie dank wordt geweten. Nu komt het tweede deel, de positieve taak, en opnieuw komen talloozen, zooals ook in zender, by voorbaat met een domper, met een koude douche. Men gelooft niet aan eigen kracht, aan eigen goed recht. Dit proces heeft zich in Nederland al zoo vaak afgespeeld dankbaar met deze kruik. Nog steeds kropen wij vooruit, tot op ongeveer vyftien meter afstand van het huis. Toen siste ik tusschen mijn tanden „Nu, vooruit jongens, er op af en doortasten Indien Mohamed stil was blyven zitten en zijn revolver had gebruikt, zou deze geschie denis nooit geschreven zyn geworden, om de eenvoudige reden, dat hy ons makkelijk stuk voor stuk had kunnen neerschieten. Maar zijn traagheid die trouwens alle Aziaten kenmerkt speelde hem parten. Hij wrong zich eerst omhoog, en gaf my daardoor gele genheid om de waterkruik met een flinke kracht naar hem toe te slingeren juist op het oogenblik dat hy zyn revolver op mij richtte. Hij wankelde, viel op den grond en in een oogwenk zat ik boven op hem en ontwrong hem de revolver, „De lange Engelschman De lange chris tenhond 1" schreeuwde Ahmed, stijf van schrik. Ik keek scherp naar Mohamed, die onder my lag en zag, dat hy zich niet bewoog, zyn neus bloedde en hij scheen zoo hard tegen den grond terecht gekomen te zyn, dat hy bewusteloos was geraakt. Gewaarschuwd door den smak van Moha med en het geschreeuw van Ahmed, schoten een vyftal slaven toe, die echter, toen zij hun hulpeloozen meester zagen en de wapens in onze handen, op hun knieën vielen en om genade smeekten. "Wy hadden het terrein dus veroverd zonder veel moeite. Voor den ingang van de warande stond een groot aantal vrouwen een leven te drie geslachten hebben actie moeten voeren voor den Rotterdamsehen Waterweg, voor een Rijnvaartkanaal voor Amsterdamdrie ge slachten hebben actie moeten voeren voor de opheffing van de Beersche Maas, enz. enz. Telkens door koude douches terneergeslagen hebben belanghebbenden zich echter niet laten ontmoedigen. Zij hebben ten slotte overwonnen, vaak na veel overleg en nadat zü hunne plannen heel wat hadden zien wijzigen. Inderdaad namen al die actie voe renden als vaststaand aan wat zij gaarne ge loofden zooals inzender van ons kanaal comité vermoedt en wat zij ten slotte dan ook hebben verkregen en bereikt. Al die groote voorbeelden werken bemoedigend voor ons comité, hetwelk zich er overigens wel van bewust is, dat het in breeden kring, ook in eigen omgeving nog niet wordt begrepen, laat staan gewaardeerd. Voor het eerste gedeelte, het negatieve deel onzer taak, was spoed noodig en voorts een aaneengesloten front. De tijd om zich aller eerst met de bestaande kanalen-comité's in Zeeuwsch-Vlaanderen in verbinding te stel len, alvorens tot bespreking over te gaan, ontbrak. Zoodra het comité tot stand was gekomen, heeft het zich met de K.A.H.A. in verbinding gesteld en het resultaat daarvan was, dat op 17 September jl. door de besturen van de K.A.HA. en het Zeeuwsch-Vlaamsch kanaal-comité besloten werd tot samenwer king. Natuuriyk zijn er tal van bij-overwegingen, die duiden op bezwaren en wenschen, welke moeten worden overwogen, besproken en on der de oogen gezien. De geachte inzender zin speelt er op enkele het bestaan van de ha ven van Vlissingen, van die van Terneuzen, van de Zeeuwsch-Vlaamsche trams, van vol doende industrieterreinen langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent, enz, voorts op de geringe bevolkingsdichtheid van de streek, en in verband daarmee op haar geringe draagkracht, op de lange lijdensge schiedenis van de Zeeuwsch-Vlaamsche wa- terleidingsplanncn, op die van het scheep vaartkanaal Axel—Hulst. De geachte inzen- maken als een oordeel. Ik riep zoo luid ik kon om touwen, doch vóór zij beseften wat ik wilde, hadden Bill en Harry al geschikte koorden gevonden. Wij bonden de tweeman nen stevig vast. Mohamed legden wy in een hoek van de warande neer, -na hem zoo goed en zoo kwaad het ging verbonden te hebben. a Ahmed duwde ik voor mij uit het huis in. Harry droeg de lamp en de vrouwen liepen jammerend en huilende voor ons en kropen, toen wij in de groote zaal gekomen waren, in een hoek, angstig ineen gedoken. Bill kon den lust niet weerstaan om eenige grapjes te maken tegen die verschrikte vrouwen, maar ik verbood hem dat. „Neem me niet kwaiyk, mijnheer", zei hij verontschuldigend, „ik wilde hen alleen wat troosten." 't Viel mij op, dot hij my .mynheer" noem de, wyi ik er toch allesbehalve gentleman like uitzag in de smerige broek, het eenige kleedingstuk dat ik aanhad. Maar mijn wyze van optreden scheen indruk gemaakt te hebben. Ik poogde nu de jammerende vrouwen tot bedaren te brengen door hen te verzekeren, dat ze niets te duchten hadden. Het effect van deze woorden bleef niet uit. De meesten kenden mij nog en spoedig waren zij allen bedaard en rustig. Ik begon hen van elkaar te scheiden. Er waren er vier, die gesluierd waren. Dat waren Ahmed's vrouwen. Ik gaf hen bevel de sluiers af te doen. Het bleken twee oude en twee jonge vrouwen te zijn. (Wordt

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 5