F. WIBABT 8 Zn. N.V. NOOTJES GEMENGD NIEUWS Mooi! £h<£ü]Ol n HERFST: SLIPGEVAAR 1 Het Koninklijk paleis in het Noordeinde te 's-Gravenhage zal van heden af weer voor publieke bezichtiging zijn geopend. De filmrondreis Ned. Fabrikaat zal onge veer half October worden gestaakt, omdat het dan te koud wordt voor openlucht-vertoonin gen. Er worden nu plannen overwogen voor een winter-rondreis, waarop de films in zalen vertoond zullen worden. Naar wij vernemen is de 5.000.000 5 obligatie-leening der gemeente Amsterdam sterk overteekend, zoodat een zeer belangrijke reductie op de inschrijvingen zal moeten wor den toegepast. Heden herdenkt de heer Ed. Gerzon, direc teur van de bekende Gerzon's modemagazij nen te Amsterdam, zijn 70en jaardag. Hij is bij deze gelegenheid van verschillende zijden gehuldigd. Zeer klein begonnen zijn thans in deze mode-magazijnen werkzaam 2464 perso nen, w.o. 2126 vrouwen en meisjes, Uit het boekonderzoek bij de R. K. Boeren leenbank te Oegstgeest, in verband met de gepleegde malversaties door den gewezen kassier v. d. H., is, volgens de „Maasbode", gebleken, dat er een tekort is van 132.000. Van slechts 80.000 is kunnen worden vast gesteld, waar dit bedrag is gebleven. Heden herdenkt de weduwe J. Stegink Snijder te Vriezenveen haar lOOen jaardag. Haar gezichtsvermogen is verminderd, doch overigens is zij niet gebrekkig. Sedert 1880 is zij al weduwe. De operette „lm Weiszen Röszl" in het Weensche Stadt-theater is thans 450 avon den achter elkaar gespeeld en werd in het geheel door 500.000 personen bezocht. Bij politieke onlusten die te Sofia plaats hadden werd de beul Sajara gedood. Hij had vooral na den bomaanslag op de kathedraal talrijke personen terechtgesteld. De moorde naar is tot dusver nog niet gevonden. In den afgeloopen nacht zijn te Edinburgh eenige korte aardschokken waargenomen. De schokken duurden ongeveer een minuut. Vele huizen trilden op hun grondvesten en ven sters en deuren vielen open. gekomen posten in het kabinet, met behoud van de oude partijverhoudingen. De twee beschikbare liberale portefeuilles leveren ook partij problemen op, speciaal die van binnenlandsche zaken, die de voornaam ste is Men gelooft, dat deze aan een conser vatief zal worden toegewezen, terwijl een Simonietisch liberaal zal worden aangewezen als minister voor Schotland. GEEN VALUTAGEVAAR IN DUITSCHLAND. Bij het inwijdingsfeest van het nieuwe ge bouw der Industrie- en Handelskamer van de beurs te Keulen voerde oa.. dr. Luther, Rijkspresident het woord. Over 't valuta- vraagstuk liet spreker zich als volgt uitIk ben er van overtuigd, dat er in Duitschland geen valutagevaar bestaat. Hoe moeilijk de tijden ook zijn, die wij te doorworstelen heb ben, de valuta zou zeer zeker op peil gehou den worden. Aan de Rijksbank wordt het verwijt gemaakt, dat zij alleen door overwe gingen betreffende valuta de zorgen voor het economische leven vergeet. Zulk een ziens wijze is volkomen onjuist. De Rijksbank was steeds de gangmaakster van een renteverla ging bij alle daarvoor in aanmerking komen de instellingen. Slechts één ding heeft de Rijksbank niet gedaan zij heeft de Duitsche bankwet niet willen overtreden, ofschoon er op dit punt wel druk op haar geoefend is. Het was voor de Rijksbank wettelijk niet mogelijk om gelden beneden 5 pet. af te geven. Wij hebben alleen er voor te zorgen, dat de rechtsbegrippen in Duitschland ge handhaafd blijven. Wij hebben een valuta- en een economische crisis doorleefd en wij dienen er thans tegen te waken, dat wij niet als derde verschijnsel een rechtscrisis krijgen. De tegenwoordige economische crisis dwingt er toe, aldus de Rijksbankpresident, dat wij onze gedachten nationaal-economisch instellen. Iets anders is 't echter, of men autarchie als grondbegin sel aanvaardt of dat men de nationaal-eco- nomische noodzakelijkheid aan de te nemen maatregelen ten grondslag legt. Dr. Luther schilderde dan de grondslagen voor den gang van zaken van het economisch leven, waarvoor hij in de eerste plaats de herstelbetalingen verantwoordelijk stelde en in laatste instantie ook de geldafvloeiïng. Het is vanzelfsprekend, dat wij alles moeten doen om onze verplichtingen na te komen. Dit zal echter slechts kunnen gelukken bij een goe den wil van de geheele wereld. Het uur zal eens slaan, dat het groote commando zal luiden„Rechtsomkeert". Dit kan echter slechts komen van de zijde van de publieke opinie. Wij nemen daarbij een verdedigende houding aan. Omtrent het economische programma der regeering, merkt de president op, dat dit als een nieuwe stimulans is te beschouwen van het economische leven. Dit programma zou eenige maanden geleden nog niet mogelijk zijn geweest. Het beroep, dat op de natie wordt gedaan, moet zulke werkingen te voor schijn roepen, dat de heele menschheid ziet het gaat toch op den ouden beproefden weg der economische bedrijfsvoering, op den weg van het inwerking stellen van de vrije eco nomische krachten weder opvaar' tot zegen van Duitschland. Bestel Uw Brandstoffen bij den STEENKOLENHANDEL Bellamypark 22 - Telefoon 90 Brand aan boord van een motorboot. Gisterenmiddag tegen half een werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een brand aan boord van een motorbootje, liggende in het Rokin bij den Dam. Het bootje behoorde aan drie Duitsche jongelui, afkomstig uit Norderney, die vandaar een vacantietocht hadden onder nomen langs de Noord-Duitsche kust den Eemsmond in, over Emden naar Delfzijl, van waar zij door de Nederlandsche binnenwate ren een tocht door ons land maakten, naar Rotterdam, om gisterenmiddag te Amster dam aan te komen. Het bootje, de „Hero' heeft een roefje, waarin de drie jongelui slaapgelegenheid hadden en hun maaltijden konden gebruiken. Op de voorplecht bevindt zich de opening van de benzine-leiding, en toen het ongeval gebeurde, was een hunner juist bezig de benzinetank te vullen. Hierbij schijnt benzine te zijn gemorst en over den scheepsrand te zijn geloopen. Voor het roefje stond een primus te branden en het door de verdamping der gemorste benzine ont stane gas, schijnt door de vlam van de primus te zijn ontstoken. In een oogwenk stond het roefje van binnen in brand. Toen de brandweer arriveerde, trachtte zij aan vankelijk met emmers water het vuur te dooven, doch toen de vlammen naar buiten begonnen te lekken, maakte zij er met een straal een einde aan. Het roefje is gehee uitgebrand, doch de overige schade is vrij gering Echter is het bootje niet meer in een staat om er de terugreis naar Norderney mee te maken. De drie jongelui, die hun vacantie- uitstapje op zoo jammerlijke wijze zien be dorven, zullen trachten het in Amsterdam te verkoopen en per trein naar huis terug te keeren. -Ongelukken. - Gisterenmiddag is een 24-jarige dienstbode op den Bezuiden- houtsche weg te 's-Gravenhage aangereden door een auto. Zij werd met een breuk en eenige verwondingen aan het rechteronder- been opgenomen en is naar een ziekenhuis vervoerd - Op de Groote Markt te Gronin gen is een 46-jarige verpleegde van het ver zorgingshuis, toen hij den rijweg overstak, door een driewielige transportmotorfiets ge- grepen en ernstig gewond. Hij werd met een schedelbreuk naar het academisch zieken- huis vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De chauffeur is in arrest gesteld. Dinsdagavond is een vrouw te Vlijmen, waarschijnlijk door de felle lichten verblind, door de stoomtram aldaar aangereden. De vrouw werd tegen den grond geworpen en met ernstige verwondingen aan hoofd en bee- nen naar het ziekenhuis te Vlijmen vervoerd. Haax toestand is zorgwekkend. Te Heeren veen is een 4-jarig knaapje in het Stroom kanaal geraakt.en verdronken. - Een 16- jarige man is op den Groene Hllledijk te Rotterdam gestruikeld en met het hoofd tegen den trottoirband geslagen. Met een schedelbreuk is hij opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aan komst is overleden. - Hedenmorgen heeft te De Wijk een ernstig ongeval plaats S^had. Een melkrijder uit De Wijk viel doordat het paard dat voor zijn melkwagen was gesp®"' nen schrok voor een stoomwals van den b De man geraakte tusschen den wagen en e wals bekneld. Hij werd In bewusteloozen toestand opgenomen en met kneuzingen en een gebroken been naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht. De toestand van den man is zorgwekkend. Een auto in den Rijn ge- reden. Gisterennacht passeeree een auto bij het station Kastel een overweg,.die naar een weg langs aen Run voert en d een slagboom is afgesloten. De baanwachter opende den slagboom om den auto te laten Pi>Toen hij vanmorgen werd afgelost, merkte de baanwachter dat de sporen van den auto van den weg af naar den Rijn leidden. In de rivier vond men inderdaad den auto, 3t/, M. diep onder water. Met behulp van een kraan werd de wagen gelicht. Binnenin vond men het lijk van een 32-jarigen reiziger van een automobiel-firma uit Darmstadt. Volgens ooggetuigen heeft het slachtoffei tot gisterenavond laat in een café met een vroolijk gezelschap gezeten. De ontvoerde E.. gelschen. De eerste boodschapper, die gezonden was om contact met de roovers van de Engelschen mevr. Pawley en Corkran, te zoeken, is gis teren te Nioetsjang teruggekeerd. Hij had twee brieven bij zich, een 'an mevrouw Pawley, waarin zij smeekt om de pogingen tot bevrijding voort te zetten, en een van den hoofdman, waarin hij den losprijs van 250.000 dollar herhaalt en dreigt den heer Corkran een oor af te snijden als einum spoedig losgeld gezonden wordt. De bood schapper zeide, dat hij beide gevangenen ge zien had en dat zij goed behandeld werden en zelfs eenige bewegingsvrijheid hadden bin nen een afgesloten ruimte. Het kamp, waar hij ze aangetroffen had, was ongeveer 20 mul ten Oosten van den spoorweg naar Koepang gelegen, maar het was alweer verplaatst. -Duizenden doodenop F or tori co? - Volgens de mededee- lingen van enkele personen, die van de bin nenlanden van portorlco naar de kust zun gevlucht, blijkt dat ook daar de verwoestin- een ongemeen groot zun, aldus wordt uit New York aan „de Tel.' gemeld. Een employe van een suikerfabriek, die er eerst na een tocht van acht uur h> slaagde de kust te be reiken, deelde mede, dat in het gebied, waar hij doorheen getrokken was, duizenden men- schen zijn omgekomen. Verscheiden dorpen zijn zoo goed als van den aardbodem wegge vaagd. Ook de hoofdstad San Juan zelf biedt een beeld van verwoesting van ongekenden om vang. De stad is zonder water, licht en tele foonverbindingen. De groote masten van het draadlooze station vormen een verwarde mas sa van verwrongen staal. In een bioscoop theater dringt het daglicht binnen door de gescheurde muren. Door de geweldige slagre gens, welke den orkaan vergezelden, is het meteorologisch instituut overstroomd. Het personeel moest barrevoets door het water waden om de waardevolle meteorologische ge gevens in veiligheid te brengen. Van een zeiltocht om de wereld. - De politie te Malmö heeft Maandag, naar de Zweedsche bladen melden, een Nederlandsch landarbeider aangehouden, Eduard Jonker, geheeten, die samen met den Zweedschen landbouwkundige Valdemar Ja- derlund een „zeiltocht om de wereld" was begonnen met een te Gothenburg gestolen zeilboot. Jonker was half Juli met een boot te Stockholm aangekomen en was gaan zwer ven in Noord-Zweden. Daarbij had hij Jö- derlund ontmoet, die in het bezit was van een auto. Zij hadden o.a. Finland bezocht. Op den terugweg had Jöderlund het voorstel geopperd van een „zeiltocht om de wereld". Jonker was echter niet verder meegegaan dan tot Varberg, een eind ten Zuiden van Gothenburg. Vandaar ging hij naar Dene marken, waar hij met een Deen werd aan gehouden als verdacht van diefstallen in villa's, doch zij bleken hieraan onschuldig te zijn. Eenige opleving in het Duitsche bedrijfsleven. Tal van bedrijven in Duitschland hebben den laatsten tijd nieuwe arbeidskrachten aan gesteld. In midden-Duitschland bedraagt het aantal ongeveer 3000. Bij de textiel-nijverheid in Saksen zijn 4500 nieuwe werkkrachten aangenomen, in Brandenburg 200. Uit Kre- feld, Hannover, Berlijn, Neuwied, Bremen komen berichten van aanstellingen van hon derden menschen in allerlei fabrieken. De aandacht wordt er telkens op gevestigd, dat de fabrieken dat niet doen uit vader landsliefde of jm premies voor werkverschaf fing te verdienen, maar dat de directies wel degelijk een opleving van het bedrijf bespeu ren, vooral door de verhoog, e propaganda in Duitschland om nationale producten te koopen. Gas in flesschen. Op een vergadering van de Engelsche gas-maatschap- pijen heeft de heer Smith uit Birmingham meegedeeld, dat de proefnemingen met sa mengeperst gas in cylinders thans zoover gevorderd zijn, dat men spoedig een proef zal gaan nemen met een auto, die door ge perst gas wordt voortbewogen. Men brengt nu al kleine cylinders samengeperst gas in den handel, voorzien van speciale branders, waarop men oijvoorbeeld in nog geen drie minuten tijds een ketel water aan de kook kan brengen, d.w.z. heel wat vlugger dan met waxine-lichten of spiritusbranders. Voorloo- pig wil men op vier verschillende plaatsen een proefinstallatie voor samengeperst gas opsteüen. Blijkt de nieuwe brandstof te vol doen en opgang te maken, dan zullen er meer fabrieken komen, wat dan op zijn beurt weer het gebruik moet aanmoedigen. Met name voor zware auto's, vrachtwagens en bussen acht Smith een goede toekomst voor het ge perste gas weggelegd. Zware tuchthuisstraffen opgelegd. De bijzondere rechtbank va- Beuthen veroordeelde zes arbeiders, die op 5 Augustus een poütie-beambte, die hen wegens nachtrumoer een waarschuwing gaf ontwapend en met zijn eigen wapenen ern stig mishandeld, hebben, tot tuchthuisstraf fen van twaalf, elf, tien en acht jaren en tot gevangenisstraffen van drie, resp. twee jaren. De ambtenaar van het openbaar ministerie had in totaal zestig jaren tuchthuisstraf ge- eischt. Een orkaan boven de Bo- venwindsche eilanden. Vol gens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur van Curasao heeft Maandag over de Bovenwind- sche eilanden een ork .an gewoed. Op St. Eustatius is de radiomast neerge stort en zijn zes huisjes omgewaaid het dak en de galerij van het zusterhuis zijn afgerukt. Dit gebouw, zoomede de kerk en de zuster school leden veel waterschade. Ook aan de te velde staande gewassen is veel schade toege bracht. Op Saba zijn tvaaJf huizen en de openbare school te Bottom grootendeels verwoest. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. St. Martin heeft niei, noemenswaard van den or kaan te lijden gehad. De aardbeving in Grie kenland. Naar Reuter uit Athene meldt zijn, zooals thans bekend is, 140 dooden en 400 gewonden, waarvan 50 zwaar, op Chal- cidice geteld. Vijf dorpen op het schiereiland zijn absoluut in puinhoopen veranderd, in tien dorpen is de helft van de gebouwen ver woest, zeven andere dorpen zijn zwaar be schadigd. Ongeveer 2400 familie^ zijn dak loos. Op alle plaatsen die door de aardbbeving zijn bezocht is het Roode-Kruis-werk nu in vollen gang. Uit Saloniki worden de noodige levensmiddelen en verbandkisten gezonden. De materieele schade wordt op eenige mil- lioenen drachmen geraamd. Alleen voor den bouw van nieuwe noodwoningen is een bedrag van 27 millioen drachmen noodig. Op de meest oostelijke landtong van Chalcidice, Athos. bekend om de kloosters die er zijn, werd slechts geringe schade aangericht. Een deel van de Britsche Middellandsche Zee- vloot stoomt met volle kracht ter hulpver leening naar Chalcidice. Moordaanslag op een journalist. Onbekend gebleven da ders hebben, volgens een bericht uit Calcutta, twee schoten gelost op Sir Alfred Watson, een redacteur van het dagblad „Statesman". De journalist werd gewond naar een hospi taal gebracht, waar geconstateerd werd dat zijn leven niet in gevaar is. Dit is de tweede moordaanslag die op Watson is gepleegd. De redacteur werd meermalen door extremisten met den dood bedreigd, omdat zij de politieke richting van cle „Statesman" afkeuren. Nader wordt gemeld, dat eenige personen als verdacht van dezen moordaanslag gear resteerd werden. Twee van hen pleegden zelf moord door vergif in te nemen, de derde wist te ontvluchten. De veldslag voor het graan in Italië. Mussolini heeft te Forli, op een bijeenkomst van het perma nente graancomité, een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de oogst dit jaar 7.515.000 ton graan heeft bedragen, een cijfer nog nooit in Italië bereikt, en zulks zonder dat de bebouwde oppervlakte vergroot is. De gemiddelde opbrengst per H.A. was vóór den oorlog 1040 K.G., bij het begin van den „veldslag voor het graan" in 1926 1220 K.G. en thans 1520 K.G. Mussolini schrijft den vooruitgang vooral toe aan betere bewerking van den grond en wetenschappelijke zaadcontrole. Volgens hem is men er nog niet. Men kan nog verder ko men op den huidigen weg, maar het voor uitzicht bestaat toch, dat binnen enkele jaren „de veldslag voor het graan" definitief gewonnen zal zijn. Geweldige aardgas eruptie. Naast de herberg van de bij Debreczen gelegen be- :mde Pusta Hortobagy is men begonnen met het boren van een ar tesische bron. Op een diepte van 148 meter stiet men plotseling op aardgas. Er had 'n geweldige eruptie plaats. De buizen van de boormachine werden teruggeduwd en de geheele machine met zand en modder werd dertig meter de lucht in geslingerd. Het sissen van het uitstroomende gas was twintig kilometer ver in den omtrek te hooren. Uit zekere aanwijzingen meent men te mogen concludeeren, dat men te doen heeft met een zeer rijke aardgasbron. Herstelling van het Krem lin te Moskou. De historische ge bouwen van het Kremlin, te Moskou, worden hersteld. Een kremlin of kreml is een ver sterkte wijk in sommige Russische steden. Het beroemdste is dat te Moskouhet vormt een stad op zichzelfelke piek is een gedenk- teeken van de toenmalige macht van Rus land. Het is omgeven met hooge, door tinnen en torens gekroonde muren, binnen welke kerken zijn, paleizen, rijksgebouwen en plei nen. Opmerkelijk is de hooge klokkentoren, in 1600 onder Boris Godoenof gebouwd. Van de buitenbekleedingen van alle kerken zijn de stuc-lagen weggenomen, waaronder oud beeldhouwwerk verborgen was. Het Wonder dooster, dat uit de 14e eeuw dagteekende, maar zeer veel verbouwingen had ondergaan, is afgebroken. Het daardoor ontstane plein biedt een vrij uitzicht op de heele groep kathedralen van het Kremlin. Een doodkist alsbed voor zijn vrouw. De rechtbank in Chicago, welke aan heel wat gewend is, heeft een ge val te behandelen gehad, dat zelfs haar ver baasd heeft doen kijken, aldus lezen wij in het „Vad.". Twee jaar geleden trouwde de doodldstenfabrikant David Pearl juffrouw Violet, een opvallend knap en elegant meisje. Den eersten tijd was hij een echte Romeo, opmerkzaam, verliefd voorkomend. Nauwe lijks echter waren de wittebroodsweken voor bij of zijn heele optreden veranderde. Pearl kreeg plotseling tegen zijn jonge vrouw geen woord meer over zijn lippen. Eiken morgen lei hij een briefje op de tafel, waarin onveranderlijk stond „Van daag voor diner beefsteak". Dit gebeurde drie-honderd-vijf-en-zestig maal irt het jaar. Mevrouw Violet kon het woord beefsteak niet meer hooren noemen, zonder van afgrijzen te 'Deven. Liet ze echter haar man eens iets an ders voorzetten, dan gooide mister Pearl het bord met al wat er op was, doodgewoon uit het raam de straat op. Dit alles was echter eerst de inleiding tot de vreemde avonturen, welke mrs. Violet in haar huwelijk beschoren waren. Op een goe den dag verscheen Pearl in diepen rouw, een breeden rouwband om zijn hoed. De reden van deze verschijning vernam mrs. Violet dra tot haar ontzetting. Haar man had op het kerkhof een graf gekocht, dat hij van een marmeren steen liet voorzien, met in gouden letters het volgende opschriftRust plaats van mijn echtgenoote Violet Pearl. Gestorven Met dezen streek was echter het spook achtig gedoe van den zonderlingen doodlds tenfabrikant niet uit. Op een dag stuurde hij zijn vrouw knechts op haar dak, die haar koperen ledikant weghaalden en er een zwart geschilderde doodkist, waar doodskoppen op geverfd waren, voor in de plaats zetten. In de doodkist lag een met zwart overtrokken matras en daarop moest mrs. Violet alle grie zelen ten spijt, eiken nacht slapen. Overal in haar vertrekken, op de kasten, de consoles, de vensterbank, lagen echte doodskoppen. Eerst toen haar moeder haar bezocht, die met ontzetting zag hoe haar dochter gekweld werd had ze den moed een echtscheidings proces te beginnen. Naaktloopers-propagan- d a. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat Zuid-Amerika is overstroomd door propagan disten mannen zoowel als vrouwen af komstig uit Centraal-Europa, die een naakt- looperskolonie willen stichten op de oevers van de Parana-rivier in de buurt van de Ar- Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg slipperig maken. Herfst beteekent: slipgevaar. gentijnsche hoofdstad. Zij hebben een rancho gehuurd, waarbij een 40.500 Are groot terrein behoort. Boven den ingang staan de woor den „Laat al uw kleeren weg, gij die hier binnentreedt". Ongeveer 1000 inwoners van het Rosario- gebied zijn reeds toegetreden tot den naakt- loopersbond, terwijl honderden bewoners van Argentynsche steden eveneens lid zijn gewor den. De Europeesche propagandisten beschou wen Zuid-Amerika met zijn ideale klimaat als het geschikste oord om hetgeen zij pro- pagandeeren ook practisch toe te passen. Welke houding de Argentijnsche regeering zal aannemen tegenover deze naaktloopers-ne- derzetting Men gelooft niet, dat zij den ko lonisten toestemming zal geven zich blijvend langs de Parana-rivier te vestigen, daar haar allerlei ongunstige berichten hebben bereikt over Duitsche en Oostenrijksche naaktloo- perskolonies. Wassen beelden. De Lon- densche correspondent van de „Haagsche Courant" schrijftMadame Tussaud's is, naar u wel bekend zal zijn, het wassen-beel- den-museum van Londen. Dat is het geslach ten lang geweest. Eenige jaren geleden is het nagenoeg geheel door brand verwoest en de verzameling beelden smolt weg als een kaars onder haar vlam. Velen verwachtten en hoop ten, dat dit het einde zou zijn van een in stelling, die verouderd werd geacht en niet langer scheen te beantwoorden aan den smaak van den tijd. Maar de vormen voor het gieten van de beelden waren niet ver loren gegaan en er waren nog menschen asm het museum, die de kunst van wassen beel den maken even goed verstonden als de oor spronkelijke madame Tussaud, die voor de leiders van de Fransche revolutie in haar tijd afgietsels moest maken van de edellieden en -vrouwen, wier hoofden in de guillotine- mand waren gerold. (Dat handwerk was zco schokkend voor haar zenuwen, dat zij met gevaar voor haar leven over het Kanaal vluchtte om in Londen haar kunst voor vre diger doel en in- kalmer omgeving te beoefe nen) Madame Tassaud herrees uit haar asch Het werd gemoderniseerd, kreeg een restau rant van moderne aankleeding en een bios coop, als bijkomende attracties, en bloeit thans meer dan ooit. In de gangen van de Underground vertellen reclamebiljetten, dar men niet het vuur uit de sloffen behoeft te loopen en niet in het gedrang van de straat behoeft te worstelen om de beroemdheden van den dag te zien. Zij zijn allemaal en in levenden lijve „op bezoek" bij Madame Tus saud, van Jim Mollison af tot Rudyard Kip ling toe. En toch, als Madame Tussaud's eens niet herbouwd, met beelden hervoorzien en ge moderniseerd was geworden, dan zou Londen toch nog een wassenbeeldenmuseum hebben gehad, ouder en historisch belangrijker en eigenlijk ook veel griezeliger dan het be roemde. Weinigen denken er aan of kennen het, ook al is het gebouw, waarin dit museum zich bevindt, het beroemdste en eerwaardig ste van het Britsche rijk. Want het is West minster Abbey. De wassenbeelden-verzame- ling in dit antieke Godshuis is er zoo moge lijk nog meer misplaatst dan de opzichtige graf-ornamenten, die een goede beschouwing van het prachtige interieur belemmeren. Als men echt wil griezelen en daarmee de wijding van het nobele interieur wil ontgaan, kan men niet beter doen dan de extra sixpence offeren, noodig om toegang te verkrijgen tot deze zonderlinge tentoonstelling van wassen beelden. Men moet er voor een trap op, een oude krakende trap, waar weinig daglicht binnendringt. Deze tocht bereidt u voor op hetgeen volgen zal. In een schemerige ruimte staan er de beeltenissen verzameld van ko ningen, koninginnen en andere vorstelijke en adellijke voorouders van de Britten. De ge zichten zijn in de meeste gevallen gemodel leerd van afgietsels, gemaakt onmiddellijk na den docd. De beelden dragen veelal de half verteerde kleeding, die de afgebeelden bij hun leven droegen. De verzameling is een over blijfsel van antiek gebruik. Het was nl. eens gewoonte deze „levende beelden" vóór het stoffelijk overschot mee te dragen in den be grafenisstoet. Na de teraardebestelling wer den de beelden tijdelijk in Westminster Ab bey geplaatst als monumenten. De tijdelijk heid werd voortgezet.tot op den huidigen dag. Alleen heeft men de stukken nu samen gebracht op één plek, terwijl ze voorheen overal 'n de kerk erspreid stonden. Het oud ste beeld is van Charles II en het meest in teressantste dat van Elisabeth, dat zich ge- durende den toeristentijd altijd in groote be langstelling verheugt. In dit geval heeft men echter niet te doen met het oorspronkelijke beeld, dat spoedig na de vervaardiging in stukken viel, maar met een gereconstrueerd

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 2