1000 500 300 150 100 25 i t DONDERDAG EERSTE BLAD Plaatselijk Crisis-Comité iNo.230: 70e Jaargang' 1932: Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. Iedereregel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Heden werden door ons volgende giften ontvangen Leerlingen Chr. Ulo school Personeel R.H.B.S. - Personeel Brouwerij „De Meiboom"- Gedeelte Politie-per- soneel - de 2.50 31.50 5.13 1.85 Vorige opgave - 3740.53 Totaal ƒ3781.51 Het giro-nummer van het Plaatselijk Crisis-Comité is 195800. Ontheffing bouwverbod luchtvaartterrein Vlissingen. De minister van waterstaat heeft, ten be hoeve van de scheepvaart in de gedeelten van het kanaal door Walcheren, welke binnen de in het Kon. besluit van 23 Augustus 1932 be doelde zones (om en aangrenzende aan het luchtvaartterrein Vlissingen) zijn gelegen, tot wederopzeggens in zoover ontheffing ver leend, van het bij dit besluit gestelde bouw verbod, dat vaartuigen en andere inrichtin gen, die op het water drijven, voor zoover zij masten e.d. hooger dan 12 M. boven de wa terlijn hebben, in zone I niet zullen mogen meren, en, voor zoover zij masten e.d. hooger dan 20 M. hebben, niet in zone II zullen mogen meren, anders dan tot het lossen en laden te Oost- en West-Souburg. De werkzaamheden betreffende de accijnzen. De ontvanger der directe belastingen, Zeil- markt 8 alhier, vestigt de aandacht van be langhebbenden op de resolutie van den mi nister van financiën dd. 19 Augustus 11., waarbij is bepaald, dat, met ingang van 1 October a.s., de werkzaamheden betreffende de accijnzen, voor de gemeenten Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Ritthem van zijn kantoor zijn afgescheiden en gevoegd bij het kantoor van den ontvanger der invoerrech ten en accijnzen (haven) alhier. Vlissingsche Zwemclub. De Vlissingsche Zwemclub houdt, zooals gebruikelijk en tevens op aandrang van vele leden, Zaterdag a.s. een gezelligen afscheids avond in het Grand Hotel Britannia, die om 8 uur aanvangt. Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. P. T. en T. Met Ingang van 1 October a.s. wordt de j schrijver bij den post-, telegraaf- en tele- foondienst H. de Boo van Uijen, van hefc post- en telegraafkantoor te Vlissingen, ver plaatst naar het postkantoor te Utrecht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De begrafenis van den agent van politie* Baas te 's-Gravenhagehet Engelsche stoomschip „Bellucia" dat door de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te Amster dam gerepareerd wordtde twee uit het vreemdelingen-legioen ontvluchte gevange nen die acht dagen op zee hebben gezwalkt de opening van de gemeente waterleiding te Mierlode ernstige auto-botsing te Laren wegens de contingenteering in Duitschland is er een groot overschot aan kooien in Noord- Holland. Een serie foto's van het hartje van het koolland. Met Esperanto Europa door. Heden kregen wij bezoek van een werkloo- zen banketbakker uit Graz in Oostenrijk, Heinz Frischer genaamd. Hij maakt per rij wiel een rondreis door Europa en bedient zich daarbij uitsluitend van de wereldtaal Esperanto. Met deze taal komt hij overal terecht en wordt hierdoor haar internationaal karakter bewezen. De heer Frischer heeft reeds een- groot ge deelte van Europa afgetrapt en hij is voor nemens over België, Engeland en Zweden naar Oostenrijk terug te keeren, waar hij ongeveer half November hoopt aan te komen. In zijn reisboek hebben vele beoefenaars van de wereldtaal uit alle deelen van ons land den wereldreiziger het beste succes toe- gewenschtc MIDDELBURG Gemeenteraad. Bij de ingekomen stukken kwam ter sprake een kwestie, die gerezen is tusschen de com missie van beheer der gemeentelijke sportter reinen en de voetbalvereeniging Middelburg en waardoor het contract voor die vereeni- ging voor dit jaar ongunstiger is dan het ge weest zou zijn als men spoediger tot een ver gelijk was gekomen. Wethouder Onderdijk, lid der sportcommissie, gaf de verzekering dat alles gedaan zal worden om te zorgen, dat het gemeentelijk sportterrein het middelpunt blijft van de voetbalsport te Middelburg. Een verzoek van den Middelburgschen Be- stuurdersbond inzake toeslag op de steunuit- keeringen voor brandstoffen werd gesteld in. handen van Burg. en Weth. om praeadvies. Adhaesie werd betuigd aan de adressen aan de Koningin en den minister van defensie van het comité tot behoud van garnizoenen in Zeeland. Aan mej. H. J. V. C. van den Brink werd met ingang van 1 Januari a.s. op verzoek eervol ontslag als onderwijzeres aan school K verleend. Tot leeraar in de wiskunde aan de Avond school voor Nijverheidsonderwijs werd met 12 stemmen benoemd de heer A. Beefting, leeraar aan de Chr. Kweekschool te Middel burg. Aangenomen werd het voorstel tot instel ling van een verkeerscommissie. Bij het voorstel om ƒ25.000 uit te trekken voor de voortzetting der steunverleening aan werkloozen, vroeg de heer Paul, of er nog objecten voor werkverschaffing zullen te vinden zijn. De heer Onderdijk antwoordt, dat o.a. ge dacht wordt aan een gewijzigd Molenwater plan, waarbij ook rekening wordt gehouden met voldoende speelplaats. Verder is gedacht aan een eilandje in de vest bij de de Oude Visscherij en nog enkele kleinere werken. De heer Van der Feltz komt er tegen op, dat dit voorstel zoo laat bij de commissie van financiën kwam. Deze wil zooals bijv. bij de leening wel spoed betrachten, maar dit voor stel had toch meer tijd noodig om het goed te bestudeeren en Burg. en Weth. moeten toch eerder geweten hebben dit geld noodig te hebben. Spr. wijst er op, dat er nu maar 2400 onvoorzien meer is en dat dit bedrag schoon op zal gaan. De heer Paul wijst er op, dat de weg Kou- dekerke—Westkapelie bijna gereed is en waar Middelburg zonder verplichting 6000 gaf voor den weg Middelburg—-Koudekerke, kan zij met recht verzoeken daaraan zoo veel mogelijk Middelburgsche werklieden te zetten. Hierna werd het voorstel aangenomen. Bij het voorstel tot goedkeuring van de re kening over 1931 van den vee- en vleesch- keuringsdienst wees de heer Van der Feltz er op, dat 3 September 1931 een voorstel is gedaan en 11 October is aangenomen om te komen tot één 1-ring voor geheel Walcheren. Men had dan ook geen auto moeten aan schaffen, en althans een tweede handschen. Hij zegt dat er voor een motor 700 of f 800 op de begrooting staat en nu komt men met een uitgaaf van 1600 voor een auto. Men had dat vooruit aan den raad moeten vragen en het college van Burg. en Weth. moet wat meer doortastend optreden. Het gaat niet aan dit te doen omdat het voor het personeel geriefelijker is. De heer Jeronimus zegt, dat men f 1386.50 goed slot zou kunnen verdeelen en dan den auto aanschaffen van de gelden voor 1932. Spreker kan niet beoordeelen of een auto beter is dan een motor, maar in ieder geval is het onderhoud minder. De raad kan wel napraten, maar de auto is eenmaal aange schaft. Mevr. Weijl is principieel voor geld uitge ven, dat niet is toegestaan en vraagt of het beheer geheel bij Middelburg berust. De voorzitter beantwoordt dit toestem mend. Mevr. Weijl zegt, dat de auto zeker in het belang van de gezondheid van het personeel is, ook zal het wel voordeel opleveren en spr. zal dan ook niet tegenstemmen. De voorzitter zegt, dat er toch een nieuwe motor had moeten komen, er is reeds eens een ernstig ongeluk mede voorgekomen en een auto is goedkooper. Spr. erkent dat het beter was het eerst aan den raad te vragen. Het voorstel van Burg. en Weth. werd aan genomen met 12 tegen 5 stemmen, die der heeren Bybau, Van der Feltz, Portheine, Je ronimus en Van Andel. Een tweetal adressen van industrieelen, wier inrichtingen op erfpachtsgrond staan, om vermindering vun het canon in verband met de crisis, warrop Burg. en Weth. afwij zend wilden beschikken, gaf aanleiding tot uitvoerige discussies, waarvan het slot was, dat een voorstel om een hunner 50 reduc tie te geven verworpen werd met 15 tegen 2 stemmen, een om aan beide 25 reductie te geven met 14 tegen 3 stmmen, terwijl een voorstel om industrieën die kunnen aantoo- nen, dat zij door de tijdsomstandigheden niet direct aan hunne verplichtingen kunnen vol doen uitstel van betaling te geven, werd aan genomen met 15 J )gen 2 stemmen. Het laatste voorstel, dat uitvoerige bespre king uitlokte, was dat om een crediet te ver- leenen van 12.500 voor een nieuwe instal latie van de enkele jaren geleden opgerichte pompinrichting der rioleering, waarbij bleek, dat de eerste maal de Mabeg te Utrecht en nu dr. ir. De Bruijne uit Rotterdam adviseur was. Nadat een amendement om den aanne mer te verplichten voor de gevolgen in tc staan was verworpen met 11 tegen 4 stem men, nam de raad het voorstel van Burg. en Weth. aan met 13 tegen 1 stem. By de rondvraag werd een vraag van den heer Jeronimus of het juist is dat Arnemui- den weigert te betalen voor de hulp bij den jongsten brand, beantwoord met de mededee- ling, dat als dit waar blijkt te zijn, order zal worden gegeven, die gemeente geen hulp meer te bieden. Aan de gevolgen overleden. De 17-jarige loodgietersknecht die Dinsdag van een 8 M. hocg dak van de Abdijgebou wen te Middelburg is'gevallen, is in het gast huis aan de gevolgen van dezen val overleden. OOST- EN WEST-SOUBURG Collecte Crisis-comité. Het plaatselijk Crisis-comité alhier zal Maandag 3 October a.s. een collecte houden. GROEDE. Vergadering Nutsdcpartement. Gisteren hield het departement Groede der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, haar jaarlijksche algemeene vergadering in de zaal van den heer P. Lagendijk, alhier. Uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar bleek, dat was ontvangen 575.47, uitgegeven 509.70, alzoo een batig slot van 65.68. De vergadering besloot, dat dit seizoen twee voordrachtavonden voor haar leden zullen gehouden worden, en wel een de laatste helft van November en de tweede in begin Febru ari 1933. Het aftredende bestuurslid, de heer M. Wagto, tevens voorzitter, werd met algemee ne stemmen herkozen. Bij de rondvraag werd door den heer Beu- ningh de wenschelijkheid naar voren ge bracht om gezien de geringe kosten welks de twee te houden filmavonden met zich zul len brengen, een derden avond er nog aan toe te voegen. De heer A. J. Pauw zag liever dat een avond werd gehouden voor de werkloozen. Hoe en op welke wijze deze avond gevuld moest worden, liet hij aan de vergadering over Na eenige discussie werd besloten een gra tis namiddag en avondvoorstelling te geven toegankelijk voor alle personen van 18 jaar en ouder en woonachtig te Groede. Kantongerechten. By Kon. besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Mid delburg mr. H. van der Beke Callenfelsin het kanton Oostburg P. Erasmus en A. Mijs in het kanton Ter Neuzen J. Huizinga. Bewaking der Zeeuwsche suikerfabrieken. Als bezuinigingsmaatregel zullen bij de Zeeuwsche suikerfabrieken gedurende de eer lang te openen campagne particulieren als bewakers worden aangesteld, die als opdracht hebben, te controleeren en toe te zien, dat geen suiker clandestien door het werkvolk uit de fabriek wordt meegenomen. Vroeger ge schiedde deze bewaking door rijksambtenaren, die voor den duur der campagne aan elke fabriek gedetacheerd werden en daarvoor een afzonderlijke toelage genoten, welke met in begrip van het door hen gedurende dien tijd genoten salaris voor rekening der fabriek kwam. De vastgestelde toelage voor de burger controleurs bedraagt 3 per dag. Zoodra deze maatregel bekend werd, heb ben zich reeds een groot aantal particulieren voor deze werkgelegenheid aangeboden. Teekenend voor dezen tijd is wel het feit, dat zich onder de gegadigden voor dezen dienst zelfs personen bevinden, die over ruime pensioenen te beschikken hebben, sommigen zelfs hoog in de vermogensbelasting zijn aan- Besmettclijke ziekten. In de week van 18 tot en met 24 september is in onze'provincie voorgekomen 1 geval van roodvonk te Wolfaartsdijk. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Christ. Geref. Kerk. De leden der Chr. Geref. kerk te Vlissin gen, woonachtig te Middelburg, hebben ver zocht aan den kerkeraad dier gemeente hen in de gelegenheid te stellen, te kunnen op gaan onder de bediening des Woords in hun woonplaats. Op dit verzoek werd gunstig beschikt. De zen winter zal te beginnen Woensdag 12 Oc tober a.s. om de veertien dagen, 's avonds een openbare kerkdienst worden gehouden in de Bogardzaal, waarin zal voorgaan ds. L. Klei- sen van Vlissingen. RECHTSZAKEN Geregelde diensten met touringcars. Voor den kantonrechter te Amsterdam heeft terecht gestaan een 'autobus-onderne mer, die eiken Zondag met een touringcar passagiers van Amsterdam naar Apeldoorn vervoert. Als dat geregelde Zondagsche ver voer een autobusdienst was „in den zin der wet" zou deze man een overtreding begaan, daar hij geen vergunning heeft een dienst te exploiteeren. De ambtenaar van het O.M. was van mee ning, dat de expediteur inderdaad een gere- gelden dienst onderhoudt. Daar het hier een principieele kwestie betreft eischt hij 0.50 boete. De kantonrechter heeft den verdachte ech- tei vrijgesproken. Hij overwoog dat niet is gebleken, dat verdachte's autobus is bestemd cm personen langs een bepaalden weg te ver voeren. Verdachte heeft namelijk tegenover niemand op zich genomen een bepaalde route te volgen. Naar de meening van den kanton rechter valt deze weekdienst dus niet onder artikel 12 van de wet op de openbare ver voermiddelen. LUCHTVAART Noodlanding van een militair vliegtuig. Gisterenmiddag om 1 uur is een militair vliegtuig van het type C I, genummerd 498, bij een noodlanding in de dennenbosschen nabij het vliegterrein de Molenheide terecht gekomen en geheel vernield. Het vliegtuig werd bestuurd door luitenant Jansen, en lui tenant Van der Kamp deed als waarnemer dienst. Beiden zijn afkomstig uit Soesterberg. De bestuurder kreeg een vleeschwonde aan het been en luitenant Van der Kamp werd aan het gelaat gewend. Dr. Hoeks verleende de eerste hulp. MARINE EN LEGER Bij Kon. besluit zijn eervol uit den reser- vedienst ontslagen de luitenants ter zee der le klasse R. Kwast, jhr. G. L. Wichers en L. C. M. van Eendenburg, de luitenants ter zee 2e klasse H. van Rooij, R. Polis, G. M. Rietdijk, J. C. Knegtmans en J. P. P. Hol- trop, de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse M. Tjaarda en de offi cier van administratie der le klasse N. F. Dijkstra, allen behoorende tot de Koninklijke marine-reserve. De luitenants ter zee 3e klasse W. J. Reij- nierse en R. Ritsema van Eek zijn aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zullen 23 November aan boord van het m.s. „P. C. Hooft" uit Amsterdam derwaarts vertrekken. De korporaal-telegrafist J. K. Vahrmeijer is bevorderd tot sergeant-telegrafistde kor poraal-vliegtuigmaker (M) A. van Santen tot sergeant-vliegtuigmaker (M) en de kor poraal-torpedomaker A. Spoel tot sergeant- torpedomaker. De dienstplichtigen der lichting 1932, aan gewezen voor de officiersopleiding bij de mi litaire administratie, worden 4 October inge lijfd en gezonden naar de school voor reserve officieren van dat dienstvak te Kampen. De kolonel A. P. Seyffardt, commandant der Ille infanteriebrigade te Assen wordt 1 November overgeplaatst naar Arnhem met bestemming voor het bevel over de IVe in fanteriebrigade. De eerste-luitenant J. Kroon, van het 14e regiment infanterie wordt 15 October over geplaatst bij het regiment wielrijders te 's-Hertogenbosch. Commando Indisch leger. Aan den luitenant-generaal, commandant van het Indisch leger en hoofd van het de partement van oorlog in Ned.-Indië H. A. Cramer, is op zijn verzoek wegens volbrach ten diensttijd, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Hij is bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Benoemd tot luitenant-generaal, comman dant van het leger en hoofd van het depar tement van oorlog in Ned.-Indië de generaal- majoor van voormeld leger J. C. Koster, laatstelijk hoofd van den generalen staf, te vens inspecteur der militaire luchtvaart. Benoemd zijn tot generaal-majoor bij het leger in Ned.-Indië bij den generalen staf de kolonel M. Boerstra en bij den militairen geneeskundigen dienst de kolonel, inspecteur van genoemd dienstvak dr. T. J. de Vrieze. GESPANNEN DUITSCH-FRANSCHE BETREKKINGEN. In goed ingelichte kringen verwacht men niet meer, dat er een onderhoud tusschen Herriot en Von Neurath zal plaats hebben. De atmosfeer in de Duitsch-Fransche be trekkingen wordt te Genève algemeen als zoodanig gespannen beoordeeld, dat zakelijke resultaten van direct DuitschFransche be sprekingen niet meer te verwachten zijn. Do beide ministers namen gisterenmorgen deel aan de Volkenbondsvergadering, doch een ontmoeting had niet plaats. Herriot is voornemens, volgens mededee- lingen van Fransche zijde, Donderdag in de Volkenbondsvergadering een groote rede te houden. Tijdens de vergadering van de Volken- bonds-Assemblée hadden Von Neurath en Henderson in de wandelgangen een kort on derhoud. Henderson vertrok gisterenavond naar Londen, om een vergadering van het be stuur van de arbeiderspartij bij te wonen. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Neurath is gisterenmiddag uit Genève naar Berlijn vertrokken. In dekrin gen der Duitsche delegatie wordt er op gewe zen, dat dit vertrek reeds vroeger vastgesteld was. Het is nog onzeker of en wanneer Von Neurath naar Genève zal terugkeeren. Wat Duitschland's houding in het ontwapenings- vraagstuk betreft, deze is onveranderd geble ven. Duitschland blijft dus afwachten, of na dere voorstellen zulin worden gedaan. DE REORGANISATIE VAN HET ENGELSCHE KABINET. De Engelsche kabinetsraad, die wegens de aankondiging van Snowden, Samuel en Sin clair, dat zij aftreden als minister, was ge schorst, is tot half drie verdaagd ter afdoe ning van andere punten van de agenda, zoo als reeds gemeld. Vermoedelijk zullen van daag ook de zeven nationale liberale minis ters, die geen zitting hebben in het kabinet, hun aftreden meedeelen. Het zijn de markies van Lothian, onderstaatssecretaris van Indië, sir Robert Hamilton, onderstaatssecretaris van koloniën, Graham White, adjrmet-post- meester-generaal. Isaac Foot, minister van het mijnwezen, en de drie whips Walter Ras, MoKenzie Wood en Harcourt Johnstone. Volgens een verder bericht zijn de bovenge melde Samuelietische ministers inderdaad af getreden. Lord Allendale en lord Stannore, de libe rale whips in het Hoogerhuis, zijn eveneens afgetreden. De liberalen zullen niet in oppositie gaan, maar zullen de regeering ondersteunen in alle kwesties waarover zij het eens zijn met de regeering. In den brief, dien zij aan Mac Donald heb ben gericht, herinneren de negen laatste af tredenden er aan, uat zij zich gelukkig heb ben geacht, met de regeering samen te wer ken om het land te helpen uit de ernstige financieele en economische moeilijkheden, waarmede het te worstelen had. De taak, die nog te vervullen blijft, met alle mogelijke inspanning, zou zijn om de wereld te verlossen van de tarieven en de handelsbeperkingen, die naar het algemeen oordeel, den voornaamsten hinderpaal vor men voor het herstel van de welvaart, maar in plaats daarvan voert de regeering zelf een ingewikkeld en reusachtig stelsel in van der gelijke beperkingen, dat bestemd is om te blijven bestaan. De brief zet vervolgens de nadeden der protectie uiteen, en de bezwaren tegen de overeenkomsten van Ottawa Wij beschou wen de voortdurende eenheid van het Brit- sche gemeenebest, zegt de brief, als zijnde van het grootste belang voor zijn eigen leden en van de grootste waarde voor de wereld over het algemeen, maar dit doel wordt niet bevorderd door conferenties als die van Ot tawa. Wij meenen, dat het er veeleer door in gevaar wordt gebracht. MacDonald zal moeilijkheden ontmoeten om titularissen te vinden voor de drie open-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1