1000 500 300 150 100 25 WOENSDAG EERSTE BLAD Dr. fID. Mmnau 'No.229i 7©e Jaargang Ï932- Uitgave: Firma F. VAH DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Felef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen ralsonncs VUissslnsgsciae^osBvesnl STADS- EN PROVINCIENIEUWS MARINE EN LEGER FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 71.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—5regels fl.-, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 4e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Huisvlijt door werkloozen. Zaterdag jl. werd onder presidium van den heer P. G. Laernoes, in het Militair Tehuis alhier, een vergadering gehouden, waarbij het initiatief-voorstel van den heer Laernoes „Huisvlijt door werkloozen" werd besproken. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, dat de werkloozen niet alleen financi eel, maar ook moreel moeten worden gehol pen. Voor hen, die willen werken en niet kunnen, moeten wij een gelegenheid schep pen, opdat zij hun tijd niet in gedwongen ledigheid zullen moeten doorbrengen. Na ampele bespreking werd een commissie gevormd, bestaande uit de heerenW. P. Edelman, J. Fröberg, P. J. ten Hacken, P. G. Laernoes, <T. Marijs, W. de Ridder, I. Sinke, J. A. Slager, H. Ch. V. Sorel, M. Vader, J. Weug en W. de Wolf, wier taak het zal zijn, nadere plannen te ontwerpen. In het voorloopig bestuur der commissie hebben zitting de heeren P. G. Laernoes, voorzitter, I. Sinke, secretaris, J. A. Slager, penningmeester en W. P. Edelman, algemeen adjunct. Om echter tot goede resultaten te komen, behoeft de commissie veel financieele mede werking. Daarom doet ze een beroep op de burgerij. Giften in welken vorm dan ook, zullen zeer welkom 23jn. De commissie vermoedt, dat werkloozen uit alle takken van handel en nijverheid zich zullen aanmelden en dan zal ze de beschik king moeten hebben over allerhande grond stoffen en gereedschappen. Van verschillen de zijden werd reeds hulp toegezegd. Door welwillende medewerking van den raad der Geref. Kerk te Vlissingen, kreeg de commissie gratis de beschikking over het leegstaande kerkgebouw in de Korte Vrou wenstraat. Dat gebouw zal echter moeten worden verwarmd en ingericht, zoodat ook giften in den vorm van brandstof enz. zeer welkom zullen zijn. De commissie vertrouwt, dat iedere Vlissin- ger hierin met haar zal samenwerken. De gelden kunnen gestort worden op de girore kening van den heer P. G. Laernoes, num mer 70688 en op die van den heer J. A. Sla ger, nummer 114756, terwijl ook de andere commissieleden zich gaarne zullen belasten met de in ontvangstname van gelden of goe deren. Ten overvloede wordt er nog op gewezen, dat er van concurrentie, in welken vorm dan ook, geen sprake zal zijn. Benoeming stationschef. Met ingang van 1 November a.s. is be noemd tot stationschef le klasse te Vlissin gen de heer G. Sipman, thans stationschef 2e klasse te Beverwijk. Een origineele reclame In de vitrine van het kantoor van den steenkolenhandel F. Wibaut Zn. N.V., Bel- lamypark 22, is geplaatst een klok, welke ln een groot stuk Wales anthraciet is ingebouwd. Voor een leek lijkt zoo iets zeer eenvoudig te maken, doch in werkelijkheid is de vervaar diging daarvan enorm moeilijk. Men heeft steeds kans dat de kool onder de bewerking afspringt of splijt. MIDDELBURG Technisch ambtenaar rijkswaterstaat. De heer W. E. Coumou, technisch ambte naar bij den rijkswaterstaat te Middelburg wordt met ingang van 1 Januari 1933 over geplaatst naar Amsterdam De openbare leeszaal. Het aantal leden van de openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg is in 1931 met 147 vermeerderd en beuroeg op 31 December 1273, Er werden 34197 boeken uitgeleend of 643 meer dan in 1931. De biblotheek werd uitgebreid met 364 boeken en telt thans 10493 banden. Molenwater-concert. Het laatste concert in dit seizoen door het Middelburgsch muziekkorps heeft gisteren op het Molenwater onder buitengewoon groote belangstelling plaats gehad. Na de pauze werd een groote taptoe uitgevoerd, onder leiding van den onder-directeur van het muziekkorps den heer A. Calatz en den tamboer-maitre van de padvindersband, den heer Korstanje. De taptoe werd ingezet met een aanvangs- signaal, gevolgd door een Fransclien marsch vdor trommels, waarna het muziekkorps met een militairen marsch volgde. Nadat de trommen en hoorns zich weer hadden doen hooren, vervolgden het muziek korps en de tamboers der padvinders met de Marche des petits tambours (Trommel- marsch) van Jan Morks. Na taptoes voor hoorns en trommen, sloot het geheel met het Gebed der Russische tap toe eerst alleen voor de pijpers en daarna voor deze met het muziekkorps samen. OOST- EN WEST-SOUBURG Een handelsvereeniging. Naar wij vernemen bestaan alhier plannen tot het oprichten van een handelsvereeniging. GOES Jeugdherberg „De Bevelanden". Gisterenavond had in de „Prins van Oranje" de stichtingsvergadering plaats van de jeugdherberg „de Bevelanden". Zooals bekend, werd indertijd, op initiatief van burgemeester Gunning, van Ierseke, reeds een voorloopig bestuur gevormd, en werd te Ierseke ook een jeugdherberg ge opend. De vergadering werd geleid door den heer L. K. van Zaltbommel, die mededeelde, dat het gevormde comité 13 September jl. defi nitief tot stichting had besloten. Spr. legde de aanwezigen de stichtingsacte voor, die on gewijzigd werd goedgekeurd. De voorzitter meende, dat intusschen de jeugdherberg te Ierseke wel bewezen had, ln een behoefte te voorzien. Sinds de opening half Juni, hebben er reeds 200 personen over nacht, van wie velen meer dan één nacht Alléén betreurde spr., dat in het algemeen niet meer medewerking getoond wordt. Er moet nog een vrij belangrijk bedrag betaald worden van de inrichtingskosten. De winkelweken. De winkelweken zijn dus weer beëindigd. Ook gisteren was het weer druk in de stad en als wij ons niet vergissen, hebben vele winkeliers ook op den laatsten dag nog goede zaken gemaakt. Gisterenavond trok ten besluite een recla me lichtstoet door een groot deel der staó De beide Goesche muziekgezelschappen be geleidden den stoet en zorgden voor muzikale afwisseling. Langs de geheele route die ge volgd werd, was groote belangstelling voor de reclamewagens en -auto's, die in het alge meen aardig waren belicht. Verschillende deelnemers hadden met zorg en goeden smaak hun wagen of auto ingericht. Het was een mooi slot van de winkelweken. BRESKENS Bonclsavonden A.N.W.B. D A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, zal in October in eenige gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen een bondsavond orga- niseeren, bestaande in het tentoonstellen van kaarten, gidsen enz. en het houden van lezin gen met lichtbeelden over het werken van den Bond. W- AARDENBURG De buitenplaats „de Elderschans". De buitenplaats „de Elderschans", voor ongeveer een halve eeuw gebouwd door wijlen den heer mr. P. C. J. Hennequin, later burge meester van Aardenburg, is verkocht aan den heer Delmats, een linnenwever te Gent. De nieuwe eigenaar moet voornemens zijn op de buitenplaats, die een oppervlakte heeft van 8 H.A., weder plantsoenen en wandel paden aan te leggen. Het woonhuis zal geheel worden gemo derniseerd. HULST. Een aanrijding. Toen de heer D. uit Vlissingen met een motorrijwiel het erf van zijn nabij Tivoli te Hulst wonenden broer wilde oprijden, van welk voornemen hij waarschijnlijk geen aan duiding gaf, werd hij door een passeerenden vrachtauto aangereden, met het gevolg, dat hij tegen den grond werd gesmakt en tus- schen de tramrails terecht kwam. Met een gebroken been en andere kwetsuren werd hij opgenomen en naar het Liefdehuis te Hulst ter verpleging overgebracht. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Tewaterlating onderzeeboot K XVIII. Gisterenmiddag is de voor rekening van het departement van defensie bij Wilton Fijenoord op hare werf Fijenoord te Rotter dam in aanbouw zijnde onderzeeboot K XVIII, bestemd voor den dienst in Nederlandsen Oost-Indië, met goed gevolg te water gelaten. De doop is verricht door mevr. A. C. van der Haagen, echtgenoote van den inspecteur van den marinestoomvaartdienst. De luitenant ter zee le klasse J. F. P. Op- wij rda, dienende bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 23 November met de „P. C. Hooft" uit Amsterdam die bestem ming volgen. Bij beschikking van den minister van de fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse der marine-reserve F. H. Knottenbelt, den 3en October geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. De officier van administratie le klasse der zeemacht A. J. Teijer, onlanö<> uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der marine Majoor-torpedomaker F. A. W. Keijzer, van „Schorpioen" naar T.A. Hellevoetsl. Sergt.-torpmr. R. A. M. van Kralingen van id. naar Ka. O.zdt. Sergt.-konst. T. A. M. Voetst van Wacht schip Willemsoord naar Wachtschip Vlissin gen. Serg.-vliegtuigmaker J. M. Zeegers van de Mok naar de Kooij. Behoudens geneeskundige geschiktbevin- ding zijn onderstaande schepelingen aange wezen om per mailschip „P. C. Hooft", den 23en November 1932, naar Ned.-Indië te ver trekken Serg.-macht. G. Jorissen, serg. der marns. Z. Straver en de mariniers der 2e kl. G. van Dyk, P. M. Giebelen, L. F. J. van der Kraan en H. Vogelaar. Promoties bjj de landmacht. Naar wij vernemen, zijn bij Kon. besluit met ingang van 1 November benoemd a. bij het wapen dei* infanterie tot luite nant-generaal de generaal-majoor P. Donk, commandant Ille divisie, tevens bevelhebber in de 3e militaire af deeling tot generaal- majoor kolonel H. Zeeman, commandant lie infanterie brigade b. bij het wapen der artillerie tot gene raal-majoor kolonel A. M. Geesink, comman dant Ille artillerie brigade is op het daartoe door hen gedaan verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend ter zake van langdurigen dienst met ingang van 1 November aan luitenant- generaal P. Donk, generaal-majoor A. M. Vorstman, hoofd-intendantgeneraal-ma joor J. H. Hardenberg, van den staf der in fanterie, inspecteur van het wapengene- raal-majoor H. Zeeman, kolonel A. C. Bree- baart, commandant IVe infanterie brigade luitenant-kolonel H. C. Rouffair, F. W. H. van Straaten en J. T. van Beijeren, resp. van den staf der Vile, dr VIII en der Ve infan terie brigadeluitenant-kolonel H. A. Ephraïm, commandant 18e regiment infan terie majoor titulair G. H. J. Gijsberti Hodenpijl van het regiment jagers majoor titulair G. H. Vürtheim van den staf der infanterie werkzaam bij het departement van defensie generaal-majoor A. M. Geesink. luitenant-kolonel B. T. Pacts, commandant 8e regiment veldartillerie en majoor W. Ruël Engelman van het dienstvak der militaire administratiemet ingang van 1 Januari 1933 aan den luitenant-kolonel T. J. C. A. Boele van den staf der VTIIe infanterie brigade is den tot luitenant-kolonel bevorderden generaal-majoor P. Donk, alsmede den ge- neraal-majoors A. M. Vorstman en J. H. Hardenberg dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hen aan den lande bewezen is met ingang van 16 Januari 1933 de titu laire rang van luitenant generaal toegekend aan den generaalmajoor J. H. Hardenberg met ingang van l November 1932, de titulaire rang van luitenant-kolonel aan de majoors- titulair G. H. J. Gijsberti Hodenpijl en G. H. Vürtheim zijn met ingang van 1 November benoemd, tot generaal-majoor, commandant Ille divi sie kolonel H. A. F. G. van Ermei Scherei van den generalen staf, directeur van de hoogere krijgsschoolbij het wapen der in fanterie bij den staf van het wapen, tot ge neraal-majoor kolonel C. J. H. van der Harst, van dien staf, kolonel der Kon. militaire academie. De sergeant F. Nels en de korporaal M. Duine, beiden van de politietroepen te Ber- gen-op-Zoom, zijn aangewezen om den In- deelings-districtscommandant te Middelburg behulpzaam te zijn bij het inleveren der Rijksgoederen door de lichting 1917. Heden 27 September keert uit de Leger plaats bij Oldebroek terug, het doelen-deta chement van het 7e regiment veld-artillerie dat gedurende den zomer aldaar was gedeta cheerd. De eerste ploeg niet-voorgeoefenden der lichting 1933, aangewezen voor de onderoffi ciersopleiding bij de regimenten grenadiers en jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 12e, 13e, 14e, 15e, 17e, 19e en 22e regi ment infanterie wordt 7 December 1932 bij hun korps ingelijfd. Door de rechtbank te Middelburg is in staat van faillissement verklaard A. Pekaar, oesterhandelaar te Ierseke. Rechtercommis saris mr. J. W. Zijlstra. Curator mr. J. W. Goedbloed te Goes. Opgeheven wegens gebrek aan actief J Scheele Jansz., arbeider te Zaamslag. Een noodlanding. Gisterenmiddag omstreeks kwart over drie was een leerling van de Nationale Lucht- vaartschool met een toestel van die school van het vliegveld Waalhaven alhier opgeste gen, om een van zijn laatste solovluchten te maken, voordat hij examen voor zijn vlieg brevet zou doen. Juist lag het toestel een Pander-tweedekker in de eerste bocht, ongeveer boven den Reedijk, toen de bestuur der, de heer J. H. Muntinga, door een storing gedwongen werd te landen. Hij zag geen kans meer op het veld te dalen. Achter den Ree dijk ligt evenwel een grasveld, dat hem een geschikt noodlandingsterrein leek. Hij wist zijn toestel nog behouden over een paar boomtoppen heen te krijgen, maar even later botste de linkervleugel tegen den kruin van een wilgenboompje, waardoor het toestel op eens naar links draaide en met den neus tegen een ander wilgenboompje terecht kwam. Dit boompje boog om en het toestel bleef boven de sloot hangen. De vlieger heeft geen letsel opgeloopen. Het toestel, dat hoofdzake lijk aan den linkervleugel was beschadigd is gedemonteerd en naar Waalhaven terugge bracht. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur Vergun ons een plaatsje in de „Vlissingsche Courant" van heden voor het volgende, waar voor wij U bij voorbaat dank zeggen. Met groote verbazing hebben wij kennis genomen van het voorstel van Burg. en Weth. in de „Vlissingsche Courant" d.d. 24 Septem ber, om den heer A. A. Kulberg, vrijstelling te verleenen inzake zijn aanslag in de Zake lijke belasting op het bedrijf. Wij hebben hieruit gelezen, dat adressant door een ons geheel onbekende maatschappij is aangesteld als uitvoerder en vermeent door deze geen belasting te moeten betalen. Na ingewonnen inlichtingen, is adressant Eedrijfshoofd onder No. R. 59586 van zijn loonlijst voor de Ongevallenwet, ingeschreven. Hieruit vloeit voort, dat alle arbeiders aan dezen woningbouw, onder dit bedrijfshoofd hebben gewerkt. Reeds jaren gaan de bedrijfshoofden te Vissingen gebukt onder deze belasting en zij opgemerkt dat de directies van Spoorwegen en maatschappij „Zeeland", alle moeite hebben gedaan, deze belasting van hun bedrijf af te wentelen, doch zonder resultaat. Nu komt hier de heer A. A. Kulberg uit Rotterdam, en geeft hier een maaswijdte aan om door te kruipen. Wanneer dit voorstel wordt aangenomen TABOE is de titel van een zeer groole film, de laatste film van den grooten regisseur U kunt deze film vergelijken met de onlangs vertoonde film Trader Horn. Deze film „TABOE" is opgenomen op een eiland-paradijs, onberoerd door „beschaving" waar het leven zorge loos is, waar liefde woont in ieder menschenhart. zullen in de toekomst op onrustbarende wijze maatschappijen en uitvoerders worden ge vormd. Van het hierboven aangehaald schrijven, verzoeken wij den Raad der gemeente, goede nota te willen nemen. U nogmaals dank zeggend voor de afge stane plaatsruimte, Het Bestuur der Patroonsvereeniging Bouwkringte Vlissingen Een gelijkluidend schrijven is aan den Raad der gemeente gezonden. Vlissingen, 28 September 1932. DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER OVER DE REDE VAN HERRIOT. De Duitsche rijkskanselier Von Papen heeft gisteren den hoofdredacteur van het Wolff-bureau ontvangen, die hem de vraag stelde of hij in de rede, die de Fransche minister-president Herriot Zondag te Gra- mat heeft gehouden, een vooruitgang voor de ontwapeningsbesprekingen zag. Von Papen antwoordde, dat hij dit helaas moest ontken nen. Ik zie in de rede, zei hij, slechts een nieuwe bemoeilijking van elke verstandhou ding en een bevestiging van den negatieven inhoud van de Fransche nota van 11 Sep tember. Dat verwondert mij, want toen Her riot, die zich te Genève tot diplomatieke on derhandelingen bereid verklaard had, onzen eersten stap tot het openen van dergelijke onderhandelingen bekend maakte, hebben zich nog voor hy ons antwoordde, verschillende andere staten voor de rechtvaardigheid van onzen eisch uitgesproken. In verband met Herriot's opmerkingen over de organisatie der Duitsche jeugd stelde Von Papen vast, dat de lichameiyke opvoeding van de jeugd volgens de verordening van 13 September geen militair karakter draagt. Wat is het nut van dergeiyke verdachtmakingen en van het herhaalde dreigen met zooge naamde onthullingen Dat kan de goede verstandhouding slechts bemoeilijken. Met verwondering heb ik de mededeelingen van de zoogenaamde vermindering der Fransche wapening gelezen. Frankryk heeft zeer zel-er na den oorlog zijn veldleger gedemobiliseerd. Maar wat verder in dit opzicht geschiedde, was meer een hervorming der wapening dan een ontwapening. Het zwaartepunt van de Fransche Iegersterkte werd van het effectieve leger naar de reserves en het materiaal ver legd. Is het soms cjhtwapening, dat de Fran sche legeruitgaven de laatste 6 jaar met 100 zyn gestegen Iedere vergelijking van de Fransche en Duitsche legerstukken is mis leidend, die niet iri aanmerking neemt, dat Duitschland geen reserves heeft, terwyi de kracht van het Fransche leger juist daarin ligt. Wat wij eischen, was nooit wapening tot het peil van onze buren, maar ontwapening in heel Europa en in de wereld en gelijke be handeling van Duitschland bij de maatsta ven, die den aanzien van de ontwapenings factoren worden aangelegd. Het gaat hier om de grondrechten der vol ken, die geen land een ander mag weigeren. Nooit kan de vrede in Europa verwezeniykt worden, inden men poogt bepaalde staten tot- landen met kleinere rechten te degradee- ren. Pas wanneer de volken de ware kern van het vraagstuk begrypen, zal verstandhouding mogeiyk zijn. WET ENGELSCHE KABINET IN GEVAAR. In politieke kringen acht men het vrywel zeker dat de liberale ministers, die op het vrijhandelsstandpunt staan, sn lord Snowden, na de kabinetszitting van heden of morgen hun ontslag zullen nemen. Mac Donald zal een laatste poging doen om de nationale re-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1