500 300 25 i MAANDAG EERSTE BLAD IVO.227: 70e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN OE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen 4 r Hseuwe esHsosasa©© STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT BUITENLAND 1932 VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct. ledereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij3-maalplaatsing vanl—öregels fl. alles tegenvooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. I .gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 4e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Sept. verschonende nummers der m sstngss! GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. De V. T. V. Gisteren heeft de V.T.V. een afstands- marsch door Walcheren gemaakt. Toen de leden gisterenmiddag terugkeerden werden zij aan de strandtrap opgewacht door het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" en werd, voorafgegaan door die gezelschap naar het Betje Wolffplein gemarcheerd, alwaar de stoet werd ontbonden. Blijkens advertentie in dit nummer begint de V.T.V. heden met haar winterprogram. Nieuwe leden kunnen zich iederen avond opgeven aan het oefenlokaal in de school Bouwen Ewoutstraat. De St. Nicolaas-Vereenïging. ,De S;. Nicolaasvereeniging geeft Woensdag 5 October, des avonds 8 uur, een uitvoering in het Concertgebouw. De opbrengst van deze uitvoering komt ge heel ten goede aan bovengenoemde vereeni- ging, die ten doel heeft op St. Nicolaas een zoo groot mogelijk aantal kinderen een ver rassing aan te bieden. Men zie verder de in dit nummer voorko- fcnende advertentie. MIDDELBURG De Griffioen. Zaterdagmiddag hebben de burgemeester, de gemeente-secretaris en verschillende raadsleden, onder leiding van den wethou der, den heer Onder dijk en den directeur van gemeentewerken een bezoek gebracht aan de door de gemeent aangekochte Griffioen op den Seissingel. Dit bezoek gold om de raads leden in de gelegenheid te stellen zich ter plaatse te overtuigen van den toestand in verband met eerlang te verwachten voor stellen. Het bleek, dat voorloopig het plan bestaat, het huis, dat aan deze omgeving reeds an derhalve eeuw een eigen karakter geeft, al thans van buiten onveranderd te laten, al zal er van binnen nog al het een én ander aan moeten verbeterd worden. Bij het huis zal dan blijven het deel van den grooten tuin tot voorbij den koepel, die aan den water gang is gebouwd. Het overige deel van het terrein met den daarin vallenden en behouden blijvenden vijver is bestemd voor villapark, hetwelk door afbreken van de tuinmanswoning met toebehooren aan den Singel zal uitkomen. Zoo gezegd het zijn de voorloopige plannen. De definitieve worden tezijnertijd aan den raad voorgelegd. GOES De winkel'weken. Niettegenstaande het ongunstige weer van de laatste dagen heerschte toch Zaterdagmid dag weer een gezellige drukte in de stad. Dit maal was de beurt aan de kinderen van alle lagere scholen. Het comité had naast het uit schrijven van een „bruine boonenrebus" een 25-tal grabbeltonnen geplaatst op de Groote en Beestenmarkt. In deze tonnen bevonden zich ruim 1400 pakjes met verschillenden in houd, zoodat voor ieder kind een pakje be schikbaar werd gesteld, welke pakjes beston den uit diverse speelgoederen, chocolade, kleinere kleedingstukken, broches, ringetjes enz. Al deze artikelen zyn door vele leden van „Handelsbelang" en „de Hanze' spontaan voor dit doel beschikbaar gesteld. Onder geleide van het onderwijzend per soneel en verschillende andere personen welke zich voor de medewerking hadden be schikbaar gesteld, trok de stoet vanaf den Westwal naar de Groote Markt (de af deeling voor de meisjes) en de Beestenmarkt (de af deeling voor de jongens). Het was een leuk gezicht de kleinen in de gevulde tonnen te zien grabbelen. Ook wer den de zieke schoolgaande kinderen niet ver geten. Aan -deze zal een pakje worden thuis- gezonden. Aan de uitstekende leiding van den heer Laport en de groote medewerking van plaatselijke autoriteiten én particulieren is het te danken, dat deze attractie voor de jeugd zoo schitterend is geslaagd. Hedenavond zullen de historische voorstel lingen en marmergroepen worden vertoond op het podium voor het Stadhuis. Indien de weersgesteldheid zulks toelaat zal te half ne gen hiermede begonnen worden. OVEZANDE. Overval door gemaskerden. Vrijdagavond werd bij een landbouwer ts Ovezande op de deur geklopt. Toen hij open deed, drongen drie gemaskerde mannen, die met revolvers dreigden, de woning binnen en dwongen den landbouwer, dien zij slagen op hoofd en rug toebrachten en dien zij tot in de slaapkamer volgden, hun ƒ500 te geven. Zij verdwenen toen en namen ook het geweer van den man, dien zij hadden afgeperst mede. BRESKENS Eerste hulp bij ongelukken. Voor den cursus Eerste hulp bij Ongelukken hebben zich niet minder dan 16 deelnemers aangemeld. OOSTBURG. Een demonstratie tegen het rapport-Welter. Op een weide bij Oostburg hield gisteren de afdeeling Oostburg van de S.D.AP. een open-' bare bijeenkomst, waarin als sprekers optra den de heeren Portegies en Drop om te de- monstreeren tegen het rapport der ccmmis- sie-Welter en de slappe houding der regee ring. Een kleine 300 menschen, grootendeels uit omliggende gemeenten, woonden de ver gadering bij. TERNEUZEN Massale ontslagen te Sluiskil. In verband met de besluiten der dezen zo mer te Scheveningen gehouden stikstofcon ferentie is de productie der ammoniakfabriek van de Compagnie Néerlandaise de. l'Azöte te Sluiskil, belangrijk ingekrompen. Nog steeds duren de ontslagen voort. Van de aanvanke lijk ongeveer 1000 arbeiders zijn er thans circa 600 ontslagen. P. T. en T. Aan den directeur van het post- en tele graafkantoor te Breukelen, J. H. Schenk, oud-directeur van het post- en telegraafkan toor te Wemeldinge, voordien werkzaam ten post- en telegraafkantore te Middelburg, als commies-titulair, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van pen sioen. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Renesse, M. C. van den Bout, candidaat-notaris te Goes. VOETBAL. Afdeeling IV. Ie klasse. Middelburg—P.S.V. 1—3. Voor dezen wedstrijd bestond buitengewoon groote belangstelling. Het aantal bezoekers bedroeg enkele duizenden, P. S. V. wint den tos;, zoodat Vogel voor de thuisclub aftrapt. Dadelijk evenwel neemt P.S.V. het initiatief tot den aanval en al in de eerste minuut moet Vijgeboom een hard schot van Hunting onschadelijk maken. Aan den anderen kant krijgt Ploegaerts een gemakkelijke kans, welke hij door slecht richten om hals brengt. Spoedig daarop is het Hunting, die den bezoekers de leiding verschaft. (0—1). Even later krijgt Suikerbuik de kans van den dag, hij weet echter niets beters te doen dan in de handen van Bouw- mans te schieten. De thuisclub gooit zich energiek in <jen strijd, maar haar voorhoede is tegen Van Run en de rijnen niet opge wassen. Hunting verlaat na een botsing met een Middelburg-speler kort voor de rust het veld. In de tweede helft denkt men Vogel te zien gelijk maken, hij komt alleen voor doel te staan doch struikelt, waardoor de fraaie kans verkeken is. P.S.V. komt dan weer in het offensief en het duurt niet lang, of Van de Ley weet den voorsprong te vergrooten. (02). De thuisclub werkt hard voor een tegen- punt, maar het succes komt aan den anderen kant, wanneer Van der Broek een voorzet van rechts keurig inkopt. (03). Eindelijk dan toch slaagt Suikerbuik er in de eer te redden. (13), Even later is de speeltijd verstreken. Willem n—N.O.A.D. N.A.C.Longa BleijerheideM.V.V, Eindhoven—B.V.V. 1—3 1—3 1—2 5—1 2e klasse A. T.S.C.—De Baronie 5—3. T.S.C. speelt met den sterken wind in den rug en heeft daardoor direct het beste van het spel. Reeds na 10 minuten opent do thuis club de score en voert in vrij vlug tempo deze op tot 40. Nog vóór de rust weet de Baronie ccn tegenpunt te scoren en met 41 wordt Na rust domineert eerst de Baronie en vrij spoedig weten de bezoekers wederom te sco ren 42, terwijl als het spel wederom 15 mi nuten oud is nogmaals succes wordt geboekt door de bezoekers. (43). T.S.C. zet er nu alles op en de partijen geven elkaar weinig toe. Ongeveer 10 minuten voor het einde stelt T.S.C. zich safe door ten vijfde male te scoren. Met 53 komt het einde. DoskoAlliance 20. Na spannenden strijd wisten de rood-gelen op den Raalberg een verdiende 20 overwin ning te behalen. Bij het begin is het spel zeer snel. Alliance komt eenige keeren goed weg, maar ook haar voorhoede zit niet stil en weet den Dosko-keeper te verontrusten. Dos ko trekt in een periode dat het spel niet snel meer is ten aanval en Sone wfeet bij een ge harrewar voor het Alliance-doel Van Oers te verschalken. Met 1—0 komt de rust. Na de thee is Alliance in de meerderheid, maar Dosko werkt zich los en Serre maakt het tweede doelpunt, waarmee het einde komt. Ter Neuzen—Mevo 41. Reeds direct komt Ter Neuzen opzetten en binnen twee minuten neemt de thuisclub de leiding. Mevo neemt den aanval over en na vijf minuten spelen volgt de gelijkmaker. De partijen zijn vrijwel tegen elkaar opgewas sen, zoodat het een half uur duurt voordat Ter Neuzen weder de leiding neemt. (21). Even later vergroot Terneuzen den voor sprong, waarna de rust intreedt. Een half uur na de rust weet de thuisclub nog een doelpunt te maken, zoodat het einde komt met een 4—1 overwinning voor Ter Neuzen. R.B.C.-Breda 2—1. Breda neemt direct den bal mee en gaat op het R.B.c.-doel af De achterhoede werkt echter weg. Breda blijft eenigen tijd in de meerderheid en als Bouman van ver een schot lost, kijkt de RJB.C.-keeper kalm toe. (01). Dan komt R.B.C. los en eenige mooie voorzetten van Rommens volgen, welke ech ter slechts corner als resultaat opleveren. Het spel wordt nu meer verdeeld en beide doelen ontkomen enkele malen zeer fortuinlijk aan een doorboring. Na de rust ontplooit R.B.C, een veel beter spel dan voor de rust en heeft vrij spoedig succes als de rechtbank van Breda zelf in schiet. (1—1). Een kwartier na de rust heeft R.B.C. nogmaals succes als Luijsterberg op voorzet van Goudman schitterend inkopt. (2—1). Toch geeft Breda niet op en dringt ver scheidene malen zeer gevaarlijk op. Tot twee maal toe weet de RB.C.-keeper te redden als Bouwmeester alleen voor doel staat. De laat ste 10 minuten 'neemt R.B.C. het spel in har den, doch weet geen doelpunt meer te maken. 3e klasse A. Vlissingen II—Axel 21. Vlissingen is direct in den aanval, doch de backs van Axel toonen zich safe. Als na een aanval van links de bal tegen de lat belandt weet Boogerd te scoren, doch dit punt wordt wegens buitenspel geannuleerd. Het spel gaat vrijwel gelijk op met afwisse lende aanvallen. Kort voor de rust weet de rechtsbinnen van Axel den stand op 0—1 te brengen. In de tweede helft krijgen wij vrijwel het zelfde spel te zien en het duurt vrij lang voordat Vlissingen door Boogerd den gelijk maker scoort. (11)Kort hierna is het weer Boogerd die den keeper het nakijken geeft. (2—1). De ZeeuwenSassche Boys 5—2. De Zeeuwen hebben gisteren hun kunnen getoonde door Sassche Boys een 52 neder laag toe te brengen. Het eerste half uur werd door onze stadgenooten met een snel tempo ingezet, welke 3 doelpunten opleverden. Even voor de rust verkleine de Boys met een flink schot van hun rachtsbinnen den achterstand. (3—1). v Na de rust werd den Sasschen Boys een penalty toegewezen, welke werd benut. (32). De Zeeuwen pakter nu weer energiek aan en door hun rechtsbinnen en linksbuiten werd aan ale onzekerheid een einde gemaakt en brak het einde aan met een overwinning voor de Zeeuwen van 52. Zeelandia II—Middelburg II 3e klasse B. Goes—Dosko II Mevo IIHansweert ZierikzeeZeelandia. Nieuw-BorgvlietSinoto 0—3 10—2 4—3 2—5 4—0 EEN GROOTE POLITIEKE REDEVOERING VAN HERRIOT. De Fransche minister-president Herriot heeft gisteren te Gramat een groote politieke redevoering gehouden. Hij zeide, dat de gedachten der Fransche regeering in de eerste plaats op den vrede gericht zijn. Evenals voor wijlen Briand, is de oorlog ook voor ons een misdaad. Ons program is niet dubbelzinnig wij hebben dit duidelijk tot uiting gebracht in ons antwoord op de Duitsche nota inzake de bewapeningskwestie. Wij streven naar een politiek van den Vol kenbond, een politiek, die voor alle volkeren, groot en klein, op gelijkgerechtigdheid berust. Met genoegen hebben wij vastgesteld, aldus Herriot, dat wij niet de eenigen zijn, die ver klaard hebben, dat een herbewapening van Duitschland het begin is van den terugkeer naar oude dwaasheden, daar dit wederom een bewapenings wedstrijd tengevolge zou hebben. Door de in Duitschland gepubliceerde noodverordening inzake het disciplineeren der jeugd, worden de Duitsche jongemannen gedrild op een wijze, dat zij in staat zijn wa pens te dragen. Het is een zeer treurig hoofdstuk van den tegenwoordigen tijd, die de jonge generatie, in stede van hun leering te doen trekken uit de smartelijke ervaringen hunner vaders, tot oefeningen en handelingen aanspoort, welke voor de ontwapening en vrede niet gunstig zijn. Hoe kan men aan kinderen de kunst van het dooden leeren Hoe kan men ernstig het moeilijke vredesprobleem behandelen en van ontwapening spréken, als men niets doet om een moreele ontwapening aan te kweeken, als men direct of indirect, openlijk of in het ge heim, de jonge krachten opleidt voor het vreeselijke werkhet dooden van medemen- schen Frankrijk, aldus de premier, kan de wereld tot getuige roepen, dat het de nationale op voeding voor een ander "doel africht. En toch hebben wij reden voor verontrusting, daar men te Genève het onderscheid dat wij ma ken tusschen aanvals- en verdedigingswapens tracht te bespotten. Dikwijls wordt het verband dat wij leggen tusschen veiligheid en ontwapening ons aan gemerkt als een blijk van slechten wil, doch in dit verband behoeven wij slechts te wijzen op het antwoord dat de Fransche socialisti sche partij in het jaar 1917 op de vragenlijst van Stockholm gegeven heeft. In dit document wordt verklaard, dat het scheppen van een internationale strijdmacht in dienst van het recht, het voornaamste doel is van den Volkenbond. Respecteering van de internationale ver dragen, het ophouden van de geheime diplo matie, arbitrage, militaire en economische sancties, dat zyn de noodzakelijke elementen voor de oplossing van het probleem. Slechts hierdoor kan de vrede gewaarborgd worden. Als Frankrijk's veiligheid gewaarborgd is, dan zal het artikel VIII van het Volken bondspact zonder dralen worden uitgevoerd en de vermindering der bewapening zal dan worden voltrokken. Frankrijk haat geen enkel volk. Heden nog zouden wij aan den Rijn kunnen staan. Voor den vastgestelden termijn hebben wij Duitsch land de vrije beschikking over deze bezette gebieden gegeven. Men heeft ons daarvoor niet bedankt. Ook ten aanzien van de herstelbetalingen heeft Frankrijk groote offers gebracht. Ook daarvoor heeft men het geen dank betuigd. Frankrijk, zelf door de economische crisis ,JMeest ofv uw hoede-' Waar dit bord (met rooden rand) staat, dreigt onverwacht gevaar. Wees daar extra oplettend, ver minder de snelheid. Uit voorzorg I getroffen, moet zijn eigen productie steunen, doch desniettegenstaande heeft Duitschland in 1931 voor 3.385 millioen francs naar Frankrijk uitgevoerd. Ook daarvoor heeft men ons niet bedankt. Wij hebben het recht de opmerkzaamheid der wereld op deze feiten te richten, doch wij zullen niet deelnemen aan agitatie. Frankrijk, aldus besloot Herriot zijn rede, is kalm en rustig en zich bewust van zijn goed geweten. Het verklaart zich bereid tot loyale overeenkomsten die de territoriale en poli tieke onafhankelijkheid van alle naties waar borgen. Het heeft slechts één wensch, n.l., na de zware beproeving, de kinderen die nog zijn overgebleven, in eer en vrede op te voeden. HET DUITSCHE ANTWOORD OP DE REDE VAN HERRIOT. In verband met de gisteren door Herriot gehouden redevoering publiceert het Wolff- bureau een verklaring van Duitsche zijde, waarin gewezen wordt op de vele onjuisthe den en verkeerde voorstellingen in die rede voering. De bewering van Herriot, dat Duitschland zich opnieuw wenscht te bewapenen, terwijl Frankrijk den vrede wil, ls in tegenspraak met de feiten. Alle Duitsche verklaringen hieromtrent ook die van generaal Schleicher wijzen er met nadruk op, dat Duitschland elk wapen verbod en iederen ontwapeningsmaatregel zal toejuichen. Voor Frankrijk is de nationale verdediging, volgens Herriot, slechts een der vormen van burgerplicht, doch Frankrijk kent aan het Duitsche volk niet het recht tot verdediging toe. Onduidelijk is ook de rol die artikel VIII van het Volkenbondspact in de rede van Herriot speelt. Steeds weer wijst Herriot op dit artikel, zonder te zeggen hoe hij dit inter preteert. Herriot beweert weliswaar, dat Frankrijk reeds zijn bewapening verminderd heeft, doch het bewijs dat hij hiervoor aan voert, is spelen met cijfers. Bij het beschouwen dezer vermindering moet men rekening houden met de buitenge wone technische reorganisatie van het Fran sche leger; met de ongehoorde toename van de militaire vliegtuigen en het tankwagen- park. Gedurende de jongse rftanoeuvres van het Fransche leger mochten publiek en pers niet tegenwoordig zijn, daar men niemand de technische vervolmaking van het Fran sche leger wilde laten zien. Ten aanzien van de verklaringen van Her riot over het oprichten van een internatio nale strijdmacht, wordt er op gewezen dat Duitschland nimmer deelneming aan zulk een organisatie geweigerd heeft. Aan het slot zijner rede beklaagt Herriot zich er over, dat de Duitschers Frankrijk geen dank betuigen voor de ontruim mg van het Rijnland. Doch tenslotte is het Frank rijk geweest, die bij iedere ontruiming van deelen van het bezette gebied, goede zaken gemaakt heeft. Frankrijk heeft de ontrui ming gebruikt als middel om pressie op Duitschland uit te oefenen om het Dawes- plan en later het Youngplan aangenomen te doen krijgen. Dit alles weet men niet alleen in Duitsch land, doch ook in de overige landen en daarom is het nauwelijks aan te nemen dat de rede van Herriot in het buitenland de propagandistische uitwerking zal hebben, welke er van verwacht wordt. Maar er volgt ook uit, dat op deze wijze een zoo moeilijk en belangrijk probleem niet op gelost kan worden. Herriot heeft in zijn rede ook gesproken van een „nieuw vredesstatuut". Deze gedachte, het eenige positieve in Her-» rict's redevoering, kan wellicht nog een rol spelen om te eeniger tijd tot een verstandige en rechtvaardige regeling te komen. DE VERKIEZINGSSTRIJD IN DUITSCHLAND. Op een groote vergadering der Centrums- party, waarmede te Karlsruhe de verkie zingsstrijd geopend werd, hield dr. Schmitt, staatspresident van Baden, een rede, waarin hy o.a. het volgende zeide De plotselinge ontbinding van den Rijks dag is zoowel van zakelijk als formeel stand punt beschouwd een tragedie. Niet minder d^n 512 tegenstanders heeft de rijjksïwnve-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1