D 500 300 25 CHIEF WHIP EERSTE BLAD No.226 70e Jaargang 3 Uitgave: firma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Wm BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS W aar om ik zweet bij CHIpF WHIP? Ervaring man-en onder vinding, dat 't de eenige sigaret is, die jaar in jaar uit onveranderlijk dezelfde blijft en de beste voor mijn gezondheid is VIRGINIA .f932^ \R. le Hy- 2e S 3e Cre- Brieven Vliss. Crt" uren, nu 50 breed), jaar 25 WINST", i VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct(max. 1 Oregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen ciDcnnes voor het 4e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der isstng» e 'Z'.. ias»c3sa2 GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. De opening der Staten-Generaal en de revolutionairen. Het lid der Tweede Kamer, de heer mr. G. A. Boon, heeft den minister van binnenland- sche zaken gevraagd of deze op energieke wijze aan het gemeentebestuur van Amster dam van zijn afkeuring heeft doen blijken wegens het verleenen door dit gemeentebe stuur van ontheffing van de verplichting tot stempelen aan een categorie werkloozen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen com munistische demonstratievergaderingen bij te wonen. Tevens vraagt mr. Boon den minister van waterstaat in welken vorm en door wie een verzoek is gedaan, om in verband met die demonstratie een of meer extra-treinen te doen loopen. Heeft de minister, aldus het Kamerlid, aan de directie der Spoorwegen zijn afkeuring over dezen maatregel te ken nen gegeven Het wetsontwerp tot instelling van bedryfsraden Verschenen is het verslag van de commis sie van voorbereiding over het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden. Enkele leden meenden zich tegen het wets ontwerp te moeten verzetten, daar bij hen voorshands bezwaar bestond tegen elke uit breiding van staatszorg. Sommige leden uit ten hun verwondering over de omstandigheid, dat de regeering in dezen zoo zorgwekkenden tijd een ontwerp als het onderhavige heeft meenen te moeten indienen. De minister heeft hierop geantwoord, dat de opvatting van eerstgenoemde leden zou leiden tot een lijdelijk toezien der regeering ook daar waar optreden geboden is. Ook het standpunt van financieelen aard kon de minister niét deelen. Inderdaad is be zuiniging noodig. Maar daarom behoorde in diening van dit ontwerp niet achterwege te blijven. Opgemerkt moge worden, dat de uit voering van dit ontwerp relatief geringe fi- nancieele eischen stelt, zoowel a^an de over heidskassen als aan' het bedrijfsleven. Tegen de voorgestelde regeling zelf bestond bij verscheidene leden deze zeer ernstige be denking, dat hier de goede weg is verlaten, welke ten aanzien van de bemoeiingen der overheid met de arbeidsverhoudingen, in het bijzonder in den laatsten tijd, is ingeslagen die van aanpassing van deze bemoeiingen aan hetgeen in de betrokken kringen leeft. Naar aanleiding hiervan merkte de minis ter op, dat de bedrijfsraad niet van bovenaf wordt opgelegd, doch alleen tot stand komt in die bedrijven, waarin het organisatorisch overleg tusschen werkgever en arbeiders vol doende is gevorderd om van een bedrijfsraad gunstige resultaten te kunnen verwachten. Ook ten aanzien van de samenstelling van den bedrijfsraad wordt aan de organisaties van werkgevers en arbeiders de grootst mo gelijke vrijheid van beweging gelaten. De commissie van voorbereiding acht thans de openbare beraadslaging over het ontwerp voldoende voorbereid. Loodswezen, enz. Bij Kon. besluit van 19 September is, met ingang van 1 December le. aan den bureelambtenaar "le klasse chef de bureau, van het loodswezen, de be tonning, bebakening en verlichting, te Rot terdam, A. J. Advocaat, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, op zijn verzoek eervol ont slag verleend 2e, bevorderd tot bureelambtenaar le .klas - se, chef de bureau, van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, te Rotterdam, de bureelambtenaar bij het loods wezen, de betonning, bebakening en verlich ting J. H. Ockhuizen. (Herplaatsing wegens misstelling in de „Staatscourant".) Burgemeester Ter Laan nageschreeuwd. Te Zaandam heeft Donderdag een deputa tie van de werkloozen, die Dinsdag naar Den Haag zijn geweest en het stempelen er aan hadden gegeven, een bezoek gebracht aan burgemeester Ter Laan, om van hem gedaan te krijgen, dat de steun voor dien dag alsnog zou worden uitgekeerd. De burgemeester heeft aan de manifestan ten meegedeeld, dat de intrekking van den steun berust op een beschikking van de re geering. Toen burgemeester Ter Laan daarop met de politieauto naar het station werd gebracht, werd hij door de voor het stadhuis wachtende menigte nageschreeuwd. Nederlandsch Fabrikaat. In de September-aflevering van het maandblad der Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat komt een uitvoerige opgave voor van hetgeen de vereeniging in de laatste maand heeft verricht. Vervolgens wordt de aandacht erop geves tigd, dat er geen verband bestaat tusschen de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat en het in Utrecht gevestigde Nederlandsch Fabri- katenhuis. Daarna treffen wij een mededeeling aan omtrent een nieuwe uitgave van de vereeni ging, nl. een tweede serie van het Neder landsch fabrikaat kwartetspel, dat is uitge geven naar aanleiding van de zeer groote be langstelling, die de eerste serie van dit spel verleden jaar heeft getrokken. In verband met het groote succes, diat dé openlucht filmrondreis der vereeniging heeft, wordt medegedeeld, dat in voorbereiding is een winter filmrondreis, waarbij dan natuur lijk de bijeenkomsten in zalen zullen plaats vinden. Het ligt in de bedoeling deze winter- campagne te voeren in samenwerking met de verschillende winkeliersorganisaties en an dere daarvoor in aanmerking komende plaat selijke vereenigingen, waarbij vanzelfspre kend de vrouwenverenigingen niet vergeten zullen worden, terwijl het in de bedoeling ligt, zooveel mogelijk de keuze van de plaat sen, waarin deze voorstellingen zullen worden gegeven, te doen in overleg met de fabrikant deelnemers aan deze wintercampagne. Schietwedstrijden Bijz. Vrijw. Landstorm. Op Woensdag 28 en Donderdag 29 Septem ber a.s. zullen op de militaire schietbanen te West-Souburg schietwedstrijden plaats heb ben van het Zeeuwsch Verband van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm. De schietwedstrijden zullen worden opge luisterd door een concert op beide dagen, aangeboden door de marinekapel van Hr. Ms. „Noord-Brabant". Des Woensdags van 11 tot 12 uur zal de wedstrijd worden bijgewoond door generaal Duymaer van Twist. De regelings-commissie bestaat uit de hee- ren P. G. Laernoes, secretaris der geweste lijke Landstorm-commissie in Zeeland H. Bierman, aangewezen commandant van het Landstormkorps Zeeuwsch Verband M. van oer Beke Callenfels, voorzitter van de Kon. Scherpschuttersvereeniging „Vlissiugen"P. J. Elout, voorzitter van de schievereeniging „Domburg" en S. de Roo, plaatselijk leider en instructeur te Vrouwepolder. Alhambra-Theater. De dochter van den Draak. De Pierewaaier (So'n Windhund). Twee hoofdnummers, die een volle zaal zullen brengen. Humor, spanning De begaafde Chineesche filmactrice, Anna May Wong, is de dochter van den draak in de derde film over het wraakplan van dr. Fu Manchu. De serie films werden door de Paramount vervaardigd. Dr. Fu Manchu, de Chineesche heldenfiguur door Sax Rohmer in het leven geroepen, wordt gedood, doch hij laat een dochter na en zij zal de wraak van haar vader voltooien. En op welk eminente wijze speelt zij weer Paramount kon deze hot stuff best gebrui ken en maakte er een griezelfilm van. En nietwaar, wij houden allen veel van een detective-roman Het even schokkend als ingewikkeld verloop der geschiedenis, waarin liefde en misdaad, wraakzucht en speurzin, plichtbesef en noodlottige samenloop veree- nigd zijn, zullen wij den lezer niet verraden. Zijn zenuwen zullen op de proef gesteld worden. Want moord en min, sluwheid en ARDATH LONETOM geweld, misbruikt vertrouwen en geheime paneelen, vr'jheidsberooving en vindingrijk heid, heldenmoed, trouweloosheid en klop jachten zijn wonderbaarlijk dooreengemengd tot één doorloopende spanning. Verder biedt de film de gelegenheid de kennismaking met den vroeger zeer populairen knappen Japan- schen filmacteur Sessue Hayakawa te ver nieuwen. Dit keer is hij de detective. Zeer amusant en zeer onderhoudend is „De Pierewaaier", een Ufa-film, die met liefde begint en eindigt. Zij verhaalt de avonturen van dr. Winternitz, vroolijk wandelaar langs de wegen des levens. In den trein reeds een flirtation met een heel lieve coupé-genoote, wier knapheid vele getrouwde vrouwen tot jaloerschheid zou brengen en vele pantof felhelden tot den bekenden, bevolen terug tocht. Het leuke meiske is een zusje van een jeugdvriend, wiens gederailleerd huwelijk door onzen Don Juan weer in het rechte spoor wordt gebracht met het beproefde re- recept een flirtpartijtje met het verwaar loosde vrouwtje. De danseres Nina Noir doet ook nog haar aandeel in het schoone werk. Door een grootsch opgezette en zeer origi- neele verkiezingscampagne, waarin wederom voormelde Nina een rol speelt, weet Winder- nitz ten slotte zijn schoonvader en zijn vriend aan een overwinning te helpen. Bij het feest, dat dan volgt en dat in een algemeene, gezellige hospartij eindigt, gaat de bon- vivant natuurlijk ook nog met het aardige zusje, het voormalig reisgenootje, strijken. De pierewaaier is dus thans pierewaaier af. Mogelijk Zoo'n program moet wel ieder tevreden naar huis doen gaan. Bovendien krijgt men nog behalve journaal en een Screesong, een allerkeurigst, gekleurd natuurfilmpje toe. „Herfststemming in Sans Souci". precies passend in het uitgezochte program van deze week. Luxor-Theater. De man met het ijzeren masker. Buiten de wet. Het eerste hoofdnummer is in één woord een prachtfilm. Uitstekend gespeeld, grootsch van opzet en voortreffelijk geregisseerd, met ver schillende opnamen, welke imponeeren niet alleen door de vaardigheid, waarmede hier met honderden gewerkt is, doch ook door de entourage en costumeering, hetgeen deze film tot een historisch succes maakt, boeit deze rolprent van het begin tot het einde. Het scenario werd ontleend aan Alexander Du mas' werken„De drie musketiers" en „Twintig jaar later" en zoo krijgt men, zoo als de titel reeds zegt, de geschiedenis te zien van de Fransche tweeling-kroonpretendenten, zonen van Lodewijk XIII, van wie er een vol gens de plannen van kardinaal Richelieu verdween, doch door den sluwen Rochefort weder te voorschijn werd gebracht en die in hun gevangenschap een ijzeren masker droe gen. Douglas Fairbanks vervult de hoofdrol als d'Artagnam en wordt bijgestaan door zijn drie boezemvrienden Athos. Porthos en Ara mis. Fairbanks' panterachtige vlugheid en de buitengewone schermkunst van dit viertal geven aan hun rollen de noodige kleur en verve. En zooals we in onze jeugd Dumas' werken verslonden, zoo zal men deze belang wekkende film, waarin de romantiek her leeft, met veel smaak nuttigen. Van het Fransche hof naar de misdadigers- wereld van New-York is een geweldige schre de, al hebben ze gemeen, dat men er voor geen klein geruchtje vervaard is en het met een menschenleven niet bijzonder serieus neemt. Bij beide heiligt het doel de midde len. Het treffende in dit filmverhaal is de verzachtende invloed, welken een aanvallig knaapje op de zielen van twee verstokte boosdoeners heeft, en de angst, welken deze hebben voor een Chinees, die op hun inbre kers-successen wenscht te parasiteeren. Ed ward Robinson, Mary Nolan en Owen Moore spelen de hoofdrollen in dit spannende film drama, dat met zorg werd geënsceneerd, doch niet altijd van langdradigheid is vrij te pleiten. Beide hoofdnummers zijn musiceerend. Van goede muziek is er volop te genieten. Kiekjes van hier en daar vullen het propramma, dat tot een bezoek uitnoodigt, aan. Het nieuws rn den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een drietal opnamen van den Prins van Wales op Schiphol. Een hevige binnen brand te Rotterdam in een vleeschrookerij en consumptieijs-fabriek. De roei wedstrijden te Sloten. Prinses Juliana opent het raad huis te Katwijk. De Prinses luisterend naar de zanghulde dor schoolkindoren. De bijen- markt te Tilburg. De plek waar Schollen- brug, eertijds een der meest idyllische plekjes van Amsterdam, heeft gestaan. Het eerste Nederlandsche hondenbadhuis te Rotterdam. De Vereeniging tot bevordering der belan gen van Slechthoorcndon te Rotterdam in vergadering bijeen, enz. Een spiritistische séance. Gisterenavond werd in het Concertgebouw een psychometrische bijeenkomst gehouden door mevrouw A. van der Ster—Verduyn uit Voorburg. Verschillende voorwerpen werden behan deld, en de feiten daaraan verbonden wer den nauwkeurig weergegeven. Velen zullen dan ook ongetwijfeld een ge heel anderen kijk gekregen hebben op heft wezen van het spiritisme, dan in vele gevallen geleerd en aangenomen wordt. Deze avond, die speciaal als propaganda bedoeld was, is in dat opzicht dan ook zeer geslaagd, en zeker zullen in het vervolg nog meerdere personen deze interessante bijeen-» komsten willen bijwonen. Esperanto. De Algemeene Ned. Esperanto-vereenigïng houdt Maandag a.s. een inleidingsavond voor haar wintercursus in het R.-Kath. Vereni gingsgebouw in de Beursstraat. Daaraan is tevens verbonden een tentoonstelling van Esperanto-werken, Als spreker zal optreden de heer J. V. Hol leman uit Bergen op Zoom, met het onder werp „Waarom Esperanto". Scheepvaartberichten. Hedenmorgen ongeveer half 9 is bij hoog water op de zandplaat van Den Doel bij Rilland-Bath een stoomschip aan den grond geloopen. Twee Belgische sleepbooten zijn ter assistentie aanwezig. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. MIDDELBURG Voorstellen aan den gemeenteraad. Ter voldoening aan de ter raadsvergadering van 14 September gedane toezegging bieden Burg. en Weth. een ontwerp-schrijven aan den minister van defensie aan, waarin zij na mens den raad met den meesten aandrang verzoeken, om, wanneer eerlang contingents vermindering of opheffing van regimenten mocht plaats hebben, wel een zoodanige troepen-verdeeling te willen bevorderen, dat het thans aanwezige garnizoen voor Middel burg onverminderd behouden blijft. In dit verband wenschen Burg. en Weth. er zeer na drukkelijk op te wijzen, dat Middelburg de hoofdplaats van de provincie Zeeland is, dat het Middelburgsche garnizoen het eenige in- fanterie-garnizoen is in de geheele provincie Zeeland en meer in het bijzonder, dat het voor een gemeente met betrekkelijk gering zielental als Middelburg, vooral in dezen rijd een bijzonder nadeel is, van veel meer invloed op het welvaren der ingezetenen dan in groo_ tere gemeenten, wanneer het garnizoen zou worden weggenomen. Burg. en Weth. ver trouwen, dat het vorenstaande de volle aan dacht van den minister zal hebben. Bij de hernieuwde vaststelling der gemeen te-begrooting 1932 in de vergadering van 15 Juni jl., is de post „Steunverleening aan werkloozen enz." verhoogd met 40.000 en nader gebracht op 96842.50. Meenden Burg.

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1