500 25 mmtmMsfml D VRIJDAG EERSTE BLAD fOds. 'No.225; 70eJaargang; 3 i Uitgave: Firma F. VAH HE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Msoiasoe cclaeüines Ylass!inajpsiiJa@^a>ui&<'caHi9 STADS- EN PROVINCIENIEUWS BUITENLAND Dus vanaf Msm alta mg sdtfe ASPEEtiN in deze origineel® verpakkingen. v Rott. r vm. uui 9 9 9 5 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meerl0ct.(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regelsfl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen voor het 4e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Verbond van Nederlandsche werkgevers. In do te Velsen gehouden vergadering van het Verbond van Nederlandsche werkgevers werd tot bestuurslid gekozen heer ir. H. C. Wesseling, directeur van de N.V. Kon. Maat schappij „de Schelde" te Vlissingen. Van Anti-Welter-demonstratie. de zijde van het bestuur van het plaatselijk A.C.O.P. verzoekt men ons de le den van de aangesloten organisaties, t.w. de afdeelingen van den Ned. Bond van personeel in. overheidsdienst, do Bond van Ned. Onder wijzers, Centralen Nederlandschen Ambte- naarsbond en den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland er op te wij zen, dat tot morgen (Zaterdagmiddag 12 uur) nog kaartjes voor de reis naar Amsterdam verkrijgbaar zijn aan het secretariaat Schuit- vaartgracht 59. De deelnemers worden er op attent ge maakt, dat men gebruik moet maken van dien trein, waarvoor men zich bij zijn bestuur heeft opgegeven. Zooals bekend hebben Ned. Spoorwegen toegestaan reeds Zaterdag middag af te reizen, waarvan door velen ge bruik wordt gemaakt. Alleen met den mid dagsneltrein vertrekken reeds ruim 60 deel nemers. Men kan desgewenscht en wanneer men dit ter kennis brengt van zyn afdee- lingsbestuur ook later vertrekken. De deelnemers, welke Zondagmorgen afrei zen dienen er rekening mede te houden, dat de trein precies 7 uur vertrekt. De meeting vindt plaats te Amsterdam op het IJsclubterrein, dat Zondagmiddag half één geopend wordt. Om 2 uur wordt begon nen met het afwerken van het programma, Om 2.20 uur wordt de stoet opgesteld, die verdeeld is in niet minder dan 490 groepen. De deelnemers uit Vlissingen zijn ingedeeld in groep 1 onder nummer 167, 177, 178 en 179. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de terug reis tot Dordrecht moet worden afgelged met den extra-trein F, die om 19.28 uur van het Centraal Station te Amsterdam vertrekt. Een wereldreiziger. Wij hebben gisteren weer bezoek gehad van een wereldreiziger, Eddy Storky, een Belg van geboorte. Deze reiziger is in 1916 vertrokken en heeft reeds tal van landen doorkruist. Wij hebben daarvan de bewijzen gezien in de vele officieele documenten die Eddy Storky ons getoond heeft. Het zijn heele boekdeelen. De bedoeling van de reis van den heer Storky is, later een boek uit te geven, waarin zijn wederwaardigheden op zijn langdurige reis uitvoerig worden beschreven. Behalve wereldreiziger is de heer Storky ook artist en is o.a. te Rotterdam opgetreden voor den Zweedschen kroonprins aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Fylgia", toen dit te Rotterdam vertoefde. The jolly Britannaders. De inschrijving van nieuwe leden voor „the jolly Britannaders" zal plaats hebben op Maandag e.s. van 78 uur en op Dinsdag a.s. van 89 uur in het Grand Hotel Britannia. Het dansonderricht wordt gegeven door den heer E. Corveleijn, MIDDELBURG Zeeawsche Bakkerszonen-vereeniging. Bovenstaande vereeniging hield Donderdag haar jaarvergadering in de sociëteit „St. Jo ris" te Middelburg, die tevens was het 5-jarig en waaraan ook een wedstrijd voor Spiritus- GASIAMPEN Zuinig en bovenal zindelijk. Splrlfusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft" bakkerszonen en voor bakkerspatroons was verbonden. De jury voor dezen wedstrijd bestond uit de heeren A. Zech, leeraar aan den Zeeuwschen bakkerscursusH. Buijze te Middelburg J. den Hollander te Middelburg C. de Wolff te MiddelburgA. Hom, proefbakker van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek en J. P. van der Blom, redacteur van de „Bakkrescourant". Voor den wedstrijd waren de volgende me dailles beschikbaar gesteldafdeeling Mid delburg van den Ned. Bakkersbond twee, af deeling Vlissingen idem twee Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij een firma Har tenbier en Verweij drie en haar vertegen woordiger, den heer I. de Groot te Middel burg, een. De overige prijzen waren door de vreeeniging zelve aangekocht. De uitslag was Voor bakkerszonen klasse I, waterbrood le pr. wisselbeker Iz. Smallegange, Biezelin- ge 2e pr. verguld zilveren medaille W. P. van de Vreede te Ierseke en M. C. Deur waarder te Souburg 3e pr. bronzen medaille A. Joosse te Arnemuiden. Klasse II, besohuitle pr. Iz. Smallegange te Biezelinge, zilveren lauwertak 2e pr. M. C. Deurloo te Tholen, verguld zilveren medaille 3 e pr. J. M. Contant te Oostburg, bronzen medaille. Klasse III, luxe brood le pr. A. J. le Coin- tre te Middelburg, fototoestel2e pr. M. C. Deurwaarder te Souburg, zilveren vulpotlood 3e pr. A. Joosse te Arnemuiden, rook-étui. Klasse IV, ter opluisteringle pr. J. K. Pouwer te Kortgene, met een stilleven van marsepijn, vulpenhouder 2e pr. W. P. van de Vreede te Ierseke, met vlechtwerk, lederen portefeuille. Voor bakkerspatroons Klasse V, waterbroodle pr. M. J. Brevet te Oostburg, verguld zilveren medaille 2e pr. J. Smallegange te Biezelinge, zilveren me daille 3e pr. A. D. de Wolf te Vlissingen, bronzen medaille. Klasse VI, beschuitle pr. J. M. Deur waarder te Souburg, verguld zilveren medail le 2e pr. G. J. de Graag te Veere, zilveren medaille 3e pr. D. van de Vreede en C. P. Filius, beide te Ierseke, bronzen medaille. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. de Wolff, die het doel der vereeniging uiteenzette, nl. het gereed maken van bakkerszonen voor de toekomst, tot degelijke middenstanders en leden van den Zeeuwschen Bakkerbond. Langen tijd heeft men naar middelen gezocht en spr. meent, dat de eenige weg is ontwikkeling, waarbij er aan gedacht moet worden, dat allen te doen krijgen met collectief arbeids contract, ziektewet, arbeidswet enz. Spr. wekte alle leden op dit doel na te jagen. De secretaris, de heer S. Sanders, bracht een 5-jarig verslag uit en na een kort over zicht van het hetgeen de Z.B.Z.V. in die 5 jaar tot stand heeft gebracht, eindigde spr. ook met een opwekking op den ingeslagen weg voort te gaan. De ontwikkeling zal voor de jongeren grooter moeten zijn dan voor de ouderen. Het „Luctor et Emergo" is ook hier het symbool van volharding en moed en van uit Zeeland zal het zich verspreiden tot een grooten boom. Namens de Nederlandsche Vereeniging van Bakkerszonen sprak do heer Kalder, secre taris dier vereeniging, den wensch uit, dat de Z.B.Z.V. in bloei moge toenemen en tót aansluiting by de Nederlandsche Vereeniging zal overgaan. De heer Chr. J. de Wolff sprak namens den Zeeuwschen Bakkersbond, als adviseur der vereeniging, wees er op, dat de verstand houding steeds van den meest aangenamen aard is geweest en sprak den wensch uit, dat de leden, goed onderlegd, een degelijke plaats in den vakbond zullen innemen. De heer De Jong uit Ellewoutsdijk, sprak namens het. centraal bestuur van den Neder landschen Bakkersbond en wenschte de jubi- leerende vereeniging geluk. Ten slotte sprak de heer S. Caljouw, uit Middelburg als hoofdleider van het vakonder wijs in Zeeland. Spr. schetste de groote be- teekenis van de Z.B.Z.V., die zelfs als vorming van collegialiteit reeds reden van bestaan heeft. Spr. wees op de voor-oorlogsche jaren toen de patroons als concurrenten elkaar hevig bestreden. Spr. wekte op zooveel moge lijk propaganda voor den vakcursus te maken en eindigde met den wensch, dat de Z.B.Z.V. niet alleen mag groeien door vele leden, maar door goede leden. De voorzitter bracht ten slotte dank aan de juryleden, die met hun moeilijke taak ge reed waren en gaf daarop het woord aan den heer Van der Blom uit Heemstede, voor het bekendmaken van den uitslag van den wed strijd, zooals wij dien hierboven reeds ver meldden. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen rljwielbelastingmerk bij J. do Groot, Ritthem- schestraat B 377 een bos sleutels bij De Ridder, Van Turnhoutstraat E 20 een kin derschoen bij Briars, Tuindorp D 2 twee witte damesborstrokken, een damespantalon, een onderjurk, een paar bruine damesschoe nen bij J. de Visser, Middelburgsche straat A 182 GOES De Groote kerk. Hoewel de eindafrekening over dit werk nog niet is ingekomen, kan toch reeds wor den medegedeeld, dat de kosten plm. f 450.000 zullen bedragen en derhalve plm. 30.000 zullen blijven beneden de in 1926 opgemaakte raming. Aangezien het rijk van deze kosten 2/3 ge deelte draagt, zal in totaal plm. 300.000 rijkssubsidie noodig zijn. Hiervan is reeds uitgekeerd 268.700, zoodat voor 1933 nog 31.300 wordt aangevraagd. In 1934 komen dan, zooals in de memorie van toelichting tot de begrooting voor 1931 is medegedeeld, de dakruiten aan de orde. Landelijk ziekenfonds. Gisterenavond vergaderde de afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond te Goes. Op voorstel van het bestuur werd besloten het afdeelingsziekenfonds op te heffen en en bloc over te gaan naar het landelijk ziekenfonds van den Bond. RILLAND-BATH. Brandstichting Door de marechaussee4'''-uit Ossendrecht werden Donderdag jl. aan de justitie te Mid delburg voorgeleid een viertal personen, af komstig uit Driewegen, Goes en Ovezande, allen van beroep metselaar, in verband met den dezer dagen plaats gehad hebbenden brand van een boerenschuur onder de ge meente Rilland-Ba th. Een drietal werden na verhoor in vrijheid gesteld, terwijl zekere J. S., metselaar te Goes, werd aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Verbreeding kanaal door Zuid-Beveland. Voor verbetering van den vaarweg over de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche stroomen tusschen Dordrecht en de Wester-Schelde zijn ook in de laatste jaren verschillende werken uitgevoerd, nog in uitvoering of in voorbereiding. In het kader van al deze wer ken past een verbetering van het kanaal door Zuid-Beveland. Daartoe zal nog in dit jaar cie westelijke doorvaart van de brug in den weg GoesIerseke (Postbrug) op een wijdte van 16 M. worden gebracht, terwijl de brug van een electrische beweging zal worden voorzien, waardoor een snellere bediening mogelijk wordt. Voor wijziging en verhooging van de spoorwegbrug te Vlake zijn voorloo- pige plannen opgemaakt. Het ligt in de be doeling in 1933 met de werken te beginnen, waarna de voltooiing in 1935 wordt tegemoet gezien. De voltooiing van alle herstelwerken kan tegen het einde van 1933 worden te ge- moet gezien. De verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland, waarmede gepaard zal gaan de vervanging van de brug voor gewoon verkeer bij Schore door een brug onmiddellijk naast de spoorwaegbrug te Vlake, zal nu dus ter verdere verbetering van dezen vaarweg met kracht dienen te worden ter hand genomen. Indien met de onteigeningen niet te veel tijd zal zijn gemoeid, zou de voltooiing in 1935, mogelijk reeds in 1934, kunnen plaats heb ben. In het geheel zal voor de werken een bedrag van 2.300.000 gevorderd worden, waarvan op het dienstjaar 1931 500.000 en op het dienstjaar 1932 800.000 werd toege staan. Voorgesteld wordt het ontbrekende over de dienstjaren 1933 en 1934 te verdeelen. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND TE GENÈVE. Van officieele Duitsche zijde wordt naar aanleiding van de in de dagbladen versche nen berichten over een in het uitzicht ge steld schriftelijk antwoord aan Henderson, medegedeeld, dat de Duitsche rijksregeering het schrijven van den president der ontwa peningsconferentie niet schriftelijk zal be antwoorden. Natuurlijk zal von Neurath, na zijn aankomst te Genève Henderson een be zoek brengen, om hem nog eens precies de Rekening houdend met de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van ae dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging tezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staaf, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tableffen te koopen. Aspirin wordt uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. redenen uiteen te zetten, die Duitschland het besluit hebben doen nemen, aan de verdere onderhandelingen der ontwapeningsconferen tie niet deel te nemen. In dit verband moeten de geruchten echter dat men naar een compromis zou zoeken in de ontwapeningskwestie als onjuist worden beschouwd. Duitschland heeft zich met zijn eisch inzake gelijkgerechtigdheid geenszins in een politiek pruilhoekje willen terugtrekken, omdat het zich om de een of andere reden beleedigd voelde, maar heeft zich om gewich tige redenen bij de verdere onderhandelingen teruggetrokken. Men heeft in Duitsche re- geeringskringen over het algemeen niet de bedoeling, de verdere ontwikkeling te over haasten, maar is bereid, rustig af te wachten wat de andere mogendheden doen om daar naar zijn houding te bepalen. Wanneer den laatsten tijd weer herhaaldelijk in de Fran- sche pers geschreven wordt over zoogenaam de geheime documenten, dan kan daartegen over niet duidelijk genoeg gezegd worden, dat v/ij in het geheel niet bevreesd zijn deze ge heime dossiers te publiceeren. Het ontbreekt tot nu toe echter aan duide lijke aanwijzingen. HET BUREAU VAN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Het bureau van de ontwapeningsconferen tie te Genève hield gisteren een uitvoerige discussie over het vraagstuk van het interna tionaal toezicht op de naleving der ontwape ningsconventie. Boncour bepleitte met veel klem, dat aan de te vormen permanente ontwapeningscom missie het recht gegeven zal worden om, wan neer dit noodig mocht blijken, een enquête ter plaatse in te stellen. Ten aanzien van de samenstelling van de commissie was de Ma- dariaga het in zooverre eens met Litwinof, dat de commissie niet uitsluitend uit regee- ringsvertegenwoordigers zal worden samenge steld. De Madariaga bepleitte, dat naast een re- geeringscommissie, die de beslissing zal heb ben te treffen, een grootere commissie zal staan, waarin een belangrijke plaats aan de arbeiders zal worden toegekend, zooals Litwi- rvof verlangt. Bovendien zou volgens het denk beeld van de Madariaga een lijst moeten wor den opgesteld van militaire deskundigen, die in voorkomende gevallen zouden kunnen worden geraadpleegd. Motta wierp nog de vraag op, of de com missie alleen toezicht zal moeten uitoefenen op de naleving der conventie, dan wel ook verdere ontwapeningsconventies zal moeten voorbereiden. Tenslotte werd de Belgische gedelegeerde prof. Bourquin tot rapporteur over dit vraag stuk benoemd, dat later opnieuw in het bu reau zal worden behandeld. DE WINTERHULP VOOR DE WERKLOOZEN IN DUITSCHLAND. De Bond van vrij maatschappelijk hulpbe toon in Duitschland is gisterenavond zijn campagne voor hulp aan de werkloozen en aimen in den komenden winter begonnen. In den Dom te Berlijn speelde eerst een artiest het D moll concert van Handel op het orgel en daarna werd overgeschakeld naar de rijks kanselarij, waar de rijkskanselier een kort woord van opwekking tot zijn landgenooten heeft gesproken om ook in dezen winter het werk van den bond te steunen. Ondanks alle hulp van den Staat, zeide von Papen, zullen er in den komenden winter nog eenige milli- oenen landgenooten zijn, die zonder hun schuld door de ongunst der tijden zoozeer zijn getroffen, dat zy den winter niet kun nen doorkomen. Vorig jaar had het Duitsche volk ruim 100 millioen aan geld en goederen voor de armen en misdeelden gegeven en dit bedrag was de zen winter ongetwijfeld eveneens noodig. Spreker had het verzoek om een paar in leidende woorden te spreken, echter gaarne aanvaard omdat hij wist, dat het Duitsche volk, bij al zijn politieke, cultureele en gods dienstige geschillen toch nog een onverbreek baren band kende, dien der offervaardigheid. Op die offervaardigheid van allen, die iets te missen hadden, deed de kanselier als eerste spreker een dringend beroep. DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE STAATKUNDE. Het Fransche kabinet komt hedenmiddag bijeen ter beraadslaging, bijna uitsluitend, o\ er de buitenlandsche staatkunde. Herriot zal van deze gelegenheid gebruik maken om zijn collega's op de hoogte te stellen van de indrukken die hij tijdens zijn kort verblijf te Genève heeft opgedaan. Bovendien zal hij hun in groote trekken de hoofdlijnen voor leggen van do groote politieke rede die uit sluitend aan de buitenlandsche staatkunde is gewijd en waaraan men een groote betee- kenis hecht, aangezien Herriot daarin de stelling uiteen zet die Frankrijk in de komen de zitting van den Volkenbondsraad zal ver dedigen. Morgenochtend vindt opnieuw een kabinetszitting plaats, waar Herriot mededee- ling zal doen van den uiteindelüken tekst van zijn rede. DE PRINS VAN WALES TE KOPENHAGEN De prins van Wales is gisterenmiddag 6.18 met gevolg te Kopenhagen aangekomen. Een 15-tal vliegtuigen van de Deensche lucht macht waren het vliegtuig van de Imperial Airways tegemoet gegaan. De prins was de eerste, die het vliegtuig verliethij werd da delijk begroet door prins Frederik van De nemarken. Een aantal andere heeren van de Deensche koninklijke familie, de Britsche ge zant, sir Thomas Hohler, en vele autoriteiten waren eveneens aanwezig. Het dient nog vermelding, dat de prins na de landing te Amsterdam, ook te Hamburg het vliegtuig heeft verlaten. Het was de eer ste keer sinds den oorlog, dat de prins Duitsch grondgebied betrad. De prins denkt ongeveer een week te Ko penhagen te blijven, waar hij Zaterdag in gezelschap van den Deenschen kroonprins de Engelsche tentoonstelling zal openen. Aan het eind der maand brengt hij voor het eerst een bezoek aan Stockholm, waar hij de gast zal zijn van den koning. JAPANSCHE TOENADERING TOT RUSLAND. Naar de „Times" uit Tokio verneemt, moe ten de onderhandelingen tusschen Japan en Rusland over de levering van petroleum af gesloten zijn. Volgens deze overeenkomst zou Japan jaarlijks 100.000 ton petroleum van Rusland betrekken, waartegenover Japan visscherijbenoodigdheden en andere artikelen zal leveren. Volgens berichten uit andere bron wil Japan, dat in de concentratie van de Amerikaansche vloot bij Hawaii een be dreiging of ten minste een onvriendelijke daad ziet, zich voor de petroleumverzorging op deze wijze onafhankelijk maken van de Vereenigde Staten. Overigens streeft Japan ook naar een regeling met Rusland ten op zichte van Mandsjoerije. Japan schijnt be reid te zijn, de Russsische rechten op den Mancisjoerijschen spoorweg ten volle te er kennen en Rusland ook voor zijn uitvoer naar Mandsjoerije bijzondere rechten te willen verleenen. STAAKT GANDHI ZIJN VASTEN? Na de besprekingen, welke de leiders van de verschillende Hindoe-kasten en de afge vaardigden der paria's gisteren hebben ge-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1