500 300 25 DINSDAG A EERSTE BLAD iNo.222: 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 OP en De opening van het Parlementaire zittingsjaar door HL M, de Koningin. EE TROONREDE. DE VLISSINGSCHE COURAHT I VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheeie rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedereregel meerl0ct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—,alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit twee bladen „Prinsjesdag". Met den traditioneelen luister heeft de Ko ningin zich heden, evenals ten vorigen jare, vergezeld door den Prins en Prinses Juliana naar het Binnenhof begeven ter plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal. Als steeds heerschte reeds in den vroegen morgen een buitengewone levendigheid in de binnenstad. Treinen, bussen, trams en auto's brachten heele drommen van buiten aan, die den Ko ninklijken stoet kwamen aanschouwen. Bij het Paleis aan het Noordeinde was als eere-wacht opgesteld een compagnie wielrij ders van honderd man met het regiments vaandel. Ook de Kon. Militaire Kapel had hier plaats genomen en speelde bij het af rijden van den stoet, om 1 uur, zacht en plechtig het Oude Wilhelmus. Samenstelling van den stoet. De stoet werd geopend door een detache ment van het 2e regiment huzaren, sterk 45 ruiters met het regimentsvaandel en het mu ziekkorps der huzaren, dat gedurende den tocht muziek ten gehoore bracht. Hierop volgden zes galakoetsen, waarin verschillende hofdignitarissen hadden plaats genomen. Naast elk portier van deze koetsen gingen twee lakeien; Hierachter kwam de met acht paarden be spannen gouden koets, waarin de vorstelijke familie was gezeten, langs den geheelen weg hartelijk toegejuicht door de opeengehoopte menigte. De vorstelijke personen waren alle getooid met het lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Naast elk der acht paarden, waarmede de koets bespannen was ging een koetsier en aan elke zijde van de koets liepen vier lakeien. Ter rechterzijde van de statiekoets reed te paard de chef van het militaire Huis der Koningin, ter linkerzijde de gouverneur der residentie. Achter de gouden koets reden te paard twee aan twee een 14tal adjudanten in ge wonen en buitengewonen dienst en ordon- nanceofficieren, waarna de stoet gesloten werd door een detachement van 45 man schappen van het 2e regiment huzaren. De openingsplechtigheid. Bij aankomst aan de grafelijke zalen, wel ker peristyle overhuifd was met het breede rood-fluweelen baldakijn met gouden franje, vond de Koninklijke familie te Har er begroe ting bij de Ridderzaal opgesteld een eere- wacht van 70 mariniers met vaandel en het muziekkorps der Kon. Marine. Onder de tonen van het Oude Wilhelmus, terwijl de eere-wacht de militaire honneurs bewees, besteeg de Koningin, gevolgd door Prins en Prinses, de treden, die naar den in gang van de Ridderzaal leiden. Op het bordes werd de Koningin begroet door een aantal adjudanten in gewonen en buitengewonen dienst van land- en zeemacht, waarna de vorstelijke personen door de ge mengde commissie van in en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal naar de troonzetels werden geleid. Rechts van dc Koningin nam de Prins, links Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van het gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin de voorlezing van de Troonrede aan. In dit plechtig oogenblik, Leden van de Staten-Generaal, nu een nieuwe zitting van de Volksvertegenwoordiging een aanvang neemt, richten Mijne gedachten zich meer dan ooit op den duisteren tijd, dien het Vaderland beleeft. De ernstige wil, die de Regeering bezielt, met Gods hulp het schip van Staat in veilige haven te sturen, kan slechts leiden tot het doel, indien ons Volk in al zijn lagen zich de werkelijkheid onverbloemd voor oogen stelt. Zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn de economische verhoudingen over heel de wereld ontredderd onweerstaanbaar grijpen de gevolgen der crisis steeds verder om zich heen en nog steeds kondigen zich geen betrouw bare teekenen van kentering aan. Moederland en Overzeesche Gewesten zien hun welvaart ernstig ondermijnd. Nieuwe belemmeringen in het handelsverkeer tusschen de volkeren werden toegevoegd aan de vele, welke reeds ten vorigen jare de crisis verscherpten. In alle takken van volksbestaan bleef de bedrijvigheid gestadig afnemen handel, scheepvaart en visscherijen zijn evenzeer getroffen als nijverheid en land- en tuinbouw. Herstel van het internationaal ruilverkeer wenscht de Regeering te bevor deren door verdragen, die een ruimer geest ademen. Daarnevens moet zij bij voortduring bedacht blijven op afwending van de gevaren, waarmede buiten- landsche maatregelen den afzet van onze voortbrengselen bedreigen. Zijn reeds tal van noodmaatregelen tot stand gekomen om ineenstorting van onmisbare bedrijfstakken te verhoeden, nieuwe regelingen met hetzelfde doel zullen moeten volgen. De werkloosheid, bron van zooveel leed, heeft een nooit gedachten omvang aangenomen. Zij plaatst de Overheid voor schier onoplosbare moeilijkheden, niet het minst van geldelijken aard. De Regeering zal haar voortdurende zorg. ook in de toekomst aan dit maatschappelijk euvel geven het zoo nood zakelijk herstel van het bedrijfsleven zal haar daarbij tot richtsnoer blijven. In het bijzonder zal ook het vraagstuk van de jeugdige werkloozen alle aandacht hebben. Nevens voortzetting van de werkloozenzorg stelt handhaving van het peil van sociale voorziening, in betere tijden bereikt, de uiterste eischen aan het zoozeer verminderde draagvermogen der Natie. De sterke daling van het nationaal inkomen en de diepe inzinking, welke het economisch leven vertoont, oefenen een noodlottigen invloed op de opbrengst van 's Rijks middelen. De financieele toestand is dientengevolge zorgwekkend. Veel zal van Uw werkkracht en toewijding gevergd worden, opdat tijdig de meest dringende maatregelen tót stand komen. Ik weet, dat het beroep, dat ten deze op Uw medewerking zal worden gedaan, niet ver- geefsch zal zijn en Ik vertrouw, dat het gemeen overleg tot een uitkomst zal leiden, die aan den ernst van den toestand beantwoordt. Ook in de Overzeesche Gewesten wordt er krachtig naar gestreefd de kosten der Landshuishouding met de middelen in overeenstemming te brengen. Het feit, dat meer en meer in alle maatschappelijke kringen de overtuiging doordringt van de volstrekte noodzakelijkheid van dit streven, versterkt de verwachting, dat, ondanks alle bezwaren, het doel zal worden bereikt. Evenzeer als in de donkerste dagen zijner roemrijke geschiedenis behoeft ons Volk thans eendracht ter ontplooiing van al zijn stoffelijke en zedelijke krachten. Op den voorgrond trede daarom wat de Natie vereenigt, niet wat haar verdeelt. Met de bede, dat Gods hulp Mijn Volk sterke en met den wensch dat God Zijn zegen aan Uwen arbeid moge schenken, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. nen de eerewacht neemt de houding aan en presenteert het geweer. Drie minuten later bestijgt de oppercere- moniemeester met zijn staf in de hand het bordes van de Ridderzaal, waarna ook de gouden koets voorrijdt. Onder het spelen van het volkslied stapt de koninklijke familie uit en betreedt, na verwelkoming, de Ridder zaal, waar zij de voor haar bestemde zetels inneemt. H. M. draagt een fraise toilet, Prinses Juliana een lichtblauw costuum met een klein modern hoedje in dezelfde kleur. Langs den weg dien de koninklijke stoet volgde, heeft zich geen enkel incident voor- De Ridderzaal bood als steeds door de gala- kleeding en uniformen van burgerlijke en militaire overheden, diplomaten en andere hoogwaardigheidsbekleeders een schitteren den aanblik. De voorlezing van de Troonrede nam slechts weinige minuten in beslag en werd gevolgd door het aanheffen van den kreet „Leve de Koningin". Op dat oogenblik hieven de beide communistische Tweede Kamerleden De Visser en Wijnkoop, die ditmaal in de zaal aanwezig waren en die bij de binnenkomst van de Koningin niet van hun zitplaats wa ren opgestaan, een kreet aan, beginnende met: Weg met..,., want verder werd die kreet overstemd door het voortgezet hoera geroep en het spontane aanheffen van het Wilhelmus door de aanwezigen. Terwijl dit lied weerklonk verliet de Konin gin, de Prins en Prinses Juliana de zaal. Nadat de plechtigheid in de zaal was be ëindigd, werd ruim half twee met hetzelfde eerbetoon de terugtocht naar het Kon. Paleis ondernomen. Tijdens den duur der plechtigheid werden door op het Malieveld geplaatste vuurmondien minuutschoten gelost. Ook op den terugweg naar het Paleis wer den de vorstelijke persoden geestdriftig toe gejuicht en bij het Paleis gekomen werden zij begroet door de massa met het Wilheifmus. Gedurende dezen zang bleven de Koningin, de Prins- en de Prinses staan op het bordes. Een ooggetuige voor de microfoon. Voor de AVRO-microfoon heeft d.e heer D. Hans, voorzitter van dek Ncierlaiidschen Journalistenkring, verteld wat er op het Binnenhof hedenmiddag te zien is .geweest. Verschillende leden der Volksvertegenwoor diging hebben op hun gang naar de Ridder zaal enkele woorden voor de microfoon ge sproken, nl. ir. J. Koster, lid der Eerste Ka mer de Tweede Kamerleden Th. M. Kete laar uit Amsterdam, een der oudste leden van ons parlement eh dr. S. W. Bierema uit Groningenprof. mr. R. Kranenburg, lid der Eerste Kamerde Tweede Kamerleden mej. mr. Frida Katz, mr. G. A. Boon, mr. A. M. Joukes, A. Schaepman en dr. Vos, dus volks vertegenwoordigers van verschillende rich tingen. Zonder onderscheid gewaagden allen vaïl de groote moeilijkheden in het aanstaande parlementaire jaar en den steun dien de re geering noodig heeft om aan die moeilijkhe den het hoofd te kunnen bieden. Op de hem eigen populairje wijze gaf de heer Hans verslag van de gebeurtenissen die op het Binnenhof aan de opening der Sta ten-Generaal voorafgingen. Wij ontleenen daaraan de volgende bijzon derheden Het weer is goed, geen zon, toch een vrij klare dag. In de stad is het drukker dan andere jaren. Langs den weg dien de Ko ninklijke stoet zal volgen staat een opeenge pakte menigte. Ook eenige nationale organi saties van jongeren en ouderen hebben zich langs den weg geschaard. Op het Binnenhof is het publiek in groo teren getale dan anders nog, toegelaten. De troepen thans in Den Haag samengetrok ken, behooren tot alle wapens infanterie, cavalerie, artillerie, marechaussee, militaire politie, militaire wielrijders, mariniers. Om 12.15 komt de eerewacht der mariniers het Binnenhof opmarcheeren, voorafgegaan door de Kapel der Koninklijke marine, die populaire muziek ten gehoore brengt. De heer Hans beschrijft vervolgens de aan komst van volksvertegenwoordigers, minis ters, leden van hooge staatscolleges en hoog waardigheidsbekleeders. Ook de communisti sche Kamerleden Wijnkoop en De Visser zijn in de Ridderzaal verschenen. Hij deelt mede, dat het in de stad rustig is, niet alleen langs den weg, maar ook daar buiten. Om half één is een extra-trein met communistische werkloozen uit Amsterdam aangekomen. Zonder incidenten hebben deze het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Zwarten Weg bereikt. Ook uit an dere deelen van het land is een groot aan tal betoogers, sommige met spreekkoren, naar Den Haag gekomen. Ook deze begaven zich naar „het Gebouw" en andere lokaliteiten van samenkomst. Precies om één uur worden uit de vuur monden op het Malieveld de gebruikelijke minuutschoten gelost. Op het bordes van de Ridderzaal verschij nen de leden der commissie van ontvangst met de hoogwaardigheidsbekleeders. Vijf minuten over één klinkt de muziek der huzaren, die den koninklijken stoet ope- Het Nationaal Jongeren-Verbond heeft kort vóór het verlaten van het paleis H. M. de Koningin een bloemstuk aangeboden in de kleuren oranje blange bleu met de linten van het Nat. Jongeren-Verbond. Om 1 uur 20 min. was de voorlezing van de troonrede beëindigd. Toen hebben de beide communistische Tweede Kamer-leden Wijn koop en De Visser een betooging trachten op te zetten en geroepen„Weg met den troon, weg met de Koningin". Alle aanwezigen zet ten daarop spontaan het Wilhelmus in. Een tweede opgezette betooging is in de kiem gesmoord door luide hoera's van de volksvertegenwoordiging. Beide communisten zetten de hand aan den mond om het volkslied te overschreeuwen. Toen het bericht van die betooging op het Binnenhof doordrong, wekte dit algemeene verontwaardiging. Langer dan gewoonlijk heeft de Koninklijke familie zich met de commissie van uitgeleide onderhouden alvorens naar het paleis werd teruggereden. Om tien minuten over half twee verscheen H. M. de Koningin met den Prins en de Prinses wederom op het bordes van de Rid derzaal. Onder het spelen van het Wilhelmus en donderend hoerageroep van de aanwezigen op het Binnenhof werden de rijtuigen weder bestegen en werd met hetzelfde ceremonieel als bij aankomst de terugtocht naar het pa leis aanvaard. Overal werd de stoet geest driftig toegejuicht. 4t BESCHOUWING OVER DE TROONREDE. Het spreekt vanzelf dat het Staats stuk, dat op den derden Dinsdag in September wordt openbaar gemaakt, dit jaar met meer dan gewone belang stelling werd tegemoet gezien. Het kon niet anders of deze Troon rede moest het stempel dragen van de slechte economische omstandigheden. Wij beleven zeer zeker een duisteren tijd en de wensch wordt uitgesproken, dat ons volk in al zijn lagen de werke lijkheid onverbloemd voor oogen stelt. Deze uitdrukking is natuurlijk spe ciaal bedoeld voor de socialistische par tijen, die zich nog steeds krachtig ver zetten tegen het plan-Weiter. Dit ver zet zal op den duur wel gaan luwen, want ook de meest vooruitstrevende partijen kunnen geen ijzer met handen breken. Er moet rekening gehouden worden met de feiten en als dit gedaan wordt, zal tot iedereen het besef door dringen, dat er heel wat beleid voor noodig zal zijn om het schip van Staat in veilige haven te sturen. Ook de sociaal-democratische partij zal haar verzet tegen het Welter-plan niet kunnen handhaven en zich ten slotte moeten neerleggen bij zulke maat regelen, die ons in staat stellen onze financieele verplichtingen te kunnen na komen. In onze beschouwing over de Troon rede het vorig jaar schreven wij, dat nog geen enkel lichtpuntje in de econo mische crisis was te bespeuren. Deze siombere voorspelling, die berustte op de werkelijkheid, is helaas volkomen bewaarheid. Zelfs is de crisis sinds het vorig jaar nog veel verscherpt en nog steeds kondigen zich geen betrouwbare teekenen van kentering aan, zoo wordt in de Troonrede gezegd. IS EEN DER BLADE N WAARIN GIJ MET SUCCES ADVERTEERT I Dit is maar al te waar. Als wij' in onze onmiddellijke nabijheid even rond waren, dan is er alleszins reden om een pessimistisch geluid te laten hooren. Onze voornaamste industrie, een der kurken waarop onze gemeente drijft, ondervindt al de nadeelige gevolgen van de huidige crisis en van opleven in de scheepsbouw-industrie is nog zeer weinig te merken. De werkloosheid heeft overal in den lande een nooit gedachten omvang aan genomen. De regeering wordt hierdoor voor» groote moeilijkheden geplaatst. Dit zelfde kan ook van de gemeentebestu ren worden gezegd. Het zal voor vele gemeentebesturen uiterst moeilijk zijn een sluitende begrooting te maken. De draagkracht der ingezetenen is overal verminderd. Voor steun aan werkloozen worden groote sommen gevorderd en daardoor zijn de gemeenten niet in staat gelden voor andere sociale doel einden beschikbaar te stellen, om de eenvoudige reden dat er geen geld voor is. Vele goede wenschen, die bij elke gemeente-begrooting naar voren worden gebracht, moeten onvervuld blijven, omdat een gulden maar één maal uitgegeven kan worden en de ge meentebesturen dus meer dan ooit voor; groote moeilijkheden komen te staan* In de Troonrede wordt gezegd, da€ de Overheid voor schier onoplosbare moeilijkhdeen, niet het minst van gel delijken aard, wordt geplaatst. Deze zinsnede is, zooals boven ge zegd, in niet mindere mate op de plaat selijke besturen van toepassing. Wat moet gedaan worden om dit: groot maatschappelijk euvel te bestrij den Het antwoord op deze vraag is verre van gemakkelijk. Het is zeker noodzakelijk dat hei bedrijfsleven wordt hersteld. Maar alweer, op welke wijze moet dit gebeuren Het ware te wen schen dat hiervoor een oplossing te vinden ware. Een der belangrijkste vraagstukken is daarbij, wat wij moeten doen met de duizenden en duizenden jonge werkloozen; waarvoor geen em plooi is te vinden en voor wie de ledig heid zoo geestdoodend werkt. Er moet toch iets op gevonden worden om die jeugdige arbeidskrachten in staat te stellen in hun dagelijksche behoeften te voorzien, niet door lapmiddelen, maar door hun werk te geven overeenkomstig hun aanleg, dus door hen vakwerk te geven. Al die duizenden jonge werk loozen hebben toch voor het overgroote gedeelte een vak geleerd en dit vak is hun levenstaak, waarin zij een bestaan moeten kunnen vinden. Dat de toestand van 's Rijks midde len uiterst zorgelijk is, weten wij uit de maandelijksche opbrengst van deze middelen. De financieele toestand van ons land is zorgwekkend. De regeering is voornemens op de Staten-Generaal een beroep te doen, teneinde hierin eenige vzrbetering te brengen. Uit de Staats- begrooting zal wel blijken wat de regee ring voornemens is te doen, teneinde voor het financieel evenwicht te zorgen. Dit zal ook een probleem worden dat niet zoo gemakkelijk is op te lossen. Dat de belastingschroef nog steviger, zal worden aangedraaid staat wel vast* terwijl daarnaast ook zal moeten wor-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1