500 25 MAANDAG EERSTE BLAD mi IVO. 221 70e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66281 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1932- VLI8SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschiand en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnemen speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedererege meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1 5regels f 1.—alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR gulden bij verlies van een duim VEREENIGING gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken andéren! vinger NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'8 Dit nummer bestaat uit 2 bladen ft«eiau>e eslsonnés voor het 4e kwartaal 1932, ontvangen de nog in Sept. verschijnende nummers der issings clieSeuranS GRATIS Abonnementen worden aangenomen door onze administratie te Vlissingen en in de verschillende plaatsen door onze agenten. Spreekuur wethouder van financiën en sociale zaken. De wethouder van financiën en sociale za ken is uitsluitend te spreken ten raadhuize des Maandagsmorgens van 9 tot 10 uur, Prijzen voor het festival. Aan tal van feiten is te zien, dat het sei- roen aan het strand alhier teneinde loopt. De dagen mogen nog warm zijn, het weer nog uitlokken tot een bad, maar.... de „band" in Britannia is vertrokken, Wilhelmientje is geslotende muziekuitvoeringen zijn voorbij en..., de toekenning der prijzen van het doorloopende festival heeft ook plaats gehad. Daartoe hadden zich met vertegenwoordigers van het bestuur van „Vlissingen Vooruit" en van dat van Vreemdelingenverkeer Zaterdag- piiddag vereenigd in hotel Monopole. De voorzitter van „Vlissingen Vooruit", de heer J. P. van Krieken, nam het woord om in de eerste plaats zijn genoegen uit te druk ken, dat zoovelen hadden gevolg gegeven aan de uitnoodiging oin het laatste tooneel van het doorloopende festival mee te maken. Hij meldde, dat de prijsuitreiking zou plaats hebben op geheel dezelfde wijze als het vorige jaar. Alvorens daartoe over te gaan richtte hü het woord tot de vertegenwoordigers van Vreemdelingenverkeer te Vlissingen, om deze vereeniging dank te zeggen voor de prettige wijze van samenwerking tusschen beide ver- eenigingen, waardoor het festival zoo goed is kunnen slagen. Hij hoopte, dat die samen werking in het vervolg steeds zoo mocht blij ven, dat ze steeds de handen in elkaar moch ten slaan. En ten opzichte van de gezel schappen drukte de heer Van Krieken de hoop uit, dat, in geval van een hernieuwd festival, steeds op-de medewerking mag ge rekend worden. De prijs van 100 valt ten deel aan het muziekgezelschap te Hoofdplaat, 4ie van 75 aan Antverpia te Antwerpen van 60 aan de Postfanfare te Vlissingen van 40 aan Apollo van Domburg van 25 aan E.M.M. te Serooskerke, terwijl de prijzen van 10 verkregen werden door Ons Genoe gen te VissingenOefening na den Arbeid to Ritthem, Vlijt en Volharding te Souburg Euphonia te Goes en Westkapelle. De heer Van Krieken sloot hierna de bij eenkomst met een woord van dank voor de opkomst, waarna de heer Dudok van Heel, memoreerend het gezellig samenwerken der twee vereenigingen (Vlissingen Vooruit en Vreemdelingenverkeer), even wil wijzen op het feit, dat het leeuwenaandeel der werk zaamheden verricht is door den vorigen spreker. Hij zegt hem dank voor al het ver richte werk, waardoor, hij een groot aandeel in het slagen heeft gehad. Bij deze woorden van hulde sloot zich een der bestuursleden van Nieuw- en St. Joos- land aan, die hulde bracht aan de aanrich- tteg van het .festival. V. z. c. Gecostumeei'd zwemfeest. Na het feestje voor de kinderen, organi seerden de zwemmeester, de heer Pantus en de instructrice, mej. Prins, Zaterdagmiddag ook een gecostumeerd zwemfeest voor de, oudere leden der V. Z. C., waarvoor eveneens nogal animo bestond. We telden circa een dertig gecost.umeerden, waaronder een jager met hond (de bekende Roode Kruishond Hertha) een bridge-maniak (aardig actueel in- dezen tijdh hartenvrouw, pirettes, ^eu uaby, een zigeunerin, een danseres, een paar in de mode 1933, een harlekijn enz. De jury, deze maal bestaande uit de dames Clowting, Fastenau, Purmer en de heeren Debra en Kokké, kweet zich naar genoegen van haar moeilijke taak en nagenoeg ieder der deel nemers en deelneemsters zag zich een prijs toegekend, daar wederom door schenking en aankoop een flinke hoeveelheid belooningen in verschillenden vorm beschikbaar waren. Ook Hertha werd niet vergeten en kreeg, zeer naar haar genoegen, een worst. De polonaise door de inrichting werd gevolgd door een rondvaart op het kanaal, welke begrijpelijker wijs veranderde in een waterballet. Zoo werd het aangename met het nuttige vereenigd, daar de gecostumeerden proeven van be kwaamheid in gekleed zwemmen konden af leggen. Er heerschte een opgewekte stemming en er was veel belangstelling, zoodat èn or ganisatoren èn deelnemers op een succesvol len middag kunnen terugzien. Daar de tem peratuur van het water nog 68° bedraagt, zal het seizoen vermoedelijk eerst a-s, Zaterdag gesloten worden. Groote anti—Welter-demonstratïe. Door het A.C.O.P., dat gevormd wordt door den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, Bond van Ned. Onderwijzers en den Alg. Bond van Po litiepersoneel in Nederland, die te zamen ruim 43.000 leden vertegenwoordigen, zal op a.s. Zondag 25 September een groote meeting te Amsterdam worden georganiseerd op het IJsclubterrein. Wanneer de teekenen zich niet bedriegen, belooft dit wel de grootste demonstratie van overheidspersoneel te wor den die ooit in ons land is gehouden. Uit verschillende deelen van het land zullen extra-treinen loopen, terwijl door de spoor wegen een belangrijke reductie op den ver- voerprijs is verleend. Voor de leden der diverse afdeelingen hier ter plaatse zijn trein-kaartjes verkrijgbaar bij de afdeelingssecretarissen, die eveneens de gewenschte inlichtingen over de reis en de meeting kunnen verschaffen. Deelnemers uit Vlissingen vertrekken Zon dagmorgen met den trein van 7 uur en ko men met den laatsten trein (23.53) terug. Zij die liever reeds Zaterdags afreizen kunnen van hun afd. best toestemming verkrijgen met een der namiddagtreinen te vertrekken. Men moet dit echter noodzakelijk bij het koopen van zijn plaatsbewijs mededeelen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het huwelijk van jhr. mr, A. de Casem- bröot, burgemeester van Westkapelle met baronesse C. S. van der Feltz, het echtpaar bij de kerk te Gorsseleen landdag van den vrijwilligen landstorm te Ommende ophef fing van de zeeliedenstaking, de toeloop voor het aanmeldingsbureauhet ruiterfeest van de bereden politie te 's-Gravenhageeen tentoonstelling van miniatuur Twentsche molens het portret van den nieuwen burge meester van Vries, den heer mr. D. W. Mol- huijsen. Een Zeeuwsche radio-avond. In het Concertgebouw alhier wordt mor genavond van 8 tot 11 uur een radio-avond uitgezonden door den Kath. Radio-omroep. Men zie verder achterstaande advertentie. De geschiedenis van twee halve bankbiljetten. Een Juffrouw te Vlissingen had een bank biljet van 10. Zij wilde er twee van maken. Daarom verscheurde zij het bankbiljet in twee gelijke helften. Een helft, netjes opge vouwen, gaf zij een boer in betaling, die het niet openvouwde en in vol vertrouwen nog wisselgeld terug gaf. Noodlottig werd de juffrouw echter de uitgifte van een tweede helft welke eveneens door haar, keurig opgevouwen, aan een an deren boer in betaling werd gegevenin vol vertrouwen geaccepteerd en waarbij ook we der wisselgeld werd teruggegeven. Toen beide boeren te huis komende, be merkten de poets welke hun gebakken was en naar de politie liepen, bleken beide helften natuurlijk gelijke serieletters te hebben. Een der halve bankbiljetten was door een der boeren reeds naar de Nederlandsche Bank te Amsterdam opgezonden. Inbeslagname volgde nu natuurlijk, terwijl o"e juffrouw spoedig was opgespoord. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt en het laatste bedrijf dezer geschiedenis zal zich nu afspelen in de rechtszaal. I -v Bedelarij. Ingezetenen klaagden bij de politie dat het den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt dat zoogenaamde pamfletten „bede om hulp voor een werkloos huisvader" in hun bussen wor den geworpen, welke dan later weder werden teruggehaald. De bedoeling is duidelijk. Zij is een verkapte bedelarij. De politie geeft in overweging geen bijdrage te verlsenen, daar deze biljetten worden verspreid door perso nen, die elders op kleine logementen vertoe ven, en die hun beroep er van maken te trachten op deze wjjze straffeloos bedelarij te plegen. Waar.iedere controle op hun ge gevens ontbreken is het niet raadzaam om hun een bijdrage te geven. Diefstal. Door de politie is tegen een bewoner van een oude woning alhier, welke hij in huur had, proces-verbaal opgemaakt omdat hij uit deze woning oude tegels had verwijderd, welke hij wederrechtelijk aan een antiquitair had verkocht. Valsch. geld. Een caféhouder gaf kennis aan de politie dat hij een valsch kwartje had ontvangen, terwijl aan het postkantoor een valsch dub beltje in betaling was aangeboden. Het kwartje was duidelijk waarneembaar valsch. De namaak van het dubbeltje was veel beter geslaagd. Men geve dus bij het ontvangen van geld duidelijk acht of er zich geen valsche munt stukken onder bevinden. Per touringcar naar Den Haag. Op verzoek van de directie van de Albion- garage vestigen wij er de aandacht op dat de touringcar van genoemde garage, welke mor gen naar Den Haag rijdt, in verband met de opening der Staten-Generaal, niet om 7 uur, doch reeds om 6 uur van hier vertrekt. MIDDELBURG Abdij-concert. De zesde en laatste muziekuitvoering van het Middelburgsch muziekkorps in de Abdij heeft zich in een grooter belangstellig mogen verheugen dan de voorlaatste. Het program ma bracht zeer veel goede muzikale afwisse ling, waarvan wij noemen een tuba-solo en een solo zoowel voor trombone als voor vor- net it pistons. Het programma dat o.a. een nieuw nummer „Kol Nidrei", een Hebreeuw- che melodie van Bruch bevatte, sloot met de Fremersberg, welk imponeerend stuk ook nu weer met groote aandacht is gevolgd en een luid applaus ontlokte. Jammer dat onder het slot-koraal zoovelen heen gingen, wat sto rend werkt. KOUDEKERKE Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. J. M. Polderman, E 190, van Wissekerkemej. N. S. de Visser, D 98, van Nieuw- en St. JooslandJ J. de Vast, E 149, van MiddelburgA. J. Freeken- horst, E 149, van MiddelburgC. Freeken- horst, E 169, van MiddelburgJ. Corbijn, B 94, van Biggekerke mej. A. de Witte, C 57, van Grijpskerke mej. K. van Belzen, B 219a, van St. LaurensJ. Sinke, E. 220, van Mid delburg A. Tilro, B 293, van Rotterdam. Vertrokken: A. Jobse, E 169, naar MiddelburgR. W. baron van Lynden, C 46, naar Den Heldermej. M. Grossart, B 78, naar Duitschiandmej. D. Pieterse, B 147, naar St. Laurens A. Sturm, D 25, naar Mid delburg mej. M. M. Adriaansen, E 152, naar Geertruidenbergmej. A. E. Dronkers, D 12, naar Middelburg mej. M. Verschuure, E 142, naar Scherpenisse F. Overbeeke, E 220, naar Ter Neuzen J. Sturm, E 28, naar Middel burg. GOES Christ. Besturenbonden in Zeeland. Zaterdagmiddag werd in ,4e Prins van Oranje" te Goes de jaarlijksche vergadering gehouden van Christ. Besturenbonden in Zeeland. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, stond onder leiding van het C. N. V. De heer Simonse, hoofdbestuurslid van den Christ. Landarbeidersbond, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze, en zette de bedoeling van deze vergadering uiteen. Spre ker wees op de zeer bijzondere omstandighe den waaronder wij samenkomen, eenerzijds is het een tijd vol zorgende economische crisis woedt nog in hevige matehet getal werkloozen wordt nog steeds grooter. Aan de andere zijde is verheugend de enorme groei van de Chr. vakbeweging ook in Zeeland. Dit legt op de leidende personen in de vak beweging een groote verantwoordelijkheid. De heer J. Schipper, hoofdbestuurslid van bet C. N V., leidde daarna in het onderwerp „De propaganda in de komende wintermaan den". Het is nog steeds na«dzakelijk,ondanla» den snellen groei der Chr. vakbeweging, propaganda te voeren. Wij zijn met onze Chr. vakbeweging nog niet waar wij wezen inoefen. Alle zeilen moeten worden Wjgezte om het punt te bereiken, hetwelk het C.N.V. zich heeft voorgesteld. Speciaal moet het oog gevestigd worden op de propaganda onder de jeugd. Verschillende opmerkingen werden in ver band met het gesprokene door de aanwezigen gemaakt. Hierna behandelde de heer Schipper het onderwerp „De sociale scholing onzer le den". Spreker wees er op dat het vraagstuk van geschoolde leiders zoo oud is ais de vak beweging zelf. In het begin was het al zeer moeilijk om over leiders te beschikken, doch nu is dit gelukkig zeer veranderd. Er is nu een kern van geschoolde krachten, doch het is nog niet voldoende. De snelle groei der vakbeweging heeft een groot aantal personen binnengebracht, die weinig kennis hebben van de beginselen, en daarom is het noodig do socialg scholing meer dan tot nu toe ter hand te nemen. Vooral moet gezorgd worden dat wij komen tot vorming van een flink kader, dat in de verschillende afdeelingen en Besturenbonden bekwaam is leiding te geven, vooral op h§t platteland, en leiders die deze kadervorming kunnen besturen. Op maatschappelijk terrein wordt een ge weldige strijd gestreden, en wij moeten zor gen de wapenen in dezen strijd te kunnen hanteeren. Groote verantwoordelijkheid wordt van de leiders gevraagd. Getracht moet worden in alle Chr. Bestu renbonden dezen winter studieclubs op te richten, waar de belangrijke vraagstukken besproken kunnen worden, om op deze wijze aan de sociale studie mede te werken. Op deze wijze moeten wij komen tot de vorming van een goed geschoold kader. Verder moeten de Besturenonden over gaan tot het houden van lezingen in socialen geest. Ook moet den leden meer kennis bij gebracht worden van de beteekenis van het Chr. Nat. Vakverbond. Spreker vraagt hiervoor aller medewer king. Kennis der christelijk sociale beginse len is eerste voorwaarde Voor de groeiende positie der Christ, vakbeweging in den ern- stigen tijd die komende is. Over dit onderwerp ontspon zich een druk ke discussie. Hierna werden vraagpunten behandeld van de Besturenbonden te Axel en Middelburg. Medegedeeld werd nog dat binnenkort zal getracht worden te Koudekerke een Christ. Eesturenbond op te richten, terwijl ook met Zierikzee contact zal worden gezocht, Alle Besturenbonden in Zeeland woonden deze leerzame vergadering bij. BRESKENS Gemeenteraad, Dinsdag 20 September houdt de gemeen teraad een vergadering ter behandeling van de navolgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 4. Jaarwedden. 5. Ver makelijkheidsbelasting. 6. Werkverschaffing. 7. Leening. 8. Rondvraag en sluiting. Ged. Staten vragen het oordeel van den raad omtrgent de wenschelijkheid op de wed den van de wethouders en de ambtenaren van den burgerlijken stand een korting toe te passen in den geest als voor de burgemees ters enz. is bepaald. Burg. en Weth. stellen voor bevestigend te antwoorden, onder mededeeling, dat een ge lijke korting toe te passen ware. De Herbergiersvereeniging vraagt, op grond van de omstandigheid, dat de opbrengt van de kennis erg is tegengevallen en deze toe- lasting als zeer drukkend wordt gevoeld, restitutie van de betaalde belasting der gele genheid van de kermis en afschaffing. Door Burg. en Weth. wordt voorgesteld af wijzend te beschikken op het verzoek om res titutie, daar de verordening dit niet kent en bij de begrooting nader te beslissen omtrent het verzoek tot afschaffing dezer belasting. De N.V.V.S.D.A.P.-commissie voor werk- lcozenzorg vestigt in een brief wederom de aandacht op deze zaak en dringt er vooral op aan tijdig werkverschaffingsobjecten te zoeken. Ons gemeentebestuur bereidt in dit verband de verbetering van de Havenfort-, Juliana- en Vergouwestraten voor en doet het voorstel dit werk in eigen beheer met werkloozen uit te voeren Het straatwerk zou dan aan straatmakers uitgegeven worden. Het benoodigde crediet werd reeds gevoteerd Op de 4/2 obligatieleening is slechts voor 4500 ingeschreven, doch Burg en Weth. achten zich gelukkig te kunnen voorstellen tot een 5 leening pari op onderhandsche schuldbekentenis te besluiten Het op te ne men bedrag is 25000, zoodat het totaal f 29500 wordt. Echter beloopen de kosten der werken, die met leeningsgeld betaald moeten woïötasL, tezamen zeker f 30000. Daar de uit gifte van obligaties relatief te duur is voo* 4500, stellen Burg. en Weth. voora. het besluit van 22 Maart jl. te vervangen door een, waarbij tot een oniecbwaehwhe-Ieenlng van 4500 besloten wordtb. tot een derge lijke leening van 250Q0 tegen 5 te beslui ten. t Hoofd-er i Kiespij^l MIJNHARDT'S POEDERS 1 Doos A-5ct. Per stuk 8 ct. c-TmI Bij Uw drogist AARDENBURG Tentoonstelling van Floralia. De ruime voorkerk der Ned. Herv. gemeen te, waarin de tentoonstelling van floralia ge houden wordt, leent zich voor dit doel zoo bijzonder goed. Rappe handen hebben de groote, koele ruimte in een waren bloemen tuin herschapen, die de vele vrienden van floralia tot een bezoek noodt en hun genot volle uren aanbiedt. De Aardenburgsche bloemenliefhebbers hebben dan ook wel hun best gedaan or1, deze tentoonstelling kans van slagen te geven. De plaatselijke af deeling van Floralia mag met trots op haar werk terugzien. Zij heeft met haar keurige inzendingen als het ware ge wedijverd met de groote tentoonstelling van- de Maatschappij van ooft- en tuinbouw, die het vorige jaar in het zelfde gebouw ge houden werd. Burgemeester Overmaat, daartoe door dd plaatselijke afdeeling bij monde van haar voorzitter, den heer J. Hollebrand uitgenoom digd, opende Zaterdagmiddag in tegenwoor- digheid van vele genoodigden de tentoon stelling. Het woord werd ook nog gevoerd door de heeren Hoolhorst en Van den Broecke, hoofdbestuursleden der maat schappij. Het zal voor de jury, bestaande uit de hee ren Hollebrand te Aardenburg en Aarts te Scboondijke geen gemakkelijke taak geweest zijn uit de vele en velerlei inzendingen een keuze te doen. Dat zij daarin en tot vele te vredenheid zijn geslaagd, is een woord van lof waard. Reeds direct na de opening bezocht menig een de tentoonstelling en te verwachten is, dat gedurende de drie dagen, dat zij gehou den wordt velen haar bezoeken zullen. De Aardenburgsche muziekvereeniging als mede die van Middelburg (België), hebben gisteren concerten op het Marktplein gege ven, die veel belangstelling-hebben getrokken, IJZENDIJKE. Een auto-ongeluk. Toen de landbouwersknecht M. Bogaert pe£ rijwiel uit de richting Kapelle-Dam kwam aangereden, kwam de auto van den heer L, uit Oostburg, bestuurd door zekeren De M-, uit de richting Philippine. Aan het kruispunt Pyramyde waar zij elkaar moesten passeeren kwam het tot een botsing. De wielrijder werd in zorgwekkenden toestand opgenomen, zijn rijwiel was geheel vernield. De dadelijk ont boden geneesheer constateerde een zware hersenschudding. Ook had hij een arm en een been gebroken. De ongelukkige is naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Zijn toe stand is nog niet zonder gevaar. TERNEUZEN Een goede vangst. Door de marechaussee te Sluiskil «jo Zaterdag tvVetid aangehouden een man eh een vrouw van Belgische nationaliteit, die er van verdacht werden te Terneuzen diefstal met braak te hebben gepleegd. Bij fouilleering werden op hen verschillende inbrekerswerk tuigen alsmede een belangrijk bedrag aan papieren geld gevonden. Bovendien droegen zij stukken bij zich, waaruit bleek dat zij meermalen gebruik maakten van een valschen naam en voor den Nederlandschen strafrechter geen onbekenden waren. Tijdens de overbrenging naar de ma rechausseekazerne wist de man te ontsnap pen. Hij sprong in het kanaal en wist, ge bruik makende van den heerschenden mist, daarover te zwemmen en zich aan zijrx ar restatie te onttrekken. De vrouw is in arreëb gesteld en zal aan de justitie te Middelburg worden overgegeven. Kanaal HansweertWemeldinge. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant heeft een adres gezonden aan den Raad van Ministers, waarin herinnerd wordt aan het adres, ter zake van de kanaalplannen tusschen Schelde en Rijn, waarin verzocht wordt om geheel zelfstandig, zonder te wachten op mogelijke Verdragen «net andere mogendheden, ,over td gaan tot het uitvoeren van een zuiver na tionaal kanaalplan tusschen het VolkeraS en dp Westerschelde bij Bath. De Kamer acht zich ver$Ucnu hieropxsrnmm terug te komen naar aanleiding der plannen van den Rijkswaterstaat ten aanzien van het kanaal Hansweert—Wemeldingfj tot selko

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1