1000 500 300 25 EERSTE BLAD BRAVO VIRGINIA iWo.220: 70e Jaargang 1933 J huis. Adres Itraat 43. Be- rargsche Stoomvaart Uitgavefirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 17 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS dus ook opgeto gen over de prachtkwaliteit van CHIEF WHIP! En heer lijk zeg-die zeker heid, dat 't de beste sigaret voor je gezondheid is! ardath Ook met kurk mondstuk lonoon IjOGE, Civiel- Tioekstraat 69, plen voor het jngen, bestek- gcwapend- Privaat- ea 4ES- en HEE- Bobby is |likken doosje, na sigaartjes 35 cent. i 20 ct., Pekel- Ijne Gekookte pkworst 7 ct., fnz. C. B. VAN 3 paar SOK- |it. Politie- en LS voor 49 ct, Walstraat. urg-Rotterdam gen plaatsen 'ASSAGIERS, EN VEE v. Rott. /.Midd. >.m.uur vm. uur 8 9 8 9 8 9 bekomen inspon- en Exp. |n G. VOS, Telet. NDERS, Tel. 153 hlOUT. Tel. 282 EK, Telet. 101. VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS VoorVlissingenende gemeenten op Walcheren 2.20 per3 maanden. Franco door het geheele rijk2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk/3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3-maal plaatsing van 1—öregels fl.—alles tegen vooruitbetaling. De aboriné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij veriiea van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen De Koningin en de nooden van Haar volk. De Koningin ontving gisteren op Het Loo eenige heeren ten einde H.M. inlichtingen te verstrekken betreffende den toestand in de binnenscheepvaart, en wel mr. H. Smeenge en T. P. Keijzer, voorzitter en secretaris der schippersvereniging „Schuttevaer", mr. Grosheide, den heer Timmermans, voorzit ter van den Rijnschippersbond, den heer Booü van den Prot. Chr. Schippersbond en den heer Faassen, namens de Internationale Schippersvereeniging. Défilé voor de Koningin. Gisterenmorgen te 10 uur heeft op het Loo een défilé plaats gehad voor H.M. de Konin gin en H.K.H. Prinses Juliana van het derde en vierde escadron van het 4e halfregiment huzaren uit Deventer, bestaande uit ongeveer 350 manschappen, waarvan 275 te paard en de overigen per rijwiel. Het commando werd gevoerd door majoor Van der Mandele. De Koningin en de Prinses hadden te paard op het plein voor het paleis plaatsgenomen. In het gevolg waren de hof dames jonkvr. Van Tets en barones Van Hardenbroek, de eerste stalmeester baron Bentinck, adjudant luitenant-kolonel De Jonge van Ellemeet en de ordonnans-officier le luitenant jhr. Verheyen, De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der Tijksmid delen over de maand Augustus 1932, in ver gelijking met de overeenkomstige periode van het vorige jaar. 1932 1931 Grondbelasting 318,890 307.917 Personeele belasting - 156.903 Inkomstenbelasting - 3.147.851 - 3.221.904 Vermogensbelasting - 522.923 - 557.714 Div. en tant.belasting - 5.497.060 - 2.552.569 Invoerrechten - 6.069.753 - 4.961.288 Statistiekrecht - 172.267 - 247.076 Accijns op zout - 202.586 - 168.962 geslacht - 557.612 - 727,335 wijn - 28.709 - 25.694 gedistill. - 2.314.289 - 2.821.968 bier - 1.172.796 - 1.272.422 suiker - 4.676.632 - 4.064.000 tabak - 2.114.701 - 2.305.060 Goud en zilver - 38.335 - 59.951 Zegelrechten - 1.437.903 - 1.317.107 Registratierechten - 588.411 - 973.860 Successierechten - 2.491.620 - 3.384.259 Domeinen - 212.360 - 322.686 Staatsloterij - 24.340 - 24.337 Loodsgelden - 249.086 - 309.882 Totaal ƒ31.838.124 ƒ29.782.894 De opbrengst was ruim 2 millioen meer dan verleden jaar, uitsluitend door de aan bijzondere omstandigheden toe te schrijven zeer hooge opbrengst van dividend- en tan tièmebelasting. Sedert 1 Januari hebben de middelen nagenoeg ƒ3314 millioen minder opgebracht dan verleden jaar. Met ingang van het belastingjaar 1931 wordt de personeele belasting geheven ten bate van de gemeenten. Bezuiniging by 's rijks belastingdienst. Aan de directeuren in inspecteurs van de dienstvakken der directe belastingen enz. en der registratie en domeinen, alsmede aan de ingenieurs-verificateurs is een uitvoerige cir culaire gericht om de bezuinigingsmogelijk heden betreffende de personeelsbezetting op de bureaux te ondierzoekn. Een brug over den Moerdijk aan de regeering aangeboden. Naar gemeld wordt is een consortium van Rotterdamsche en Brabantsche indusfcrieelen en financiers gevormd, die aan de regeering hebben aangeboden, den bouw van de brug over den Moerdijk ter hand te nemen. De eenige voorwaarde is, dat het consor tium het recht van tolheffing krijgt tot het moment waarop het rijkswegenfonds deze dan onder het toezicht van het departement van waterstaat gebouwde brug, kan over nemen. Onze uitvoer van steenkolen naar België. Naar het „Limburgsch Dagblad" verneemt, hebben onze Limburgsche kolenmijnen thans officieel bericht ontvangen dat met ingang van 1 October voorloopig voor tien duur van 1 maanden, dus tot 1 Februari 1933, het steenkolen-contingent voor ons land met 10.7 verlaagd zal worden en derhalve ge bracht wordt van 55.7 op 45 van den ge middelden maandelijkschen uitvoer over het eerste halfjaar van 1930. Dit beteekent een verminderden maandelijkschen afzet van meer dan 20,000 ton steenkolen. Met ingang van 1 April jl. werd het contingent al terug gebracht van 70 op 57.7 zoodat het in de laatste maand tot een vermindering van niet minder dan 25 of /4 van den gemiddelden maandelijkschen uitvoer over het eerste half jaar van 1930 gekomen is. Hoe onze uitvoer naar België beperkt is, moge blijken uit het feit dat over Agustus 1932 naar België werd uitgevoerd 82.387 ton tegen 203.643 ton in Augustus 1931een ver mindering derhalve van 124.256 ton. In to taal is het percentage thans teruggebracht van 100 op 45 dus ten aanzien van verle den jaar September een vermindering van 55 Intusschen meent het blad dat de uitvoering van het Fransche contingent ook over September soepeler is toegepast tènge- volge van het feit, dat ook al tengevolge van de Belgische kolenstaking in Frankrijk een groot gebrek aan huisbrandkolen bestaat. Dat er ten aanzien van dien kant voor onze mijnen een eenigszins verbeterde toe stand is ingetreden valt hierdoor te consta- teeren. Tot nog toe bleef het contingent on gewijzigd. De nieuwe Belgische beperking echter zal de positie van de Nederlandsche mijnbedrij ven in het algemeen opnieuw slechter ma ken. Het blad verneemt tenslotte dat verle den week tusschen Belgische en Nederland sche autoriteiten besprekingen hebben plaats gevonden naar aanleiding van de nieuwe eontingentverlaging. Het resultaat daarvan voor de Limburgsche mijnindustrie is nog niet bekend. Een catalogus van electrische kooktoestellen. Door de N.V. Pzem is een catalogus uitge geven van electrische kooktoestellen enz. Deze catalogus is uit typografisch oogpunt beschouwd uitstekend verzorgd en zal zeker wel niet ongelezen ter zijde worden gelegd. Men wordt door den mooien druk als het v/are uitgenoodigd het boekje meer van nabij te beschouwen en komt daardoor te weten op welke voord:elige wijze de electrische kook- apparaten door de Pzem beschikbaar worden gesteld, die bovendien in huur worden ver strekt. De catalogus wordt op ruime wijze in ge heel onze provincie verspreid en hierdoor maakt de Pzem op doeltreffende wijze recla me voor het electrisch koken. Wij vestigen er in het bijzonder de aan dacht op dat nauwkeurig de merken worden gelezen, welke kookapparaten en pannen voor het electrisch koken gekozen dienen te wor den, terwijl de tien wenken voor het elec trisch koken van practisch nut mogen wor den beschouwd. De firma F. van de Velde Jr. te Vlissingen die den catalogus heeft gedrukt, heeft hier mede alle eer ingelegd. Filmrondreis „Nederlandsch Fabrikaat". Te Vlissingen Woensdag a.s. voor stelling op de Groote Marlet. Sedert 18 April maakt de vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" een rondreis door het land met films over de Nederlandsche indus trie, met de bedoeling deze in 150 verschil lende plaatsen in de openlucht te vertoonen en hierdoor het koopen van Nederlandsche goederen te bevorderen. Bijna 130 voorstellingen hadden reeds plaats, vele ter gelegenheid van winkelweken van speciaal Nederlandsch fabrikaat, waar voor medailles en diploma's beschikbaar wer den gesteld en overal bleek* de belangstelling enorm, want het totaal aantal toeschouwers heeft nu reeds de 200.000 overschreven Toch moest er nog veel meer daadwerke lijke belangstelling bestaan voor de Neder landsche industrie, wanneer men bedenkt, hoe onze uitvoer den laatsten tijd kunstma tig wordt belemmerd cn hoe hierdoor de werkloosheid toeneemt. Slechts vergrooting van het afzetgebied in het binnenland kan thans de Nederlandsche nijverheid helpen, het hoofd boven water te houden in deze moeilijke tijden. Iedereen moet zich dan ook beijveren, de voorkeur te geven aan binnen- landsche goederen, indien deze van gelijken prijs en kwaliteit zijn als de ingevoerde ar tikelen. En zelfs dit laatste moet u er nog niet van weerhouden Nederlandsche goederen te koo pen, want door geregeld Nederlandsche pro ducten aan te schaffen, kan men weer een gezin van de werkloosheid redden. Als men toch aanneemt, dat Nederland met zijn 8 millioen inwoners V/2 millioen gezinnen telt, die elk per dag 0.40 uitgeven aan een Ne derlandsch artikel, dat zij tot dusverre uit i het buitenland betrokken, en wanneer men verder aanneemt, dat hiervan 0.20 ten goe de komt aan den fabrikant, dan wordt dit per jaar per gezin 73, of in totaal 109 >/2 millioen Hierdoor zouden weer ruim 40.000 gezinnen een bestaan kunnen vinden Langzamerhand begint men te beseffen, dat er iets moet worden gedaan, om het ont zagwekkende bedrag van 150 millioen gulden, dat jaarlijks aan werkloosheidsbestrijding wordt uitgegevén, te verminderen, om zoo doende de algemeenc welvaart te verhoogen en tot belasting-verlaging te kunnen komen. Steeds meer wordt de leus toegepast „Bestrijdt de werkloosheid l Koopt Nederlandsch Fabrikaat Te Vlissingen zal men de verschillende films kunnen gaan zien op de Groote Markt, waar op Woensdagavond a.s. van kwart over acht tot kwart voor tien de voorstelling zal plaats vinden. Voor het begin wordt nog muziek gemaakt door de luidsprekerinstalla tie, die in den auto is ingebouwd. Ook tijdens de vertooning zal men van begeleidende mu ziek kunnen genieten. De diefstal van steenkolen. Wij vernemen nader dat gisteren nog een baas van het gemeentelijk havenbedrijf al hier is aangehouden en mede ter beschikking van de justitie te Middelburg is gesteld, aan gezien ook hij van oneerlijke practijken wordt verdacht ten opzichte der kolendiefstallen ten nadeele van het S taatsmijnbedrijf op het gemeentelijk haventerrein hier ter stede. Reeds zijn nu 3 personen in deze zaak door de justitie in het huis van bewaring te Mid delburg ingesloten. Zeebaden. In de week van Zaterdag 10 tot en met Vrijdag 16 September werden in het gewone bad genomen 564 zeebaden, waarvan 294 door dames en 270 door heeren on in het volksbad 337 baden, waarvan f90 door dames en 147 door heeren. De hoogste temperatuur van de lucht was 78 graden en de gemiddelde temperatuur van het water 63 graden. Instituut voor Arbeidersontwikkeling, Een "bijzondere avond, „Peer Gynt". Reeds hebben we met een enkel woord de opvoering van een voordrachtuitbeelding van het beroemde werk van Henric Ibsen in dit blad aangekondigd. Het is in den aard een te zeer bijzondere gebeurtenis voor Vlis singen, om er niet wat meer van te zeggen. „Peer Gynt", Ibsen's stuk, dat fragmenta risch, mede door de vele uitvoeringen van Grieg's muziek, zoo populair is geworden, is toch in zijn volle schoonheid weinig bekend. Dit stuk hu nader tot het publiek te bren gen is het doel van deze voordrachtuitbeel ding. Deze uitbeelding geschiedt* geheel in tooneelvorm. Ru Bulder laat de figuren uit het drama voor ons leven, daarin bijgestaan door kunstenaressen als Greta Weynschenk— Hogenbirk (sopraanzang), Rudi Mees (dan sen), Caroline Lankhorst (piano), terwijl de inleidingen van Hessel Jongsma gesproken worden door een tooneelspeler. Teneinde de opvoering nog te perfectionee- ren heeft de afdeeling Vlissingen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zich de medewerking van enkele van de besten der plaatselijke musici verzekerd. Overal in de groote plaatsen waar een uit voering van dit drama werd gegeven, waren de zalen uitverkocht. Unaniem zijn de critici het er over eens, dat een volledige indruk van Ibsen's machtige werk verkregen wordt. 13 October a.s. opent het Instituut het win terseizoen met deze opvoering en we twijfelen niet of ieder lid en donateur zal van deze bijzondere gebeurtenis willen profxteeren. Wij raden ieder aan zich spoedig van kaarten te voorzien, in verband waarmede wy verwijzen naar de in dit nummer voorkomen de advertentie. Een afscheid. Gisterenavond hadden na de uitbetaling der loonen de bazen en werklieden van de timmerfabriek der Kon. Mij. „de Schelde" zich vereenigd om afscheid te nemen van den heer J. W. Gillissen, die wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd den dienst bij de maatschappij ging verlaten. De heer Lodder sprak hierbij ongeveer het volgende Het is zeker niet prettig voor U om na een langdurigen werktijd niet het voorrecht te mogen hebben tot het einde toe door te kunnen werken. Het is echter wel gelukkig te kunnen zeggen aan het einde, dat deze werktijd zoo weinig was onderbroken door ziekte. U hebt als voorman hier veel en groote werken uitgevoerd en het voor en tegen hiervan ondervonden. Mij is verzocht om U dit souvenir te overhandigen namens bazen en collega's, aan welk verzoek ik gaar ne wil voldoen, en spreek er den wensch bij uit, dat U nog vele gezonde jaren gegeven mogen zijn om van dezen prismakijker te kun nen genieten. Gillissen, het ga U verder goed. CHIEF WHIP De heer Gillissen bedankte hierna den heer Lodder voor zijn vriendelijke woorden en ver der allen die hadden bijgedragen voor het mooie geschenk. Alhambra-Theater. De vrouwendiplomaat. Vijf van de Jaszband. De wel zeer aardige Paramount-operette- film „De Vrouwendiplomaat" met Martha Eggerth en Max Hansen in de hoofdrollen, wordt een onbetwistbaar succes. De pittige muziek met de tangomelodie, die men niet meer kwijt raakt, en de grappige verwikke lingen dragen hiertoe in niet geringe mate bij. Er zijn ill. in deze film twintig momen ten, die op zichzelf meesterstukjes van hu mor en satyre zijn. Neem het afscheid van den vorst aan het Weensche station zijn kolonel heeft zich voorgenomen hem de waarheid te zeggen. Er ontvouwt zich een dialoog, die menige schrijver gaarne geschre ven zou willen hebben de beiden vallen elkander herhaaldelijk in de rede de kolonel bereikt zijn doel niet er gebeurt niets. De scène duurt drie minuten en is een voudig meesterlijk. Max Hansen is de Fürst van Windischberg, die alle vrouwenharten van lieve, nooit- jaloersche vrouwen natuurlijk op hol brengt en in zijn kwaliteit van militair atta ché tevens oorzaak is. dat op de gezantschap pen, waar hij gedetacheerd is, schandaal op schandaal volgt. Tot hij in Berlijn geplaatst wordt, en de vaderlijke Oostenrijksche ge zant zich voorneemt hieraan een einde te maken. Ieder keer, als de vorst op een partij in ongelegenheid dreigt te raken door vrou welijk schoon er zijn van die leuke lui speelt de muziek een regimentsmarsch en dit is het sein voor den vorst om zich oogenblik- kelijk van alle damesgezelschap terug te trekken, als een pantoffelheld hem niet zou verbeteren. Een verhouding met de ballet danseres Hella, door Martha Eggerth ver tolkt, voert tot allerlei complicaties met een verloving tot slot, waarna om verdere schan dalen te voorkomen de vorst ergens in Cen traal Afrika gedetacheerd wordt. De bekoorlijke gestalte van Jenny Jugo is er weer eens, althans in „Fünf von der Jasz band", waarin Lut C. Barnstijn's geluidsfilm studio's in Den Haag den tekst Nederlandsch sprekend heeft gemaakt. Over de keuze van de te lange en te slappe film en de noodzake lijkheid dezer vernederlandsching, die rein mechanisch is, kan men van meening ver schillen. Het gemaakte Nederlandsch, de harde a, de Duitsch gebleven omgeving, Schupo's, opschriften en tram, alle factoren, waarover te schrijven zou zijn en die ieder verschillend zal apprecieeren. De film is ingesteld op het leven der bohé miens. Een vrouw, die uit de coulissen valt, wordt het groote succes der jaszband. Aardi ge muziek, vaak gelach van het publiek en de gebruikelijke ontknooping aan het einde. Een bijzonderheid uit het journaal zijn de opnamen van de Olympische spelen te Los Angeles. Luxor-Theater. Carmen. De vluchteling. Bizet's meesterwerk Carmen neemt onder de door het publiek het liefst gehoorde opera's gewis een eerste plaats in. Deze populaire opera te verfilmen was dan ook een ideaal voor meer dan één actrice en meer dan één regisseur en zoo kennen we thans de onver gelijkelijke Carmen als geluidsfilm, vervaar digd door de British International Pictures Ltd. Het drama van Prosper Mérimée werd bewerkt door Cecil Lewis, die tevens de regio voerde. Dr. Malcolm Sangent arrangeerde de muziek en ging hierbij vrij te werk, wat uit de arlésienne-fragmenten blijkt. Engelsche artisten vertolkten de hoofdrollenMargue rite Namara in Carmen, Thomas Burke in Don José, Lances Fairfax in Escamillo, Les ter Matthews in Zuniga, terwijl The New Symphony Orchestra de begeleiding verzorgt. Het libretto mogen we bekend veronderstel len. Marguerite Namara, het hartstochtelijke zigeunerkind, geeft de titelrol zoo spontaan en canailleus, dat men zich kan indenken, dat zij achtereenvolgens de harten van den brigadier Don José, den luitenant Zuniga en den beroemden toreador Escamillo in vuur en vlam zet. In het scheppen van een Spaan- sche sfeer is men zeer goed geslaagdhet hoogtepunt is wel het stierengevecht in de arena, al is dit dan ook geen hartverheffend schouwspel. Doch het is echt. Geen namaak. En zoo is er meer, daar het witte doek vele mogelijkheden biedt boven het tooneel. We zien de smokkelaars in de bergen en menig tafereel brengt de reinste folkloristische beelden. En waar orkest, koren en soli o.a. van José en Escamillo (het vermaarde, over bekende Toreador-lied) schitterend klinken en de beelden voortreffelijk zijn, zal men van deze rolprentCarmen zeer zeker genieten, ai is het geen volslagen opera—Carmen. Ook het tweede hoofdnummer is Spaansch getint. Het speelt in Californië, in de eerst© jaren van de indeeling bij Amerika. De Ame rikanen lieten zich allerminst als aangename overwinnaars kennen en de kolonisten, dié eertijds groote bezittingen van den Spaan- schen koning hadden gekregen, leden onder een zekere terreur. In deze film trachten met gezag bekleede Amerikanen zich meester te maken van de eigendomspapieren van een uitgestrekte ranche. Ter bereiking van dit doel wordt zelfs niet teruggedeinsd voor moord. Doch de tegenpartij is ook niet van gisteren. De wakkere Don Francisco Delfino, genaamd. Passcho (Richard Barthelmess).

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1