1000 500 300 150 100 25 OPENING „1. 2,3." VRIJDAG EERSTE BLAD MAISON BAAÜS-SI1BRANTS iNo.219 70e Jaargang 1932 Uitgave: Firma F. VAN UE VELDE Jr., V/alstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Een onderhoud met den Minister van Economische Zaken. «PIRiTdiS- GASLAMPEN STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS WINTERSEIZOEN 1932-1933 ZATERDAG 17 SEPTEMBER He laatste gratis pakken „1.2.3". VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct ledereregel meerlOct(max. lOregels). Bij 3-maal plaatsing van 15regels fl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS"' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Verkorting van arbeidsduur Vermindering van de werkloosheid. Dezer dagen stelde de minister van econo mische zaken en arbeid enkele vertegen woordigers van de Algemeene R.-Kath. Werk geversvereniging, Centraal Overleg in Ar beidszaken vcor Werkgeversbonden, de Chris telijke Werkgevcrsverceniging en het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers in de gelegenheid om mondeling het standpunt uiteen te zetten, dat hunne besturen innemen inzake de vraag of door een verkorting van den arbeidsduur een vermindering van de werkloosheid ware te bereiken. Daarbij deelde minister Verschuur mede, dat het geenszins in zijn bedoeling lag dit onderhoud te beper ken tot een wettelijk ingrijpen, maar dat hij evenzeer do mogelijkheid wilde bespreken om door een betere verdeeling van het beschik bare aantal arbeidsuren het beoogde doel te bereiken. De minister voegde daaraan toe, dat hij dit onderwerp nog in geen enkele richting voor een beslissing rijp acht. Naar zijn meening ziet men ook van arbeiderszijde in, dat dit onderwerp nog slechts in een eer ste periode van onderzoek verkeert. De vertegenwoordigers der evenvermelde centrale werkgeversorganisaties gaven den minister de verzekering gaarne te zullen medewerken aan elk voorstel, dat daadwer kelijk tot vermindering der werkloosheid zou kunnen bijdragen. Echter verheelen zij niet hunne vrees, dat verdere verkorting van den arbeidsduur het Nederlandsche bedrijfsleven weinig zou baten. Immers reeds nu getroosten zich hier te lande vele ondernemingen belangrijke offers om hun bedrijf gaande te houden en om het werk te verdeelen over zooveel mogelijk ar beiders, die dan meerendeels short time v/erken. Bedoelde ondernemingen zijn zich overigens ten volle bewust, dat voor haar het maken van volle weken met een kleineren staf arbeiders belangrijke besparingen zou opleveren (zakelijke bedrijfsbelasting, sociale lasten, toezicht, administratie etc.) Voorwaarde voor behoud (en bij opleving der bedrijvigheid verruiming) van werkgele genheid in ons land ishet verlies bij aan vaarding van orders tot een minimum te be perken en het concurrentievermogen der in dustrie met name tegenover de buiten- landsche mededingers te versterkendit kan alléén door verlaging der productiekos ten. Terwijl echter in het concurrerende bui tenland, langs directen of indirecten weg, drastische verlagingen werden doorgevoerd van loonen en andere kosten, tengevolge waarvan aldaar de productiekosten aanzien lijk daalden, verzetten in Nederland d.e ar- beidersvakvereenigingen zich over het alge meen èn tegen algeheele verlaging van het loonpeil èn tegen versobering van staats- en gemeentedienst, die tot beperking van tal van andere, op de productie drukkende, kos ten zouden leiden. Daarnaast een 40-urige arbeidsweek invoeren, zooals zij schijnen te wenschen, zou gelijk staan met economischen zelfmoord. Terugbrengen der 48-urige arbeidsweek op een 40-urige komt voor bedrijven, die nog 48 uur arbeiden, bij gelijkblijvend uurloon, voor den arbeider neer op een verlaging met 1/6 (ca. 17 van zijn weekinkomen. Voor de onderneming beteekent het, dat de vaste kosten dan in 5/6 van den huidigen tijdsduur zouden moeten worden gedekt. Bij verminde ring van dm werktijd wordt over het alge meen het procent van de algemeene kosten, dat op den prijs drukt, grooter, ook al blijft het uurloon hetzelfde. Zoo kan inkorten van den werktijd het bedrijf financieel onder mijnen en de productiekosten /erhoogen, het welk ongeraden is vooral in een tij dat wij èn tegenover het buitenland èn tegenover den binnenlandschen consument, die anders het gelag zou moeten betalen, tot verlaging der onkosten moeten geraken. Maar zelfs wanneer <Üt alles konde worden overbrugd waarbij hcogervermelde hou ding der vakvereenigingen niet hoopvol stemt dan nóg zou de factor „loon- e.a. kosten" in het product, op zijn best even hoog blijven als nu, zoodat van de toch zoo noodzakelijke verbetering in Ne^erlandsch concurrentiever mogen op de wereldmarkt nóg geen sprake zou zijn. M.a.w. het Nederlandsche bedrijfs leven zou in tegenstelling tot de buiten- landsche concurrentie nog even ver afzijn "van paraatheid voor de wederopleving der internationale markt als, helaas, het geval is voor binnen- en buitenverlichting. Stralend wit licht. SpirlfusYerkoopkanloor „Bergen op Zoom-Delfl". thans, nu al verschillende bedrijven zich, noodgedwongen, over de grenzen verplaatst hebben en andere zulks nog overwegen. Wanneer men voorts het vraagstuk van de verkorting van den arbeidsduur internatio naal beziet, moge men zich de ervaring met de Conventie van Washington nopens de 48- urige arbeidsweek in nyverheidsonderremin- gen ter harte nemen. Die ervaring immers leert, dat slechts zeep weinig landen een zoo strikte toepassing dhr wet kennen als ons land. Bij een internationale verkorting van den arbeidsduur moge dan ook het voorbeeld in de practijk worden afgewacht van die lan den, die hetzij indirect door een buitenge woon soepel stelsel van overwerk, hetzij door langere werktijden dikwijls gepaard aan zeer lage loonen, aan onze industrie een moorden de concurrentie aandoen. Aan het slot van dit onderhoud verklaarde do minister van economische zaken en ar beid, dat hij met groote belangstelling van de uiteenzetting van de vertegenwoordigers der centrale werkgeversorganisaties had ken nis genomen. Zijne excellentie wist het te waardeeren, dat vele ondernemingen reeds uit eigen beweging maatregelen hadden ge troffen, om zooveel mogelijk arbeiders aan het werk te houden, waarbij hij vooral aan dacht schonk aan een zoodanige verdeeling m. n. rouleering, dat de algemeene kosten wellicht minder zouden stijgen. Hij zou gaar ne onderzoeken in hoeverre de regeering dit streven zou kunnen steunen, terwijl hij ver zekerde het voor ons bedrijfsleven de ge wichtigste vraag te achten, hoe het den con. currentiestrijd met andere, ook Europeesche, landen zou kunnen voeren, die op een lager kosten-niveau zich bewegen. De Commissaris der Koningin in onze provincie teruggekeerd. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, is hedenmid dag, vergezeld van zijn zuster, met den mail- trein van 1.58 hier aangekomen. De Com missaris werd hier begroet door den heer mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten. Per auto werd gereden naar de ambtswo ning van den Commissaris in de Abdij te Middelburg. Naar wij vernomen zal mevr. Quarles van Ufford nog geruimen tijd te Roosendaal moe ten verblijven. Zij lijdt nog veel pijn. De toestand van de moeder van den Com missaris is van dien aard dat, in verband met haar hoogen leeftijd, slechts op lang zaam herstel mag worden gehoopt. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Z.K.H. Prins Hendrik heeft dezer dagen geïnformeerd naar den gezondheidstoestand van den Commissa ris der Koningin in Zeeland en mocht toen vernemen, dat de toestand van alle patiënten gelukkig naar omstandigheden bevredigend was. Een benoeming. De heer E. Kools, leeraar aan de gemeen telijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs alhier, is door den gemeenteraad van Am sterdam benoemd tot leeraar aan de Eerste H.B.S. met 5-jarigen cursus aan de Keizers gracht aldaar. Het verheugt ons dat de keuze op onzen medewerker, wiens vaardige teekenstift zoo vele mooie puntjes in onze gemeente, op Wal cheren en Zeeuwsch-Vlaanderen vastlegde, deze benoeming is ten deel gevallen, al spijt het ons en stellig ook vele van onze lezers dat door het vertrek van den heer Kools uit Vlissingen, zijn teekeningen in ons Zater dag-nummer niet meer geregeld zullen ver schijnen. Vliegveld te Vlissingen. Bij Kon. besluit van 23 Augustus 1932 is een bouwverbod in den zin der luchtvaartwet gelegd op terreinstrooken, gelegen om en grenzende aan het vliegterrein te Vlissingen. Het verbod omvat een tweetal strooken waarvan de eerste zich uitstrekt van de grens van het vliegterrein tot op een afstand van 200 M. van die grens. De tweede strook strekt zich uit tusschen de afstanden van 200 en 400 meer van de grens van het terrein met dien verstande, dat deze strook aan de Zuid-, Noord- en Oostzijde bijna overal 200 M. breed is, terwijl de breedte van de Westzijde vari eert van 125 tot 200 M. In verband met het feit, dat het vliegveld over een breedte Noord- Zuid van ongeveer 600 M. (de lengte Oost- West bedraagt ongeveer 1000 M.) gelegen is tegen den langs het kanaal door Walcheren loopenden Nieuwen Vlissingschen weg, be slaan beide strooken nog een gedeelte van het terrein, gelegen aan de Oostzijde van ge noemd kanaal. Voor de buitenste strook geldt het verbod voor bouwwerken van een grootere hoogte dan 20 M. Hierop staan thans reeds meerde re gebouwen, o.m. het grootste gedeelte van de bebouwde kom van West-Souburg. Voor de binnenste strook (dus directtegen het vliegterrein gelegen) geldt het verbod voor bouwwerken en houtgewas hooger dan 6 tot 10 M., terwijl op een gedeelte van die strook tot een totale oppervlakte van ongeveer 15 H.A. (grootendeels gelegen aan de Zuidzijde van het terrein) een volledig bouwverbod is gelegd. Van het kanaal door Walcheren is een lengte van 9.25 M. gelegen in de binnenste strook (verbod tot 10 M.) e:i 450 M. in de buitenste strook. Van e'en Nieuwen Vlissing schen weg is een lengte van 1000 M gelegen in de binnenste strook (verbod tot 6 cn 10 M.) en een lengte van 450 M. in de buiten ste strook. Postzegelloket voor verzamelaars. Aan het loket voor postzegelverzamelaars, dat Zaterdag 17 September aan het post kantoor alhier geopend is van half 3 tot 4 uur, zijn, naast diverse rolperforaties ook- verkrijgbaar de volgende opdrukken op de luchtpostzegels van Ned.-Indië 30 (groen) op 40 cent en 50 (zwart) op 150 cent. Liederenavond C. K. W. O. Ook gisterenavond was de groote zaal van het Concertgebouw zoo goed als geheel bezet. Hetzelfde programma werd door mevr. Marg. Couperus afgewerkt, en het succes en de bij valsbetuigingen waren niet minder spontaan dan den vorigen avond. Aan het einde werden weder eenige cou pletten van he Wilhelmus gezongen. De voorzitter was de tolk van alle aanwe zigen, met mevr. Couperus hartelijk dank te zeggen voor het mooie, dat zij den leden der vereeniging deze twee avonden had geboden. Zij heeft het lied, waarin de eeuwen door de ziel van het volk leefde, veel nader tot ons gebracht en hij riep haar een tot weerziens toe. In de hulde betrok spreker ook de be kwame pianiste, mej. Nederkoorn, die op zoo uitnemende wijze mevr. Couperus aan den vleugel heeft begeleid. Beide avonden werd gecollecteerd voor het steunfonds van den Chr. Besturenbond. Diefstal van steenkolen. Naar wij vernemen is bij de politie te dezer stede sinds eenige dagen een onderzoek aan hangig omtrent een sinds jaren gepleegden diefstal van steenkolen uit een kolenpark op het gemeentelijk haventerrein alhier. Deze kolen, bestemd voor het bunkeren van de booten van het Nederlandsche loodswezen, waren het eigendom van het Staatsmijn- bedrijf. Meerdere gemeentelijke havenbeambten moeten bij deze diefstallen betrokken zijn. Reeds is een hunner aangehouden en heden aan de justitie te Middelburg overgegeven, te wier beschikking ook nog is gesteld een kolenhandelaar te Vlissingen, van wien het gebleken moet zijn, dat hij in deze zaak be trekken is. MIDDELBURG Het garnizoen. Het comité tot behoud van het garnizoen te Middelburg heeft in zijn gisterenavond gehouden vergadering na uitvoerige bespre kingen besloten om voorloopig een verzoek tot H. M. de Koningin te richten en een uitvoerig schrijven aan den minister van defensie, met uiteenzetting van de wensche- lijkheid om een garnizoen te Middelburg te behouden, wat ook een algemeen Zeeuwsch belang moet worden geacht. Verder zal een afwachtende houding worden aangenomen, maar aan den Commissaris der Koningin en het gemeentebestuur van Middelburg zal worden verzocht de zaak te steunen. GOES Gemeenteraad. In de gisterenmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede, dat Burg. en Weth. by den be trokken minister een verzoek hebben inge diend tot invoering van een steunregeling voor de werkloozen. De raad besloot dit ver zoek te ondersteunen. Aan den heer I. Wessels werd eervol ont slag verleend als lid en voorzitter van het burgerlijk armbestuur. De voorzitter evenals de heer Visscher betreurde deze ontslagaan vrage en de redenen die daartoe hebben ge leid. De heer J. Korstanje kreeg eervol ontslag WALSTRAAT 33 TELEF. 451 GROOTSTE S PECI AAL-HUIS VAN DAMES- EN K1NDER-HOEDEN VERGELIJK ONZE PRIJZEN, WIJ ZIJN HET VOORDEELIGST als secretaris-penningmeestar van het bur gerlijk armbestuur. In deze vacature werd benoemd de heer W. van Strien te Goes. Een breedvoerige discusssie werd gevoerd over de begrooting van het armbestuur voor 1932. Burg. en Wcth. wilden aan de goedkeu ring de aansporing tot zuinigheid verbinden. Verscheidene raadsleden zagen dit, gezien de feiten en de gehouden conferenties als een onvriendelijkheid tegen het B. A. De voorzitter wees er op, dat het B. A.v al hier nog een inkomst heeft, waarop menig ander B. A. jaloersch zou zijn. Er zijn vroe ger door het B. A. wel uitgaven gedaan, die met armenzorg niets hadden uit te staan, zooals een subsidie aan de ambachtsschool. De begrooting voor het weeshuis is gebaseerd op 20 weezen, terwijl er in werkelijkheid maar 12 zijn, waaronder een van 22 jaar. De heer Van Poelgeest zeide dat Burg. en Weth. een tekort aan regeerbeleid hebben ge toond. Regeeren is vooruit zien. Maar Burg. en Weth. komen achteraan. Ze hadden hun opmerking drie jaar eerder moeten maken, toen destijds de financieele commissie wees op het dreigend gevaar. Na nog eenige discussie werd met 7 tegen 6 stemmen besloten geen aansporing tot be zuiniging aan het burgerlijk armbestuur te geven. Met de stemmen der beide R. Kath. leden tegen werd besloten, bij de Kroon in beroep te gaan van de beslissing van Ged. Staten inzake het verbouwen van urinoirs by de R. Kath. jongensschool. Verscheidene adressen waren ingekomen van werkgevers- en werknemersorganisaties, waarin werd geprotesteerd tegen het bouwen van een garage bij het gebouw van den keu ringsdienst van waren door den concierge. De raad kwam in meerderheid daartegen op en zag daarin een vergrooting der werkloosheid in de bouwvakken. Bij de rondvraag protesteerden de heeren De Roo en Van Poelgeest tegen het feit, dat Burg. en Weth. den raad niet in de gelegen heid hebben gesteld, zich te beraden over wijziging van de hoofdsom voor de personeele belasting. De datum van 1 September is nu voorbij, zoodat nu alleen over de opcenten kan v/orden gesproken. De winkelweken. Het was gisterenavond wel bijzonder druk in de stad, waartoe ook het mooie weer mee werkte. Te ongeveer 8 uur maakten de mond- orgelvereenigingen „Kunstvrienden" te Goes, „Kunstgenot" te Kapelle en „Inter Nos" te Kloetinge een marsch door de stad, om zich vervolgens naar de kade te begeven. Daar lag het verlichte schip „Ajana" belangeloos door den heer Staal beschikbaar gesteld gereed. Vanaf dit schip werd daar geduren de het verdere van den avond door de drie genoemde vereenigingen een concert gege ven, dat door zeer velen is bijgewoond. De mondorgelmuzick kwam op dezen mooien, stillen avond bijzonder tot haar recht, en zou nog beter tot haar recht gekomen zijn indien werkelijk al de aanwezigen gekomen waren om te luisteren. Aan de drie vereeni gingen, en in het bijzonder aan den directeur, den heer Van Sprang, komt hulde toe voor het gepresteerde. Naar wij verder vernemen is er voor de etalages en de wedstrijden veel belangstel ling. De winkelweken beloven weer best te zullen slagen. HOEDEKENSKERKE. Een vreemde visch Te Hoedekenskerke is tusschen de palen van een steiger een blijkbaar op de Wester- schelde verdwaald exemplaar van een onbe kende vischsoort aangedreven. Het dier weegt enkele honderden kilo's en is 4.2 M. lang. Zoo mogelijk zei het cadaver vervoerd wor den naar het natuurhistorisch museum te Leiden. Is het Uwe er nog bij 1 Morgen geeft Uw winke lier voor het laatst op twee pakken „1.2.3." een derde cadeau. Morgen voor het laatst ontvangt Ge voor 35 ct. 3 groote pakken van dit uitstekend, zelfwerkend waschmiddel. Vraag nog heden Uwen winkelier, en doe de wasch in het nieuw, zelfwerkend wasch middel. Nederlandsch Fabrikaat. GROEDE. Een aanrijding. Door het niet in acht nemen van de ver keersregels had Donderdagavond in de Schuitvlotstraat te Groede een aanrijding met een rijwiel plaats tusschen den 71-jari- gen J. G. A. en de 31-jarige mej. S. S., met het gevolg, c3 t de oude man met een gebro ken heupbeen onmiddellijk moest worden overgebracht naar het St. Antoniusgesticht te Oostburg. Volgens ooggetuigen zou de juf frouw geen schuld treffen. Zeeuwsche Varkenscentrale. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat vanaf Donderdag 15 September 1932 in het gewest Zeeland de varkens door de Nederlandsche Varkenscentrale worden opgenomen. Voor de uitvoering is Zeeland verdeeld in afdeelingen. Aan het hoofd van iedere af- deeling is een zaakvoerder aangesteld, terwijl enkele afdeelingen een kring voeren, waar voor weer een kringzaakvoerder is benoemd. De varkenshouders op opkoopers moeten hun varkens 10 a 12 dagen vóór de levering opgeven aan den zaakvoerder van de afdee- ling, waaronder zij ressorteeren. De volgende zaakvoerders en kringzaak voerders zijn benoemd Kring Zierïkzeeplaatselijke zaakvoerder L. C. Hanse te Eikerzee over Brouwers haven; Burgh, Duivendijke, Eikerzee, Elle- meet, Haamstede, Kerkwerve, Noordgouwe, Noordwelle, Renesse, Serooskerke op Schou wen en Zonnemaire. Plaatselijke zaakvoerder Jan de Wit, Nieu- werkerk bij Zierikzee over Bruinisse, Drei- schor, Nieuwerkerk, Oosterland, Ouwërkerk en Zierikzee. Kring Tholenkringzaakvoerder D. W. Klompe te Tholen. Plaatselijke zaakvoerder D. W. Klompe, Tholen, overSt. Annaland, St. Maartensdijk, Oud-Vossemeer, St. Pilips- land, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen. Kring VlissingenKringzaakvoerder W. Louwerse, O. en W.-Souburg. Plaatselijke zaakvoerder W. Louwerse, O. en W.-Souburg overArnemuiden. Koudekerke, St. Laurens, Middelburg, Nieuw- en St. Joosland, O. en W.-Souburg, Ritthem, Serooskerke'op Wal cheren, Veere, Vrouwenpolder, Aagtekerke, Biggekerke, Domburg, Grijpskerke, Melisker- ke, Oostkapelle, Vlissingen, Westkapelle en Zoutelande. Kring Goeskringzaakvoerder C. Krijger Joostzn. te Goes. Plaatselijke zaakvoerder W. Karelse te Schore over Baarland, 's Gra-

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1