10Q0 500 300 25 DONDERDAG EERSTE BLAD No.218 70e Jaargang 1^3^ UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Waistraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 6628T Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen X STADS- EN PROVINCIENIEUWS „Zij" Crème VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 ct. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels ƒ1.25; iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ctp. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3-maaI plaatsing van 15regelsfl.—, alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ohoog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Liederenavond C. K. W. O. Concertgebouw. Gisterenavond opende de Chr. Vereeni- ging voor Kunst, Wetenschap en Ontwikke ling haa.r winterseizoen en trad dezen eersten avond voor haar op de bekende Hollandsche zangeres mevr. Marg. Couperus uit Haarlem. De zaal was geheel gevuld, toen de voor zitter, de heer J. Marijs, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze opende en in zijn wel komstwoord er op wees, dat met groote blijd schap kan worden geconstateerd hoe het ledental, trots de zorgelijke tijden, stabiel blijft en nog steeds 1100 bedraagt. Hartelijk verwelkomde spreker daarna mevr. Couperus, die het vorig jaar bij onze leden zoo'n onvergetelijken indruk heeft achtergelaten, en ook mej. Nederkoorn, die mevr. Couperus weder op den vleugel bege leidde. Mevrouw Couperus heeft na lang zoeken een rijken schat van liederen uit vervlogen eeuwen bijeengegaard, welke zij opdiepte uit vergeelde manuscripten, in musea enz. Als Marg. Couperus voor ons staat als een leven de figuur van een oud schilderij, zingend met haar klare stem, haar fijngevoeld gebaar, dan komt de geest van het volk en van den tijd tot ons, dan genieten wij in den vollen zin des woords. Zoo was het ook gisteren avond, en het rijk gevarieerde programma heeft de aandachtig toeluisterende zaal ge boeid en meegesleept van begin tot einde. In de completeerende, schitterende cos tumes droeg de kunstenares voor een boeien de reeks Bretonsche, Britsche, Duitsche, oud- Fransche en Hollandsche liederen. De cos- tuum-metamorphose was perfect in elke nationaliteit en tijd. Het „Gretchen" was vooral goed met het blonde haar en de lange vlechten. Het Marie-Antoinette-costuum was een juweel van tint en gracie. En dan de liederen. Hoe teer was de uit beelding van de kinderziel in de twee kin derliedjes „The Beanstalk" en „Santa Claus" en hoe temperamentvol werd het rebelsche „Paris est au Roy" gezongen, door de Fran- sche charme een juweeltje van kunstDan noemen wij nog Bortrel's teere „Dors mon Gas", de visschersvrouw, die haar kind in slaap wiegt, haar angst als haar man op de woeste zeeën zwerftMet welk een warmte en hoe intensief doorvoeld werd een schat van Hollandsche liederen voorgedragen, nu weemoedig, zooals haar laatste lied „Herin neringen" Marjolijntje i devoot„Gij badt op „eenen berg alleen" en „Als de ziele luistert, beiden van Guido Gezelle, en het Bretonsche „Het Kindeke Jesu aan de schaafbank", of geestig en blij, zooals „Uit de Meyerei" en „Des winters als 't regent", waarvan het refrein door de aanwezigen werd meegezongen. Wij doen slechts hier en daar een greep uit het vele schoone, dat mevr. Couperus ons bood. Het is een zeldzaam mooie avond ge weest, een weelde voor oor en oog, en de grootsche bijvalsbetuigingen waarin de kunstenares mej. Nederkoorn telkens op minzame wijze liet deelen vertolkte op duidelijke wijze de gevoelens der talrijke aanwezigen. Tot slot werd door allen staande het „Wil helmus" gezongen. Hedenavond wordt hetzelfde programma gegeven voor de overige leden der vereeni- ging. Werkverschaffing1. De werkverschaffing aan de ontwaterings- werken van den Polder Walcheren, die eenige weken geleden was stopgezet, is thans op nieuw hervat, waardoor een aantal werklooze arbeiders uit Vlissingen, Souburg en Middel burg weder te werk zijn gesteld. Vreemdelingenbezoek. Op de Belgische badplaatsen vertoeven nog betrekkelijk vele gasten, wat hieruit valt op te maken, dat heden nog 650 passagiers met de provinciale booten hier aankwamen, terwijl 30 auto's werden overgezet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een nieuwe uitvinding van den heer J. Röbing te Amsterdam, ter voorkoming van aanrijdingen; de huldiging van de Nederland- sche Olympische ruiters te Breda het por tret van den te Utrecht overleden bekenden Nederlandsehen musics dr. Julius Röntgen een demonstratie van een 100-tal Urker mannen en vrouwen te Amsterdamde ope- g van de opleidingsschool voor Chr. maat schappelijk werk -te Amsterdameen ten toonstelling in den Haagschen Dierentuin ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging van reinigings-directeuren. MIDDELBURG Gemeenteraad. In de gisteren gehouden zitting was inge komen het Kon. besluit van 26 Juli, waarbij aan den burgemeester met ingang van 2 Januari a.s. eervol ontslag als zoodanig is verleend. Verder verschillende goedkeuringen van raadsbesluiten, w.o. dat tot aankoop van de Griffioen. Alvorens tot behandeling van het voorstel tot het aangaan van een definitieve geld- leening over te gaan, deelt de voorzitter overeenkomstig het verzoek van een raadslid mede, hoe de stand van de schulden der ge meente thans is. De voorzitter noemt als totaal bedrag 4.022.942 en zegt dat de schuld te splitsen is in productieve schuld, waarvan dus in de ge meentekas weer terug komt ƒ3.411.096.02 en onproductieve schulden (voor rioleering en dergelijke) ƒ611.845.98, of per inwoner resp. ƒ185.18 en ƒ33.22, totaal ƒ218.41. Hierna gaat de vergadering gedurende één uur over in een met gesloten deuren. Na heropening der openbare vergadering leest de secretaris het voorstel voor tot het aangaan van een geldleening met de N.V. Bank Associatie Wertheim en Gompertz 1834 en Credietvereeniging 1853 te Amsterdam, groot 600.000, rentende 5 tegen een koers van ten minste 95 in 600 stukken van 1000, af te lossen in 30 jaarlijksché termij nen van 20.000, te beginnen 1 October 1933 niet recht tot vervroegde aflossing. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Heemskerk wijst op de berichten over mogelijke opheffing van het garnizoen. Spr. zal over het al of niet wenschelijke van het inkrimpen van het contingent niet oor- deelen, maar ieder weet wel, dat opheffing schade zou toebrengen aan de stad en de bevolking. Spr. wijst op de wenschelljkheid, dat er in Zeeland toch minstens één garni zoensplaats blijft en zou een actie van een comité uit de provincie wenschelijk achten. Het garnizoen is te Middelburg toch reeds zoo klein. De voorzitter meent, dat een actie niet op den weg der gemeente ligt. De heer De Veer vindt het juist goed als de raad in deze een verzoek richt om voor Middelburg een garnizoen te behouden. De heer Van der Feltz ziet daarin ook geen bezwaar. Mevrouw Weijl zal, als zulk een voorstel in stemming komt, zich om persoonlijke re denen onthouden. De heer Onderdijk heeft voor zijn fractie wel bezwaar daarover zoo ineens te beslis sen, het is iets anders dan de vorige maal, nu het gaat om algemeene vermindering der militaire lasten. De voorzitter zegt, dat het er om gaat te vragen van het te behouden contingent ook een garnizoen in Zeeland en wel te Middel burg te laten blijven. De heer Onderdijk stelt voor Burg. en Weth. tot 28 dezer gelegenheid te geven een formuleering te vinden, die alle leden zal kunnen bevredigen. De heer Heemskerk kan zich daarmede vol komen vereenigen, en heeft niet willen op komen tegen de bezuiniging. Aldus besluit de raad. De voorzitter herinnert er nog aan, dat de raadsleden op 24 September van 3 tot 5 uur in de gelegenheid zullen zijn eön bezoek aan de Griffioen te brengen en de wethouder dan ook aanwezig zal zijn om de plannen met den aankoop van deze buitenplaats toe te lichten. OOST- EN WEST-SOUBURG Gevonden voorwerpen. Inlichtingen zijn te bekomen omtrenteen pertemonnaie met inhoud bij P. Suurmond, Ritthemsche straat A 116; timmermans duim stok bij Crucq, Nieuwstraat B 102. VEERE Het Nederlandsche Roode Kruis. Te Veere is opgericht de afdeeling „Veere en Omgeving" van het Nederlandsche Roode Kruis. Het voorloopig bestuur bestaat uit M. Taytelbaum, arts te Veere, voorzitter, Th. Ch. D. Coops, gemeente-secretaris en secre taris gezondheids-commissie te Veere, secre taris, F. J. Castel, wethouder te Veere, pen- ningmeescter, P. Hoebe te Veere, 2e secretaris ris, mevrouw A. M. van Beveren—Erkelens te Veere, 2e penningmeesteresse, J. Suur mond en J. de Bruijne, beiden te Gapinge, bestuursleden. Het eere-voorzitterschap is aan den burgemeester te Veere aangeboden. Het ligt in de bedoeling binnenkort een propaganda-avond te houden, waar de kring commissaris van het Ned. Roode Kruis in Zeeland, de heer H. Dronkers, een causerie zal houden over „Wat is en doet het Neder landsche Roode Kruis". Verder ligt het in de bedoeling het geheele eiland Walcheren en ook Noord-Beveland in het ressort der afdeeling te betrekken, uit gezonderd de steden Middelburg en Vlissin gen en zal in verband daarmede het aantal bestuursleden alsnog voor uitbreiding vat baar zijn. WEMELDINGE. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde vék Oranje-Nassau, in brons, aan P. W. van dén Klooster, gebo ren van Nieuwenhuijzen te' Wemeldinge, te lefoniste in dienst van den expediteur De Grooff te Hansweert. SAS VAN GENT. Coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent. De heer Duymaer van Twist heeft den mi nister van economische zaken en arbeid ge vraagd Is het den minister bekend, dat de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent een contract met een buiten- landsche firma, heeft afgesloten voor het ver voer van 60.000 ton suikerbieten naar deze fabriek Zoo dit feit juist is, is de minister dan be reid, maatregelen te treffen, dat het vervoer te water van deze met rijkssubsidie verbouw de suikerbiéten geschiedt door Nederlandsche schippers in Nederlandsche schepen? Oprichting van munitiemagazijnen. Bij Kon. besluit is, met ongegrondverkla- ring van de daartegen ingebrachte bezwaren, goedkeuring verleend aan de door het de partement van defensie voorgenomen op richting van munitiemagazijnen in de ge meenten Westkapelle, Koudekerke en Vrou wenpolder. Arbeidsinspectie. De minister van economische zaken en arbeid heeft goedgevonden met ingang van 1 November 1932 den technisch ambtenaar bij de arbeids inspectie C. C. van Ommeren werkzaam te stellen in het 2e district der arbeidsinspectie met behoud van de gemeente Middelburg als zijn standplaats den controleur van den arbeid D. de Gooyer werkzaam te stellen in het 2e district der arbeidsinspectie, met behoud van de gemeen te Goes als standplaats. Coöperatieve vereenigingen. Met no. 178 van de Staatscourant zyn ver zonden afdrukken van de akten 'betreffende de Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „de Broederband" U. A. te Vlis singen en van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation G.A. te Ter Neuzen. Drinkwatervoorziening in Zeeland. In het verslag omtrent de werkzaamheden van het rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning in het jaar 1931 schrijft de directeur omtrent de provincie Zeeland De jonge waterleiding voor Schouwen— Duiveland bleek zoozeer boven alle verwach tingen te bloeien, dat met ingang van 1 April, dus binnen een jaar na de opening, de tarie ven met ongeveer 10 konden worden ver laagd, terwijl nog geld voor afschrijvingen overbleef, waar bij den aanvankelijken opzet voor de eerste bedrijfsjaren op uitstel van afschrijvingen was gerekend. Minder opwekkend is het beeld der water leiding voor het eiland Tholen. Dit bedrijf, aangevangen einde 1923, exploiteert nog steeds met verlies, zoodat de reserves nage noeg zijn opgeteerd en de door rijk en pro vincie toegezegde risico-garantie zal moeten worden aangesproken. De oorzaken liggen in het uitblijven van bevolkingsaanwas en in een lagere gemiddelde opbrengst der abonnementstarieven per per ceel dan bij de rentabiliteitsberekening ver wacht was. Als grondslag voor de heffing geldt nl. de oppervlakte der woningende indeeling in klassen werd vastgesteld op grond van een steekproef, waarbij in enkele werkt als een late, warme herfstzon met haar gouden kleurenprachtzij toovert een on gekend fraaie teint op Uw huid. In prijzen van 20—3045 en 75 cent. gemeenten een aantal perceelen werd opge meten. Achteraf is nu gebleken, dat deze steekproef onjuist was. Bij later gebouwde waterleidingen is deze kwade kans vermeden door opneming van alle aansluitbare per ceelen. Mag de Thoolsche ervaring derhalve als leerzaam voorbeeld dienen, afschrikwek kend behoeft zij geenszins te werken. De Zuid-Bevelandsche waterleiding blijft zich gunstig ontwikkelen en haar reserve fondsen aanvullen. Van Walcheren valt te vermelden, dat de gemeenteraad van Vlis singen' besloot de afloopende concessie der verlengen, doch het bedrijf per 1 Juli 1932 heeft overgenomen. Het Zeeuwsch-Vlaamsche waterleidingplan slaaptvoor den optimist is het al een bron van hoop, dat nog steeds tegen veler stre ven in —5 Hypnos het wint van Thanatos hopen wij dat de slaap een verkwikkende mag zijn en dat de patiënt met nieuwe kracht zal ontwaken. Besmettelijke ziekten. In de week van 4 tot en met 10 Septem ber zijn in onze provincie voorgekomen 3 ge vallen van roodvonk, nl. 2 te Kruiningen en - te Ter Neuzen. De maansverduistering. De maansverduistering gisterenavond heeft onder zeer gunstige weersomstandigheden plaats gevonden. Een heldere hemel heeft de waarneming begunstigd. Precies op den aangegeven tijd, om 8.38 uur, trad de verduistering in. Een klein ge deelte van de schitterende maanschijf werd donker en langzaam aan kromp de maan als het ware ineen, tot om ruim 12 uur niets meer over was dan een zilveren streep, die fel af stak tegen het bloedige rood, dat stilaan het verduisterde vlak was gaan kleuren. Heel, heel langzaam werd toen de zich naar links verplaatsende lichtstreep grooter en om 3 minuten over twaalf straalde de maan weer vol in al haar glorie. Van de sterrewacht te Utrecht schrift men aan het „Utr. Dagblad" De maansverduistering zette onder zeer gunstige omstandigheden in. De lucht was goed helder. De intrede in de kernschaduw werd waargenomen te 20 u. 38.5 m. Amsterd. zomertijd. Alle waarnemingen konden vlot verloopen tot een uur na het midden van de eclips, dat te 10 u. 20 m. viel. Reeds te 11 uur begonnen er wolken op te komen en te 11 uur 15 trok de lucht geheel dicht, wat alle verdere waarnemingen heeft belet. De eclips maakte den indruk van donker te zijnzooals men weet blijft de ver ver duisterde maan zichtbaar tengevolge van de aanwezigheid van onzen dampkring. Het hangt van den graad van troebelheid van de dampskringslagen af hoe helder de maan bij een eclips zal zijn. Wij kregen den indruk dat zij dezen keer weinig helder was. Smeekschrift van een 11-jarig schipperskind aan H.M. de Koningin. Een 11-jarig schippersdochtertje uit St. Philipsland zond onderstaand smeekschrift, aldus lezen wij in de „Maasbede", dat door 170 kinderen van 8 tot 14 jaar werd getee- kend, aan H.M. de Koningin Lieve Koningin, Onze vaders zijn allemaal schippers. Op onze schepen is altijd erg hard gewerkt maar nu is er al een heele tijd geen werk meer, hoe graag vader ook zou willen. In den laat- sten tijd krijgt vader wat geld om eten te koopen van het armbestuur in Rotterdam, maar nu moeten onze vaders naar de werk verschaffing toe. Lieve Koningin, dan blijven wy met moeder heelemaal alleen aan boord en dan zijn wij zoo bang, want dat is is heeJ erg gevaarlijk. Het water doet dikwijls zoo wild en als het hard waait of er moet een schip tusschen de rijen uit dan drijven alle schepen door en tegen elkaar. Moeder kan ons niet meer met de roeiboot naar de wal brengen en wij kun nen dan ook niet meer naar school er naar de kerk. Vader zegt dat de bank ons schip af zal nemen en dat zal heelemaal verschrik kelijk zijn. Lieve Koningin zegt u toch dat het niet mag en zorg U astublief dat vader niet naar de werkverschaffing hoeft. U kan alles en zal ons toch wel helpen astublieft. Het zou zoo heel erg zijn ook voor moeder en wij hopen maar dat u ons gauw zal helpen voor het te laat is. Lieve Koningin wij zullen u o zoo heel erg dankbaar zijn en wij noemen ons de schipperskinderen JO FAASSE. oud 11 jaar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Evangelisatiën in de Ned. Herv. Kerk. De Bond van Evangelisatiën in en ten bate der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren zijn 40e jaarlijksché vergadering, onder leiding van den voorzitter, mr. C. A. Star Numan, ge houden. De secretaris van den Bond, ds. E. Syperda, gaf een overzicht van den groei van den bond in de afgeloopen 40 jaren. Het aantal aangesloten evangelisatiën steeg in dien tijd van 5 tot 83. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, mr. M. P. van der Hoop van Slochteren, bleek dat de ontvangsten in het afgeloopen jaar bedroegen 1565, de uitgaven 899, zoodat er een batig saldo is van f 666. Mr. C. de Roon Swaan, lid van het bestuur, heeft op deze vergadering een inleiding ge houden over de Protestantsche kerk in Ned.- Indië, welke inleiding door de aanwezigen met groote aandacht werd gevolgd. Onveilig leven. Het Zendingsbureau meldt ons f Het komt zéér weinig meer voor, dat de Zendingsarbeiders bij de menschen onder wie zij hun werk doen, hun leven niet zeker zou den zijn. Het gezag van het gouvernement is daarvoor ver genoeg doorgedrongen. Toch zijn gevaren van dezen aard nog niet overal ge heel uitgesloten. En zoo hebben wy een jaar geleden ongeveer nog eens moeten berichten van een moord, gepleegd op een goeroe op V/est Nieuw Guinee. In ditzelfde ressort heeft nu dezer dagen weer iets dergelijks plaats gegrepen,, maar gelukkig niet met'een zoo slechten afloop. De opvolger van den radja, die toen de schuldige was, is helaas zijn voorganger ook in dezen nagevolgd. Hy wilde een tweede vrouw ne men en sloeg daartoe het oog op een Chris ten-meisje, dat echter omdat zij christin was, niet in zijn plannen wilde treden. Toen hij daarop zoowel haar als zijn eigenlijke vrouw mishandelde, zocht zij bescherming bij den goeroe. Het gevolg was, dat de radja eenige verder in het binnenland wonende stammen won, om den goeroe van het leven te be- rooven. Hij had juist zulke menschen gewonnen, naar wie deze goeroe korten tijd later een evangelisatietocht ging maken. Maar in -den nacht hoorde de goeroe kloppen. Hij wist maar al te goed, wat dat beteekendeeen hem welgezinde papoea waarschuwde hem. Haastig waarschuwde hy zijn reisgenooten, onder welke de inlandsche bestuurs-assis- tent, dien men ook vermoorden wilde, en toen de moordenaars een uur later versche nen, waren de vogels gevlogen. Natuurlijk ging de bestuursman onmiddel lijk op onderzoek uit toen er uit de naastbij- zijnde vestiging een patrouille soldaten was gekomen en bij dat onderzoek bleek het bo venvermelde de oorzaak te zijn. Toen het ter kennis van den zendeling kwam, is deze on middellijk naar het dorp vertrokken, om zoo- v -il mogelijk te doen ter bescherming van den goeroe en zijn gezin. En daar de hem goedgezinde bevolking in de bosschen ver toefde en hij dus vrij onverdedigd was, ter wijl het bekend is, dat Papoea's, als zy een maal een opdracht tot dooden aanvaard heb ben, zich door niets daarvan laten weerhou den, was het beter dat hij tijdelijk ergens anders te werk gesteld werd. De radja is gevangen genomen en korten tyd later veroordeeld tot 5 jaar gevangenis straf. De rust is weer teruggekeerd en de goeroe heeft zijn werk weer hervat. Wij zijn Gode dankbaar, dat Hij zoo heimelijk over het leven van dezen man heeft gewaakt. Het Protestantencongres te Stockholm. Het congres van het Internationaal Ver bond tot Verdediging en Bevordering van het Protestantisme, is gisteren geëindigd met een plechtige slotzitting, waar de voorzitter van het Verbond, prof. dr. Slotemaker de Bruine, een sluitingsrede hield. Hij zeide o.a.„In mijn openingsrede heb ik er reeds op gewezen, dat wij niet slechts in een economische, doch vooral ook in een moreele en religieuse crisis verkeeren. In deze slotzitting voeg ik er aan toe, dat ook een sociale en politieke crisis om ons heen heerscht, waaruit evenzeer het evangelie en de hervorming ons den uitweg kunnen too- nen. Duizenden zijn wanhopig op economisch sociaal en politiek gebied, omdat de geest ontbreekt. „Het atheïsme dient zich aan en verdoemt eiken geest. Doch ook de geesten dienen zich aan. De géést van het atheïsme alles gaat zonder God en slechts zonder God gaat het. Doch steeds dieper ondervinden wy dat deze

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1