500 300 25 WOENSDAG EERSTE BLAD No.217 70e «Jaargang 1933 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-6D, Viissinpen.Telef. 10. Postrekening 66287 14 SEPTEMBER Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS ALHAIABNA-THEATER verwacht a.s. Vrijdag een première voor Nederland, van een belangrijk filmwerk MARINE EN LEGER AANBESTEDINGEN ERHEID-' Ac&V\i/ pBh YlpündS-paJyz, BLUE BAND FEUILLETON De man van Nergenshuizen ,JL. Icht. VLISSINOSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoorVlissingenende gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.80. Voor de ove rige landen bij wekelijksche verzending 3.80, met Zondagsblad 4.75. Afzonderlijke nrs. 5 et ADVERTENTIEPRIJS Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1-5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct.(max. 10 regels). Bij 3-maaI plaatsing van 15regels f 1. alles tegen vooruitbetaling. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim guilder bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1G1NG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Korting op wethouderssalarissen Ged. Staten dezer provincie hebben zich tot alle gemeentebesturen gericht met verzoek mede te deelen hoe zij denken over een tijde lijke korting op de jaarwedden van de wet houders en de ambtenaren van den burger lijken stand. Ged. Staten verzochten vóór 1 November intwoord te mogen ontvangen. Een kasgeldleening. Door de Nederlandsche Middenstandsbank Ss aan de gemeente Vlissingen een kasgeld- leening van 100.000 verstrekt. Prysuitdeeling muziekfestival seizoen 1932. De prijsuitdeeling van bovengenoemd mu ziekfestival, dat 'dezen zomer georganiseerd is door de Vereeniging „Vlissingen Vooruit" in samenwerking met de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, zal plaats hebben a.s. Zaterdagmiddag om half vijf in hotel-café-restaurant „Monopole" op den Nieuyendijk. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" zou het zeer op prijs stellen als de bestuursleden van de ruim 20 vereenigingen die aan dit fes tival hebben deelgenomen bij deze prijsuitrei king tegenwoordig zouden willen zijn. „Knutselen Jongens 1" Nu de avonden gaan lengen, Is ook weer de tijd aangebroken voor het vervaardigen van alle mogelijke knutselwerkjes. Op verzoek van vele ouders en niet het minst van de jongelui zelf, zullen we onze rubriek „Knutselen Jongens van heden af vervolgen. In dit nummer beginnen we met een aantal wecken waarop de adspirant-tim- merman letten moet Vanzelf komen we dan aan het vervaardigen van eenvoudige en meer ingewikkelde voorwerpen, waarvan de jongens (en ook meisjes) veel pret kunnen beleven. We hebben een aantal alleraardigste knut selwerkjes in portefeuille. Knip deze artikelen uit, jongens, en bewaar ze. Ze zullen te pas komen MIDDELBURG Werkloozen. Het aantal werkloozen te Middelburg be draagt thans 823, waarvan 777 geheel en 46 gedeeltelijk werkloos. Het grootste aantal wordt gevonden bij de ongeschoolden, nl. 282. »In de bouwvakken neemt het aantal werk loozen geregeld toe en zijn ingeschreven 60 timmerlieden, 22 opperlieden en 11 metse laars. Indische dienst. Gepensionneerd (Oost-Indië) J. A. Rade makers, technisch ambtenaar .2e klasse bij den P.T.T.-dienst, Middelburg. IERSEKE. De oesterverzending'. Met de oesterverzending uit Ierseke gaat het niet erg druk. Het was verleden jaar om dezen tijd iets drukker. Ook de prijzen waren verleden jaar (vóór de daling van het pond) hooger. Over het algemeen houdt men zich aan de prijzen van de nieuwe vereeniging Vebo. De kwaliteit is uitstekend, de groei matig en het sterftepercentage meer dan normaal. GOES De werkloosheid. Gisteren had ten stadhuize te Goes een conferentie plaats tusschen Burg. en Weth. en de vertegenwoordigers van den modernen en Chr. Besturenbond en den R. Kath. Volks bond. Gewezen werd op den nood, die in de gezinnen van verschillende werkloozen heerscht en gevraagd, of de werkverschaffing weer hervat kan worden. Burg. en Weth.' antwoordden hierop, dat dit laatste al thans op eenigszins groote schaal momen teel niet kon plaats hebben wegens gebrek aan groote werkobjecten. Wel is men weer bezig aan de voorbereiding van enkele nieu we werken. Naar wy vernemen zijn ondanks de offi- cieele stopzetting der werkverschaffing toch nog 26 27 werkloozen aan het werk gehou den (voor het meerendeel uitgetrokkenen) tot het afmaken van enkele onderhanden zijnde werken. De winkelweken. Het was gisteren, zoowel overdag als des avonds, druk in de stad. De belangstelling voor de etalages is merkbaar groot. Vanmiddag trekt de reclame-auto door Westelijk Zuid-Beveland. Vanavond zal een concert in de haven ge geven worden op het motorschip Azona door de mondharmonicaclub „Kunstvrienden" van Goes en de clubs uit Kloetinge en Kapelle. SAS VAN GENT. Een beëediging. Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg werd beëedigd als hulp-officier van justitie, de wachtmeester der Kon. mare- chausse A. F. van den Berge, te Sas van Gent. Autobusconcessies. Bij Ged. Staten van Zeeland is een aan vrage ingekomen van den heer H. Castel te Veere om vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst van Veere naar Vrouwenpol der. De heer Castel exploiteert reeds ver schillende jaren e. dienst van Middelburg op Veere en blijkt dezen dienst nu tot Vrou wenpolder te willen doortrekken. Staatsloterij. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is opgeheven de collecte der Staats loterij te Ter Neuzen en is een collecte dier loterij gevestigd te Bergen op Zoom. Met den aanvang der 461e Staatsloterij is benoemd tot collectrice der Staatsloterij te Bergen op Zoom mej. L. C. G. M. Derks te Reuver, te Amersfoort mej. N. A. Th. L. Bier, thans collectrice der Staatsloterij te Ter Neu- Coöperatieve vereenigingen. Met de „Staatscourant" no. 17 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van de Coöperatieve Pootaardappelbewaarplaats Gemeenschappelijk Belang G.A., te Kamper land, gemeente Wissekerke. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de luitenants ter zee der 3e klasse A. E. J. Modderman en R. Ritsema van Eek, dienende aan boord Hr. Ms. „Nautilus", den 23 September 1932 ter beschikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Schipper J. G. H. Buijs van de „Van Speijk" naar de „Medusa" schipper J. H. A. Goed- knecht van het wachtschip te Willemsoord naar de „Medusa" adjudant-onderofficier machinist G. G. Gerdingh van de kazerne onderzeedienst naar de „Schorpioen"ser geant-vliegtuigmaker J. Kruidenier van de Mok, aangewezen om met het mailschip „In- drapoera" den 19en October naar Ned.-Indië te vertrekken schipper P. H. T. Commelter van de Mok naar het wachtschip te Vlissin gen. Geplaatst bij den afbouw van de „Johan Maurits van Nassau" te Vlissingen sergeant monteur W. A. Gemert van het wachtschip te Vlissingen 1 November geplaatst bij den afbouw van de „Johan Maurits van Nassau" te Vlissingen sergeant-monteur J. Westhof van het wachtschip te Willemsoord naar het wachtschip te Vlissingen. Op 4 October zal bij het 3e en 14e regiment infanterie te Bergen op Zoom de inlijving plaats hebben van dc dienstplichtigen lich ting 1932, 2e ploeg, niet voorgeoefenden (manschappenopleiding) Ged. Staten van Zeeland hebben heden aanbesteed het maken van een bestrating met bijkomende werken op een terrein, in gebruik bij den provincialen stoombootdienst op de Westerschelde te Vlissingen Inschrijvers warenA. J. Cambier, Bres- kens, met gebruik van oude keien f 4210 en met nieuwe klinkers 6285 W. de Bokx, Hoek en A. P. Kerkaert, Westdorpe 3950 en 6090 J. H. van de Ven, Vlissingen 3580 en 5780 C. Wiskerke, Westdorpe. f 3160 en 5693 M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's-Heer Arendskerke f 3200 en 5600 C. van de Klippe, Vlissingen 3600 en 5578 L. F. Duinhouwers Sr., Goes 3250 en f 5400 G. F. de Grave, Oost- en West-Sou burg 3900 en 5250 P. J. van de Sande, Breskens 3123 en f 5168 L. G. J. van de Ven, Koudekerke f 2947 en 5147 A. Dekker, Vlissingen 2970 en f 4982 J. Knuist, Su. Maartensdijk 2458 en 4508 J. D. Jansen, Colijnsplaat 2612 en- 4085 H Geldof, Serooskerke (W.) 2290 en 4390. Voor deze werken stonden de Prov. Staten een crediet van 6000 toe. Door den rijkswaterstaat is aanbesteed het vervaardigen, leveren en stellen van een ijzeren overspanning over de scheepvaart- opening in de St. Servaasbrug te Maastricht, met bijbehoorende werken, behoorende tot de werken voor den aanleg van het Juliana- kanaal, ct. met Nederlandsch fabrikaatb. met buitenlandsch fabrikaat. Raming 76.000. Het minst was ingeschreven door de N.V. Trarisportwerktuigen- en machinefabriek voorheen G. B. Sanders Zoon te Enschedé a. 71.370 b. f 70.515. De N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier had ingeschreven a. f 74.500 en 75.190 en b. 73.874 en 74.564. De hoogste inschrijving was van Lith's en Madern's Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Rotterdam a. voor ƒ90.459 en b. 89.635. Nog werd door den rijkswaterstaat te Maastricht aanbesteedhet vervaardigen, het leveren en werkvaardig opstellen van. ijzerwerken voor schutsluis n te Roosteren, behoorende tot de werken voor den aanleg van het Julianakanaal, a. met Nederlandsch, staalb. met buitenlandsch staal. Raming 78.000. Minste inschrijver Stork—Hijsch te Haar-* lem a. f 90.200 b. 79.700. De N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" had ingeschreven a f 100.260 en b. ƒ89.658. De hoogste inschrijving was van N.V. Plet-* tery voorheen L. J. Enthoven &Cie te Delft a. voor 114.500 en b. 110.536. Bij de door den rijkswaterstaat gehouden aanbesteding van een duikerbrug .bij den rijksweg Haarlem- Sassendam was het minst ingeschreven voor 15.591. De heer A. M. Kuiper te Middelburg had ingeschreven voor 17.435. 14.11 14.44 15.16 15.47 - lederen en Zon-» dansante, matlnée- Dgenbergh, BBOA-fi Eischt Blue Band, dan weet U wat U eet. Blue Band versch gekarnd met 25 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole, Holland's beste Standaardmerk VERSCH GEKARND door VICTOR BRIDGES. I 'tNadruk verboden) 78) „Een plotselinge aandrang bestormde my, om van mijn stoel op te springen en de deur uit te vliegen, maar gelukkig bleek mijn ge zond verstandvoldoende, om mij te weer houden. Ik begroef mijn handen in mijn zakken en met oogenschijnlijke kalmte luis terde ik naar den dokter en Father Merrill, toen zü de kille vragen van den rechter be antwoordend, dezelfde feiten naar voren brachten, welke Milford te voren had mede gedeeld. Hoe lang het verhoor duurde, kan ik niet zeggen. Het duurde eeuwen in mijn verbeel ding, maar in werkelijkheid was het drie kwartier, nadat Milford met zijn verklaring gereed was gekomen, dat de rechter voorover leunde en zich tot den politieadvocaat wend de. „Volhardt u nog in uw besluit, om aan te dringen op preventieve hechtenis vroeg hij. Er volgde een oogenblik van spannende opwinding in de zaal, terwijl aarf'de groene tafel een gefluister onder de verantwoorde lijke mannen hoorbaar werd. Eindelijk stond de advocaat op. „In naam der politie., Edelachtbare", ant woordde hij, „ben ik bereid de aanklacht we gens moord tegen den heer Burton in te trekken."- „Bravo", klonk een zilver stemgeluid ach ter in de zaal, dat ik meende te herkennen en onmiddellijk daarop volgde een koor van bijvalsbetuigingen, waarmede ten slotte de geheele zaal instemde. Ik veronderstel, dat de zenuwachtige span ning van het oogenblik verantwoordelijk ge steld moet worden voor dit enthousiasme, want ik kan my slecht voorstellen, dat ik een heldhaftig of sympathiek figuur sloeg. Hoe het ook zy, de rechter behield bij de uitbarsting zyn pryzenswaardigen ernst. ,„Wilt u zoo goed zyn, u behoorlyk te ge dragen De rechtzaal is geen variété the ater I" riep hij. Ik dacht bij mij zelf „Zou zijn Edelacht bare dat meenen Toen het rumoer weer was bedaard, richtte de rechter zich tot den advocaat. „Ik zal deze verklaring by de politie depo- neeren", sprak hij, „en ik twijfel niet of mynheer Horsfall wil bereid zyn, zyn mede werking te verleenen tvoor hetgeen verder moet gedaan worden. Inmiddels geloof ik niet, dat het noodig is, de behandeling dezer zaak voort te zetten."' Gordon stond onmiddellyk op. „Wyst u de aanklacht af, Edelachtbare De rechter maakte een buiging. „De aanklacht is ingetrokken, mynheer Gordon", sprak hij HOOFDSTUK XXIII. Voor de opwinding tot bedaren was geko men, bevond ik mij reeds in de kleine kamer achter de rechtzaal. Gordon en inspecteur Neil waren by my. De laatste sloot de deur> waardoor tevens het tumult uit de zaal werd buitengesloten. „Het ligt niet in den aard mijner positie, u te feliciteeren, mijnheer", zei hy veront schuldigend, „maar als u het mij wilt toe staan, wil ik het toch gaarne doen." „Natuurlyk, myn beste inspecteur", zei ik glimlachend. „Het verwondert my* in het geheel niet, dat u my verdacht, met de bewy- zen welke u had. Het zag er zoo overtuigend uit, niet waar Hy schudde zijn hoofd. „Het is een verbazend geval, mynheer, maar om u de waarheid te zeggen vanaf het oogenblik, dat ik u arresteerde, heb ik het idee gehad dat wy een vergissing begaan hadden met de aanklacht." Hy liep de kamer door naar de deur aan den tegenovergestelden kant. „De kamer staat te uwer beschikking, in dien u nog eenige besprekingen wenscht te houden. Ik moet gaan zien, welke stappen de politie nu verder denkt te doen." „Mag ik ook myn gelukwenschen aanbie den zei Gordon, zoodra wy alleen wat en. Ik schudde de hand, welke hy my toestak. „Dank", zei ik, „voor alles wat u voor my heeft gedaan." Hy glimlachte op zijn eigenaardige ver moeide manier. „Er bestaat niet veel reden om my dank baar te zyn", antwoordde hy „Uw geniale huisknecht heeft my' de verdediging uit de handen genomen. Ik heb nog nooit een zaak gehad, waarin ik zoo overbodig was." Terwijl hy nog sprak, kwam myn gevoel van vrees en bezorgdheid voor Billy en Mer- cia, dat door de opwinding mijner invrij heidstelling eenige oogenblikken was onder drukt, met dubbele kracht naar voren dringen. „Mijnheer Gordon", zei ik, „ik zal uw hulp meer dan ooit noodig hebben. Er moet iets met miss Solano gebeurd zyn. Billy zou haar afgehaald hebben en samen zouden zij hier heen gekomen zyngeen van beiden zyn er geweest." „Dat weet ik", antwoordde hij vlug. „Doch wees niet al te ongerust. Ik heb een ver trouwd man aangesteld, die sedert gisteren morgen het huis bewaakt en als Preston zich niet vergist, dan is Guarez met zyn kamera den ergens in East-End gevlucht. Zij zullen het niet wagen." „Het is Guarez niet, waar ik op doel" viel ik hem in de rede„het is lord Sangatte". „Lord Sangatte riep hy verrast. „Ja", zei ik. Toen herinnerde ik my, dat ik hem niets verteld had van mijn onderhoud in het studeervertrek van Sangatte. „Hy is verliefd op haar", voegde ik er bü", „op zyn manier dan ik heb alle redenen om my daarover ongerust te maken." Nauwelijks waren deze woorden over myn lippen, of er werd hard op de deur geklopt en kwam er een agent binnen. „Mijnheer, er zijn twee heeren, die u en mynheer Gordon onmiddellyk wenschen te spreken. Moet ik hen binnenlaten „Ja zeker", zei ik. Toen wendde ik my tot Gordon. „Dat zullen Billy en uw waker zijn. Het kan niet anders." De agent kwam naar mij toe en overhan digde my een klein briefje. „Zeer goed, mynheer", zei hij. „En dit briefje gaf my een dame met het verzoek, het u te overhandigen." Ik nam het briefje aan. Een blik toonde mij, dat het door lady Baradell was geschré ven en ik stak het, zonder er verder aan dacht aan te schenken, in mijn zak. Ik had voor niets anders dan voor Mercia belang stelling. Zoodra Billy binnenkwam zag ik al, dat het mis was. Zijn gelaat was bleek en zyn lippen waren stijf op elkaar geklemd, het geen bij hem altijd een in-benarde-positie- verkeeren beteekent. Achter hem aan kwam een klein mannetje met scherpe gelaatsuit drukking en gekleed in een blauwe jas. „Slecht nieuws, Billy vroeg ik kalm. „Sangatte heeft Mercia ontvoerd", ver klaarde hij met heesche stem, „Wij achter volgen hem nu met een auto. Ik denk, dat wij hem nog op tyd zullen inhalen." Voor ik nog een woord kon spreken, klonk hard en streng de stem van Gordon „Wat beteekent dat, Wilton Het mannetje wilde juist antwoorden, toen Billy tusschenbeide kwam. „Mynheer Gordon", zei hij. „Er is geen tyd voor explicaties. U moet Wilton met my mee laten gaan. Miss Solano is naar het jacht van lord Sangatte gebracht, dat te Burnham ligt. Ik volg hem met den auto, die buiten staat en ik heb iemand noodig, die niet voor een kleintje vervaard is." (Wordt vervolgd.).

Vlissingse Courant | 1932 | | pagina 1